SGK Tarafından GSS Tescili Yapılmıştır En Yakın Sosyal Yardımlaşma Mesajı

SGK tarafından GSS tescili yapılmıştır en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmanız gerekmektedir mesajı özellikle EYT kapsamında emeklilik başvurusu ile birlikte birçok kişiye gitmeye başladı. Eğer size de Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan bu mesaj geldiyse ne olduğu ve yapmanız gerekenler hakkında içeriğin devamında gerekli bilgiler verilecektir.

GSS tescili ne demek?

GSS yani Genel Sağlık Sigortası herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan, bakmakla yükümlü olarak anne, baba, eş ya da çocuklarından yararlanma hakkı olmayan, Türkiye’de ikamet eden ve 18 yaşını tamamlamış bireylerin zorunlu olarak dahil edildiği sigorta kapsamıdır.

SGK tarafından GSS tesciliniz yapılmıştır ne demek?

SGK tarafından GSS tesciliniz yapılmıştır mesajı size de geldiyse hayırlı olsun siz de zorunlu genel sağlık sigortası kapsamına alındınız anlamına gelir:). Genel Sağlık Sigortası ilk olarak 01 Ocak 2012 tarihi itibariyle sosyal güvencesi bulunmayan ve Türkiye’de ikamet eden tüm Türk vatandaşları için zorunlu hale gelmiştir. Buna göre;

 • 18 yaşı tamamladıysanız,
 • Türk vatandaşıysanız ve Türkiye’de ikamet ediyorsanız,
 • Kendi adınıza zorunlu ya da isteğe bağlı herhangi bir sigorta kolu kapsamında değilseniz,
 • Bakmakla yükümlü olarak anne, baba, eş ya da çocuklarınızın sağlık güvencesinden yararlanamıyorsanız,
 • Kısaca herhangi bir kapsamda sigorta yoksa SGK tarafından otomatik olarak genel sağlık sigortası kapsamında tesciliniz açılmaktadır.
 • E-devlette yer alan GSS Tescil ve Borç sorgulama menüsünden hangi tarihten itibaren kapsama alındığınız ve güncel borç bilgilerinize erişebilirsiniz.

GSS tesciliniz yapılmıştır Mesajı gelenler ne yapmalı?

GSS tesciliniz yapılmıştır mesajı bana da geldi ne yapmalıyım?

 • Şimdi öncelikle GSS tescili açılan dönemde aktif sigortalılığınızın ya da bakmakla yükümlü olarak sigortanızın olup olmadığı önemli.
 • Eğer sigortalı çalıştığınız dönemlerde ya da bakmakla yükümlü olarak aktif sigortanız olmasına rağmen genel sağlık sigortası açıldıysa bu durumda iptal için SGK’ya başvurabilirsiniz.
 • Bu durumda GSS iptal ettirme dilekçesi ile SGK’ya başvurabilir ve tescil kaydınızı iptal ettirebilirsiniz.

Eğer iptal ettirme gibi bir durumunuz yoksa bu durumda iki seçeneğiniz var;

 • 60/G kapsamında her ay brüt asgari ücretin %3’ü tutarında GSS primi ödeyerek sağlıktan yararlanmaya devam edebilirsiniz. Hiç bir başvuru yapmazsanız bu şekilde her ay prim tahakkuk eder.
 • İkinci seçenek ise eğer genel sağlık sigortası kapsamında devam edecekseniz ve prim ödemek istemiyorsanız gelir testine başvurmanız gerekiyor. Gelir testine başvurduğunuzda eğer gelir testi sonucu 60/C-1 yani yeşil kart çıkarsa prim ödemeden sağlıktan yararlanırsınız.
 • Genel Sağlık Sigortası başvuru sayfamızdan adım adım nasıl başvurabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

SGK tarafından GSS tesciliniz yapılmıştır gelir tespiti için sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurun

GSS tesciliniz yapılmıştır mesajı alırsanız, öncelikle bu tescil kaydının doğru olup olmadığını teyit etmek için SGK ile görüşün. Ardından vakit kaybetmeden en geç 1 ay içerisinde gelir testine başvurun.

4.5/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“SGK Tarafından GSS Tescili Yapılmıştır En Yakın Sosyal Yardımlaşma Mesajı” üzerine 34 yorum
 1. Merhaba ben çalışmıyorum bekar kadın olduğum için annemden bakılıyordum. 3 gün önce gss borcu geldi 400 tl bugün annenle gittim evrak işleri yapıldı.annem adamla bir tartışmaya girdi o olaydan 15dakika sonra birc 65tlydi. E mesaj geldi evrak takibi yapabilirsiniz diye.Şimdi gece tekrar gss kaydı yapilmistir mesaji geldi birc tekrar 400 tl olmuş. Daha once gelen evrak numarasını tikladim evrak beklemede diyor. Bu bir yanlışlık mı yoksa sgk çalışanı tartismadan geri çekmiş olabilir mi

  Yanıtla
 2. SN. CiHAN *******, SGK TARAFINDAN GSS TESCiLiNiZ YAPILMISTIR. GELiR TESPiTi iCiN iKAMETiNiZDEKi SOSYAL YARDIMLASMA VE DAYANISMA VAKFINA BASVURMANIZ GEREKMEKTEDiR. SAGLIKLI VE GÜVENLi GÜNLER DiLERiZ. B001
  25.05.2023 tarihinde eytli olarak başvuruda bulundum. 01.06.2023 tarihinde tekrar Ssk lı olarak çalışmaya başladım ve aktif olarak devam etmekteyim. Henüz emekliliğim onaylanmadı ve maaş bağlanmadı. 2019 yılına kadar Bağkurluydum ve 2019 ağustos 1 itibariyle ssk lı olarak çalışmaya başladım. 1261 günü doldurup ssk statüsünden müracaatımı yaptım. Bu mesaj bana 03.09.2023 tarihinde yani bugün geldi. Bununla ilgili sgk ile mi görüşmem gerekiyor. İlginiz için teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Şu anki çalışma statünüz SGDP ise sağlıktan bu sigorta ile yararlanamıyorsunuz. GSS mecburen devreye giriyor. Emekli maaşınız bugüne kadar neden bağlanmadı? SGK ile bir görüşün bu konuda.

   Yanıtla
   • Sgk ile görüştüm. Evrak beklemede diyorlar. Bu arada İzmirde ikamet ediyorum. Mart ayının yoğunluğu ile alakalı olarak gecikmeler olduğunu söylediler. Mart ayını yeni bitirmişler, ay sırası ile gidiyorlarmış.

    Yanıtla
 3. İyi günler. Bugün bana da, SGK TARAFINDAN GSS TESCiLiNiZ YAPILMISTIR. GELiR TESPiTi iCiN iKAMETiNiZDEKi SOSYAL YARDIMLASMA VE DAYANISMA VAKFINA BASVURMANIZ GEREKMEKTEDiR. SAGLIKLI VE GÜVENLi GÜNLER DiLERiZ. mesajı geldi. Ben 2020 yılından beri devlet memuru tüm ve daha önceden herhangi bir işte çalışma durumum olmadı. Yalnızca eşim sigorta kapsamında olarak benim adima görünüyor sağlık desteklemesi acisindan. Ancak onun da e devlette kendine ait GSS prim borcu görünüyor, benim 8000 kusur görünüyor. Bana bu şekilde bir GSS borcu çıkma durumu var mı?

  Yanıtla
 4. Merhaba
  SN. YELiZ GOLGECi, SGK TARAFINDAN GSS TESCiLiNiZ YAPILMISTIR. GELiR TESPiTi iCiN iKAMETiNiZDEKi SOSYAL YARDIMLASMA VE DAYANISMA VAKFINA BASVURMANIZ GEREKMEKTEDiR. SAGLIKLI VE GÜVENLi GÜNLER DiLERiZ. B001

  Bana da bu mesaj geldi
  Size yazılan sorularda çok var şunu sormak istedim.Yönlendirdikleri kurum ikamate yakın sosya yardımlaşma , ama cevaplarınızda bağlı olduğunu Sgk demişsiniz.
  Tek bir nokta da çözüme ulaşmam için hangisine gitmeliyim.
  Şimdiden destekleriniz için teşekkürler

  Yanıtla
  • SGK’ya gideceksiniz. Eğer tescil hatalı ise düzelttireceksiniz. Değilse iki seçeneğiniz var. 60g kapsamında aylık 400 TL ödemeye devam edersiniz ekstra bir şey yapmadan. İkinci seçenek ise gelir testine başvurursunuz. Onu da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yapmanız gerekir.

   Yanıtla
 5. Merhaba,

  Eyt için eksik primim var ve yurtdışı borçlanması için evrak bekliyorum. Borçlanma eksik prim günlerimin tamamını kapatmaya yetmeyeceği için evdevletten isteğe bağlı bağkur da başlattım. Henüz ilk ödememi yapmadım.

  Aynı zamanda babamdan ölüm aylığı alıyorum ve sağlıkta da babamın sigortasından faydalanıyorum.

  Bugün bana da aynı mesaj gelmiş. Bu ne anlama geliyor acaba, yardımınızı rica ediyorum.

  Teşekkürler

  Yanıtla
 6. Merhabalar,

  30.03.2023 tarihinde EYT başvurusu yaptım. İş yerim 01.04.2023 tarihinde çıkış-giriş işlemimi yaptı. Halen maaşımın bağlanmasını bekliyorum. Bugün SMS ile aynı bilgi bana da geldi .e devlette 308 TL GSS borcum görünüyor ancak 01.01.2023 tarihi sonrası borç şeklinde görünmekte. EYT başvurusu öncesi mi sonrası mı onu net göstermiyor . Bu durumda nasıl ilerlememi tavsiye edersiniz?
  Teşekkür ederim

  Yanıtla
 7. Merhaba SGK TARAFINDAN GSS TESCiLiNiZ YAPILMISTIR. GELiR TESPiTi iCiN iKAMETiNiZDEKi SOSYAL YARDIMLASMA VE DAYANISMA VAKFINA BASVURMANIZ GEREKMEKTEDiR. SAGLIKLI VE GÜVENLi GÜNLER DiLERiZ. Bu şekilde bir bilgi mesajı aldım ama konu ile ilgili bir bilgim bulunmamaktadır. 3 senedir aynı iş yerindeyim düzenli olarak sigortam yatmaktadır. 6. ayda evlilik yaptım sadece soyadı değişikliği oldu bundan dolayı olabilir mi ?

  Yanıtla
  • Merhaba. Aktif sigorta varsa GSS açılmaz size. Belki bir yakınınıza açıldı ve telefon sisteminde sizin telefon kayıtlı ise size gelmiş olabilir. Net bilgi almak için en yakın SGK’ya uğrasanız iyi olur.

   Yanıtla
 8. Merhaba Ömer bey.bu GSS ibareli bu msj bana da geldi.ben yada aile bireylerinden birisi devlet hastanesinde muayene yada buna benzer bir işlem yapıldığında, ücret yansır mı.20 Mart ta başvuru yaptım ve daha önce borcum yoktu..bilgi vermenizi rica ederim

  Yanıtla
  • Merhaba. GSS tescili açıldıysa bu kapsamda sağlıktan yararlanıp yararlanamadığınızı bir eczaneden ya da herhangi bir SGK’dan sorgulatabilirsiniz. Muhtemelen kapalıdır borçtan dolayı. Ama yine de sorgulayın.

   Yanıtla
 9. Selam ben 23 mart başvurum ama bir hafta sonra tekrar ayni iş yerimde tekrar girişim yapildi.yani sigortaliyim.ama bu mesaj geldi bugun ben ne yapmalıyım.calisanlar eyt li ne yapmali

  Yanıtla
 10. Osman bey merhaba banada bugün sgk tarafından gss ile ilgili arkadaşların pay.gibi msj geldi benim 13/01 2010 Bagkur girişim var primlerimi düzenli ödeyip 540 gün askerlik için kredi çekip 15 yıllık günümü tamamladım ama yaştan dolayı emekli olamadım bu arada vergi mükellefi idim depremden dolayı işimi kaybettim maliye ye terk verdim tsk ederim

  Yanıtla
 11. SN. OSMAN DAYI, SGK TARAFINDAN GSS TESCiLiNiZ YAPILMISTIR. GELiR TESPiTi iCiN iKAMETiNiZDEKi SOSYAL YARDIMLASMA VE DAYANISMA VAKFINA BASVURMANIZ GEREKMEKTEDiR. SAGLIKLI VE GÜVENLi GÜNLER DiLERiZ. Böyle bir mesaj geldi bana ama eyt için 7 martta basvuru yaptım ve gss borcum falandan yok yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Sağlığınız kapandığı için GSS devreye girmiş oluyor. Emekli maaşınız bağlanınca GSS’yi iptal ettirebilirsiniz. 07 Mart itibariyle tescil ya da borcunuz yoksa emekli maaşı bağlanması için engel olmaz.

   Yanıtla
 12. Merhabalar aynı mesaj bana da geldi.192 tl borç çıkmış.03/03 eyt başvurum var.çalışma hayatım hala aktif gözüküyor.bakmakla yükümlü oldugum 2 evladım var.gerçi maaş hesaplama butonunda yok diye gözüküyor.acaba çıkan miktarı ödersem işlemlerim hızlanır mı?sizce ne yapmalıyım ?tesekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Çıkan tutar aylık bağlama sürecini etkilemez. 03 Marttan sonra çıktıysa emekli maaşı bağlanmasına engel değil. Emekli maaşınız bağlanınca iptal ettirebilirsiniz.

   Yanıtla
 13. Mrb ömer bey eyt başvurusu yaptım hala sonuçlamadı gss borcum 1797 lira gözüküyodu ben bu ücreti ödedim ama şimdide mesaj geldi tesciliniz yapıldı diye ve 0 olan borcum 220 lira yine çıkmış bu gss borcunu heraymı ödicem ödemelimiyim emekli maaşımı bağlamadı gss borcu çıkarıyor bana tekrar ne yapmalıyım tşk ederim

  Yanıtla
  • Merhaba. Emekli maaşınız başvuru tarihini takip eden ay başından bağlanır. Şartları sağlıyorsanız tabi ki. Eğer emekli maaşı başlangıç tarihi ile çakışan GSS olursa iptal edilir. Önemli olan emeklilik başvuru tarihinde borcunuzun olmaması.

   Yanıtla
   • Emekli başvurum gss ile çakıştığı içinmi bağlanmıyor peki bu durumda ne yapmalıyım bilgilendirilmiyoruz sadece beklemeye alındık sorun ney onuda bildiren yok emekli başvurum iptalmi edildi tekrar başvuru yapmam mı gerekiyor

    Yanıtla
    • Tüm bu konularda net bilgiyi bağlı olduğunuz SGK’dan alabilirsiniz. Emekli başvuru tarihi itibariyle GSS borcunuz yoksa sorun olmaz. Sonradan çıkan borç emekli maaşı bağlanmasına engel değil.

     Yanıtla
 14. İyi günler Ömer bey 12 02 2023 ye babam vefat etti onun sigortasiyla doktora gidiyordum 23 Şubat’ta e devletten yetim aylığı için başvuru yaptım aylık bağlanmadan 3 Mart’ta eyt başvurusu yaptım onun sonucunu bekliyorum bu arada yetim aylığı 3 gün önce bağlandı SGK dün mesaj yollamış GSS tesciliniz yapılmıştır diye ben şimdi ne yapmalıyım eyt sonucunu bekleyeyim mi

  Yanıtla
Yorum yapın