GSS Borç Sorgulama Şifresiz Nasıl Yapılır?

GSS borç sorgulama şifresiz nasıl yapılır? Zorunlu genel sağlık sigortası uygulaması ilk defa 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren başlamıştır. Bu tarihten itibaren herhangi bir kapsamda veya anne, baba, eş ya da çocuklar üzerinden aktif sosyal güvencesi olmayanlar zorunlu olarak genel sağlık sigortası kapsamına alınmışlardır.

Genel sağlık sigortası prim borçlarınızı e-devlet sistemi üzerinden sorgulayabilirsiniz. Bunun dışında son zamanlarda prim borçlarını ve gss tescil sorgulamasının şifresiz olarak nasıl yapılacağı konusunda okurlarımız tarafından bize sıklıkla sorular iletilmekte. Biz de bu yazımızda genel sağlık sigortası prim borçlarınızı nasıl sorgulayabileceğiniz konusunda detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

GSS ne zaman başladı ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi genel sağlık sigortası zorunlu olarak ilk defa 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren başlamıştır. 1 Ocak 2012 tarihi veya sonrasında Türkiye’de ikamet ettiğiniz süreler için eğer herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olarak çalışmadıysanız veya sosyal güvenceniz yoksa siz de zorunlu olarak genel sağlık sigortası kapsamına alınmışsınız demektir. Genel sağlık sigortası kapsamına alınıp alınmadığınızı aşağıda belirtildiği gibi sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Genel sağlık sigortası aylık güncel prim tutarlarına göz atmak için hemen  gss primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gelir testi nerede yapılıyor?

Bildiğiniz üzere genel sağlık sigortasında iki ayrı sistem uygulanmaktadır. Bu sistemlerden birisi sigortalıların prim ödemeden ücretsiz olarak sağlıktan yararlandığı yeşil kart sistemi Diğeri ise aylık prim ödemek suretiyle yararlanılan genel sağlık sigorta sistemidir prim ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için gelir testi başvurusu yapmanız ve Gelir testi sonucunda hane halkı kişi başı gelirinin net asgari ücretin 1/3 ünün altında çıkması gerekmektedir. Gelir testi başvurusu sonucunda net geliri Asgari ücretin 1/3 günden fazla olanlar yeşil kart sigortasından yararlanamazlar ve genel sağlık sigortasında aylık prim ödemek suretiyle sigortadan yararlanabilirler.

Gelir testi başvuruları Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılmaktadır. Bunun haricinde Gelir testi başvurusu Online olarak yapılması mümkün bulunmamaktadır. Gelir testi başvurusu yapmak ve Gelir testi hakkında daha fazla ayrıntılı bilgi edinmek için hemen gelir testi nasıl yapılır  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Gss prim ödeme

Genel sağlık sigortası prim borçlarını ödemek için birçok seçeneğiniz bulunmaktadır. Prim borçlarınızı Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı tüm banka ve PTT şubelerine t.c. Kimlik numaranız ile ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca online bankacılık kanallarında veya Sosyal Güvenlik Kurumu kredi kartı ile prim ödeme sisteminden primlerinizi online olarak da ödeyebilirsiniz. Prim ödemelerinizi nereye ve nasıl yapacağınız hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve priminizi online olarak ödemek için hemen gss prim ödemesi nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

GSS itiraz dilekçesi

Genel sağlık sigortası kapsamında çıkartılan prim borçlarına itiraz edebilmeniz için itiraz ettiğiniz sürelerde herhangi bir kapsamda sosyal güvencenizin olması gerekmektedir. Eğer sağlık sigortası çıkartılan tarihlerde herhangi bir kapsamda sosyal güvenceniz varsa, sigortalı çalışmanız veya bağkurluğunuz varsa veya askerseniz ya da öğrenciyseniz bu surelerin iptali için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe vererek prim borçlarınızı bildirebilirsiniz.

Eğer böyle bir durum yoksa ve gelir testine itiraz edecekseniz bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yazı alarak Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına giderek itiraz etmeniz gerekmektedir. Itirazın sonucunda Gelir testi sonucu yeşil kart olarak belirlenirse geriye dönük prim borçlanması silinerek genel sağlık sigortası tesciliniz güncellenir.

GSS borcu sorgulaması nasıl yapılır?

GSS borç sorgulama şifresiz olarak sorgulayabileceğiniz, gss borcu öğrenmek için bir uygulama  e-devlet üzerinden ya da başka bir platformda şu an için bulunmamaktadır. Prim borç sorgulamasını ve tescil durumunuzu e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Eğer e-devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden alabilir ya da online bankacılık kanalları kullanıyorsanız bu kanallar üzerinden de e-devlet sistemine bağlanabilirsiniz.

 • Genel sağlık sigortası tescil ve prim borç durumunu sorgulama ile gelir testi borç sorgulaması yapmak için hemen e-devlet şifrenizle buradan giriş sağlayabilirsiniz E-devlet sgk gss sorgulama.
 • Genel sağlık sigortası borcu sorgulama ekranından GSS borç öğrenme işlemi haricinde aynı zamanda barkodlu GSS borç dökümü de alabilirsiniz.

Gss tescil ve prim sisteminde kaydınız bulunmamaktadır ne demek?

Genel sağlık sigortası tescil ve prim borcu sorgulama sonucunda “G.S.S. Tescil ve Prim Sisteminde Kaydınız Bulunmamaktadır.” şeklinde bir uyarı ile karşılaşıyorsanız genel sağlık sigortası kapsamında tesciliniz yok demektir ve bu iyi haberdir.

Ziraat Bankası GSS sorgulaması nasıl yapılır ?

Genel sağlık sigortası prim borçlarınızı Ziraat Bankası internet ve mobil bankacılık kanallarından da sorgulayabilirsiniz. Gss prim sorgulaması için Ziraat Bankası mobil ya da internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra Ödemeler-SGK/SSK-Bağkur-SGK Mosip-GSS Prim menüsünden ödemeyi kolayca yapabilirsiniz.

GSS borç sorgulama T.C. no ile nereden yapılmaktadır?

SGK GSS borç sorgulaması ile gelir testi borcu sorgulaması sadece T.C. numarası ile şifresiz olarak yapılamamaktadır. Şu anda gss sorgulama tc ile yalnızca E-devlet üzerinden yapılabilmektedir. GSS ve yeşil kart borç sorgulamasını e-devlette gss tescil ve prim borcu sorgulama uygulamasından nasıl yapabileceğiniz yukarıda anlatılmıştır.

Genel sağlık sigortası hangi bankalara ödenir?

Genel sağlık sigortası prim borçlarınızı Türkiye’de bulunan tüm bankalardan ve PTT şubelerinden ödeyebilirsiniz. Ödeme yapabileceğiniz başlıca bankalar şunlardır: Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıf Bank, Türkiye İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası ve diğer tüm bankalardan t.c. Kimlik numaranız ile GSS prim menüsünden ödeme yapabilirsiniz.

Atm’den genel sağlık sigortası nasıl yatırılır?

Genel sağlık sigortası primlerini ödemenin bir diğer kolay yolu ise atmlerden ödemektir. Atmlerden kolaylıkla genel sağlık sigortası prim borcunuzu t.c. Kimlik numaranız ile ödeyebilirsiniz. Genel sağlık sigortası prim borcunuzu ATM’den ödeyebilmek için SGK ödemeleri-GSS prim menüsünden borç sorgulaması yapıp çıkan borcu seçerek ödeme işlemleri kartsız gerçekleştirebilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası borcunu nasıl öğrenebiliriz?

GSS prim borcu sorgulama işlemlerini E-devletten “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” menüsünden online olarak yapabilirsiniz. Ayrıca genel sağlık sigortası sorgulamasını Alo-170 hattından ya da herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden de yapabilirsiniz.

GSS borcu ne zaman silinir?

Eğer genel sağlık sigortası borcu çıkan dönemde sigortalı çalışmanız varsa, bağkurlu iseniz, yurtdışında iseniz ya da bakmakla yükümlü olunan kişi olarak anne, baba, eş ya da çocuklarınızdan yararlanma hakkınız varsa, erkekler için o tarihlerde askerde iseniz dilekçe ile borçlarınızı sildirebilirsiniz. Eğer bu şekilde istisnai durumlar söz konusu değilse bu durumda GSS zorunludur ve silinebilmesi için torba yasa çıkması gerekir.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“GSS Borç Sorgulama Şifresiz Nasıl Yapılır?” üzerine 6 yorum
 1. Selamlar Omer Bey,
  ben 1979 dogumluyum ve sigorta baslangic yilim 2000. toplam prim gun sayim yaklasik 5000 gun. edevlet uzerinden baktigimda tarafima G.S.S. Tescil ve Prim Sisteminde Kaydınız Bulunmamaktadır yazmakta. fakat is bankasinin mobil uygulamasindan
  sgk borclanma kismina girdigimde uzerimde 51.516.00 tl borc gorunmektedir. bu neyin borcu anlamadim. ornegin askerlik borcu yada calisma hayatimda gecen bos aylarin sgk borcumudur ve odemem gerekiyor mu bilemedim.
  konuyla ilgili yorumunuzu ve yonlendirmenizi rica ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba. O görünen borç neyin borcu anlamadım. Muhtemelen sistem hatasından kaynaklı. GSS tescili yok diyorsa GSS borcu olmadığı kesin ki bu kadar yüksek olmaz zaten GSS borcu. SGK’ye bir sorun isterseniz.

   Yanıtla
 2. Bir yakınımın E-devlet hesabından sağlık sigortasına baktığımda “G.S.S. Tescil ve Prim Sisteminde Kaydınız Bulunmamaktadır.” diye bir ifade çıkıyor. Benim bildiğim 4a/4b/4c sigortalılığı olmayan otomatik olarak GSS’ye geçrilmiyor mu? Yani E-devletteki bu ifadeden bu sağlık sigortasının isteğe bağlı bir sigorta olduğu, başvuruya tabii olduğu mu anlaşılmalı? Ben de Ek-5’ten yeni çıktım ve çıktığımda da otomatik başlamamıştı. Kendim başvurup açtırmıştım. Süreğen hastalıklarım yok. Eğer isteğe bağlı ise kapattırmak isterim.

  Yanıtla
  • Merhaba Rasim BEY. Kendi adınıza ya da anne, baba, eş ya da çocuk üzerinden sosyal güvence yoksa GSS zorunludur. İsteğe bağlı olarak kapatamazsınız.

   Yanıtla
   • Ömer hocam; Peki ben Ek-5 ten çıkınca neden otomatikman GSS’ye geçmemiştir.? Ayrıca bu yakınımın E-devletinde çıkan ““G.S.S. Tescil ve Prim Sisteminde Kaydınız Bulunmamaktadır.” ibaresi nedir? Sistem bazı kişilere torpil mi geçiyor?

    Yanıtla
Yorum yapın