Sağlıktan Yararlanma Şartları

0

Sağlıktan yararlanma şartları konusunda tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. SGK sağlıktan yararlanmak için birtakım şartları sağlamanız gerekiyor. Bu yazımızda sağlıktan yararlanma yolları, sigortanız yoksa ne yapmanız gerektiği v.s. gibi konularda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Eğer sigortalı çalışıyorsanız, emekli sandığı kapsamında memursanız, bağkur primlerinizi düzenli olarak ödüyorsanız,  yeşil kartınız varsa, emekliyseniz v.s. sağlıktan yararlanma konusunda bir engeliniz olmaz. Tabi işe yeni başlayanlarda durum farklıdır. Sağlıktan yararlanmak için gerekli olan prim gün sayısı şartının sağlanması gerekir. Konuyu ayrı başlıklar altında ele almak sanırım daha yararlı olacak.

Eş ve çocuğun sağlıktan yararlanma şartları

Eşin sigortasının olmaması ve ya Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kendi adına emekli maaşı almaması, esnaflık ya da çiftçilik kaydının olmaması gerekiyor. 18 yaş altı çocuklar herhangi bir koşul aranmadan anne baba güvencesi olmasa bile sağlıktan yararlanma hakkına sahipler. 18 yaşını tamamlamış kız çocukları anne ve ya babasının 2008/Ekim öncesi sigortalı ya da bağkurlu olması durumunda evlenene kadar sağlıktan yararlanma hakkı var. Bunun haricinde çocukların öğrenim durumu, engel durumu ya da istisna durumlarına göre sağlıktan yararlanabileceği sürelere https://sgkbilgisi.com/cocugun-sigortadan-yararlanmasi-sartlari/ sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Sağlıktan yararlanmak için kaç gün sigortalı olmak gerekir ?

İşe başladığınızda, gss primi ödemeye başladığınızda ya da bağkurlu olduğunuzda sağlıktan yararlanabilmek için son 1 yıl içerisinde en az 30 günlük sigorta prim şartını sağlamanız gerekiyor. İşe giriş tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 30 gün varsa yeni işe girdiğiniz tarihten itibaren 30 gün beklemeden sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlarsınız.

Eğer 30 günü tamamlamış olmanıza rağmen hala sigortadan yararlanamıyorsanız yapmanız gerekenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • SSK kapsamında 30 günü tamamladınız ama hala sağlık kapalı ise sistem 30 günü görmediği için provizyon vermiyordur. İşvereninize başvurun.SGK’ya hizmetinizi bildirsin. Eğer bildirim için süre varsa ikinci seçenek olarak sigortalı hesap fişi girişi yapsın. Hesap fişi girişi yapıldıktan sonra SGK sistemi 30 günü göreceği için provizyon verecektir.
 • Eğer bağkur, isteğe bağlı sigorta, ek 5, gss v.s. gibi kapsamlarda 30 günlük süreyi tamamlamış olmanıza rağmen hala sigortadan yararlanamıyorsanız öncelikle bulunduğunuz kapsam haricinde diğer sigorta kapsamlarında gss borcunuzun olmadığına emin olun. Yani örneğin GSS borcunuz varken bağkura geçtiyseniz GSS borcunuzu ödemeden bağkurdan yararlanamazsınız. Bağkur borcunuzun tamamını kapatsanız bile provizyon alamazsınız. Bundan emin olduktan yani prim ödediğiniz kapsamdan hariç diğer kapsamlarda borcunuz yoksa bu durumda prim ödemesi yaptığınız kapsamdaki tüm borçlarınızı sıfırladıktan sonra sağlıktan yararlanmanız gerekir. Eğer primlerin tamamını ödemişseniz ve hala sağlık kapalı ise SGK ile görüşmeniz gerekir. Belki kayıtlarınızda sağlık güncellenmesi yapılması gerekebilir.

Sigorta tescilinin ardından sağlıktan yararlanma süresi hakkında daha fazla ayrıntı için https://sgkbilgisi.com/sigorta-basladiktan-sonra-saglik-hizmetlerinden-yararlanma-suresi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk hesap fişi

Sigortalı işe giriş tarihinden itibaren 30 günlük süreyi tamamlamış olmanıza rağmen halen sağlık sigortanız kapalı ise işvereninize başvurarak hesap fişi girişi yapmasını isteyebilirsiniz. SGK hesap fişi henüz bildirim zamanı gelmeyen hizmetler için peşin olarak kazanç ve gün beyanı vermek için kullanılan bir sistemdir. İşveren peşinen diyor ki ben bu adam için şu kadar gün ve kazançla bildirge vereceğim. Haliyle sistemde 30 günü göreceğinden sağlık sigortanız açılmış olacaktır.

Sadece sağlıktan yararlanmak için ne yapmalıyım ?

Bu soru genellikle emeklilik için prim gün sayısını tamamlamış olanlar tarafından sorulmaktadır. Eğer bağkurlu iseniz ve emeklilik için prim gününü tamamlamış olsanız bile çiftçilik ya da esnaflık kaydınız devam ediyorsa yine sadece gss prim ödemesi yapamazsınız. Kayıtlarınızı kapattıktan sonra sadece GSS kapsamında prim ödeyerek sağlıktan yararlanabilirsiniz.

Sadece genel sağlık sigortası primi ödeyerek sağlıktan hem kendiniz hem de bakmakla yükümlü kişiler yararlanabilir. Genel sağlık sigortası kapsamında prim ödeme başvurusu için hemen https://sgkbilgisi.com/genel-saglik-sigortasi-basvuru/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sağlıktan yararlanma sorgulama

SGK kapsamında müstehaklığınızın olup olmadığını yani sağlık hizmetlerinden yararlanıp yararlanamadığınız e devlet sisteminden kolayca öğrenebilirsiniz. E devlet sisteminde SGK-Ortak 4a/4b/4c Hizmetler-Spas Müstehaklık Sorgulama (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.Sorgulama yapmak için hemen https://sgkbilgisi.com/sagliktan-yararlanma-sorgulamasi-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Spas müstehaklık sorgulaması sonucunda;

 • Müstehaktır, provizyon alabilir. Şeklinde sonuç alıyorsanız provizyonunuz var demektir. Bir şey yapmanız gerekmez.
 • 1106 – Genel sağlık sigortası tescil işlemlerinizin gerçekleştirilmesi için en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine müracaat ediniz” sonucu alıyorsanız provizyonunuzun olmadığını anlamalısınız. Yapmanız gereken en kısa sürede SGK’ya başvurmak.
 • 1104 – Son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için, provizyon verilememiştir.” uyarısı alıyorsanız sigorta, bağkur, gss v.s. kapsamında yeni prim ödemeye başladığınız ve 1 yıl içerisinde 30 günü tamamlamadığınız için sağlıktan yararlanamadığız anlamına gelir. Bu durumda yapmanız gereken işe başlama ya da prim ödeme tarihinden itibaren 30 günlük sürenin dolmasını beklemek. Eğer işe giriş tarihinden ya da prim ödemeye başladığınız tarihten itibaren 30 gün geçmiş olmasına rağmen hala bu uyarıyı alıyorsanız SSK kapsamında başladıysanız işvereninizin hizmet bildirimi yapması ya da sigortalı hesap fişi girmesini talep edin. Bu durumda sağlık açılacaktır. GSS ya da bağkur kapsamında 30 günü tamamlamış olmanıza rağmen hala provizyon kapalıysa bu durumda ise öncelikle prim ödemelerinizi yapmanız ve borcu sıfırlamanız gerekiyor.

İşten ayrıldıktan sonra sigorta ve sağlıktan yararlanma süresi

Sağlıktan yararlanma işten ayrılınca da devam eder. İşten ayrılış ya da bağkur terk tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde adınıza en az 90 günlük sigorta primi ödemesi yapıldıysa işten çıkış tarihinden sonra 99 gün süre ile sağlıktan yararlanırsınız. Eğer işten çıkış ya da bağkur terk tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde 30-90 gün arası hizmet varsa işten çıkış tarihinden sonra 9 gün süre ile sigortadan yararlanırsınız. 30 günden az varsa işten çıkış tarihi itibariyle zaten provizyon olmaz.

Sigorta çıkışı yapıldıktan sonra sağlıktan yararlanma

Yukarıda belirtilen süreler sona erdikten sonra eğer bakmakla yükümlü olunan kişi olarak anne, baba, eş ya da çocuğunuz üzerinden devam eden sağlık güvenceniz yoksa GSS kapsamında sadece sağlıktan yararlanmak için sigorta primi ödemeniz gerekiyor. GSS güvencesi olmayan herkes için zorunlu olan sağlıktan yararlanma sigortası olarak tanımlanabilir. Eğer gelir testi sonucu hane halkı ortalama geliriniz net asgari ücretin 1/3’ü altında belirlendi ise bu durumda prim ödemeden yeşil kart kapsamında sağlıktan yararlanırsınız. Ancak gelir bunun üzerinde çıkarsa 60g kapsamında prim ödemeniz gerekir. Bu kapsamda aylık prim tutarı brüt asgari ücretin %3’üdür.

 • 18 yaş altındaki çocuklar varsa anne ve ya babasının sağlık güvencesinden yoksa 18 yaş altı sigortadan yararlanabilmekte.
 • 18 yaşını tamamlayan çocuklar ise lisede okumaları halinde 20 yaşına kadar, üniversitede okuması halinde ise 25 yaşına kadar anne/babasının sağlık güvencesinden yararlanabilir.
 • 18 yaşını tamamlayan ancak anne/babasının herhangi bir güvencesi olmayan çocukların sağlıktan yararlanabilmesi için GSS kapsamına geçmesi gerekir.
 • Liseden mezun olanlar lise mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl süre ile ( 20 yaşını geçmemek şartı ile) varsa anne/babasının sigortasından yoksa GSS yeşil kart kapsamından ücretsiz yararlanır. Tescil için SGK’ya diploma ile başvurmanız gerekir.
 • Üniversiteden mezun olan çocuklar üniversite mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl süre ile ( 25 yaşı geçmemek şartı ile) varsa anne/babasının sigortasından yoksa GSS kapsamında ücretsiz olarak sağlıktan yararlanabilir. Tescil için diploma ile SGK’ya başvurmanız gerekir.
 • Anne ya da babasının ilk sigorta ya da bağkur başlangıcı 01.10.2008 tarihinden önce olan kız çocukları okumasalar bile anne ya da babasının sigortasından evlendikleri ya da  sigortalı çalışmaya başladıkları tarihe kadar yararlanabilir.
 • 01.10.2008 tarihinden önce memur olanların kız çocukları evlenene ya da çalışana kadar, erkek çocukları da okuyor olma şartı aranmadan 25 yaşına kadar sağlık güvencesinden yararlarnabilir.
 • %60 ve üzeri malul olan çocuklar SGK sağlık kurulunun onayı halinde 18 yaşını tamamlamış olsalar bile anne/babasının güvencesinden yararlanabilir.

Sgk borcu olan sağlıktan yararlanabilir mi ?

Bağkur, genel sağlık sigortası, isteğe bağlı bağkur, ek 5 tarım sigortası ve ya diğer isteğe bağlı sigorta kolları kapsamında primini kendisi ödeyen kişilerin aylık ödenmemiş prim borcu 2 aydan fazla olduğunda hem kendisinin hem de varsa bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sigortası kapanır ve sağlıktan yararlanamazlar.

Sigortasız sağlıktan yararlanma

Eğer aktif bir sosyal güvenceniz yoksa sağlıktan yine yararlanabilirsiniz ancak muayene, ilaç, tahlili tetkik v.s. bedellerini cebinizden ödemeniz gerekir. Sigortasız hastane muayene ücretleri için https://sgkbilgisi.com/hastane-muayene-ucretleri/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sağlıktan yararlanma konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz.  

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.