Ptt Barkod Sorgulama, RR Barkod Nedir?

Ptt barkod sorgulama hizmeti ile gönderileriniz ile kargolarınızın iletilip iletilmediğini ve son durumunu sorgulayabilirsiniz. Sorgulama işlemi oldukça kolaydır. Gönderi esnasında verilen barkod numarası ile online olarak kolayca sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bu sistem üzerinden taahhütlü gönderiler ile kargo takibini yapabilirsiniz.

PTT kargo ve gönderi takip işlemleri şifresiz olarak yapılmaktadır. Bunun için PTT’den şifre almanıza gerek bulunmuyor. Ayrıca dilerseniz e devlet sistemi aracılığı ile de sorgulamayı kolayca yapma imkanı bulunmakta .Bu yazımızda barkod numarası ile PTT ve kargo takibi ve sorgulaması nasıl yapılır konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz ayrıca ptt kargo barkod hatalı ne demek, ptt kargo takip barkod numarası hatası nasıl çözülür gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

PTT barkod numarası nedir?

Barkod numarası, gönderilerin tedarik sürecinden başlayıp teslimat sürecine kadar geçen sürede takip edilmesini sağlayan numaralardır.

Ptt rr ne demek?

rr barkod nedir ? RR barkodu PTT’nin taahhütlü ya da iadeli taahhütlü olarak gönderdiği gönderilere ait barkod numarasıdır. Bu numara RR İle başlıyorsa taahhütlü ya da iadeli taahhütlü gönderildiği anlaşılır. Tebligat gönderilerinde gönderi başında TB yazar.

Ptt barkod no sorgulaması nasıl yapılır ?

PTT’nin resmi internet sayfası üzerinden elinizdeki barkod numarası ile giriş sağlayarak kolayca Ptt sorgulaması yapabilirsiniz. Ptt gönderi sorgulama işleminde izleyeceğiniz yol aşağıdaki gibidir;

 • Öncelikle barkod sorgulama ptt adresinden ptt barkot sorgulama ve gönderi takibi anasayfasına giriş sağlayın.
 • Açılan ekranda elinizdeki barkod numarasını yazın. Barkod numarası yazarken girdiğiniz numaradaki tüm harflerin büyük olmasına özen gösterin. Aksi halde sorgulama işlemi hata verecektir.
 • Barkod no yazdıktan sonra güvenlik numarasını yazın. Bu numara zaten sayfada otomatik olarak gelmekte ve genelde 3 küçük harf ve iki rakamdan oluşmaktadır. Giriş sağlarken doğru bilgileri girmeye özen gösterin.
 • Eğer birden fazla sorgulama yapılacaksa güvenlik numarası her seferinde değiştiğinden yeni numara gelecektir. Bu yüzden yeni numaranın girilmesine özen gösterilmesi gerekmektedir.
 • ptt barkod hatalı uyarısı almamak için elinizdeki TB ya da RR barkod numaralarını başında harf olacak şekilde eksiksiz yazmanız gerekmektedir.
 • Genelde RR ya da tebligat barkot sorgulaması yapılırken kişiler başına TB ya da RR olmadan yazmakta bu da ptt barkod hatası oluşmasına neden olmakta.

PTT internet sayfası üzerinden yapılan gönderi sorgulaması sonucunda aşağıdaki bilgilere erişilebilecektir;

 • Gönderinin kabul edilme bilgileri,
 • Gönderinin durumu, teslim edilip edilmediği,
 • Gönderinin kime ve hangi tarihte teslim edildiği,
 • Son hareketleri gibi bilgiler çıkacaktır.

Tb barkod sorgulama nasıl yapılır ?

TB yani tebligat ile gönderilen bir evrağın ulaşıp ulaşmadığını yukarıda verilen menü aracılığı ile kolayca sorgulayabilirsiniz. Başında TB ile başlayan ve rakamlarla devam eden numarayı açılan ekranda yazdıktan sonra TB sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Ptt tb sorgulama sorgulaması sonucu evrağın tüm hareketleri, teslim edilip edilmediği hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ptt tebligat sorgulaması nasıl yapılır ?

7201 sayılı kanun gereği tebligatla gönderilen evrakların sorgulama işlemini yukarıda verilen PTT gönderi takip hizmeti ile sorgulayabilirsiniz. Bu alana birden fazla TB barkod numarası da girebilirsiniz. ,

PTT rr sorgulama nasıl yapılır ?

RR barkotu taahhütlü ya da iadeli taahhütlü olarak gönderilen evraklarda kullanılır. Taahahütlü ya da iadeli taahhütlü sorgulama yapmak için PTT gönderi sistemine RR ile başlayan ve rakamlarla devam eden kodu yazarak kolayca rr barkod sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Aps sorgulaması nasıl yapılır ?

APS yani Acele Posta Servisi acil evraklarda kullanılan bir sistemdir. Bu sistemle gönderilen evraklar diğer evraklara göre çok daha hızlı gitmekte. APS ile göndermiş olduğunuz evrağın teslim edilip edilmediğini yukarıda verilen sistemden kolayca sorgulayabilirsiniz.

Ptt barkod hatalı ne demek ?

Peki ptt gönderi takip barkod hatalı ne demek ? Hem e devletten hem de PTT resmi internet sayfası üzerinden yapılan sorgulamalarda hem gönderi numarasının hem de barkod numarasının eksiksiz olarak girişi sağlanmalıdır. Aksi halde ptt barkod numarası hatalı uyarısı verecektir. Gönderi numarası yazarken RR ve TB gibi harflerin küçük harflerle girilmesi önem arz etmektedir. Aynı şekilde güvenlik numarası girişi sağlanırken de büyük ve küçük harflere önem gösterilmelidir. Aksi halde Ptt hatalı barkod uyarısı çıkacak ve işlem yapamayacaksınız. ,

Ptt kargo takip barkod hatalı ne demek ?

Eğer PTT kargo ile kargo gönderdiyseniz ya da size kargo gelecekse barkod numarası sorgulaması yaptığınızda eğer ptt kargo hatalı barkod numarası uyarısı çıkıyorsa barkod numarasını yanlış yazdığınız anlamına gelir. Ptt kargo barkod hatalı durumu ile karşılaştıysanız doğru numarayı yazarak tekrar deneyin. Eğer yine olmuyorsa en yakın PTT şubesinden ya da aşağıda belirtilen iletişim numarasını arayarak bilgi alabilirsiniz.

Ptt kargo sorgulaması nasıl yapılır ?

PTT gönderi ve kargo takibini yapmanın bir diğer yöntemi de e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmaktır. Bu hizmet ile yurtiçi ve yurtdışı kargo takip işlemleri kolayca yapılabilmektedir. Tabi bu işlem için e-devlet sistemine giriş sağlanması gerekmektedir. E-devlet üzerinden PTT kargo takibi için e devlet şifresi gerekmektedir. Şifresi olmayanlar ise şifreyi en yakın PTT şubesinden temin edebilmektedirler.

E-devlet aracılığı ile;

 • Yurtiçine ve yurtdışına gönderdiğiniz tüm kargoların takibini,
 • APS gönderilerinin takibini,
 • APG ve TURPEX gönderimleri,
 • Tebligatla yapılan gönderiler,
 • Telgraflar,
 • Sorgulama işlemini e devletten yapabilmek için e-devlet PTT gönderi sorgulama bağlantısına giriş sağlamanız yeterli olacaktır. Açılan sayfada gönderi takip numarası ve güvenlik kodu yazıldıktan sonra sorgulama işlemi yapılabilecektir.

PTT kargo takip isimle sorgulama nasıl yapılır ?

Sorgulama işlemi yukarıda belirtildiği gibi PTT internet sitesi üzerinden barkod numarası girilmek sureti ile yapılmaktadır. Sadece ad, soyadı, T.C. kimlik numarası gibi kişisel bilgiler ile sorgulama yapılması mümkün bulunmamaktadır.

PTT kargo takip telefon numarası kaç  ?

Sorgulama işlemini yukarıda belirtildiği gibi PTT sayfası ile e devlet sistemi üzerinden yapabileceğiniz gibi 444 1 788 numaralı telefonu arayarak da gönderinizin ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz. Ancak buradaki sorgulama işlemi için de gönderi numarası istenebilir. Aramadan önce gönderi numaranızı yanınızda bulundurmanız faydanıza olacaktır.

Aps barkod sorgulaması nasıl yapılır ?

APS yani acil posta servisi gönderilerinizi de aynı şekilde ptt takip sistemi üzerinden sorgulayabilirsiniz. Ptt posta takip sisteminden APS gönderilerinize ilişkin sorgulama yapabilmeniz için barkod numaranızın olması gerekmektedir. Barkod numarası gönderiyi PTT’ye teslim ederken size verilen koddur. Eğer elinizde bu kod yoksa posta gönderi takip sisteminden sorgulama yapamazsınız.

PTT kurye çağırma nasıl yapılır ?

PTT gönderilerinizi PTT’ye gitmeden oturduğunuz yerden kolayca gönderebilirsiniz. Bunun için PTT sayfası üzerinden kurye çağırmanız gerekiyor. PTT kurye talebi için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle https://pttws.ptt.gov.tr/siparisinternet/proje/siparis/istek/siparis_istek_int.jsp adresine giriş sağlayın.
 • Giriş sağladıktan sonra Gönderici Bilgileri ve Alıcı Bilgileri kısmını eksiksiz olarak doldurun.
 • Gönderi Türü kısmında ne gönderecekseniz uygun olan seçeneği seçin.
 • Ek Hizmetler kısmında ek bir hizmet talebiniz varsa onu da işaretleyin. Yoksa Adresten Alma kutucuğu işaretli olarak kalsın.
 • Ambalaj malzemesi seçimi kısmında kargonuza uygun seçeneği seçin.
 • Ücret bilgileri kısmını da doldurduktan sonra hesapla diyerek kayıt oluşturun.

Kayıt işleminden sonra kısa süre içerisinde PTT görevlileri kargonuzu evinizden alacaklardır.

PTT kurye çağırma ücreti ne kadar ?

Kurye çağırma işleminin nasıl yapılacağı konusunda bilgi verdik. Gelelim kurye çağırma işlemi ücretli mi sorusunun cevabına. Kurye çağırma işleminden herhangi bir şekilde ücret talep edilmez. Eğer karşı taraf ödemeli gönderecekseniz sizden ücret talep edilmez. Ancak kargo ücretini siz verecekseniz sizden sadece kargo bedeli alınır. Evden alındı diye bunun için ek bir ücret bedeli talep edilmez.

PTT kurye çağırma telefon numarası kaç ?

Kurye talebini internet sayfası üzerinden verebileceğiniz gibi 444 1 788 numaralı telefondan arayarak ve PTT müşteri temcilcisi aracılığı ile kolayca gönderim talebini girebilirsiniz. Gönderim talebinin ardından genel olarak en geç birkaç gün içerisinde kargo belirtilen adresten alınmaktadır.

PTT şikayet hattı telefon numarası kaç ?

PTT kargo, PTT şubeleri, PTT bank ya da PTT ile ilgili herhangi bir durumla ilgili şikayetlerinizi telefon aracılığı ile kolayca iletebilirsiniz. Bu işlem için 444 1 788 numaralı telefon numarasını aramanız gerekiyor.

Ptt kargo barkod numarası öğrenme

Hem kargo hem da taahhütlü ya da iadeli taahhütlü gönderiler ile tebligat barkod numarası öğrenme işlemini online olarak yapamıyorsunuz. Eğer kargo ya da diğer gönderiler yapılırken cep telefonunuz sisteme kaydedildiyse zaten takip numarası cep telefonunuza kısa mesaj olarak gelecektir. Ancak elinizde takip numarası yoksa bu durumda en yakın PTT’ye uğrayarak sistemden sorgulatma yapabilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın