Çocuğun Sigortadan Yararlanması İçin Şartlar Nelerdir ?

Çocuğun sigortadan yararlanması için kanunen bazı şartların sağlanması gerekmektedir.  Tabi konu hakkında özellikle merak edilen hususlardan birisi de 18 yaş altındaki çocukların annenin sigortasından yararlanma ve babanın sigortasından yararlanma durumunun nasıl olacağı.

Bu yazımızda 18 yaş altı çocukların anne baba sigortadan yararlanma durumları ve çocuğun sigortadan yararlanması konusunda merak edilen diğer sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Yazımızın devamında çocukların anne ya da babasının sigortasından yararlanma şartları ve hükümleri hakkında bilgi verilecektir. Eğer siz anne ya da babanın çocuğunun sigortasından yararlanma konusunda bilgi almak istiyorsanız o zaman direk anne baba çocuğunun sigortasından yararlanabilir mi sayfamıza geçiş yapabilirsiniz.

Anne/Babanın sigortasından kimler yararlanır ?

Baba ya da annenin sigortasından kimler yararlanır sorusu bize sık sorulan sorular arasında yer alıyor.  Anne ya da babanın sigortasından yararlanma hakkı olanları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • 18 yaş altı çocuklar, 
 • Eş,
 • Lisede okuyan ve 20 yaşını tamamlamamış çocuklar anne/baba sigortasından yararlanma hakkına sahiptir. 
 • Üniversitede okuyan ve 25 yaşını tamamlamamış çocuklar ile anne ve babası yararlanabilir.
 • Eğer babanın 01 Ekim 2008 öncesi sigortası varsa okumayan ve bekar kız çocukları evlenene kadar baba üzerinden sigortadan yararlanma hakkına sahiptir.

Sağlık sigortası genel şartları nelerdir ?

Sağlıktan yararlanmak için Kanun tarafından herkes için belirlenen farklı farklı şartlar bulunmaktadır. Kız ve erkek çocukları ya da anne ve ya babanın bakmakla yükümlü olarak sigortadan yararlanabilmesi farklı şartlara bağlanmıştır. Hemen sağlıktan yararlanma şartları nelerdir sayfamızı ziyaret ederek sağlıktan yararlanma ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

18 yaş altı çocuğun sigortadan yararlanması şartları nelerdir ?

Eğer anne ya da babanın aktif sosyal güvencesi varsa;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık provizyon ve aktivasyon sisteminde  çocuğun sigortasından yararlanması için sağlık güvencesi otomatik olarak anne ya da baba üzerine açılır. Bunun için ayrıca bir şey yapmanıza gerek yok.
 • Eğer hem anne hem de baba sigortalı ise sistem normalde çocuğu baba üzerine açar. Ancak siz anneden yararlanmasını istiyorsanız bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu’na sağlık yardım talep formu ile başvurmalısınız.
 • Peki anne ya da babanın güvencesi varsa çocuk otomatik olarak yararlanıyor. Peki ya anne/babanın sosyal güvencesi yoksa nasıl olacak ?

18 yaş üstü çocuğun sigortadan yararlanması şartları nelerdir ?

18 yaşını tamamlayan çocukların sigortadan yararlanmaya devam edebilmesi için birçok istisnai durum mevcuttur. 18 yaşını tamamlayanların anne ya da babanın sigortasından yararlanma yaşı ve şartları konusunda istisnai durumları kısaca başlıklar halinde şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Lisede okuyanlar ve 20 yaşını tamamlamamış olanlar anne/babanın sigortasından yararlanabilir.
 • Liseden mezun olanlar mezuniyet tarihinden sonra 2 sene süre ile ve hiç bir durumda 20 yaşını geçmeyecek şekilde anne/baba sigortasından yararlanabilir.
 • Üniversitede öğrenim görenler 25 yaşını tamamladıkları süreye kadar anne/baba sigortasından yararlanabilir.
 • Üniversite mezuniyetinden sonra iki yıl süre ile ve 25 yaşını geçmemek şartı ile anne ve ya babanın sigortasından yararlanabilirler.
 • 2008 öncesinde sigortası olan anne/babanın kız çocukları evlenene kadar yararlanır. 2008 öncesinde başlangıcı olmayan anne ve babaların kız çocukları için sağlıktan yararlanmada yukarıdaki koşullar geçerlidir.
 • 18 yaşını tamamlayan çocukların sağlıktan yararlanma şartları ile ilgili tüm detaylar için  18 yaşını dolduranların sağlık güvencesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli babanın sigortasından yararlanmak için şartlar nelerdir ?

18 yaşını tamamlayan kız ve erkek çocuklarının anne/baba sağlık güvencesinden yararlanma durumları hakkında yukarıda tüm ayrıntıları anlattık. Eğer yukarıda belirtilen şartları sağlıyorsanız;

 • Öncelikle buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak sağlık aktivasyonunuzun olup olmadığını sorgulayın ⇒ anne/babanın sigortasından yararlanma sorgulama.
 • Eğer sorgulama sonucu “Müstehaktır” çıkıyorsa bir şey yapmanıza gerek yok.
 • Sorgulama sonucu müstehak değildir yazıyorsa o zaman e-devletten Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt  belgesini online doldurarak açılması için talepte bulunabilirsiniz.

Babanın sigortasından yararlanmak için gerekli evraklar nelerdir ?

Anne ya da babanın sigortasından yararlanmak için başvuruda;

 • Sağlık yardım beyan ve taahhüt belgesi ile babaya ait kimlik fotokopisi yeterlidir. E-devletten belgeyi online olarak yukarıda vermiş olduğumuz bağlantıdan da gönderebilirsiniz. 
 • Ayrıca bir belge gerekmez.

Çocuğun annenin sigortasından yararlanması için gerekli şartlar nelerdir ?

Yürürlükteki Sosyal Güvenlik mevzuatımıza göre;

 • Anne ya da babanın her ikisi de çalışıyorsa çocuk sağlık yönünden otomatik olarak baba üzerinden yararlanır.
 • Eğer anne kendi sigortasından yararlandırmak istiyorsa bu durumda Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Belgesi ile SGK’ya başvurması gerekmektedir.
 • 18 yaş altındaki çocuklar için anne sigortasından yararlanmada bir şart aranmaz ancak 18 yaş tamamlandıysa yukarıdaki özel durumlara bakmanız gerekmekte.

Anne babanın sigortası yoksa nasıl yararlanabilir ?

Eğer 18 yaş altındaki çocuğun anne ya da babasının aktif sosyal güvenceleri yoksa çocuk adına otomatikman SGK tarafından 18 yaş altı sigorta başlatılır. Bu sigorta SGK 60C-1 eski adı ile yeşil kart kapsamında açılır. Bu durumda olan 18 yaş altı çocuklar tüm devlet hastanelerinde, aile hekimliklerinde v.s. sağlıktan ücretsiz olarak yararlanabilir. Ancak özel hastanelerde 18 yaş altı çocuk sigortası geçerli değildir.

Çocuğun sigortası kimin üzerine nasıl sorgulayabilirim ?

Anne baba üzerinden sağlıktan yararlanma düzenlemesinde eğer hem anne hem de babanın aktif sağlık güvencesi varsa sistem çocuğu otomatik olarak babanın üzerine kaydeder ve çocuk sigortada babadan yararlanır. Eğer değiştirmek istiyorsanız sağlık talep formu ile bağlı olduğunuz SGK’ya başvurmanız gerekmektedir. Çocuğun sigortada kimden yararlandığını öğrenmek/sorgulama işlemi ise e-devletten yapılamamaktadır. En yakın SGK’ya giderek ya da Alo-170 hattını arayarak çocuğun sigortada kimden yararlandığı konusunda bilgi alabilirsiniz.

Babanın emekliliğinden yararlanma nasıl olur ?

Yukarıda belirtilen ebeveyn sigortasından yararlanma şartlarını sağlıyorsanız emekli babanızın sağlık güvencesinden anlatılan yolu takip ederek yararlanabilirsiniz. Eğer babanız vefat ettiyse ve ölüm aylığı için gerekli olan şartları sağlıyorsanız babanızdan ölüm aylığı alabilirsiniz. Şartları sağlıyorsanız E-devletten ya da en yakın SGK’ya giderek Gelir, Aylık ve Ödenek Talep Belgesi ile başvurunuzu yapabilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Çocuğun Sigortadan Yararlanması İçin Şartlar Nelerdir ?” üzerine 20 yorum
 1. 25 Yaşında doktora yapan oğlum var. Yaşı dolduğundan dolayı genel sağlık hizmetlerinden faydalanamıyor. 4 yıl daha doktora eğitimi devam edecek. Genel sağlık hizmetlerinden faydalanması için sigortalı olarak çalışması mı gerekiyor. Çalışırsa da doktora bursu kesilecek. Nasıl bir yol izlemeliyiz

  Yanıtla
 2. Eşim işten çıktı 5 ay oldu çocuklar eşimin sigortasından faydalanıyorlardı sigorta bitmiş olabilir mi ben çalışıyorum üzerime nasıl alabilirim

  Yanıtla
 3. Merhaba kızım üniversite de okuyor 23 oğlum lise de 17 benim sigortam dan yararlana bilirler mi ?
  Babaları ile ayrıyız velayet bende babaları GSK dan yararlanıyor çocukları üstüme almakta istiyorum nasıl bir yol takip etmeliyim .

  Yanıtla
  • Merhaba. Evet ikisi de sizden yararlanabilir. Velayetin sizde olduğunu gösterir belge, aktif öğrenci belgeleri ile bağlı olduğunuz SGK’ya giderek sağlık talep ve taahhüt formu doldurmanız yeterli olacaktır.

   Yanıtla
 4. Merb bn yeni doğum yaptım eşim ve ben sigortalıyiz yalnız şuan ben raporluyum çocuğu 2 defa doğum yaptığım yere acil götürdük ama her ikisinde de ilk 180 iki cisinde 250 lira muayene ücreti aldılar neden ?

  Yanıtla
 5. Merhaba 24 yaşındayım su an çalışmıyorum mezun olduktan sonra iki yıl sigortadan yaralandım su an sigortadan yaralanmaycagimi söylediler. Babamin üzerinden iş bulana kadar bakilabilirmiyim

  Yanıtla
 6. merhaba 27 yasındayım.işten ayrıldım.100 gün ayrıldığım bankanın sandıgından faydalanabiliyorum.100 günlük süre bittiğinde babamın sigortasından faydalanabilecekmiyim ? babam emekli.

  Yanıtla
 7. bosandım çocukların velayeti bende anne babam emekliydi.onlardan saglık için basvurucam sanırım baglanır.peki çocuklarım anne baba mın saglığından yararlanırmı

  Yanıtla
 8. Merhaba, öncelikle yaptığınız bilgi paylaşımlarınız için çok teşekkür ediyorum. Sizden çok şey öğrendim ve eminim daha da öğreneceklerim olacak şimdi den vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Devlet dairesinde 29 yıl 4a statüsünde çalıştım. İki ay öne emekli oldum. İki çocuğum var biri lise de okuyor, biri üniversite de. Sağlık sigortam dan yararlanıyorlar. Çalışırken okuduklarına dair belge istenirdi ve bunun sonucun da çocuk yardımı alırdık. Emeklilikte böyle bir hakkımız var mı?

  Yanıtla
  • Merhaba NAZLI HANIM. Gurur duydum teşekkürler:). Her zaman buradayız tabi ki. Bahsettiğiniz aile yardımı aktif çalışanlar için mevcut. Emeklilere aile yardımı ödenmiyor ne yazık ki. Saygılar.

   Yanıtla
Yorum yapın