Hitap Hizmet Dökümü Nedir, Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Hitap hizmet dökümünün ne olduğu ve sorgulamayı nasıl ve nereden yapabileceğiniz hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yapılan resmi açıklamaya göre artık devlet memurları hitap hizmet dökümünü e devlet sistemi üzerinden de alabilecek. Daha önce sadece hitap hizmet programı üzerinden alınabilen hitap hizmet dökümü artık online olarak da alınabilecek. Bu yazımızda  Sgk hitap nedir, hitap hizmet dökümü nasıl alınır gibi konularda bilgi edinebilirsiniz.

Hitap hizmet dökümü nedir, e-devlet hitap ne demek?

Peki hitap belgesi nedir ? Hitap kelime olarak Hizmet Takip Programı kelimelerinin kısaltmasından oluşmaktadır. Hitap takip programı ile devlet memurlarının ilk defa çalışmaya başladığı tarihten itibaren tüm hizmet bilgileri (hizmet, öğrenim durumu, bulunduğu unvan, askerlik bilgileri, diğer sigortalılık hizmetleri ve süreleri, borçlanma süreleri, fiili hizmet zammı ile itibari hizmet zammı, makam-temsil ve görev tazminat) gibi ayrıntılı olarak birçok bilginin tutulduğu programdır.

Yukarıdaki bilgiler esas alınarak program üzerinden üretilen Hizmet  Belgesi artık e devlet sistemi üzerinden de alınabilecek. Hali hazırda hitap programı üzerinden alınabilen belge SGK tarafından yapılan duyuruya göre artık e devletten alınabilecek. SGK tarafından konu hakkında yapılan resmi açıklama aşağıdaki gibi;

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4C’si (Emekli Sandığı) kapsamında kamu idarelerinde aktif olarak görev yapan sigortalılar ile bu kapsamda görev yapmakta iken görevden ayrılmış olan sigortalıların hizmet başlangıcından itibaren tüm hizmet belgesi bilgilerinin elektronik ortama alınması amacıyla Hizmet Takip Programı (HİTAP) uygulamaya konulmuştu.

Hizmet Takip Programı’na, sigortalının halen veya son defa görev yaptığı kamu kurumu tarafından, hizmet başlangıcından itibaren tüm hizmet bilgileri (hizmet, öğrenim, unvan, askerlik, diğer sigortalılık süresi, borçlanma, fiili ve itibari hizmet süresi, makam-temsil-görev tazminatı, açık süre ile yaş tashihi ve kaza-i rüşt bilgileri) aktarılmaktadır.

Programa aktarılan bilgiler esas alınarak “Hizmet Belgesi” oluşturulmakta olup, söz konusu hizmet belgesinin e-Devlet üzerinden görüntülenmesine (14 Nisan 2012 tarihinden önce emekli aylığı bağlananlar hariç) başlandı.

Sigortalılarımız e-Devlet üzerinden görüntülenen hizmet belgelerinden, hizmet bilgilerini, bu hizmet bilgilerine göre toplam hizmet süresini ve son defa 4C’ye tabi görev yapmış olmaları halinde de emekli olabilecekleri yaş ve/veya tarihi öğrenebileceklerdir.

Hizmet belgesi bilgilerinde hata veya eksiklik tespit edilmesi durumunda, hata veya eksikliğin düzeltilmesi hususunda halen veya son defa görev yaptığı kamu kurumlarının personel birimlerine müracaat edilmesi, ancak Kurumumuzca programa aktarılan borçlanma kayıtlarında hata olması durumunda ise müracaatın Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) yapılması gerekmektedir.

Sgk hitap sorgulaması nasıl yapılır ?

Hitap Sgk belgesini e devlet sistemi üzerinden kolayca almak mümkün. E devlet hitap sorgulamasını;

 • www.turkiye.gov. tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş sağladıktan sonra SGK-Hitap Hizmet Dökümü menüsünden,
 • Ya da buradan T.C. numaranız ve e-devlet ile hitap e devlet girişi yaparak sorgulama yapabilirsiniz ⇒SGK hitap hizmet dökümü sorgulama.
 • İlgili sayfadan e devlet hitap hizmet dökümünü görüntüleyebilir dilerseniz barkodlu hitap dökümü alabilirsiniz.
 • Memurların emeklilik şartları başlıklı yazımızdan ne zaman emekli olabileceğiniz hakkında dilerseniz hesaplama yapabilirsiniz.

Hitap hizmet dökümü yanlış nasıl düzeltebilirim ?

Hizmet hitap dökümü sorgulaması yaptığınızda eğer hizmet bilgilerinizde hata görünüyorsa vakit kaybetmeden Kurumunuza bir dilekçe ile başvurarak düzeltilmesini talep edin. Özellikle eski veriler ve 2000 öncesine ait çalışmalar hatalı olabilmektedir. Talebiniz üzerine yapılacak inceleme sonucu hata varsa düzeltilecektir.

Hitap hizmet dökümü hatası veriyor

Bazı durumlarda sistemden kaynaklı nedenlerle hizmet dökümü alınamamakta ve sistem hata verebilmekte. Bu tür durumlarda daha sonra yeniden denemeniz gerekmektedir. Eğer yine hata alıyorsanız ve döküm alamıyorsanız size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayabilirsiniz.

Hitap hizmet dökümü neden istenir ?

Yukarıda hitap Sgk ne demek başlığı altında da anlattığımız gibi hitap hizmet belgesi devlet memurlarına mahsus bir belgedir. Bu belgede memurların tüm hizmet belgeleri yer almaktadır. Çeşitli Kurum ve ya Kuruluşlar kredi, burs gibi başvurularda bu belgeyi isteyebilmekte.

Hitap emeklilik işlemi nasıl yapılır ?

Kamu Kurumlarında görevli memurların emeklilik işlemleri artık tamamen elektronik ortamda ve Hitap üzerinden yapılmaktadır. Bu kapsamda;

 • Emeklilik talepleri Hitap üzerinden sisteme işlenecektir.
 • Emeklilik talep dilekçesi işlenmeden önce memurun hizmet bilgilerinin ve memurların hizmet dökümünün kontrol edilmesi gerekmektedir.
 • Buradan başvuru yapılması yeterlidir, ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’na belge göndermeye gerek yoktur.

Hitap veri girişini kim yapar?

Veri girişlerini her Kurumda yetkilendirilmiş personel yapar.

Hitap hizmet cetveli nasıl alınır?

E-devlette hitap hizmet belgesi sorgulama ekranından sorgulama yaparak döküm alabilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Hitap Hizmet Dökümü Nedir, Sorgulama Nasıl Yapılır ?” üzerine 6 yorum
 1. 06.08.1998’de 4A sözleşmeli SSk hastanesinde hemşire olarak göreve başladım.01.05.2000 tarihinden itibaren 4C kadrosuyla çalışma hayatıma devam etmekteyim. HİTAP’ta 4A çalıştığım dönemdeki sicil nom 4A başlangıç ve bitişi görünmesine rağmen 639 gün ödenmiş primlerim gözükmemektedir.EYT’li olarak emekli olmak istiyorum. E- devlette emeklli olmama herhangi bir engel görünmüyor. SGK Hizmet dökümümde eksiik yok. HiTAP’taki 4A primlerimim gözükmemesi ne anlama geliyor? Bu durum emekli olamam açısından sıkıntı yaratır mı? Herhangi bir hak kaybına senep olur mu?

  Yanıtla
   • Ancak 27.12.2022 tarihinde yapılan duyuru aşağıdaki gibi bu nedenle tereddüt etmekteyim.

    DUYURU
    Kamu Görevlilerinin Emeklilik Belgelerinin Hizmet Takip Programı Üzerinden Gönderilmesi
    2- Hizmet süresi veya yaş koşulunu tamamlamayan veya sigortalıların bilgilerinin programa girişindeki hata ya da eksiklikler nedeniyle emeklilik koşullarının oluştuğu programca belirlenemeyen sigortalıların emeklilik talep ve belgeleri programa yüklenemediğinden, emeklilik koşullarını tamamlamasına rağmen emeklilik belgeleri programa yüklenemeyen sigortalılara ilişkin olarak, öncelikle hata ve eksikliklerin giderilmesinin ardından emeklilik belgelerini programa yeniden yükleme işlemini gerçekleştirilmesi ,
    Şayet, hata ve eksikliklerin giderilmesine rağmen emeklilik belgelerini HİTAP programına yükleme işleminin yapılamaması durumunda, bu durum açıklanmak suretiyle söz konusu emeklilik belgelerinin üst yazı ile birlikte posta yoluyla gönderimin yapılması,

    Yanıtla
 2. Merhaba Ömer bey, 1 ekim 1999 tarihinde devlet memuru oldum ve kasim 1999 da 8 ay kisa donem askerlik yaptim. Sadece 22 gun ile EYT yi kaciriyorum. Bazi riskli meslek gruplari erkek emekli olabilmekte. Askerlik hizmetide riskli meslek grubu askerlik borclanmasi yaparak 22 gun farki geriye cekebilirmiyim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Askerlik sigortadan sonra olduğu için geri çekmez. Ayrıca askerlik bir iş değil vatani bir görev. Bunu meslek olarak yapmış olsanız dediğiniz doğru. Yıpranma payı var. Ancak siz görev olarak yaptınız.

   Yanıtla
Yorum yapın