SGK E-Borcu Yoktur Aktivasyonu İçin Gerekli Evraklar

SGK e-borcu yoktur aktivasyonu için gerekli evraklar ve başvuruda   izlenmesi gereken yol hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Eğer SGK borcu yoktur yazısına ihtiyacınız varsa ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli işyeri dosyanız varsa SGK borcu yoktur yazısı e borcu yoktur SGK sistemi üzerinden kolayca alabilirsiniz. Tabi bunun için bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne e borcu yoktur başvurusu yapmış olmanız ve SGK e borcu yok aktivasyonu almış olmanız gerekiyor. Ssk e borcu yoktur sisteminde eğer aktivasyonunuz yoksa SGK e borcu yoktur başvurusunu nasıl yapabileceğiniz, SGK borcu yoktur başvurusunda istenilen evraklar ve e borcu yoktur başvuru formunu yazımızda bulabilirsiniz.

SGK borcu yoktur aktivasyon nasıl yapılır?

Peki e borcu yoktur aktivasyonu nasıl yapılır ? 01.01.2022 itibariyle yeni tescil başvurusu yapılan SGK işveren dosyaları için E-borcu yoktur aktivasyonu artık otomatik olarak yapılmaktadır. Yeni tescil edilen işyerleri için ayrıca e-borcu yoktur aktivasyon başvurusu yapmaya ve SGK e-borcu yoktur formu ile başvurmaya gerek yoktur. Eğer e-borcu yoktur sisteminde aktivasyonunuz yoksa aşağıda belirtilen belgelerle ve belirtilen yolu takip ederek Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak aktivasyonu tamamlayabilirsiniz.

SGK borcu yoktur aktivasyon başvurusu için gerekli belgeler nelerdir ?

İşveren olarak e borcu yoktur uygulaması aktivasyonu alabilmeniz için e borcu yoktur başvurusu için istenen evraklar ile birlikte işveren dosyanızın bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezine elden ya da posta yolu ile başvuru yapmanız gerekiyor. E borcu yoktur sgk uygulaması aktivasyonu için başvuruda istenen borcu yoktur aktivasyon evrakları şunlardır;

  • Sgk e borcu yoktur başvuru formu. Sgk e borcu yoktur formunu yazımızın devamında gerçek, tüzel kişiler ile adi ortaklıklar için ayrı ayrı indirebilirsiniz.
  • E borcu yoktur taahhüt belgesi.
  • İşveren, işveren vekili ya da yetkili kişiye ait kimlik fotokopisi ve imza sürküleri,
  • İşyerine ait vergi levhası fotokopisi,
  • Tüzel kişiliklerde yetkili kişilere ait belgeler ve ticaret sicil gazetesi fotokopisi.

E sgk borcu yoktur başvuru formu gerçek kişiler için, adi ortaklı ve tüzel kişiler için 3 farklı şekilde düzenlenmiştir. Siz işyerinin durumuna göre uygun olan e-borcu yoktur başvuru formunu doldurun. E borcu yoktur formu ile birlikte taahhütnameyi de doldurup imzalamayı unutmayın.

Sgk aktivasyon formu indir

Başvuruda istenen önemli evraklardan birisi de Sgk borcu yoktur aktivasyon formudur. Sgk aktivasyon dilekçesi yani SGK e-borcu yoktur aktivasyon formu işveren durumuna göre farklılık gösterebilmektedir. Sgk borcu yoktur formunu aşağıda verilen linklerden indirebilirsiniz ;

Sgk borcu yoktur başvuru taahhütnamesi indir

E borcu yoktur başvurusunda istenen evraklardan birisi de e-borcu yoktur taahhüt belgesidir. E borcu yok başvuru formuna ilave olarak bu e borcu yoktur taahhütnamesini de vermeniz gerekmekte. Sgk e borcu yoktur taahhütnamesi tüm işyerleri için aynı formattır. E-borcu yoktur taahhütnamesini buradan indirebilirsiniz ⇒ sgk borcu yoktur taahhütname word indir. Sgk e-borcu yoktur taahhütnamesi word olarak hazırlanmıştır.

Sgk e borcu yoktur sorgulaması nasıl yapılır ?

SGK tarafından aktivasyon işlemleri tamamlandıktan sonra sgk e borcu yoktur yazısını artık online alabilirsiniz. E-Devlet SGK Borcu Yoktur sistemine e sgk şifreniz ile buradan giriş sağlayabilirsiniz. sgk e borcu yoktur sorgulamasını buradan yapabilirsiniz sgk e borcu yoktur uygulaması.

E sgk borcu yoktur yazısı geriye dönük bir tarih için alınabilir mi?

Bazı istisnai durumlar haricinde sgk borcu yoktur uygulaması üzerinden geriye dönük bir tarih için borcu yok yazısı alınamamakta. Geriye dönük bir tarih için borcu yok yazıları bazı istisna durumlarda KGF borçları için verilebilmekte. bunun dışındaki istisna haller haricinde geriye dönük bir tarih için yazı alamazsınız.

Sgk borcu yoktur yazısı nasıl alınır ?

Eğer sgk borçu yoktur sistemi üzerinden sgk borcu yoktur sorgulaması yapamıyorsanız ve sgk kaydı yoktur belgesini alamıyorsanız sgk borcu yoktur dilekçesi ile herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan türkiye geneli borç sorgulaması yaptırarak bağkur borcu yoktur yazısı, sgk ihale borcu yoktur v.s. yazılarını alabilirsiniz. Dilekçe örnekleri alınacak yazının durumuna göre aşağıda linki verilen yazılarımızda mevcuttur.

Bağkur borcu yoktur yazısı nasıl alınır ?

Yukarıda anlatmış olduklarımız genelde işveren tescili olanlar için sgk borcu yoktur nasıl alınır hakkında. Eğer siz sadece bağkurlu iseniz yukarıda vermiş olduğumuz genel sgk borç yoktur dilekçesi ile herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden başvuru yaparak sgk borcu yoktur yazisi alabilirsiniz. İhalelere ssk prim ve bağkur borcunuz varken de katılabilirsiniz. Nasıl mı ? Hemen ihalelere katılmak için sgk borcu yok sınırı ne olmalı sayfamızı ziyaret ederek bunu öğrenebilirsiniz.

SGK e-borcu yoktur aktivasyonu bulunmamaktadır ne demek?

Eğer SGK e borcu yoktur aktivasyon işlemlerini tamamlamadıysanız E-borcu yoktur uygulamasına girmeye çalıştığınızda ” E-Borcu Yoktur Aktivasyonu Bulunmamaktadır” uyarısı ile karşılaşırsınız. Bu uyarı uygulamada henüz aktivasyonunuzun gerçekleşmediği anlamına gelir. Aktivasyon yoksa yukarıda SGK borcu yoktur aktivasyonu nasıl yapılır kısmında anlatılan yolu izleyerek SGK aktivasyon başvurusu yapabilir  ve SGK e aktivasyon sürecini tamamlayabilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın