Yeşil Kartlılar Özel Hastaneye Gidebilir mi 2024 & Tek Yolu Var

Yeşil kartlılar özel hastaneye gidebilir mi? Malumunuz zorunlu genel sağlık sigortası uygulaması 01 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe girmiş ve güvencesi olmayan herkes bu kapsama alınmıştır. Uygulamanın başlaması ile birlikte eskiden Kaymakamlıklar tarafından verilen yeşil kart uygulaması da sona ermiş ve yeşil kartlılar da Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredilmiştir.

En son hali ile GSS kapsamında hane halkı ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünden fazla olanlar aylık prim ödeyerek sağlıktan yararlanırken geliri bu ortalamanın altında olanlar ise GSS kapsamında prim ödemeden sağlıktan yararlanabilmektedirler. İşte bu kişiler eski adıyla yeşil kart SGK Kanunundaki tanımlamayla 60C-1 kapsamında sigortalı sayılmaktadırlar. Bu yazımızda yeşil kartlılar özel hastanede muayene olabilir mi, yeşil kartlılar üniversite hastanesine gidebilir mi, yeşil kart ile anlaşmalı özel hastaneler ve yeşil kart muayene ücreti konusunda bilgi verilecektir.

60/c-1 nedir ?

Gelir testi sonucu hane halkı kişi başı geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olanların genel sağlık sigortası sisteminde prim ödemeden sağlıktan yararlanabildikleri, eski adı ile yeşil kart sigortası sistemidir.

Yeşil kart nasıl çıkarılır ?

Yeşil kart başvurusu Sgk’ya yapılır ancak;

 • Bundan önce gelir testi başvurusu yapmanız gerekiyor. Gelir testi nasıl yapılır sayfamızdan başvuruyu nereye ve nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.
 • Başvuru sonucu hane halkı ortalama geliriniz asgari ücretin net tutarının 1/3’ünün altında çıkarsa SGK tescilinizi açar ve prim ödemeden sağlıktan yararlanırsınız.
 • Bu tutarın üzerinde çıkması halinde aylık olarak prim ödeyerek sağlıktan yararlanırsınız.
 • Yeşil karta başvurmak ve daha fazla ayrıntılı bilgi sahibi olmak için hemen  sgk yeşil kart nasıl çıkarılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil kart ne işe yarar ?

Yeşil kart sigortalıları;

 • Sağlık ocakları, Aile hekimlikleri, Devlet hastaneleri, Üniversite hastaneleri ve devlete bağlı tüm sağlık sunucularında muayene ücretinden muaftırlar.
 • Ayrıca çalışanlardan alınan %20, emekliden alınan %10 oranındaki ilaç katılım payından da muaftırlar.
 • Yeşil kartlıların hane halkı geliri net asgari ücretin 1/3’ü olduğundan muhtaçlık kriterini sağlarlar ve bu yüzden kömür, giyecek, çocuk yardımı gibi sosyal yardımlardan ve engelli, muhtaçlık ve 65 yaş maaşlarından yararlanabilirler.

Yeşil kart hangi hastanelerde geçerli 2024

Aile hekimlikleri, sağlık ocakları, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri kısaca devlete bağlı tüm sağlık hizmet sunucularında geçerli. Ancak üniversite hastanelerinde direkt olarak giriş yapılamaz. Devlet hastanesinden sevk gerekiyor. Devlete bağlı olmayan özel sağlık hizmet sunucularında geçerli olup olmadığı konusunda aşağıda bilgi verilmiştir.

Yeşil kartlı özel hastaneye gidebilir mi ?

Yeşil kartlı özel hastaneye gidebilir mi sorusu bize sıklıkla sorulmakta. Yeşil kart sadece sağlık ocakları, aile hekimlikleri, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri kısacası devlete ait olan sağlık hizmet sunucularında geçerlidir. Yeşil kart ile özel hastanede muayene olamazsınız.

Bu durumda SGK hiç bir masrafı karşılamaz. Doktor muayene ücretinin tamamını, tahlil ve tetkikler, özel hastanelerdeki operasyonlar, ameliyatlar v.s. tüm işlemler yeşil kart özel hastanede ücrete tabidir. Hatta doktorun ilaç yazması halinde yazılan ilaçlara ilişkin ücretlerin de tamamı sizden tahsil edilir. Üniversite hastanelerinde tedavi için de devlet hastanelerinden sevk almanız gerekiyor. Sevksiz olarak üniversite hastanesine girişiniz ve muayeneniz kabul edilmez.

Yeşil kartlılara para yardımı başlıklı içeriğimizden yeşil kartlı olarak yararlanabileceğiniz tüm sosyal yardımlara göz atabilirsiniz.

Yeşil kart özel hastane reçetesi

Yeşil kart özel hastane muayene ücretlerini karşılamaz. Ancak burada yazılan e-reçetede devletin karşıladığı ilaçlar varsa bunlar yeşil kart kapsamında alınabilir.

Yeşil kart anlaşmalı özel hastaneler

Sosyal Güvenlik Kurumu yeşil kart sigortası özel hastanelerde geçerli olmadığından anlaşmalı olunan ya da yeşil kart geçen özel hastaneler bulunmamaktadır.

Yeşil kart üniversite hastanesinde geçerli mi 2024

Üniversite hastaneleri gelir seviyesi 60/c-1 olan yeşil kartlıları sevksiz olarak kabul etmemekte. Devlet hastanelerinden sevkli gidilmesi halinde yeşil kart sigortası üniversite hastanesinde geçerli sayılır.

Yeşil kart özel hastane muayene ücreti

60/1(c-1) gelir testine tabi olanlar kapsamındaki yeşil kart sigortalıları özel hastanede muayene olamaz diye bir şey yok. Olabilirler ancak 60/c-1 muayene ücretlerinin tamamını ceplerinden öderler. Devlet tarafından herhangi bir giderleri karşılanmaz. Ayrıca doktorun tahlil, röntgen v.s. istemesi durumundaki tüm ek işlemlerden de ilave ücret alınır. Güncel özel hastane yeşil kart muayene ücreti için hastane muayene ücretleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

60/c3 2022 özel hastaneye gidebilir mi ?

60/C3 kapsamında 2022 muhtaçlık, dul ya da engelli maaşı alanlar için özel hastanede muayene işlemleri yukarıda özel hastanelerde yeşil kart geçerli mi kısmında analatılan hükümler geçerlidir. Yani bu kişilerin de primleri devlet tarafından ödendiğinden özel hastanelerde muayene ve diğer ücretlerin tamamını ceplerinden ödemek sureti ile sağlık hizmeti alabilirler.

Yeşil kart ameliyatı karşılar mı 2024

Yukarıda özel hastanede yeşil kart geçerli mi kısmında da belirttiğimiz gibi yeşil kart özel hastanede geçerli değildir. Eğer ameliyatınızı özel hastane ye da diğer özel polikliniklerde yapacaksanız masrafları devlet karşılamaz ve tamamen cepten ödemeniz gerekir. Ancak devlete bağlı hastanelerde ameliyat ücretinin tamamı yeşil kart sigortası kapsamında karşılanmaktadır.

Yeşil kartlılara para yardımı 2024

Yeşil kartlılar aynı zamanda geliri düşük olduğundan;

 • Tüm sosyal yardımlardan,
 • Giyecek ve kömür yardımından,
 • Pandemi yardımlarından yararlanabilmekte.
 • Tüm yardımların başvurularını e-devletten ya da Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapabilirsiniz.

60/c-1 sorgulaması nasıl yapılır ?

Sorgulama işlemini e-devletten yaparak sigortanızın aktif olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 • Sorgulama işlemini e-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-SPAS Müstehaklık Sorgulama(Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) sayfasından yapabilirsiniz.
 • T.C. ve e-devlet şifresi ile sayfaya direkt buradan giriş sağlayabilirsiniz ⇒ e-devlet yeşil kart sorgulama.
 • Eğer sorgulama sonucu “MÜSTEHAKTIR- 60/1(c-1) gelir testine tabi olanlar” olarak görünüyorsa sigortanız aktif anlamına gelir.
 • Ayrıca gelir testi başvurusunu yeni yaptıysanız yine sorgulamayı e-devlette gelir testi sonucu sorgulama sayfasına T.C. ve e-devletle giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

Özel hastanelerin yeşil kart tedavi ödenekleri

Yazımızda ayrıntılı olarak değindiğimiz gibi özel hastanelerde bu sigorta geçersizdir. Ancak bazı özel durumlar ve acil haller istisna kapsamındadır. Bunlarla ilgili tedavi olacağınız özel hastaneden bilgi alabilirsiniz.

Gss’li olanlar özel hastaneye gidebilir mi?

60g diğer adı ile SGK GSS kapsamında prim ödemesi yapanlar ile bakmakla yükümlü olduğu kişiler özel hastanelere gidebilir.

Yeşil kart neleri karşılıyor?

İçeriğimizi özetlemek gerekirse yeşil kartın karşıladığı masrafları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Devlete bağlı tüm sağlık hizmeti sunucularındaki tedavi giderleri, tahlil ve tetkikler ve ameliyatları karşılar.
 • İlaç bedellerini karşılar.
Yeşil kartlılar hangi hastanelerde muayene olabilir?

Yeşil kartlılar aile hekimlikleri, sağlık ocakları, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri kısaca devlete bağlı sağlık hizmet sunucularında sağlıktan yararlanabilir.

Yeşil kart sağlık güvencesi yerine geçer mi?

Yeşil kart 5510 Sayılı Kanunun 60/C kapsamında sayılan bir sağlık güvencesi türüdür.

Yeşil Kart ilaç parası öder mi?

Yeşil kart devlet hastanesi ile devlete bağlı sağlık hizmet sunucularında geçerlidir. Burada yazılan reçeteler ile ilaç alınabilir, ilaç bedelini karşılar.

Yeşil kart hangi durumlarda iptal olur?

Sigortalı çalışma, bakmakla yükümlü olunan kişi olma, yurtdışına çıkma, emekli olma gibi durumlarda iptal olur.

4.5/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Yeşil Kartlılar Özel Hastaneye Gidebilir mi 2024 & Tek Yolu Var” üzerine 10 yorum
 1. Merhaba yeşil kartlıyım. Özel hastanede muayene olurken daha az ücret ödemek için özel sağlık sigortası yaptırabilir miyim?

  Yanıtla
 2. Merhaba kolay gelsin dişlerim kesik ve porselen diş var 20 tane bazıları kırık devlet diş hastanesi gidersem porselen yada zilkom yaptirirsam bunun için ücret ödermiyim ödersem ne kadar ücret veririm bende yeşil kartliyim devlet tarafından karsilaniyor

  Yanıtla
 3. Merhaba kayınvalidem yeşil kart lı ve siroz rahatsızlığından dolayı İstanbul özel hastane ne de karaciğer nakli yapılacak bu nakil ücret alınıyor mu yoksa devlet karşılıyor mu

  Yanıtla
 4. Burada yanlış veya eksik bilgi var sanırım çünkü ben yeşil kartlı biri olarak herhangi bir şevk işlemi olmadan defalarca üniversite hastanesine gittim buralarda yazılan reçeteleri,bazı eczaneler üniversite hastanesi olduğu için vermezken bazıları hiçbir problem olmadığını normal olarak devletin karşıladığını söylediler.

  Yanıtla
Yorum yapın