Gss Borç Sorgulama

0

GSS borç sorgulama işlemleri hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. GSS yani genel sağlık sigortası sistemi ilk olarak 01 Ocak 2020 tarihi itibariyle kendi adına ya da bakmakla yükümlü olarak herhangi bir Sosyal Güvencesi olmayan ve birinci ikamet adresi Türkiye’de olan tüm Türk vatandaşları için zorunlu hale gelmiştir.

Bu kapsamda kendisi tescil açtıran ya da Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kapsama alınanlar genel sağlık sigortası tescil durumlarını ve borç durumlarını online olarak sorgulayabilmekte. Bu yazımızda borç sorgulamasını nasıl yapabileceğiniz hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

GSS prim borcu nedir ?

GSS Genel Sağlık Sigortası kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Türkiye’de ikamet eden ve 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan kişilerin zorunlu olarak dahil edildiği sistemdir. Eğer sizin de 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren herhangi bir zaman diliminde kendi üzerinizden ya da anne, baba ve ya çocuğunuz üzerinden aktif sosyal güvenceniz yoksa sistem otomatik olarak borç çıkartacaktır.

GSS borcu sildirme

Borcu sildirebilmeniz için genel sağlık sigortası borcu çıkartılan dönemde aktif sosyal güvencenizin olduğu ve ya sigortalı, bağkurlu olduğunuzu ve ya er/erbaş olarak kapsama alındığınızı ya da Türkiye’de ikamet etmediğinizi ispatlamanız gerekiyor. Kısaca GSS borcu çıkartılan dönemde;

  •  Resmi olarak Türkiye’de ikamet etmiyorsanız,
  • Anne, baba ya da çocuklarınız üzerinden aktif güvenceniz varsa,
  • Erkekler için askerlik süresi ile çakışıyorsa,
  • Öğrenci olmanıza, anne ve ya babanızın güvencesi olmasına rağmen borç çıkartıldıysa,

Kısaca GSS kapsamına alınmamanız gereken bir dönem için tescil açıldıysa kanıtlayıcı belgeler ve dilekçe ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yaparak borçları sildirebilirsiniz.

Genel sağlık sigortası borçlarının yeni bir af yasası ile silinmesi gündemde.  GSS borç yapılandırma ve GSS affı ile ilgili gelişmeleri https://sgkbilgisi.com/gss-borclari-silinecek/ sayfamızdan takip edebilirsiniz.

GSS prim borcu ödenmezse

Prim borcu ödenmediğinde icra takibi ya da haciz uygulaması v.s. yapılmamakta. Borç iki aydan fazla olursa sağlık güvenceniz kapatılır. Ayrıca her ay borç üzerinden gecikme zammı ve faizi uygulanır.

GSS primi ne kadar ?

Aylık olarak ödenecek genel sağlık sigortası primi brüt asgari ücretin aylık tutarının %3’ü üzerinden ödenmektedir. Asgari ücrete bağlı olarak da her yıl artış göstermektedir. Güncel genel sağlık sigortası prim tutarlarını öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/genel-saglik-sigortasi-primi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gss sorgulama

Genel sağlık sigortası tescil ve prim borç durumu bilgisi sorgulamasını online olarak e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Ayrıca mobil ve ya internet bankacılığı kullanıyorsanız buradan da SGK Ödeme-GSS Prim Ödeme menüsünden borç sorgulaması yapabilirsiniz.

E-devlet sisteminde https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu sayfasını kullanarak Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Güncel Borç Bilgisine ulaşabilirsiniz.

Gss borç sorgulama tc kimlik no ile

Sadece T.C. numarası ile şifresiz olarak genel sağlık sigortası prim borcu sorgulayamazsınız. E devletten sorgulama için e devlet şifresi gerekir. Bunun haricinde e devlet şifreniz olmasa bile mobil ve ya internet bankacılığı üzerinden de e devlete giriş sağlayabilir ve yukarıda belirtilen menüden sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca e devlete bağlanmaya gerek olmadan mobil ve ya internet bankacılığı ekranında SGK Ödeme-GSS Prim menüsünden de güncel borcunuzu ya da başkasına ait borcu sorgulayabilirsiniz.

Genel sağlık sigortası borç ödeme

GSS prim borçlarınızı tüm banka ve ya PTT şubelerinden, online bankacılık şubelerinden, ATM’lerden kolayca ödeyebilirsiniz. Ödeme işlemi T.C. numarası ile SGK Ödeme-GSS Prim menüsünden yapılmaktadır.  Prim borcunu ödemek ve kredi kartı ile GSS nasıl ödenir öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/gss-primi-nasil-odenir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gss borç sorgulama şifresiz

Şifresiz olarak ve sadece kimlik bilgileri ile online borç sorgulaması yapabileceğiniz bir uygulama bulunmamakta. Sorgulama işlemini yukarıda belirtilen menülerden belirtildiği şekilde yapabilirsiniz.

GSS borç sorgulama ziraat bankası

Ziraat bankası internet ya da mobil bankacılık kanallarından genel sağlık sigortası borç sorgulamasını yapabilirsiniz. Sorgulama işlemini hem internet hem mobil ve ATM’lerde SGK Ödemeleri-GSS Prim ödemeleri menüsünden yapabilirsiniz.

Genel sağlık sigortası hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.