Hastane Muayene Ücretleri 2020

4

Hastane muayene ücretleri muayene olunan sağlık hizmet sunucusu, kişinin sigortalılık durumu ve daha birçok kritere göre farklılık gösterir. 01 Ocak 2020 tarihi ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, sağlık ocaklarında muayene olmanız halinde ödeyeceğiniz muayene ücretleri konusunda yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Hastane muayene ücreti için taban tutarlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmektedir. Tabi özel hastane ya da devlet hastanesi muayene ücretleri Sosyal Güvencenizin olup olmadığına göre de farklılık gösterebilmekte.

Muayene katılım payı nedir ?

Muayene ücreti Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen ve sigortalıların, emeklilerin ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık hizmet sunucularındaki her bir muayenesi için Sosyal Güvenlik Kurumu adına ödenmesi gereken bedeldir.

Muayene katılım payı bazı istisnai durumlar dışında zorunludur. Yeşil kartlılar, mülteciler gibi kişiler bu bedelden muaftırlar.

Devlet hastanesi muayene ücreti ne kadar 2020

Devlet hastanelerinde muayene ücreti herhangi bir sağlık güvenceniz varsa her bir muayene için 6 TL dir.  Bu ücret çalışan iseniz sizden eczanelerde ilaç alırken tahsil edilir. Eğer emekli iseniz emekli maaşınızdan kesilir.  Yeşil kartlılardan bu muayene ücreti alınmaz.

Özel hastane muayene ücreti 2020

Özel hastanelerde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen taban muayene katılım payı 15 TL dir. Özel hastaneler her bir muayene için sizden en az 15 TL alırlar ancak doktorların muayene ücretleri her hastaneye, muayene olunacak birime, doktorun branşına, unvanına ( uzman, doçent, profosör) göre farklılık gösterir. Özel hastanenin 15 TL tutarındaki muayene ücreti hastane tarafından muayene için giriş yaparken sizden tahsil edilir.

Özel hastanelerde dahiliye, çocuk doktoru, kadın ve doğum doktorları gibi en çok muayene olunan birimlerde genelde ortalama muayane ücreti 75 TL civarındadır. Tabi yukarıda da belirttiğimiz üzere bu tutar hastaneden hastaneye farklılık gösterir. Örneğin hastanenin çalıştığınız Kurum, sendikanız ya da işyeriniz ile anlaşmanız varsa sadece 15 TL almakta ya da bunu bile almamakta.

Sigortasız özel hastane muayene ücretleri 2020

Eğer sosyal güvenceniz yoksa özel hastane sizden muayene ücreti ile tahlil ve tetkiklerin tamamını talep edebilir. Sigortasız muayenelerde özel hastane ücreti ortalama 100-150 lira civarından başlamaktadır. Ayrca tahlil/tetkik yapılması halinde de her bir işlem için ücret talep edilmektedir. Bunun için muayene olmadan önce hastane muhasebe biriminden bilgi almanızı öneririz.

Eğer herhangi bir sosyal güvenceniz yoksa hemen genel sağlık sigortası açtırabilir ve hastanede ücretsiz olarak muayene olabilirsiniz. GSS başvurusu yapmak ve güncel prim tutarlarını öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/genel-saglik-sigortasi-primi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sağlık ocağı muayene ücreti 2020

Aile hekimi muayene ücreti 2020 tutarları da merak edilmektedir. Sağlık ocakları, aile hekimlikleri v.s. birinci basamak Sağlık Hizmet Sunucusu olarak tanımlanır. Buradaki muayeneler ücretsizdir. Aile hekiminize muayane olmanız, ilaç yazdırmanız, iğne yaptırmanız v.s. gibi durumlarda sizden herhangi bir muayene bedeli talep edilmez.

Sosyal Güvenceniz yoksa bile aile hekiminize ücretsiz olarak muayene olabilirsiniz ve sağlık ocağı muayene ücreti alınmaz. Tabi ilaç yazması halinde ilaçların ücretini cebinizden ödemeniz gerekiyor.

Profesör muayene ücretleri 2020

Eğer muayane olduğunuz profösör devlet hastanesinde çalışıyorsa sadece 6 lira tutarındaki muayene katılım payını ödersiniz. Başka bir ücret talep edilmez. Ancak özelde profosöre muayene olacaksanız biraz kesenin ağzını açmanız gerekiyor. Özelde profosör muayene bedeli ortalama 250 TL den başlamaktadır. 1000 TL hatta daha üzeri ücret isteyenler bile vardır. Bu tamamen özel hastanenin ya da profosörün kendisine bağlıdır. Yani burada bir sınır yoktur.

Devlet hastanesi ameliyat fiyatları 2020

Eğer sosyal güvenceniz varsa devlet hastanesinde ameliyat olmanız halinde sizden herhangi bir ücret talep edilmez. Ancak aktif güvenceniz yoksa yapılacak operasyona göre sizden ücret talep edilir. Talep edilecek bu ücret tutarı yapılacak operasyona ve operasyonu yapacak doktorun branşına göre farklılık gösterir. Hastane mutemet servisinden sigortasız ameliyat için ne kadar para ödeyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Özel doktor muayene ücretleri 2020

Özel doktorların muayene ücretleri için belirlenen bir sınır yoktur. Genelde en az 100 liralık bir muayene ücretleri vardır. Muayene olmadan önce doktorun sekreteri ile görüşerek ödemeniz gereken ücret konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Çünkü her özel doktorun ücreti farklı farklı olabilir.

Acilde muayene ücreti ne kadar 2020

Acil servislerde özel ya da devlet hastanesi farketmeksizin muayene ücretsizdir. Tabi burada önemli olan durumun aciliyet gösteriyor olması. Örneğin trafik kazası, kalp krizi, beyin kanaması v.s. acil haller olarak tanımlanabilir. Acil serviste görülen tedavi süresi boyunca herhangi bir güvenceniz olmasa bile hastane sizden yatak parası, muayane parası v.s. talep edemez.

Ancak acil durum sona erdikten ve normal polikliniğe alındıktan sonra hastane sizden ücret talep edebilir. Eğer güvenceniz varsa zaten devlet hastanelerinde herhangi bir ücret talep edilmez. Ancak özel hastanelerde güvenceniz olsa bile yatış parası ve muayene ücreti talep edilebilmekte.

Devlet hastanesi sigortasız muayene ücreti 2020

Eğer aktif sosyal güvenceniz yoksa devlet hastanesinde muayene olabilirsiniz ancak bunun için bedel ödemeniz gerekir. Muayene bedeli yaklaşık 35-40 TL arasındadır. Ayrıca tahlil/tetkik istenmesi halinde ayrıca ücret ödemeniz gerekebilir. Muayene olmadan önce hastane mutemet servisinden konu hakkında detaylı olarak bilgi almanızı öneririz.

Sağlıktan yararlanıyor musunuz, aktif güvenceniz var mı ? Sorgulamak için hemen https://sgkbilgisi.com/sagliktan-yararlanma-sorgulamasi-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Devlet hastanesi enjeksiyon ücreti 2020

İğne yani enjeksiyon için devlet hastanesi tarafından herhangi bir ücret talep edilmez. Güvenceniz olmasa bile iğnenizi ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Aynı şekilde birinci basamak sağlık hizmet sunucusu olarak sayılan aile hekimlikleri, sağlık ocaklarında da iğne yaptırmak ücretsizdir. Herhangi bir sağlık güvencesi olmayanlar da sağlık ocaklarında ücretsiz olarak iğne yaptırabilmekte.

İğne yaptırmaya giderken reçeteyi yanınızda götürmenizde fayda var. Hastaneler reçeteyi görmeden iğneyi yapamayabiliyor. Ayrıca dozajlarda farklılık olabileceğinden reçeteye bakılarak iğnenin dozajının ayarlanması gerekebilir.

Üniversite hastanelerinde muayene ücreti 2020

Üniversite hastanelerinde ve bağlı tedavi merkezlerinde her bir tedavi için muayene ücreti en az 8 TL dir. Tabi profosör v.s. gibi branşlarda muayene olmanız ya da opere edilmeniz halinde farklı ücretler talep edilebilir.

Yeşi kart sigortalılarının üniversite hastanelerine sevksiz olarak gitmeleri mümkün bulunmamaktadır. Yeşil kartlıların üniversite hastanesinde tedavi olabilmesi için devlet hastanesi tarafından sevklerinin yapılması gerekmektedir.

Hastane muayene ücreti sorgulama

Sorgulama işlemini e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. E devlet sisteminde SGK-4A/4B/4C Muayene Katılım Payı Sorgulama menüsü aracılığı ile kolayca sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama sonucunda görmüş olduğunuz tüm tedavilere ilişkin ödemeniz gereken ya da emekli maaşınızdan kesilecek olan muayane ücretlerini görebilirsiniz.

Sorgulama sonucunda eczane tarafından sizden alınan tutarlarla sistemde gördüğünüz tutarlar varsa bunu ilgili SGK birimlerine iletin.

Devlet hastanesi tahlil ücretleri 2020

Eğer sosyal güvenceniz varsa tahlik/tetkikler için ücret talep edilmez. Ancak sigortasız olarak yaptıracaksanız tahlile/tetkike göre farklı ücretler çıkabilir. Bunun için en net bilgiyi tahlil yaptıracağınız hastane mutemet servisinden alabilirsiniz.

Tabi sigorta yoksa tahlilden önce de 35 lira civarında bir muayene ücreti ödenmesi gerekmektedir. Doktor tahlil istediyse öncelikle tahlil ücretinin vezneye yatırılması ve sonrasında girişin sağlanması gerekmektedir.

Yeşil kart muayene ücreti 2020

Yeşil kartlılarsan aile hekimliklerinde, sağlık ocaklarında, devlet hastanelerinde muayene ücreti alınmaz. Muayene katılım payından muaftırlar. Ancak yeşil kartlıların özel hastanelerde muayene olması halinde muayene ücretinin, tahlil ve tetkik ücretlerinin tamamını kendi cebinden karşılaması gerekiyor. Yani yeşil kart özel hastanede hiç bir şekilde geçerli değildir.

Yeşil kart çıkartarak sağlıktan ücretsiz olarak ve prim ödemeden yararlanırsınız. Yeşil kart nasıl alınır öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/yesil-kart-nasil-cikarilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Özel hastane tahlil ücretleri 2020

Eğer sigortanız varsa genelde özel hastaneler muayene ücreti haricinde tahlil ücreti almamakta. Ancak alıp almamak hastanenin kendi belirlediği politikaya bağlı. Örneğin bazı hastaneler kan tahlilleri için ortalama 15 TL civarında bir ücret talep edebilmekte. Zaten röntgen, MR gibi tetkikler ücretli yapılmakta.

İlaç katılım payı 2020

İlaç katılım bedeli çalışanlarda ya da aktif olarak prim ödeyenlerde %20’dir. Örneğin ilaç bedeli 100 lira tuttuysa siz bunun 20 lirasını cebinizden ödersiniz ve bu eczane tarafından tahsil edilir.

Emeklilerde ise katılım payı %10’dur. İlaç katılım bedeli emeklilerde emekli maaşından kesilmekte. Eğer sürekli kullandığınız rapora tabi ilaçlarınız varsa bunlar için ilaç katılım bedeli ödemezsiniz.

Eğer ilaç raporunuz bittiyse ilaçlarınızı katılım payı ödeyerek almak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden raporu yenilemeniz gerekiyor.  İlaç raporu yenilemesi nasıl yapılır merak ediyorsanız https://sgkbilgisi.com/ilac-raporu-yenileme/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gss ile özel hastanede muayene 2020

Eğer sosyal güvenceniz GSS yani genel sağlık sigortası ise özel hastanelerde yukarıda belirtilen muayene tutarları ile muayene olabilirsiniz. GSS için özel hastanelerde farklı tutarlar uygulanmaz. Diğer sigortalılarla eşit yani. Ancak GSS kapsamında prim ödememiyorsanız yani yeşil kartlı iseniz özel hastanede geçerli olmaz.

İşyeri hekimi muayene ücreti 2020

Bildiğiniz üzere iş sağlığı ve güvenliği kanununa göre işyerinde çalışan işçi sayısı kanunen belirlenen limitin üzerinde ise işyeri hekimi bulundurulması zorunludur. İşyerindeki acil durumlarda ya da küçük müdahale gerektiren durumlarda işyeri hekimi devreye girmekte sorun giderilmezse hastaneye sevk işlemi sağlanmakta. İşyerinin farklı bir politikası yoksa işyeri hekimleri için muayene bedeli talep edilemez.

Gss ilaç katkı payı 2020

Genel sağlık sigortası kapsamında prim ödemesi yaparak sağlıktan yararlanan kişinin kendisi ile bakmakla yükümlü olduğu eş, çocuk ve anne ya da babası için ilaç katkı payı %20’dir. Sağlık sigortası GSS olan kişiler ilaç katılım payını eczanede öderler.

İlaç raporunuz devam ediyor mu ? İlaç raporunuzun kalan süresini ve ne zamana kadar devam edeceğini öğrenmek için https://sgkbilgisi.com/ilac-raporu-nedir-sorgulamasi-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli muayene ücreti 2020

Emekli için ilaç katılım payı %10’dur. Muayene bedelleri ise yukarıdaki gibidir. Emeklilerin muayene katılım tutarları emekli maaşlarından kesilir. Eczaneler tarafından tahsilatı yapılmaz. Genelde emeklilerden kesilmesi gereken muayene ücretleri bir kaç ay sonra maaşa kesinti olarak yansıyabilmekte. Ayrıca sadece emekli kişinin kendisi değil güvencesinden yararlanan eş ve ya çocuklarının da muayene olmaları halinde katılım payları emekli maaşlarından kesilir.

Hastane muayene ücretleri hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

4 Yorum
 1. cemal faruk dişli

  aile sağlık merkezlerindeki enjeksiyon konusunda bilgilendirmeniz yanlış, bağlı bulunduğun aile sağlık merkezi dışında enjeksiyon yapmıyorlar, özel hastanelerinde acil durumlar dışında enjeksiyon bedeli almaları uygunmuş 184 ve 170 böyle bilgi verdi.

  1. Ömer Meriç

   Cemal BEY. Bilgilendirme için teşekkürler.

 2. Orhan sayan

  Ben sağlık ocağına ilaç yazdırdım eczanede muayene ücreti 25 çıkardı reçete katkı payı 5 tl toplamda 30 tl ödenmem istendi lütfen cvp atarmısınız

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aile hekimi muayenesinde ücret çıkmaz. Önceki muayeneleri aittir. Eczaneden detayını sorun.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.