Pazar Mesaisi Ne Kadar 2022

Pazar mesaisi ne kadar sorusu son zamanlarda en çok sorulan soruların arasında yer almaktadır. Hafta tatili olarak pazar günü belirlenmiş işyerlerinde pazar günü çalıştırılan sigortalılar pazar mesaisi nasıl hesaplanır sorusunun cevabını merak ediyor. Bu yazımızda pazar mesai ücretinin nasıl hesaplandığı, hafta tatilinde çalışan işçilere hangi oranda ödeme yapılması gerektiği hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Pazar mesaisi ne kadar sorusu son zamanlarda en çok sorulan soruların arasında yer almaktadır. Hafta tatili olarak pazar günü belirlenmiş işyerlerinde pazar günü çalıştırılan sigortalılar pazar mesaisi nasıl hesaplanır sorusunun cevabını merak ediyor. Bu yazımızda pazar mesai ücretinin nasıl hesaplandığı, hafta tatilinde çalışan işçilere hangi oranda ödeme yapılması gerektiği hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Hafta tatili nedir ?

4857 Sayılı İş Kanununa göre işçiye 7 günlük zaman diliminde en az 24 saat kesintisiz izin vermesi zorunludur. Verilmesi gereken bu izin hafta tatili olarak tanımlanmaktadır. Çoğu işyerinde hafta tatili Pazar günü olarak uygulanırken 7 gün faaliyeti olan işyerlerinde hafta tatili için farklı bir gün de belirlenebilmektedir. Bu durumda hafta tatili pazar gününden farklı bir gün olarak belirlenen çalışanlar için de aşağıda pazar günleri mesai nasıl hesaplanır başlığında verilen bilgiler geçerlidir. Yani hafta tatilinde 24 saat izin verilmeyen ve çalıştırılan sigortalıya ücretinin aşağıda belirtilen şekilde zamlı olarak ödenmesi gerekmektedir.

Pazar mesai hesaplaması nasıl yapılır ?

Hafta tatilinde işçi çalışmasa bile işveren tarafından 1 günlük ücretinin ödenmesi zorunludur. Hafta tatili pazar günü ya da başka bir gün olarak belirlenen işçilere;

  • Bugünü çalışarak geçirdiklerinde 1 günlük ücrete ilave olarak 1 günlük ücret daha ödenmelidir.
  • Bildiğiniz üzere İş Kanununa göre haftalık çalışma süresi 45 saattir.
  • Hafta tatilinden önceki 6 iş gününde 45 saati tamamlayan işçiye pazar günü ya da belirlenmiş diğer hafta tatili gününde çalışması durumunda yarım günlük ücretinin de fazla çalışma karşılığında ödenmesi gerekiyor. Yani pazar günü ya da hafta tatili olarak belirlenmiş olan günden önce 45 saati tamamlamış ve hafta tatilinde çalıştırılan işçiye o günün çalışması karşılığında 2,5 yevmiye tutarında ücret ödenmesi gerekmektedir.
  • Pazar günü ya da hafta tatili olarak belirlenen günden önce 45 saatlik çalışma süresini tamamlamamış olan çalışanlara ise pazar günü ya da belirlenen hafta tatili gününde çalışması durumunda 2 yevmiye tutarında ödeme yapılır.

Pazar günü fazla mesai ücreti 2022

Yukarıdaki hafta sonu fazla mesai ücreti hesaplama formülüne göre pazar günü ya da belirlenmiş hafta tatili gününde;

  • Önceki 6 iş günü 45 saatten fazla çalışana hafta tatilinde de çalışması durumunda asgari ücret üzerinden çalıştığı her gün için 2022 yılında 212,50 TL ilave ödeme yapılması gerekir.
  • Pazar günü ya da hafta tatilinden önceki gün 45 saati tamamlamış olan işçiye pazar mesaisi hesaplama formülüne göre ilave 141,00 TL ödeme yapılması gerekmektedir.

Örnek: Ali BEY nisan ayında 3 pazar günü çalışmıştır. Ali BEY hafta tatili olarak belirlenen pazar gününden önceki 6 iş gününde ise 45 saatlik haftalık çalışma süresini tamamlamıştır. Ali BEY asgari ücretle çalışmaktadır. Bu durumda hafta sonu mesai hesaplama formülüne göre Ali BEY’e 3 günlük pazar çalışması için 2022 asgari ücret üzerinden 212,50*3=637,50 TL ilave ödeme yapılması gerekmektedir. 

Cumartesi mesai hesaplaması nasıl yapılır ?

Hafta sonu mesai ücreti hesaplamasında Cumartesi günü iş günü olarak kabul edilmektedir. Eğer Cumartesi günü işçinin hafta tatili günü olarak belirlendiyse ve işçi Cumartesi günü çalıştırılıyorsa bu durumda yukarıdaki hükümler doğrultusunda işçiye ilave ücret ödenmelidir. Eğer işçiye fazla mesai yaptırılıyorsa bu durumda fazla çalışma karşılığında fazla mesai ücretlerinin ödenmesi gerekmektedir. Fazla mesai ücreti hesaplama başlıklı yazımızdan cumartesi günü yapmış olduğunuz fazla mesai için cumartesi mesai ücreti hesaplaması  yapabilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın