Gss Primi Ne Kadar 2020

6

GSS primi ne kadar ? GSS tutarları belli oldu. Herhangi bir Sosyal güvenceniz yoksa zorunlu olarak genel sağlık sigortası kapsamına geçmeniz gerekiyor. Genel Sağlık Sigortası kapsamında ödeyeceğiniz aylık 2020 gss primi ise gelir durumunuza göre belirleniyor.

Eğer gelir testi sonucu hane halkı ortalama geliriniz net asgari ücretin 1/3’ünden az olursa prim ödemeden yeşil kartlı olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Eğer gelir testi sonucu gelir sonucunuz net asgari ücretin 1/3’ünden fazla olursa ya da hiç gelir testi başvurusu yapmadan genel sağlık sigortası kapsamına geçmeyi talep ederseniz bu durumda ise GSS G1 kapsamında prim ödemesi yaparsınız.

Genel sağlık sigortası nasıl yapılır 2020

Genel sağlık sigortası kapsamına geçerek prim ödemek istiyorsanız başvuru işlemi oldukça kolay. Yok ben prim ödemek istemiyorum yeşil kartlı olarak ücretsiz sağlıktan yararlanmak istiyorum diyorsanız bunun için izlemeniz gereken yol da oldukça basit.

Genel sağlık sigortası kapsamına mı geçmek istiyorsanız. O halde başvuruda izlemeniz gereken yol hakkında ayrıntılı bilgiyi https://sgkbilgisi.com/genel-saglik-sigortasi-basvuru/ sayfamızdan edinebilirsiniz.

2020 gss primi hesaplama

Gss 2020 aylık prim tutarı ise brüt asgari ücrete göre hesaplanıyor. G1 (asgari ücretin 1/3’ünden fazla) gelir seviyesinden prim ödemesi yapanlar aylık brüt asgari ücretin %3’ü oranında prim ödemesi yaparlar. 2020 asgari ücret net ve brüt tutarlarının belli olması ile birlikte 01 Ocak 2020 tarihi ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında ödenecek gss primi 2020 tutarları da belli oluyor. Peki genel sağlık sigortası ücreti 2020 yılında ne kadar oldu ? Yabancı uyruklular ve ya türk vatandaşlığından çıkanlar gss g1 primi ne kadar 2020 ? İşte cevabı;

Ben genel sağlık sigortası ödeyemem ücretsiz sağlık hizmeti almak istiyorum diyorsanız hemen https://sgkbilgisi.com/yesil-kart-nasil-cikarilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gss özel hastanelerde geçerli mi 2020

Genel sağlık sigortası özel hastanelerde geçerli mi sorusu sıklıkla sorulan soruların başında gelmektedir. Genel Sağlık Sigortası özel hastaneler de dahil olmak üzere her yerde geçerli. Ancak 60-c-1 kapsamında iseniz diğer ismi ile yeşil kartlı iseniz özel hastanelerde sigortadan yararlanamazsınız.

Yeşil kartlı olarak özel hastaneden yararlanamıyor musunuz ? Yeşil kart hangi hastanelerde geçerli ayrıntılı bilgi için https://sgkbilgisi.com/yesil-kartlilar-ozel-hastaneye-gidebilir-mi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gss borcu ödenmezse ne olur 2020

Her ayın Genel sağlık sigortası primini takip eden ayın sonuna kadar ödemeniz gerekiyor. Genel sağlık sigortası primi ödenmezse gecikme zammı ve faizi işler borçlar için. Ayrıca ödemediğiniz kısım 2 aydan fazla olursa sağlık hizmetlerinden de yararlanamazsınız. Peki genel sağlık sigortası ödenmezse ne olur, icra takibi yapılıyor mu sorusuna gelince Genel sağlık sigortası borçları borçları için SGK şu anda haciz takibi yapmıyor.

Gss borcu hangi bankaya yatırılacak 2020

Genel Sağlık Sigortası prim borçlarınızı SGK ile anlaşmalı bankalardan, mobil ya da internet bankacılığı sistemlerinden, ATM’lerden ve kredi kartı ile SGK prim ödeme sisteminden T.C. Kimlik numaranız üzerinden SGK Ödemeleri-GSS Prim Ödemesi menüsünden ödeyebilirsiniz.

Genel sağlık sigortası hangi bankaya yatırılıyor, genel sağlık sigortası ücretleri ödemesi yapılabilen başlıca bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası,
 • Vakıf Bank,
 • Halk Bank,
 • PTT,
 • T. İş Bankası,
 • Akbank,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Garanti Bankası,
 • Deniz Bank,
 • SGK ile anlaşmalı diğer bankalar.

SGK’dan gelen GSS borç bildirim mesajı

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan genel sağlık sigortası prim borçlularına aşağıdaki formatta borç bildirim mesajı gönderilmektedir:

S.n. Ali VELİ, …/…/…. tarihi itibariyle Genel Sağlık Sigortası kapsamında …….. T.L. prim borcunuz bulunmaktadır. Borcunuzu Kurumumuz ile anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödeyebilirsiniz. Ödenmeyen prim borçları için Kurumumuzun yasal takip hakkı saklıdır.

Eğer size ya da yakınlarınıza da bu sms geldi ise GSS kapsamında tescilinizin olduğu ve prim borçlusu olduğunuzu anlamanız gerekir. Eğer tescilin ya da prim borcunun hatalı olduğunu düşünüyorsanız hiç zaman kaybetmeden bağlı olduğunuz SGK ile iletişime geçmenizi öneririm.

Asgari ücretin 1/3′ ne kadar 2020

Yukarıda da belirtildiği gibi hane halkı kişi başı ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar yeşil kartlı sayılmakta ve bu kişiler prim ödemeden genel sağlık sigortası hizmetlerinden yararlanabilmekte. Bu yüzden bu durumdakiler için asgari ücretin netinin üçte biri önem arz etmekte.

01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arası asgari geçim indirimi hariç net asgari ücret 2.103,98 TL, 1/3’ü ise 701,32 TL.

G1 asgari ücretin 1 3′ ünden fazla

Genel sağlık sigoratası için gelir testi başvurusu yaptıktan sonra gelir sonucunuz net asgari ücretin 1/3’ünden az çıkarsa yeşil kartlı olarak prim ödemeden sağlıktan yararlanabiliyorsunuz. Üzerinde çıkarsa Sosyal Güvenlik Kurumu Kanununa göre G1 gelir seviyesinden prim ödemeniz gerekiyor. Bu anlama geliyor G1.

2020 gss primi ne kadar ?

01 Ocak 2020 tarihinden itibaren genel sağlık sigortası primleri zamlanacak. Buna göre 01 Ocak 2020 tarihinden sonra aylık gss primi 88,29 liraya yükselecek.

Kısmi süreli çalışanların genel sağlık sigortası 2020

30 günden az çalışanların genel sağlık sigortası işlemlerinde 2016 yılında çıkarılan 6745 sayılı kanunla değişiklik yapılmıştır. Buna göre 06 Kısmi İstihdam, 07 Puantaj Kaydı ve 17- Ev hizmetlerinde 30 günden eksik çalışma eksik gün kodları ile bildirimleri yapılanların aşağıdaki hususlara dikkat etmesi gerekiyor.

30 günden az bildirim yapılanların gün sayısı eğer 20 günden fazla ise ayrıca genel sağlık sigortası kapsamında 30 güne tamamlama zorunluluğu bulunmamakta. Ancak bildirim yukarıda belirtilen kodların birisi ile 20 günden az olduysa kalan günlerin Genel Sağlık Sigortası kapsamında 30 güne tamamlanması zorunlu olacak.

06-Kısmi istihdam kodu ile bildirilenler zaten 20 günden fazla bildirim zorunluluğu olduğundan bu kişilere ayrıca genel sağlık sigortası prim borcu çıkmayacak. Ancak 07 Puantaj ile 17- Ev hizmetlerinde 30 günden eksik çalışma kodlarından birisi ile eksik bildirilenlerin gün sayısı 20’den az ise 30 günden az kalan günler için bakmakla yükümlülük durumuna göre GSS kapsamında 30 güne tamamlanması gerekiyor.

SGK’ya bildilen prim gün sayısı 20 günden az olan kişilerden anne, baba, kardeş ya da eş üzerinden aktif sosyal güvencesi bulunanların GSS kapsamında 30 güne tamamlama zorunluluğu bulunmuyor. Ancak prim gün sayısı 20 günden az ise ve bakmakla yükümlü olarak da herhangi bir kapsamda güvencesi bulunmuyorsa 30 güne tamamlanması gerekiyor.

07 Puantaj, 06 Kısmi istihdam ya da 17- Ev hizmetlerinde 30 günden eksik çalışma kodlarından birisi ile bildirilen kişinin şayet şirket ortaklığı, aktif vergi ya da tarım kaydı varsa 30 günden az süreleri bağkur kapsamında tamamlamaları gerekiyor.

Kısmi sürelilerin GSS kapsamında prim tamamlamaları için 1 güne ödeyecekleri tutar ise 2020 yılı için 2,80 liradır.

Genel sağlık sigortası yapılandırma 2020

2018/Nisan ayı ve öncesi Genel Sağlık Sigortası prim borçları en son 7143 sayılı yasa ile yeniden yapılandırılmıştı.  2020 yılında yeni bir GSS affı çıkar mı konusunda ise kesin bir şey söylemek zor.

GSS borçları silinebilir. Kanuni düzenlemenin çıkması gündemde. GSS borcunuzu nasıl sildirebilirsiniz öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/gss-borclari-silinecek/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yıllara göre gss primleri

 • 01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arası: 76,00,
 • 01 Ocak 2018-31 Aralık 2018 tarihleri arası: 60,88 TL,
 • 01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arası: 76,74 TL

Genel sağlık sigortası konusunda sorunuz mu var ? O zaman aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

6 Yorum
 1. Adnan Okumuş

  Merhaba
  İşsiz çalışmayan ama kendine ait bir evi olan iki çocuk sahibi kişi ne kadar Gss primi ödemeli.
  Not: Evin değeri 250.000 TL
  Not 2 : Çocuğunun biri erkek 20 yaşında ve meslek yüksek okuluna gidiyor. Ancak ikinci sınıfı tekrar okuyor. İkinci çocuğu kız ve 15 yaşında.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Gss de iki sistem var. Birisi aylık 76 lira ödemeli diğeri de yeşil kart dediğimiz ücretsiz sigorta kolu. Eğer kişi başı ortalama gelir net asgari ücretin 1/3 ü altında ise yeşil kart üstünde ise 76 lira olarak ödeme alınır.

 2. nurettin arac

  ben ssk emeklisim 155 tl civarında borc cıkmış ne iştir anlamadım yıllarca pirim yatırdım ve emekli oldum şimdi bu genel sağlık borcu ne oli

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer emekli olduğunuz ya da prim ödediğiniz süre ile aynı zamanda GSS borcu çıkarıldıysa iptal edilmesi gerekiyor. Ancak güvencenizin olmadığı bir dönem için çıktıysa bu durumda silinme imkanı olmayacaktır. Bağlı olduğunuz SGK ile görüşmenizi öneririm konu ile ilgili.

 3. Murat

  Ben yaklaşık 8 ay önce kaza sonucu sağ ayağım kirildi. Bu süreden 1 ay sonra işsiz kaldım. Şu anda işsizlik maaşı aliyorum. Acaba bana yesilkart cikarmi. Veya GSS yaptirabilirmiyim. Şu anda çalışamıyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yeşil Kart için gelir testine başvurmanız gerek. İşsizlik maaşı bittikten sonra gelir testine başvurabilirsiniz. Bir geliriniz yoksa zaten sonuç yeşil kart olarak belirlenir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.