Çocuğun Sigortadan Yararlanması Şartları

0

Daha önce 18 yaş üzeri kız ve erkek çocukların sigortadan yararlanma durumları ile ilgili 18 yaşını dolduranların sağlık güvencesi başlıklı yazımızda ayrıntılı olarak yer vermiştik. Tabi konu hakkında özellikle merak edilen hususlardan birisi de 18 yaş altındaki çocukların annenin sigortasından yararlanma ve babanın sigortasından yararlanma durumunun nasıl olacağı. Bu yazımızda 18 yaş altı çocukların anne baba sigortadan yararlanma durumları ve çocuğun sigortadan yararlanması konusunda merak edilen diğer sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

18 yaş altı çocuğun sigortadan yararlanması

Eğer anne ya da babanın aktif sosyal güvencesi varsa Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık provizyon ve aktivasyon sisteminde  çocuğun sigortasından yararlanması için sağlık güvencesi otomatik olarak anne ya da baba üzerine açılır. Bunun için ayrıca birşey yapmanıza gerek yok.

Eğer hem anne hem de baba sigortalı ise sistem normalde çocuğu baba üzerine açar. Ancak siz anneden yararlanmasını istiyorsanız bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu’na sağlık yardım talep formu ile başvurmalısınız. Peki anne ya da babanın güvencesi varsa çocuk otomatik olarak yararlanıyor. Peki ya anne/babanın sosyal güvencesi yoksa nasıl olacak ?

Anne babanın sigortası yoksa nasıl yararlanabilir ?

Eğer 18 yaş altındaki çocuğun anne ya da babasının aktif sosyal güvenceleri yoksa çocuk adına otomatikman SGK tarafından 18 yaş altı sigorta başlatılır. Bu sigorta SGK 60C-1 eski adı ile yeşil kart kapsamında açılır. Bu durumda olan 18 yaş altı çocuklar tüm devlet hastanelerinde, aile hekimliklerinde v.s. sağlıktan ücretsiz olarak yararlanabilir. Ancak özel hastanelerde 18 yaş altı çocuk sigortası geçerli değildir.

Anne/babanın bağkur, gss borcu v.s. varsa 18 yaş altındaki çocuk nasıl yararlanır ?

Anne ya da baba bağkur ya da diğer isteğe bağlı sigorta kollarından birisinde borçlu olsa bile 18 yaş altındaki çocuk baba ya da anne hangi güvencede ise ondan yararlanır. Örneğin baba bağkurlu ve ödeme vadesi geçmiş borcu olduğundan sağlıktan yararlanamıyor diyelim. 10 yaşındaki çocuk babanın bağkurundan yararlanır. Burada özel hastane ve ya devlet hastanesi ayrımı da yapılmaz.

Emekli babanın sigortasından yararlanma şartları

Eğer 18 yaş üzeri iseniz baba sigortasından yararlanma için yukarıda 18 yaş üzeri güvence ile ilgili linkini vermiş olduğumuz yazıyı okuyun. Eğer 18 yaş altı ise 18 yaşına kadar sağlık güvencesi bu yazıda belirtilen hükümler çerçevesinde gerçekleşecektir.

Babanın sigortasından kimler yararlanır ?

18 yaş altı çocuklar, eş, lisede okuyan ve 20 yaşını tamamlamamış çocuklar, üniversitede okuyan ve 25 yaşını tamamlamamış çocuklar ile anne ve babası yararlanabilir. Eğer babanın 01 Ekim 2008 öncesi sigortası varsa okumayan ve bekar kız çocukları evlenene kadar baba üzerinden sigortadan yararlanma hakkına sahiptir.

Babanın sigortasından yararlanmak için gerekli evraklar nelerdir ?

Sağlık yardım beyan ve taahhüt belgesi ile babaya ait kimlik fotokopisi yeterlidir. Bu belge SGK tarafından zaten size verilir. Ayrıca bir belge gerekmez.

Bagkur borcu olan sagliktan yararlanirmi ?

İki aydan fazla 4b bağkur prim borcu olanlar sağlıktan yararlanamaz. SGK sağlıktan yararlanma şartlarından birisi de geçmiş dönem borcunun olmamasıdır. Bağkur borcu olan bir sigortalının 18 yaş üstündeki bakmakla yükümlü olduğu kişiler yararlanamaz. Sadece 18 yaşın altındaki çocuklar yararlanabilir.

Anne/babanın sigortasından yararlanma konusundaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.