Hitap Hizmet Dökümü

0

Hitap hizmet dökümünün ne olduğu ve sorgulamayı nasıl ve nereden yapabileceğiniz hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yapılan resmi açıklamaya göre artık devlet memurları hitap hizmet dökümünü e devlet sistemi üzerinden de alabilecek. Daha önce sadece hitap hizmet programı üzerinden alınabilen hitap hizmet dökümü artık online olarak da alınabilecek.

Bu yazımızda hitap hizmet dökümü nasıl alınır, hitap hizmet dökümü neden istenir gibi konularda bilgi edinebilirsiniz.

Hitap hizmet dökümü nedir ?

Hitap kelime olarak Hizmet Takip Programı kelimelerinin kısaltmasından oluşmaktadır. Hitap takip programı ile devlet memurlarının ilk defa çalışmaya başladığı tarihten itibaren tüm hizmet bilgileri (hizmet, öğrenim durumu, bulunduğu unvan, askerlik bilgileri, diğer sigortalılık hizmetleri ve süreleri, borçlanma süreleri, fiili hizmet zammı ile itibari hizmet zammı, makam-temsil ve görev tazminat) gibi ayrıntılı olarak birçok bilginin tutulduğu programdır.

Yukarıdaki bilgiler esas alınarak program üzerinden üretilen Hizmet  Belgesi artık e devlet sistemi üzerinden de alınabilecek. Hali hazırda hitap programı üzerinden alınabilen belge SGK tarafından yapılan duyuruya göre artık e devletten alınabilecek. SGK tarafından konu hakkında yapılan resmi açıklama aşağıdaki gibi;

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4C’si (Emekli Sandığı) kapsamında kamu idarelerinde aktif olarak görev yapan sigortalılar ile bu kapsamda görev yapmakta iken görevden ayrılmış olan sigortalıların hizmet başlangıcından itibaren tüm hizmet belgesi bilgilerinin elektronik ortama alınması amacıyla Hizmet Takip Programı (HİTAP) uygulamaya konulmuştu.

Hizmet Takip Programı’na, sigortalının halen veya son defa görev yaptığı kamu kurumu tarafından, hizmet başlangıcından itibaren tüm hizmet bilgileri (hizmet, öğrenim, unvan, askerlik, diğer sigortalılık süresi, borçlanma, fiili ve itibari hizmet süresi, makam-temsil-görev tazminatı, açık süre ile yaş tashihi ve kaza-i rüşt bilgileri) aktarılmaktadır.

Programa aktarılan bilgiler esas alınarak “Hizmet Belgesi” oluşturulmakta olup, söz konusu hizmet belgesinin e-Devlet üzerinden görüntülenmesine (14 Nisan 2012 tarihinden önce emekli aylığı bağlananlar hariç) başlandı.

Sigortalılarımız e-Devlet üzerinden görüntülenen hizmet belgelerinden, hizmet bilgilerini, bu hizmet bilgilerine göre toplam hizmet süresini ve son defa 4C’ye tabi görev yapmış olmaları halinde de emekli olabilecekleri yaş ve/veya tarihi öğrenebileceklerdir.

Hizmet belgesi bilgilerinde hata veya eksiklik tespit edilmesi durumunda, hata veya eksikliğin düzeltilmesi hususunda halen veya son defa görev yaptığı kamu kurumlarının personel birimlerine müracaat edilmesi, ancak Kurumumuzca programa aktarılan borçlanma kayıtlarında hata olması durumunda ise müracaatın Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) yapılması gerekmektedir.

Sgk hitap sorgulama

Belgeyi e devlet sistemi üzerinden kolayca almak mümkün. www.turkiye.gov. tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş sağladıktan sonra SGK-Hitap Hizmet Dökümü menüsünden ya da https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-hitap-hizmet-dokumu bağlantısını tarayıcınıza yapıştırarak direk giriş sağlayabilirsiniz.

Hitap sgk hizmet dökümü

E devlet sisteminde yukarıda belirtilen menü aracılığı ile sorgulama yaparak hizmet dökümünüzü kolayca alabilirsiniz.

Hitap belgesi hakkındaki sorularınızı yazının sonundaki Yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.