Ptt Barkod Sorgulama

0

Ptt barkod sorgulama hizmeti ile gönderileriniz ile kargolarınızın iletilip iletilmediğini ve son durumunu sorgulayabilirsiniz. Sorgulama işlemi oldukça kolaydır. Gönderi esnasında verilen barkod numarası ile online olarak kolayca sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bu sistem üzerinden taahhütlü gönderiler ile kargo takibini yapabilirsiniz.

PTT kargo ve gönderi takip işlemleri şifresiz olarak yapılmaktadır. Bunun için PTT’den şifre almanıza gerek bulunmuyor. Ayrıca dilerseniz e devlet sistemi aracılığı ile de sorgulamayı kolayca yapma imkanı bulunmakta.Bu yazımızda barkod numarası ile PTT ve kargo takibi ve sorgulaması nasıl yapılır konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ptt barkod no sorgulama

PTT’nin resmi internet sayfası üzerinden elinizdeki barkod numarası ile giriş sağlayarak kolayca sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama işleminde izleyeceğiniz yol aşağıdaki gibidir;

 • Öncelikle http://gonderitakip.ptt.gov.tr/ adresinden gönderi takip anasayfasına giriş sağlayın.
 • Açılan ekranda elinizdeki barkod numarasını yazın. Barkod numarası yazarken girdiğiniz numaradaki tüm harflerin büyük olmasına özen gösterin. Aksi halde sorgulama işlemi hata verecektir.
 • Barkod no yazdıktan sonra güvenlik numarasını yazın. Bu numara zaten sayfada otomatik olarak gelmekte ve genelde 3 küçük harf ve iki rakamdan oluşmaktadır. Giriş sağlarken doğru bilgileri girmeye özen gösterin.
 • Eğer birden fazla sorgulama yapılacaksa güvenlik numarası her seferinde değiştiğinden yeni numara gelecektir. Bu yüzden yeni numaranın girilmesine özen gösterilmesi gerekmektedir.

PTT internet sayfası üzerinden yapılan gönderi sorgulaması sonucunda aşağıdaki bilgilere erişilebilecektir;

 • Gönderinin kabul edilme bilgileri,
 • Gönderinin durumu, teslim edilip edilmediği,
 • Gönderinin kime ve hangi tarihte teslim edildiği,
 • Son hareketleri gibi bilgiler çıkacaktır.

Tb barkod sorgulama

TB yani tebligat ile gönderilen bir evrağın ulaşıp ulaşmadığını yukarıda verilen menü aracılığı ile kolayca sorgulayabilirsiniz. Başında TB ile başlayan ve rakamlarla devam eden numarayı açılan ekranda yazdıktan sonra sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Ptt tebligat sorgulama

7201 sayılı kanun gereği tebligatla gönderilen evrakların sorgulama işlemini yukarıda verilen PTT gönderi takip hizmeti ile sorgulayabilirsiniz. Bu alana birden fazla TB barkod numarası da girebilirsiniz. ,

rr sorgulama

RR barkotu taahhütlü ya da iadeli taahhütlü olarak gönderilen evraklarda kullanılır. Sorgulama yapmak için PTT gönderi sistemine RR ile başlayan ve rakamlarla devam eden kodu yazarak kolayca işlemi tamamlayabilirsiniz.

Aps sorgulama

APS yani Acele Posta Servisi acil evraklarda kullanılan bir sistemdir. Bu sistemle gönderilen evraklar diğer evraklara göre çok daha hızlı gitmekte. APS ile göndermiş olduğunuz evrağın teslim edilip edilmediğini yukarıda verilen sistemden kolayca sorgulayabilirsiniz.

Ptt barkod numarası hatalı

Hem e devletten hem de PTT resmi internet sayfası üzerinden yapılan sorgulamalarda hem gönderi numarasının hem de barkod numarasının eksiksiz olarak girişi sağlanmalıdır. Aksi halde sorgulama hatası verecektir. Gönderi numarası yazarken RR ve TB gibi harflerin küçük harflerle girilmesi önem arz etmektedir. Aynı şekilde güvenlik numarası girişi sağlanırken de büyük ve küçük harfa önem gösterilmelidir. Aksi halde sorgulama hatası verecektir.

Ptt kargo sorgulama

PTT gönderi ve kargo takibini yapmanın bir diğer yöntemi de e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmaktır. Bu hizmet ile yurtiçi ve yurtdışı kargo takip işlemleri kolayca yapılabilmektedir. Tabi bu işlem için e-devlet sistemine giriş sağlanması gerekmektedir. E-devlet üzerinden PTT kargo takibi için edevlet şifresi gerekmektedir. Şifresi olmayanlar ise şifreyi en yakın PTT şubesinden temin edebilmektedirler.

E-devlet aracılığı ile;

 • Yurtiçine ve yurtdışına gönderdiğiniz tüm kargoların takibini,
 • APS gönderilerinin takibini,
 • APG ve TURPEX gönderimleri,
 • Tebligatla yapılan gönderiler,
 • Telgraflar,

Sorgulama işlemini edevletten yapabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-gonderi-takip bağlantısına giriş sağlamanız yeterli olacaktır. Açılan sayfada gönderi takip numarası ve güvenlik kodu yazıldıktan sonra sorgulama işlemi yapılabilecektir.

PTT kargo takip isimle sorgulama

Sorgulama işlemi yukarıda belirtildiği gibi PTT internet sitesi üzerinden barkod numarası girilmek sureti ile yapılmaktadır. Sadece ad, soyadı, T.C. kimlik numarası gibi kişisel bilgiler ile sorgulama yapılması mümkün bulunmamaktadır.

PTT kargo takip telefon

Sorgulama işlemini yukarıda belirtildiği gibi PTT sayfası ile e devlet sistemi üzerinden yapabileceğiniz gibi 444 1 788 numaralı telefonu arayarak da gönderinizin ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz. Ancak buradaki sorgulama işlemi için de gönderi numarası istenebilir. Aramadan önce gönderi numaranızı yanınızda bulundurmanız faydanıza olacaktır.

PTT kurye çağırma

PTT gönderilerinizi PTT’ye gitmeden oturduğunuz yerden kolayca gönderebilirsiniz. Bunun için PTT sayfası üzerinden kurye çağırmanız gerekiyor. PTT kurye talebi için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle https://pttws.ptt.gov.tr/siparisinternet/proje/siparis/istek/siparis_istek_int.jsp adresine giriş sağlayın.
 • Giriş sağladıktan sonra Gönderici Bilgileri ve Alıcı Bilgileri kısmını eksiksiz olarak doldurun.
 • Gönderi Türü kısmında ne gönderecekseniz uygun olan seçeneği seçin.
 • Ek Hizmetler kısmında ek bir hizmet talebiniz varsa onu da işaretleyin. Yoksa Adresten Alma kutucuğu işaretli olarak kalsın.
 • Ambalaj malzemesi seçimi kısmında kargonuza uygun seçeneği seçin.
 • Ücret bilgileri kısmını da doldurduktan sonra hesapla diyerek kayıt oluşturun.

Kayıt işleminden sonra kısa süre içerisinde PTT görevlileri kargonuzu evinizden alacaklardır.

PTT kurye çağırma ücreti

Kurye çağırma işleminin nasıl yapılacağı konusunda bilgi verdik. Gelelim kurye çağırma işlemi ücretli mi sorusunun cevabına. Kurye çağırma işleminden herhangi bir şekilde ücret talep edilmez. Eğer karşı taraf ödemeli gönderecekseniz sizden ücret talep edilmez. Ancak kargo ücretini siz verecekseniz sizden sadece kargo bedeli alınır. Evden alındı diye bunun için ek bir ücret bedeli talep edilmez.

PTT kurye çağırma telefon

Kurye talebini internet sayfası üzerinden verebileceğiniz gibi 444 1 788 numaralı telefondan arayarak ve PTT müşteri temcilcisi aracılığı ile kolayca gönderim talebini girebilirsiniz. Gönderim talebinin ardından genel olarak en geç birkaç gün içerisinde kargo belirtilen adresten alınmaktadır.

PTT şikayet hattı telefon

PTT kargo, PTT şubeleri, PTT bank ya da PTT ile ilgili herhangi bir durumla ilgili şikayetlerinizi telefon aracılığı ile kolayca iletebilirsiniz. Bu işlem için 444 1 788 numaralı telefon numarasını aramanız gerekiyor.

PTT barkod sorgulama hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.