Rapor Parası Hesaplama 2019

0

Rapor parası hesaplama işlemi işçinin brüt maaşı üzerinden yapılmakta. Hastalandınız, doğum yaptınız ya da iş kazası geçirdiniz. Bunların sonucunda da doktor size rapor verdi. Bu durumda gerekli şartları sağlamanız halinde Sosyal Güvenlik Kurumu size rapor parası ödemektedir.

2019 brüt asgari ücretin belli olması ile birlikte asgari ücretlinin yatarak ve ayakta tedavilerde 2019 yılında alabileceği günlük rapor parası tutarları da belli oldu Bu yazımızda 2019 rapor parası hesaplaması konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Dilerseniz rapor hesaplamasını aşağıdaki hesaplama uygulamamız ile kolayca yapabilirsiniz. Program aracılığı ile hesaplama yapmak istemezseniz yazının sonundaki yorum bölümünden bilgileri yazmanız halinde biz de hesaplama yapabiliriz. 

Rapor parası nasıl alınır 2019 ?

Hastalıktan dolayı rapor parası alabilmeniz için rapor aldığınız tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigortanızın olması ve aktif çalışan olmanız,

Analıktan dolayı geçici iş göremezlik doğum parası alabilmeniz için doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigortanızın olması ve aktif çalışan olmanız gerekir.

İş kazasında zaten 1 günlük çalışma bile rapor parası almanız için yeterli olacaktır.

Yukarıda belirtilen şartların haricinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeme işleminin tamamlanabilmesi için işveren tarafından çalışmazlık bildiriminin yapılması gerekiyor. Ayrıca iş kazası vakalarında çalışmazlık bildirimine ilave olarak iş kazası bildiriminin de yapılması gerekiyor. İşveren bildiriminin ardından eğer raporda bir eksik yoksa ortalama 15 gün içinde ödeme işlemi tamamlanmış olacaktır.

Ayrıntılı şartları öğrenmek ve ödeme almak için izlenecek yol hakkında bilgi edinmek için hemen https://sgkbilgisi.com/rapor-parasi-alma-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rapor parası nasıl hesaplanır 2019

İş göremezlik ödeneği hesaplama brüt ücretiniz üzerinden yapılır. Rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık brüt kazancınız yine son 3 ayın gün sayısına bölünür. Bunun 1/2’si yatarak tedavilerde, 2/3’ü ise ayakta tedavide 1 günlük rapor parası olarak ödenir.

İş kazasında ve hamilelik/doğum nedeni ile alınan iş göremezlik raporlarında da hesaplama yukarıda belirtildiği gibidir. SGK doğum rapor parası hesaplaması brüt ücret üzerinden yapılarak toplamda 112 günlük ödeme yapılmaktadır. Eğer doğum çoğul ise 126 günlük ödeme sağlanmaktadır. İş kazalarında rapor süresinin tamamı için ödeme sağlanırken hastalıklarda ilk iki günlük kısmına ödeme yapılmamaktadır.

SGK doğum rapor parası ne kadar 2019

Yukarıdaki rapor hesaplama formülüne göre asgari ücretli için ayakta tedavide 2019 yılında en düşük günlük rapor parası 56,84 TL, yatarak tedavide günlük iş göremezlik ödeneği 2019 tutarı ise 42,63  olacaktır. Dolayısıyla tekil doğum yani tek doğum yapan sigortalı bir kadına doğum öncesi ve sonrası 112 gün için asgari ücret üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılacak toplam ödeme tutarı 6.366,08 lira olacaktır.

Doğum rapor parası hesaplama 2019

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere eğer sigortalı çalışan ya da bağkurlu bir kadın iseniz doğum yapmanız halinde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan doğum öncesi 8 ve sonrası 8 olmak üzere toplamda 16 haftalık analık rapor parası ödemesi alabilirsiniz. Asgari ücretli bir çalışan için analık iş göremezlik hesaplaması yapacak olursa ortalama olarak alabileceğiniz toplam analık ödemesi 2019 yılı için en düşük 6.366,08 TL olacaktır.

Hamilelik ve doğumdan dolayı yapılan tüm ödemeler, ödeme tutarları, şartları ve tüm ayrıntıları https://sgkbilgisi.com/dogum-parasi-ne-kadar/ sayfamızda bulabilirsiniz.

Rapor parası hesaplama programı 2019

Hesaplama programındaki ilgili alanları doldurarak ortalama ne kadar rapor parası alabileceğinizi hesap edebilirsiniz. Yazımızın devamında ise sgk rapor parası hesaplama 2019 nasıl yapılır, rapor parası alma şart nelerdir v.s. gibi konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

İş kazası mı geçirdiniz. İş kazası sonucu ne kadar ödeme alabileceğinizi hesaplamak için hemen https://sgkbilgisi.com/is-kazasi-rapor-parasi-hesaplama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rapor parası sorgulama

Sorgulama işlemini e devlet sisteminde SGK-4a/4b İş Göremezlik Ödemesi Görme menüsünden kolayca yapabilirsiniz. Sorgulama işlemini buradan yapabilirsiniz >> rapor parası sorgulama

SGK iş göremezlik ödemeleri PTT’ye gönderilmektedir. PTT’ye gönderilen rapor paralarını gönderiliş tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde almanız gerekiyor. Almadığınız takdirde ödemeniz SGK emanet hesabına alınacaktır.

Ödemeniz ne zaman yatacak ? Sorgulamak ve ne zaman yattığı konusunda bilgi için hemen https://sgkbilgisi.com/rapor-parasi-ne-zaman-yatar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eğer SGK Şahıs ödemeleri banka sisteminde tanımlı banka hesabınız varsa ödemeniz PTT yerine bu hesaba aktarılır. Ben PTT ile uğraşamam ödemem hep banka hesabıma gelsin diyorsanız e devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsünden hesabınızı tanımlayabilirsiniz.

Rapor parasını sorgulayamadıysanız ya da PTT’ye gönderildiği halde PTT yok diyorsa çözümü için https://sgkbilgisi.com/rapor-parasi-sorgulama-rapor-parasi-nezaman-yatar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rapor parası hesaplama 2020

01 Ocak 2020 tarihinden itibaren asgari ücretteki artış ile beraber asgari ücretli çalışanlar ve sigorta primleri asgari ücret üzerinde yatanların rapor ücretlerinde de artış olacak. 2020’de asgari ücretli için bir günlük rapor parası ayakta tedavilerde 62 lira, yatarak tedavilerde ise 46 lira olacaktır.

Not: 2020 için belirtilen tutarlar tahminidir. 2020 asgari ücret netleştiğinde net tutarlar yazılacaktır.

Rapor parası hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından bize sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.