Tazminat Alma Şartları 2020

24

Tazminat alma şartları 2020 ‘ de işten çıkan ya da çıkacak çalışanlar tarafından merak edilmektedir. 2020 yılında işten ayrılmayı düşünen çalışanlar  kıdem tazminatı almanın püf noktalarını ve tazminat için gereken şartları merak ediyor.

Bu yazımızda ise 2020 yılı içerisinde işten ayrılmayı düşünenler için ayrıntılı ve güncel olarak kıdem tazminatı almanın şartlarına değineceğiz.

Tazminat nasıl hesaplanır 2020 ?

Alınacak en düşük kıdem tazminatı brüt asgari ücrete göre belirlenirken en yüksek tazminat tutarı yani kıdem tazminatı tavanı ise en yüksek emekli maaşını alan devlet memuruna ödenecek en yüksek aylık ikramiye tutarına göre belirleniyor. Kıdem tazminatı brüt ücret üzerinden hesaplanır. Çalışılan her ay için ortalama ödenecek kıdem tazminatı tutarı ise yaklaşık olarak son brüt kazancın yaklaşık %8,27’üne isabet ediyor.

Kıdem tazminatı hesaplaması işten ayrılış tarihindeki son brüt kazancınızın işyerindeki toplam çalışma süreniz ile çarpılması ve çıkan tutar üzerinden de vergi kesilmesi formülü ile bulunuyor. Her bir yıllık çalışma için son brüt ücretiniz kadar brüt tazminat hesaplanır. Tabi net tutar vergi düşüldükten sonra ödenen kısımdır. Ancak  kıdem tazminatı hesaplaması yapılırken bazı ücretler hesaplamaya dahil edilmez.

Alabileceğiniz tazminat tutarını hesaplamak için hemen https://sgkbilgisi.com/kidem-tazminati-hesaplama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Brüt ücreti yüksekten ödenenler için tavan tazminat uygulaması bulunmaktadır. Güncel kıdem tazminatı tavanı tutarları için https://sgkbilgisi.com/kidem-tazminati-tavani/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kıdem tazminatı brüt mü net mi ?

Brüt ücret üzerinden damga vergisi kesintisi yapılarak hesaplanır. Hesaplamayı sizin için yapabilirim. Yazı altındaki yorum kısmından işe giriş ve işten ayrılış tarihlerinizi, toplam gün sayınız ile son brüt kazancınızı yazmanız halinde ne kadar tazminat alabileceğinizi hesaplayabilirim. 

Kıdem tazminatı alma şartları 2020

Tazminat almanın şartları arasında en önemlileri ve olmazsa olmaz olanları işyerinden kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında ayrılmanız ve işyerinde en az 1 yıllık çalışmanızın bulunması gerekiyor. Kıdem tazminatı alma koşulları arasında yer alan kendi isteğiniz ve kusurunuz ile işten ayrılma durumunun bazı istisnaları bulunmaktadır. Kendi isteğiniz ile ayrılmanız halinde tazminat hak edebileceğiniz durumları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Emeklilik,
 • Malulen emeklilik,
 • Sağlık problemleri nedeniyle işten ayrılma,
 • Evlenen kadınların resmi nikah tarihinden itibaren en geç 1 yıl içerisinde kendi isteği ile ayrılması,
 • İşverenin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranması, maaş ödememesi v.s. gibi zorlayıcı durumların var olması halinde kendi isteğiniz ile bile işten ayrılsanız işveren tazminatınızı ödemek zorundadır.

Şartlarda tazminat alabilmek için gerekli genel durumlar belirtilmiştir. Ancak tazminat almanın bazı incelikleri ve püf noktaları vardır. Öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/kidem-tazminati-almanin-puf-noktalari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Özel sektörde tazminat alma şartları 2020

Yukarıda belirtilen şartlar hem özel sektörde çalışan hem de Kamuda sözleşmeli olarak çalışan tüm sigortalılar için geçerlidir. Peki şartlar bu şekilde de ben kendi isteğimle ayrılırsam işveren tazminat ödemez mi ? Tabi ki öder ama bazı istisnalar var. Kendi isteğinizle de işten çıktığınızda tazminat alabileceğiniz istisnai durumları öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/kendi-istegiyle-isten-ayrilan-tazminat-alabilir-mi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli çalışan tazminat alma hakkı 2020

Emekli çalışanlar da tazminat alabilmekte. Eğer emekli olup da çalışmaya devam eden biri iseniz yukarıda belirtilen tazminat şartları sağlanarak iş çıkışınız verildiyse tazminat alabilirsiniz.

Koronavirüs kıdem tazminatı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan işyerlerinde çalışan ve iş çıkışı verilen sigortalıların tazminat alıp alamayacakları merak konusu. Burada net bir cevap verebilmek kanunen mümkün değil.Ancak Kanunen iş çıkışı işveren tarafından verilen ve en az 1 yıl çalışmış olanlara tazminatlarının ödenmesi gerekiyor.

3600 gün kıdem tazminatı 2020

Kıdem tazminatı 3600 günü tamamlayarak işten ayrılanlara da ödenmektedir. 3600 günden tazminat alabilmek için yukarıda belirtilen tazminat almak için şartların haricinde sigorta başlangıç tarihinizin 09.09.1999 tarihinden önce olması ve sigortadan 3600 gün ile yaş haricindeki emeklilik şartlarını sağlamış olmanız gerekmektedir. 3600 gün ile belirtilen bu kıdem tazminat alma şartlarını sağlıyorsanız öncelikle yukarıda örneğini vermiş olduğumuz dilekçe ile SGK’dan kıdem tazminatı alabilir yazısı almanız ve sonrasında da işyerinize emeklilik gerekçesi ile işten ayrılmak istediğinizi bu yazı ile birlikte bildirmeniz gerekiyor.

1999 sonrası sigortalı olanlarda ise emeklilik gerekçesi ile kıdem tazminatı alabilmek için emeklilik için gerekli olan yaş harici sigortalılık süresi ve prim gün sayısı şartlarının sağlanması gerekiyor.

3600 günle işten çıktığınızda ne kadar tazminat alacağınızı bilmiyor musunuz ? O zaman hesaplamak için https://sgkbilgisi.com/3600-gun-kidem-tazminati-hesaplama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kıdem tazminatı hesabına dahil edilen kazançlar

Çalışanlara ödenen;

 • Yemek, gıda, yakacak, eğitim, konut, erzak, taşıt ve giyecek yardımları,sağlık yardımları
 • Çıplak ücretleri,
 • Kasa tazminatı ödemeleri,
 • Sosyal yardım niteliği taşıyan ayakkabı yardımı ya da ayakkabı yardımı için yapılan ödeme,
 • Unvan tazminatları,
 • Aile yardımı diğer ismi ile asgari geçim indirimi ödemeleri,
 • Çocuk yardımları,
 • Temettü ödemeleri,
 • Havlu ve sabun yardımları (Eğer bu yardım işyerinde veriliyorsa tazminat hesabına dahil edilmez)
 • Yıpranma için ödenen tazminatlar,
 • Nitelik zamları,
 • Mali sorumluluk tazminatları,
 • Süreklilik arz eden prim ödemeleri.

Kıdem tazminatı hesaplanırken dahil edilmeyen kazançlar

Kıdem tazminatı hesaplanırken dahil edilmeyen ödemeler şunlardır;

 • Yıllık izin alacakları,
 • Evlilik yardımı,
 • Hafta tatilindeki çalışma için ödenen ücret,
 • Bayramlarda ödenen harçlıklar,
 • Sağlık yardımları,
 • Genel tatildeki çalışma için ödenen ücret,
 • Doğum ve ölüm yardımları,
 • İzin harçlıkları,
 • Jestiyon ödemesi,
 • teşvik ikramiye ve primleri ile jübile ikramiyeleri,
 • Seyahatlar için ödenen primler,
 • Sürekli bir nitelik arz etmeyen primler,
 • Fazla mesai paraları,
 • İş aramak için verilen yardımlar,
 • Harcırah ödemeleri,
 • Bir defalığına ödenen ikramiyeler,
 • İş elbiseleri ya da koruyucu malzemeler için yapılan ödemeler.

Kasa tazminatı kimlere verilir ? 

Hizmet akdine tabi olarak bordrolu çalışanlara ( örneğin ssk kapsamındaki sigortalılara) ödenir. Kasa tazminatı herkese ödenmez. Sadece sözleşmesinde kasa tazminatı alma hakkı olanlara ödenir. Kısaca bu hak tüm çalışanlara verilmiş bir hak değildir.

İşveren kıdem tazminatımı ödemiyor 

01 Ocak 2018 tarihi itibariyle ücret alacaklarında yeni bir sisteme geçildi. Arabuluculuk sistemi. Son düzenleme ile birlikte eğer işveren kıdem tazminatınızı ödemiyorsa izlemeniz gereken yol şudur;

Kıdem tazminatı alma yolları takip etmeniz gereken süreç;

 • Öncelikle noter aracılığı ile işverene tazminatınızın ödenmesini bir ihtarname ile talep edeceksiniz.
 • İşveren ihtarnamede belirtilen süre içerisinde şayet tazminat ödemenizi yapmazsa bu durumda bulunduğunuz İl/İlçe’deki adliye binasına giderek arabuluculuk bürosuna başvuracaksınız. Arabulucu dosyanızı inceledikten sonra uygun gördüğü bir zamanda sizi ve işvereni görüşmeye çağıracak. İsminden de anlaşılacağı üzere aranızı bulmaya yani işveren ile anlaşamadığınız hususlarda sizi uzlaştırmaya çalışacak. Şayet arabulucu sizi uzlaştırabilirse ve işveren ile anlaşabilirseniz tazminatınızı bu süreçte mahkemeye gitmeden alabilirsiniz. Ancak siz ya da işveren tarafında bir uzlaşmazlık olursa ve anlaşma sağlanamazsa arabulucu bunu rapor tutarak mahkemeye bildirir.
 • Arabulucu ile çözülemediğinde ardık iş mahkemesine intikal eder.

Kıdem tazminatı alabilir yazısı dilekçe örneği

Bu yazı Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınır. Size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek başvuruda bulunabilir ve bu yazıyı alabilirsiniz. Bu yazıyı alabilmenizi ilk sigorta başlangıç tarihine göre yaş şartı dışında emeklilik için gerekli olan prim günü ve sigortalılık süresi şartını yerine getirmiş olmanız gerekiyor. Genelde tazminat alabilir yazısı 3600 gün için bilinir ancak dediğim gibi eğer sigorta süresi ve prim günü şartını yerine getirdiyseniz bu yazıyı alabilirsiniz. 3600 günden tazminat alabilir yazısı için de sigorta ilk giriş tarihinizin 08.09.1999 tarihinden önce olması ve ssk kapsamında en az 3600 günlük hizmeti tamamlamış olmanız gerekiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kıdem tazminatı alabilmek için kıdem tazminatı dilekçe örneğiniz şu şekilde olabilir;

……………Sosyal Güvenlik Merkezine

İşyerine verilmek üzere tarafıma kıdem tazminatı alabilir yazısının verilmesi hususunu arz ederim. 

Ayrıntılı yazmanıza gerek yok. Yukarıdaki gibi bir Sgk kıdem tazminatı alabilir yazısı dilekçe örneği yazmanız yeterli olacaktır.

3600 gün tazminat dilekçesi örneği

Eğer 08.09.1999 tarihi ve ya öncesinde herhangi bir kapsamda sigortanız varsa ve toplamda en az 3600 günü tamamladıysanız SGK’dan yazı alarak işyerine verebilir ve emeklilik gerekçesi ile işten çıkarak tazminat hakkı elde edebilirsiniz. Yukarıda verilen örnek dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak yazı alabilirsiniz.

Kıdem tazminatı avansı

Yargıtay kararlarına göre çalışırken işçiye tazminat adı altında yapılan ödemeler tazminat olarak nitelendirilemiyor. Bu ödemelerin avans olarak nitelendirilmesi gerektiği kanaati var. İşte çalışırken işçiye yapılan tazminat ödemesi kıdem tazminatı avansı olarak nitelendirilir. İşveren ödediği bu avansı daha sonra toplu olarak işçinin kıdem tazminatı hakkından kesme hakkına sahip oluyor.

Kıdem tazminatı nereden alınır ? 

Kıdem tazminatını işveren öder. Kıdem tazminatı almak için şartları sağlıyor olmanıza rağmen işveren tazminatınızı ödemezse arabuluculuk bürosuna başvurmanız gerekiyor.

Askerlik tazminatı alma şartları

İşyerinde en az 1 yıl süreli çalışmanızın olması halinde askere gittiğinizde işveren tazminatınızı ödemek zorundadır. Bunun için askerlik sevk belgesini aldıktan sonra askerlik gerekçesi ile işten ayrılma talebinizi işyerinize iletmeniz gerekiyor.

Kıdem tazminatı alma süresi 

Kıdem tazminatında zaman aşımı süresi 10 yıldır. 2020 yılında işten ayrıldınız diyelim. İşveren tazminatınızı ödemedi. 2029 yılına kadar tazminat için mahkemeye başvuru hakkınız var.

Kıdem tazminatı bordrosu örneği

kıdem tazminatı bordrosunun bir örneği aşağıdaki gibidir;

tazminat-hesaplama-bordrosu
kidem-tazminati-bordrosu

İşverene noterden ihtarname örneği 2020

İşçinin tazminat ödemelerinin, maaşın geç ödenmesi v.s. gibi alacakların geç ödenmesi halinde noter aracılığı ile işverene gönderilecek ihtarname örneği aşağıdaki gibidir;

noter-ihtarname-ornegi
isci-ihtarname-ornegi

Kıdem tazminatı belirsiz alacak davası

Bu dava çeşiti Hukuk Mahkemeleri Kanunu ile getirilmiştir. Eğer alacak miktarı belirlenemiyorsa bu dava açılır. Tabi dava açılırken eskiden olduğu gibi direk mahkemeye başvuru yapılamıyor. Öncelikle arabulucuya başvuru yapılması şarttır. Arabulucu alacak hususunda bir netlik kazandırmaz ise bu durumu rapor eder ve bu durumdan sonra artık belirsiz alacak davası açılabilir.

Kıdem tazminatı hakkındaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

24 Yorum
 1. e.a

  Merhaba 19.11.2004 girisliyim. Kidem tazminati almak istiyorum. 2020 yilinda bu tazminati alabilir miyim? Alabilmem icin hangi sartlar gerekli?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi isteğiniz ile ayrılırsanız alma hakkınız olmaz maalesef. Toplamda 7000 gün prim varsa eğer sgkdan yazı alarak tazminat alabilirsiniz.

 2. muzaffer kara

  işe giriş tarihi 15.11.2017 çıkış tarihi 02.02.2020 maas 2600 kıdem tazmınat hesaplayabilirmisiniz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt maaşınız ne kadar? Ayrıca 2020 de brüt ücretiniz artacaksa bunu göz önünde bulundurarak yazın.

 3. R.A

  17.05.2004 İşe giriş tarihi aktif şu an çalışmaktayım ne kadar tazminat hakkım vardır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt maaşınız ne kadar acaba ?

 4. Osmannuri çelik

  Merhabalar 19.03.2015cıkısım girisim 07.16.2016 girisim var ama su and kendi istegimle cıkıyorum kıdem tazminatı almaya hak kazanırmıyım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi isteğinizle çıkmanız durumunda normalde tazminat hakkınız yok. Ancak bazı istisnaları var. Onlar da yazımızda mevcut.

 5. ihsan Karaman

  İşyerinde namaz kilmama müsade etmiyor tazminatimla işten ayrılma hakkım varmı şimdiden teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tazminat için ya da işten çıkmak için geçerli bir sebep mi bilemiyorum. Eğer en az 1 yıllık çalışmanız varsa dava açarsınız mahkeme karar verir.

 6. zengin ela

  01 30 2014 girişliyim işe işten ayrılırsam tazminat alabilirmiyim 2020 de ayrılmayı düşünüyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi isteğiniz ile ayrılmanız halinde tazminat hakkınız olmaz.

 7. Mustafa

  Merhaba ben 5 senedir özel bi iş yerinde calısuyorum belimde kırık olusdugunsan dolayı amaliyat oldum 3 dane pilatin adıldı kendi isdeğimle işden ayrılsam tazminadımı alabilirmiyim nasıl bi yol izlemem lazim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi isteğiniz ile ayrılırsanız olmaz. Ama sağlık probleminizin çalışmanıza engel teşkil ettiğine dair bir rapor alarak sağlık nedeni ile işten çıkarsanız işverenin o durumda tazminat ödemesi gerekir.

 8. ceycey

  merhaba bir işyerinde 23 yıl çalıştım ve işten çıkarıldım 2.5 yıldır tazminatımı vecem diye beni oyalıyor ne yapmam lazım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Arabulucuya başvurmanız gerekiyor.

 9. Ümit

  Merhaba 10.2017den beri aynı işyerinde çalışıyorum. Eğitim hayatıma devam etmek için işten çıkacağım tazminat alma hakkım var mıdır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi isteğiniz ile çıkacağınız için işveren ödemek zorunda değil.

 10. Mustafa aksungur

  03.06.2014 ise giris 03.06.2020 cikıs 2350 gün sigorta son aldıgim maas 2850

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son brüt kazancınız nedir acaba ?

 11. Sevoş

  Merhaba 2013 aralık ayı giriştiğim iş yerinde tarafıma uygulanan mobing sen dolayı ihtar çekmeyi düşünüyorum. Tazminatımı alabilirmiyim? Korona dan dolayı kısa çalışma da olduğumuz için son brüt maaşımda düşük görünüyor. Korkmadan önce 4200 da brüt maaşım. Cevaplarsanız sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet mobing tazminat için geçerli bir sebeptir. Ancak işveren ödemeyrbilir. Sonrasında dava açmanız gerekir. 1 yıllık çalışma karşılığı ortalama brüt maaşınız kadar tazminat alırsınız

   1. Sevoş

    Peki kısa çalışma da aldığım maaşın brütü üzerinden mi yatar? Yoksa kısa çalışmadan önce almış olduğum brütün mü?

    1. Ömer Meriç

     Son brüt maaş üzerinden hesaplanır. Bence brüt normale dönene kadar bekleyin.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.