Anne Babanın Çocuğunun Sağlık Sigortasından Yararlanma Şartları 2022

58

Anne babanın çocuğunun sağlık sigortasından yararlanma şartları konusunda tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Anne ya da babanızın herhangi bir sağlık güvencesi yoksa ve sizin varsa anne/babanız sizin sigortanızdan yararlanabilir. Bu yazımızda anne ve babanın sağlık güvencesinin başlatılması, babam ve annem sigortamdan nasıl yararlanır gibi sorularınızın cevabını ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Anne baba çocuğun sigortasından yararlanabilir mi 2022 ?

Sosyal Güvence açısından anne ve ya baba da bakmakla yükümlü olunan kişiler arasında yer almaktadır. Babayı ve ya anneyi sigortada üstüne almak için aşağıda belirtilen şartların sağlanması ve yine belirtilen şekilde başvuru yapılması gerekmektedir.

Anne babayı sigortada üzerine alma şartları nelerdir ?

Sigortadan anne babanın yararlanması için gerekli şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Anne ya da babanın herhangi bir sigorta kapsamında sigortalı olmaması,
 • Aktif bağkurunun olmaması,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir ya da aylık almıyor olmaları,
 • Vergi kaydı, ziraat odası kaydı, şirket kaydı v.s. gibi kayıtlarının olmaması gerekiyor.
 • Anne/babanın gelir testi başvurusu yapması ve kişi başı gelirin brüt asgari ücretin altında belirlenmiş olması gerekiyor. 2022 yılı için 5004,00 TL altında belirlenmiş olması gerekmektedir.
 • Anne ve babanın çocuktan yararlanabilmesi için aranan şartlardan olan gelir testi başvurusunun nasıl yapılacağı, izlenecek yol ve tüm detaylara gelir testi nasıl yapılır sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Anne baba sigortadan yararlanma başvurusu nasıl yapılır ?

Yukarıdaki şartlar sağlanıyorsa ve gelir testi başvurusu sonuçlandıysa ve kişi başı gelir de yukarıda belirtilen tutarın altında belirlendi ise sigorta anne baba üstüne almak isteyen çocuğun Sosyal Güvenlik Kurumu’na SGK Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Belgesi ile başvurması gerekmektedir. Bu belge iki şekilde verilebilir.

 • Anne babanın çocuğun sigortasından yararlanması e-devletten kolayca verebilirsiniz. E-devlette T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt sayfasından giriş yaparak talep gönderebilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra “Genel sağlık sigortalısı (sigortalı, emekli, gelir/aylık alan, diğer GSS’liler)  Bakmakla yükümlü olduğum kişilerin(çocuk, anne, baba) sağlık sigortamdan yararlanmasını istiyorum.”  kısmını seçerek devam edin. Ardından sizden yararlanmasını istediğiniz anne ya da babanın 11 haneli T.C. numarasını yazın ve alt kısımda anne ya da baba olarak seçin yapın ve devam ederek başvurunuzu tamamlayın. Buradan başvuru yaptıktan sonra ayrıca SGK’ya herhangi bir başvuru yapmanıza gerek yok.
 • Anne baba sigorta üzerine almak için diğer bir başvuru şekli de elden başvurudur. Başvuru için SGK Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Belgesi ile kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır. Belgeyi buradan indirebilirsiniz : SGK sağlık yardımı talep ve taahhüt belgesi indir. 

Anne babanın sigortadan faydalanması için gerekli evraklar nelerdir ?

Yukarıda babam ya da annem benim sigortamdan yararlanabilir mi kısmında belirtilen şartlar sağlandıktan sonra başvuru sağlık yardım talep formu ve kimlik ile yapılmakta. Gelir testinin de sonuçlanmış olması zaruri tabi. Bunların haricinde evrak istenmez.

Annemi kendi sigortama nasıl alırım 2022 ?

Sigortalılar bazı durumlarda sadece annemi sigortada üstüme almak istiyorum bu nasıl mümkün olur diye bize sormakta. Eğer sadece annenizi üzerinize almak istiyorsanız bunun için babanızın aktif bağkur, emekli maaşı ya da sigortalılığının olmaması gerekiyor. Bu durumda yine yukarıda belirtilen anne baba Sgk üzerine almak için gerekenler ile gelir testi şartının sağlanması durumunda yukarıda verilen başvuru yollarından birisi ile başvuru yaparak annenizin sigortanızdan yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

Annem sigortamdan nasıl yararlanır e devlet

Dilerseniz Sağlık Yardımı talep formunu e devlet sisteminden de kolayca verebilirsiniz. Bu işlem için e devlet sisteminde SGK-Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt menüsüne giriş yapın. Ardından “Genel sağlık sigortalısı (sigortalı, emekli, gelir/aylık alan, diğer GSS’liler) Bakmakla yükümlü olduğum kişilerin(çocuk, anne, baba) sağlık sigortamdan yararlanmasını istiyorum.”  seçeneğini işaretleyerek devam edin. Bu ekrandan kolayca başvuru yapabilirsiniz.

Babam sigortamdan nasıl faydalanır ?

Yukarıda belirtilen tüm şartlar baba için de geçerlidir. Babanın herhangi bir kapsamda bağkurlu olmaması gerekmekte. Ayrıca gelir testine başvuru yapmış olması ve gelir testi başvurusu sonucunda hane halkı kişi başı ortalama gelirin net asgari ücretin altında belirlenmiş olması gerekmekte.

Babam benim sigortamdan nasıl yararlanır ?

Gelir testi varsa ve yukarıda belirtilen şartlar da sağlanıyorsa bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne sağlık talep formu ile elden başvuru yapabileceğiniz gibi e devlet sistemi üzerinden de kolayca başvurunuzu yukarıda belirtilen menü aracılığı ile yapabilirsiniz.

Benim sigortamdan kimler yararlanabilir ?

Sigortalının sağlık güvencesinden yararlanabileceği yani Sosyal Güvenlik açısından bakmakla yükümlü olabileceği kişiler eşi, çocukları, anne ve babasıdır.

Ailem sigortamdan nasıl yararlanır ?

Bakmakla yükümlü olunan kişilerden resmi nikahlı eş ve 18 yaş altı çocuklar otomatik olarak sağlıktan yararlanabilmekte. Ancak 18 yaşını geçen çocuklar ile anne ve babanın güvencesi için başvuru şartı vardır. Anne ve babanın sigortadan yararlanması konusunda izlenecek yol detayları yazımızın devamında mevcuttur. 18 yaş üzeri çocuğun sigortası konusunda araştırma yapıyorsanız  18 yaşını dolduranların sağlık güvencesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

58 Yorum
 1. Selami ozarslan

  Çalışan oğlum un sigortası ndan eşim ve ben faydalanabilirmiyiz benim sigortam vardı 2018 den beri yok

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yararlanabilirsiniz. Gelir testi gerekiyor. Yazımızda diğer ayrıntılar da mevcut.

 2. Beyza

  Merhaba annemi sigortamdan yararlandirmak istiyorum.Annem başkasıyla evli ve evli olduğu kişinin sigortası yok.Ama babamın var bu durumda yararlanabilir mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anneniz gelir testine başvurursa ve gelir testi sonucu brüt asgari ücretin altında belirlenirse sizin sigortanızdan yararlanabilir.

 3. Aylin

  Sigortadan yararlanmak için illa erkek çocuk mu olmalı ayrıca benim babam mesela sigortada üzerimize alınması gereken kişi bunu o mu yapmalı yoksa sigortayı alacak kişi mi? Çünkü kendisi hastanede şuan yapamıyor nasıl olur acaba

  1. Ömer Meriç

   İlla erkek çocuk olması şart değil. Müstehaklığı olan çocuklardan birisi gelir testi şartı ve yazımızda belirtilen diğer şartlardan birisinin var olması halinde üzerine alabilir.

   1. Gülay

    Merhaba, yabanci uyruklu anne ve babam benim sigortamdan yararlanabilirmi
    Türk vatandaşlığı yok ikisininde benim var

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Hayır yararlanamazlar.

 4. Aylin

  Merhaba babamın herhangi bir geliri yok. Tüm şartları sağlıyor sağlık sigortasından yararlanmak için. Şuan hastane de ameliyat oldu ve yatıyor hala, geliri yok üzerimize alırsak sigortadan onun ödemesi ona göre alınır mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Gelir testi başvurusu varsa geriye dönük olarak da üzerinize alabilirsiniz. Provizyon alabildiği tarihten itibaren hastane masrafları da karşılanmış olur.

 5. Ali karahan

  Merhaba, anne babamın sigortamdan yararlanması bana dezavantajları var mı? Bilgi amaçlı söylüyorum çünkü olsa da yapacam. Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sizin için hiç bir dezavantajı yok.

  2. Müco

   Selamın aleyküm annemin sgk vs biseyi yok bende yeni ise girdim iskur uzerinden girdim ama sağlık sigortasi yatiyor dedi pirim olarak gecmez dedi annem yararlana bilirmi bu durumda benim sağlık sigortamdan pirim olarak gecmiyormus ama bi yardım ederseniz cok iyi olur

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Hastalık primi de yatıyorsa sizin sağlık sigortası açılır. Annenizi de üzerinize alabilirsiniz. Ama yazımızda belirtilen şartları sağlamanız gerekiyor.

 6. nursu

  Merhaba babamın sigortası var. annnemi kendi sağlık sigoratama alabiliyormuyum ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Babanızın sigortası varken maalesef bu mümkün değil.

 7. enes

  merhabalar. annem ve babamın herhangi bir sağlık güvenecesi yok. ikiside gss kapssamındalar yani eski yeşil kart ücret verilmeyen kısımdalar. ben ikisinide kendi sigortam üzerine alabilir miyim ? son 2 yıldır gelir testi yapılmadı .ne yapmalıyım?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yeni gelir testi başvurusu yapılması lazım. Son 1 yılda sonuçlanmış gelir testi şartı aranıyor. Gelir testi sonucu eğer net gelir asgari ücretin altında belirlenirse kendi sigortanıza alabilirsiniz.

 8. Halil

  Merhaba ben evleneli 1 sene oldu eşim i kendi sigortam üzerine almak istiyorum bunu İnternet üzerinden nasıl yapılacağını detaylı söylemeniz mumkunmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Halil BEY. İnternet üzerinden yapılamıyor bu. En yakın SGK’ya uğrayarak yapabilirsiniz bunu.

 9. Mehmet

  Hayırlı günler Ömer bey benim babam bağkurlu ama primleri ödeyemiyor bağkur borcu var annem sigortadan fayldakanabilirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır yararlanamaz. Annenizin genel sağlık sigortası kapsamına geçmesi gerekiyor. Aylık 107 lira ödeyerek sağlıktan yararlanabilir. Ödeme durumu yoksa gelir testi başvurusu yapabilirsiniz. yeşil kart çıkarsa prim ödemeden sağlıktan yararlanır.

   1. Gül

    merhaba Annem sağlık sigortamdan yararlanabilmesi için başvuruda bulundum 170’i arayarak. Sonra babamın 65 yaş maaşı iptali olma durumu var diye daha önceki talebimi iptal ettim. Kurumdan Annemin sağlık sigortamdan yararlanabilmesi için babamın maaşının iptali gerektiği bildirildi. Son 1 yıl içerisinde hesaplanmis gelir testi varken maaşın iptali kendiliğinden olur mu ya da benim yapmam gereken işlemler var mı Ayrintılı bilgiye ulaşamadım

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Maaşın iptali için ayrıca başvuru yapmadığınız sürece maaşın iptali söz konusu olmayacaktır.

    2. Durali Türkoğlu

     Babam ve annem benim sağlık sigortamdan faydalanıyor. Bunun bana emekli olurken yada pirim ödemede dezavantajları varmı

     1. Ömer Meriç

      Merhaba. Hayır hiç bir dezavantajı yok.

 10. Zeynep

  Merhabalar ömer bey benim babam şu an yeşilkartlı.benim sağlık sigortamdan yararlanmasını istiyorum .65 lik maaaşı alıyor.benim sigortamdan yararlanınca 65 lik maaşı kesilir mi eğer kesilmezse ona göre başvuru yapacağım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 65 yaş maaşı alırken SGK’da üzerinize alamazsınız. Bu maaşı kestirmeniz gerekiyor. Yani hem sizden yararlanıp hem 65 yaş maaşı alamaz.

 11. Ferdi

  Merhaba bende annemi kendi sigortam üzerine almak istiyorum gelir testi yaptırdım vaktim olmadığı için sgk ya gidemedim internet üzerinden başvurdum sonucunu nasl öğrenebilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Annenizin e devlet şifresi varsa onun şifresi ile giriş yaparak spas müstehaklık kontrolü yapmanızı öneririm. Eğer açıldıysa zaten sizin sigorta üzerinden müstehak görünür.

 12. Buse

  Babam yeni vefat etti sgk sı vardı yaşı bekliyordu annem ve 2 kardeş maaşındam nasıl yararlancaz kardeşim ve benim imzama gerek var mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anneniz gelir, aylık talep belgesi ile SGK’ya başvuracak. Bir de ölüm belgesi gerekiyor. Siz kaç yaşındasınız ? Eğer 18 yaş üzeri iseniz sizin de gelir aylık talep formu doldurup imzalamanız gerekmekte.

 13. Korhan

  Ömer bey merhaba benim bı sorum var .? Lütfen bana yardımcı olun benim babam SSK emeklisi vefat etti ve annem dul aylığı alıyor fakat babamın ennesininde sağlık güvencesi olmadığı için oda faydalanıyor ve aylık bağlandı çok ilginçtir babaannem ve diğer kardeşleri bunu istemiyor ve bu SGK dan faydalanamayan nasıl çıkartabiliriz .kişinin kendisi de istemiyorum kızları biz anamiza yaşlılık aylığı almak istiyoruz bunu iptal edin diyor ne olursun bana yardım edermisi.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde dilekçe ile kesilmez bu maaş. Ancak sigortalı çalışırsa kesilir. Bir kaç gün bir yerde sigorta girişi yapılsın. Maaşı kesilir.sonra diğer gerekeni yaparsınız.

 14. İlayda

  Merhaba, annemin babamın kendi sigortamdan yararlanması için gelir testine yönlendirildik. Annemin üzerine görünen 1 ev ve bu evden alınan kira, babamın üzerine görünen 1 araba mevcut. Bu durumda gelir testi sonucuyla sigortamdan yararlanabilirler mi ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Gelir testi sonuçlanmadan bir şey demek zor. Ama bence sorun olmaz. Yararlanabilirler.

 15. Enes

  Merhaba ben yakın zamanda resmi olarak evleneceğim annem benim sigortamdan yaralanıyor evlendiğim zamanda yararlanabilir mi ?

 16. Didem

  Gelir testi sonrası e devletten nasıl başvuru yapicaz ? Ben annem adına yapicam gelir testi sonucumuz geldi birde G0 (asgari ücretin 1/3’ne kadar ) yazıyor sonuçta bu ne demek anlamına geliyor ?
  Teşekkürler

 17. Taner

  İyi günler Ömer bey bizleri bilgiledirdiginiz için öncelikle çok teşekkür etmek isterim. Size bir kaç sorum olacaktı : Benim annemin şu an aktif hiçbir güvencesi yok. Babam sağ ve onunda aktif hiçbir güvencesi yok. (Yeşil kartlarıda yok) Hastaneye gitmeleri gerekiyor. Onları kendi adıma alabilir miyim? Yalnız ben şu an işsizlik maaşı alıyorum . Ve işsizlik maaşı aldığım süre boyunca onlarında güvenceden faydalanmasını nasıl sağlayabilirim? Kovid nedeni ile sadece e devlet üzerinden gelir testi başvurusu ve kendi adıma alma başvuru yapmam yeterli olur mu? İlla SGK kurumuna gitmem mi gerekiyor. Her şeyi internet üzeri nasıl halledebilirim. Bu arada biz gelir testini 6 yıl önce yaptırmıştık anne ve babama Yeşilkart çıkmıştı. Sonra babam sigortalı işe girince ikisininde sigortası oldu ama pandemi dolayisi ile 1 yıldır babam işsiz ve sgksı yok. İkisininde ne yesilkarti ne sgksı ne bağkuru hiçbir aktif güvencesi yok şu an. Ne yapabilirim . Nasıl bir yol izleyebilirim. Hiç değilse ben sgklı işe girene kadar İşsizlik üzerinden onları nasıl kendi adıma güvenceli yapabilirim. E DEVLET üzerinden . Hiçbir yere şahsen gitmeden. İyi günler diliyor ve teşekkür ediyorum .

  1. Ömer Meriç

   Aslında yazımızda tüm süreç hakkında bilgi mevcut. Tekrar kısaca özetleyim. Anne ya da babanızın kendi adına bir sosyal güvencesi olmaması gerekiyor. Son 2 yıl içerisinde sonuçlanmış gelir testi şartı aranıyor. Gelir testi başvurusu e devletten yapılamıyor. Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Vakfına başvurmanız lazım. Bu sonuçlandıktan sonra e devlet ya da elden Sgkya giderek başvuru yapabilirsiniz.

 18. Yaren

  Merhaba annemin şu an aktif hiçbir güvencesi yok. Babam sağ ve çalışmıyor . Güvencesi yok. Annemin hastaneye gitmesi lazım . Koronadan dolayı kalabalığa annemi bırakmak istemiyorum. E devlet üzerinden annemi kendi adıma sgklı yapabilir miyim. Genel sağlık sigortası da olur. Ne yapmam lazım ? Nasıl bir yol izleyebilirim. Şimdiden teşekkür ederim
  [Bu soruma karşı sorduğunuz soruyu cevapladım Tekrar teşekkür ederim (Merhaba. Ben yıllardır gkli çalışadım Fakat şu an işten cıkışım verildi. İşsizlik maaşı alıyorum annemi kendi adıma işsizlik maaşı süresi bitene kadar sgklı yapabilir miyim? Kendisinin Yeşilkartıda yok hastaneye gitmesi lazım . Ne yapabilirim. Bilgi verir misiniz rica etsem

  1. Ömer Meriç

   Gelir testi başvuru şartı da var. Eğer anne ya da babanız adına son 2 yıl içerisinde sonuçlanmış gelir testi yoksa gelir testine başvurmaları ve bu sonuçlandıktan başvurmanız gerekiyor Sgkya. E devletten yapabilirsiniz başvuruyu gelir testi sonuçlandıktan sonra.

 19. Kaya

  İyi günler edevletten ailemin benim adıma sigortalı olması için başvuru yaptım . Gelir testini 4 yıl kadar once yaptırmıştık. Aynı test üzerinden yapabilirler mi? Yeniden gelir testine başvuru yapmak mı gerekiyor? Gelir testi kaç yıl geçerli ? İyi günler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Gelir testi 2 yıl süre ile geçerli. Yenilenmesini talep edebilirler sizden.

 20. Yaren

  Merhaba. Ben yıllardır gkli çalışadım Fakat şu an işten cıkışım verildi. İşsizlik maaşı alıyorum annemi kendi adıma işsizlik maaşı süresi bitene kadar sgklı yapabilir miyim? Kendisinin Yeşilkartıda yok hastaneye gitmesi lazım . Ne yapabilirim. Bilgi verir misiniz rica etsem

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Annenizin şu anda aktif güvencesi ne ? Babanız sağ mı ve onun güvencesi ne ?

 21. Abdullah

  Merhaba. Benim sigortam üzerinden babamın bakılması için e devlet üzerinden başvuru yaptım. Bunun dışında yapmam gereken başka bir işlem var mı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sadece başvuru yeterli değil. Gelir testi başvurusu da gerekiyor.

 22. Mücahit

  Selam babamın ve annemin sigortası yok annemin babaanneme baktığı için bakım maaşı var annem ve babam benim üstümden nasıl sıgortalı olur olduklarında bakım maaşı kesilirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bakım maaşı alıyorsa onun üzerinden sigortalı olması gerekiyor ? Sigortalı değil mi ?

 23. İbrahim Ağca

  Merhaba
  Babamın Bağkuru var ama 10 senedir primleri yatırmıyor.
  Bu durumda annem benim üzerimden sağlıktan faydalanabilir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef yararlanamaz. Anneniz adına genel sağlık sigortası açtırabilirsiniz. 2021 yılı için gss primi aylık 107 TL.

 24. Özkan

  Mrblar. Bu gelir ortalamasını tam anlayamadım. Babam sskdan emekli. Ve maaşı 2230 TL. Annem babamdan faydalanıyor. Yani tek maaş babamın emekli maaşı. Başka gelir yok. Ben annemi kendi üzerime alabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Babanızın sigortası aktifken alamazsınız.

 25. Kaan

  Selamın aleyküm. Annem sigortamdan faydalanırsa 65 yaş maaşı iptal olurmu acaba?

  1. Ömer Meriç

   A.s. Aslında şöyle. 65 yaş maaşı iptal olmadan sizden yararlanma hakkı yok. 65 yaş maaşını kestirmeniz gerekiyor.

   1. Nur

    Evli çalışan bayanın sigortasından anne babası faydalanabilirmi

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Evet 10 günden fazla ise anne baba şartları sağlıyorsa yararlanır.