Çocuğun Sigortadan Yararlanması

0

Çocuğun sigortadan yararlanması için kanunen bazı şartların sağlanması gerekmektedir.  Tabi konu hakkında özellikle merak edilen hususlardan birisi de 18 yaş altındaki çocukların annenin sigortasından yararlanma ve babanın sigortasından yararlanma durumunun nasıl olacağı.

Bu yazımızda 18 yaş altı çocukların anne baba sigortadan yararlanma durumları ve çocuğun sigortadan yararlanması konusunda merak edilen diğer sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

18 yaş altı çocuğun sigortadan yararlanması

Eğer anne ya da babanın aktif sosyal güvencesi varsa Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık provizyon ve aktivasyon sisteminde  çocuğun sigortasından yararlanması için sağlık güvencesi otomatik olarak anne ya da baba üzerine açılır. Bunun için ayrıca birşey yapmanıza gerek yok.

Eğer hem anne hem de baba sigortalı ise sistem normalde çocuğu baba üzerine açar. Ancak siz anneden yararlanmasını istiyorsanız bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu’na sağlık yardım talep formu ile başvurmalısınız. Peki anne ya da babanın güvencesi varsa çocuk otomatik olarak yararlanıyor. Peki ya anne/babanın sosyal güvencesi yoksa nasıl olacak ?

18 yaş üstü çocuğun sigortadan yararlanması

18 yaşını tamamlayan çocukların sigortadan yararlanmaya devam edebilmesi için birçok istisnai durum mevcuttur. 18 yaşını tamamlayan çocukların sağlıktan yararlanma şartları ile ilgili tüm detaylar için https://sgkbilgisi.com/18-yasini-dolduranlarin-saglik-guvencesi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sağlık sigortası genel şartları

Sağlıktan yararlanmak için Kanun tarafından herkes için belirlenen farklı farklı şartlar bulunmaktadır. Kız ve erkek çocukları ya da anne ve ya babanın bakmakla yükümlü olarak sigortadan yararlanabilmesi farklı şartlara bağlanmıştır. Hemen https://sgkbilgisi.com/sagliktan-yararlanma-sartlari-nelerdir/ sayfamızı ziyaret ederek sağlıktan yararlanma ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Emekli babanın sigortasından yararlanma

Eğer 18 yaş üzeri iseniz baba sigortasından yararlanma için yukarıda 18 yaş üzeri güvence ile ilgili linkini vermiş olduğumuz yazıyı okuyun. Eğer 18 yaş altı ise 18 yaşına kadar sağlık güvencesi bu yazıda belirtilen hükümler çerçevesinde gerçekleşecektir.

Babanın sigortasından kimler yararlanır ?

18 yaş altı çocuklar, eş, lisede okuyan ve 20 yaşını tamamlamamış çocuklar, üniversitede okuyan ve 25 yaşını tamamlamamış çocuklar ile anne ve babası yararlanabilir. Eğer babanın 01 Ekim 2008 öncesi sigortası varsa okumayan ve bekar kız çocukları evlenene kadar baba üzerinden sigortadan yararlanma hakkına sahiptir. Bakmakla yükümlü olarak sigortadan yararlanabilecek kişiler hakkında tüm detaylar için https://sgkbilgisi.com/sgk-acisindan-bakmakla-yukumlu-olunan-kisiler-kimlerdir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Babanın sigortasından yararlanmak için gerekli evraklar

Sağlık yardım beyan ve taahhüt belgesi ile babaya ait kimlik fotokopisi yeterlidir. Bu belge SGK tarafından zaten size verilir. Ayrıca bir belge gerekmez.

Bağkura borcu olan sağlıktan yararlanabilir mi ?

İki aydan fazla 4b bağkur prim borcu olanlar sağlıktan yararlanamaz. SGK sağlıktan yararlanma şartlarından birisi de geçmiş dönem borcunun olmamasıdır. Bağkur borcu olan bir sigortalının 18 yaş üstündeki bakmakla yükümlü olduğu kişiler yararlanamaz. Sadece 18 yaşın altındaki çocuklar yararlanabilir.

Anne babanın sigortası yoksa nasıl yararlanabilir ?

Eğer 18 yaş altındaki çocuğun anne ya da babasının aktif sosyal güvenceleri yoksa çocuk adına otomatikman SGK tarafından 18 yaş altı sigorta başlatılır. Bu sigorta SGK 60C-1 eski adı ile yeşil kart kapsamında açılır. Bu durumda olan 18 yaş altı çocuklar tüm devlet hastanelerinde, aile hekimliklerinde v.s. sağlıktan ücretsiz olarak yararlanabilir. Ancak özel hastanelerde 18 yaş altı çocuk sigortası geçerli değildir.

Anne/babanın sigortasından yararlanma konusundaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.