Bakmakla Yükümlü Olunan Kişiler Kimlerdir, Sorgulama

Bakmakla yükümlü olunan kişiler tanımlamasını hepiniz duymuşsunuzdur. Hem SGK mevzuatı açısından hem de vergi mevzuatı açısından bakmakla yükümlü kişiler önem arz etmektedir.

Peki bakmakla yükümlülük nedir, Sosyal Güvenlik açısından kimler bakmakla yükümlü kişi sayılmakta? Bu yazımızda sizlere e devlet üzerinden bakmakla yükümlü olduğu kişileri sorgulaması nasıl yapılır ve bakmakla yükümlülük belgesi nasıl alınır konularında tüm detayları bulabilirsiniz.

Bakmakla yükümlü olunan kişi ne demek?

Sosyal Güvenlik açısından bakmakla yükümlük kanunen sosyal güvencenizden yani sağlık sigortanızdan yararlanabilecek kişiler olarak tanımlanabilir. 5510 Sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu’nda kimlerin bakmakla yükümlü kişi olabileceği hususuna değinilmiştir. Buna göre kanuna göre kişinin bakmakla yükümlü olduğu aile fertlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Kimlere bakmakla yükümlüyüz ?

SGK Kanununa göre sağlık güvencenizden yararlanabilecek olan bakmakla yükümlü bireyler şunlardır;

  • Eşiniz,
  • 18 yaş altı çocuklarınız,
  • %60 ve üzeri malul raporu olan çocuklar,
  • Anne ve babanız,
  • Lisede okuyan ve 20 yaşını geçmemiş çocuklar,
  • Üniversitede okuyan ve 25 yaşını geçmemiş çocuklar.
  • Evlatlık alınan çocuklar.

Bakmakla yükümlü olunan kişiler Sgk 5510 Sayılı Kanunu’na göre yukarıdaki gibi belirlenmiştir. Sık sorulan kardeşim sigortamdan yararlanır mı ya da torunlarım sigortadan yararlanır mı sorusunun cevabı da böylece net şekilde hayır olarak verilebilecektir.

657 bakmakla yükümlü olduğu kişiler

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre memurların bakmakla yükümlü olduğu kişiler eşi, çocukları, anne ve babasıdır.

Bakmakla yükümlü olduğu kişiler sorgulaması nasıl yapılır ?

E devlet sisteminden ya da başka bir online platform üzerinden bakmakla yükümlü olduğunuz kişileri sorgulayabileceğiniz bir uygulama şu an için bulunmamakta. SGK bakmakla yükümlü olduğu kişiler sorgulaması için en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayabilirsiniz. SGK bakmakla yükümlü olunan kişiler sorgulaması yapmak ve tüm detaylar için sgk bakmakla yükümli kişi sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bakmakla yükümlü olduğu kişiler sorgulama e devletten nasıl yapılır ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere e devlet bakmakla yükümlü olduğu kişileri sorgulama sistemi henüz açılmamıştır. Dolayısıyla bakmakla yükümlü olunan kişiler sorgulama e-devlet üzerinden yapılamamaktadır.  Bakmakla yükümlü olduğu kişiler sorgulama e-devletten sorgulama uygulaması hizmete açıldığında sayfamızda ayrıntıları hakkında duyuru sağlanacaktır.

Bakmakla yükümlü olunan kişiler belgesi indir

Yukarıda belirtilen kişileri bakmakla yükümlü olarak sigortanızdan yararlanabilmesi için bakmakla yükümlü olunan kişiler formu ile SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyor. Bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin sigortanızdan yararlanabilmesi için SGK bakmakla yükümlü olduğu kişiler Formu diğer adı ile Sağlık Yardımı Beyan ve Taahhüt formunu buradan indirebilirsiniz⇒ bakmakla yükümlü formu indir.

Bakmakla yükümlülük belgesi nedir ?

Bakmakla yükümlü belgesi kişinin sigortanızdan yararlandığını gösteren belgedir. Size en yakın SGK’ya uğrayarak alabileceğiniz gibi e devlet sisteminden de bu belgeyi alabilirsiniz. Tabi bakmakla yükümlü bireyler genelgesi kime lazımsa o kişinin e devlet şifresi ile sisteme girilmesi gerekir. E devlet şifresi yoksa SGK’dan bakmakla yükümlüdür belgesini alabilirsiniz.

Bakmakla yükümlü olduğu kişi sorgulaması için www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapın. Ardından SGK-Ortak (4a/4b/4c) Hizmetler-Spas Müstehaklık sorgulama (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) menüsünü takip etmelisiniz. E-devletten sorgulama yapmak için buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ E-devlet sağlıktan yararlanma sorgulama.

Kişinin anne babaya bakmakla yükümlülüğü

Eğer anne ya da babanızın aktif Sosyal Güvenceleri yoksa bakmakla yükümlü anne baba sizin sigortanızdan yararlanabilirler. Bunun için şart ise anne ve ya babanızın gelir testi başvurusu yapması ve gelir testi başvurusu sonucu net gelirlerinin asgari ücretin altında olması gerekiyor. Gelir testine başvurmadan ya da gelir testi sonucu asgari ücret altında değilse anne ya da babanız bakmakla yükümlü olarak sağlık güvencenizden yararlanamaz.

Gelir testi başvuru sonucunda anne ya da babanızın gelir sonucu asgari ücret altında çıkarsa yapmanız gereken son şey ise yukarıda vermiş olduğum Sağlık Yardımı Beyan ve Taahhüt Belgesi ile birlikte SGK’ya başvurmak. Anne babaya bakmakla yükümlülük şartları konusunda daha fazla bilgi için Anne ve Babanın Sigortadan Yararlanması sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bakmakla yükümlü olunan kişiler emeklilik maaşında nasıl etki eder ?

Emekli maaşı üzerinden kişinin sağlık sigortasından yararlanan kişiler önem arz etmektedir. Emekli maaşı bağlanma aşamasında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kişinin sağlık güvencesinden yararlanacak kişiler de kontrol edilir. Her bakmakla yükümlü olunan kişi için emekli aylık bağlama oranı %2 oranında arttırılır. Emeklilik talebi verirken ayrıca bunun için bir şey yapmanız gerekmiyor.

Çocuğum kimin üzerinde sigortalı nasıl öğrenebilirim ?

Yukarıda da ayrıntılı olarak anlattığımız üzere sgk bakmakla yükümlü olduğu kişiler e devletten görüntülenememektedir. Eğer çocuğunuzun aktif olarak kimden yararlandığını öğrenmek istiyorsanız herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi GSS servisinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca Alo-170 hattını arayarak da sorgulama yapabilirsiniz.

SGK eşimi üzerime alma e-devletten başvuru nasıl yapılır ?

Normalde resmi nikahlı eşin kendi adına herhangi bir sigortası yoksa zaten otomatik olarak sizin sigortanıza geçer. Bu durumda herhangi bir başvuru yapmanız gerekmez. Eğer eşiniz sizin sigortanızda kayıtlı görünmüyorsa muhtemelen kendi adına açık kalan bir sigorta kaydı vardır. Bu durumda bunu düzelttirmek için en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden başvuru yapmanız gerekir.

Başvuruda bulunan kişinin müstehak olmaması gerekmektedir ne demek ?

E-devlet üzerinden SGK Sağlık Yardımı Beyan ve Taahhüt formunu verirken kişiyi üzerinize almak için başvuru yaptığınızda “başvuruda bulunan kişinin müsatahak olmaması gerekmektedir!” uyarısı ile karşılaşabilirsiniz. Sigortanızdan yararlanma başvurusu yapacağınız bir anne, baba, eş ya da çocuğun e-devletten başvurusunu tamamlayabilmeniz için başvuru tarihi itibariyle aktif sigortalılığının olmaması gerekmektedir.

Bakmakla yükümlü olunan kişiler e devlette görünür mü?

Hayır, e-devlette görünmez. E-devlette bakmakla yükümlü olduğunuz kişilere ait listeleme yapamazsınız.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Bakmakla Yükümlü Olunan Kişiler Kimlerdir, Sorgulama” üzerine 2 yorum
  1. merhaba ömer bey..devlet memuru aktif sgklıyım. annem babamın üzerinden sgklı ama annem benimle yaşamak istiyor ve benim üzerime geçmek istiyor. bu yüzden kendi üzerime almak için nasıl bir yol izleyebilirim?tşkler.

    Yanıtla
Yorum yapın