Özel Hastane Kontrol Süresi 2021

2

Özel hastane kontrol süresi özel hastanelerde muayene olan ve kontrole gidecek olanların çok araştırdıkları konuların başında gelir. Çünkü Kanunen belirlenen kontrol muayenesi süresi içerisinde muayene olunduğunda tekrar muayene ücreti alınmamakta. Bu yazımızda 10 günlük kontrol süresi nasıl hesaplanır, özel hastanelerde muayene ücreti kaç gün geçerli, devlette kontrol randevusu kaç gün geçerli gibi konu hakkında sık sorulan sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz.

Özel hastanelerde kontrol süresi kaç gün 2021

Özel hastanelerde kaç gün içinde tekrar muayene olmalı sorusunun cevabı ile başlayalım. Muayene kontrol süresi muayene olunan tarihten itibaren başlamak üzere 10 gündür. Peki bu 10 günlük hastane kontrol süresi nasıl hesaplanır ? 10 gün içinde ikinci muayene hesaplamasının nasıl yapıldığı konusunda alt başlıkta bilgi verilmiştir.

10 günlük muayene süresi nasıl hesaplanır ?

Devlet hastanesi ya da özel hastaneye 10 gün içinde muayene süresi hesaplaması muayene olunan günden itibaren hesaplanmaya başlanır. İş günü olarak değil gün olarak hesap edilir. Hafta tatili, bayram ya da resmi tatile denk gelmesi halinde ilave süre eklenmez.

Diyelim ki Çarşamba günü muayene oldunuz. Bu durumda özel hastanede kontrol süresi Çarşambadan itibaren hesaplanacaktır. Çarşambayı da dahil ederek 10 günlük parmak hesabı yapıyoruz. Bu durumda diğer hafta Cuma günü mesai bitimine kadar özel hastanede kontrol süresi devam etmiş olacaktır.

10 günlük kontrol süresine hafta sonu dahil mi ?

Devlet ya da özel hastane muayene kontrol süresi hesaplaması yapılırken yukarıda da belirttiğimiz gibi hafta sonları, bayram ya da resmi tatiller de dahil edilir. Hastanede 10 gün içinde muayene süresi içerisine denk gelen hafta tatili, bayram ya da resmi tatiller özel hastaneler kontrol süresine ilave edilmez.

10 günlük kontrol süresi hafta sonuna gelirse ne yapılmalı ?

Eğer özel hastane kontrol muayenesi süresinin bitimi hafta sonuna denk geliyorsa bu durumda bitmeden bir önceki gün yani hastanenin açık olduğu gün randevunuzu alarak gitmeniz gerekiyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi özel hastane muayene süresi hesaplamasına hafta sonu dahil edilmediğinden bitiş tarihinin hafta sonuna denk gelmesi özel hastanelerde ücretsiz kontrol süresini uzatmaz.

Özel hastanelerde kontrol ücretli mi ?

Gelelim özel hastanelerde 10 gün içinde tekrar muayene olunması durumunda ücret alınıp alınamayacağı hususuna. Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği’ne göre özel hastane 10 gün kontrol süresi içerisinde aynı branşta doktora muayene olunması durumunda özel hastane kontrol ücreti alınmaz. Ancak özel hastane muayene sonrası kontrol süresi geçirildikten sonra muayene olunursa ya da muayene olunan doktor farklı bir branşta ise hastane muayene ücretini isteyebilir. Hastane muayene ücretleri başlıklı yazımızdan güncel muayene katılım bedellerine göz atabilirsiniz.

Özel hastanelerde 10 gün içinde 3. muayene ücretli mi ?

Özel hastanelerde muayene ücreti 10 gün geçerli ve bu sadece ikinci ve kontrol muayenesi için geçerlidir. özel hastanelerde 10 gün içinde 2. muayene için ücret alınmaz ancak aynı sürede 3’üncü ve sonrası kontroller için ücret talep edilebilir.

Kontrol süresi 10 iş günü mü ?

Özel hastanede muayene ücreti kaç gün geçerli konusunda en çok sorulan sorulardan bir diğeri de hesaplamanın iş günü mü yoksa normal gün olarak mı yapılacağı. Hesaplama iş günü olarak değil normal gün olarak yapılır. Yukarıda kontrol muayenesi kaç gün alt başlığında hesaplamanın nasıl yapıldığı konusunda ayrıntılı ve örnekli bilgi verilmiştir.

Devlet hastanesinde kontrol süresi kaç gün ?

Muayeneden sonra kontrol süresi devlet hastanesi, üniversite hastanesi ve özel hastanelerde aynı branşta ve süresinde olması durumunda tüm sağlık hizmet sunucularında geçerlidir. Devlette de 10 gün içerisinde aynı branşta doktora olunan muayeneden muayene bedeli alınmaz.

Bir günde kaç doktora muayene olunabilir ?

Bir gün içerisinde muayene olunacak doktor sayısında Kanunen uygulanan bir sınırlama yoktur. Ancak aynı branşta doktora sistem randevu ya da sıra vermeyebilmekte.

Özel hastane muayene ücreti sorgulama

Özel hastanelerde her bir tedavi ya da doktor için alınacak olan tedavi ya da muayene bedelleri her hastane ya da doktora göre farklılık gösterir. Hastaneden randevu aşamasında doktor muayene ücreti ve diğer ilave tahlil, tetkik bedelleri konusunda bilgi talep etmenizi öneririm. Buna ilave olarak özel hastanelerin alabileceği en yüksek ücrete ilişkin sorgulamayı da buradaki sayfayı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz ⇒ özel hastane muayene ücreti sorgulama.

Özel hastaneye 15 gün içinde muayene halinde ücret alınır mı?

Yukarıda doktor kontrol süresi kaç gün kısmında da ayrıntılı olarak belirttiğimiz gibi kontrol muayene süresi 10 gündür. Özel hastane ücretsiz muayene süresi geçirildikten sonra muayene olmanız durumunda ise sizden normal muayene bedeli talep edilebilecektir.

2 Yorum
  1. Öykü Çelikkaya

    Özel hastanede 10 gün kuralında aynı branşta farklı doktora muayene olununca ücret ödeniyor mu?

    1. Ömer Meriç

      Merhaba. Aynı branşta farklı doktora muayene durumunda 10 günlük süre dolmadan yapılırsa alınmaması gerek diye biliyorum.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.