Yeşil Kartlılar Özel Hastaneye Gidebilir mi ?

0

Malumunuz zorunlu genel sağlık sigortası uygulaması 01 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe girmiş ve güvencesi olmayan herkes bu kapsama alınmıştır. Uygulamanın başlaması ile birlikte eskiden Kaymakamlıklar tarafından verilen yeşil kart uygulaması da sona ermiş ve yeşil kartlılar da Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredilmiştir. En son hali ile GSS kapsamında hane halkı ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünden fazla olanlar aylık prim ödeyerek sağlıktan yararlanırken geliri bu ortalamanın altında olanlar ise GSS kapsamında prim ödemeden sağlıktan yararlanabilmektedirler. İşte bu kişiler eski adıyla yeşil kart SGK Kanunundaki tanımlamayla 60C-1 kapsamında sigortalı sayılmaktadırlar.

Daha önce yeşil kart başvurusu nasıl yapılır başlıklı yazımızda yeşil kart nereden alınır, yeşil kart nasıl çıkarılır, yeşil kart sağlık sigortası nedir v.s. gibi konu hakkında merak edilen tüm soruların cevabını vermiştik. Bu yazımızda ise SGK yeşil kartlıların özel hastanelerde muayene olup olamayacağı ve muayene ücretleri konusunda bilgi verilecektir.

SGK yeşil kartlılar özel hastanede tedavi olabilir mi ?

Yeşil kartlı özel hastaneye gidebilir mi sorusu bize sıklıkla sorulmakta. Yeşil kart sadece sağlık ocakları, aile hekimlikleri, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri kısacası devlete ait olan sağlık hizmet sunucularında geçerlidir. Yeşil kart ile özel hastanede muayene olamazsınız. Bu durumda SGK hiç bir masrafı karşılamaz. Doktor muayene ücretinin tamamını, tahlil ve tetkikler, özel hastanelerdeki operasyonlar, ameliyatlar v.s. tüm işlemler yeşil kart özel hastanede ücrete tabidir. Hatta doktorun ilaç yazması halinde yazılan ilaçlara ilişkin ücretlerin de tamamı sizden tahsil edilir.

Üniversite hastanelerinde tedavi için de devlet hastanelerinden sevk almanız gerekiyor. Sevksiz olarak üniversite hastanesine girişiniz ve muayeneniz kabul edilmez.

Yeşil kart nasıl çıkarılır ?

Yeşil kart başvurusu Sgk’ya yapılır ancak bundan önce gelir testi başvurusu yapmanız gerekiyor. Gelir testi başvurusu nasıl yapılır başlıklı yazımızda da ayrıntılı olarak anlatıldığı üzere başvurular ikametinizin bağlı bulunduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Başvuru sonucu hane halkı ortalama geliriniz asgari ücretin net tutarının 1/3’ünün altında çıkarsa SGK tescilinizi açar ve prim ödemeden sağlıktan yararlanırsınız. Bu tutarın üzerinde çıkması halinde aylık olarak prim ödeyerek sağlıktan yararlanırsınız.

Yeşil kart alma şartları nelerdir ?

Hane halkı ortalama gelirinizin net asgari ücretin 1/3’ünün altında olması, sigortalı ya da bağkurlu olmamanız, SGK’dan gelir ya da aylık almıyor olmanız halinde yesil kart alabilirsiniz.

Yeşil kart başvurusu nereden yapılır ?

Gelir testi başvurusunu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına, gelir testi sonuçlanmışsa yeşil kartın açılması için başvuruyu kimliğiniz ile birlikte bağlı olduğunuz SGK’ya yapmanız gerekiyor.

Yeşil kart sağlık sigortası sorgulaması nasıl yapılır ?

Aktif sağlık güvencenizin olmadığını, yeşil kartınızın açık olup olmadığını e devlet sistemi üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. SGK sağlık hizmetlerinden yararlanma sorgulama başlıklı yazımızdan sorgulamayı nasıl ve nereden yapabileceğiniz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yeşil kartlılar nelerden faydalanır ?

Devlete ait tüm sağlık hizmet sunucularında sağlıktan ücretsiz yararlanabilirsiniz. Ayrıca ilaçlar için de katılım payı ödemezsiniz.

Yeşil kart kaç günde çıkar ?

Gelir testi sonucu ortalama 15 günde çıkmaktadır. Yeşil kart tescili için önemli olan gelir testi sonucunun çıkmasıdır. Sonuç çıktıktan sonra SGK’dan tescili hemen açtırabilirsiniz. Yeşil kartta sağlıktan yararlanmak için 30 gün bekleme şartı yoktur. Tescil açıldığı tarihten itibaren yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Yeşil kart kimlere verilir, yeşil kart kimlere verilmez ?

Hane halkı geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında olan muhtaçlara verilir. Gelir düzeyiniz yüksekse verilmez.

SGK yeşil kart hakkındaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.