Anne Babanın Çocuğunun Sağlık Sigortasından Yararlanma Şartları 2023

Anne babanın çocuğunun sağlık sigortasından yararlanma şartları konusunda tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Anne ya da babanızın herhangi bir sağlık güvencesi yoksa ve sizin varsa anne/babanız sizin sigortanızdan yararlanabilir. Bu yazımızda anne ve babanın sağlık güvencesinin başlatılması, babam ve annem sigortamdan nasıl yararlanır gibi sorularınızın cevabını ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Anne baba çocuğun sigortasından yararlanabilir mi 2023 ?

Sosyal Güvence açısından anne ve ya baba da bakmakla yükümlü olunan kişiler arasında yer almaktadır. Babayı ve ya anneyi sigortada üstüne almak için aşağıda belirtilen şartların sağlanması ve yine belirtilen şekilde başvuru yapılması gerekmektedir.

Anne babayı sigortada üzerine alma şartları nelerdir ?

Sigortadan anne babanın yararlanması için gerekli şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Anne ya da babanın herhangi bir sigorta kapsamında sigortalı olmaması,
 • Aktif bağkurunun olmaması,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir ya da aylık almıyor olmaları,
 • Vergi kaydı, ziraat odası kaydı, şirket kaydı v.s. gibi kayıtlarının olmaması gerekiyor.
 • Anne/babanın gelir testi başvurusu yapması ve kişi başı gelirin brüt asgari ücretin altında belirlenmiş olması gerekiyor. 2023 yılı için 10.008,00 TL altında belirlenmiş olması gerekmektedir.
 • Anne ve babanın çocuktan yararlanabilmesi için aranan şartlardan olan gelir testi başvurusunun nasıl yapılacağı, izlenecek yol ve tüm detaylara gelir testi nasıl yapılır sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Anne baba sigortadan yararlanma başvurusu nasıl yapılır ?

Yukarıdaki şartlar sağlanıyorsa ve gelir testi başvurusu sonuçlandıysa ve kişi başı gelir de yukarıda belirtilen tutarın altında belirlendi ise sigorta anne baba üstüne almak isteyen çocuğun Sosyal Güvenlik Kurumu’na SGK Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Belgesi ile başvurması gerekmektedir. Bu belge iki şekilde verilebilir.

Anne babayı sigortada üzerine alma e-devlet

 • Anne babanın çocuğun sigortasından yararlanması e-devletten kolayca verebilirsiniz. E-devlette T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt sayfasından giriş yaparak talep gönderebilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra “Genel sağlık sigortalısı (sigortalı, emekli, gelir/aylık alan, diğer GSS’liler)  Bakmakla yükümlü olduğum kişilerin(çocuk, anne, baba) sağlık sigortamdan yararlanmasını istiyorum.”  kısmını seçerek devam edin. Ardından sizden yararlanmasını istediğiniz anne ya da babanın 11 haneli T.C. numarasını yazın ve alt kısımda anne ya da baba olarak seçin yapın ve devam ederek başvurunuzu tamamlayın. Buradan başvuru yaptıktan sonra ayrıca SGK’ya herhangi bir başvuru yapmanıza gerek yok.
 • Anne baba sigorta üzerine almak için diğer bir başvuru şekli de elden başvurudur. Başvuru için SGK Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Belgesi ile kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır. Belgeyi buradan indirebilirsiniz : SGK sağlık yardımı talep ve taahhüt belgesi indir. 

Anne babanın sigortadan faydalanması için gerekli evraklar nelerdir ?

Yukarıda babam ya da annem benim sigortamdan yararlanabilir mi kısmında belirtilen şartlar sağlandıktan sonra başvuru sağlık yardım talep formu ve kimlik ile yapılmakta. Gelir testinin de sonuçlanmış olması zaruri tabi. Bunların haricinde evrak istenmez.

Annemi kendi sigortama nasıl alırım 2023 ?

Sigortalılar bazı durumlarda sadece annemi sigortada üstüme almak istiyorum bu nasıl mümkün olur diye bize sormakta. Eğer sadece annenizi üzerinize almak istiyorsanız bunun için babanızın aktif bağkur, emekli maaşı ya da sigortalılığının olmaması gerekiyor. Bu durumda yine yukarıda belirtilen anne baba Sgk üzerine almak için gerekenler ile gelir testi şartının sağlanması durumunda yukarıda verilen başvuru yollarından birisi ile başvuru yaparak annenizin sigortanızdan yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

Annem sigortamdan nasıl yararlanır e devlet

Annem sigortamdan nasıl yararlanır e-devlet? Dilerseniz Sağlık Yardımı talep formunu e devlet sisteminden de kolayca verebilirsiniz. Bu işlem için e devlet sisteminde SGK-Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt menüsüne giriş yapın. Ardından “Genel sağlık sigortalısı (sigortalı, emekli, gelir/aylık alan, diğer GSS’liler) Bakmakla yükümlü olduğum kişilerin(çocuk, anne, baba) sağlık sigortamdan yararlanmasını istiyorum.”  seçeneğini işaretleyerek devam edin. Bu ekrandan kolayca başvuru yapabilirsiniz.

Babam sigortamdan nasıl faydalanır ?

Yukarıda belirtilen tüm şartlar baba için de geçerlidir. Babanın herhangi bir kapsamda bağkurlu olmaması gerekmekte. Ayrıca gelir testine başvuru yapmış olması ve gelir testi başvurusu sonucunda hane halkı kişi başı ortalama gelirin net asgari ücretin altında belirlenmiş olması gerekmekte.

Babam benim sigortamdan nasıl yararlanır ?

Gelir testi varsa ve yukarıda belirtilen şartlar da sağlanıyorsa bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne sağlık talep formu ile elden başvuru yapabileceğiniz gibi e devlet sistemi üzerinden de kolayca başvurunuzu yukarıda belirtilen menü aracılığı ile yapabilirsiniz.

Benim sigortamdan kimler yararlanabilir ?

Sigortalının sağlık güvencesinden yararlanabileceği yani Sosyal Güvenlik açısından bakmakla yükümlü olabileceği kişiler eşi, çocukları, anne ve babasıdır.

Ailem sigortamdan nasıl yararlanır ?

Bakmakla yükümlü olunan kişilerden resmi nikahlı eş ve 18 yaş altı çocuklar otomatik olarak sağlıktan yararlanabilmekte. Ancak 18 yaşını geçen çocuklar ile anne ve babanın güvencesi için başvuru şartı vardır. Anne ve babanın sigortadan yararlanması konusunda izlenecek yol detayları yazımızın devamında mevcuttur. 18 yaş üzeri çocuğun sigortası konusunda araştırma yapıyorsanız  18 yaşını dolduranların sağlık güvencesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Oğlumun sigortasından nasıl yararlanabilirim?

Eğer kendi adınıza bağkur, SSK gibi zorunlu sigorta kapsamında değilseniz önce gelir testi başvurusu yaparsınız. Gelir testi başvuru sonucu asgari ücretin altında gelirse çocuk SGK’ya sağlık talep formu vererek anne/babasını üzerine alır.

Özel sağlık sigortası anne baba yararlanabilir mi?

Genel sağlık sigortası kapsamında prim ödeyen çocuklar da anne babasını üzerine alabilir. Bunun haricinde özel sağlık sigortası ödeyenlerin anne babasını üzerine alabilmesi için sigorta şirketi ile görüşmesi ve poliçede buna uygun düzenleme yaptırması gerekmektedir.

Anne baba çocuğunun sigortasından yararlanabilir mi?

Anne ya da babanın her ikisi ya da herhangi birisi zorunlu sigorta kapsamında değilse, gelir testi sonucu hane halkı geliri asgari ücretin altında belirlenirse çocuklarının sigortasından yararlanabilirler.

Annem ve babam benim sigortamdan nasıl faydalanır?

Anne/babanın her ikisi ya da herhangi birisi zorunlu sigorta kapsamında değilse gelir testi başvurusu yapılır. Gelir testi başvuru sonucu asgari ücretin altında gelirse SGK’ya sağlık talep ve beyan formu verilerek anne babanın çocuğun güvencesinden yararlanması sağlanır.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Anne Babanın Çocuğunun Sağlık Sigortasından Yararlanma Şartları 2023” üzerine 66 yorum
 1. Merhaba. 17 senedir annem benim sağlık güvencemden faydalanıyordu. İşten ayrıldım ve İşsizlik ödeneğinden faydalandım. 15.01.23 tarihinde sağlık güvencemiz bitiyor. Annem 74 yaşında ve yüzde 95 engelli. Oturduğumuz ev ve getirisi olmayan dükyan bir de raporla alınmış otomobil kayıtlı annemin üzerine. Kardeşimden faydalanması için gss şartı varmış. Eşim çalışıyor. Haneye giren gelir şimdilik sadece eşimin geliri.
  Ben işe girince annemin gss durumu kardeşim üzerinde olsa bile değişecekmi. Ya da ben işe girsem ve kaldığımız yerden edebilme gss gerekecekmi. Ve 2023 itibariyle annem 350 tl aylık ödeme ile kendisini sigortalı yapabiliyor sanırım. Tetkikler vs prosedür nasıl işliyor bilgi verebilirmisiniz. Teşekkür ediyorum. Saygılarımla

  Cevapla
  • Merhaba. Eğer siz GSS’ye geçerseniz anneniz sizden yararlanmaya devam eder. Bu birinci seçenek. Kardeşinizden yararlanacaksa gelir testi şartı var ve gelirin asgari ücretin altında olması şartı ile kardeşinizden yararlanır bu ikinci seçenek. Üçüncü seçenek ise annenize ücretli GSS açtırabilirsiniz aylık 300 TL şu an. Eğer gelir testi sonucu yeşil kart çıkarsa sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanır prim ödemeden.

   Cevapla
 2. Merhabalar Ömer Bey anne babamı sigortama alırsam çocuklarım için sosyal yardım almaya çalıştığımda Bi sorun oluşur mu. Sosyal yardımı alabilir miyim ya da alırsam iptal olur mu. Teşekkürler

  Cevapla
 3. merhaba
  Babamım isteğe bağlı bağkuru var ama ödeyemektedir.Bu yüzden sağlık kurumlarından yararlanamtadır. Ben evli e çalışan bir bayanım annemin üzerine hiç bir şey yok ve kardeşim var 1 tane onu üzerime alma şansım varmıdır ?

  Cevapla
  • Merhaba. Babanızın isteğe bağlı bağkuru sonlandırması lazım bunun için. Yoksa üzerinize alamazsınız.

   Cevapla
 4. Çalışan oğlum un sigortası ndan eşim ve ben faydalanabilirmiyiz benim sigortam vardı 2018 den beri yok

  Cevapla
 5. Merhaba annemi sigortamdan yararlandirmak istiyorum.Annem başkasıyla evli ve evli olduğu kişinin sigortası yok.Ama babamın var bu durumda yararlanabilir mi

  Cevapla
 6. Sigortadan yararlanmak için illa erkek çocuk mu olmalı ayrıca benim babam mesela sigortada üzerimize alınması gereken kişi bunu o mu yapmalı yoksa sigortayı alacak kişi mi? Çünkü kendisi hastanede şuan yapamıyor nasıl olur acaba

  Cevapla
 7. Merhaba babamın herhangi bir geliri yok. Tüm şartları sağlıyor sağlık sigortasından yararlanmak için. Şuan hastane de ameliyat oldu ve yatıyor hala, geliri yok üzerimize alırsak sigortadan onun ödemesi ona göre alınır mı?

  Cevapla
  • Merhaba. Gelir testi başvurusu varsa geriye dönük olarak da üzerinize alabilirsiniz. Provizyon alabildiği tarihten itibaren hastane masrafları da karşılanmış olur.

   Cevapla
 8. Merhaba, anne babamın sigortamdan yararlanması bana dezavantajları var mı? Bilgi amaçlı söylüyorum çünkü olsa da yapacam. Teşekkürler

  Cevapla
  • Selamın aleyküm annemin sgk vs biseyi yok bende yeni ise girdim iskur uzerinden girdim ama sağlık sigortasi yatiyor dedi pirim olarak gecmez dedi annem yararlana bilirmi bu durumda benim sağlık sigortamdan pirim olarak gecmiyormus ama bi yardım ederseniz cok iyi olur

   Cevapla
 9. merhabalar. annem ve babamın herhangi bir sağlık güvenecesi yok. ikiside gss kapssamındalar yani eski yeşil kart ücret verilmeyen kısımdalar. ben ikisinide kendi sigortam üzerine alabilir miyim ? son 2 yıldır gelir testi yapılmadı .ne yapmalıyım?

  Cevapla
  • Merhaba. Yeni gelir testi başvurusu yapılması lazım. Son 1 yılda sonuçlanmış gelir testi şartı aranıyor. Gelir testi sonucu eğer net gelir asgari ücretin altında belirlenirse kendi sigortanıza alabilirsiniz.

   Cevapla
 10. Merhaba ben evleneli 1 sene oldu eşim i kendi sigortam üzerine almak istiyorum bunu İnternet üzerinden nasıl yapılacağını detaylı söylemeniz mumkunmu

  Cevapla
 11. Hayırlı günler Ömer bey benim babam bağkurlu ama primleri ödeyemiyor bağkur borcu var annem sigortadan fayldakanabilirmi

  Cevapla
  • Merhaba. Hayır yararlanamaz. Annenizin genel sağlık sigortası kapsamına geçmesi gerekiyor. Aylık 107 lira ödeyerek sağlıktan yararlanabilir. Ödeme durumu yoksa gelir testi başvurusu yapabilirsiniz. yeşil kart çıkarsa prim ödemeden sağlıktan yararlanır.

   Cevapla
   • merhaba Annem sağlık sigortamdan yararlanabilmesi için başvuruda bulundum 170’i arayarak. Sonra babamın 65 yaş maaşı iptali olma durumu var diye daha önceki talebimi iptal ettim. Kurumdan Annemin sağlık sigortamdan yararlanabilmesi için babamın maaşının iptali gerektiği bildirildi. Son 1 yıl içerisinde hesaplanmis gelir testi varken maaşın iptali kendiliğinden olur mu ya da benim yapmam gereken işlemler var mı Ayrintılı bilgiye ulaşamadım

    Cevapla
 12. Merhabalar ömer bey benim babam şu an yeşilkartlı.benim sağlık sigortamdan yararlanmasını istiyorum .65 lik maaaşı alıyor.benim sigortamdan yararlanınca 65 lik maaşı kesilir mi eğer kesilmezse ona göre başvuru yapacağım

  Cevapla
 13. Merhaba bende annemi kendi sigortam üzerine almak istiyorum gelir testi yaptırdım vaktim olmadığı için sgk ya gidemedim internet üzerinden başvurdum sonucunu nasl öğrenebilirim

  Cevapla
  • Merhaba. Annenizin e devlet şifresi varsa onun şifresi ile giriş yaparak spas müstehaklık kontrolü yapmanızı öneririm. Eğer açıldıysa zaten sizin sigorta üzerinden müstehak görünür.

   Cevapla
 14. Babam yeni vefat etti sgk sı vardı yaşı bekliyordu annem ve 2 kardeş maaşındam nasıl yararlancaz kardeşim ve benim imzama gerek var mı?

  Cevapla
 15. Ömer bey merhaba benim bı sorum var .? Lütfen bana yardımcı olun benim babam SSK emeklisi vefat etti ve annem dul aylığı alıyor fakat babamın ennesininde sağlık güvencesi olmadığı için oda faydalanıyor ve aylık bağlandı çok ilginçtir babaannem ve diğer kardeşleri bunu istemiyor ve bu SGK dan faydalanamayan nasıl çıkartabiliriz .kişinin kendisi de istemiyorum kızları biz anamiza yaşlılık aylığı almak istiyoruz bunu iptal edin diyor ne olursun bana yardım edermisi.

  Cevapla
  • Merhaba. Normalde dilekçe ile kesilmez bu maaş. Ancak sigortalı çalışırsa kesilir. Bir kaç gün bir yerde sigorta girişi yapılsın. Maaşı kesilir.sonra diğer gerekeni yaparsınız.

   Cevapla
 16. Merhaba, annemin babamın kendi sigortamdan yararlanması için gelir testine yönlendirildik. Annemin üzerine görünen 1 ev ve bu evden alınan kira, babamın üzerine görünen 1 araba mevcut. Bu durumda gelir testi sonucuyla sigortamdan yararlanabilirler mi ?

  Cevapla
 17. Merhaba ben yakın zamanda resmi olarak evleneceğim annem benim sigortamdan yaralanıyor evlendiğim zamanda yararlanabilir mi ?

  Cevapla
 18. Gelir testi sonrası e devletten nasıl başvuru yapicaz ? Ben annem adına yapicam gelir testi sonucumuz geldi birde G0 (asgari ücretin 1/3’ne kadar ) yazıyor sonuçta bu ne demek anlamına geliyor ?
  Teşekkürler

  Cevapla
 19. İyi günler Ömer bey bizleri bilgiledirdiginiz için öncelikle çok teşekkür etmek isterim. Size bir kaç sorum olacaktı : Benim annemin şu an aktif hiçbir güvencesi yok. Babam sağ ve onunda aktif hiçbir güvencesi yok. (Yeşil kartlarıda yok) Hastaneye gitmeleri gerekiyor. Onları kendi adıma alabilir miyim? Yalnız ben şu an işsizlik maaşı alıyorum . Ve işsizlik maaşı aldığım süre boyunca onlarında güvenceden faydalanmasını nasıl sağlayabilirim? Kovid nedeni ile sadece e devlet üzerinden gelir testi başvurusu ve kendi adıma alma başvuru yapmam yeterli olur mu? İlla SGK kurumuna gitmem mi gerekiyor. Her şeyi internet üzeri nasıl halledebilirim. Bu arada biz gelir testini 6 yıl önce yaptırmıştık anne ve babama Yeşilkart çıkmıştı. Sonra babam sigortalı işe girince ikisininde sigortası oldu ama pandemi dolayisi ile 1 yıldır babam işsiz ve sgksı yok. İkisininde ne yesilkarti ne sgksı ne bağkuru hiçbir aktif güvencesi yok şu an. Ne yapabilirim . Nasıl bir yol izleyebilirim. Hiç değilse ben sgklı işe girene kadar İşsizlik üzerinden onları nasıl kendi adıma güvenceli yapabilirim. E DEVLET üzerinden . Hiçbir yere şahsen gitmeden. İyi günler diliyor ve teşekkür ediyorum .

  Cevapla
  • Aslında yazımızda tüm süreç hakkında bilgi mevcut. Tekrar kısaca özetleyim. Anne ya da babanızın kendi adına bir sosyal güvencesi olmaması gerekiyor. Son 2 yıl içerisinde sonuçlanmış gelir testi şartı aranıyor. Gelir testi başvurusu e devletten yapılamıyor. Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Vakfına başvurmanız lazım. Bu sonuçlandıktan sonra e devlet ya da elden Sgkya giderek başvuru yapabilirsiniz.

   Cevapla
 20. Merhaba annemin şu an aktif hiçbir güvencesi yok. Babam sağ ve çalışmıyor . Güvencesi yok. Annemin hastaneye gitmesi lazım . Koronadan dolayı kalabalığa annemi bırakmak istemiyorum. E devlet üzerinden annemi kendi adıma sgklı yapabilir miyim. Genel sağlık sigortası da olur. Ne yapmam lazım ? Nasıl bir yol izleyebilirim. Şimdiden teşekkür ederim
  [Bu soruma karşı sorduğunuz soruyu cevapladım Tekrar teşekkür ederim (Merhaba. Ben yıllardır gkli çalışadım Fakat şu an işten cıkışım verildi. İşsizlik maaşı alıyorum annemi kendi adıma işsizlik maaşı süresi bitene kadar sgklı yapabilir miyim? Kendisinin Yeşilkartıda yok hastaneye gitmesi lazım . Ne yapabilirim. Bilgi verir misiniz rica etsem

  Cevapla
  • Gelir testi başvuru şartı da var. Eğer anne ya da babanız adına son 2 yıl içerisinde sonuçlanmış gelir testi yoksa gelir testine başvurmaları ve bu sonuçlandıktan başvurmanız gerekiyor Sgkya. E devletten yapabilirsiniz başvuruyu gelir testi sonuçlandıktan sonra.

   Cevapla
 21. İyi günler edevletten ailemin benim adıma sigortalı olması için başvuru yaptım . Gelir testini 4 yıl kadar once yaptırmıştık. Aynı test üzerinden yapabilirler mi? Yeniden gelir testine başvuru yapmak mı gerekiyor? Gelir testi kaç yıl geçerli ? İyi günler

  Cevapla
 22. Merhaba. Ben yıllardır gkli çalışadım Fakat şu an işten cıkışım verildi. İşsizlik maaşı alıyorum annemi kendi adıma işsizlik maaşı süresi bitene kadar sgklı yapabilir miyim? Kendisinin Yeşilkartıda yok hastaneye gitmesi lazım . Ne yapabilirim. Bilgi verir misiniz rica etsem

  Cevapla
 23. Merhaba. Benim sigortam üzerinden babamın bakılması için e devlet üzerinden başvuru yaptım. Bunun dışında yapmam gereken başka bir işlem var mı

  Cevapla
 24. Selam babamın ve annemin sigortası yok annemin babaanneme baktığı için bakım maaşı var annem ve babam benim üstümden nasıl sıgortalı olur olduklarında bakım maaşı kesilirmi

  Cevapla
 25. Merhaba
  Babamın Bağkuru var ama 10 senedir primleri yatırmıyor.
  Bu durumda annem benim üzerimden sağlıktan faydalanabilir mi?

  Cevapla
 26. Mrblar. Bu gelir ortalamasını tam anlayamadım. Babam sskdan emekli. Ve maaşı 2230 TL. Annem babamdan faydalanıyor. Yani tek maaş babamın emekli maaşı. Başka gelir yok. Ben annemi kendi üzerime alabilirmiyim.

  Cevapla
Yorum yapın