Rapor Parası Hesaplama 2020

16

Rapor parası hesaplama işlemi işçinin brüt maaşı üzerinden yapılmakta. Hastalandınız, doğum yaptınız ya da iş kazası geçirdiniz. Bunların sonucunda da doktor size rapor verdi. Bu durumda gerekli şartları sağlamanız halinde Sosyal Güvenlik Kurumu size rapor parası ödemektedir.

2020 brüt asgari ücretin belli olması ile birlikte asgari ücretlinin yatarak ve ayakta tedavilerde 2020 yılında alabileceği günlük rapor parası tutarları da belli oldu Bu yazımızda 2020 rapor parası hesaplaması konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Dilerseniz rapor ücreti hesaplamasını aşağıdaki Sgk rapor parası hesaplama programı ile kolayca yapabilirsiniz.

Rapor parası hesaplama tablosu ile geçici iş göremezlik ödeneği hesaplama yapmak istemezseniz yazının sonundaki yorum bölümünden bilgileri yazmanız halinde biz de hem rapor parası hem de analık rapor parası hesaplaması yaparak ne kadar ödeme alabileceğiniz konusunda yardımcı olabiliriz. 


Rapor parası hesaplama programı 2020

Sigorta parası hesaplama programındaki ilgili alanları doldurarak ortalama ne kadar rapor parası alabileceğinizi hesap edebilirsiniz. Yazımızın devamında ise sgk rapor parası hesaplama 2020 nasıl yapılır, rapor parası alma şart nelerdir gibi konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 • Rapor parası hesaplama motorunda formu doldururken dikkat etmeniz gerekenler aşağıda belirtilmiştir.
 • Hastalık raporlarında ilk 2 güne ödeme yapılmadığından toplam rapor gününüzü 2 gün eksik yazın.Örneğin 10 günlük hastalık raporu aldıysanız raporlu olunan gün kısmına 8 yazın.
 • İş kazasından dolayı rapor aldıysanız raporlu olduğunuz gün sayısının tamamını yazın.
 • Yatarak tedavide ve ayakta tedavide rapor parası hesaplaması farklı olduğundan yatarak ve ayakta istirahat kısımlarını ayrı ayrı yazın.
 • Analık rapor parası ödemesi için raporlu olduğunuz gün sayısının tamamını yazın. Toplamda 112 günlük ödeme yapılmaktadır.
 • Rapor parası hesaplama aracındaki küsürat kısımlarını virgül ile değil nokta ile ayrın. 100.50 gibi.

Rapor parası nasıl hesaplanır 2020

İş göremezlik ödeneği hesaplama brüt ücretiniz üzerinden yapılır.

 • Rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık brüt kazancınız yine son 3 ayın gün sayısına bölünür. Bunun 1/2’si yatarak tedavilerde, 2/3’ü ise ayakta tedavide 1 günlük rapor parası olarak ödenir.
 • İş kazasında ve hamilelik/doğum nedeni ile alınan iş göremezlik raporlarında da hesaplama yukarıda belirtildiği gibidir.
 • SGK doğum rapor parası hesaplaması brüt ücret üzerinden yapılarak toplamda 112 günlük ödeme yapılmaktadır. Eğer doğum çoğul ise 126 günlük ödeme sağlanmaktadır.
 • İş kazalarında rapor süresinin tamamı için ödeme sağlanırken hastalıklarda ilk iki günlük kısmına ödeme yapılmamaktadır.

2020 rapor parası ne kadar ?

Asgari ücretli bir sigortalı için 2020’de asgari ücret rapor parası hesaplamasına göre 1 günlük ayakta tedavi için ödenecek rapor parası tutarı 65,40 TL, hastanede yatarak tedavi için ödenecek rapor parası tutarı ise 49,00 TL olacaktır. Aşağıda asgari ücretli rapor parası hesaplaması yapılmıştır. Eğer brüt maaşınız asgari ücretin üzerinde ise aşağıdaki hesaplama programımız aracılığı ile alabileceğiniz ödemeyi hesaplayabilirsiniz.

3 günlük rapor parası ne kadar 2020

Hastalıktan dolayı alındı ise sadece 1 gününe ödeme yapılır. Asgari ücretten istirahat parası hesaplamasına göre asgari ücretli için ayakta ise 65,40 TL , yatış ise 49 TL ödenir. İş kazası ise 3 günün tamamına ödenir. Asgari ücret üzerinden ödeme tutarı ayakta ise 196,20 TL, yatarak tedavi ise 147 lira ödenecektir.

5 günlük rapor parası ne kadar 2020

5 günlük iş göremezlik raporunun hastalık ise 3 gününe ödeme yapılır. Asgari ücretten rapor parası hesaplamasına göre Asgari ücret üzerinden 3 günlük hastalık ödemesi ayakta ise 196,20 TL, yatarak ise 147 lira olacaktır. Rapor hesaplamasına göre İş kazasında 5 günün tamamına ödenir. Ayakta ise 327,00 TL, yatarak ise 245,00 TL olacaktır.

7 günlük rapor parası ne kadar 2020

İş göremezlik hesaplaması esas alınarak 7 günlük ayakta hastalık raporu için toplam ödeme tutarı 327,00 TL, yatarak tedavide ise 245,25 TL olacaktır. Asgari ücret iş göremezlik hesaplama tablosuna göre iş kazasında 7 günlük rapor ücreti 457,80 TL, yatarak tedavide ise 343,35 TL olacaktır.

10 günlük rapor parası ne kadar 2020

Hastalıkta 1 ve 2 günlük iş göremezlik raporlarına ödeme yapılmadığını biliyoruz. Dolayısıyla hastalık kapsamında asgari ücret 10 günlük rapor parası 8 günlük olarak ödenecektir. Primi asgari ücret üzerinden ödenen bir sigortalıya 10 gün hastalık raporu alması durumununda raporlu sürenin tamamı hastanede yatarak geçtiyse 10 günlük rapor parası hesaplamasına göre 392,40 TL , tamamı ayakta ise yani hastanede yatış yoksa 10 gün rapor parası 523,20 TL  ödenmiş olacaktır.

Eğer iş kazası sonucu alındı ise 10 günün tamamına ödeme yapılır. Bu durumda yatarak tedavide asgari ücretlinin 10 günlük rapor parası 490,50 lira, ayakta tedavide ise 10 günlük rapor ücreti 650 TL olacaktır.

15 günlük rapor parası ne kadar 2020

15 günlük ayakta hastalık raporu için toplam ödeme tutarı 850,20 TL, yatarak tedavide ise 637,65 TL olacaktır. İş kazasında 15 gün ayakta rapor ücreti 981,00 TL, yatarak tedavide ise 735,75 TL olacaktır.

20 günlük rapor parası ne kadar 2020

İş göremezlik raporu hesaplamasına göre 20 günlük rapor hastalıktan alındı ise 18 gününe ödeme yapılır. Asgari ücret üzerinden yatışta 882,00 TL, ayakta ise 1177,20 TL ödenir. İş kazasında tamamına ödenir. Asgari ücrete göre 20 günlük iş kazası rapor parası ayakta ise 1308 TL, yatarak ise 980 TL olacaktır.

30 günlük rapor parası ne kadar 2020

1 aylık rapor parası ne kadar ? 30 günlük rapor parasının hastalıkta 28 gününe ödeme yapılır. Ayakta ise asgari ücret esas alınarak yatışta asgari ücret 1 aylık rapor parası 1372,00 TL, ayakta ise 1831,20 TL ödenir. İş kazasında tamamına ödeme yapılır. Ayakta ise asgari ücret üzerinden 1962 TL, yatarak ise 1470 lira ödenecektir.

45 günlük rapor parası ne kadar 2020

Asgari ücrette rapor parası hesaplamasına göre 45 gün için hastalık ve ayakta istirahatlerde ödenecek toplam tutar 2812,20 TL, yatarak tedavide ise 2109,15 TL olacaktır. İş kazalarında yatarak tedavide 45 günlük rapor ücreti 2207,25 TL, ayakta tedavide ise 2943 TL olacaktır.

Doğum rapor parası hesaplama 2020

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere eğer sigortalı çalışan ya da bağkurlu bir kadın iseniz doğum yapmanız halinde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan doğum öncesi 8 ve sonrası 8 olmak üzere toplamda 16 haftalık analık rapor parası ödemesi alabilirsiniz. Hamilelik ve doğumdan dolayı yapılan tüm ödemeler, ödeme tutarları, şartları ve tüm ayrıntıları doğum parası hesaplama sayfamızda bulabilirsiniz.

SGK doğum rapor parası ne kadar 2020

Yukarıdaki doğum raporu hesaplama formülüne göre asgari ücretli için ayakta tedavide 2020 yılında en düşük günlük rapor parası 65,40 TL, yatarak tedavide günlük iş göremezlik ödeneği 2020 tutarı ise 49,05 olacaktır. Dolayısıyla tekil doğum yani tek doğum yapan sigortalı bir kadına doğum öncesi ve sonrası 112 gün için asgari ücret üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılacak toplam ödeme tutarı 7324,80 lira olacaktır.

Rapor parası nasıl alınır 2020 ?

 • Hastalıktan dolayı rapor parası alabilmeniz için rapor aldığınız tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigortanızın olması ve aktif çalışan olmanız,
 • Analıktan dolayı geçici iş göremezlik doğum parası alabilmeniz için doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigortanızın olması ve aktif çalışan olmanız gerekir.
 • İş kazasında zaten 1 günlük çalışma bile rapor parası almanız için yeterli olacaktır.

Yukarıda belirtilen şartların haricinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeme işleminin tamamlanabilmesi için işveren tarafından çalışmazlık bildiriminin yapılması gerekiyor. Ayrıca iş kazası vakalarında çalışmazlık bildirimine ilave olarak iş kazası bildiriminin de yapılması gerekiyor. İşveren bildiriminin ardından eğer raporda bir eksik yoksa ortalama 15 gün içinde ödeme işlemi tamamlanmış olacaktır. Ayrıntılı şartları öğrenmek ve ödeme almak için izlenecek yol hakkında bilgi edinmek için hemen rapor parası şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rapor parası sorgulama 2020

Sorgulama işlemini e devlet sisteminde;

SGK iş göremezlik ödemeleri PTT’ye gönderilmektedir. PTT’ye gönderilen rapor paralarını gönderiliş tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde almanız gerekiyor. Almadığınız takdirde ödemeniz SGK emanet hesabına alınacaktır. Ödemeniz ne zaman yatacak ? Sorgulamak ve ne zaman yattığı konusunda bilgi için hemen rapor parası ne zaman yatar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eğer SGK Şahıs ödemeleri banka sisteminde tanımlı banka hesabınız varsa ödemeniz PTT yerine bu hesaba aktarılır. Ben PTT ile uğraşamam ödemem hep banka hesabıma gelsin diyorsanız e devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsünden hesabınızı tanımlayabilirsiniz.

Bağkur rapor parası hesaplaması nasıl yapılır ?

Bildiğiniz üzere 4b bağkur kapsamındakiler iş kazası durumunda hastanede yatarak geçen süreler için iş göremezlik ödemesi alabilmekte. Ayrıca kadın bağkurlunun doğum öncesi ve sonrası dönemler için SGK doğum rapor parasından yararlanma hakları bulunmaktadır. Bağkurlular için de Sgk rapor ücreti hesaplaması aynen yukarıdaki gibi olmaktadır. Bağkur prim ödemelerini en düşükten yani tabandan yatıranlar için asgari ücret çalışan rapor parası hesaplamasına göre ayakta istirahatte en düşük günlük rapor ücreti 2020 yılı için 65,40 TL, yatarak tedavide ise 49,05 TL olacaktır.

Rapor parası hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından bize sorabilirsiniz. 

16 Yorum
 1. Rukiye

  Merhaba eşim yeni bir işe girdi.ve iş kazası geçirdi. 6 ay iş göremez raporu var bi hak sahibi olabilirimi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.Eşiniz istirahatte olduğu 6 aylık süre için geçici iş göremezlik yani rapor parası alır. Ayrıca iş kazası sonucu çalışma gücünü en az %10 ve ya üzerinde kaybettiyse sürekli iş göremezlik geliri de bağlanır. Bunun için sürekli iş göremezlik geliri nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 2. levent

  3aylık bürüt maaş 16787 prim 75 gün 20 gün rapor 6 günü hastanede yatarak hesapla yapabilirmisiz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 2500 TL civarı alırsınız.

 3. Bilal demir

  Merhaba ben diizmden ameliyat oldum ve 1 ay raporum ne kadar para alirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgari ücretle çalışıyorsanız ve raporun tamamı ayakta ise 1831 lira alırsınız.

 4. Pembe

  İlginize çok teşekkür ederim .

 5. Pembe

  Ömer bey tekrar merhaba. Bugün çalışabilir raporu aldım ama 34. Haftadan itibaren alabildim. İki hafta yandı. İzin baslama tarihi 24.03.2020 olark görünüyor. Dr a bu rapor tarihi bitince 37. Haftada gelip çalışmaz raporu almam gerekiyor mu dedim ama gerek yok tekrar rapor almana dedi. Ayın 24 ünde izin başlama zaten yazıyor dedi . 37. Haftada çalışabilir raporu bitince tekar rapora gerek var mı yok mu emin olamadım .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Orada izne çıkma tarihi yazıyor zaten doktorun dediği gibi. Yeniden doktora başvuru yapmanıza gerek yok. Doğum olduğunda doğum sonrası rapor alabilirsiniz.

 6. Pembe

  Bir sorum daha olacak Ocak ayı 6 gün prim ödemesi yapıldı.ocaktan 18 gün kco eksik prim günü olarak tanımlandı. Şubat ayı tamamen kısa çalışma ödeneği olrak uygulndi ve bu ay dan bugün 9 martta kadar kcö uygulandı ve bugün çalıştığım yerden cikis alıp başka bir şirkette sigortalı olarak giriş yapıldı. Bugünden itibaren aktif sigortalı olarak görünüyorum ve 35. Haftam yarın gidip çalışabilir raporu alcam. Bu durum engel olmaz dimi başka yerde giriş yaptırmış olmam.

  1. Ömer Meriç

   Yok analık ödemesi almanıza engel teşkil etmez. Önemli olan doğumdan önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün olması ve aktif sigortalılığınızın devam etmesi.

 7. Pembe

  İşkur üzerinden kcö olduğu için önceki haftalarda rapor için gittiğimde sistem onaylamadi o yüzden bu kadar gecikti rapor almam.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar Pembe HANIM. Bir hesaplama yapmam bu bilgiler doğrultusunda eksik olur sanırım. Ancak asgariden ödendiğini varsaydığımızda toplamda ortalama 112 gün için ödenecek tutar 7324 TL olacaktır. Tabi siz 35. haftada aldığınız yani 3 hafta geç aldığınız için ortalama 5900 TL civarı alırsınız.

   1. Pembe

    Peki Ömer bey üç hafta geç rapor almış olmam toplam 112 günlük doğum izninden düşüyor mu

    1. Ömer Meriç

     Tabi ki düşer. Ama şunu yapabilirsiniz. Eğer 32. Haftada doktor girişi varsa doktor geriye dönük olarak rapor düzenleyebilir. Bu durumda ödenek olarak kaybınız olmaz. Eğer 35.haftadan itibaren düzenlenir ise 3 haftalık kayıp olacaktır.

 8. Pembe

  Merhaba bn yarın yani 10 Mart’ta 35. Haftada çalışabilir raporu alacağım. Önceki haftalarda rapor almadım. Ocak ayından 6 gün sigorta primim var Şubat ayı kısa çalışma ödeneği olarak uygulandı ve bu uygulamada sigorta primi ödenmedi. Sadece sağlık sigortası ve 1608 TL maas aldim. Ocak ayı p.e.k toplam 588 TL Aralık ayı 27 gün sigorta primi ve p.e.k 2.448 TL . Ben ne kadar doğum parası alacağım hesaplama yapar msinz. Bugünden itibaren aktif sigortalıym.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.