Sgk Şifre Onaylaması Nasıl Yapılır ?

0

E-sigorta kullanıcı şifreleri artık SGK tarafından verilmiyor. Şifre için ön başvuru sgk işyeri tescil başvurusu yapılırken e sgk tescil ekranı üzerinden yapılıyor. Tescilin son aşamasında sgk kullanıcısı da tanımlanıyor. Tanımlamanın ardından şifrenin oluşabilmesi için ise SGK tescili tamamladıktan sonra e devlet sistemi üzerinden e bildirge başvuru yetkili onayı verilmesi gerekiyor.

E devlet sistemi üzerinden sgk şifre onayı verilmeden şifre oluşamayacak dolayısıyla kullanıcı olarak tanımlanan kişinin e devlet sisteminden girildiğinde şifre görüntülemesi yapılabilmesi için işyerindeki tüm yetkililer tarafından sgk e şifre onaylama işleminin yapılması gerekiyor. Peki e sgk şifre onaylaması nasıl yapılıyor, tüm yetkililer e bildirge şifre onayı yapmak zorunda mı ?

E bildirge yetkili onayı nasıl yapılır ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere öncelikle e-sgk tescil aşamasında kullanıcının tanımlanması gerekiyor. İşyeri tescil onayı SGK tarafından verildikten sonra işyerinde e sgk kısmında yetkili olarak tanımlamış olduğunuz tüm yetkililerin T.C. numarası ve e devlet şifresi ile ayrı ayrı e-bildirge başvuru yetkili onay menüsünden giriş yaparak sözleşme onayı verilmesi gerekiyor.

Onay işlemi e devlet sisteminde SGK-E-Bildirge Başvuru Yetkili Onay  menüsünden yapılacaktır. Dilerseniz https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ebildirge-basvuru-yetkili-onay bağlantısı aracılığı ile direkt olarak bağlanabilirsiniz. Bu menüden yetkili olarak tanımlanmış tüm kişilerin e devlet şifresi ile giriş sağlanarak sgk yetki onayı verildiğinde artık şifre oluşmuş olacaktır.

E sigorta sözleşme onayının ardından artık son işlem ise şifre görüntüleme olacak. Sgk yetkili onayı tamamlandıktan sonra kullanıcı olarak tanımlanan kişinin e devlet şifresi ile e devlet sistemine giriş sağlayın. Son aşama olarak SGK-e-SGK Şifre menüsünden şifreyi görüntüleyeceksiniz. Dilerseniz https://www.turkiye.gov.tr/sgk-esgkuyg-esgksifre bağlantısı aracılığı ile de direk giriş sağlayabilirsiniz.

E bildirge sözleşme onayını tüm yetkililerin e devlet yetkisi ile yaptım ancak şifre oluşmuyor nedeni nedir ?

Bazı durumlarda işverenler e bildirge başvuru onayını tüm yetkililerin e devlet sisteminden yaptım yine de şifrem oluşmadı diyebiliyor. Aslında onay işlemi herkes için ayrı ayrı yapıldıysa illa ki şifrenin oluşması gerekiyor ancak kimi durumlarda sistem hatasından kaynaklı olarak şifre oluşmayabiliyor. Bu tür bir durumda bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi ile iletişime geçmeniz iyi olacaktır.

Devam eden işyerleri için e bildirge kullanıcı değişikliği başvuruları nasıl yapılacak ?

İlk tescillerde başvurular yukarıda belirtildiği gibi yapılacaktır. Devam eden işyerlerinde ise başvurular eskiden olduğu gibi e bildirge başvuru formu ve sözleşmeleri ile elden yapılacak. Başvuru formu ve gerekli sözleşmeleri buradan indirebilirsiniz: e bildirge başvuru formu ve sözleşmeleri indir

Sgk sözleşme onayı hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.