Yeşil Kartlılar Özel Hastaneye Gidebilir mi 2022

2

Yeşil kartlılar özel hastaneye gidebilir mi ? Malumunuz zorunlu genel sağlık sigortası uygulaması 01 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe girmiş ve güvencesi olmayan herkes bu kapsama alınmıştır. Uygulamanın başlaması ile birlikte eskiden Kaymakamlıklar tarafından verilen yeşil kart uygulaması da sona ermiş ve yeşil kartlılar da Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredilmiştir.

En son hali ile GSS kapsamında hane halkı ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünden fazla olanlar aylık prim ödeyerek sağlıktan yararlanırken geliri bu ortalamanın altında olanlar ise GSS kapsamında prim ödemeden sağlıktan yararlanabilmektedirler. İşte bu kişiler eski adıyla yeşil kart SGK Kanunundaki tanımlamayla 60C-1 kapsamında sigortalı sayılmaktadırlar. Bu yazımızda yeşil kartlılar özel hastanede muayene olabilir mi, yeşil kartlılar üniversite hastanesine gidebilir mi, yeşil kart ile anlaşmalı özel hastaneler ve yeşil kart muayene ücreti konusunda bilgi verilecektir.

60/c-1 nedir ?

Gelir testi sonucu hane halkı kişi başı geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olanların genel sağlık sigortası sisteminde prim ödemeden sağlıktan yararlanabildikleri, eski adı ile yeşil kart sigortası sistemidir.

Yeşil kart nasıl çıkarılır ?

Yeşil kart başvurusu Sgk’ya yapılır ancak;

 • Bundan önce gelir testi başvurusu yapmanız gerekiyor. Gelir testi nasıl yapılır sayfamızdan başvuruyu nereye ve nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.
 • Başvuru sonucu hane halkı ortalama geliriniz asgari ücretin net tutarının 1/3’ünün altında çıkarsa SGK tescilinizi açar ve prim ödemeden sağlıktan yararlanırsınız.
 • Bu tutarın üzerinde çıkması halinde aylık olarak prim ödeyerek sağlıktan yararlanırsınız.
 • Yeşil karta başvurmak ve daha fazla ayrıntılı bilgi sahibi olmak için hemen  sgk yeşil kart nasıl çıkarılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil kart ne işe yarar ?

Yeşil kart sigortalıları;

 • Sağlık ocakları, Aile hekimlikleri, Devlet hastaneleri, Üniversite hastaneleri ve devlete bağlı tüm sağlık sunucularında muayene ücretinden muaftırlar.
 • Ayrıca çalışanlardan alınan %20, emekliden alınan %10 oranındaki ilaç katılım payından da muaftırlar.
 • Yeşil kartlıların hane halkı geliri net asgari ücretin 1/3’ü olduğundan muhtaçlık kriterini sağlarlar ve bu yüzden kömür, giyecek, çocuk yardımı gibi sosyal yardımlardan ve engelli, muhtaçlık ve 65 yaş maaşlarından yararlanabilirler.

Yeşil kart hangi hastanelerde geçerli 2022

Aile hekimlikleri, sağlık ocakları, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri kısaca devlete bağlı tüm sağlık hizmet sunucularında geçerli. Ancak üniversite hastanelerinde direkt olarak giriş yapılamaz. Devlet hastanesinden sevk gerekiyor. Devlete bağlı olmayan özel sağlık hizmet sunucularında geçerli olup olmadığı konusunda aşağıda bilgi verilmiştir.

Yeşil kartlı özel hastaneye gidebilir mi ?

Yeşil kartlı özel hastaneye gidebilir mi sorusu bize sıklıkla sorulmakta. Yeşil kart sadece sağlık ocakları, aile hekimlikleri, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri kısacası devlete ait olan sağlık hizmet sunucularında geçerlidir. Yeşil kart ile özel hastanede muayene olamazsınız.

Bu durumda SGK hiç bir masrafı karşılamaz. Doktor muayene ücretinin tamamını, tahlil ve tetkikler, özel hastanelerdeki operasyonlar, ameliyatlar v.s. tüm işlemler yeşil kart özel hastanede ücrete tabidir. Hatta doktorun ilaç yazması halinde yazılan ilaçlara ilişkin ücretlerin de tamamı sizden tahsil edilir.Üniversite hastanelerinde tedavi için de devlet hastanelerinden sevk almanız gerekiyor. Sevksiz olarak üniversite hastanesine girişiniz ve muayeneniz kabul edilmez.

Yeşil kart anlaşmalı özel hastaneler

Sosyal Güvenlik Kurumu yeşil kart sigortası özel hastanelerde geçerli olmadığından anlaşmalı olunan ya da yeşil kart geçen özel hastaneler bulunmamaktadır.

Yeşil kart üniversite hastanesinde geçerli mi 2022

Üniversite hastaneleri gelir seviyesi 60/c-1 olan yeşil kartlıları sevksiz olarak kabul etmemekte. Devlet hastanelerinden sevkli gidilmesi halinde yeşil kart sigortası üniversite hastanesinde geçerli sayılır.

Yeşil kart özel hastane muayene ücreti

60/1(c-1) gelir testine tabi olanlar kapsamındaki yeşil kart sigortalıları özel hastanede muayene olamaz diye bir şey yok. Olabilirler ancak 60/c-1 muayene ücretlerinin tamamını ceplerinden öderler. Devlet tarafından herhangi bir giderleri karşılanmaz. Ayrıca doktorun tahlil, röntgen v.s. istemesi durumundaki tüm ek işlemlerden de ilave ücret alınır. Güncel özel hastane yeşil kart muayene ücreti için hastane muayene ücretleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

60/c3 2022 özel hastaneye gidebilir mi ?

60/C3 kapsamında 2022 muhtaçlık, dul ya da engelli maaşı alanlar için özel hastanede muayene işlemleri yukarıda özel hastanelerde yeşil kart geçerli mi kısmında analatılan hükümler geçerlidir. Yani bu kişilerin de primleri devlet tarafından ödendiğinden özel hastanelerde muayene ve diğer ücretlerin tamamını ceplerinden ödemek sureti ile sağlık hizmeti alabilirler.

Yeşil kart ameliyatı karşılar mı 2022

Yukarıda özel hastanede yeşil kart geçerli mi kısmında da belirttiğimiz gibi yeşil kart özel hastanede geçerli değildir. Eğer ameliyatınızı özel hastane ye da diğer özel polikliniklerde yapacaksanız masrafları devlet karşılamaz ve tamamen cepten ödemeniz gerekir. Ancak devlete bağlı hastanelerde ameliyat ücretinin tamamı yeşil kart sigortası kapsamında karşılanmaktadır.

Yeşil kartlılara para yardımı 2022

Yeşil kartlılar aynı zamanda geliri düşük olduğundan;

 • Tüm sosyal yardımlardan,
 • Giyecek ve kömür yardımından,
 • Pandemi yardımlarından yararlanabilmekte.
 • Tüm yardımların başvurularını e-devletten ya da Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapabilirsiniz.

60/c-1 sorgulaması nasıl yapılır ?

Sorgulama işlemini e-devletten yaparak sigortanızın aktif olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 • Sorgulama işlemini e-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-SPAS Müstehaklık Sorgulama(Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) sayfasından yapabilirsiniz.
 • T.C. ve e-devlet şifresi ile sayfaya direkt buradan giriş sağlayabilirsiniz ⇒ e-devlet yeşil kart sorgulama.
 • Eğer sorgulama sonucu “MÜSTEHAKTIR- 60/1(c-1) gelir testine tabi olanlar” olarak görünüyorsa sigortanız aktif anlamına gelir.
 • Ayrıca gelir testi başvurusunu yeni yaptıysanız yine sorgulamayı e-devlette gelir testi sonucu sorgulama sayfasına T.C. ve e-devletle giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

Özel hastanelerin yeşil kart tedavi ödenekleri

Yazımızda ayrıntılı olarak değindiğimiz gibi özel hastanelerde bu sigorta geçersizdir. Ancak bazı özel durumlar ve acil haller istisna kapsamındadır. Bunlarla ilgili tedavi olacağınız özel hastaneden bilgi alabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
 1. Taner

  Burada yanlış veya eksik bilgi var sanırım çünkü ben yeşil kartlı biri olarak herhangi bir şevk işlemi olmadan defalarca üniversite hastanesine gittim buralarda yazılan reçeteleri,bazı eczaneler üniversite hastanesi olduğu için vermezken bazıları hiçbir problem olmadığını normal olarak devletin karşıladığını söylediler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normal şartlarda sevksiz olarak gidemezsiniz. Üçüncü basamak sağlık hizmet sunucusuna yeşil kartlıların sevksiz gitmesi usule aykırı.