“Genel Sağlık Sigortası Tesciliniz” Konulu Yazı

Genel Sağlık Sigortası Tesciliniz konulu yazı son zamanlarda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından otomatik olarak genel sağlık sigortası kapsamına alınan herkese gönderilmektedir. Peki GSS hakkında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gönderilen bu belge nedir, belgeyi alanlar ne yapmalıdır ? Konu hakkında detaylar ve sık sorulan soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

SGK GSS tescili nedir?

GSS yani genel sağlık sigortası sistemi sosyal güvencesi olmayan, anne/baba ya da eş ile çocuklarının üzerinden herhangi aktif sosyal güvencesi olmayan, ikamet adresi Türkiye olan ve Türk vatandaşı olan herkesin zorunlu olarak kapsama alındığı sağlık sigortası sistemidir.

GSS zorunlu mu, başvuru yapmayanlar hakkında nasıl işlem yapılmakta ?

Genel sağlık sigortası 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren;

  • Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ya da bakmakla yükümlü olarak eş, anne/baba ya da çocukları üzerinden sosyal güvencesi olmayan,
  • Türkiye’de ikamet eden ve Türk Vatandaşı olan herkes için zaruridir.

01.01.2012 tarihi ve sonrasında eğer sizin de güvencesiz olduğunuz boşluk bir dönem varsa Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Re’sen yani diğer adı ile otomatik olarak bu sisteme dahil edilirsiniz. İşte bu şekilde Re’sen yani otomatik olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından genel sağlık sigortası tescili açılanlara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aşağıda örneği verilen GSS Ek-1 belgesi gönderilmektedir.

SGK GSS Ek-1 Belgesi nedir?

Genel Sağlık Sigortası sistemine SGK tarafından re’sen dahil edilenlere “Genel Sağlık Sigortası Tesciliniz” konulu ve aşağıda örneği verilen formatta yazı gönderilir.

Siz de her bir değerli vatandaşımız gibi,18.05.2016 tarihi itibariyle genel sağlık sigortası kapsamına alınmış bulunmaktasınız.
Aylık olarak her yıl için geçerli olan brüt asgari ücretin %3’ü oranında genel sağlık sigortası primi ödemeniz karşılığında, sizinle birlikte bakmakla yükümlü olduğunuz eşiniz, çocuklarınız ile anne ve babanız anlaşmalı tüm üniversite hastaneleri ile özel hastaneler dâhil sağlık hizmeti sunucularına başvurduğunda tedavi giderleri Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuatı kapsamında karşılanacaktır.
Diğer taraftan, geliriniz prim ödemeye imkân vermiyorsa, bu yazının tebliğ tarihinden itibaren bir ay içerisinde ikametinizin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gelir testi için başvurabilirsiniz.
Gelir testi sonucunda aynı hanede yaşayan aile içinde kişi başına düşen gelir seviyenizin brüt asgari ücretin üçte birinden az olduğunun tespit edilmesi durumunda, genel sağlık sigortası primleriniz Devlet tarafından karşılanacaktır.
Gelir testi başvurunuzu bir aylık süre geçtikten sonra yapmanız veya gelir testine başvurmamanız durumunda, gelirinizin genel sağlık sigortası primini ödemeye imkân verdiği kabul edilerek, primlerinizi ait olduğu ayı izleyen ayın sonuna kadar Kurumumuzla anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödemeniz beklenecektir.
26.08.2021 tarihi itibariyle toplam 4620.65 TL genel sağlık sigortası prim borcunuz bulunmaktadır. Genel sağlık sigortasına ilişkin prim borcunuzu ait olduğu ayı takip eden ayın sonuna kadar ödememeniz halinde bu tutarlara gecikme cezası ve gecikme zammı işleyecektir.
Sizin ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin sağlık yardımı alabilmeleri için, 60 günden fazla prim borcunuz olmaması gerekliliğinin önemini hatırlatarak, sorularınız için tarafınıza en yakın Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezinde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağımızı, bilgilerinize sunar sağlıklı günler dileriz.

GSS Ek-1 Belgesi bana da geldi, ne yapmalıyım ?

Eğer size ya da yakınlarınızdan birisinde GSS Ek-1 belgesi geldiyse;

Öncelikle şunu tespit etmenizde yarar olacaktır. GSS tescili açılan dönemlerde sigortalı çalışma var mı ya da bağkur ve ya herhangi bir isteğe bağlı kapsamında prim ödediniz mi ? Aynı dönemlerde bakmakla yükümlü olarak anne, baba, eş ya da çocuklarınız üzerinden güvenceniz var mı ? Bu dönemlerde askerde miydiniz ( erkekler için ) ? GSS tescil açılan dönemlerde Yurtdışında mıydınız?  Eğer GSS tescili açılan dönemlerde bu sorulardan birisine evet diyorsanız;

  • Öncelikle vakit kaybetmeden elinizdeki Ek-1 GSS belgesi ile bağlı olduğunuz SGK’ya gidin.
  • GSS ile güvencenizin olduğu ve çakışan dönemlerin düzeltilmesi ve iptal edilmesini talep edin.
  • Eğer o dönemlerde yurtdışında iseniz takip etmeniz gereken yol için yurtdışında yaşayanların GSS borcu nasıl silinir sayfamızı ziyaret edin.

Eğer GSS açılan dönemler için herhangi bir sigortalılık yoksa ya da yukarıda soru şeklinde sorduğum durumlardan birisi yoksa;

  • Birinci seçenek borcu ödersiniz ve borç kapanır gider.
  • İkinci seçenekte ise Ek-1 belgesini tebliğ aldıktan sonra en geç 1 ay içerisinde gelir testi başvurusu yaparsınız. Gelir testi başvuru sonucu hane halkı kişi başı geliri eğer net asgari ücretin 1/3’ü altında çıkarsa bu durumda otomatik kapsama alındığınız tarih itibariyle yeşil kart açılır ve size çıkartılan tüm GSS borcu silinir. Gelir testi sonucu 60g yani kişi başı net asgari ücretin 1/3’ünden fazla olursa bu durumda borç aynen kalır. Gelir testi başvurusu nasıl yapılır sayfamızı ziyaret ederek adım nasıl nasıl başvuru yapabileceğiniz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

SGK tarafından GSS tesciliniz yapılmıştır ne anlama geliyor?

Eğer kendi adınıza ve ya bakmakla yükümlü kişi olarak aktif sağlık sigortanız yoksa Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından zorunlu GSS kapsamına alınırsınız. Bu durumda size GSS tesciliniz yapılmıştır mesajı gelir. Peki GSS tesciliniz yapılmıştır ne demek?

Bu durum otomatik olarak genel sağlık sigortası kapsamına alındığınız ve sistem tarafından genel sağlık sigortanızın başlatıldığı anlamına gelmektedir.

  • Eğer bir hata olduğunu düşünüyorsanız düzelttirmek için bağlı olduğunuz SGK’ya başvurabilirsiniz.
  • Bir hata yoksa ödemeye devam edebilirsiniz.
  • Ödeme gücünüz yoksa gelir testine başvurursunuz. Gelir testi sonucu yeşil kart çıkarsa prim ödemeden sağlıktan yararlanırsınız.
İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın