İşçinin Aylık Çalışma Saati 2022

0

İşçinin aylık çalışma saati 4857 Sayılı İş Kanunu esas alınarak belirlenmektedir. İşveren ile işçi arasında iş sözleşmesine göre belirlenen farklı çalışma süreleri yoksa 4857 Sayılı İş Kanunu hükümleri gereği bir işçinin aylık çalışma saati belirlenmektedir. Bu yazımızda bir işçinin aylık çalışma saati kaç saattir sorusunun cevabı ayrıntılı olarak verilecektir. Ayrıca işçiler aylık çalışma saatlerinin üzerinde çalışırsa nasıl bir uygulama olmalı konusunda da bilgi bulabilirsiniz.

4857 Sayılı Kanuna göre aylık çalışma süresi ne kadar ?

4857 Sayılı İş Kanunu aylık olarak çalışılacak süreler konusunda bir sınırlama koymuştur ve işçiler belirlenen bu sınırın üzerinde çalıştırılamazlar. 4857 Sayılı İş Kanunu aylık çalışma saatlerini azami olarak belirlemiştir. Ayrıca belirlenen azami çalışmanın üzerindeki çalışma yani fazla mesai de sınırlandırılmıştır. Buna göre;

  • 4857 Sayılı İş Kanunu’nda haftalık çalışma süresi 45 saati aşamamaktadır.
  • 4857 sayılı iş Kanunu aylık çalışma saati konusunda bir hüküm yoktur. Ancak ay 4 haftadan oluştuğundan aylık çalışma saati yaklaşık 180 saattir diyebiliriz.
  • İşveren bir işçiyi günde en fazla 11 saat çalıştırabilmektedir. Bunun üzerinde kanunen çalıştırması yasaktır.

Yukarıdakileri özetlemek gerekirse aylık kaç saat çalışılır sorusunun 4857 Sayılı İş Kanunu gereği bir karşılığı yoktur. Zira iş Kanunu çalışmayı haftalık olarak sınırlandırmış ve 45 saati geçemeyeceğini belirtmiştir. İşveren bu çalışmayı işçiyi günde en fazla 11 saat çalıştırarak 4 günde de tamamlayabilir, günde 7,5 saat çalıştırarak 6 günde de tamamlayabilir. Burada takdir tamamen işverene aittir. İş Kanunundaki haftalık azami çalışma süresini 45 saat olarak düşünürse aylık çalışma saati ne kadar sorusunun cevabı yaklaşık 180 saat olacaktır. Haftalık 45 saate kadar olan çalışma tam zamanlı çalışma olarak tanımlanmaktadır. Tam zamanlı çalışma nedir başlıklı yazımızdan tam zamanlı çalışmanın ne olduğu hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Evet bir aylık çalışma saati yaklaşık 180 saattir. Ancak dediğimiz gibi İş Kanununda buna dair bir hüküm bulunmamaktadır. Haftalık 45 saatin üzerinde işçiye fazla mesai ödenmesi gerekmektedir. Fazla mesai hesaplama başlıklı yazımızdan fazla mesainin ne olduğu, ne kadar ödenmesi gerektiği ve fazla mesai hakkındaki tüm hükümlere göz atabilirsiniz.

Asgari ücret aylık çalışma saati kaç saattir ?

Asgari ücretli için özel sektör aylık çalışma saati yaklaşık olarak 180 saattir. Tabi tekrar belirtmek istiyorum ve yukarıda da tekrar tekrar değindim. İş Kanununda aylık çalışma süresi belirtilmemiştir. Sadece günlük ve haftalık çalışma süresi konusunda bir sınırlama vardır. Buna göre asgari ücretli günde 11 saatten ve haftalık da 45 saatten fazla çalıştırılamaz.

Haftalık çalışma süresi ne kadar ?

Yukarıda ayda kaç saat çalışılır başlığı altında da belirttiğimiz gibi İş Kanununda aylık çalışma süresi belirlenmemiş ancak haftalık çalışma süresi açık ve net olarak belirtilmiş ve bir sınır konulmuştur. 4857 Sayılı İş Kanunu gereği haftalık çalışma süresi azami 45 saattir. aylık 180 saat çalışma ise ay 4 hafta olarak hesap edilerek tanımlamalarda tahmini olarak belirtilen çalışma süresidir.

Günlük çalışma süresi kaç saati aşamaz ?

Peki günlük çalışma süresi en fazla kaç saattir ? 4857 Sayılı İş Kanunu’na göre bir işçi günde en fazla 11 saat çalıştırılabilmektedir. Haftalık olarak ise en fazla 45 saat çalıştırılabilir. Eğer işçinin haftalık çalışma süresi 45 saati geçerse fazla mesai için işçiden onay alınması ve fazla mesai ödemesinin yapılması gerekmektedir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.