Rapor Parası Sorgulama Ptt, Ptt Rapor Parası Sorgulama T.C. İle

0

Rapor parası sorgulama ptt‘den ya da e devlet üzerinden online olarak yapılabilmekte. Hastalıktan, iş kazasından, meslek hastalığından ya da hamilelik ya da doğumdan dolayı rapor diğer ismi ile geçici iş göremezlik aldığınızda istirahatli olduğunuz süre boyunca maaşınız işveren tarafından ödenmemekte ve Sosyal güvenlik Kurumu tarafından ssk rapor parası ödenmektedir.

Bu yazımızda rapor parası diğer ismi ile istirahat parası alma şartları ve istirahat parası sorgulama, rapor parası nezaman yatar merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Raporparası sorgulamasının nasıl yapıldığı konusunda ayrıntılı bilgiye geçmeden önce dilerseniz işgöremezlik ödemesi şartları başlıklı yazımızdan raporparası alma genel şartları konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Geçici işgöremezlik ödemesi alma şartları

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan istirahatli olduğunuz süre boyunca istirahat parasi alabilmeniz için;

 • Hastalık’tan dolayı rapor aldıysanız rapor aldığınız tarihte aktif olarak çalışıyor olmanız ve rapor aldığınız tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 günlük sigortanızın olması gerekir. Ayrıca rapor süresince çalışmamanız ve çalışmadığınıza dair bildirimin işvereniniz tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’ne elektronik ortamda yapılması gerekiyor.
 • Doğumdan dolayı SGK analık ödemesi diğer ismi ile doğum geçici iş göremezlik ödeneği alabilmeniz için ise doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 günlük sigortanızın bulunması ve rapor aldığınız süre boyunca da işveren tarafından işten çıkışınızın verilmemesi gerekir. Yine analıktan dolayı raporlu olduğunuz ve çalışmadığınız süreler için işveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda çalışmadığınıza dair bildirimin yapılması gerekir.
 • İş kazasından dolayı işgöremezlik raporu almanız halinde 90 gün şartı aranmaz. İşveren tarafından iş kazası bildiriminin yapılmış olması ve yine çalışmazlık girişinin elektronik ortamda yapılmış olması gerekir.

Ayrıntılı ve güncel şartlar için hemen https://sgkbilgisi.com/rapor-parasi-alma-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ptt rapor parası alma süresi

PTT’ye gönderilen geçici iş göremezlik ödemenizi PTT’ye gönderiliş tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde çekmeniz gerekmekte. Gönderiliş tarihinden itibaren 2 ay içerisinde ödemenizi almazsanız ödemeniz Sosyal Güvenlik Kurumu emanet hesaplarına geri döner. Emanete geri alınan parayı nasıl alabileceğiniz hakkında detaylar aşağıda verilmiştir.

Ptt rapor parası ne zaman alınır ?

Rapor parası ödemesi için süreç şu şekilde işlemekte;

 • Hastane tarafından girilen rapor hem işverene hem de Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda düşmekte.
 • Rapor bittikten sonra işverenin çalışmadığına dair bildirimi elektronik ortamda yapması gerekmekte. Aslında işverenin bu bildirim için süresi raporun bitim tarihini takip eden ayın 23’ü. Ama bu sizin için çok geç olur. Onun için rapor biter bitmez işveren muhasebecinizden rapor için çalışmazlık bildiriminin elektronik ortamda yapılmasını isteyin.
 • İşveren tarafından bildirim yapıldıktan sonra rapor Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kontrol edilir ve ödemesi yapılır. Ortalama ödenme süresi işveren tarafından çalışmazlık girişi yapılmasından sonra 15 gündür. Yani işveren rapor için çalışmazlık girişini yaptıktan yaklaşık 15 gün sonra geçici iş göremezlik ödemenizi PTT’den alabilirsiniz.

Ptt rapor parası sorgulama

Ssk rapor parası sorgulaması e devlet sisteminden yapılabilmektedir.  Rapor parasi sorgulamasını e devlet sisteminden yapabilmeniz için e devlet şifrenizin olması gerekir. E devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden temin edebilirsiniz. E devlet rapor parası sorgulaması için;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • Giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • Ortak (4a/4b/4c) Hizmetler,
 • 4a/4b işgöremezlik ödemesi görme

seçeneklerini takip ederek iş göremezlik ödeneği sorgulamasını yapabilirsiniz. E-devlet şifreniz ile sorgulama yapmak için hemen https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Peki ne kadar rapor parası alacaksınız ? Ödenen rapor parası doğru hesaplanmış mı ya da eksik mi aldınız ? İş göremezlik hesaplaması yapmak için https://sgkbilgisi.com/rapor-parasi-hesaplama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ptt rapor parası sorgulama tc ile

Sadece T.C. numarası ile online olarak sorgulama yapılamamakta. Şayet e devlet şifresi sahibi değilseniz ve online olarak sorgulama yapamıyorsanız 170 hattını telefonla arayarak ya da en yakın Sosyal Güvenlik Merkezine uğrayarak ödeme durumunuz hakkında detayları alabilirsiniz.

Sigorta parası sorgulaması e devlet rapor parası nezaman yatar sorgulaması sonucunda aşağıdaki sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sonuçların ne anlama geldiği konusunda detaylar aşağıda verilmiştir.

PTT rapor parası sorgulama telefon numarası

Eğer e-devlet şifreniz yoksa telefon ile ödemenizin yapılıp yapılmadığını kolayca sorgulayabilirsiniz. Telefonla PTT çağrı merkezini arasanız bile bu konuda size bilgi verilmez. Bu yüzden SGK Çağrı merkezini aramanız daha iyi olacaktır. Telefonunuzdan 170 numarasını arayarak ödemenizin yapılıp yapılmadığını ve ne zaman alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Rapor parası bankaya gönderildi yazıyor

E devlet rapor parası bankaya gönderildi-ödendi sonucu alıyorsanız ödemeniz PTT ya da sistemde tanımlı banka hesabınıza gönderildi olarak anlaşılmalı. Bankaya gönderildi yazan ödemeyi ne zaman alabileceğiniz hakkında tüm detayları https://sgkbilgisi.com/rapor-parasi-bankaya-gonderildi-ne-demek/ sayfamızda bulabilirsiniz.

Rapor parası merkeze gönderildi ne demek

E devlet rapor parası merkeze gönderildi şeklinde sonuç alıyorsanız rapor parası ödemeniz ile ilgili onay işlemlerinin tamamlandığı ve ödemenizin kısa süre içerisinde bankaya gönderileceği anlamına gelir.Rapor parası merkeze gönderildi uyarısını gördükten sonra ödemeniz ortalama olarak 10 gün içerisinde sistemde tanımlı banka hesabınıza ya da PTT ye gönderilir. İş göremezlik parası merkeze gönderildi sonucunu görüyorsanız bir başvuru yapmanız gerekmez. Beklemeniz gerekir. Ayrıntılı bilgi için hemen https://sgkbilgisi.com/rapor-parasi-merkeze-gonderildi-ne-demek/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rapor parası bilgi yok

İşgöremezlik bilgi yok uyarısı alıyorsanız raporunuza herhangi bir işlem yapılmadığı anlaşılır. Rapor parası bilgi yok yazanlarda izlenmesi gereken yol için https://sgkbilgisi.com/rapor-parasi-bilgi-yok-ne-demek/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Emanetteki rapor parası nasıl alınır ?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından PTT’ye gönderilen rapor paranızı gönderilme tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde almamanız halinde ödemeniz Sosyal Güvenlik Kurumu’na iade edilmekte ve “emanete alındı” şeklinde görünmekte. Emanete alınan SGK rapor parasını iade alabilmeniz için SGK sistemine banka hesabınızı tanımlamanız gerekir.

SGK sisteminde tanımlanabilen anlaşmalı banka hesapları şunlardır;

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bank,
 • Vakıf Bank,
 • Akbank,
 • Burdan bank,
 • Fiba banka,
 • Şeker Bank,
 • Türkiye Ekonomi Bankası,
 • Garanti Bankası

E devlet sisteminde SGK şahıs ödemeleri için banka hesabını tanımlamasını ise Sosyal Güvenlik Kurumu-Şahıs ödemeleri hizmetleri-Şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama menüsünden yapabilirsiniz. Emanetteki rapor parasını geri alma başvurusu yapmak için hemen https://sgkbilgisi.com/rapor-parasi-emanetten-nasil-alinir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emanete alınan rapor parası için banka hesabı tanımlamanın ardından emanetteki rapor paranız tanımlama tarihinden itibaren en geç 3 işgünü içerisinde tanımlı banka hesabına gönderilebilecektir.

Rapor parası ptt den bankaya aktarma

PTT’ye gönderilen bir ödemenin hesabınıza aktarılması için SGK emanet hesaplarına dönmesi gerekiyor. Emanet hesabına döndükten sonra tanımlı hesabınız varsa hesabınıza otomatik olarak geçer. Ancak ödemeniz PTT’ye gönderilmeden önce hesap tanımlaması yaparsanız ödemenizi kendi banka hesabınızdan ve ATM’den alabilirsiniz. Hesap tanımlaması yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-banka-hesabi-tanimlama sayfasına e-devlet şifreniz ile giriş yaparak kolayca tanımlama işlemi yapabilirsiniz.

Ptt den rapor parası nasıl alınır ?

Eğer yukarıda da belirttiğimiz üzere Sosyal Güvenlik Kurumu şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı banka hesabınız yoksa geçici iş göremezlik ödemeleri PTT’ye gönderilmekte. PTT’ye gönderildikten sonra ödemenizi kimliğiniz ile herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz.

Eğer sistemde tanımlı banka hesabınız varsa bu durumda ödemeniz tanımlı banka hesabınıza gönderilecektir.

Rapor parası ptt atm den çekilir mi ?

Eğer aşağıda belirtilen banka hesaplarından birisini SGK şahıs ödemeleri sistemine kaydetmediyseniz ödemeler PTT’ye gönderilir ve ödemeyi PTT gişelerinden almanız gerekir. ATM’den alamazsınız.

Rapor parası her ptt’den alınır mı ?

Herhangi bir PTT şubesinden istirahat paranızı alabilirsiniz.

Rapor parası nezaman yatar ?

İstirahat parası kaç günde yatar sorusu bize sıklıkla sorulan soruların başında gelmektedir. Eğer geçici iş göremezlik aldığınız sağlık kuruluşu tarafından rapor sisteme eksiksiz olarak girildiyse ve rapor biter bitmez işvereniniz tarafından da çalışmadığınıza dair bildirim girişi yapılırsa işverenin onay tarihinden itibaren ortalama 15 gün içerisinde ödemenizi alabilirsiniz.

Bu kısa süreli raporlar için geçerlidir. Peki rapor parası kaç gün sonra yatar, 6 aylık istirahat parası nezaman yatar? Bu durumda da yine raporun hastane tarafından sisteme eksiksiz girilmiş olması ve işvereninizin raporun biten kısımları için kısmi çalışmadığınıza dair bildirim yapması halinde SGK işveren bildirim tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde ödemenizi tanımlı banka hesabınıza gönderir. Ama uzun süreli bir raporda kısmi onayı SGK’ya bildirmeniz gerekiyor. Bu durum doğum öncesi ve sonrası analık raporları için de geçerli.

Ödemenizi ne zaman alabileceğinizi öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/rapor-parasi-ne-zaman-yatar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş göremezlik raporu sorgulama

Rapor parası aynı zamanda istirahat ya da geçici iş göremezlik olarak da tanımlanmakta. Sorgulamayı e-devlet üzerinden yukarıda anlatılan yolu takip ederek yapabilirsiniz.

SGK rapor parası konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.