Kısmi İstihdam 20 Gün

0

Kısmi istihdam 20 günden fazla bildirilemeyecek. Sosyal Güvenlik Kurumu aylık prim ve hizmet belgesi düzenlenirken 06-Kısmi İstihdam kodu ile ay içerisinde 30 günden az bildirilen kişilerin prim gün sayısının 20 günden fazla bildirilmemesi için e bildirge sistemine kontrol mekanizması koydu. Buna göre eksik gün kodu 06-Kısmi istihdam seçilenler için e bildirge ekranında “06-kismi istihdam’ seçilenler için 20 günden fazla hizmet bildirilemez” uyarısı çıkacak.

Eğer işveren olarak yanınızda kısmi süreli/part time v.s. olarak çalışan varsa bu kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na “06-Eksik Gün Kodu” ile bildireceğiniz prim gün sayısı 20’den fazla olamıyor. Bunun nedeni ve yapmanız gerekenler konusunda yazımızın devamında bilgi bulabilirsiniz.

Kısmi istihdam ne demek ?

Kısmi süreli olarak ay içerisinde 30 günden az çalışanlar kısmi istihdam edilen sigortalılar diğer adıyla part time çalışanlar olarak adlandırılır. Bir çalışmanın kısmi istihdam sayılabilmesi için kanunen aşağıda belirtilen şartların sağlanması gerekir.

20 günden fazla kısmi istihdam

4857 Sayılı İş Kanunu ile ilgili çalışma yönetmeliğine göre işyerinde tam zamanlı çalışmanın 2/3’üne kadar olan çalışma kısmi süreli çalışma olarak tanımlanmaktadır.

Yine Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 101’inci maddesinde kısmi süreli çalışma saat karşılığı yapıldıysa her 7,5 saatlik çalışmanın 1 gün olarak sayılacağı, 7,5 saatten az olan çalışmaların ise yine 1 gün olarak değerlendirileceği belirtilmektedir.

Dolayısıyla bir çalışmanının kısmi süreli çalışma olarak nitelendirilebilmesi için tam zamanlı çalışmanın 2/3’üne kadar olması gerekmektedir. Malumunuz iş kanununda haftalık çalışma süresi 45 saat olarak belirtilmektedir. Hal böyle olunca haftalık 30 saate aylık da 20 güne kadar olan çalışmalar kısmi süreli çalışma olarak değerlendirilmekte, belirtilen bu sürelerin üzerindeki çalışmalar da tam zamanlı çalışma olarak nitelendirilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na 06-Kısmi istihdam kodu ile bildirilen çalışanların bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildireceğiniz gün sayısı artık 20’den fazla olamayacak. Sosyal Güvenlik Kurumu önceden bunun kontrolünü yapmıyordu ancak son sistem güncellemesi ile artık yapıyor. Peki ne yapmak gerekiyor ?

06 kısmi istihdam ile bildirim

Tamam ama benim sigortalım saat hesabı yaptığımda haftada 30 saatten fazla çalışmış oluyor diyorsanız yukarıda belirtilen ilgili yönetmeliklere göre 30 saatten fazla çalışma tam zamanlı çalışmaya geçtiğinden sigortalının hizmetini 30 gün olarak bildirmeniz gerekiyor.

Yok ben 30 gün bildiremem benim zaten maliyetlerim fazla diyorsanız bildirim için bir kaç seçeneğiniz var. Kısmi süreli sözleşme yerine çalışanı 07-Puantaja Tabi Çalışanlar eksik gün kodu ile istediğiniz gün sayısı kadar bildirim yapabilirsiniz. Bunda bildirim için engel teşkil eden bir durum yok.

Diğer bir seçenek ise “12-Birden Fazla” eksik gün kodu ile bildirim yapmak. Bu durumda da istediğiniz gün sayısı kadar bildirim yapmış olabileceksiniz.

Part time sigorta sağlıktan yararlanma

Part time yani kısmi süreli sigortalının Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen prim gün sayısı şayet 20 günden fazla ise ayrıca genel sağlık sigortası açılmaz ve ssk üzerinden sağlıktan yararlanır. Ayrıca gss ödemez. Ancak 20 günden az ise aşağıda belirtilenlere dikkat edilmesi gerekiyor.

30 günden az çalışanların genel sağlık sigortası

Eğer ay içerisinde gün sayısı 20 günden az ise ve bakmakla yükümlü olarak eşi, çocukları, anne ya da babası üzerinden sağlık güvencesi yoksa bu durumda ayın geri kalan günlerinin gss kapsamında tamamlanması zorunlu. Güncel gss prim tutarları için hemen https://sgkbilgisi.com/genel-saglik-sigortasi-primi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eksik gün bildirimi kalktı

Ay içerisinde 30 günden az çalışan sigortalı için Sosyal Güvenlik Kurumu’na eksik gün bildirimi yapmanıza gerek yok artık. Eksik gün bildirim zorunluluğu kaldırıldı.Ayrıntılı bilgi için https://sgkbilgisi.com/eksik-gun-bildirimi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Konu hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.