18 Yaşını Dolduranların Sağlık Güvencesi 2022

18 yaşını dolduranların sağlık güvencesi nasıl oluyor, anne/babanın sigortasından yararlanma yaşı en fazla kaçtır ? 18 yaşını tamamlayan kız/erkek çocukların anne/babanın sağlık güvencesinden yararlanabilmesi kanunen belli şartlara bağlanmıştır.

18 yaş üstü sigorta yararlanma konusunda aslında istisnai durumlar çoktur fakat çoğu zaman ebeveynler tarafından bu bilinememekte ve gerek olmadığı halde GSS kapsamında prim ödenmektedir. Bu yazımızda erkek çocuğu babasının sigortasından yararlanabilir mi, babamın sigortasından kaç yaşına kadar yararlanabilirim gibi 18 yaşından sonra sigortadan yararlanma konusunda merak ettiğiniz soruların cevabını bulabilirsiniz.

Annenin/babanın sigortasından kimler yararlanır ?

Sigortadan yararlanabilecek olan kişiler şunlardır;

 • Resmi nikahlı eş,
 • Aşağıda belirtilen şartları sağlayan çocuklar,
 • Anne ve baba.

Anne/ babanın sağlık sigortasından yararlanma 2022

18 yaşını dolduran öğrenci Sgk kapsamında anne/babasından yararlanabilir. 18 yaşından sonra babanın sigortasından yararlanma hükümleri şu şekildedir;

 • Lisede okuyanlar 20 yaşını tamamladığı süreye,
 • üniversitede okuyanlar ise 25 yaşını tamamladığı süreye kadar anne/babasından yararlanabilir.
 • Liseden mezun olanların 18 yaşını tamamladıktan sonra da sağlıktan yararlanma hakkı var. Lise mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl süreyle daha bu kişiler anne ya da babalarının güvencelerinden yararlanabilir. Tabi 2 yıllık süre hiçbir şekilde 20 yaşın tamamlandığı tarihi geçemez. En fazla 20 yaşın tamamlandığı tarihe kadar açılabilir.
 • Aynı şekilde üniversiteden mezun olanlar da mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl daha anne/babasından yararlanabilir. 2 yıllık yararlanma süresi 25 yaşın dolduğu tarihi geçemez.
 • Anne/babanın güvencesi yoksa bile yukarıda belirtilen lise/üniversiteden mezun olan kişilerin GSS yeşil kart sigortası kapsamında prim ödemeden sağlıktan yararlanma hakları var. Sakın gidip de ücretli GSS açtırmayın. SGK’ya başvurarak 2 yıl süresi sigortadan yararlanma hakkınızı kullanmak istediğinizi iletin.

Sağlıktan yararlanma genel şartları hakkında detaylar için  sgk sağlıktan yararlanma şartalrı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Babanın sigortasından yararlanma yaşı 2022

Normal şartlar altında 18 yaşını bitiren kız/erkek çocuklarının anne ya da babalarının aktif güvencelerinden yararlanma hakları yoktur. Ancak yukarıda da belirttiğimiz 18 yaşını geçince sigorta durumunun bazı istisnaları vardır.

Kız çocuğu kaç yaşına kadar sağlıktan yararlanır 2022

Okumayan kız çocuğunun 18 yaş sigortadan yararlanma konusunda bazı istisnai durumlar mevcut. 18 yaşını tamamlayan kız çocuklarının anne baba sigortasından yararlanma yaşı ve istisnai durumlar şu şekildedir ;

 • Anne ya da babanın 2008/Ekim öncesi sigorta, bağkur v.s. yoksa kız çocuğu 18 yaşını tamamladıktan sonra yukarıda belirtildiği gibi öğrencilik durumu göz önünde tutularak sigortadan yararlanır.
 • Eğer öğrencilik de yoksa 18 yaş bitince sağlık da biter.
 • Ancak anne/babanın 2008/Ekim öncesinde sigortası varsa kız çocuğu 18 yaşını tamamladıktan sonra evlenene kadar sigortadan yararlanabilir.

Erkek çocuğu kaç yaşına kadar sağlıktan yararlanır 2022

Normal şartlarda 18 yaşını dolduran erkek çocuğun sağlık yardımı kapanmakta. Ancak erkek çocuğun babanın sigortasından yararlanmasında 18 yaş üzeri istisnalar şu şekilde olmaktadır ;

 • 18 yaşından sonra lisede okuyorsa aile sigortasından yararlanma yaşı 20 yaşın tamamlandığı tarih,
 • Üniversitede okuyorsa 25 yaşına kadar yararlanır.
 • Ayrıca lise ve üniversite mezuniyet tarihlerinden itibaren yukarıda anlatılan hükümler çerçevesinde iki yıl süre ile daha yararlanma hakları var.
 • Emekli sandığı kapsamındaki devlet memurlarından 2008/Ekim ayından önce memuriyete atananların erkek çocukları baba sigortasından yararlanma yaşı 25’tir. 25 yaşına kadar okuma şartı aranmadan da yararlanabilirler.

Mezuniyet sonrası SGK

Liseden mezun olanların lise mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl süre ile ve 20 yaşını geçmemek kaydı ile anne ve ya babanın sigortasından yararlanma hakları var. Anne ve ya babanın sigortası yoksa bile bu kişilerin 18 yaşına girince sigortası yeşil kart kapsamında ücretsiz olarak devam eder. Aynı durum üniversiteden mezun olanlar için de geçerli. Üniversite mezunları da mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl süre ile ve 25 yaşı geçmemek şartı ile anne ve ya babasından yararlanabilir.

Eğer liseden mezun olduysa ve 20 yaş bittiyse ya da üniversiteden mezun ise ve 25 yaş bittiyse GSS kapsamına geçerek prim ödemesi ya da gelir testi başvurusu yaparak ücretsiz yeşil karttan yararlanması gerekiyor.

25 yaşını dolduran üniversite öğrencileri sgk

Üniversitede aktif olarak okuyan öğrencilerin anne ya da babasından en fazla 25 yaşını tamamladığı tarihe kadar yararlanma hakları bulunmaktadır. 25 yaşın tamamlandığı tarihten sonra sağlıktan yararlanma hakları yoktur ve çalışmayacaklarsa ve başka da bir güvenceleri yoksa genel sağlık sigortası kapsamına geçmeleri gerekmektedir. Anne/babasının 2008/Ekim öncesi sigorta/bağkuru olan kız çocukları istisna kapsamındadır ve okumasa bile evlenene kadar sigortadan yararlanabilir. GSS başvurusu yapmak için hemen genel sağlık sigortası başvuru sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil kart kaç yaşına kadar geçerli ?

18 yaşını geçince sağlık sigortası esaslarına yukarıda ayrıntılı olarak değindik. Yeşil kart için yaş şartı yoktur ancak gelir testinin en geç 2 yılda bir güncellenmesi gerekmektedir. Gelir testi güncellenmezse ya da gelir durumunda değişiklik olursa yeşil kart iptal edilir.

Anne/babanın sigortasından yararlanma sorgulaması nasıl yapılır ?

Sorgulama işlemini T.C. numaranız ile e-devletten yapabilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“18 Yaşını Dolduranların Sağlık Güvencesi 2022” üzerine 38 yorum
 1. Ömer Bey merhabalar,

  Öncelikle bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim. Sormak istediğim soru şu:
  25 yaşından küçüğüm ve babamın sigortasından yararlanıyorum. Çalıştığı kurumun anlaşmalı olduğu hastanelerden sadece muayene ücreti ödeyerek faydalanabiliyorum. Bir işe girmem ve işten henüz 25 yaşını doldurmadan çıkmam durumunda, bu durumdan yararlanmaya devam edebilir miyim?

  İlginiz ve cevabınız için şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

  Cevapla
 2. Ömer bey soruma cevap dönmüşşünüz teşekkürler .Liseden bu sene mezun oldu.Üniversite tercihlerini yaptı.Ben ve eşim herhangi bir işverene bağlı çalışmıyoruz.Sağlıktan iştifade etmek için Her ay gss ödüyoruz.Oğlum 18 yaşına girdiği için ne yapmamız gerekir.SGK ya müracaat mı edeceğiz?İlginiz için teşekkürler…

  Cevapla
  • 18 yaşını tamamlamış olsa bile lise mezuniyetinden sonra 2 yıl süre ile sizin sağlık sigortanızdan yararlanır. GSS olması farketmez. SGK’ya uğrayın. Otomatik açar normalde. eğer kapalı ise bir formla açtırabilirsiniz.

   Cevapla
 3. herhangi bir işyerinde çalışmıyorum .Prim günümü tamamladım.Sağlıktan her ay gss ödeyerek faydalanıyorum.Oğlum 1 sene sonra 18 yaşını tamamlayacak. Nasıl bir yol izlememiz gerekir.Teşekkürler..

  Cevapla
 4. Merhaba, üniversite öğrencisiyim 25 yaşıma kadar ailemin sgk güvencesinden yararlanabiliyorum .Önümüzdeki dönem okulu dondurup bir dönem sigortalı olarak çalışmak istiyorum. İşten ayrılıp okula geri döndüğümde ailemin sigorta güvencesine geri dönebilir miyim?

  Cevapla
    • Rica ederim. Öğrencilik aktif olursa anne ya da babanızın da sağlık güvencesi aktif olursa sistem otomatik açar. Ayrıca başvuru yapmanız gerekmez. Ama bazen sistem açmayabiliyor. E devletten spas müstehaklık kontrolü yapmanızı öneririm. Eğer kapalı olursa SGK’ya başvurmanız gerekir.

     Cevapla
 5. Merhaba,
  24 yaşındayım bu dönem üniversiteden mezun olacağım. Babam 2008 yılından çok daha önce sigortalı olarak işe girmiş ve primi hayli fazla. Ben 25 yaşından sonra da, evlenene kadar, babamın sigortasından yararlanabilir miyim? Evetse, bunun için yapmam gereken bir şey var mı yoksa kendiliğinden devam eder mi? Teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba. Evleneceğiniz tarihe kadar babanızın sigortasından yararlanma hakkınız var. 25 yaş tamamlandığında kontrol edin. Eğer kapalı ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na uğramanız gerekebilir.

   Cevapla
 6. Merhaba
  2020 6. Ayda universiteden mezun oldum. Şuan yaşım 22, 25 yaşına kadar emekli babamın sigortasından faydalanabiliyorum doğru mu?

  Cevapla
 7. Merhaba 18 yaşında lise öğrencisiyim hastaneye gittiğimde sigortamin olmadığını soylediler sgk ya gidince babamın borcu olduğundan kapatınca yararlanabileceğim söylendi 20 yaşima kadar hakkım yok mu idi

  Cevapla
  • Merhaba. Babanızın aktif güvencesi olsa evet 20 yaş ama yoksa 18 yaşı doldurunca kapanıyor. Liseden mezun olduğunuzda iki yıl süreli ve 20 yaşı geçmemek kaydı ile yeşil kart sigortasından ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

   Cevapla
 8. Merhaba. ismim salih, şuna 19 yaşındayım, mart tarihin de 20 yaşında olacağım. 18 yaşında lise mezunu oldum. Şuan her hangi bir yerde çalışmıyorum ve de okumuyorum.
  Babam memur ve 2008 yılından önce memuriyete atanmış. Babamın sigortasından ne zamana kadar yararlanabilirim. Yani benim kendi ödemem ne zaman başlayacaktır. Çok teşekkür ediyorum.

  Cevapla
 9. İyi günler ben 27 yıllık devlet memuruyum kızın 2003 doğumlu ve 18 yaşını doldurdu. Bu sene liseyi bitirecek benim sağlık sigortamdan ne zamana kadar yaralanır, ayrıca gelir testi yatırması lazım mı bilgi alabiliriyim lütfen.

  Cevapla
  • Merhaba. Gelir testine gerek yok. Evlenene kadar sizden yararlanma hakkı var. Eğer 18 yaşına girdiği için sağlık kapandıysa Sgkya giderek bir dilekçe ile açtırabilirsiniz.

   Cevapla
 10. Merhaba ben babamdan ayrı kalıyorum 21 yaşındayım ve babam 65 yaşında emekli değil ama yaşlılık parasını almak istiyor gssden yeşil karta geçip yaşlılık parasını almak istiyor ama ben ona engel olarak çıkıyorum yeşil karta başvuru yerinde demişler ki oğlun 25 yaşına kadar senden ayrılamaz bizim sistem bynu diyor ben zaten 18 yaşımdan beri ayrı kalıyorum evim ayrı onunla alakalı hiçbirşeyim yok bu neyin sorunu olabilir acaba böyle birşey varmı ben ilk defa duyuyorum teşekkür ederim

  Cevapla
 11. Merhabalar ben liseden mezun olup 2 sene mezuna kaldım sonra üniversiteye yerleştim böyle olunca benden hastahanede ücret istediler. Sonra öğrenci olduğumu söyledim ve taahhütname yazdılar ve 3 iş günü içerisinde sgkya gidip onaylatmamı söylediler fakat koronavirüs temaslı olduğum için dışarı çıkmam yasak. Onaylatmazsam ceza gelir mi?

  Cevapla
  • Merhaba. Babanızın ilk defa sigorta ya da bağkura başlama tarihi ne zaman ? Eğer 2008/Ekim ayından önce ise 2008 Ekim ayından önce ne kadar sigorta ya da bağkuru var ?

   Cevapla
 12. Mehabalar kızım 18 yaşını doldurduğu için benim sigortamdan yararlanamıyormu çünkü sigortamda gözükmüyor ne yapmam lazım

  Cevapla
  • Merhaba. Eğer giriş tarihiniz 2008/10. Ay önce ise şartsız evlenene kadar sizden yararlanır. Değilse lisede okuyorsa 20 yaşına kadar yararlanır. En yakın Sgkya başvuru yapmanız gerekiyor.

   Cevapla
 13. İşsizlik süresince annemin sigortasından yararlanabilir miyim acaba? Emekli sandığından kendisi ve benim yaşım 27.

  Cevapla
  • Merhaba. Hayır yararlanma hakkınız yok maalesef. Eğer işsizlik maaşı alıyorsanız işsizlik ödeneği üzerinden sağlıktan yararlanma hakkınız var. İşsizlik maaşı alamıyorsanız genel sağlık sigortası kapsamına geçmeniz gerekir.

   Cevapla
 14. 4 b de bağkurlu oldım.10/03/2020 de .babam ve annem benim sigortamdan faydalanırmı.nereye baş vuracam.ne gibi evrak istenecek bendensaygılar…

  Cevapla
 15. Merhaba, 18 yaşıma kadar yetim aylığı alıyordum 18 yaşından sonra bu aylık annemin üzerine geçti. Şuan üniversite son sınıf öğrencisiyim ama gss borcum çıktı. Bağlı bulunduğum sgk ya bu durumu izah ettiğimde öğrenciliğimin bu durumu etkilemediğini üniversiteye başlayınca yetim aylığı için tekrardan hak talep etmem gerektiği söylendi. Bu bilgi daha önce verilseydi gerekli adımları atabilirdim. Şu aşamadan sonra nasıl bir yol izlemeliyim gss borcumun silinmesi için?

  Cevapla
  • Merhaba. Eğer sgk tarafından size gss borcu ile ilgili herhangi bir tebliğ yapılmadı ise gelir testine başvurun. Gelir sonucu g0 yani yeşil kart çıkar ise tescil tarihinden itibaren tescil yeşil kart olarak güncellenir ve borç silinir.

   Cevapla
Yorum yapın