Genel Sağlık Sigortası Ne Kadar 2024

Genel sağlık sigortası ne kadar oldu? Herhangi bir Sosyal güvenceniz yoksa zorunlu olarak genel sağlık sigortası kapsamına geçmeniz gerekiyor. Genel Sağlık Sigortası kapsamında ödeyeceğiniz aylık 2024 GSS primi ise gelir durumunuza göre belirleniyor.

Eğer gelir testi sonucu hane halkı ortalama geliriniz net asgari ücretin 1/3’ünden az olursa prim ödemeden yeşil kartlı olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Eğer gelir testi sonucu gelir sonucunuz net asgari ücretin 1/3’ünden fazla olursa ya da hiç gelir testi başvurusu yapmadan genel sağlık sigortası kapsamına geçmeyi talep ederseniz bu durumda ise GSS G1 kapsamında prim ödemesi yaparsınız. Bu yazımızda gelir testi g1 ne kadar öder , genel sağlık sigortası aylık ne kadar,  genel sağlık sigortası hesaplama işlemleri ve GSS primi ne kadar konusu hakkındaki tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Gss nedir?

Genel Sağlık Sigortası kelimelerinin birleşmesinden oluşan GSS uygulaması herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayanların dahil edildiği sağlık sigortası sistemidir.

Gss primi hesaplaması nasıl yapılır?

Gss hesaplaması yani ödenecek aylık en düşük prim tutarı brüt asgari ücrete göre hesap edilir.  G1 (asgari ücretin 1/3’ünden fazla) gelir seviyesinden prim ödemesi yapanlar aylık brüt asgari ücretin %3’ü oranında prim ödemesi yaparlar.  Bu hesaplamaya göre güncel aylık prim tutarları aşağıda verilmiştir. 

Gss g1 primi ne kadar 2024

Peki genel sağlık sigortası primi ne kadar oldu ? 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle genel sağlık sigortası primleri zamlandı. Brüt asgari ücret üzerinden aylık gss prim hesaplamasına göre;

 • 01 Ocak 2024-31 Aralık 2024 tarihleri arasında 60g gss aylık  primi 600,08 lira olarak ödenecek.
 • GSS kapsamında güncel tescil bilgilerinizi, genel sağlık sigortası fiyatları üzerinden güncel prim borç durumunuzu e-devlette Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Borç Sorgulama menüsünden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

Yeşil kart aylık ödeme 2024

SGK yeşil kart sigortalısı 5510 Sayılı Kanunun c-1 bendi kapsamında sigortalı sayılırlar ve gelir seviyesi 60/c-1 olanlar prim ödemeden ücretsiz olarak sağlıktan yararlanırlar. Ben genel sağlık sigortası ödeyemem 60/1(c-1) gelir testine tabi olanlar kapsamında ücretsiz sağlık hizmeti almak istiyorum diyorsanız başvuru ve 60/c-1 sorgulama işlemleri için hemen SGK yeşil kart nasıl çıkarılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

En düşük gss primi 2024

Sadece sağlıktan yararlanabilmek için ödenecek en düşük aylık sigorta primi 01 Ocak 2024-31 Aralık 2024 tarihleri arasında 600,08 olarak belirlenmiştir. Bunun dışında ise ücretsiz yararlanabilmek için yukarıda da belirttiğimiz gibi gelir testi başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Mavi kart GSS primi 2024

Türk vatandaşlığından izinle ayrılan Mavi Kartlı kişiler de Türkiye’de ikamet ediyor olmak şartı ile genel sağlık sigortası kapsamında prim ödeyerek sağlıktan yararlanma hakkına sahipler. Ancak bu kişiler 60g-3 gelir seviyesinden prim ödemesi yapmakta.

 • 01 Ocak 2024-31 Aralık 2024 arasında mavi kartlıların ödeyecekleri aylık genel sağlık sigortası ücreti 4.800,60 TL olacaktır.

Yabancı uyruklu gss primi 2024

Yabancıların Gss primi de mavi kartlılar gibi G3 gelir seviyesinden prim ödemesi yaparlar. Bu kişilerin en düşük gelir seviyesi olan 60/g-1 kapsamında prim ödemeleri mümkün bulunmamaktadır.

 • 01 Ocak 2024-31 Aralık 2024 arasında mavi kartlıların ödeyecekleri aylık genel sağlık sigortası ücreti 4.800,60 TL olacaktır.

Gss g2 primi ne kadar 2024

Okurlarımız 60/g-2 ne kadar öder sorusunu son zamanlarda bize iletmekte. Yukarıda da belirttiğimiz üzere genel sağlık sigortasında 60/g-2 gelir seviyesi kaldırılmıştır. Sadece 60g yani G1 gelir seviyesi ve yabancı uyruklular ile mavi kartlılar için G3 gelir seviyesi uygulanmaktadır. Önceden SGK tarafından otomatik olarak 60/g-2 kapsamında genel sağlık sigortalısı seviyesinde kapsama alınanların da prim borçları geriye dönük olarak ilgili yılların GSS primi üzerinden 60g gelir seviyesine güncellenmiştir. Aşağıda yıllara göre GSS prim tablosu verilmiştir.

Gelir seviyesi 60/g-2 2024

Genel sağlık sigortası sisteminde 60G-2 ve 60-G3 gelir seviyesi uygulamasına son verildi. Sadece 60g ve yeşil kart sistemleri mevcut. Daha önce 01 Ocak 2012 tarihinden sonra otomatik olarak GSS 60g2 ve ya 60g3 gelir seviyeleri kapsamında tescilleri açılanların prim borçları da 60g gelir seviyesi esas alınarak borç dönemindeki primler üzerinden güncellendi.

Gss başvurusu nasıl yapılır?

Genel sağlık sigortası kapsamına geçerek prim ödemek istiyorsanız başvuru işlemi oldukça kolay. Yok ben prim ödemek istemiyorum yeşil kartlı olarak ücretsiz sağlıktan yararlanmak istiyorum diyorsanız bunun için izlemeniz gereken yol da oldukça basit.

Genel sağlık sigortası nasıl yapılır?

Genel sağlık sigortası kapsamına mı geçmek istiyorsanız. O halde başvuruda izlemeniz gereken yol hakkında ayrıntılı bilgiyi genel sağlık sigortası başvurusu nasıl yapılır sayfamızdan edinebilirsiniz.

Gss özel hastanelerde geçerli mi 2024

Genel sağlık sigortası özel hastanelerde geçerli mi sorusu sıklıkla sorulan soruların başında gelmektedir. Genel Sağlık Sigortası özel hastaneler de dahil olmak üzere her yerde geçerli. Ancak 60-c-1 kapsamında iseniz diğer ismi ile yeşil kartlı iseniz özel hastanelerde sigortadan yararlanamazsınız.

60/c-1 kapsamında yani yeşil kartlı olarak özel hastaneden yararlanamıyor musunuz ? Yeşil kart hangi hastanelerde geçerli ayrıntılı bilgi için yeşil kartlılar özel hastaneye gidebilir mi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gss borcu ödenmezse ne olur 2024

Her ayın Genel sağlık sigortası primini takip eden ayın sonuna kadar ödemeniz gerekiyor. Genel sağlık sigortası primi ödenmezse gecikme zammı ve faizi işler borçlar için. Ayrıca ödemediğiniz kısım 2 aydan fazla olursa sağlık hizmetlerinden de yararlanamazsınız. Peki genel sağlık sigortası ödenmezse ne olur, icra takibi yapılıyor mu sorusuna gelince Genel sağlık sigortası borçları borçları için SGK şu anda haciz takibi yapmıyor.

Genel sağlık sigortası nasıl ödenir?

Ödemeler T.C. numarası ile yapılır. Tüm bankalarda, mobil ve ya internet bankacılık kanallarında, ATM’lerde ödemeler T.C. numarası üzerinden SGK Mosip Ödemeleri- GSS Prim menüsünden ödeme yapabilirsiniz.

Gss borcu hangi bankaya yatırılır ?

Genel Sağlık Sigortası prim borçlarınızı SGK ile anlaşmalı bankalardan, mobil ya da internet bankacılığı sistemlerinden, ATM’lerden ve kredi kartı ile SGK prim ödeme sisteminden T.C. Kimlik numaranız üzerinden SGK Ödemeleri-GSS Prim Ödemesi menüsünden ödeyebilirsiniz. Genel sağlık sigortası hangi bankaya yatırılıyor, genel sağlık sigortası ücretleri ödemesi yapılabilen başlıca bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası,
 • Vakıf Bank,
 • Halk Bank,
 • PTT,
 • T. İş Bankası,
 • Akbank,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Garanti Bankası,
 • Deniz Bank,
 • SGK ile anlaşmalı diğer bankalar.

SGK’dan gelen GSS borç bildirim mesajı

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan genel sağlık sigortası prim borçlularına aşağıdaki formatta borç bildirim mesajı gönderilmektedir:

S.n. Ali VELİ, …/…/…. tarihi itibariyle Genel Sağlık Sigortası kapsamında …….. T.L. prim borcunuz bulunmaktadır. Borcunuzu Kurumumuz ile anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödeyebilirsiniz. Ödenmeyen prim borçları için Kurumumuzun yasal takip hakkı saklıdır.

Eğer size ya da yakınlarınıza da bu sms geldi ise GSS kapsamında tescilinizin olduğu ve prim borçlusu olduğunuzu anlamanız gerekir. Eğer tescilin ya da prim borcunun hatalı olduğunu düşünüyorsanız hiç zaman kaybetmeden bağlı olduğunuz SGK ile iletişime geçmenizi öneririm.

Gelir testi hesaplama 2024

Gelir testi sosyal yardımlar ve SGK yeşil kart sigortası açısından büyük önem arz etmektedir. Hane halkı kişi başı net geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olanlar hem sosyal yardımlardan yararlanırlar hem de Sosyal Güvenlik Kurumu yeşil kart sigortasından yararlanma hakları olur. Sosyal yardımlardan yararlanabilmeniz için hane halkı kişi başı gelirinin yukarıda belirtilen tutarın üzerinde olması gerekiyor.

Kısmi süreli çalışanların genel sağlık sigortası 2024

30 günden az çalışanların genel sağlık sigortası işlemlerinde 26.03.2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7226 sayılı kanunla değişiklik yapılmıştır.

 • Buna göre 06 Kısmi İstihdam, 07 Puantaj Kaydı eksik gün kodları ile bildirimleri yapılanların aşağıdaki hususlara dikkat etmesi gerekiyor.
 • 30 günden az bildirim yapılanların gün sayısı eğer 8 günden fazla ise ayrıca genel sağlık sigortası kapsamında 30 güne tamamlama zorunluluğu bulunmamakta. Ancak bildirim yukarıda belirtilen kodların birisi ile 8 gün ve daha az olduysa kalan günlerin Genel Sağlık Sigortası kapsamında 30 güne tamamlanması zorunlu olacak.
 • 06-Kısmi istihdam kodu ile bildirilenler zaten 20 günden fazla bildirim zorunluluğu olduğundan bu kişilere ayrıca genel sağlık sigortası prim borcu çıkmayacak. Ancak 07 Puantaj ile  bildirilenlerin gün sayısı 8 ya da az ise 30 günden az kalan günler için bakmakla yükümlülük durumuna göre GSS kapsamında 30 güne tamamlanması gerekiyor.
 • SGK’ya bildirilen prim gün sayısı 8 ve ya daha az olan kişilerden anne, baba, kardeş ya da eş üzerinden aktif sosyal güvencesi bulunanların GSS kapsamında 30 güne tamamlama zorunluluğu bulunmuyor. Ancak prim gün sayısı 8 gün ve daha az ise ve bakmakla yükümlü olarak da herhangi bir kapsamda güvencesi bulunmuyorsa 30 güne tamamlanması gerekiyor.
 • 07 Puantaj, 06 Kısmi istihdam ya da 17- Ev hizmetlerinde 30 günden eksik çalışma kodlarından birisi ile bildirilen kişinin şayet şirket ortaklığı, aktif vergi ya da tarım kaydı varsa 30 günden az süreleri bağkur kapsamında tamamlamaları gerekiyor. Kısmi sürelilerin GSS kapsamında prim tamamlamaları için 1 güne ödeyecekleri tutar ise 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle yılı için 20 liradır.

İşsizlik maaşı bittikten sonra sağlıktan yararlanma 2024

İşsizlik ödeneği süresi boyunca kişiler sağlık hizmetlerinden işsizlik maaşı üzerinden yararlanmaya devam eder. İşsizlik ödeneği bittikten sonra ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak 60g kapsamında prim ödeyerek ya da gelir testine başvurarak yeşil kart olarak belirlenmesi halinde yeşil kartlı olarak sağlıktan yararlanmaya devam edebilirler.

Bakmakla yükümlü kişi olarak güvence yoksa genel sağlık sigortasına geçiş zorunludur. Eğer bakmakla yükümlü olarak sigorta varsa sistem otomatik olarak o kişinin üzerinden sağlığı başlatır.

Genel sağlık sigortası gelir testi

Genel sağlık sigortasında gelir testi başvurusu hiç olmayanlar ile gelir testi başvuru sonucu 60g çıkanlar yukarıda belirtilen tutarlarda GSS primi öderler. Gelir testi sonucu 60/C-1 çıkanlar ise prim ödemeden ücretsiz olarak sağlıktan yararlanırlar. 

Genel sağlık sigortası kapsamı dışında kalanlar

Aşağıdaki listede belirtilenler genel sağlık sigortası kapsamı dışındadır;

 • Bakmakla yükümlü olarak eş, anne, baba ya da çocukları üzerinden aktif sosyal güvencesi olanlar,
 • Sigortalı çalışanlar, bağkurlular, memurlar ve kısaca GSS primi ödeyenler,
 • Yurtdışında ikamet edenler,
 • Zorunlu GSS kapsamı dışındadır. 

E-devletten GSS başvurusu

GSS başvurusu e-devletten yapılamaz. E-devlette genel sağlık sigortası tescil ve aktivasyon bölümünden sadece güncel tescil ve borç kaydı durumunuza bakabilirsiniz. 

Genel sağlık Sigortası zorunlu mu?

Genel Sağlık Sigortası herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan ve sağlıktan yararlanma hakkı olmayan, diğer bir ifadeyle provizyon alamayan herkes için zorunludur. 

Genel sağlık sigortası şartları nelerdir?

Genel sağlık sigortası zorunludur. Türkiye’de ikamet eden ve sosyal güvencesi olmayan her Türk vatandaşı güvencesi yoksa zorunlu olarak bu kapsama alınmaktadır.

Genel sağlık sigortası nasıl ödeniyor?

Genel sağlık sigortası primi T.C. numarası ile herhangi bir bankadan SGK Ödemeleri-GSS prim ödeme menüsünden ödenebilmektedir.

İşe girince GSS borcu ne olur?

Sigortalı olarak çalışmaya başladığınızda genel sağlık sigortası işe girişten bir gün önce durdurulur. Bunun için SGK’ya dilekçe vermeniz gerekir.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Genel Sağlık Sigortası Ne Kadar 2024” üzerine 38 yorum
 1. merhabalar ben tarık gss borcum 9000 tly yakın bi borc cıktı ve bunu kredi kartıyla odesem bana faydası ne olur yatırmassam zararı ne olur sorgulama tarihi 12.03.2023

  Yanıtla
  • Merhaba. Yapılandırmayı bekleyin. Gecikme zammı ve faizi silinecek. Daha düşük ödersiniz. Faydası borcunuzu ödemiş olacaksınız. Başka bir faydası yok:)

   Yanıtla
 2. esim mavi kartli alman vatandasi ikamaetkahi türkiyede gss yaptira bilirmiyiz ve nekadar ücret ödememiz gerekir simdiden tesekür ederim-

  Yanıtla
 3. Merhaba,

  Nişanlım mavi kartlı ve herhangi bir GSS primi ödemesi ya da sigortası yok. Ben SSK’lı olarak çalışıyorum. Evlendikten sonra benim sigortamdan yararlanarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilir mi?

  Yanıtla
 4. merhaba üniversite kısmi zamanlı öğrenci olarak calışıyorum.GSS yapılıyor. bu günleri sgk prim günü olarak yatırabilirmiyim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Takip eden ayın sonuna kadar SGK’ya başvurarak 30 güne kısmi sigorta kapsamında tamamlayabilirsiniz.

   Yanıtla
 5. Hocam merhaba,
  Askerden sonra herhangi bir işe girmedim. Geçen sene 2021/03 ayından itibaren GSS toplam borcum 3227 TL. E-devletten yeni gördüm. Herhangi bir işlem yapmadım. Birincisi borçlar 10 bin TL nin altında olanlar devlet tarafından silinecek mi? İkincisi silinmez ise nasıl bir yol izleyebilirim. Gss borcu olmaması için ne yapabilirim?
  Teşekkürler…

  Yanıtla
  • Merhaba. Borçların silinmesi GSS ile ilgili değildi. Hastane borçları ile ilgiliydi. Şu an silinebilmesi için Kanuni bir düzenleme bulunmamakta. Eğer ödeme durumunuz yoksa gelir testine başvurun. Gelir testi sonucu C-1 yani yeşil kart çıkarsa prim ödemeden sağlıktan yararlanabilirsiniz.

   Yanıtla
 6. Merhaba Ömer bey.
  Eşim bir okulda eğitim dönemi boyunca çalışıp hizmetli olarak çalıştı ve 17.06.2022 tarihinde iş çıkışı yapıldı.
  Ben emekli memurum. Eşim için GSS primi ödemesi yapacak mıyız, yoksa benim üzerimden GSS devam eder mi?

  Yanıtla
 7. Gelir testi zorunlulugu kalkmadi mi? Sadece prim odeyemeyenler icin bir muafiyet var, yoksa diger herkes sabit bir tutar odeyecek aylik, oyle degil mi?

  Yanıtla
 8. Iyi gunler,
  Prim odeme gunum doldu ve emekliligimi beklemekteyim yastan dolayi. GSS yaptirmam zorunlu bu durumda ama nasil basvuracagim? Primlerimi kendim odeyecegim. SGK’ya mi gitmem gerekiyor sahsen, yoksa e-devletten olabilir mi? Primi kendim oedeycegim icin gelir tesbiti filan gerekli degil herhalde? Ayrica, prim odeme opsiyonlarini nerden ogrenebilirim? aylik, senelik, otomatik vb..
  Simdiden tesekkurler

  Yanıtla
 9. Iyi gunler,
  2021 sonu itibariyle SGK prim odeme surem doldu ve artik calismayacagim. Ancak emeklilik maasi icin yastan dolayi daha 4 sene beklemem gerekiyor. Bu sure zarfinda SGK primi yatmayacagi icin GSS yaptirmam gerekiyor anladigim kadariyla. GSS primlerini kendim odeyecegim. Bu durumda yine de Kaymakamlik SYD’ den basvuru mu yapmam gerekiyor? Gelir testi sart degil herhalde primi kendim odeyecegim icin? Direkt e-devlet’ ten basvurabilir miyim GSS icin? Ayrica, GSS primini icin aylik odeme disinda donemsel ya da senelik odeme secenekleri var midir?
  Tesekkurler

  Yanıtla
  • Merhaba. Gelir testi başvurusu şart değil. Sigortayı terk ettikten sonra 99 gün daha sağlıktan yararlanırsınız. Sonrasında bağlı olduğunuz SGK’ya giderek Genel Sağlık Sigortasını başlatabilirsiniz.

   Yanıtla
 10. Merhabalar,
  Daha once kismi emeklilik ile ilgili sorumu yanitlama nezaketi gostermistiniz. Simdi GSS ile ilgili danisma ihtiyaci duydugum bir detay var. 4C Istirakcisi olarak odedigim GSS primi iki yil once aylik 600 TL gibi bir meblagi buldugu icin adresimi yurt disina tasimistim. Tekrar yurda geldigimde adresimi Turkiye ici gosterirsem saglik guvencemin tekrar aktive olmasi icin sisteme belirli bir sure odeme yapmis olmam gerekiyor mu? 5400 gunu doldurdugum icin istirakci olarak odeme yapmaya son verip saglik primini bundan bagimsiz olarak odemeyi surdurebilir miyim?

  Yanıtla
  • Merhaba Burcu Hanım tekrar. GSS açtırmak için birinci ikamet adresinizi Türkiye yapın. Adres taşıma tarihi itibariyle GSS başlatılır. GSS başlama tarihinden itibaren 30 gün sonra sağlıktan yararlanmaya başlarsınız.

   Yanıtla
 11. Ben yaklaşık 8 ay önce kaza sonucu sağ ayağım kirildi. Bu süreden 1 ay sonra işsiz kaldım. Şu anda işsizlik maaşı aliyorum. Acaba bana yesilkart cikarmi. Veya GSS yaptirabilirmiyim. Şu anda çalışamıyorum

  Yanıtla
  • Merhaba. Yeşil Kart için gelir testine başvurmanız gerek. İşsizlik maaşı bittikten sonra gelir testine başvurabilirsiniz. Bir geliriniz yoksa zaten sonuç yeşil kart olarak belirlenir.

   Yanıtla
 12. ben ssk emeklisim 155 tl civarında borc cıkmış ne iştir anlamadım yıllarca pirim yatırdım ve emekli oldum şimdi bu genel sağlık borcu ne oli

  Yanıtla
  • Merhaba. Eğer emekli olduğunuz ya da prim ödediğiniz süre ile aynı zamanda GSS borcu çıkarıldıysa iptal edilmesi gerekiyor. Ancak güvencenizin olmadığı bir dönem için çıktıysa bu durumda silinme imkanı olmayacaktır. Bağlı olduğunuz SGK ile görüşmenizi öneririm konu ile ilgili.

   Yanıtla
 13. Merhaba
  İşsiz çalışmayan ama kendine ait bir evi olan iki çocuk sahibi kişi ne kadar Gss primi ödemeli.
  Not: Evin değeri 250.000 TL
  Not 2 : Çocuğunun biri erkek 20 yaşında ve meslek yüksek okuluna gidiyor. Ancak ikinci sınıfı tekrar okuyor. İkinci çocuğu kız ve 15 yaşında.

  Yanıtla
Yorum yapın