Asgari Ücret Saat Ücreti Hesaplama 2024

Asgari ücret saat ücreti konusu asgari ücretli çalışanların ya da çalışmayı düşünenlerin araştırdıkları konuların başında gelir. Bir işçiye ödenecek asgari ücret çalışma saati net ücreti hesaplaması aylık brüt asgari ücret tutarından net asgari ücret bulunduktan sonra hesaplanmaktadır. Bu nedenle asgari ücret saati ne kadar sorusunun cevabına geçmeden önce brütten nete maaş hesaplama sayfamızdan asgari ücretin brütten nete nasıl hesaplandığı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Yazımızın devamında asgari ücret 2024 saat ücreti ne kadar oldu sorusunun cevabı verilecektir.

Asgari ücret saatlik ücret hesaplaması nasıl yapılır?

Asgari ücret saatlik ücret hesaplama

Türkiye saatlik asgari ücret hesaplamasını bulmak için öncelikle haftalık çalışma saatleri ve dolayısıyla günlük çalışma saatlerini bilmek gerekmektedir.

 • Ülkemizde eğer işveren ile işçi arasında aksi bir sözleşme yoksa haftalık çalışma süresi 45 saattir. Günlük çalışma süresi ise 7,5 saattir. Haftalık iş günü ise 6 iş günü olarak belirlenmiştir.
 • Bu nedenle 2024 asgari ücret mesai saat ücreti hesaplanırken günlük çalışma süresi olan 7,5 saat 30 gün ile çarpılır. Bu durumda bir işçinin normal çalışma saati aylık olarak 225 saat olarak hesaplanır.
 • Brütten nete hesaplanan net asgari ücret 225’e bölündükten sonra işçinin günlük asgari ücret mesai saati hesaplanmış olur.
 • Peki asgari ücretin saati ne kadar? İşte cevabı.

1 saatlik asgari ücret ne kadar?

Yukarıdaki formüle göre asgari ücret saatlik ne kadar sorusunun cevabını verelim.

 • 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde belirlenen brüt asgari ücret 20.002,50 TL.
 • Yasal kesintiler çıkartıldıktan sonra net asgari ücret 17.002,13 TL.
 • Bu durumda yukarıdaki hesaplama formülüne göre 1 saatlik asgari ücret 17.002,13/225= 75,56 TL olacaktır.
 • Böylece asgari ücret saat ücreti ne kadar sorusunun cevabını vermiş olduk. 
1 saatlik asgari ücret75,56 TL
1 günlük asgari ücret 566,73 TL

Asgari ücret aylık çalışma saati başlıklı yazımızdan bir işçinin aylık olarak ortalama çalışması gereken süre hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Asgari ücretin günlüğü ne kadar 2024

Asgari ücret 2024 günlük yevmiye ne kadar konulu bir üst başlıkta 01 Ocak 2024 tarihinden sonra asgari ücretlinin net saat ücretinin 75,56 TL olacağını belirttik. Eğer aksi belirlenmedi ise asgari ücretlinin günlük çalışma süresi 7,5 saattir. Bu durumda 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle günlük yövmiye ise 566,73 TL olacaktır.

Asgari ücret mesai hesaplaması nasıl yapılır?

Asgari ücrette mesai hesaplaması konusu da çalışanlar açısından önem arz etmektedir. 4857 Sayılı İş Kanunu’na göre haftalık çalışma süresi 45 saattir. Haftalık çalışma süresinin üzerinde yapılacak olan çalışma fazla mesai olarak tanımlanmaktadır. Eğer 45 saatten fazla çalışma varsa her bir saat fazla çalışma için fazla mesai ücretinin günlük ücrete göre %50 zamlı olarak ödenmesi gerekmektedir.

Asgari ücret mesai saat ücreti 2024

2024 asgari ücret saat ücreti ve fazla mesai hesaplama formülüne göre;

 • 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle yukarıda da belirttiğimiz gibi asgari saatlik ücret 75,56 TL’dir.
 • Bu durumda asgari ücretli için 2024 mesai ücreti her bir fazla mesai saati için 113,34 TL olmalıdır. Bu %50 arttırılarak hesaplanmış Asgari ücret saatlik mesai ücreti 2024 tutarıdır.
 • Fazla mesai ücreti hesaplama başlıklı sayfamızdan asgari ücret 2024 mesai saat ücreti konusunda daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.
 • Dilerseniz yorum bölümünden günlük brüt kazancınızı yazın. Mesai saat ücreti hesaplama işlemini sizin için biz yapalım.

17002 TL net maaşın brütü ne kadar ?

01 Ocak 2024 tarihi itibariyle net asgari ücret tutarı olan 17.002,13 TL’nin brüt tutarı aylık olarak 20.002,50 TL olarak belirlenmiştir. Brüt kazanç asgari ücretli çalışanlar için aylık olarak bu tutarın altında bildirilemez.

1 saatlik çalışma ücreti nasıl hesaplanır?

1 saatlik çalışma ücreti için aylık çalışma ücreti toplam net çalışma saati ile bölünür. Bulunan tutar 1 saatlik çalışma ücreti tutarını gösterir.

2024 asgari ücret nasıl hesaplanır?

Asgari ücretin brüt tutarından %14 SGK primi ve %1 işsizlik primi olmak üzere toplam %15 tutarında yasal kesinti yapıldıktan sonra ödenecek aylık net ücret hesaplanır.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Asgari Ücret Saat Ücreti Hesaplama 2024” üzerine 2 yorum
 1. merhabalar,
  Ben %46 oran da engelliyim özel bir okulda engelli kadrosu statüsünde işe alındım özel bir okulda. engelli kadrosunda olduğum içiin şuan ki çalıştığım kurum vergi ödemesinden mauf oluyor değilmi benim için devlete vergi ödemiyor ve ödemediği vergiyi benim maaşıma yansıtmaları gerekmiyormu. işe başlar iken benden hiç vergi indirim belgesi istemediler bu kurumun çalışanı olduğuma dairde hiç bir özlük dosyası felanda yapılmadı yani normalde her personelin bir özlük dosyası olmalı adres bilgiri ,diploma sicil kaydı felan işe giriş belgeri talep edinir normalde ama bunlar benden sadece engelli rapor adres bilgisi ve kimlk fotokopisi aldılar. benim bu durumda ne yapmam gerekiyor neden kurum lar engelli çalışanları bu denli özensiz görüyorlar sadece devlet şart koştuğu için engelli çalıştırıyor ve değersiz hissettiriyorlar resmen en azından şuan benim çalışmakta olduğum kurum bana böyle hissettiriyor

  Yanıtla
  • Merhaba. Asgari ücrete kadar olan kazançlardan vergi kesilmiyor artık. Eğer asgari ücretle çalışıyorsanız maaşınızdan gelir vergisi kesintisi olmaz. Dolayısıyla engelli raporundan kaynaklanan vergi indirimi de söz konusu olmaz. Özlük dosyasına gelince evet tutulması zorunludur. İşveren muhasebeciniz tutuyordur muhtemelen.

   Yanıtla
Yorum yapın