Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler Sorgulama E-Devlet

2

Bakmakla yükümlü olduğu kişileri sorgulama hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Bakmakla yükümlü olunan kişiler kısaca Sosyal Güvenlikte sizin sigortanızdan yararlanma hakkı olan kişiler olarak tanımlanır. Sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişiler 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda açık olarak belirtilmiştir.

Bu yazımızda bakmakla yükümlü olunan kişilerin kim olduğu, sgk bakmakla yükümlü olunan kişiler sorgulamasını nasıl yapabileceğiniz ve sgk bakmakla yükümlü olduğuna dair belgeyi nereden ve nasıl alabileceğiniz konusunda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Bakmakla yükümlü olduğum kişileri nasıl görürüm ?

Sigortanızdan yararlanan diğer adı ile bakmakla yükümlü olduğunuz kişileri online olarak görebileceğiniz bir uygulama şu an bulunmamakta. İlerleyen zamanlarda bu hizmet e devlet sisteminden verilecektir diye düşünüyoruz.

Bakmakla yükümlü olduğum kişileri sorgulama işlemini size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’nden yapabilirsiniz. SGK talebiniz üzerine bakmakla yükümlü olduğu kişileri sorgulama yaparak size dilerseniz bu konu hakkında belge de verebilir.

Bakmakla yükümlü olduğumuz kişiler e devletten sorgulanabilir mi ?

Sağlık sigortası olarak sigortalı ya da emekli kişiden yararlanan kişilerin kimler olduğu ve aktif olarak yararlananların sorgulanabilmesine imkan sağlayan kişileri e-devlet sistemi üzerinden ya da başka bir online platform üzerinden sorgulayabilmeniz mümkün bulunmamaktadır. Bakmakla yükümlü olunan kişiler sorgulama e-devlet üzerinden yapılamadığından size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğramak suretiyle sizden yararlanan kişileri öğrenebilirsiniz.

 • SGK açısından bakmakla yükümlü olunan kişiler e devletten spas belgesi alınarak kanıtlanabilir.
 • Eğer kişi sizin sigortanızdan yararlanıyorsa E-devlette spas müstehaklık sorgulama bölümünden kişinin T.C. numarası ve E-devlet şifresi ile Sgk bakmakla yükümlü olduğu kişiler sorgulaması yaparak barkodlu belge indirebilir ve belgeyi ilgili Kurum/Kuruluşa ibraz edebilirsiniz.

Sgk bakmakla yükümlü olduğuna dair belge nasıl alınır ?

Okurlarımızın bu aralar sık sordukları soruların başında bakmakla yükümlü belgesi nasıl alınır sorusu da gelmekte. Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki maalesef bakmakla yükümlülük belgesi e devlet sisteminden alınamamakta. E devlet haricinde de bakmakla yükümlü olduğuna dair belgeyi online olarak alabileceğiniz bir platform bulunmuyor.

Bazı kurum ya da kuruluşlar sizden kanunen bakmakla yükümlü olunan kişiler ile ilgili bakmakla yükümlü belgesi isteyebilir. Bu belgeyi Türkiye genelinde herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden alabilirsiniz. Sgk bakmakla yükümlü olduğu kişileri gösterir belge sizden yararlanan her bir kişi için ayrı ayrı düzenlenmekte. Tek belgede verilememekte maalesef.

Sgk bakmakla yükümlü olduğu kişiler kimlerdir ?

Kanunen Sgk bakmakla yükümlü olunabilecek kişiler kanunda belirtilmiştir. Peki bakmakla yükümlü olunan kişiler kimlerdir ? Bu kişiler;

 • Sigortalının eşi,
 • 18 yaş altı çocuklar,
 • 18 yaşını tamamlamış olanlardan lisede okuyup 20 yaşını tamamlamamış çocuklar, üniversitede okuyan ve 25 yaşını tamamlamamış çocuklar,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından işgücü kayıp oranını en az %60 ve üzeri kabettiği tespit edilen malul çocuklar,
 • gelir testi sonucu kişi başı geliri net asgari ücretin altında olan anne ve baba. Bakmakla yükümlü olunan kişiler hakkındaki tüm detaylar için hemen  sgk açısından bakmakla yükümlü olunan kişiler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bakmakla yükümlü belgesi nasıl alınır ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi e devlet bakmakla yükümlü olduğu kişileri sorgulaması yapılamamakta ve dolayısıyla bakmakla yükümlü olduğu kişi belgesi online olarak alınamamakta. Çeşitli Kurum ya da Kuruluş tarafından bakmakla yükümlü olduğunu bildirir yazısını isteyebilmekte. Bakmakla yükümlü olunan kişiler belgesini herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden barkodlu olarak alabilirsiniz.

Bakmakla yükümlü belgesi nereden alınır ?

Bakmakla yükümlü olduğumuz kişiler e-devletten sorgulama yapılamadığından online olarak alınamamakta. Herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne kimliğiniz ile uğrayarak belgeyi alabilirsiniz.

Sağlık yardımı talep ve taahhüt formu

Sgk bakmakla yükümlü olunan kişilerden sigortanızdan düşen ya da yeniden sigortanızdan yararlanmasını istediğiniz kişiler varsa Sosyal Güvenlik Kurumu’na Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Belgesi ile başvurmanız gerekiyor. bakmakla yükümlü formunu buradan indirebilirsiniz: sağlık yardımı talep ve taahhüt belgesi indir.

Babaya/anneye bakmakla yükümlü raporu nasıl alınır ?

Özellikle özür durumu yer değişikliklerinde en çok başvurulan ve Kurumlar tarafından istenen belgelerden birisi de bakmakla yükümlü raporudur. Anne ya da babaya bakmakla yükümlü raporu için;

 • Öncelikle tam teşekküllü bir üniversite, devlet ya da eğitim araştırma hastanesinden heyet raporu alınması gerekmektedir.
 • Raporda ” Başkasının Yardımı Olmadan Hayatını Devam Ettiremez” ibaresi olması gerekmektedir.
 • Bu rapor ve Nüfus kayıt örneği ile kişiler Kurumlarına başvurarak özür durumu tayini isteyebilirler.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
 1. cengiz

  iyi günler yeni emekli oldum ek ödeme dahil 2500 tl maaş bağlamış emekli olmadan önce 24,01,2022 günü baktığımda hesaplanan aylık 2648 tl ek ödeme 106 tl toplam 2754 tl olarak görünüyordu resmi var hala duruyor neden düşmüş olabilir dilekçeyi verirken bakmakla yükümlü olduğum kişiler var dedim memur ben işaretlerim dedi yardımcı olurmusunuz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ne diyim ki Cengiz BEY. Bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız SGK’ya yazılı olarak itiraz edin. Bakılsın tekrar. SGK sisteminin hesapladığı maaş net maaş değil zaten yaklaşık maaş.