E SGK Şifre Alma İçin Gerekenler, Formu Word

E SGK şifre alma işlemleri konusunda tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. SGK şifresi diğer adı ile e-sigorta şifresi işçinin sigorta giriş ve çıkış ve ya aylık prim ve hizmet bildirgesini elektronik ortamda gönderebilmek için işverenlere verilen şifredir.  Tabi sigorta girişi yapmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’nda adınıza tescil edilmiş işyeri olması gerekiyor.

İşyerinizin tescil edilmesi sigorta girişi için tek başına yeterli değil.  SGK e bildirge sisteminden sigorta girişi yapabilmeniz için e SGK şifresi de almanız gerekiyor. SGK şifre kullanıcısı da artık E SGK işyeri tescil aşamasında tanımlanabilmekte Bu yazımızda SGK e bildirge başvurusu nasıl yapılır, SGK şifre e devlet sisteminde nasıl görüntülenir, e bildirge şifre başvurusu için gerekli belgeler nelerdir gibi sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

SGK şifresi alma işlemi nasıl yapılır ?

SGK şifresi için de başvuru işlemi artık online yapılıyor. İşyeri tescil başvurusu esnasında e bildirge kullanıcını da tanımlıyorsunuz. Tescil aşamasında e bildirge kullanıcısını nasıl tanımlayacağınız ve adım adım sgk işyeri tescil işlemleri için hemen  sgk işyeri tescil başvurusu nasıl yapılır  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Artık Sosyal Güvenlik Kurumu’na e bildirge şifresi başvuru formu, sözleşmesi vermenize de gerek kalmadı. İşyeri tescil uygulamasında e bildirge kullanıcısı olarak tanımlamış olduğunuz kişiye sistem tarafından şifre oluşturulacak ve kullanıcı şifresini e devlet şifresi ile giriş yaparak kolayca görüntüleyebilecek.

SGK şifre kullanıcısı adına e bildirge şifresinin oluşabilmesi için işyerinin tüm yöneticileri tarafından e sigorta sözleşme onayının verilmesi gerekiyor. Yöneticiler tarafından onay verildikten sonra artık e şifre e devlet sisteminde görüntülenebilecektir. E sigorta sözleşme onayı vermek için hemen e sigorta sözleşme onaylama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk şifre almak için gerekli evraklar nelerdir ?

İlk defa tescil edilen dosyalarda e sgk şifresinin yukarıda belirtildiği şekilde alınması gerekiyor. Ancak sonradan şifre kullanıcısı değiştiyse ya da alt taşeron için e bildirge kullanıcı şifresi alınacaksa eskiden olduğu gibi e bildirge şifre talep formu ile beraber bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapılması gerekiyor.

Sgk e bildirge şifre formunu elden verebileceğiniz gibi posta ya da kargo yolu ile de işyerinizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne gönderebilirsiniz. Zaten sgk şifresi alma işlemi e devlet sistemine aktarıldığından posta ile göndermeniz bir sorun teşkil etmeyecektir.

Sgk şifre formu ve sözleşme örnekleri

Sgk işyeri şifre formunu ve sözleşmelerini buradan indirebilirsiniz: e bildirge şifresi başvuru evraklarını indir. Yukarıda da değindiğimiz gibi eğer E-SGK işyeri tescil uygulamasında tescil başvurusu sırasında e-bildirge kullanıcısını tanımladıysanız ayrıca sgk şifre başvuru formu vermeniz gerekmiyor. E şifre almak için e-devletten aşağıdaki aşamaları takip etmeniz yeterli olacaktır.

E bildirge şifresi e devletten nasıl alınır ?

İşyeri şifresi sisteme tanımlandıktan sonra e devlet şifresi ile sgk eşifreyi kolayca görüntüleyebilirsiniz. Sgk e şifre e devlet sisteminden sorgulamak için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne gelin.
 • E-SGK işlemleri alt menüsüne gelin.
 • Burada E-SGK şifre seçeneğini seçin ve UYGULAMAYA GİT deyin. Uygulamaya buradan giriş yapabilirsiniz >>> e sgk şifre uygulaması.
 • Sgk e devlet şifre sorgulaması sonucunda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.
e devletten sgk şifresi alma

Gördüğünüz üzere sgk şifre alma e devlet sorgulamasının ardından adınıza tescil edilmiş tüm işyerlerinin;

 • İşyeri kodu,
 • İşyeri sicil numarası,
 • Unvanı,
 • İşyeri şifresi,
 • Sistem şifresini görüntülemiş oluyorsunuz.

Tabi benim adıma herhangi bir tescil olmadığından edevlet sgk şifre sorgulaması sonucunda kayıt yok uyarısı veriyor. Eğer sgk e-şifre sorgulaması sonucunda “kayıt yok” uyarısını görüyorsanız şifre tanımlamasının adınıza yapılmadığı ya da henüz tamamlanmadığı anlamına gelir. Sorunun çözümü için bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nden yardım almanız gerekir.

Sgk şifre değiştirme işlemi nasıl yapılır ?

E-SGK kullanıcı şifrenizi e bildirge sisteminden her zaman değiştirebilirsiniz. İlk defa şifre alacaksanız e devlet sistemi üzerinden alacağınız mevcut şifreyi SGK e bildirge sisteminden değiştirebilirsiniz.

İşyeri e sgk e bildirge yetkili değişikliği nasıl yapılır ?

Eğer işyerinin yetkilisi değiştiyse Sgk şifresinin de yeni yetkili kişiye devredilmesi gerekir. İşyerinin e-bildirge şifresinin başka bir kişi adına değiştirilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumuna bir dilekçe vermeniz ayrıca şifre verilecek yeni yetkili kişi adına sgk şifre başvuru formlarını doldurmanız gerekiyor. Bu işlemlerin ardından ssk e şifre değişikliği gerçekleştirilebilecek ve yeni kişi adına kayıt açılacaktır. Yeni yetkili adına tanımlanmış olan sgk şifresi e devletten alabilirsiniz.

SGK e bildirge şifremi unuttum nasıl yenileyebilirim ?

Unutulan e bildirge şifresini eskiden almak zulümdü. SGK’ya yeniden formlar ile başvuru yapmanız eski şifrenin iptali için dilekçe vermeniz gerekirdi. Ancak artık öyle değil. Yukarıda vermiş olduğumuz menülerden e devlet sisteminden giriş yaparak hangi işyerinizin şifresini görüntülemek istiyorsanız bu ekrandan kolayca görüntüleyebilirsiniz.

İsg katip giriş yetkiniz yok ne demek ?

Bildiğiniz üzere 6331 Sayılı Kanunla işyerlerinde iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu getirilmiştir. İş güvenliği uzmanları da işyerinin iş güvenliği ile ilgili işlemlerini SGK e bildirge sistemi ile entegre olarak çalışan İSG katip sistemi üzerinden takip etmekteler. Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından işyeri için tanımlanan e bildirge şifre yetkilisi ile İSG katipten giriş yapılmak istenen e bildirge yetkilisi ayrı kişilerse giriş yapılamaz. Örneğin bildirge şifresi kanuni vekilin adına tanımlı ise ve İSG sisteminden de işyeri yetkilisi T.C numarası ile giriş yapılıyorsa sisteme giriş yapılamayacaktır.

Ayrıca eski dosyalarda işyeri yetkililerinin T.C numarası ve yetkili kişilere ait kimlik bilgileri de ayrıntılı olarak tanımlanmadığından sisteme giriş yapılamamaktadır. İSG katip sistemine giremiyorsanız aşağıdaki bilgileri kontrol etmenizi öneririm.

 • SGK’nın tanımladığı e bidirge şifre yetkilisi ile İSG katip sistemine giriş yapmaya çalıştığınız yetkili kişi ile aynı mı? Değilse şifre değişikliği için SGK’ya başvuru yapmanız gerekir.
 • İşyeri yetkili bilgileri SGK tescil kısmında eksik olabilir. Eğer böyle ise bilgilerin güncellenmesi için yine bağlı olduğunuz SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyor.
 • Tüm bunları hallettiniz yine de sisteme giriş yapamıyorsanız bağlı olduğunuz SGK’dan konu hakkında yardım alın.
4.5/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“E SGK Şifre Alma İçin Gerekenler, Formu Word” üzerine 2 yorum
 1. Hocam öncelikle değerli anlatımınızdan dolayı teşekkür etmemek elde değil. Bu kadar kapsamlı bir anlatımı hiçbir sayfada görmedim. Çok işime yaradı. Tekrar teşekkürler.

  Yanıtla
Yorum yapın