Doğum İzni Raporu Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Doğum izni raporu sigortalı çalışan ya da memur anne ile 4b kapsamındaki kadın bağkurlunun doğum öncesi ve sonrası aldığı rapor olarak tanımlanabilir. Özellikle doğum öncesi rapor başlangıç tarihleri ile doğum sonrası işe dönme ya da işten ayrılma konularında bizlere çok fazla soru gelmekte. Biz de bu yazımızda çok sorulan bu soruları derledik. Doğum öncesi ve sonrası izinler, haklar ve diğer tüm işlemler hakkında sık sorulan sorular ve cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.  Siz de konu hakkında kafanıza takılanları yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

Doğum izni raporu sigortalı çalışan ya da memur anne ile 4b kapsamındaki kadın bağkurlunun doğum öncesi ve sonrası aldığı rapor olarak tanımlanabilir. Özellikle doğum öncesi rapor başlangıç tarihleri ile doğum sonrası işe dönme ya da işten ayrılma konularında bizlere çok fazla soru gelmekte. Biz de bu yazımızda çok sorulan bu soruları derledik. Doğum öncesi ve sonrası izinler, haklar ve diğer tüm işlemler hakkında sık sorulan sorular ve cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.  Siz de konu hakkında kafanıza takılanları yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

Doğum izni 32.hafta bitince mi başlar ?

Kanunda doğum öncesi iznin başlama tarihi “doğumdan 8 hafta önce”  olarak tanımlanmaktadır. Dolayısıyla doğum izninin başlaması için 32. haftanın tamamlanması gerekmektedir.

37. hafta çalışamaz raporu ne zaman alınır ?

Kadın çalışanın kanunen 32. haftada doğum öncesi izne ayrılma ya da doktor raporu ile 37. haftaya kadar çalışma hakkı bulunmaktadır. Eğer doğum öncesi izne 32. haftada ayrılmayacaksanız 32. haftada doktorunuza başvurarak doğum öncesi çalışabilir raporu almanız gerekmektedir. Bu zaruridir. Bunu geç yapmanız durumunda gecikilen süre doğum sonrası izin hakkından düşülür. 32. hafta çalışabilir raporu aldıktan sonra doktor 37. haftaya kadar çalışabilir raporunda izne ayrılacağınız tarih yazar. Bu raporlar elektronik istirahat uygulaması üzerinden düzenlenmekte ve düzenlendiğinde sistem üzerinden işverene de tebliğ edilmekte.

37.hafta iş göremezlik raporu örneği

Raporlar elektronik ortamda düzenlenir. E-İstirahat uygulaması üzerinden düzenlenmiş olan 32. haftadan 37. haftaya kadar çalışabilir rapor örneği aşağıda paylaşılmıştır.

37.hafta iş göremezlik raporu örneği

Doğum yapan kadın işsizlik maaşı alabilir mi ?

İşsizlik ödeneği alınabilmesi için gerekli koşullar şunlardır;

 • 4a ssk kapsamında çalışıyor olmak,
 • İşveren tarafından çıkış verilmesi,
 • Son 3 senede en az 600 gün olması.

Eğer yukarıdaki şartlar sağlanıyorsa  doğum nedeniyle işten ayrılma durumunda işsizlik maaşı ödenir. Yoksa ödenmez. Doğumdan kaynaklı olarak sigortalı/sigortasız annelere ödenen tüm yardımlara  doğum parası ne kadar başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Doğum izni işsizlik maaşını nasıl etkiler ?

Bildiğiniz üzere işsizlik maaşı için gerekli gün sayısı son 3 yıl içerisinde en az 600 gündür.  “01-İstirahat” ile 30 günden az bildirilen doğum izni süreleri ile geçici iş göremezlik süreleri tam olarak kabul edilir. Dolayısıyla doğum izni süresi işsizlik maaşını etkilemez.

Hamilelik nedeniyle işten ayrılma işsizlik maaşı ödenir mi ?

İşten kendi isteği ile ayrılan sigortalılara işsizlik maaşı ödenmez. Hamile iken analık geçici iş göremezlik raporu alarak işten çıkmanız durumunda prim günü olarak şartları sağlasanız bile SGK doğum rapor parası ödenmez. Ancak hamile iken çıkış işveren tarafından verilirse, son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigorta varsa bu durumda işsizlik maaşından yararlanma hakkınız olacaktır.

Doğum sonrası işten ayrılma işsizlik maaşı ödenir mi ?

Doğum izninden sonra işten ayrılma işsizlik maaşı konusu sık sorulan soruların arasında yer alır. Doğum sonrasında çıkışın işveren tarafından verilmesi ve son 3 senelik zaman içerisinde en az 600 gün sigorta primi olması halinde doğum izni sonrası işsizlik maaşı ödenir. Ancak çıkış işveren tarafından verilmezse ya da en az 600 gün yoksa bu durumda doğum izninden sonra işsizlik maaşından yararlanma hakkınız olmayacaktır.

Doğum izninde işten çıkarılma usüle uygun mudur ?

Kanuna göre doğum izninde ya da geçici iş göremezlik süresince işçinin işten çıkarılması kanuna uygun bir durum değildir. İşçi iş mahkemesine gitmesi durumunda davayı kazanacak ve mahkeme işe iadesine karar verecektir. Bununla alakalı birçok emsal karar bulunmaktadır.  Doğum izninden sonra işten çıkarılma için durum farklıdır. 4857 Sayılı Kanuna göre iş sözleşmesinin fesih nedenlerinden birisinin gerçekleşmesi halinde işten çıkış verilebilir. 

Ücretsiz izin işsizlik maaşını etkiler mi ?

Ücretsiz izin süreleri işsizlik maaşını etkiler. Son 3 yıllık gün hesabında ücretsiz izin alınan süreler, bu sürelerde prim ödenmediğinden hesaba dahil edilmez. Ücretsiz izin süreleri harici bildirim yapılan prim gün sayısı en az 600 gün ve üzeri olursa ve diğer gerekli şartlar da sağlanırsa işsizlik maaşı ödenebilir.

Öğretmen doğum izni hesaplaması nasıl yapılır ?

Öğretmenlerin doğum iznine ayrılma süreleri şu şekildedir;

 • Doğum öncesi 8 ve doğum sonrası 8 olacak şekilde toplamda 16 haftalık ücretli izin hakları vardır.
 • Bu sürelerde maaşları kesilmez ve tam olarak ödenir.
 • 32. haftadan 37. haftaya kadar doktor raporu ile çalışabilirler. Bunun için 32. haftada doktora başvurarak çalışabilir raporu alınması gerekmektedir.  Bu durumda doğum öncesi kullanılmayan 5 hafta doğum sonrasına aktarılır.
 • Öğretmenlerin yaz tatiline denk gelen doğum öncesi ve ya sonrası izin süreleri eğitim döneminde izin olarak kullanılamaz.
 • Web’te doğum iznine ayrılma tarihi hesaplama programları aracılığı ile tam olarak hangi tarihte ayrılmanız gerektiği hususunda hesaplamalar yapabilirsiniz.

Doğum izninde öğretmen maaş alır mı ?

Doğum izni süresi boyunca öğretmenlerin maaşları tam olarak ödenmektedir. Sözleşmeli öğretmenlerde de durum aynıdır. Ancak sözleşmelilerin sigorta kapsamı ssk olduğundan SGK tarafından da ödeme yapılabilmektedir. Bu durumda SGK tarafından yapılan ödemenin çekilerek öğretmen tarafından bağlı olduğu Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yatırılması gerekmektedir.

Doğum izni bittikten sonra rapor alınabilir mi ?

Doğum izni bittikten sonra geçici iş göremezlik raporu doktorun uygun görülmesi durumunda verilir.  Tek doktordan bir takvim yılı içerisinde en fazla 40 güne kadar rapor alınabilirken heyet raporu olması halinde bunda belirlenmiş bir üst sınır bulunmamaktadır. Doğum sonrasında iş göremezlik raporu aldıysanız ne kadar ödeme alabileceğinizi hesaplamak için rapor parası hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Doğum İzni Raporu Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Cevapları” üzerine 6 yorum
 1. Merhabalar 32. Haftalıkken çalışabilir raporu aldım 37. Haftada tekrar çalışamaz raporu almam gerekiyor mu sgk yı aradım oradaki çalisan gerekmiyor dedi ne yapmalıyım daha sonra ödeme konusunda sıkıntı çıkmaması icin

  Cevapla
  • Merhaba. Doktor raporda doğum öncesi izin başlangıç tarihini falan yazıyor bildiğim kadarıyla. Bu nedenle yeni rapor almanıza gerek yok doğuma kadar. Doğum olunca doğum sonrası rapor girilecek.

   Cevapla
 2. Merhaba,

  32 haftada çalışabilir raporu aldım 37 haftada süresi doluyor ama doktorumdan memnun değilim hastane değişikliği yaparsam rapor veya ödemeyi etkiler mi ?

  Cevapla
 3. İyi günler hamileligimin 32.haftasinda çalışabilir rapuru aldım. 22 şubat a kadar raporum vardı. 24 şubat tarihinde (37 hafta 2 günlükken) çalışamaz raporu aldım. Çalıştığım kuruma verdim. Şimdi doğum yaptım ancak çalışamaz raporum görünmüyor. Hastaneden verilen belgenin çalışamaz raporu olmadigini söylüyorlar. Ne yapmalıyım? Nasıl durumu düzeltebilirim

  Cevapla
Yorum yapın