Pazar Mesaisi Ne Kadar 2024 & İki Kat Yövmiye al

Pazar mesaisi ne kadar sorusu son zamanlarda en çok sorulan soruların arasında yer almaktadır. Hafta tatili olarak pazar günü belirlenmiş işyerlerinde pazar günü çalıştırılan sigortalılar pazar mesaisi nasıl hesaplanır sorusunun cevabını merak ediyor. Bu yazımızda pazar mesai ücretinin nasıl hesaplandığı, hafta tatilinde çalışan işçilere hangi oranda ödeme yapılması gerektiği hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Hafta tatili nedir ?

4857 Sayılı İş Kanununa göre işçiye 7 günlük zaman diliminde en az 24 saat kesintisiz izin vermesi zorunludur. Verilmesi gereken bu izin hafta tatili olarak tanımlanmaktadır. Çoğu işyerinde hafta tatili Pazar günü olarak uygulanırken 7 gün faaliyeti olan işyerlerinde hafta tatili için farklı bir gün de belirlenebilmektedir. Bu durumda hafta tatili pazar gününden farklı bir gün olarak belirlenen çalışanlar için de aşağıda pazar günleri mesai nasıl hesaplanır başlığında verilen bilgiler geçerlidir. Yani hafta tatilinde 24 saat izin verilmeyen ve çalıştırılan sigortalıya ücretinin aşağıda belirtilen şekilde zamlı olarak ödenmesi gerekmektedir.

Pazar mesai hesaplaması nasıl yapılır ?

Hafta tatilinde işçi çalışmasa bile işveren tarafından 1 günlük ücretinin ödenmesi zorunludur. Hafta tatili pazar günü ya da başka bir gün olarak belirlenen işçilere;

 • Bugünü çalışarak geçirdiklerinde 1 günlük ücrete ilave olarak 1 günlük ücret daha ödenmelidir.
 • Bildiğiniz üzere İş Kanununa göre haftalık çalışma süresi 45 saattir.
 • Hafta tatilinden önceki 6 iş gününde 45 saati tamamlayan işçiye pazar günü ya da belirlenmiş diğer hafta tatili gününde çalışması durumunda yarım günlük ücretinin de fazla çalışma karşılığında ödenmesi gerekiyor. Yani pazar günü ya da hafta tatili olarak belirlenmiş olan günden önce 45 saati tamamlamış ve hafta tatilinde çalıştırılan işçiye o günün çalışması karşılığında 2,5 yevmiye tutarında ücret ödenmesi gerekmektedir.
 • Pazar günü ya da hafta tatili olarak belirlenen günden önce 45 saatlik çalışma süresini tamamlamamış olan çalışanlara ise pazar günü ya da belirlenen hafta tatili gününde çalışması durumunda 2 yevmiye tutarında ödeme yapılır.

Pazar günü fazla mesai ücreti 2024

Yukarıdaki hafta sonu fazla mesai ücreti hesaplama formülüne göre pazar günü ya da belirlenmiş hafta tatili gününde;

 • Önceki 6 iş günü 45 saatten fazla çalışana hafta tatilinde de çalışması durumunda asgari ücret üzerinden çalıştığı her gün için 2024 yılında 849,00 TL ilave ödeme yapılması gerekir.
 • Pazar günü ya da hafta tatilinden önceki gün 45 saati tamamlamış olan işçiye pazar mesaisi hesaplama formülüne göre ilave 566,00 TL ödeme yapılması gerekmektedir.

Örnek: Ali BEY nisan ayında 3 pazar günü çalışmıştır. Ali BEY hafta tatili olarak belirlenen pazar gününden önceki 6 iş gününde ise 45 saatlik haftalık çalışma süresini tamamlamıştır. Ali BEY asgari ücretle çalışmaktadır. Bu durumda hafta sonu mesai hesaplama formülüne göre Ali BEY’e 3 günlük pazar çalışması için 2024 asgari ücret üzerinden 849*3=2.547,00 TL ilave ödeme yapılması gerekmektedir. 

Pazar gününden önceki 6 iş günü
45 saatten fazla çalıştıysa ilave ödeme
849,00 TL
Pazar gününden önceki 6 iş günü
45 saatten az çalıştıysa ilave ödeme
566,00 TL
Pazar mesaisi yüzde kaç tablosu

Asgari ücret saat ücreti hesaplama 2024 başlıklı yazımızdan asgari ücretin saatlik ve günlük tutarları hakkında hesaplama yapabilirsiniz.

Cumartesi mesai hesaplaması nasıl yapılır ?

Hafta sonu mesai ücreti hesaplamasında Cumartesi günü iş günü olarak kabul edilmektedir. Eğer Cumartesi günü işçinin hafta tatili günü olarak belirlendiyse ve işçi Cumartesi günü çalıştırılıyorsa bu durumda yukarıdaki hükümler doğrultusunda işçiye ilave ücret ödenmelidir. Eğer işçiye fazla mesai yaptırılıyorsa bu durumda fazla çalışma karşılığında fazla mesai ücretlerinin ödenmesi gerekmektedir. Fazla mesai ücreti hesaplama başlıklı yazımızdan cumartesi günü yapmış olduğunuz fazla mesai için cumartesi mesai ücreti hesaplaması  yapabilirsiniz.

Pazar mesaisi iş Kanunu

Pazar mesaisi iş Kanunu kapsamında açık olarak tanımlanmamıştır. Ancak haftalık çalışma süresinin 45 saat olduğu ve işçiye 6 iş günü çalışma sonrasında kesintisiz 24 saat izin verilmesi konusu kanunla düzenlenmiştir. Hafta tatili mesai ücreti iş Kanunu kapsamında açık olarak düzenlenmemiş olduğundan bu doğrultuda hafta tatilinde çalışan bir işçiye mesai ücretlerinin içeriğimizde anlatıldığı şekilde hesaplanarak ödenmesi gerekmektedir.

Pazar günü mesai ücreti ne kadar?

Pazar gününden önceki 6 iş gününde haftalık çalışma süresi olan 45 saat tamamlandıysa günlük maaşına ilave olarak 1,5 yövmiye daha ödenmesi gerekir. Pazar gününden önceki 6 iş günü 45 saati tamamlamadıysa günlük yövmiyesine ilave olarak 1 yövmiye ödenmesi gerekir.

Hafta sonu mesai ücreti nasıl hesaplanır?

Cumartesi de iş günüdür ve Cumartesi günü olan çalışma için fazla mesai ödenmez. Pazar günü içinse öncesinde 45 saati tamamladıysa ilave 1,5 yövmiye, tamamlamadıysa ilave 1 yövmiye ödenir.

4/5 - (4 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Pazar Mesaisi Ne Kadar 2024 & İki Kat Yövmiye al” üzerine 6 yorum
 1. Gece otelde çalışan biriyim. Günlük 12 saat çalışıyorum pazar tatilim yok ve pazar günü de 12 saat çalışıyorum resmi tatilim yok 11 ay çalıştım. Ben bu ücretlerimin ne kadar olduğunu bilmiyorum rica etsem benim tam olarak alacağımı asgari ücretten hesaplar mısınız? Net 11 ay çalıştım ve işveren neden gostermeksizin iş çıkışımı yapmış ve ben hiç birşey imzalamadım.

  Yanıtla
 2. Pazar günü yapılan mesai saatinin evrak üzerinde hafta ici saatlerine bölünerek isci pazar günü değilde hafta içi mesai yapmış gibi gösterilmesi hukuka uygun mudur.

  Yanıtla
 3. Merhabalar; Pazar günü hafta tatili sayılan ve 45 saat çalışma saatini tamamlayan bir işçi pazar günü çağrılırsa ve 10 saat çalışırsa hem pazar hemde mesai alır mı?

  Yanıtla
Yorum yapın