Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler Sorgulama

0

Bakmakla yükümlü olduğu kişileri sorgulama hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Bakmakla yükümlü olunan kişiler kısaca Sosyal Güvenlikte sizin sigortanızdan yararlanma hakkı olan kişiler olarak tanımlanır. Sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişiler 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda açık olarak belirtilmiştir.

Bu yazımızda bakmakla yükümlü olunan kişilerin kim olduğu, sgk bakmakla yükümlü olunan kişiler sorgulamasını nasıl yapabileceğiniz ve sgk bakmakla yükümlü olduğuna dair belgeyi nereden ve nasıl alabileceğiniz konusunda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Sgk bakmakla yükümlü olduğu kişiler

Kanunen sgk bakmakla yükümlü olunabilecek kişiler kanunda belirtilmiştir. Peki bakmakla yükümlü olunan kişiler kimlerdir ? Bu kişiler sigortalının eşi, 18 yaş altı çocuklar, 18 yaşını tamamlamış olanlardan lisede okuyup 20 yaşını tamamlamamış çocuklar, üniversitede okuyan ve 25 yaşını tamamlamamış çocuklar, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından işgücü kayıp oranını en az %60 ve üzeri kabettiği tespit edilen malul çocuklar, gelir testi sonucu kişi başı geliri net asgari ücretin altında olan anne ve baba. Bakmakla yükümlü olunan kişiler hakkındaki tüm detaylar için hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-acisindan-bakmakla-yukumlu-olunan-kisiler-kimlerdir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sağlık sigortası genel şartları

Tabi bakmakla yükümlü olunan kişilerin sigortadan yararlanabilmesi için bazı özel şartlar aranmaktadır ve bu şartların da sağlanması gerekmektedir. Kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler için aranan özel şartlar konusunda tüm detayları https://sgkbilgisi.com/sagliktan-yararlanma-sartlari-nelerdir/ sayfamızda bulabilirsiniz.

Bakmakla yükümlü olduğum kişileri nasıl görürüm ?

Sigortanızdan yararlanan diğer adı ile bakmakla yükümlü olduğunuz kişileri online olarak görebileceğiniz bir uygulama şu an bulunmamakta. İlerleyen zamanlarda bu hizmet e devlet sisteminden verilecektir diye düşünüyoruz.

Bakmakla yükümlü olduğum kişileri sorgulama işlemini size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’nden yapabilirsiniz. SGK talebiniz üzerine bakmakla yükümlü olduğu kişileri sorgulama yaparak size dilerseniz bu konu hakkında belge de verebilir.

Bakmakla yükümlü olduğu kişiler sorgulama e devlet

Sgk bakmakla yükümlü olduğu kişileri sorgulaması maalesef internet üzerinden yapılamamakta. Şu an için sgk bakmakla yükümlü olduğum kişileri sorgulama menüsü e devlet sisteminde de açılmış değil. Dolayısıyla bakmakla yükümlü olunan kişiler sorgulama e devletten yapamazsınız.

Sgk bakmakla yükümlü olduğuna dair belge

Okurlarımızın bu aralar sık sordukları soruların başında bakmakla yükümlü belgesi nasıl alınır sorusu da gelmekte. Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki maalesef bakmakla yükümlülük belgesi e devlet sisteminden alınamamakta. E devlet haricinde de bakmakla yükümlü olduğuna dair belgeyi online olarak alabileceğiniz bir platform bulunmuyor.

Bazı kurum ya da kuruluşlar sizden kanunen bakmakla yükümlü olunan kişiler ile ilgili bakmakla yükümlü belgesi isteyebilir. Bu belgeyi Türkiye genelinde herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden alabilirsiniz. Sgk bakmakla yükümlü olduğu kişileri gösterir belge sizden yararlanan her bir kişi için ayrı ayrı düzenlenmekte. Tek belgede verilememekte maalesef.

Sağlık yardımı talep ve taahhüt formu

Sgk bakmakla yükümlü olunan kişilerden sigortanızdan düşen ya da yeniden sigortanızdan yararlanmasını istediğiniz kişiler varsa Sosyal Güvenlik Kurumu’na Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Belgesi ile başvurmanız gerekiyor. bakmakla yükümlü formunu buradan indirebilirsiniz: sağlık yardımı talep ve taahhüt belgesi indir.

Bakmakla yükümlülük hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.