Tam Zamanlı Çalışma Nedir ?

Tam zamanlı çalışma nedir ?  İş hayatında ya da gündelik hayatta hepimiz tam zamanlı ya da part time çalışma ibarelerini duymuşuzdur. Çoğu zaman farklı ya da yanlış tanımlanan bu terimlerin ne anlama geldiği,  İş Kanunu’ndaki yeri ve saat olarak karşılıklarının ne olduğu hakkında bu yazımızda ayrıntılı olarak bilgilendirme yapılacaktır. Yazımızın devamında konu hakkında tam süreli çalışma nedir ve kısmi zamanlı çalışma nedir, part time nedir kaç saat çalışır gibi kısaca tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışma nedir konusunda sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Tam zamanlı iş nedir ?

Peki  sürekli tam zamanlı çalışma nedir ? 4857 Sayılı Kanunda bir hizmet akdine bağlı olarak çalışan işçiler için haftalık çalışma süresi aksi belirlenmediyse 45 saattir.  Ancak bir çalışmanın tam zamanlı yani full time çalışma olarak nitelendirilebilmesi için işçinin 45 saat çalışması gerekmemektedir. Buna göre tam zamanlı diğer adı ile full time çalışma haftalık olarak 30 saatin üzerinde olan çalışmadır. Aşağıda da ayrıntılı olarak anlatacağımız üzere part time yani kısmi süreli çalışma ise haftalık 30 saati geçmeyen çalışmadır.

Tam zamanlı çalışma kaç saattir ?

4857 Sayılı iş Kanuna göre haftalık çalışma süresi 45 saattir. Ancak tam zamanlı çalışmada durum farklıdır. İş Kanunu’na göre haftalık 30 saatten az çalışma kısmi süreli çalışma olarak kabul edilirken 30 saatin üzerindeki çalışma ise tam zamanlı çalışma olarak kabul edilir.

Tam zamanlı çalışma günde kaç saattir ?

İş Kanunu esas alınarak haftalık çalışma saati sözleşmede aksi belirtilmediyse 45 saattir. Dolayısıyla bunun karşılığı olarak tam zamanlı çalışma iş Kanunu’nda günlük 7,5 saat olarak belirlenmiştir.

Tam zamanlı çalışma saatleri nasıldır ?

Saatler işyerinin ve yetkilisinin durumuna göre belirlenir. Tam zamanlı çalışma için Kanunen belirlenen sabit bir mesai başlangıç ya da bitiş saati yoktur. Bunu belirleme yetkisi işverene aittir.

Part time ne demek ?

Peki yarı zamanlı çalışma nedir ? Part time türkçe karşılığı yarı zamanlı olan bu çalışma kısmi süreli olarak bilinen çalışmadır. 4857 Sayılı İş Kanunu’na göre bir çalışmanın part time/kısmi süreli çalışma olarak kabul edilebilmesi için haftalık çalışma saatinin 30 saatten az olması gerekmektedir. Eğer haftalık çalışma süresi 30 saatin üzerine çıkarsa bu çalışma kısmi süreli yani parttime çalışma olarak kabul edilmez. SGK bildirimleri ve ayrıntılı bilgi için SGK kısmi istihdam ne demek sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın