Yeşil Kartlılar Özel Hastaneye Gidebilir mi 2020

0

Yeşil kartlılar özel hastaneye gidebilir mi ? Malumunuz zorunlu genel sağlık sigortası uygulaması 01 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe girmiş ve güvencesi olmayan herkes bu kapsama alınmıştır. Uygulamanın başlaması ile birlikte eskiden Kaymakamlıklar tarafından verilen yeşil kart uygulaması da sona ermiş ve yeşil kartlılar da Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredilmiştir.

En son hali ile GSS kapsamında hane halkı ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünden fazla olanlar aylık prim ödeyerek sağlıktan yararlanırken geliri bu ortalamanın altında olanlar ise GSS kapsamında prim ödemeden sağlıktan yararlanabilmektedirler. İşte bu kişiler eski adıyla yeşil kart SGK Kanunundaki tanımlamayla 60C-1 kapsamında sigortalı sayılmaktadırlar.Bu yazımızda  SGK yeşil kartlıların özel hastanelerde muayene olup olamayacağı ve muayene ücretleri konusunda bilgi verilecektir.

Yeşil kart nasıl çıkarılır ?

Yeşil kart başvurusu Sgk’ya yapılır ancak bundan önce gelir testi başvurusu yapmanız gerekiyor. Başvuru sonucu hane halkı ortalama geliriniz asgari ücretin net tutarının 1/3’ünün altında çıkarsa SGK tescilinizi açar ve prim ödemeden sağlıktan yararlanırsınız. Bu tutarın üzerinde çıkması halinde aylık olarak prim ödeyerek sağlıktan yararlanırsınız. Yeşil karta başvurmak ve daha fazla ayrıntılı bilgi sahibi olmak için hemen https://sgkbilgisi.com/yesil-kart-nasil-cikarilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil kart hangi hastanelerde geçerli 2020

Aile hekimlikleri, sağlık ocakları, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri kısaca devlete bağlı tüm sağlık hizmet sunucularında geçerli. Ancak üniversite hastanelerinde direkt olarak giriş yapılamaz. Devlet hastanesinden sevk gerekiyor. Devlete bağlı olmayan özel sağlık hizmet sunucularında geçerli olup olmadığı konusunda aşağıda bilgi verilmiştir.

Yeşil kartlı özel hastaneye gidebilir mi ?

Yeşil kartlı özel hastaneye gidebilir mi sorusu bize sıklıkla sorulmakta. Yeşil kart sadece sağlık ocakları, aile hekimlikleri, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri kısacası devlete ait olan sağlık hizmet sunucularında geçerlidir. Yeşil kart ile özel hastanede muayene olamazsınız.

Bu durumda SGK hiç bir masrafı karşılamaz. Doktor muayene ücretinin tamamını, tahlil ve tetkikler, özel hastanelerdeki operasyonlar, ameliyatlar v.s. tüm işlemler yeşil kart özel hastanede ücrete tabidir. Hatta doktorun ilaç yazması halinde yazılan ilaçlara ilişkin ücretlerin de tamamı sizden tahsil edilir.Üniversite hastanelerinde tedavi için de devlet hastanelerinden sevk almanız gerekiyor. Sevksiz olarak üniversite hastanesine girişiniz ve muayeneniz kabul edilmez.

60 1 c 1 özel hastaneye gidebilir mi ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere yeşil kart sigortalıları 5510 Sayılı Kanunun 60/C-1 bendi kapsamında sigortalı sayılırlar ve C1 sigortalısı olarak da adlandırılırlar. Özel hastanede muayene için tamamen ücret alınabileceği hususuna yukarıda ayrıntılı olarak değinildi.

Yeşil kart anlaşmalı özel hastaneler

SGK yeşil kart sigortası özel hastanelerde geçerli olmadığından anlaşmalı olunan bir özel hastane bulunmamaktadır.

Yeşil kart üniversite hastanesinde geçerli mi 2020

Üniversite hastaneleri yeşil kartlıları sevksiz olarak kabul etmemekte. Devlet hastanelerinden sevkli gidilmesi halinde yeşil kart sigortası üniversite hastanesinde geçerli sayılır.

Yeşil kart özel hastane muayene ücreti

Yeşil kartlılar özel hastanede muayene olamaz diye bir şey yok. Olabilirler ancak muayene bedelinin tamamını ceplerinden öderler. Devlet tarafından herhangi bir giderleri karşılanmaz. Ayrıca doktorun tahlil, röntgen v.s. istemesi durumundaki tüm ek işlemlerden de ilave ücret alınır. Güncel özel hastane muayene ücretleri için https://sgkbilgisi.com/hastane-muayene-ucretleri/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK yeşil kart hakkındaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.