GSS Borç Sorgulama Şifresiz, Kaydınız Bulunmamaktadır Ne Demek?

GSS borç sorgulama şifresiz nasıl yapılır? Zorunlu genel sağlık sigortası uygulaması ilk defa 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren başlamıştır. Bu tarihten itibaren herhangi bir kapsamda veya anne, baba, eş ya da çocuklar üzerinden aktif sosyal güvencesi olmayanlar zorunlu olarak genel sağlık sigortası kapsamına alınmışlardır.

Genel sağlık sigortası prim borçlarınızı e-devlet sistemi üzerinden sorgulayabilirsiniz. Bunun dışında son zamanlarda prim borçlarını ve gss tescil sorgulamasının şifresiz olarak nasıl yapılacağı konusunda okurlarımız tarafından bize sıklıkla sorular iletilmekte. Biz de bu yazımızda genel sağlık sigortası prim borçlarınızı nasıl sorgulayabileceğiniz konusunda detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

GSS borcu sorgulaması nasıl yapılır?

GSS borç sorgulama şifresiz olarak sorgulayabileceğiniz, gss borcu öğrenmek için bir uygulama  e-devlet üzerinden ya da başka bir platformda şu an için bulunmamaktadır. Prim borç sorgulamasını ve tescil durumunuzu e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Eğer e-devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden alabilir ya da online bankacılık kanalları kullanıyorsanız bu kanallar üzerinden de e-devlet sistemine bağlanabilirsiniz.

 • Genel sağlık sigortası tescil ve prim borç durumunu sorgulama ile gelir testi borç sorgulaması yapmak için hemen e-devlet şifrenizle buradan giriş sağlayabilirsiniz E-devlet sgk gss sorgulama.
 • Genel sağlık sigortası borcu sorgulama ekranından GSS borç öğrenme işlemi haricinde aynı zamanda barkodlu GSS borç dökümü de alabilirsiniz.

Gss tescil ve prim sisteminde kaydınız bulunmamaktadır ne demek?

Genel sağlık sigortası tescil ve prim borcu sorgulama sonucunda “G.S.S. Tescil ve Prim Sisteminde Kaydınız Bulunmamaktadır.” şeklinde bir uyarı ile karşılaşıyorsanız genel sağlık sigortası kapsamında tesciliniz yok demektir ve bu iyi haberdir.

Ziraat Bankası GSS sorgulaması nasıl yapılır ?

Genel sağlık sigortası prim borçlarınızı Ziraat Bankası internet ve mobil bankacılık kanallarından da sorgulayabilirsiniz. Gss prim sorgulaması için Ziraat Bankası mobil ya da internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra Ödemeler-SGK/SSK-Bağkur-SGK Mosip-GSS Prim menüsünden ödemeyi kolayca yapabilirsiniz.

GSS borç sorgulama T.C. no ile nereden yapılmaktadır?

SGK GSS borç sorgulaması ile gelir testi borcu sorgulaması sadece T.C. numarası ile şifresiz olarak yapılamamaktadır. Şu anda gss sorgulama tc ile yalnızca E-devlet üzerinden yapılabilmektedir. GSS ve yeşil kart borç sorgulamasını e-devlette gss tescil ve prim borcu sorgulama uygulamasından nasıl yapabileceğiniz yukarıda anlatılmıştır.

Genel Sağlık Sigortası borcunu nasıl öğrenebiliriz?

GSS prim borcu sorgulama işlemlerini E-devletten “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” menüsünden online olarak yapabilirsiniz. Ayrıca genel sağlık sigortası sorgulamasını Alo-170 hattından ya da herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden de yapabilirsiniz.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“GSS Borç Sorgulama Şifresiz, Kaydınız Bulunmamaktadır Ne Demek?” üzerine 6 yorum
 1. Selamlar Omer Bey,
  ben 1979 dogumluyum ve sigorta baslangic yilim 2000. toplam prim gun sayim yaklasik 5000 gun. edevlet uzerinden baktigimda tarafima G.S.S. Tescil ve Prim Sisteminde Kaydınız Bulunmamaktadır yazmakta. fakat is bankasinin mobil uygulamasindan
  sgk borclanma kismina girdigimde uzerimde 51.516.00 tl borc gorunmektedir. bu neyin borcu anlamadim. ornegin askerlik borcu yada calisma hayatimda gecen bos aylarin sgk borcumudur ve odemem gerekiyor mu bilemedim.
  konuyla ilgili yorumunuzu ve yonlendirmenizi rica ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba. O görünen borç neyin borcu anlamadım. Muhtemelen sistem hatasından kaynaklı. GSS tescili yok diyorsa GSS borcu olmadığı kesin ki bu kadar yüksek olmaz zaten GSS borcu. SGK’ye bir sorun isterseniz.

   Yanıtla
 2. Bir yakınımın E-devlet hesabından sağlık sigortasına baktığımda “G.S.S. Tescil ve Prim Sisteminde Kaydınız Bulunmamaktadır.” diye bir ifade çıkıyor. Benim bildiğim 4a/4b/4c sigortalılığı olmayan otomatik olarak GSS’ye geçrilmiyor mu? Yani E-devletteki bu ifadeden bu sağlık sigortasının isteğe bağlı bir sigorta olduğu, başvuruya tabii olduğu mu anlaşılmalı? Ben de Ek-5’ten yeni çıktım ve çıktığımda da otomatik başlamamıştı. Kendim başvurup açtırmıştım. Süreğen hastalıklarım yok. Eğer isteğe bağlı ise kapattırmak isterim.

  Yanıtla
  • Merhaba Rasim BEY. Kendi adınıza ya da anne, baba, eş ya da çocuk üzerinden sosyal güvence yoksa GSS zorunludur. İsteğe bağlı olarak kapatamazsınız.

   Yanıtla
   • Ömer hocam; Peki ben Ek-5 ten çıkınca neden otomatikman GSS’ye geçmemiştir.? Ayrıca bu yakınımın E-devletinde çıkan ““G.S.S. Tescil ve Prim Sisteminde Kaydınız Bulunmamaktadır.” ibaresi nedir? Sistem bazı kişilere torpil mi geçiyor?

    Yanıtla
Yorum yapın