GSS Borç Sorgulama Şifresiz

0

GSS borç sorgulama şifresiz nasıl yapılır ? Zorunlu genel sağlık sigortası uygulaması ilk defa 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren başlamıştır. Bu tarihten itibaren herhangi bir kapsamda veya anne, baba, eş ya da çocuklar üzerinden aktif sosyal güvencesi olmayanlar zorunlu olarak genel sağlık sigortası kapsamına alınmışlardır.

Genel sağlık sigortası prim borçlarınızı e-devlet sistemi üzerinden sorgulayabilirsiniz. Bunun dışında son zamanlarda prim borçlarını şifresiz olarak nasıl sorgulanacağı konusunda okurlarımız tarafından bize sıklıkla sorular iletilmekte. Biz de bu yazımızda genel sağlık sigortası prim borçlarınızı nasıl sorgulayabileceğiniz konusunda detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

GSS ne zaman başladı ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi genel sağlık sigortası zorunlu olarak ilk defa 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren başlamıştır. 1 Ocak 2012 tarihi veya sonrasında Türkiye’de ikamet ettiğiniz süreler için eğer herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olarak çalışmadıysanız veya sosyal güvenceniz yoksa siz de zorunlu olarak genel sağlık sigortası kapsamına alınmışsınız demektir. Genel sağlık sigortası kapsamına alınıp alınmadığınızı aşağıda belirtildiği gibi sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Genel sağlık sigortası aylık güncel prim tutarlarına göz atmak için hemen https://sgkbilgisi.com/genel-saglik-sigortasi-primi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gelir testi nerede yapılıyor ?

Bildiğiniz üzere genel sağlık sigortasında iki ayrı sistem uygulanmaktadır. Bu sistemlerden birisi sigortalıların prim ödemeden ücretsiz olarak sağlıktan yararlandığı yeşil kart sistemi Diğeri ise aylık prim ödemek suretiyle yararlanılan genel sağlık sigorta sistemidir prim ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için gelir testi başvurusu yapmanız ve Gelir testi sonucunda hane halkı kişi başı gelirinin net asgari ücretin 1/3 ünün altında çıkması gerekmektedir. Gelir testi başvurusu sonucunda net geliri Asgari ücretin 1/3 günden fazla olanlar yeşil kart sigortasından yararlanamazlar ve genel sağlık sigortasında aylık prim ödemek suretiyle sigortadan yararlanabilirler.

Gelir testi başvuruları Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılmaktadır. Bunun haricinde Gelir testi başvurusu Online olarak yapılması mümkün bulunmamaktadır. Gelir testi başvurusu yapmak ve Gelir testi hakkında daha fazla ayrıntılı bilgi edinmek için hemen https://sgkbilgisi.com/gelir-testi-nedir-basvuru-nereye-yapilir/  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Gss prim ödeme

Genel sağlık sigortası prim borçlarınızı ödemek için birçok seçeneğiniz bulunmaktadır. Prim borçlarınızı Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı tüm banka ve PTT şubelerine t.c. Kimlik numaranız ile ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca online bankacılık kanallarında veya Sosyal Güvenlik Kurumu kredi kartı ile prim ödeme sisteminden primlerinizi online olarak da ödeyebilirsiniz. Prim ödemelerinizi nereye ve nasıl yapacağınız hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve priminizi online olarak ödemek için hemen https://sgkbilgisi.com/gss-primi-nasil-odenir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

GSS itiraz dilekçesi

Genel sağlık sigortası kapsamında çıkartılan prim borçlarına itiraz edebilmeniz için itiraz ettiğiniz sürelerde herhangi bir kapsamda sosyal güvencenizin olması gerekmektedir. Eğer sağlık sigortası çıkartılan tarihlerde herhangi bir kapsamda sosyal güvenceniz varsa, sigortalı çalışmanız veya bağkurluluğunuz varsa veya askerseniz ya da öğrenciyseniz bu surelerin iptali için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe vererek prim borçlarınızı bildirebilirsiniz.

Eğer böyle bir durum yoksa ve gelir testine itiraz edecekseniz bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yazı alarak Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına giderek itiraz etmeniz gerekmektedir. Itirazın sonucunda Gelir testi sonucu yeşil kart olarak belirlenirse geriye dönük prim borçlanması silinerek genel sağlık sigortası tesciliniz güncellenir. Yeşil kart sağlık sigortası hakkında bilgi edinmek ve yeşil kart alabilme hakkında tüyoları öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/yesil-kart-nasil-cikarilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

GSS borcu sorgulama

Genel sağlık sigortası prim borçlarınızı şifresiz olarak sorgulayabileceğiniz bir uygulama  e-devlet üzerinden ya da başka bir platformda şu an için bulunmamaktadır. Prim borç sorgulamasını ve tescil durumunuzu e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Eğer e-devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden alabilir ya da online bankacılık kanalları kullanıyorsanız bu kanallar üzerinden de e-devlet sistemine bağlanabilirsiniz. Genel sağlık sigortası tescil ve prim borç durumunu sorgulamak için hemen e-devlet şifrenizle buradan giriş sağlayabilirsiniz https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu.

Eğer sorgulama sonucunda “G.S.S. Tescil ve Prim Sisteminde Kaydınız Bulunmamaktadır.” şeklinde bir uyarı ile karşılaşıyorsanız genel sağlık sigortası kapsamında tesciliniz yok demektir ve bu iyi haberdir. Şifresiz olarak, SGK çağrı merkezinden ya da telefonla öğrenmek ve gss borcu sorgulamak için hemen https://sgkbilgisi.com/gss-borc-sorgulama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Genel sağlık sigortası hangi bankalara ödenir ?

Genel sağlık sigortası prim borçlarınızı Türkiye’de bulunan tüm bankalardan ve PTT şubelerinden ödeyebilirsiniz. Ödeme yapabileceğiniz başlıca bankalar şunlardır: Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıf Bank, Türkiye İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası ve diğer tüm bankalardan t.c. Kimlik numaranız ile GSS prim menüsünden ödeme yapabilirsiniz.

Atm den genel sağlık sigortası yatırma

Genel sağlık sigortası primlerini ödemenin bir diğer kolay yolu ise atmlerden ödemektir. Atmlerden kolaylıkla genel sağlık sigortası prim borcunuzu t.c. Kimlik numaranız ile ödeyebilirsiniz. Genel sağlık sigortası prim borcunuzu ATM’den ödeyebilmek için SGK ödemeleri-GSS prim menüsünden borç sorgulaması yapıp çıkan borcu seçerek ödeme işlemleri kartsız gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası GSS sorgulama

Genel sağlık sigortası prim borçlarınızı Ziraat Bankası internet ve mobil bankacılık kanallarından da sorgulayabilirsiniz. Bunun için Ziraat Bankası mobil ya da internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra Ödemeler-SGK/SSK-Bağkur-SGK Mosip-GSS Prim menüsünden ödemeyi kolayca yapabilirsiniz.

Genel sağlık sigortası ile ilgili tüm sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından sorabilirsiniz

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.