Sigorta Başladıktan Sonra Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma Süresi 2020

0

Sigorta başladıktan sonra sağlık hizmetlerinden yararlanma süresi kişinin işe başlamadan önceki durumuna göre farklılık gösterir. Sigortalı işe girenlerin, bağkurlu olanların ya da isteğe bağlı sigorta kolları kapsamında prim ödemesi yapmaya başlayanların merak ettiği konuların başında sigortadan ne zaman yararlanabilirim sorusu gelmektedir.

Peki çalışanlar sigorta başladıktan kaç gün sonra sağlıktan yararlanırlar, sigorta başlayınca sağlıktan ne zaman yararlanılır ?

Sigorta başlayınca sağlıktan ne zaman yararlanılır ?

Sağlıktan yararlanma süresi kişinin durumuna ve son sigortalılık statüsüne göre farklılık göstermektedir. Bunu tüm sigorta kollarında ve duruma göre ayrı ayrı ele almak gerekir. SSK, bağkur ve diğer sigorta kollarında yararlanmaya başlanacak tarih farklılık gösterebilmektedir.

Sağlıktan yararlanmak için kaç gün sigortalı olmak gerekir 2020

İlk defa 4b bağkur kapsamında prim ödemesi yapmaya başlayacak birisinin sağlıktan yararlanabilmesi için en az 30 gün beklemesi gerekiyor. Ayrıca 30 günlük süreden sonra yararlanabilmesi için en az 1 aylık primi de yatırmış olması gerekir. Tek başına 30 günlük sürenin geçmiş olması yetmiyor yani. 30 güne tekabül eden prim tutarını da ödemeniz gerekiyor. Ayrıca bağkurda sağlıktan yararlanabilmeniz için diğer isteğe bağlı sigorta kollarında da son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun olması gerekir. Yani;

  • Genel Sağlık Sigortası,
  • Ek 5 tarım isteğe bağlı ssk,
  • Ev hanımları isteğe bağlı bağkur,
  • İsteğe bağlı bağkur kapsamında,

60 günden fazla son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuz varsa bağkur prim borçlarınızı düzenli ödeseniz bile sağlıktan yararlanma hakkınız bulunmamaktadır. Öncesinde başka sigorta kolundaki prim borçları sağlıktan yararlanma için engel teşkil etmezken Sosyal Güvenlik Kurumu 2017/09. ayda çıkarmış olduğu genelge ile bu konuyu yeniden düzenledi.

Sigorta başlangıcından kaç gün sonra sağlıktan yararlanırlar 2020

Sigortalı olarak işe başlayanların bana en çok sordukları soruların başındassk girişinden kaç gün sonra sağlıktan yararlanabilirim sorusu gelmekte. Normal şartlar altında eğer işe giren bir kişinin işe girdiği tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 30 gün ssksı yoksa ve anne, baba ya da çocukları üzerinden aktif sosyal güvencesi yoksa işe girdikten sonra sağlıktan yararlanma süresi 30 gündür. Yani işe girdiğiniz tarihten itibaren 30 gün sonra sağlıktan yararlanabilirsiniz. Ancak 30 gün sonra yararlanabilmeniz için;

  • İşverenin sigorta hizmetlerinizi Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmesi gerekir. Sistemde en az 30 günlük hizmet yoksa sağlıktan yararlanamazsınız.
  • İşverenlerin normal şartlar altında her ayın ssk hizmetini takip eden ayın 23’üne kadar bildirme zamanı olduğundan sağlıktan yararlanmak için aciliyetiniz varsa işveren hizmet bildirmeden elektronik ortamda adınıza ssk hesap fişi girerse de sağlıktan yararlanabilirsiniz.

Sigortalı işe girdiğiniz tarihten önceki son 1 yıl içerisinde başka işyerlerinde en az 30 günlük ssk hizmetiniz varsa işe girdiğiniz tarihten itibaren sağlıktan yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Örnek: 

Ahmet bir işyerinde 20 mart 2020 tarihinde işe başlamıştır. Ahmetin daha önceden 2019 Ekim ayında başlayan ve Kasım’da biten toplam 40 günlük ssksı vardır. Bu durumda Ahmet’in işe girdiği tarihten önceki 1 yıl içerisinde 30 günü olduğundan Ahmet sağlıktan işe girdiği günden itibaren yararlanmaya başlayabilecektir.

Yine işe girdiği tarihte anne, baba, eş ya da çocukları üzerinden sağlıktan yararlanan kişiler de işe girdiği tarihten itibaren sigortadan yararlanmaya başlar.

Örnek: 

Ayşe babasının sigortasından yararlanırken 01 Nisan 2020 tarihinden itibaren işe girmiştir. Ayşe’nin babası üzerinden devam eden aktif sigortası olduğundan işe girdiği tarihten itibaren yani 01 Nisan 2020 tarihinden itibaren sağlıktan yararlanmaya başlayacaktır.

Bağkur ya da diğer isteğe bağlı sigorta kollarındaki prim borçları SSK kapsamında sigortadan yararlanmaya engel değildir. Yani GSS prim borcu, Bağkur, Ek 5 tarım sigortası ya da isteğe bağlı sigorta prim borcu olanlar sigortalı işe girip 30 günü tamamlarlarsa sigortadan yararlanmaya başlayabilirler.

Sağlıktan yararlanmanın püf noktalarını öğrenmek ve daha fazla ayrıntılı bilgi elde etmek için hemen https://sgkbilgisi.com/sagliktan-yararlanma-sartlari-nelerdir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeni sigortalı olan sağlıktan ne zaman yararlanır ?

Yeni sigortalı başlayanlar için de yukarıda ssk kısmında belirtilen hükümler geçerlidir. Kısaca yine değinmek gerekirse sigortaya yeni giren bir kişinin işe girdiği tarihten önceki son 1 sene içerisinde en az 30 günü varsa işe girişi yapılır yapılmaz sistem provizyon vermekte ve kişi sağlıktan yararlanmaya başlamaktadır. Ancak 30 gün yoksa bu durumda işveren tarafından en az 30 günün bildirilmesi halinde sağlıktan yararlanma hakkı olabilecektir.

İşverenler SGK’ya hizmet bildirimlerini geç yaptığından sigortalıların sağlıktan yararlanma konusunda mağduriyetleri olabilmekte. Bu durumda hizmet bildirimi beklenmeden 30 günlük süre dolduktan sonra işveren tarafından hesap fişi girişi yapılması durumunda da sağlık açılabilmektedir.

İşe girmeden önce bakmakla yükümlü olarak anne, baba, eş ya da çocukları üzerinden provizyonu olanlar da işe girer girmez sigortadan yararlanabilmekteler.

İsteğe bağlı sigorta sağlıktan ne zaman yararlanır ?

İsteğe bağlı sigorta kollarından olan Ek 5 tarım sigortası, isteğe bağlı bağkur ya da ev hanımları için isteğe bağlı sigorta kollarından birisinde prim ödemeye başlayan birisinin sağlıktan yararlanabilmesi için 30 günlük süreyi beklemesi ve 30 günlük süre dolduktan sonra da en az 1 aylık primi ödemesi gerekiyor. Prim ödemeden sağlık aktivasyonu başlamayacaktır.

Bunun haricinde genel sağlık sigortası ya da bağkur ile diğer sigorta kolları kapsamında ödeme vadesi geçmiş prim borcu varsa bunların da ödenmesi gerekmektedir. Aksi durumda sağlık açılmayacaktır. Kişinin bulunduğu sigorta kolunda borcu olmasa bile başka bir sigorta kolunda borç varsa kişi sağlıktan yararlanamamakta.

Sağlıktan yararlanma sorgulama

Sigortanızın aktif olup olmadığını, sağlıktan yararlanıp yararlanamadığınızı E devlet sisteminden kolayca sorgulayabilirsiniz. E devlet şifreniz yoksa PTT’den alabilirsiniz. Sağlık provizyon sorgulaması için;

  • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu-Spas Müstehaklık sorgulama menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.

Sağlıktan yararlanma sorgulamasını yapamadıysanız ya da sorgulama yaptınız ancak provisyonunuz yoksa detaylar için https://sgkbilgisi.com/sagliktan-yararlanma-sorgulamasi-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşe başladıktan sonra ssk dan yararlanma ve sgk işe başladıktan sonra sağlık hizmetinden yararlanma süresi konusunda merak edilen bazı sorular ve cevapları şu şekildedir;

Sigortadan yararlanmak için kaç gün gerekir ?

Yukarıda da belirttiğim üzere eğer işe girdiğiniz tarihten önceki son bir yıl içerisinde en az 30 gün sigorta varsa ya da bakmakla yükümlü olarak devam eden sağlık güvenceniz varsa hemen yoksa 30 gün beklemeniz gerekir.

Tabi sigorta girişinin yapılması sağlıktan yararlanmak için yeterli değildir. Bunun yanında işverenin hizmet bildirimi yapmış olması da gerekmektedir.  İşverenin her aya ait hizmeti takip eden ayın 23’üne kadar bildirme zamanı vardır. Eğer bu süreden önce sağlıktan yararlanmak için acil bir durum söz konusu ise işverene hesap fişi girdirebilirsiniz. Hesap fişi girişinin ardından sağlık açılacaktır.

Sigorta yapıldıktan kaç gün sonra muayene olunur ?

Normal şartlarda sigorta girişi yapıldıktan sonra 30 günlük sürenin beklenmesi gerekir. Ancak bu durumun bazı istisnaları da mevcuttur. Eğer işe giriş tarihinden önceki son 1 sene içerisinde bir işyerinde çalışma varsa ve en az 30 günlük sigorta bildirimi de sağlandıysa işe giriş yapılır yapılmaz sigorta başlatılır.

Bu konuda bir diğer istisnai durum da bakmakla yükümlü iken işe başlayanlar içindir. İşe girişi yapılan kişi işe giriş tarihinde aktif olarak anne, baba, eş ya da çocuğu üzerinden aktif olarak provizyon alabiliyorsa diğer bir tabirle sigortadan yararlanabiliyorsa bu kişilerin de girişi yapılır yapılmaz sigortaları başlamaktadır.

Sigortalının eşi ne zaman sağlıktan yararlanır ?

Sigortalı aktif olarak provizyon almaya başladığı tarihten itibaren eşin de sigortası otomatik olarak açılır. Tabi bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Eşin aktif olarak sigortalının üzerine SGK tarafından kaydının yapılmış olması gerekmektedir. Bunu da e devlet sisteminden sağlıktan yararlanma sorgulaması yaparak yararlandığı T.C. kimlik no kısmından öğrenebilirsiniz.

İşten ayrıldıktan sonra sigorta ve sağlıktan yararlanma süresi

İşten ayrılan sigortalı ile bakmakla yükümlü olduğu kişiler belli süre ile sigortadan yararlanmaya devam ederler. İşten çıkış zamanından önceki son 1 sene içerisinde en az 90 gün sigortası olanlar işten çıktıktan sonra 99 gün daha sigortadan yararlanır. 90 günden az primi olanlar ise 9 gün yararlanabilirler.

Bu sürelerin bitiminden sonra kişi tekrar çalışmayacaksa ve herhangi bir kapsamda da güvencesi yoksa genel sağlık sigortası kapsamına geçmesi gerekmektedir.

Eş ve çocuğun sağlıktan yararlanma şartları

Eşin sigortadan yararlanabilmesi için kendi adına sigortalı olmaması, bağkurlu olmaması, vergi kaydı ya da ziraat odası çiftçilik kaydının olmaması özetle kendi sigortalılığının aktif olmaması gerekiyor. Bu şartlar sağlanıyorsa ve resmi nikah da varsa eşin güvencesinden yararlanabilir.

Çocuklarda ise durum biraz daha farklıdır. Normal şartlar altında çocuklar 18 yaşına kadar koşulsuz olarak anne ve ya babanın sigortasından yararlanabilmekte. 18 yaş tamamlandıysa lisede okuyorsa 20 yaşına kadar, üniversite okuyorsa da 25 yaşına kadar yararlanabilir.

Lisede okuyan çocuklar liseden mezun olunca da iki yıl süre ile ancak 20 yaşını geçmemek koşulu ile sağlıktan yararlanabilir. Aynı durum üniversiteden mezun olanlar için de geçerlidir. Üniversite mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl süre ile 25 yaşı da geçmemek koşulu ile sigortadan yararlanabilirler. Bu durumdaki çocuklar anne ya da babanın aktif güvencesi olmasa ya da prim borçlusu olsalar bile sigortadan yararlanabilirler.

Sağlıktan yararlanma hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.