Tam Zamanlı Çalışma Nedir, Kaç Saat?

Tam zamanlı çalışma nedir ?  İş hayatında ya da gündelik hayatta hepimiz tam zamanlı ya da part time çalışma ibarelerini duymuşuzdur. Çoğu zaman farklı ya da yanlış tanımlanan bu terimlerin ne anlama geldiği,  İş Kanunu’ndaki yeri ve saat olarak karşılıklarının ne olduğu hakkında bu yazımızda ayrıntılı olarak bilgilendirme yapılacaktır. Yazımızın devamında konu hakkında tam süreli çalışma nedir ve kısmi zamanlı çalışma nedir, part time nedir kaç saat çalışır gibi kısaca tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışma nedir konusunda sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Tam zamanlı iş nedir?

Sürekli tam zamanlı çalışma nedir ? 4857 Sayılı Kanunda bir hizmet akdine bağlı olarak çalışan işçiler için haftalık çalışma süresi aksi belirlenmediyse 45 saattir.  Ancak bir çalışmanın tam zamanlı yani full time çalışma olarak nitelendirilebilmesi için işçinin 45 saat çalışması gerekmemektedir. Buna göre tam zamanlı diğer adı ile full time çalışma haftalık olarak 30 saatin üzerinde olan çalışmadır. Aşağıda da ayrıntılı olarak anlatacağımız üzere part time yani kısmi süreli çalışma ise haftalık 30 saati geçmeyen çalışmadır.

Yarı zamanlı çalışma da diğer adı ile part time çalışma olarak adlandırılmaktadır. SGK kısmi istihdam ne demek sayfamızdan kısmi/yarı zamanlı çalışmanın ne olduğu hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Tam zamanlı çalışma kaç saattir?

4857 Sayılı iş Kanuna göre haftalık çalışma süresi 45 saattir. Ancak tam zamanlı çalışmada durum farklıdır. İş Kanunu’na göre haftalık 30 saatten az çalışma kısmi süreli çalışma olarak kabul edilirken 30 saatin üzerindeki çalışma ise tam zamanlı çalışma olarak kabul edilir.

Tam zamanlı çalışma günde kaç saattir?

İş Kanunu esas alınarak haftalık çalışma saati sözleşmede aksi belirtilmediyse 45 saattir. Dolayısıyla bunun karşılığı olarak tam zamanlı çalışma iş Kanunu’nda günlük 7,5 saat olarak belirlenmiştir.

Tam zamanlı çalışma saatleri nasıldır?

Saatler işyerinin ve yetkilisinin durumuna göre belirlenir. Tam zamanlı çalışma için Kanunen belirlenen sabit bir mesai başlangıç ya da bitiş saati yoktur. Bunu belirleme yetkisi işverene aittir.

Tam zamanlı çalışma ücreti

Tam Zamanlı yarı zamanlı ne demek konulu içeriğimizde tam ve yarı zamanlı çalışmanın ne olduğu konusunda ayrıntılı bilgi verdik. Tam zamanlı çalışmada işçiye ödenecek ücret asgari ücretin net tutarının altında olamaz. Asgari saatlik ücret başlıklı yazımızda tam zamanlı bir çalışana saatlik ve aylık olarak ödenmesi gereken en düşük ücretler hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Tam Zamanlı çalışma vardiyalı mı?

Tam zamanlı ne demek kısmında da belirttiğim gibi full time çalışma, kısaca haftalık 30 saatin üzerindeki çalışma olarak tanımlanabilir. Tam zamanlı çalışma, vardiyalı çalışma değildir.

Tam zamanlı iş kaç saat çalışır?

45 saatlik çalışma tam zamanlı çalışmanın karşılığıdır. 4857 sayılı İş Kanunu’na göre aksi belirlenmedi ise haftalık tam zamanlı çalışma süresi 45 saattir.

Tam zamanlı iş kaçtan kaça?

Mesai başlama ve bitim süreleri işveren tarafından belirlenir. Genellikle mesai saatleri 08.00-17.00 olarak belirlenmektedir.

Tam zamanlı iş nasıl olur?

Haftalık 45 saate tamamlanan çalışma tam zamanlı çalışma olarak adlandırılır.

Yarı zamanlı çalışma günde kaç saat?

Yarı zamanlı çalışmada haftalık çalışma süresinin yarısı kadar olan çalışmadır. Haftalık çalışma süresi yarı zamanlı çalışmada 22,5 saat olarak uygulanır.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın