Annem Babam Sigortamdan Nasıl Yararlanabilir ?

0

Daha önce tüm sigorta kolları ve herkes için sağlık hizmetlerinden yararlanma koşullarına sağlıktan hizmetlerinden yararlanma şartları başlıklı yazımızda yer vermiştik. Anne ya da babanızın herhangi bir sağlık güvencesi yoksa ve sizin varsa anne/babanız sizin sigortanızdan yararlanabilir. Tabi bunun için belli şartların sağlanması gerekiyor. Babam ve annem sigortamdan nasıl yararlanır sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Anne/babanın çocuklarının sigortasından yararlanma şartları nelerdir ?

Anne ya da babanın aktif Sosyal Güvencesi olan çocuklarından yararlanabilmesi için aşağıdaki şartların sağlanması gerekmektedir:

  • Anne ya da babanın herhangi bir sigorta kapsamında sigortalı olmaması,
  • Aktif bağkurunun olmaması,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir ya da aylık almıyor olmaları,
  • Vergi kaydı, ziraat odası kaydı, şirket kaydı v.s. gibi kayıtlarının olmaması gerekiyor.
  • Anne/babanın gelir testi başvurusu yapması ve hane halkı ortalama gelirinin asgari ücretin 1/3’ünden az olarak belirlenmiş olması gerekiyor.

Yukarıda belirtilen şartların hem anne hem de baba için sağlanması gerekiyor. Örneğin babanız aktif bağkurlu ve borçtan dolayı anneniz sağlıktan yararlanamıyorsa annenizi üzerinize alamazsınız. Bunun için babanızın bağkuru kapatması gerekiyor. Eğer bu mümkün değilse annenizi üzerinize alamazsınız. Bu durumda annenizin GSS kapsamına geçmesi gerekir.

Yukarıdaki tüm şartları sağlıyorsanız anne/babanız sizin sigortanız üzerinden SGK sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Peki başvuru nereye ve nasıl olacak ?

Anne/babamın sigortamdan yararlanması için gelir testi şart mı, başvuru nereye yapılıyor?

Sağlık güvencenizden yararlanabilmeleri için olmazsa olmaz şartlardan birisi gelir testidir. Gelir testi sonucu hane halkı ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünün altında olursa sizden yararlanabilirler. Gelir testi için başvuruyu bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapmanız gerekiyor. Başvuruda istenen belgeler ve nasıl yapacağınız konusunda bilgiyi gelir testi başvurusu nasıl yapılır başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Anne/babamın sigortamdan yararlanması için başvuru nereye, nasıl yapılır ?

Yukarıda belirtilen şartları sağlıyorsanız size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru için SGK Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Belgesi ile kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır. Belgeyi buradan indirebilirsiniz : SGK sağlık yardımı talep ve taahhüt belgesi indir

Sosyal Güvenlik Kurumu başvurunuz üzerine başvuru tarihi itibariyle anne/babanızı sizin sigortanızın üzerine kaydeder. Ancak burada şuna dikkat etmenizi öneririm. Anne/babanızın sigorta güvencesinin olmadığı tarih itibariyle kaydedilmesini söyleyin. Örneğin anne/babanızın 01.01.2018 tarihinden beri güvencesi yok diyelim ve siz gerekli şartları sağladıktan sonra 15 Ekim 2018 tarihinde SGK’ya talep formu ile başvurdunuz diyelim. Eğer siz herhangi bir tarih belirtmezseniz SGK kaydı 15 Ekim 2018 tarihi itibariyle yapar. Ancak siz forma anne/babamın 01 Ocak 2018 tarihi itibariyle üzerime alınmasını istiyorum ibaresini yazarsanız güvence o tarih itibariyle açılır. Dolayısıyla anne/babanıza sonradan GSS borcu çıkmasının önüne geçmiş olursunuz.

E devletten sağlık talep formu

Dilerseniz Sağlık Yardımı talep formunu e devlet sisteminden de kolayca verebilirsiniz. Bu işlem için e devlet sisteminde SGK-Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt menüsüne giriş yapın. Ardından “Genel sağlık sigortalısı (sigortalı, emekli, gelir/aylık alan, diğer GSS’liler) Bakmakla yükümlü olduğum kişilerin(çocuk, anne, baba) sağlık sigortamdan yararlanmasını istiyorum.”  seçeneğini işaretleyerek devam edin. Bu ekrandan kolayca başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru işlemini buradan yapabilirsiniz : annem sigortamdan nasıl yararlanır e devlet

Annem/babam yanımda kalmıyor yine de sigortamdan yararlanabilirler mi ?

Sağlık güvencenizden yararlanmaları için sizinle aynı adreste ikamet zorunluluğu aranmıyor. Farklı adreste ya da İlde olsalar bile yukarıda belirtilen şartlar sağlanıyorsa yararlanabilirler.

Sigortadan yararlanma sorgulaması nasıl yapılır ?

Herhangi bir kişi için sgk sağlık hizmetlerinden yararlanma sorgulamasını o kişinin E devlet şifresi ile e devlet sisteminden, herhangi bir eczaneden ya da en yakın SGK’dan yapabilirsiniz. Gss provizyon sorgulama işleminin e devlet sistemi üzerinden nasıl yapıldığı konusunda bilgiyi sağlık hizmetinden yararlanma sorgulama başlıklı yazımızda bulabilirsiniz. Sorgulama sonucunda “genel sağlık sigortası tescil işlemlerinizin gerçekleştirilmesi için en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine müracaat ediniz.” şeklinde uyarı alıyorsanız herhangi bir güvenceniz yok demektir.

Babam aktif bağkurlu annemi üzerime alabilir miyim ?

Bu en çok gelen soruların başında geldiği için ayrı başlık açmak istedim. Babanız aktif bağkurlu iken anneniz sigortanızdan yararlanamaz. Eğer böyle bir durum mevcutsa annenizin sağlıktan yararlanabilmesi için birkaç seçeneğiniz var. Babanız vergi kaydı, çiftçilik kaydı v.s. ne varsa kapatır. Yukarıdaki şartları da sağlarsalar sizden yararlanırlar. İkinci seçenek babanızın bağkur borcunu ödemesi. Zaten bu durumda anneniz yararlanır. Son seçenek ise anneniz adına ayrıca GSS açılır. Prim ödeyerek sağlıktan yararlanır.

Anne/babanın sağlıktan yararlanması işlemleri ile ilgili sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.