Hamile Çalışma Saatleri Nasıldır ?

Hamile çalışma saatleri konusu hem hamile işçi hem de işverenler açısından tereddüt yaşanan konuların başında gelmektedir. İş Kanunu gebelikte çalışma saatlerinde kadın çalışana bazı esneklikler sağlamıştır. Ancak özellikle hamileler için çalışma saatleri konusunda yanlış bilinen bazı bilgiler mevcuttur. Yazımızın devamında hamile işçi haftada kaç saat çalışır, çalışma saatleri nasıl düzenlenmelidir hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Hamile çalışma saatleri konusu hem hamile işçi hem de işverenler açısından tereddüt yaşanan konuların başında gelmektedir. İş Kanunu gebelikte çalışma saatlerinde kadın çalışana bazı esneklikler sağlamıştır. Ancak özellikle hamileler için çalışma saatleri konusunda yanlış bilinen bazı bilgiler mevcuttur. Yazımızın devamında hamile işçi haftada kaç saat çalışır, çalışma saatleri nasıl düzenlenmelidir hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Hamilelikte çalışma saatleri

4857 Sayılı İş Kanunu hamile bayanların çalışma saatlerine konusunda ayrı bir düzenleme yapmamıştır. Buna göre;

 • Hamile işçilerin haftalık çalışma süreleri sözleşme ile farklı olarak belirlenmediyse 45 saatten az olamayacaktır.
 • İşveren 6 günlük çalışma karşılığında hamile işçiye kesintisi olmak kaydı ile 24 saat kesintisiz ücretli izin vermek zorundadır.

Yukarıdaki bilgilerden anlaşılacağı hamile çalışanların haftalık çalışma saatleri iş kanununda özel olarak düzenlenmemiştir ve bir ayrıcalık yoktur. Ancak hamileliğin doktor raporu ile belirlenmesi kaydı ile;

 • İşveren hamile kadını günde 7,5 saatten fazla çalıştıramaz.
 • Hamile kadın gece vardiyasında yani saat 20.00-06.00 saatleri arasında hiç bir suretle çalıştırılamaz.
 • Kanunun hamile kadınlara çalışma konusunda sağladığı haklar bunlardır.
 • Ayrıca işveren hamile işçinin doktor kontrolü ve diğer gerekli kontroller için işçiye talep etmesi durumunda izin vermesi ve bu konuda kolaylık sağlaması gerektiği de kanunda açık ve net olarak belirtilmiştir.
 • Devletten hamilelik yardımı alıyor musunuz ? Eğer cevabınız hayırsa hamilelik yardımı başvurusu sayfamızı ziyaret ederek hamilelik yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

Hamilelerin haftalık çalışma saatleri

Yukarıda da ayrıntılı olarak belirttiğimiz gibi gebe çalışanların çalışma saatleri diğer çalışanlardan farklı olarak düzenlenmemiştir. Buna göre;

 • Gebe işçinin haftalık çalışma süresi 45 saattir.
 • Günlük çalışma süresi ise 7,5 saattir.
 • Gebe çalışanlar günde 7,5 saatten fazla çalıştırılamaz.
 • Gece vardiyası olan 20.00-06.00 saatleri arasında çalıştırılamazlar.

Hamilelikte 7.5 saat çalışma dilekçe örneği

Hamile işçi 4857 Sayılı İş Kanunu gereği hamileliğin resmi olarak tespiti sonrasında günde 7,5 saatten fazla çalıştırılamaz. İşçi hamilelik raporu ve bir dilekçe ile işverene başvurarak 7,5 saatten fazla çalışmama konusunu işverene bildirmelidir. Örnek dilekçe aşağıdaki gibi olabilir;

 • İşyerinizde …./…../….. tarihinden beri çalışıyorum. Ekteki hastane raporundan da görüleceği üzere ….. haftalık hamileyim. Buna göre 4857 Sayılı Kanun esas alınarak günlük çalışma saatlerimin 7,5 saatten fazla olmaması kaydı ile vardiyamın düzenlenmesini arz ederim. 

Hamilelerin cumartesi çalışması gerekir mi ?

İş Kanununa göre hamile çalışanların cumartesi günleri çalıştırılamayacağına dair bir hüküm bulunmamaktadır. Bildiğiniz üzere iş kanununa göre eğer aksi belirlenmediyse pazar günü hafta tatilidir ve diğer günler iş günü olarak sayılmaktadır. Bu şekilde çalışma şekli belirlenmiş işyerlerinde hamile işçi cumartesi günü de çalıştırılabilmektedir. Ancak hafta tatili olan pazar günü çalıştırılamaz. Aynı şekilde hafta tatili pazar günü yerine başka bir gün olarak belirlendiyse hafta tatili olarak belirlenmiş olan o gün de işçi çalıştırılamaz.

Sonuç olarak Hamilelerin çalışma saatleri özel sektörde aksi belirlenmediyse haftalık 45 ve günlük 7,5 saatten fazla olamayacak şekilde işveren tarafından belirlenebilir. Hamile çalışma saatleri resmi gazetede yayımlanan yönetmelik ve ilgili Kanunla değiştirilebilir. Hamile kadınların çalışma saatleri  değiştirilmediği sürece güncel olarak yukarıdaki gibi uygulanmaktadır.

Hamileliğin süresi içerisinde işverene bildirilmesi gerekmektedir. Hamileliğin işverene bildirim süresi başlıklı yazımızdan konu hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın