Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler Sorgulama

0

Bakmakla yükümlü olunan kişiler kısaca Sosyal Güvenlikte sizin sigortanızdan yararlanma hakkı olan kişiler olarak tanımlanır. Sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişiler 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda açık olarak belirtilmiştir. Bu yazımızda bakmakla yükümlü olunan kişilerin kim olduğu, sgk bakmakla yükümlü olunan kişiler sorgulamasını nasıl yapabileceğiniz ve sgk bakmakla yükümlü olduğuna dair belgeyi nereden ve nasıl alabileceğiniz konusunda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kimler sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi olabilir ?

Kanunen sgk bakmakla yükümlü olunabilecek kişiler kanunda belirtilmiştir. Peki bakmakla yükümlü olunan kişiler kimlerdir ? Bu kişiler sigortalının eşi, 18 yaş altı çocuklar, 18 yaşını tamamlamış olanlardan lisede okuyup 20 yaşını tamamlamamış çocuklar, üniversitede okuyan ve 25 yaşını tamamlamamış çocuklar, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından işgücü kayıp oranını en az %60 ve üzeri kabettiği tespit edilen malul çocuklar, gelir testi sonucu kişi başı geliri net asgari ücretin altında olan anne ve baba.

Tabi bakmakla yükümlü olunan kişilerin sigortadan yararlanabilmesi için bazı özel şartlar aranmaktadır ve bu şartların da sağlanması gerekmektedir. Kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler için aranan özel şartlar konusunda sgk sağlıktan yararlanma şartları başlıklı yazımızda bilgi edinebilirsiniz.

Bakmakla yükümlü olduğu kişiler sorgulama e devlet

Sgk bakmakla yükümlü olduğu kişileri sorgulaması maalesef internet üzerinden yapılamamakta. Şu an için sgk bakmakla yükümlü olduğum kişileri sorgulama menüsü e devlet sisteminde de açılmış değil. Dolayısıyla bakmakla yükümlü olunan kişiler sorgulama e devletten yapamazsınız.

Bakmakla yükümlü olduğum kişileri sorgulama işlemini size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’nden yapabilirsiniz. SGK talebiniz üzerine bakmakla yükümlü olduğu kişileri sorgulama yaparak size dilerseniz bu konu hakkında belge de verebilir.

Bakmakla yükümlü olunan kişiler belgesi nasıl alınır ?

Okurlarımızın bu aralar sık sordukları soruların başında bakmakla yükümlü belgesi nasıl alınır sorusu da gelmekte. Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki maalesef bakmakla yükümlülük belgesi e devlet sisteminden alınamamakta. E devlet haricinde de bakmakla yükümlü olduğuna dair belgeyi online olarak alabileceğiniz bir platform bulunmuyor.

Bazı kurum ya da kuruluşlar sizden kanunen bakmakla yükümlü olunan kişiler ile ilgili bakmakla yükümlü belgesi isteyebilir. Bu belgeyi Türkiye genelinde herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden alabilirsiniz. Sgk bakmakla yükümlü olduğu kişileri gösterir belge sizden yararlanan her bir kişi için ayrı ayrı düzenlenmekte. Tek belgede verilememekte maalesef.

Bakmakla yükümlü olunan kişiler formu

Sgk bakmakla yükümlü olunan kişilerden sigortanızdan düşen ya da yeniden sigortanızdan yararlanmasını istediğiniz kişiler varsa Sosyal Güvenlik Kurumu’na Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Belgesi ile başvurmanız gerekiyor. bakmakla yükümlü formunu buradan indirebilirsiniz: sağlık yardımı talep ve taahhüt belgesi indir

Anne babaya bakmakla yükümlülük şartları nelerdir ?

Anne ya da babanızın sigortanızdan yararlanabilmesi için aktif vergi kaydı, ziraat odası kaydı, şirket ortaklığı ve benzeri olmaması gerekiyor. Ayrıca gelir testine başvurmaları ve gelir testi sonucu kişi başı gelirinin net asgari ücretin altında olması gerekir. Gelir testine başvurduktan sonra diğer şartları da sağlıyorsanız yukarıda verilen bakmakla yükümlü olduğu başvuru formu ile SGK’ya başvuru yapabilirsiniz.

Spas müstehaklık nedir ?

Spas kelimesi SGK tarafından sağlık işlemlerinde kullanılan uygulamanın kısaltılmış adıdır. Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi kelimelerinin açılımından oluşur. Spas müstehaklık sigortadan yararlandığınız anlamına gelir. Müstehak yani sigortadan yararlanma hakkı olması anlamına gelir. SGK sağlıktan yararlanma sorgulama başlıklı yazımızdan sorgulama yaparak spas müstehaklığınızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Bakmakla yükümlülük hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.