Sigorta Başladıktan Sonra Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma Süresi 2024

Sigorta başladıktan sonra sağlık hizmetlerinden yararlanma süresi kişinin işe başlamadan önceki durumuna göre farklılık gösterir. Sigortalı işe girenlerin, bağkurlu olanların ya da isteğe bağlı sigorta kolları kapsamında prim ödemesi yapmaya başlayanların merak ettiği konuların başında sigortadan ne zaman yararlanabilirim sorusu gelmektedir.

Bu yazımızda işe başladıktan kaç gün sonra sigorta başlar, isteğe bağlılar sigorta başladıktan kaç gün sonra sağlıktan yararlanırlar, sigorta girişi yapıldıktan sonra ne zaman muayene olunur ve sigorta bittikten sonra sağlık hizmetlerinden yararlanma süresi konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Sigorta başlayınca sağlıktan ne zaman yararlanılır ?

Sgk işe başladıktan sonra sağlık hizmetinden yararlanma süresi kişinin durumuna ve son sigortalılık statüsüne göre farklılık göstermektedir. Bunu tüm sigorta kollarında ve duruma göre ayrı ayrı ele almak gerekir. SSK, bağkur ve diğer sigorta kollarında yararlanmaya başlanacak tarih farklılık gösterebilmektedir.

Sağlıktan yararlanmak için kaç gün sigortalı olmak gerekir 2024

İlk defa 4b bağkur kapsamında prim ödemesi yapmaya başlayacak birisinin sağlıktan yararlanabilmesi için en az 30 gün beklemesi gerekiyor. Ayrıca 30 günlük süreden sonra yararlanabilmesi için en az 1 aylık primi de yatırmış olması gerekir. Tek başına 30 günlük sürenin geçmiş olması yetmiyor yani. 30 güne tekabül eden prim tutarını da ödemeniz gerekiyor. Ayrıca bağkurda sağlıktan yararlanabilmeniz için diğer isteğe bağlı sigorta kollarında da son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun olması gerekir. Yani;

 • Genel Sağlık Sigortası,
 • Ek 5 tarım isteğe bağlı ssk,
 • Ev hanımları isteğe bağlı bağkur,
 • İsteğe bağlı bağkur kapsamında,

60 günden fazla son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuz varsa bağkur prim borçlarınızı düzenli ödeseniz bile sağlıktan yararlanma hakkınız bulunmamaktadır. Öncesinde başka sigorta kolundaki prim borçları sağlıktan yararlanma için engel teşkil etmezken Sosyal Güvenlik Kurumu 2017/09. ayda çıkarmış olduğu genelge ile bu konuyu yeniden düzenledi.

Sigorta başlangıcından kaç gün sonra sağlıktan yararlanırlar 2024

Sigortalı olarak işe başlayanların bana en çok sordukları soruların başında ssk girişinden kaç gün sonra sağlıktan yararlanabilirim sorusu gelmekte. Normal şartlar altında eğer işe giren bir kişinin işe girdiği tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 30 gün ssk yoksa ve anne, baba ya da çocukları üzerinden aktif sosyal güvencesi yoksa işe girdikten sonra sağlıktan yararlanma süresi 30 gündür. Yani işe girdiğiniz tarihten itibaren 30 gün sonra sağlıktan yararlanabilirsiniz. Ancak 30 gün sonra yararlanabilmeniz için;

 • İşverenin sigorta hizmetlerinizi Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmesi gerekir. Sistemde en az 30 günlük hizmet yoksa sağlıktan yararlanamazsınız.
 • İşverenlerin normal şartlar altında her ayın ssk hizmetini takip eden ayın 23’üne kadar bildirme zamanı olduğundan sağlıktan yararlanmak için aciliyetiniz varsa işveren hizmet bildirmeden elektronik ortamda adınıza ssk hesap fişi girerse de sağlıktan yararlanabilirsiniz.

Sigortalı işe girdiğiniz tarihten önceki son 1 yıl içerisinde başka işyerlerinde en az 30 günlük ssk hizmetiniz varsa işe girdiğiniz tarihten itibaren sağlıktan yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Örnek 1

Ahmet bir işyerinde 20 mart 2022 tarihinde işe başlamıştır. Ahmet’in daha önceden 2021 Ekim ayında başlayan ve Kasım’da biten toplam 40 günlük ssksı vardır. Bu durumda Ahmet’in işe girdiği tarihten önceki 1 yıl içerisinde 30 günü olduğundan Ahmet sağlıktan işe girdiği günden itibaren yararlanmaya başlayabilecektir. Yine işe girdiği tarihte anne, baba, eş ya da çocukları üzerinden sağlıktan yararlanan kişiler de işe girdiği tarihten itibaren sigortadan yararlanmaya başlar.

Örnek 2

Ayşe babasının sigortasından yararlanırken 01 Nisan 2024 tarihinden itibaren işe girmiştir. Ayşe’nin babası üzerinden devam eden aktif sigortası olduğundan işe girdiği tarihten itibaren yani 01 Nisan 2024 tarihinden itibaren sağlıktan yararlanmaya başlayacaktır.

Bağkur ya da diğer isteğe bağlı sigorta kollarındaki prim borçları SSK kapsamında sigortadan yararlanmaya engel değildir. Yani GSS prim borcu, Bağkur, Ek 5 tarım sigortası ya da isteğe bağlı sigorta prim borcu olanlar sigortalı işe girip 30 günü tamamlarlarsa sigortadan yararlanmaya başlayabilirler. Sağlıktan yararlanmanın püf noktalarını öğrenmek ve daha fazla ayrıntılı bilgi elde etmek için hemen SGK sağlıktan yararlanma şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeni sigortalı olan sağlıktan ne zaman yararlanır ?

Yeni sigortalı başlayanlar için de yukarıda ssk kısmında belirtilen hükümler geçerlidir. Kısaca yine değinmek gerekirse sigortaya yeni giren bir kişinin işe girdiği tarihten önceki son 1 sene içerisinde en az 30 günü varsa işe girişi yapılır yapılmaz sistem provizyon vermekte ve kişi sağlıktan yararlanmaya başlamaktadır. Ancak 30 gün yoksa bu durumda işveren tarafından en az 30 günün bildirilmesi halinde sağlıktan yararlanma hakkı olabilecektir.

İşverenler SGK’ya hizmet bildirimlerini geç yaptığından sigortalıların sağlıktan yararlanma konusunda mağduriyetleri olabilmekte. Bu durumda hizmet bildirimi beklenmeden 30 günlük süre dolduktan sonra işveren tarafından hesap fişi girişi yapılması durumunda da sağlık açılabilmektedir. İşe girmeden önce bakmakla yükümlü olarak anne, baba, eş ya da çocukları üzerinden provizyonu olanlar da işe girer girmez sigortadan yararlanabilmekteler.

İsteğe bağlı sigorta sağlıktan ne zaman yararlanır ?

İsteğe bağlı sigorta kollarından olan Ek 5 tarım sigortası, isteğe bağlı bağkur ya da ev hanımları için isteğe bağlı sigorta kollarından birisinde prim ödemeye başlayan birisinin isteğe bağlı sigorta sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı elde edebilmesi için 30 günlük süreyi beklemesi ve 30 günlük süre dolduktan sonra da en az 1 aylık primi ödemesi gerekiyor. Prim ödemeden sağlık aktivasyonu başlamayacaktır.

Bunun haricinde genel sağlık sigortası ya da bağkur ile diğer sigorta kolları kapsamında ödeme vadesi geçmiş prim borcu varsa bunların da ödenmesi gerekmektedir. Aksi durumda sağlık açılmayacaktır. Kişinin bulunduğu sigorta kolunda borcu olmasa bile başka bir sigorta kolunda borç varsa kişi sağlıktan yararlanamamakta.

Sağlıktan yararlanma sorgulaması nasıl yapılır ?

Sigortanızın aktif olup olmadığını, sağlıktan yararlanıp yararlanamadığınızı E devlet sisteminden kolayca sorgulayabilirsiniz. E devlet şifreniz yoksa PTT’den alabilirsiniz. Sağlık provizyon sorgulaması için;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu-Spas Müstehaklık sorgulama menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.
 • Buradan T.C. ve e-devletle giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz ⇒ e-devlet sgk provizyon sorgulama.
 • Sağlıktan yararlanma sorgulamasını yapamadıysanız ya da SGK sağlık hizmetlerinden yararlanma sorgulama yaptınız ancak provizyonunuz yoksa detaylar için SGK sağlıktan yararlanma sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sigortadan yararlanmak için kaç gün gerekir ?

Yukarıda da belirttiğim üzere eğer işe girdiğiniz tarihten önceki son bir yıl içerisinde en az 30 gün sigorta varsa ya da bakmakla yükümlü olarak devam eden sağlık güvenceniz varsa hemen yoksa 30 gün beklemeniz gerekir.

Tabi sigorta girişinin yapılması sağlıktan yararlanmak için yeterli değildir. Bunun yanında işverenin hizmet bildirimi yapmış olması da gerekmektedir.  İşverenin her aya ait hizmeti takip eden ayın 23’üne kadar bildirme zamanı vardır. Eğer bu süreden önce sağlıktan yararlanmak için acil bir durum söz konusu ise işverene hesap fişi girdirebilirsiniz. Hesap fişi girişinin ardından sağlık açılacaktır.

Sigorta yapıldıktan kaç gün sonra muayene olunur ?

Normal şartlarda sigorta girişi yapıldıktan sonra 30 günlük sürenin beklenmesi gerekir. Ancak bu durumun bazı istisnaları da mevcuttur. Eğer işe giriş tarihinden önceki son 1 sene içerisinde bir işyerinde çalışma varsa ve en az 30 günlük sigorta bildirimi de sağlandıysa işe giriş yapılır yapılmaz sigorta başlatılır.

Bu konuda bir diğer istisnai durum da bakmakla yükümlü iken işe başlayanlar içindir. İşe girişi yapılan kişi işe giriş tarihinde aktif olarak anne, baba, eş ya da çocuğu üzerinden aktif olarak provizyon alabiliyorsa diğer bir tabirle sigortadan yararlanabiliyorsa bu kişilerin de girişi yapılır yapılmaz sigortaları başlamaktadır.

Sigortalının eşi ne zaman sağlıktan yararlanır ?

Sigortalı aktif olarak provizyon almaya başladığı tarihten itibaren eşin de sigortası otomatik olarak açılır. Tabi bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Eşin aktif olarak sigortalının üzerine SGK tarafından kaydının yapılmış olması gerekmektedir. Bunu da e devlet sisteminden sağlıktan yararlanma sorgulaması yaparak yararlandığı T.C. kimlik no kısmından öğrenebilirsiniz.

İşten ayrıldıktan sonra sigorta ve sağlıktan yararlanma süresi 2024

Gelelim sigortalılar işten çıkınca kaç ay sağlıktan yararlanırlar sorusunun cevabına. İşten ayrılan sigortalı ile bakmakla yükümlü olduğu kişiler belli süre ile sigortadan yararlanmaya devam ederler. İşten çıkış zamanından önceki son 1 sene içerisinde en az 90 gün sigortası olanlar işten çıktıktan sonra 99 gün daha sigortadan yararlanır. 90 günden az primi olanlar ise 9 gün yararlanabilirler.

Bu sürelerin bitiminden sonra kişi tekrar çalışmayacaksa ve herhangi bir kapsamda da güvencesi yoksa genel sağlık sigortası kapsamına geçmesi gerekmektedir. Sgk çıkışından sonra sağlıktan yararlanma konusunda ayrıntılı bilgi için İşten Ayrıldıktan Sonra Sigorta ve Sağlıktan Yararlanma Süresi başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eş ve çocuğun sağlıktan yararlanma şartları

Eşin sigortadan yararlanabilmesi için kendi adına sigortalı olmaması, bağkurlu olmaması, vergi kaydı ya da ziraat odası çiftçilik kaydının olmaması özetle kendi sigortalılığının aktif olmaması gerekiyor. Bu şartlar sağlanıyorsa ve resmi nikah da varsa eşin güvencesinden yararlanabilir.

Çocuklarda ise hastalık sigortasından yararlanma şartlarında durum biraz daha farklıdır. Normal şartlar altında çocuklar 18 yaşına kadar koşulsuz olarak anne ve ya babanın sigortasından yararlanabilmekte. 18 yaş tamamlandıysa lisede okuyorsa 20 yaşına kadar, üniversite okuyorsa da 25 yaşına kadar yararlanabilir.

Lisede okuyan çocuklar liseden mezun olunca da iki yıl süre ile ancak 20 yaşını geçmemek koşulu ile sağlıktan yararlanabilir. Aynı durum üniversiteden mezun olanlar için de geçerlidir. Üniversite mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl süre ile 25 yaşı da geçmemek koşulu ile sigortadan yararlanabilirler. Bu durumdaki çocuklar anne ya da babanın aktif güvencesi olmasa ya da prim borçlusu olsalar bile sigortadan yararlanabilirler.

Sağlıktan yararlanmak için ayda kaç gün prim gerekir?

Sağlıktan yararlanmak için son 1 yıl içerisinde ödenmiş 30 gün yeterlidir. Buna göre hesaplama yapabilirsiniz.

Yeni işe giren biri ne zaman sağlıktan faydalanır?

SGK tescil ve hizmet dökümünde son 1 yıl içerisinde 30 gün şartı sağlandığı anda sağlık hizmeti açılır.

Sigorta girişinden kaç gün sonra hastaneye gidebilirim?

Eğer son 1 sene içerisinde 30 gün ödenmiş prim varsa işe giriş yapılır yapılmaz provizyon başlar. Eğer yoksa hizmet dökümünde 30 gün görüldükten sonra hastaneye gidebilirsiniz.

Sigorta başladığı gün hastaneye gidilir mi?

Eğer işe giriş tarihinden önce hizmet dökümünde ödenmiş 30 gün sigorta varsa işe başlanan gün sağlık açılır. Yoksa 30 gün beklemeniz gerekir.

Sigorta girişi ne zaman aktif olur?

Sağlık sigortası işe giriş tarihinden itibaren 30 gün sonra aktif olur. Son 1 sene içinde 30 gün sigorta varsa işe girişte hemen aktif olur.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Sigorta Başladıktan Sonra Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma Süresi 2024” üzerine 6 yorum
 1. İyi günler,
  Gelinim yabancı, Türkiye’ye yeni geldi. İkamet izni işlemleri devam ediyor, bu yüzden yabancılara verilen kimlik numarası yok. Vatandaşlığa geçebilmesi için de 3 yılı daha var. Konsolosluk üzerinden evlilikleri tescil edildi, oğlumun nüfus kaydında da evli görünüyorlar. Gelinim oğlumun üzerinden sağlık güvencesinden faydalanabilir mi?
  Oğlum şu anda çalışmıyor. 60/g kapsamında isteğe bağlı GSS pirimi ödüyor, sağlık provizyonu aktif. Sigortalı bir işte çalışıyor olsa durum farklı olur muydu? Teşekkürler…

  Yanıtla
  • Merhaba. Göç idaresinden alınan oturum süresini gösterir belge, evlilik cüzdanı ile oğlunuz SGK’ya gitsin. Oğlunuzun üzerine sigortasının açılması gerekir.

   Yanıtla
 2. Oğlum üniversite de oluyor yaz dönemi işte çalıştı sigorta yapılmış şimdi okula devam ediyor benim üzerimden sağlıktan yararlanamıyor ne uapöalıyım

  Yanıtla
Yorum yapın