Sgk Şifre Onaylaması Nasıl Yapılır ?

2

Sgk şifre onaylama e sgk şifresinin oluşabilmesi için en önemli işlemlerden birisi. E-sigorta kullanıcı şifreleri artık SGK tarafından verilmiyor. Şifre için ön başvuru sgk işyeri tescil başvurusu yapılırken e sgk tescil ekranı üzerinden yapılıyor. Tescilin son aşamasında sgk kullanıcısı da tanımlanıyor. Tanımlamanın ardından şifrenin oluşabilmesi için ise SGK tescili tamamladıktan sonra e devlet sistemi üzerinden e bildirge başvuru yetkili onayı verilmesi gerekiyor.

E devlet sistemi üzerinden sgk şifre onayı verilmeden şifre oluşamayacak dolayısıyla kullanıcı olarak tanımlanan kişinin e devlet sisteminden girildiğinde şifre görüntülemesi yapılabilmesi için işyerindeki tüm yetkililer tarafından sgk e şifre onaylama işleminin yapılması gerekiyor. Peki e sgk şifre onaylaması nasıl yapılıyor, tüm yetkililer e bildirge şifre onayı yapmak zorunda mı ?

SGK e-bildirge şifresi nasıl alınır ?

SGK e-bildirge şifresi alabilmek için;

 • Öncelikle E-SGK işyeri tescil uygulaması üzerinden tescil başvurusunun yapılması ve tescil başvurusu yaparken e-bildirge şifre kullanıcısının da tanımlanması gerekmektedir. Adım adım tescil başvurusu için ⇒ SGK işyeri tescil başvurusu nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Tescil başvurusunu elektronik ortamda tamamladıktan sonra gerekli evrakları en geç 7 gün içerisinde bağlı olduğunuz SGK’ya vermeniz gerekmektedir. Tescil için gerekli evraklara SGK işyeri tescil evrakları nelerdir başlıklı sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
 • Sgk tescil onaylaması yaptıktan sonra ise son aşamada Sgk e bildirge şifre onayının aşağıda belirtildiği gibi e-devlet üzerinden yapılması gerekmekte.
 • Sgk şifre e devlet onay işleminin nasıl yapılacağı adım adım yazımızın devamında anlatılmıştır.

E bildirge başvuru yetkili onayı nasıl gerçekleştirilir ?

e bildirge kullanıcı onayı için takip etmeniz gerekenler şunlardır.

 • Öncelikle e-sgk tescil aşamasında kullanıcının tanımlanması gerekiyor.
 • İşyeri tescil onayı SGK tarafından verildikten sonra işyerinde e sgk kısmında yetkili olarak tanımlamış olduğunuz tüm yetkililerin T.C. numarası ve e devlet şifresi ile ayrı ayrı e-bildirge başvuru yetkili onay menüsünden giriş yaparak sözleşme için Sgk işyeri onay verilmesi gerekiyor.
 • İşveren yetkili onay işlemi e devlet sisteminde SGK-E-Bildirge Başvuru Yetkili Onay  menüsünden yapılacaktır. Dilerseniz e devlet sgk şifre onay bağlantısı aracılığı ile direkt olarak bağlanabilirsiniz.
 • Bu menüden yetkili olarak tanımlanmış tüm kişilerin e devlet şifresi ile giriş sağlanarak sgk yetki onayı verildiğinde artık şifre oluşmuş olacaktır.
 • Eğer e-bildirge şifre onayı yapamadıysanız adım adım e bildirge onay işlemi nasıl yapılır konusunda detaylar için hemen sgk işyeri şifre onaylaması nasıl yapılır  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • E sigorta sözleşme onayının ardından artık son işlem ise şifre görüntüleme olacak.
 • Sgk yetkili onayı tamamlandıktan sonra kullanıcı olarak tanımlanan kişinin e devlet şifresi ile e devlet sistemine giriş sağlayın. Son aşama olarak SGK-e-SGK Şifre menüsünden şifreyi görüntüleyeceksiniz. Dilerseniz E-devlet SGK şifre görüntüleme bağlantısı aracılığı ile de direk giriş sağlayabilirsiniz.

E bildirge yetkili onayı yaptım ancak şifre oluşmadı

Bazı durumlarda işverenler e bildirge başvuru onayını tüm yetkililerin e devlet sisteminden yaptım yine de şifrem oluşmadı diyebiliyor. Aslında onay işlemi herkes için ayrı ayrı yapıldıysa illa ki şifrenin oluşması gerekiyor ancak kimi durumlarda sistem hatasından kaynaklı olarak şifre oluşmayabiliyor. Bu tür bir durumda bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi ile iletişime geçmeniz iyi olacaktır.

Alt taşeron e bildirge şifresi nasıl alınır ?

İlk tescillerde başvurular yukarıda belirtildiği gibi yapılacaktır. Devam eden işyerlerinde ve alt taşeron tescillerinde ise başvurular eskiden olduğu gibi e bildirge başvuru formu ve sözleşmeleri ile elden yapılacak. Başvuru formu ve gerekli sözleşmeleri buradan indirebilirsiniz: e bildirge başvuru formu ve sözleşmeleri indir.

Sgk işyeri tescil onaylaması ne zaman yapılır ?

Elektronik ortamda E-SGK işyeri tescil uygulaması üzerinden işyeri tescil başvurusu yapıldıktan sonra gereken belgelerle birlikte bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapılır. Gerekli evraklar ile başvurunun ardından başvuru bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi tarafından incelenir ve onaylanır. İşyeri tescil onayının ardından yukarıda belirtildiği gibi Sgk şifre yetki onayının yapılması gerekmektedir. Sgk işveren şifre onay işlemi ardından artık şifre görüntülemesi yapabilirsiniz.

SGK şifre değiştirme işlemi nasıl yapılır ?

İşyeri tescil şifre onayından sonra otomatik olarak oluşan sistem şifresi ile işyeri şifrenizi her zaman güncelleyebilirsiniz. Güncelleme işlemi için;

 • Buradan E-bildirge sistemine mevcut şifreleriniz ile giriş yapın ⇒ SGK E-Bildirge Girişi.
 • Anasayfaya giriş yaptıktan sonra KULLANICI İŞLEMLERİ-ŞİFRE GÜNCELLEME seçeneklerini takip ederek sistem ve işyeri şifrelerinizi ayrı ayrı güncelleyebilirsiniz.

Sgk sözleşme onayı hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


2 Yorum
 1. sevilay

  Merhaba
  ben şifreyi aldım ama
  kullanıcı adı nedir acaba onu bulamadım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kullanıcı adı T.C. kimlik numaranız.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.