Özel Hastane Kontrol Süresi 2022

31

Özel hastane kontrol süresi özel hastanelerde muayene olan ve kontrole gidecek olanların çok araştırdıkları konuların başında gelir. Çünkü Kanunen belirlenen kontrol muayenesi süresi içerisinde muayene olunduğunda tekrar muayene ücreti alınmamakta. Bu yazımızda 10 günlük kontrol süresi nasıl hesaplanır, özel hastanelerde muayene ücreti kaç gün geçerli, devlette kontrol randevusu kaç gün geçerli gibi konu hakkında sık sorulan sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz.

Özel hastanelerde kontrol süresi kaç gün 2022

Özel hastanelerde kaç gün içinde tekrar muayene olmalı sorusunun cevabı ile başlayalım. Muayene kontrol süresi muayene olunan tarihten itibaren başlamak üzere 10 gündür. Peki bu 10 günlük hastane kontrol süresi nasıl hesaplanır ? 10 gün içinde ikinci muayene hesaplamasının nasıl yapıldığı konusunda alt başlıkta bilgi verilmiştir.

10 günlük muayene süresi nasıl hesaplanır ?

Devlet hastanesi ya da özel hastaneye 10 gün içinde muayene süresi hesaplaması muayene olunan günden itibaren hesaplanmaya başlanır. İş günü olarak değil gün olarak hesap edilir. Hafta tatili, bayram ya da resmi tatile denk gelmesi halinde ilave süre eklenmez.

Diyelim ki Çarşamba günü muayene oldunuz. Bu durumda özel hastanede kontrol süresi Çarşambadan itibaren hesaplanacaktır. Çarşambayı da dahil ederek 10 günlük parmak hesabı yapıyoruz. Bu durumda diğer hafta Cuma günü mesai bitimine kadar özel hastanede kontrol süresi devam etmiş olacaktır.

10 günlük kontrol süresine hafta sonu dahil mi ?

Devlet ya da özel hastane muayene kontrol süresi hesaplaması yapılırken yukarıda da belirttiğimiz gibi hafta sonları, bayram ya da resmi tatiller de dahil edilir. Hastanede 10 gün içinde muayene süresi içerisine denk gelen hafta tatili, bayram ya da resmi tatiller özel hastaneler kontrol süresine ilave edilmez.

10 günlük kontrol süresi hafta sonuna gelirse ne yapılmalı ?

Eğer özel hastane kontrol muayenesi süresinin bitimi hafta sonuna denk geliyorsa bu durumda bitmeden bir önceki gün yani hastanenin açık olduğu gün randevunuzu alarak gitmeniz gerekiyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi özel hastane muayene süresi hesaplamasına hafta sonu dahil edilmediğinden bitiş tarihinin hafta sonuna denk gelmesi özel hastanelerde ücretsiz kontrol süresini uzatmaz.

Özel hastanelerde kontrol ücretli mi ?

Gelelim özel hastanelerde 10 gün içinde tekrar muayene olunması durumunda ücret alınıp alınamayacağı hususuna. Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği’ne göre özel hastane 10 gün kontrol süresi içerisinde aynı branşta doktora muayene olunması durumunda özel hastane kontrol ücreti alınmaz. Ancak özel hastane muayene sonrası kontrol süresi geçirildikten sonra muayene olunursa ya da muayene olunan doktor farklı bir branşta ise hastane muayene ücretini isteyebilir. Hastane muayene ücretleri başlıklı yazımızdan güncel muayene katılım bedellerine göz atabilirsiniz.

Özel hastanelerde 10 gün içinde 3. muayene ücretli mi ?

Özel hastanelerde muayene ücreti 10 gün geçerli ve bu sadece ikinci ve kontrol muayenesi için geçerlidir. özel hastanelerde 10 gün içinde 2. muayene için ücret alınmaz ancak aynı sürede 3’üncü ve sonrası kontroller için ücret talep edilebilir.

Kontrol süresi 10 iş günü mü ?

Özel hastanede muayene ücreti kaç gün geçerli konusunda en çok sorulan sorulardan bir diğeri de hesaplamanın iş günü mü yoksa normal gün olarak mı yapılacağı. Hesaplama iş günü olarak değil normal gün olarak yapılır. Yukarıda kontrol muayenesi kaç gün alt başlığında hesaplamanın nasıl yapıldığı konusunda ayrıntılı ve örnekli bilgi verilmiştir.

Devlet hastanesinde kontrol süresi kaç gün ?

Muayeneden sonra kontrol süresi devlet hastanesi, üniversite hastanesi ve özel hastanelerde aynı branşta ve süresinde olması durumunda tüm sağlık hizmet sunucularında geçerlidir. Devlette de 10 gün içerisinde aynı branşta doktora olunan muayeneden muayene bedeli alınmaz.

Bir günde kaç doktora muayene olunabilir ?

Bir gün içerisinde muayene olunacak doktor sayısında Kanunen uygulanan bir sınırlama yoktur. Ancak aynı branşta doktora sistem randevu ya da sıra vermeyebilmekte.

Özel hastane muayene ücreti sorgulama

Özel hastanelerde her bir tedavi ya da doktor için alınacak olan tedavi ya da muayene bedelleri her hastane ya da doktora göre farklılık gösterir. Hastaneden randevu aşamasında doktor muayene ücreti ve diğer ilave tahlil, tetkik bedelleri konusunda bilgi talep etmenizi öneririm. Buna ilave olarak özel hastanelerin alabileceği en yüksek ücrete ilişkin sorgulamayı da buradaki sayfayı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz ⇒ özel hastane muayene ücreti sorgulama.

Özel hastaneye 15 gün içinde muayene halinde ücret alınır mı?

Yukarıda doktor kontrol süresi kaç gün kısmında da ayrıntılı olarak belirttiğimiz gibi kontrol muayene süresi 10 gündür. Özel hastane ücretsiz muayene süresi geçirildikten sonra muayene olmanız durumunda ise sizden normal muayene bedeli talep edilebilecektir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

31 Yorum
 1. Elif

  Özel hastanede muayene randevusu aldım muayene sonrası damardan kan demir takviyesi için 1 gece yatirildim ayrıca yatış ve ilaç masraflarını ödedim,10 .gün kontrole geldiğimde hasta yatış yaptığı için kontrol hakkı yoktur denildi böyle bir durum söz konusu olabilir mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Konu hakkında net bilgi sahibi değilim.

 2. önder

  merhaba 10 günlük kontrol muayenesi sürecinde başka bir hastalığa yakalanarak raporlu isek bu süre uzamaz mı ve bu bilgi hangi mevzuatta yazmaktadır.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Benim bildiğim kadarı ile uzamıyor.

 3. Sevcan

  Özel hastane annem babam muayene oldu tahlil röntgen vs. Oldu 10gün sonra konturol İcin gittik aynı tetikler yapıldı ve gene ücret ödedik normel i kontrolde ücret ödemek

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kontrol muayene ücreti alınmaması gerekir. Ama tahlil, tetkik v.s. gibi işlemler bu kapsamda sayılmıyor.

 4. asya

  merhaba, özel psikiyatri kliniğine (hastane değil) gittim. bir sonraki randevuyu 7 gün sonraya verdiler. gittiğimizde ücretsiz yararlanmam mümkün mü? yoksa tekrar ödeme yapmam mı gerekli?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Özel kliniklerin uygulamaları farklı olabilir. Yazımızda belirtilenler özel hastaneler, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri gibi SGK’ya bağlı sağlık hizmet sunucuları için geçerlidir.

 5. Mahmut

  Merhabalar,Babam özel hastanede 25.08.2021 tarihinde yatış yapıp 26.08.2021 tarihinde ameliyat olup 28.08.2021 tarihinde taburcu oldu.10.09.2021 tarihinde kontrole gittiğimizde hastane bizden muayne ücreti aldılar.Ameliyat olup taburcu olduktan sonra kontrol süresi 15 gün değilmiydi acaba…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Onda da 10 gün diye biliyorum. 15 gün değil.

   1. Ömer Faruk Bilmez

    Ameliyat sonrası kontrol süresi 30 gün madem bilmiyorsun araştır sonra cevapla birde uzmanım diyorsun

    1. Ömer Meriç

     Genelge, yönetmelik, Kanun ilgili maddesi atar mısınız Ömer BEY. Madem siz çok biliyorsunuz yazın lütfen.

   2. Serkan

    7 Kasım 2021 de randevu almak için başvurduğum özel hastane 3 Şubat 2022 tarihine gün verdi. İlk aradığımda muayene ücretinin 350 TL olduğunu söylediler fakat şimdi muayene ücreti 500 TL istediler… Bu durumda angi ücret geçerli olmalı ???

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Telefonda size söylenen ücret bir anlam ifade etmiyor. 500 TL diyorlarsa 500’dür. Yapacak bir şey yok.

 6. ŞENAL CANAK

  Merhaba.. ben özel bir hastanede beş ay önce ameliyat oldum ancak sorunum devam ediyor.. bu durumu bildirdiğimde benden muayene ve tetkik ücreti karşılığında tekrar bakabileceklerini söylediler… ameliyatı yapan hastane ameliyatın başarılı olup olmadığını takip etmek zorunda değil mi? ki sorunum hala devam ediyor.. ben aynı hastaneye sorunum neden devam ettiğini öğrenebilmek için yine tonla para ödemek zorundamıyım?? cevaplarsanız sevinirim..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kanunen bunu talep edebilirler. Kontrol süresi olan 10 günlük süre içerisinde talep edemezler. Onun dışında kanuna aykırı bir durum yok.

 7. Murat Andiç

  Merhaba biz pazartesi günü doktora gittik doktor bizi cuma günü kontrole çağırdı randevu almaya gerek var mı bide ücret talep ederler mi teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Randevu alsanız iyi olur. Ama muayene ücreti ödemeyeceksiniz kesinlikle. Şayet isterlerse 10 günlük kontrol süresi içerisinde olduğunu belirtin.

 8. Ahmet

  Merhaba kamu hastanesinde 10 günlük kontrol süresinde tekrar randevu almak gerekir mi yoksa bu 10 günlük sürede randevusuz gidilebilir mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Randevu almanız gerekiyor. Ama 10 günlük süre içerisinde ise ayrıca bu muayene için ücret çıkmaz.

 9. Gülay

  Muane olduktan 14 Gun sonra kontrole doktor cagırırsa muane ücreti alınır mı tekrar 14 Gun icinde bayram tatili de girdi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet alınır. Kontrol süresi 10 gün çünkü.

 10. Öykü Çelikkaya

  Özel hastanede 10 gün kuralında aynı branşta farklı doktora muayene olununca ücret ödeniyor mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aynı branşta farklı doktora muayene durumunda 10 günlük süre dolmadan yapılırsa alınmaması gerek diye biliyorum.

  2. Cafer

   Merhabalar 11 hazirande muayene olduk hastaneye yatış önerdiler 4 gün hastande yatıp 15 haziranda taburcu olduk 24 haziranda kontrol muayenesine geldik ve bizden ücret aldılar. Ücret almaları doğrumudur?

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Evet ilk muayane tarihinden sonra hesaplanır. Taburcu tarihinden sonra değil. Doğru yani

  3. Ceffar

   Özel bir hastaneden Covitten 13 gün yattıktan sonra 20.09.2021 de taburcu oldum.10 gün sonra randevu alıp kontrole geleceksin dediler.Birgün önce hastaneyi arayıp konrole geleceğimizi söyledik.30.09.2021 sabah kontrole gittiğimizde girişte 10 gün sürenin dolduğunu sgk kabul etmediğini bahane ederek.Muayene ücreti almam gerek dedi oradaki müracattaki şahıs.Biz kontrole geldiğimizi buğün 10. gün dememiz fayda etmedi kartla ödeme yaptık.09.10 olan kontrol saati ilk sıra olmamıza rağmen akraba tanıdıkları girdikten sonra 09.34 de sıra geldi.Sırtımızı dinledi.Ve bizi Röntgen ve kan tahliline gönderdi.Röntgen ve kan tahlilinede ücret ödedikten sonra 1 buçuk saat sonra sonuçkar doktorunuza ulaşır dediler.1 saat 40 dakika sonra doktor reçeteyi yazdıCeffar

  4. Taner

   Merhaba Ömer bey ek bilgi olarak şöyle bir durum varmış bizde şimdi öğrendik.Bir yakınım yeşil kartlı, yeşil kartlılar özel olarak değerlendirilip bu durumda olanların kontrol muayeneleri 15 gün süreli oluyormuş. Faydalı bilgilendirmeleriniz için teşekkürler kolay gelsin.

   1. Ömer Meriç

    Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. İyi günler.

    1. Tamer

     Merhaba Ömer bey bahsettiğim 15 gün olayı o hastaneye özel bir durummu tam öğrenemedik, yine başka bir özel hastanede tedavimiz vardı bu hastane kontrol muayenesini 10 gün uyguluyor. SUT u biraz araştırdım 170 i aradım tam doğru bir bilgiye ulaşamadım.

     1. Ömer Meriç

      Ben 10 gün diye biliyorum Tamer BEY. 15 gün diye bir şey okumadım hiç bir yerde.