İhaleye Girmek İçin SGK Borcu Ne Kadar Olmalı 2024

İhaleye girmek için SGK borcu ne kadar olmalı ? Kamu tarafından yapılan bir ihaleye katılmak için ihale tarihi itibariyle SGK e borcu yoktur sistemi üzerinden ya da SGK ihale borcu yoktur dilekçesi ile SGK’ya başvurarak ihaleye katılmak üzere Türkiye geneli SGK borcu yoktur yazısı almanız gerekiyor.  Yazımızda ihalede SGK borcu limiti 2024 hakkında bilgi bulabilirsiniz.

İhaleye katılmak üzere ihale tarihi itibariyle e borcu yoktur SGK sistemi üzerinden ya da SGK’dan yazıyı alabilmeniz için ödeme vadesi geçmiş sigorta primi ve bağkur prim borcunuzun belirlenen limitin altında olması gerekiyor. Bu yazımızda ihalelerde vergi ve sgk borcu sınırı (2024 yılı) güncel tutarlarını bulabilirsiniz.

İhaleye katılmak için SGK borcu sınırı 2024

İhaleye katılmak için aranan Sgk borcu ihale sınırı gerçek ve tüzel kişilerde farklılık gösterir. ihale sgk borç limiti hesaplaması yapılırken gerçek kişilerde hem ödeme vadesi geçmiş 4b bağkur prim borçlarına hem de işçi çalıştırıyorsa işveren ssk prim borçlarına bakılır. Tüzel kişilerde yani şirketlerde ise sadece varsa ssk işveren prim borçlarına bakılır.

 • İşveren 4a ssk prim borçlarında üst limit ihale tarihi itibariyle geçerli olan prime esas kazanç tavanının 3 katıdır. Yani 2024 yılında tavan prime esas kazanç 150.375,00 TL olduğu için ödeme vadesi geçmiş ve 451.125,00 TL ye kadar olan tutarlar kesinleşmiş borç kabul edilmez ve bu tutara kadar olan borçlar için ihale borcu yok yazısı alabilirsiniz.
 • 4b bağkur prim borçlarında ise ihaleye katılmak için ihalelerde sgk borç limiti brüt asgari ücretin 3 katıdır. Brüt asgari ücret 2024 yılında 20.050,00 TL olduğu için ihaleye katılmak için alınacak SGK borcu yok yazılarında bağkur için ihale Sgk borç sınırı 60.150,00 TL olacaktır. Eğer son ödeme vadesi geçmiş bağkur prim borcu belirlenen ihalede bağkur borcu limiti üzerinde ise borcu yok yazısı verilmez.
 • İhale borcu yok yazısı başvurusu, örnek yazı ve yazıyı almak için gerekenler hakkında tüm detayları sgk ihale borcu yoktur yazısı nasıl alınır sayfamızda bulabilirsiniz.
 • Eğer e borcu yok aktivasyonunuz yoksa hemen başvuru yapıp aktifleştirerek SGK borcu yok yazılarınızı online alabilirsiniz. E borcu yok aktivasyon başvurusu için hemen sgk e borcu yoktur aktivasyonu nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
4a Kapsamında işyeri tescili olanlar için
SGK ihale borcu yoktur limiti
451.125,00 TL
Bağkur mükellefi olanlar için bağkur borcu
ihaleye katılma üst sınırı
60.150,00 TL
İhaleye katılmak için vergi borcu
üst sınırı
5.000,00 TL

İhale mevzuatında dikkate alınacak kesinleşmiş SGK borçları 2024

Yukarıda belirlenen tutara kadar olan borçlar ihaleye katılmak için SGK borcu yok yazısı almaya engel değildir. Ayrıca;

 • Yapılandırma ya da taksitlendirme kapsamında olup düzenli ödenen prim borçları yukarıdaki toplam borç hesabına dahil edilmez.
 • Yine tebliğ tarihinden itibaren 15 günü geçmeyen SGK idari para cezası borçları da henüz kesinleşmemiş alacak olarak sayıldığından ihale borcu almada engel değildir.
 • Son ödeme vadesi geçmemiş cari prim borçları da kesinleşmiş alacak olarak değerlendirilmez.

İhale tarihi itibariyle sgk borcu olanlar daha doğrusu kesinleşmiş borçları yukarıdaki tutarların üzerinde olanların ihaleyi kazansa bile ihale sözleşmesinin onaylanması maalesef mümkün bulunmamakta. Sonradan ödense bile ihale makamı ihale tarihi itibariyle bu yazıyı isteyeceğinden ihale tarihi itibariyle borç çıkacak ve dolayısıyla yazıyı alamayacaksınız.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınacak borcu yok yazılarına başvuru için örnek dilekçeyi hemen sgk borcu yoktur dilekçe örneği sayfamızı ziyaret ederek indirebilirsiniz.

İhale tarihi itibariyle sgk borcu olanlar ihaleye katılabilir mi ?

İhale size kaldıktan sonra ihaleyi hak edebilmeniz için ihale makamı sizden ihale tarihi itibariyle ihale borcu yoktur yazısını ister. İhalenin yapıldığı tarih itibariyle toplam prim borcunuz yukarıda belirtilen sınırın altında ise borcu yok yazısını alabilirsiniz. Üzerinde ise alamazsınız ve dolayısıyla ihale hakkınız da yanar.

Ödemelerde SGK borcu yoktur limiti 2024

İhalelere katılmak için alınacak borcu yok yazısında aranan üst limitler 2024 yılı için güncel olarak yukarıda verilmiştir. İhale alan bir yükleniciye hakediş ( istihkak) ödemesi yapılabilmesi için son ödeme vadesi geçmiş prim borcunun olmaması, varsa bile yapılandırılmış ya da taksitlendirilmiş olması ve taksitlendirme/yapılandırma ödemelerinin düzenli yapılıyor olması gerekmektedir.

İhaleye girmek için vergi borcu sınırı 2024

İhalelerde vergi borcu sınırı ihale SGK borcu limitine göre farklı şekilde hesaplanmaktadır. İhalelere katılmak için 2024 yılında son ödeme vadesi geçmiş vergi borçlarınızın 5.000,00 TL altında olması gerekiyor. ihalede vergi borcu limiti 2024 yılı için 5.000,00 TL üzerinde olan ödeme vadesi geçmiş borçlar ihale vergi borcu yok yazılarında kesinleşmiş borç olarak değerlendirilir ve borcu yok yazısı alamazsınız.

Vergi borcu olan ihaleye girebilir mi?

Vergi borcu olanlar da ihaleye girebilir. Ancak ihale tarihi itibariyle kesinleşmiş vergi borcu ihale için belirlenen tutarın üzerinde olanlarla sözleşme imzalanmaz ve ihale iptal edilir.

Bağkur borcu olan ihaleye girebilir mi?

Bağkur borcu olan gerçek kişiler ihaleye katılabilir. Ancak ihale tarihi itibariyle kesinleşmiş ve son ödeme tarihi geçmiş prim borcunun belirlenen sınırın altında olması gerekir. Aksi durumda ihale iptal edilir.

SGK ve vergi borcu olanlar ihaleye katılabilir mi?

İhale tarihi itibariyle SGK ve vergi borçlarının üst sınırın altında olması gerekiyor. Prim ya da vergi borcu ihale tarihi itibariyle sınırın üstünde olanlar ihaleyi alsa bile sözleşme imzalayamazlar.

İhale tarihi itibariyle vergi borcu varsa ne olur?

İhale tarihi itibariyle kesinleşen vergi borcu sınırın üzerinde olan mükellefler ile ihale sözleşmesi imzalanmaz, ihale iptal edilir.

SGK prim borcu olan ihaleye girebilir mi?

Prim borcu olanlar ihaleye girebilir. Ancak işveren ve ya bağkur prim borcunun üst sınırın altında olması gerekir. Aksi durumda ihale iptal edilir.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“İhaleye Girmek İçin SGK Borcu Ne Kadar Olmalı 2024” üzerine 6 yorum
 1. ihalelere katılmak için vergi borcu 5000 TL’den fazla olmaması gerekir. bu 5000 TL’lik limite Motorlu taşıtlar vergisi dahildir. Vergi borcu için 16.494 TL bilgisi yanlıştır düzeltilmesi gerekir.

  Yanıtla
 2. Merhabalar Ömer Bey,
  Yukarıda bahsedilen 2023 yılı için limitlerin belirlendiği resmi gazete yayınlanmış mıdır? varsa nereden ulaşabiliriz.

  Yanıtla
  • Merhaba. SGK için tutarlar resmi gazetede yayımlanmaz. Genelge gereği oranlar belirlenir ve oranlar yazımda belirttiğim gibi. Sadece vergi dairesi tutarından emin değilim. Onu vergi dairesinden teyit edin lütfen.

   Yanıtla
 3. Merhaba Ömer Meriç bey ihaleyi alan firmanın sgk ve/veya vergi borcu varsa hakedişten bu borçları ödemek yasal zorunlulukmu bir oranı var mı? örneğin 100 bin tl hakediş var 200 bin sgk borcu varsa 100 bin tamamı ile sgk borcu mu ödenmeli? yoksa bir oran var mı?

  Yanıtla
  • Merhaba. Oran yok. Hak ediş borçlarının tamamı SGK borcuna mahsup edilebilir. Bildiğim bu şekilde benim.

   Yanıtla
Yorum yapın