İş Kazası Bildirmeme Cezası 2020

0

İş kazası bildirmeme cezası 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereği uygulanmaktadır. İşyerinde ya da işyeri sınırlarında, servis ile işe geliş gidiş esnasında v.s. gibi mesai saatleri içerisinde meydana gelen olay Kanunen iş kazası olarak tanımlanmaktadır. İş kazası bildiriminin SGK 5510 Sayılı Kanunu’na göre belirlenen sürede SGK’ya elektronik ortamda bildirim zorunluluğu bulunmaktadır.

İş kazası bildirim süresi içerisinde bildirim yapmayan işverenlere işyerinin tehlike sınıfı ve çalışan sayısı esas alınarak SGK tarafından idari para cezası uygulanmaktadır.  Sgk iş kazası bildirimi ile ilgili bu yazımızda bildirimi nasıl yapacağınız konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Yazımızın devamında ise iş kazası bildirmeme cezası 2020 ya da 2020 geç bildirim cezasının ne kadar olduğu konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

İş kazası bildirim süresi 2020

İş kazasının bildirim süresi iş kazasının oluş tarihinden itibaren 3 iş günüdür. İş kazasının resmi tatile ya da bayram tatiline denk gelmesi halinde bildirim süresi takip eden ilk iş gününden başlar.

Bu bildirim aynı zamanda Ek 5 tarım sigortalıları ve Ek 9 ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar için de geçerlidir. Ek 5 tarım sigortalılarının iş kazası bildirimlerinin kendileri ya da işverenleri tarafından başvuru formu ile SGK’ya yapılması gerekmektedir.

Ayrıca iş kazasının işveren tarafından derhal kolluk kuvvetlerine ( jandarma, polis) bildirilmesi gerekmektedir. Süresini geçirmeden bildirim yapmak için hemen https://sgkbilgisi.com/is-kazasi-bildirimi-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş kazası kolluk kuvvetlerine bildirim zorunluluğu 2020

İş kazası olur olmaz işveren ya da işveren vekili tarafından derhal kolluk kuvvetlerine yani jandarma ve ya polise bildirim zorunluluğu vardır. Bildirim yapılmadığının tespiti halinde işyeri hakkında cezai müeyyide uygulanabilir.

Bağkurluların iş kazası bildirim süresi 2020

Bağkur kapsamında iseniz iş kazası geçirmeniz halinde kazanın olduğu tarihten itibaren en geç 1 ay içerisinde olmak koşulu ile iş kazası bildirimine engel durumun ortadan kalmasını takip eden günden itibaren 3 iş günü içerisinde bildirim yapılması gerekmektedir.

Bildirim normalde elektronik ortamda yapılmalıdır. Eğer bildirimi elektronik ortamda yapamazsanız iş kazası ve meslek hastalığı bildirim formu ile SGK’ya bildirim yapabilirsiniz.

Örnek:

5 Kasım 2018 Çarşamba günü meydana gelen iş kazası için 3 iş günü hesaplamasına 6 Aralık Perşembe gününden başlamanız gerekiyor. Bu durumda hafta sonu hesaba dahil edilmediğinden iş kazası bildirim için son tarih 10 Aralık 2018 Pazartesi günü olacaktır. İş kazası bildirimi süresinde yapılmadığında uygulanacak idari para cezası tutarları aşağıdaki gibi olacaktır.

İş kazası geç bildirim cezası 2020

Bildirimin geç yapılması halinde işverenlere çalışan sayısı ve işyerinin tehlike sınıfı esas alınarak idari para cezası uygulanmakta. Ayrıca iş kazası sonucu rapor alan çalışan varsa rapor başlangıç tarihinden iş kazası bildirim tarihine kadar olan geçici iş göremezlik ödemeleri de faizi ile birlikte işverenden tahsil edilir.

Uygulanacak idari para cezaları her yıl ilgili Bakanlık tarafından belirlenmekte ve yayımlanmakta. 2020 yılı için geç bildirim halinde tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre uygulanan idari para cezaları aşağıdaki gibidir. Ayrıca bulunduğunuz yıl içerisinde uygulanacak güncel SGK idari para cezası tutarlarına www.csgb.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Yukarıda belirtilen tutarlar iş kazası geç bildirim durumunda uygulanacak ceza tutarlarıdır. Çalışmazlık bildiriminin geç yapılması durumunda da ilave olarak idari para cezası uygulanmaktadır. Rapor bildirmeme ceza tutarları için https://sgkbilgisi.com/rapor-bildirmeme-cezasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

iş kazası bildirmeme cezası indirim

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından iş kazası geç bildiriminden dolayı tebliğ edilen idari para cezasını tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde uygulanan tutar üzerinden %25 oranında indirim uygulanır. Eğer ödemek istemiyorsanuz ve itiraz edecekseniz yine tebliğ tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde gerekçeli ve sağlam dayanağı olan dilekçe ile itiraz etmelisiniz. İtiraz dilekçesini bağlı olduğunuz SGK Müdürlüğüne elden ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz.

İtirazınızın sonucu SGK tarafından size yazılı olarak bildirilir. İtiraz sonucu red gelirse ve yine ödeme yapmazsanız borcunuz icraya intikal eder. İtirazda izlenecek yol ve örnek dilekçeler için https://sgkbilgisi.com/sgk-idari-para-cezasina-nasil-itiraz-edilir-itiraz-dilekcesi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eğer ödemek istiyorsanız ödeme işlemini yapabilmek için SGK tarafından İPC’nin size tebliğ tarihinin sisteme girilmiş olması gerekiyor. Eğer tebliğ tarihi girilmediyse sistemde borç görünmez. Tebliğ tarihi girildiyse 26 haneli SGK sicil numarası üzerinden SGK ile anlaşmalı bankalardan, mobil ya da internet bankacılığından ya da SGK kart ile prim ödeme sisteminden SGK Ödemeleri-SSK İPC menüsünden ödeme yapabilirsiniz.

İdari para cezasını ödemek için https://sgkbilgisi.com/sgk-idari-para-cezasi-odemesi-nasil-nereye-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş kazası bildirim işlemleri ile ceza hususu hakkındaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.