Bakmakla Yükümlü Olunan Kişiler

0

Bakmakla yükümlü olunan kişiler tanımlamasını hepiniz duymuşsunuzdur. Hem SGK mevzuatı açısından hem de vergi mevzuatı açısından bakmakla yükümlü kişiler önem arz etmektedir.

Peki bakmakla yükümlülük nedir, Sosyal Güvenlik açısından kimler bakmakla yükümlü kişi sayılmakta? Bu yazımızda sizlere bakmakla yükümlü kişiler konusunda merak etmiş olduğunuz sorularınızın cevabını vermeye çalışacağız.

Bakmakla yükümlü olunan kişi

Sosyal Güvenlik açısından bakmakla yükümlük kanunen sosyal güvencenizden yani sağlık sigortanızdan yararlanabilecek kişiler olarak tanımlanabilir. 5510 Sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu’nda kimlerin bakmakla yükümlü kişi olabileceği hususuna değinilmiştir. Buna göre kanuna göre kişinin bakmakla yükümlü olduğu aile fertlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Bakmakla yükümlü olduğu kişiler kimlerdir ?

SGK Kanununa göre sağlık güvencenizden yararlanabilecek olan bakmakla yükümlü bireyler şunlardır;

  • Eşiniz,
  • 18 yaş altı çocuklarınız,
  • %60 ve üzeri malul raporu olan çocuklar,
  • Anne ve babanız,
  • Lisede okuyan ve 20 yaşını geçmemiş çocuklar,
  • Üniversitede okuyan ve 25 yaşını geçmemiş çocuklar.
  • Evlatlık alınan çocuklar.

Bakmakla yükümlü olunan kişiler Sgk 5510 Sayılı Kanunu’na göre yukarıdaki gibi belirlenmiştir. Sık sorulan kardeşim sigortamdan yararlanır mı ya da torunlarım sigortadan yararlanır mı sorusunun cevabı da böylece net şekilde hayır olarak verilebilecektir.

Bakmakla yükümlü olduğu kişiler sorgulama

E devlet sisteminden ya da başka bir online platform üzerinden bakmakla yükümlü olduğunuz kişileri sorgulayabileceğiniz bir uygulama şu an için bulunmamakta. Bu kişileri öğrenmek için en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayabilirsiniz.

Sorgulama yapmak ve tüm detaylar için https://sgkbilgisi.com/bakmakla-yukumlu-oldugu-kisiler-sorgulama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bakmakla yükümlü olduğu kişiler sorgulama e devlet

Yukarıda da belirttiğimiz üzere e devlette henüz bu hizmet açılmamıştır. Uygulama hizmete açıldığında sayfamızda ayrıntıları hakkında duyuru sağlanacaktır.

Bakmakla yükümlü olunan kişiler belgesi

Yukarıda belirtilen kişileri bakmakla yükümlü olarak sigortanızdan yararlanabilmesi için bakmakla yükümlü olunan kişiler formu ile SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyor. bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin sigortanızdan yararlanabilmesi için başvuru formunu diğer adı ile Sağlık Yardımı Beyan ve Taahhüt formunu buradan indirebilirsiniz  >> bakmakla yükümlü formu indir.

Bakmakla yükümlülük belgesi nedir 

Bakmakla yükümlü belgesi kişinin sigortanızdan yararlandığını gösteren belgedir. Size en yakın SGK’ya uğrayarak alabileceğiniz gibi e devlet sisteminden de bu belgeyi alabilirsiniz. Tabi bakmakla yükümlü bireyler genelgesi kime lazımsa o kişinin e devlet şifresi ile sisteme girilmesi gerekir. E devlet şifresi yoksa SGK’dan bakmakla yükümlüdür belgesini alabilirsiniz.

Bakmakla yükümlü olduğu kişi sorgulaması için www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapın. Ardından SGK-Ortak (4a/4b/4c) Hizmetler-Spas Müstehaklık sorgulama (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) menüsünü takip etmelisiniz. Sorgulamaya yapamadıysanız nasıl yapıldığını öğrenmek ve ayrıntılar için https://sgkbilgisi.com/sagliktan-yararlanma-sorgulamasi-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Anne babaya bakmakla yükümlülük şartları

Eğer anne ya da babanızın aktif Sosyal Güvenceleri yoksa bakmakla yukumlu anne baba sizin sigortanızdan yararlanabilirler. Bunun için şart ise anne ve ya babanızın gelir testi başvurusu yapması ve gelir testi başvurusu sonucu net gelirlerinin asgari ücretin altında olması gerekiyor. Gelir testine başvurmadan ya da gelir testi sonucu asgari ücret altında değilse anne ya da babanız bakmakla yükümlü olarak sağlık güvencenizden yararlanamaz.

Gelir testi başvuru sonucunda anne ya da babanızın gelir sonucu asgari ücret altında çıkarsa yapmanız gereken son şey ise yukarıda vermiş olduğum Sağlık Yardımı Beyan ve Taahhüt Belgesi ile birlikte SGK’ya başvurmak. Ayrıntılı bilgi için https://sgkbilgisi.com/sagliktan-yararlanma-sartlari-nelerdir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bakmakla yükümlülük hakkındaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.