18 Yaşını Dolduranların Sağlık Güvencesi 2020

6

18 yaşını dolduranların sağlık güvencesi nasıl oluyor, anne/babanın sigortasından yararlanma yaşı en fazla kaçtır ? 18 yaşını tamamlayan kız/erkek çocukların anne/babanın sağlık güvencesinden yararlanabilmesi kanunen belli şartlara bağlanmıştır.

18 yaş üstü sigorta yararlanma konusunda aslında istisnasi durumlar çoktur fakat çoğu zaman ebeveynler tarafından bu bilinememekte ve gerek olmadığı halde GSS kapsamında prim ödenmektedir. Peki 18 yaşından sonra sigortadan yararlanma, ssk babadan yararlanma yaşı 2020 v.s konularında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

18 yaşını geçince sigorta

18 yaşını dolduran öğrenci sgk kapsamında anne/babasından yararlanabilir. Lisede okuyanlar 20 yaşını tamamladığı süreye, üniversitede okuyanlar ise 25 yaşını tamamladığı süreye kadar anne/babasından yararlanabilir.

Liseden mezun olanların 18 yaşını tamamladıktan sonra da sağlıktan yararlanma hakkı var. Lise mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl süreyle daha bu kişiler anne ya da babalarının güvencelerinden yararlanabilir. Tabi 2 yıllık süre hiçbir şekilde 20 yaşın tamamlandığı tarihi geçemez. En fazla 20 yaşın tamamlandığı tarihe kadar açılabilir.

Aynı şekilde üniversiteden mezun olanlar da mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl daha anne/babasından yararlanabilir. 2 yıllık yararlanma süresi 25 yaşın dolduğu tarihi geçemez.

Anne/babanın güvencesi yoksa bile yukarıda belirtilen lise/üniversiteden mezun olan kişilerin GSS yeşil kart sigortası kapsamında prim ödemeden sağlıktan yararlanma hakları var. Sakın gidip de ücretli GSS açtırmayın. SGK’ya başvurarak 2 yıl süresi sigortadan yararlanma hakkınızı kullanmak istediğinizi iletin.

Sağlıktan yararlanma genel şartları hakkında detaylar için https://sgkbilgisi.com/sagliktan-yararlanma-sartlari-nelerdir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Babanın sigortasından yararlanma yaşı 2020

Normal şartlar altında 18 yaşını bitiren kız/erkek çocuklarının anne ya da babalarının aktif güvencelerinden yararlanma hakları yoktur. Ancak yukarıda da belirttiğimiz 18 yaşını geçince sigorta durumunun bazı istisnaları vardır.

Kız çocuğu kaç yaşına kadar sağlıktan yararlanır 2020

Okuyaman kız çocuğunun 18 yaş sigortadan yararlanma konusunda bazı istisnai durumlar mevcut. Buna göre anne ya da babanın 2008/Ekim öncesi sigorta, bağkur v.s. yoksa kız çocuğu 18 yaşını tamamladıktan sonra yukarıda belirtildiği gibi öğrencilik durumu göz önünde tutularak sigortadan yararlanır. Eğer öğrencilik de yoksa 18 yaş bitince sağlık da biter.

Ancak anne/babanın 2008/Ekim öncesinde sigortası varsa kız çocuğu 18 yaşını tamamladıktan sonra evlenene kadar sigortadan yararlanabilir.

Erkek çocuğu kaç yaşına kadar sağlıktan yararlanır 2020

Normal şartlarda 18 yaşını dolduran erkek çocuğun sağlık yardımı kapanmakta. 18 yaşından sonra lisede okuyorsa 20 yaşına kadar, üniversitede okuyorsa 25 yaşına kadar yararlanır. Ayrıca lise ve üniversite mezuniyet tarihlerinden itibaren yukarıda anlatılan hükümler çerçevesinde iki yıl süre ile daha yararlanma hakları var.

Emekli sandığı kapsamındaki devlet memurlarından 2008/Ekim ayından önce memuriyete atananların erkek çocukları baba sigortasından yararlanma yaşı 25’tir. 25 yaşına kadar okuma şartı aranmadan da yararlanabilirler.

Mezuniyet sonrası SGK

Liseden mezun olanların lise mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl süre ile ve 20 yaşını geçmemek kaydı ile anne ve ya babanın sigortasından yararlanma hakları var. Anne ve ya babanın sigortası yoksa bile bu kişilerin SGK yeşil kart sigortası kapsamında ücretsiz olarak sağlıktan yararlanma hakları var. Aynı durum üniversiteden mezun olanlar için de geçerli. Üniversite mezunları da mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl süre ile ve 25 yaşı geçmemek şartı ile anne ve ya babasından yararlanabilir.

Eğer lisededen mezun olduysa ve 20 yaş bittiyse ya da üniversiteden mezun ise ve 25 yaş bittiyse GSS kapsamına geçerek prim ödemesi ya da gelir testi başvurusu yaparak ücretsiz yeşil karttan yararlanması gerekiyor.

25 yaşını dolduran üniversite öğrencileri sgk

Üniversitede aktif olarak okuyan öğrencilerin anne ya da babasından en fazla 25 yaşını tamamladığı tarihe kadar yararlanma hakları bulunmaktadır. 25 yaşın tamamlandığı tarihten sonra sağlıktan yararlanma hakları yoktur ve çalışmayacaklarsa ve başka da bir güvenceleri yoksa genel sağlık sigortası kapsamına geçmeleri gerekmektedir. Anne/babasının 2008/Ekim öncesi sigorta/bağkuru olan kız çocukları istisna kapsamındadır ve okumasa bile evlenene kadar sigortadan yararlanabilir.

GSS başvurusu yapmak için hemen https://sgkbilgisi.com/genel-saglik-sigortasi-basvuru/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Anne/baba sigortasından yararlanma yaşı 2020 konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

6 Yorum
 1. Volkan

  Merhaba, 18 yaşıma kadar yetim aylığı alıyordum 18 yaşından sonra bu aylık annemin üzerine geçti. Şuan üniversite son sınıf öğrencisiyim ama gss borcum çıktı. Bağlı bulunduğum sgk ya bu durumu izah ettiğimde öğrenciliğimin bu durumu etkilemediğini üniversiteye başlayınca yetim aylığı için tekrardan hak talep etmem gerektiği söylendi. Bu bilgi daha önce verilseydi gerekli adımları atabilirdim. Şu aşamadan sonra nasıl bir yol izlemeliyim gss borcumun silinmesi için?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer sgk tarafından size gss borcu ile ilgili herhangi bir tebliğ yapılmadı ise gelir testine başvurun. Gelir sonucu g0 yani yeşil kart çıkar ise tescil tarihinden itibaren tescil yeşil kart olarak güncellenir ve borç silinir.

 2. samet güner

  4 b de bağkurlu oldım.10/03/2020 de .babam ve annem benim sigortamdan faydalanırmı.nereye baş vuracam.ne gibi evrak istenecek bendensaygılar…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anne ve ya babanız adına aktif sigorta olmaması gerekiyor. Takip edilecek yol ve daha fazla ayrıntı için Anne ve Babanın Sigortadan Yararlanması

 3. Ahmet

  İşsizlik süresince annemin sigortasından yararlanabilir miyim acaba? Emekli sandığından kendisi ve benim yaşım 27.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır yararlanma hakkınız yok maalesef. Eğer işsizlik maaşı alıyorsanız işsizlik ödeneği üzerinden sağlıktan yararlanma hakkınız var. İşsizlik maaşı alamıyorsanız genel sağlık sigortası kapsamına geçmeniz gerekir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.