Anne ve Babanın Sigortadan Yararlanması

0

Anne ve babanın sigortadan yararlanması için birtakım koşulların sağlanması gerekmektedir.  Anne ya da babanızın herhangi bir sağlık güvencesi yoksa ve sizin varsa anne/babanız sizin sigortanızdan yararlanabilir.

Bu yazımızda anne ve babanın sağlık güvencesinin başlatılması, babam ve annem sigortamdan nasıl yararlanır gibi sorularınızın cevabını ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Benim sigortamdan kimler yararlanabilir ?

Sigortalının sağlık güvencesinden yararlanabileceği yani SGK açısından bakmakla yükümlü olabileceği kişiler eşi, çocukları, anne ve babasıdır. Bakmakla yükümlülük hakkında daha fazla ayrıntı için https://sgkbilgisi.com/sgk-acisindan-bakmakla-yukumlu-olunan-kisiler-kimlerdir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ailem sigortamdan nasıl yararlanır ?

Bakmakla yükümlü olunan kişilerden resmi nikahlı eş ve 18 yaş altı çocuklar otomatik olarak sağlıktan yararlanabilmekte. Ancak 18 yaşını geçen çocuklar ile anne ve babanın güvencesi için başvuru şartı vardır. Anne ve babanın sigortadan yararlanması konusunda izlenecek yol detayları yazımızın devamında mevcuttur. 18 yaş üzeri çocuğun sigortası konusunda araştırma yapıyorsanız https://sgkbilgisi.com/18-yasini-dolduranlarin-saglik-guvencesi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Anne babanın çocuğunun sağlık sigortasından yararlanma şartları

Anne ya da babanın aktif Sosyal Güvencesi olan çocuklarından yararlanabilmesi için aşağıdaki şartların sağlanması gerekmektedir:

  • Anne ya da babanın herhangi bir sigorta kapsamında sigortalı olmaması,
  • Aktif bağkurunun olmaması,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir ya da aylık almıyor olmaları,
  • Vergi kaydı, ziraat odası kaydı, şirket kaydı v.s. gibi kayıtlarının olmaması gerekiyor.
  • Anne/babanın gelir testi başvurusu yapması ve hane halkı ortalama gelirinin asgari ücretin 1/3’ünden az olarak belirlenmiş olması gerekiyor.

Annemi sigortama almak istiyorum

Yukarıda belirtilen şartların hem anne hem de baba için sağlanması gerekiyor. Örneğin babanız aktif bağkurlu ve borçtan dolayı anneniz sağlıktan yararlanamıyorsa annenizi üzerinize alamazsınız. Bunun için babanızın bağkuru kapatması gerekiyor. Eğer bu mümkün değilse annenizi üzerinize alamazsınız. Bu durumda annenizin GSS kapsamına geçmesi gerekir.Yukarıdaki tüm şartları sağlıyorsanız anne/babanız sizin sigortanız üzerinden SGK sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Peki başvuru nereye ve nasıl olacak ?

Annemi kendi sigortama nasıl alırım ?

Yukarıda belirtilen şartları sağlıyorsanız size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak başvuru yapmanız gerekiyor. Belgeyi aşağıdan PDF olarak indirebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu başvurunuz üzerine başvuru tarihi itibariyle anne/babanızı sizin sigortanızın üzerine kaydeder. Ancak burada şuna dikkat etmenizi öneririm. Anne/babanızın sigorta güvencesinin olmadığı tarih itibariyle kaydedilmesini söyleyin.

Örneğin anne/babanızın 01.01.2018 tarihinden beri güvencesi yok diyelim ve siz gerekli şartları sağladıktan sonra 15 Ekim 2018 tarihinde SGK’ya talep formu ile başvurdunuz diyelim. Eğer siz herhangi bir tarih belirtmezseniz SGK kaydı 15 Ekim 2018 tarihi itibariyle yapar. Ancak siz forma anne/babamın 01 Ocak 2018 tarihi itibariyle üzerime alınmasını istiyorum ibaresini yazarsanız güvence o tarih itibariyle açılır. Dolayısıyla anne/babanıza sonradan GSS borcu çıkmasının önüne geçmiş olursunuz.

Sağlık yardımı talep ve taahhüt formu

Başvuru için SGK Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Belgesi ile kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır. Belgeyi buradan indirebilirsiniz : SGK sağlık yardımı talep ve taahhüt belgesi indir. 

Annem sigortamdan nasıl yararlanır e devlet

Dilerseniz Sağlık Yardımı talep formunu e devlet sisteminden de kolayca verebilirsiniz. Bu işlem için e devlet sisteminde SGK-Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt menüsüne giriş yapın. Ardından “Genel sağlık sigortalısı (sigortalı, emekli, gelir/aylık alan, diğer GSS’liler) Bakmakla yükümlü olduğum kişilerin(çocuk, anne, baba) sağlık sigortamdan yararlanmasını istiyorum.”  seçeneğini işaretleyerek devam edin. Bu ekrandan kolayca başvuru yapabilirsiniz.Başvuru işlemini buradan yapabilirsiniz : https://www.turkiye.gov.tr/sgk-saglik-yardim-talep-taahhut. 

Babam sigortamdan nasıl faydalanır ?

Yukarıda belirtilen tüm şartlar baba için de geçerlidir. Babanın herhangi bir kapsamda bağkurlu olmaması gerekmekte. Ayrıca gelir testine başvuru yapmış olması ve gelir testi başvurusu sonucunda hane halkı kişi başı ortalama gelirin net asgari ücretin altında belirlenmiş olması gerekmekte.

Babam benim sigortamdan nasıl yararlanır ?

Gelir testi varsa ve yukarıda belirtilen şartlar da sağlanıyorsa bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne sağlık talep formu ile elden başvuru yapabileceğiniz gibi e devlet sistemi üzerinden de kolayca başvurunuzu yukarıda belirtilen menü aracılığı ile yapabilirsiniz.

Anne/babanın sağlıktan yararlanması işlemleri ile ilgili sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.