Anne Babanın Çocuğunun Sağlık Sigortasından Yararlanma Şartları 2020

4

Anne babanın çocuğunun sağlık sigortasından yararlanma şartları konusunda tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Anne ya da babanızın herhangi bir sağlık güvencesi yoksa ve sizin varsa anne/babanız sizin sigortanızdan yararlanabilir. Bu yazımızda anne ve babanın sağlık güvencesinin başlatılması, babam ve annem sigortamdan nasıl yararlanır gibi sorularınızın cevabını ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Anne baba çocuğun sigortasından yararlanabilir mi 2020 ?

Sosyal Güvence açısından anne ve ya baba da bakmakla yükümlü olunan kişiler arasında yer almaktadır. Babayı ve ya anneyi sigortada üstüne almak için aşağıda belirtilen şartların sağlanması ve yine belirtilen şekilde başvuru yapılması gerekmektedir.

Anne babayı sigortada üzerine alma şartları nelerdir ?

Sigortadan anne babanın yararlanması için gerekli şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Anne ya da babanın herhangi bir sigorta kapsamında sigortalı olmaması,
 • Aktif bağkurunun olmaması,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir ya da aylık almıyor olmaları,
 • Vergi kaydı, ziraat odası kaydı, şirket kaydı v.s. gibi kayıtlarının olmaması gerekiyor.
 • Anne/babanın gelir testi başvurusu yapması ve hane halkı ortalama gelirinin asgari ücretin asgari geçim indirimi dahil net tutarının altında olması gerekiyor. 2020 yılı için bu tutar kişi başı 2103 TL olarak uygulanmakta.
 • Anne ve babanın çocuktan yararlanabilmesi için aranan şartlardan olan gelir testi başvurusunun nasıl yapılacağı, izlenecek yol ve tüm detaylara gelir testi nasıl yapılır sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Anne baba sigortadan yararlanma başvurusu nasıl yapılır ?

Yukarıdaki şartlar sağlanıyorsa ve gelir testi başvurusu sonuçlandıysa ve kişi başı gelir de yukarıda belirtilen tutarın altında belirlendi ise sigorta anne baba üstüne almak isteyen çocuğun Sosyal Güvenlik Kurumu’na SGK Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Belgesi ile başvurması gerekmektedir. Bu belge iki şekilde verilebilir.

 • Anne babanın çocuğun sigortasından yararlanması e-devletten kolayca verebilirsiniz. E-devlette T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt sayfasından giriş yaparak talep gönderebilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra “Genel sağlık sigortalısı (sigortalı, emekli, gelir/aylık alan, diğer GSS’liler)  Bakmakla yükümlü olduğum kişilerin(çocuk, anne, baba) sağlık sigortamdan yararlanmasını istiyorum.”  kısmını seçerek devam edin. Ardından sizden yararlanmasını istediğiniz anne ya da babanın 11 haneli T.C. numarasını yazın ve alt kısımda anne ya da baba olarak seçin yapın ve devam ederek başvurunuzu tamamlayın. Buradan başvuru yaptıktan sonra ayrıca SGK’ya herhangi bir başvuru yapmanıza gerek yok.
 • Anne baba sigorta üzerine almak için diğer bir başvuru şekli de elden başvurudur. Başvuru için SGK Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Belgesi ile kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır. Belgeyi buradan indirebilirsiniz : SGK sağlık yardımı talep ve taahhüt belgesi indir. 

Anne babanın sigortadan faydalanması için gerekli evraklar nelerdir ?

Yukarıda babam ya da annem benim sigortamdan yararlanabilir mi kısmında belirtilen şartlar sağlandıktan sonra başvuru sağlık yardım talep formu ve kimlik ile yapılmakta. Gelir testinin de sonuçlanmış olması zaruri tabi. Bunların haricinde evrak istenmez.

Annemi kendi sigortama nasıl alırım 2020 ?

Sigortalılar bazı durumlarda sadece annemi sigortada üstüme almak istiyorum bu nasıl mümkün olur diye bize sormakta. Eğer sadece annenizi üzerinize almak istiyorsanız bunun için babanızın aktif bağkur, emekli maaşı ya da sigortalılığının olmaması gerekiyor. Bu durumda yine yukarıda belirtilen anne baba Sgk üzerine almak için gerekenler ile gelir testi şartının sağlanması durumunda yukarıda verilen başvuru yollarından birisi ile başvuru yaparak annenizin sigortanızdan yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

Annem sigortamdan nasıl yararlanır e devlet

Dilerseniz Sağlık Yardımı talep formunu e devlet sisteminden de kolayca verebilirsiniz. Bu işlem için e devlet sisteminde SGK-Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt menüsüne giriş yapın. Ardından “Genel sağlık sigortalısı (sigortalı, emekli, gelir/aylık alan, diğer GSS’liler) Bakmakla yükümlü olduğum kişilerin(çocuk, anne, baba) sağlık sigortamdan yararlanmasını istiyorum.”  seçeneğini işaretleyerek devam edin. Bu ekrandan kolayca başvuru yapabilirsiniz.

Babam sigortamdan nasıl faydalanır ?

Yukarıda belirtilen tüm şartlar baba için de geçerlidir. Babanın herhangi bir kapsamda bağkurlu olmaması gerekmekte. Ayrıca gelir testine başvuru yapmış olması ve gelir testi başvurusu sonucunda hane halkı kişi başı ortalama gelirin net asgari ücretin altında belirlenmiş olması gerekmekte.

Babam benim sigortamdan nasıl yararlanır ?

Gelir testi varsa ve yukarıda belirtilen şartlar da sağlanıyorsa bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne sağlık talep formu ile elden başvuru yapabileceğiniz gibi e devlet sistemi üzerinden de kolayca başvurunuzu yukarıda belirtilen menü aracılığı ile yapabilirsiniz.

Benim sigortamdan kimler yararlanabilir ?

Sigortalının sağlık güvencesinden yararlanabileceği yani Sosyal Güvenlik açısından bakmakla yükümlü olabileceği kişiler eşi, çocukları, anne ve babasıdır.

Ailem sigortamdan nasıl yararlanır ?

Bakmakla yükümlü olunan kişilerden resmi nikahlı eş ve 18 yaş altı çocuklar otomatik olarak sağlıktan yararlanabilmekte. Ancak 18 yaşını geçen çocuklar ile anne ve babanın güvencesi için başvuru şartı vardır. Anne ve babanın sigortadan yararlanması konusunda izlenecek yol detayları yazımızın devamında mevcuttur. 18 yaş üzeri çocuğun sigortası konusunda araştırma yapıyorsanız  18 yaşını dolduranların sağlık güvencesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Anne/babanın sağlıktan yararlanması işlemleri ile ilgili sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

4 Yorum
 1. Özkan

  Mrblar. Bu gelir ortalamasını tam anlayamadım. Babam sskdan emekli. Ve maaşı 2230 TL. Annem babamdan faydalanıyor. Yani tek maaş babamın emekli maaşı. Başka gelir yok. Ben annemi kendi üzerime alabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Babanızın sigortası aktifken alamazsınız.

 2. Kaan

  Selamın aleyküm. Annem sigortamdan faydalanırsa 65 yaş maaşı iptal olurmu acaba?

  1. Ömer Meriç

   A.s. Aslında şöyle. 65 yaş maaşı iptal olmadan sizden yararlanma hakkı yok. 65 yaş maaşını kestirmeniz gerekiyor.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.