Sağlıktan Yararlanma Şartları Nelerdir ?

0

SGK sağlıktan yararlanmak için birtakım şartları sağlamanız gerekiyor. Bu yazımızda sağlıktan yararlanma yolları, sigortanız yoksa ne yapmanız gerektiği v.s. gibi konularda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Eğer sigortalı çalışıyorsanız, emekli sandığı kapsamında memursanız, bağkur primlerinizi düzenli olarak ödüyorsanız,  yeşil kartınız varsa, emekliyseniz v.s. sağlıktan yararlanma konusunda bir engeliniz olmaz. Tabi işe yeni başlayanlarda durum farklıdır. Sağlıktan yararlanmak için gerekli olan prim gün sayısı şartının sağlanması gerekir. Konuyu ayrı başlıklar altında ele almak sanırım daha yararlı olacak.

Sağlıktan yararlanma öğrenme, nasıl sorgulanır ?

SGK kapsamında müstehaklığınızın olup olmadığını yani sağlık hizmetlerinden yararlanıp yararlanamadığınız e devlet sisteminden kolayca öğrenebilirsiniz. E devlet sisteminde SGK-Ortak 4a/4b/4c Hizmetler-Spas Müstehaklık Sorgulama (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) menüsünden sorgulama yapabilirsiniz. Sağlıktan yararlanmayı nasıl öğrenebilirim konusunda ayrıntılı bilgi için:  sgk sağlıktan yararlanma sorgulama

Spas müstehaklık sorgulaması sonucunda;

 • Müstehaktır, provizyon alabilir. Şeklinde sonuç alıyorsanız provizyonunuz var demektir. Bir şey yapmanız gerekmez.
 • 1106 – Genel sağlık sigortası tescil işlemlerinizin gerçekleştirilmesi için en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine müracaat ediniz” sonucu alıyorsanız provizyonunuzun olmadığını anlamalısınız. Yapmanız gereken en kısa sürede SGK’ya başvurmak.
 • 1104 – Son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için, provizyon verilememiştir.” uyarısı alıyorsanız sigorta, bağkur, gss v.s. kapsamında yeni prim ödemeye başladığınız ve 1 yıl içerisinde 30 günü tamamlamadığınız için sağlıktan yararlanamadığız anlamına gelir. Bu durumda yapmanız gereken işe başlama ya da prim ödeme tarihinden itibaren 30 günlük sürenin dolmasını beklemek. Eğer işe giriş tarihinden ya da prim ödemeye başladığınız tarihten itibaren 30 gün geçmiş olmasına rağmen hala bu uyarıyı alıyorsanız SSK kapsamında başladıysanız işvereninizin hizmet bildirimi yapması ya da sigortalı hesap fişi girmesini talep edin. Bu durumda sağlık açılacaktır. GSS ya da bağkur kapsamında 30 günü tamamlamış olmanıza rağmen hala provizyon kapalıysa bu durumda ise öncelikle prim ödemelerinizi yapmanız ve borcu sıfırlamanız gerekiyor.

Sağlıktan yararlanmak için kaç gün sigortalı olmak gerekir ?

İşe başladığınızda, gss primi ödemeye başladığınızda ya da bağkurlu olduğunuzda sağlıktan yararlanabilmek için son 1 yıl içerisinde en az 30 günlük sigorta prim şartını sağlamanız gerekiyor. İşe giriş tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 30 gün varsa yeni işe girdiğiniz tarihten itibaren 30 gün beklemeden sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlarsınız.

Eğer 30 günü tamamlamış olmanıza rağmen hala sigortadan yararlanamıyorsanız yapmanız gerekenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • SSK kapsamında 30 günü tamamladınız ama hala sağlık kapalı ise sistem 30 günü görmediği için provizyon vermiyordur. İşvereninize başvurun.SGK’ya hizmetinizi bildirsin. Eğer bildirim için süre varsa ikinci seçenek olarak sigortalı hesap fişi girişi yapsın. Hesap fişi girişi yapıldıktan sonra SGK sistemi 30 günü göreceği için provizyon verecektir.
 • Eğer bağkur, isteğe bağlı sigorta, ek 5, gss v.s. gibi kapsamlarda 30 günlük süreyi tamamlamış olmanıza rağmen hala sigortadan yararlanamıyorsanız öncelikle bulunduğunuz kapsam haricinde diğer sigorta kapsamlarında gss borcunuzun olmadığına emin olun. Yani örneğin GSS borcunuz varken bağkura geçtiyseniz GSS borcunuzu ödemeden bağkurdan yararlanamazsınız. Bağkur borcunuzun tamamını kapatsanız bile provizyon alamazsınız. Bundan emin olduktan yani prim ödediğiniz kapsamdan hariç diğer kapsamlarda borcunuz yoksa bu durumda prim ödemesi yaptığınız kapsamdaki tüm borçlarınızı sıfırladıktan sonra sağlıktan yararlanmanız gerekir. Eğer primlerin tamamını ödemişseniz ve hala sağlık kapalı ise SGK ile görüşmeniz gerekir. Belki kayıtlarınızda sağlık güncellenmesi yapılması gerekebilir.

İşten çıkanlar sigortadan kaç gün yararlanır, sağlıktan yararlanmak için ne yapmalıyım ?

Sağlıktan yararlanma işten ayrılınca da devam eder. İşten ayrılış ya da bağkur terk tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde adınıza en az 90 günlük sigorta primi ödemesi yapıldıysa işten çıkış tarihinden sonra 99 gün süre ile sağlıktan yararlanırsınız. Eğer işten çıkış ya da bağkur terk tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde 30-90 gün arası hizmet varsa işten çıkış tarihinden sonra 9 gün süre ile sigortadan yararlanırsınız. 30 günden az varsa işten çıkış tarihi itibariyle zaten provizyon olmaz.

İşten çıktım sağlık güvencem yok ne yapmalıyım ?

Yukarıda belirtilen süreler sona erdikten sonra eğer bakmakla yükümlü olunan kişi olarak anne, baba, eş ya da çocuğunuz üzerinden devam eden sağlık güvenceniz yoksa GSS kapsamında sadece sağlıktan yararlanmak için sigorta primi ödemeniz gerekiyor. GSS güvencesi olmayan herkes için zorunlu olan sağlıktan yararlanma sigortası olarak tanımlanabilir. Eğer gelir testi sonucu hane halkı ortalama geliriniz net asgari ücretin 1/3’ü altında belirlendi ise bu durumda prim ödemeden yeşil kart kapsamında sağlıktan yararlanırsınız. Ancak gelir bunun üzerinde çıkarsa 60g kapsamında prim ödemeniz gerekir. Bu kapsamda aylık prim tutarı brüt asgari ücretin %3’üdür.

 • 18 yaş altındaki çocuklar varsa anne ve ya babasının sağlık güvencesinden yoksa 18 yaş altı sigortadan yararlanabilmekte.
 • 18 yaşını tamamlayan çocuklar ise lisede okumaları halinde 20 yaşına kadar, üniversitede okuması halinde ise 25 yaşına kadar anne/babasının sağlık güvencesinden yararlanabilir.
 • 18 yaşını tamamlayan ancak anne/babasının herhangi bir güvencesi olmayan çocukların sağlıktan yararlanabilmesi için GSS kapsamına geçmesi gerekir.
 • Liseden mezun olanlar lise mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl süre ile ( 20 yaşını geçmemek şartı ile) varsa anne/babasının sigortasından yoksa GSS yeşil kart kapsamından ücretsiz yararlanır. Tescil için SGK’ya diploma ile başvurmanız gerekir.
 • Üniversiteden mezun olan çocuklar üniversite mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl süre ile ( 25 yaşı geçmemek şartı ile) varsa anne/babasının sigortasından yoksa GSS kapsamında ücretsiz olarak sağlıktan yararlanabilir. Tescil için diploma ile SGK’ya başvurmanız gerekir.
 • Anne ya da babasının ilk sigorta ya da bağkur başlangıcı 01.10.2008 tarihinden önce olan kız çocukları okumasalar bile anne ya da babasının sigortasından evlendikleri ya da  sigortalı çalışmaya başladıkları tarihe kadar yararlanabilir.
 • 01.10.2008 tarihinden önce memur olanların kız çocukları evlenene ya da çalışana kadar, erkek çocukları da okuyor olma şartı aranmadan 25 yaşına kadar sağlık güvencesinden yararlarnabilir.
 • %60 ve üzeri malul olan çocuklar SGK sağlık kurulunun onayı halinde 18 yaşını tamamlamış olsalar bile anne/babasının güvencesinden yararlanabilir.
Sağlıktan yararlanmadan isteğe bağlı sigorta ödenir mi ?
Benim zaten bakmakla yükümlü olarak sağlık güvencem var ben sadece isteğe bağlı emeklilik primi ödemek istiyorum bu mümkün mü diye soran okuyucularımız var. Maalesef böyle bir şey mümkün değil.
Sağlıktan yararlanmak için gelir testi başvurusu nereye yapılır ?
Başvuruyu bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapmanız gerekiyor.

 

Sağlıktan yararlanma konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz.  


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.