İhaleye Girmek İçin SGK Borcu Ne Kadar Olmalı 2019

0

Kamu tarafından yapılan bir ihaleye katılmak için ihale tarihi itibariyle sgk e borcu yoktur sistemi üzerinden ya da sgk ihale borcu yoktur dilekçesi dilekçesi ile SGK’ya başvurarak ihaleye katılmak üzere Türkiye geneli sgk borcu yoktur yazısı almanız gerekiyor. Daha önce sgk ihale borcu yoktur başlıklı yazımızda e sgk borcu yoktur kanalı ya da sgk borcu yoktur yazısı dilekçesi ile yazıyı nasıl alabileceğiniz konusunda bilgi vermiştik. Yazımızda ise ihalede sgk borcu limiti 2019 hakkında bilgi bulabilirsiniz.

İhaleye katılmak üzere ihale tarihi itibariyle e borcu yoktur sgk sistemi üzerinden ya da SGK’dan yazıyı alabilmeniz için ödeme vadesi geçmiş sigorta primi ve bağkur prim borcunuzun belirlenen limitin altında olması gerekiyor. Bu yazımızda ihaleye katılmak üzere ihale tarihi itibariyle ssk prim ve bağkur borç üst limitinin 2019 yılında ne kadar olacağı konusunda bilgi bulabilirsiniz.

İhaleye katılmak için SGK borcu sınırı 2019

İhaleye katılmak için aranan borç üst limiti gerçek ve tüzel kişilerde farklılık gösterir. Gerçek kişilerde hem ödeme vadesi geçmiş 4b bağkur prim borçlarına hem de şçi çalıştırıyorsa işveren ssk prim borçlarına bakılır. Tüzel kişilerde yani şirketlerde ise sadece varsa ssk işveren prim borçlarına bakılır.

İşveren 4a ssk prim borçlarında üst limit ihale tarihi itibariyle geçerli olan prime esas kazanç tavanının 3 katıdır. Yani 2019 yılında tavan prime esas kazanç 19.188,00 TL olduğu için ödeme vadesi geçmiş ve 57.564,00 TL ye kadar olan tutarlar kesinleşmiş borç kabul edilmez ve bu tutara kadar olan borçlar için ihale borcu yok yazısı alabilirsiniz.

4b bağkur prim borçlarında ise ihaleye katılmak için borç üst limiti brüt asgari ücretin 3 katıdır. Brüt asgari ücret 2019 yılında 2.558,40 TL olduğu için ihaleye katılmak için alınacak SGK borcu yok yazılarında bağkur için borç üst limiti 7675,20 TL olacaktır.

İhale mevzuatına göre dikkate alınacak kesinleşmiş SGK borçları hangileridir ?

Yukarıda belirlenen tutara kadar olan borçlar ihaleye katılmak için SGK borcu yok yazısı almaya engel değildir. Ayrıca yapılandırma ya da taksitlendirme kapsamında olup düzenli ödenen prim borçları yukarıdaki toplam borç hesabına dahil edilmez. Yine tebliğ tarihinden itibaren 15 günü geçmeyen SGK idari para cezası borçları da henüz kesinleşmemiş alacak olarak sayıldığından ihale borcu almada engel değildir.

Son ödeme vadesi geçmemiş cari prim borçları da kesinleşmiş alacak olarak değerlendirilmez.

İhale tarihi itibariyle sgk borcu olanlar daha doğrusu kesinleşmiş borçları yukarıdaki tutarların üzerinde olanların ihaleyi kazansa bile ihale sözleşmesinin onaylanması maalesef mümkün bulunmamakta. Sonradan ödense bile ihale makamı ihale tarihi itibariyle bu yazıyı isteyeceğinden ihale tarihi itibariyle borç çıkacak ve dolayısıyla yazıyı alamayacaksınız.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

Sgk borcu ihale sınırı 2019 konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.