SGK Kısmi İstihdam Ne Demek ?

0

Kısmi istihdam ne demek ?  Sosyal Güvenlik Kurumu aylık prim ve hizmet belgesi düzenlenirken 06-Kısmi İstihdam kodu ile ay içerisinde 30 günden az bildirilen kişilerin prim gün sayısının 20 günden fazla bildirilmemesi için e bildirge sistemine kontrol mekanizması koydu. Buna göre eksik gün kodu 06-Kısmi istihdam seçilenler için e bildirge ekranında “06-kismi istihdam’ seçilenler için 20 günden fazla hizmet bildirilemez” uyarısı çıkacak.

Eğer işveren olarak yanınızda kısmi süreli/part time v.s. olarak çalışan varsa bu kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na “06-Eksik Gün Kodu” ile bildireceğiniz prim gün sayısı 20’den fazla olamıyor. Bunun nedeni ve yapmanız gerekenler konusunda yazımızın devamında bilgi bulabilirsiniz.

Kısmi istihdam nedir  ?

Kısmi süreli olarak ay içerisinde 30 günden az çalışanlar kısmi istihdam edilen sigortalılar diğer adıyla part time çalışanlar olarak adlandırılır. Bir çalışmanın kısmi istihdam sayılabilmesi için kanunen aşağıda belirtilen şartların sağlanması gerekir.

4857 Sayılı İş Kanunu ile ilgili çalışma yönetmeliğine göre işyerinde tam zamanlı çalışmanın 2/3’üne kadar olan çalışma kısmi süreli çalışma olarak tanımlanmaktadır. Yine Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 101’inci maddesinde kısmi süreli çalışma saat karşılığı yapıldıysa her 7,5 saatlik çalışmanın 1 gün olarak sayılacağı, 7,5 saatten az olan çalışmaların ise yine 1 gün olarak değerlendirileceği belirtilmektedir.

Dolayısıyla bir çalışmanının kısmi süreli çalışma olarak nitelendirilebilmesi için tam zamanlı çalışmanın 2/3’üne kadar olması gerekmektedir. Malumunuz iş kanununda haftalık çalışma süresi 45 saat olarak belirtilmektedir. Hal böyle olunca haftalık 30 saate aylık da 20 güne kadar olan çalışmalar kısmi süreli çalışma olarak değerlendirilmekte, belirtilen bu sürelerin üzerindeki çalışmalar da tam zamanlı çalışma olarak nitelendirilmektedir.

Kısmi istihdam kaç gün olabilir ?

Konu hakkında kısmi istihdam en fazla kaç gün olabilir sorusu da sorulmakta. Yukarıda 4857 Sayılı Kanunun ilgili maddesinden de anlaşılacağı üzere bir çalışmanın kısmi süreli olarak sayılabilmesi için haftalık çalışma süresinin 2/3’ünün altında olması gerekmektedir. Bu yüzden kısmi istihdam 20 günden fazla olamaz.

Kısmi süreli çalışma sgk bildirimi nasıl yapılır ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na 06-Kısmi istihdam kodu ile bildirilen çalışanların bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildireceğiniz gün sayısı artık 20’den fazla olamayacak. Sosyal Güvenlik Kurumu önceden bunun kontrolünü yapmıyordu ancak son sistem güncellemesi ile artık yapıyor. Peki ne yapmak gerekiyor ?

Tamam ama benim sigortalım saat hesabı yaptığımda haftada 30 saatten fazla çalışmış oluyor diyorsanız yukarıda belirtilen ilgili yönetmeliklere göre 30 saatten fazla çalışma tam zamanlı çalışmaya geçtiğinden sigortalının hizmetini 30 gün olarak bildirmeniz gerekiyor.

Yok ben 30 gün bildiremem benim zaten maliyetlerim fazla diyorsanız bildirim için bir kaç seçeneğiniz var. Kısmi süreli sözleşme yerine çalışanı 07-Puantaja Tabi Çalışanlar eksik gün kodu ile istediğiniz gün sayısı kadar bildirim yapabilirsiniz. Bunda bildirim için engel teşkil eden bir durum yok. Diğer bir seçenek ise “12-Birden Fazla” eksik gün kodu ile bildirim yapmak. Bu durumda da istediğiniz gün sayısı kadar bildirim yapmış olabileceksiniz.

Part time sigorta sağlıktan yararlanma nasıl olur ?

Part time çalışanların sağlık güvencesi ay içerisinde bildirim yapılan gün sayısına göre farklılık gösterir. Part time yani kısmi süreli sigortalının Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen prim gün sayısı şayet 20 günden fazla ise ayrıca genel sağlık sigortası açılmaz ve ssk üzerinden sağlıktan yararlanır. Ayrıca gss ödemez. Ancak 20 günden az ise aşağıda belirtilenlere dikkat edilmesi gerekiyor.

30 günden az çalışanların genel sağlık sigortası başvurusu nasıl olur ?

Eğer ay içerisinde gün sayısı 20 günden az ise ve bakmakla yükümlü olarak eşi, çocukları, anne ya da babası üzerinden sağlık güvencesi yoksa bu durumda ayın geri kalan günlerinin gss kapsamında tamamlanması zorunlu. Güncel gss prim tutarları için hemen gss g1 primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Part time çalışanların rapor parası nasıl ödenir ?

Part time çalışma sgk bildirimi ve part time çalışan sağlıktan yararlanma konularında yukarıda ayrıntılı olarak bilgi sunduk. Buna ilaveten parttime yani kısmi süreli çalışan sigortalılar rapor almaları durumunda geçici iş göremezlik ödemesi alıp alamayacaklarını da bize sormakta. Eğer rapor alınan tarihten önceki son 1 sene içerisinde en az 90 günlük ssk primi ödendi ise rapor parası ödenir. Ne kadar alabileceğinizi hesaplamak ve ayrıntılı şartlara göz atmak için rapor parası hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kısmi istihdam işsizlik maaşından yararlanır mı ?

İşsizlik maaşında gerekli şartlardan birisi iş çıkış tarihinden evvelki son 3 sene içerisinde en az 600 gün sigorta primi olması. Eğer en az 600 gün varsa kısmi süreli çalışan işten çıktıktan sonra işsizlik ödeneğinden yararlanabilir. Yoksa yararlanamaz.

Konu hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.