İşyerinden Tazminat Alma Şartları 2022

İşyerinden tazminat alma şartları 2022 ‘ de işten çıkan ya da çıkacak çalışanlar tarafından merak edilmektedir. 2022 yılında işten ayrılmayı düşünen çalışanlar  kıdem tazminatı almanın püf noktalarını ve tazminat için gereken şartları merak ediyor.

İşyerinden tazminat alma şartları 2022 ‘ de işten çıkan ya da çıkacak çalışanlar tarafından merak edilmektedir. 2022 yılında işten ayrılmayı düşünen çalışanlar  kıdem tazminatı almanın püf noktalarını ve tazminat için gereken şartları merak ediyor.

Bu yazımızda ise 2022 yılı içerisinde işten ayrılmayı düşünenler için işyerinden tazminat almanın yolları, askerlik tazminat alma yolları ve işyerinden tazminat almak için ne yapmalıyım gibi konu hakkında tüm ayrıntılar ile soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Özel sektörde tazminat alma şartları 2022

Tazminat almanın şartları arasında en önemlileri ve olmazsa olmaz olanları işyerinden kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında ayrılmanız ve işyerinde en az 1 yıllık çalışmanızın bulunması gerekiyor. Kıdem tazminatı alma şartları arasında yer alan kendi isteğiniz ve kusurunuz ile işten ayrılma durumunun bazı istisnaları bulunmaktadır. Kendi isteğiniz ile ayrılmanız halinde tazminat hak edebileceğiniz durumları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Emeklilik,
 • Malulen emeklilik,
 • Sağlık problemleri nedeniyle işten ayrılma,
 • Evlenen kadınların resmi nikah tarihinden itibaren en geç 1 yıl içerisinde kendi isteği ile ayrılması,
 • İşverenin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranması, maaş ödememesi v.s. gibi zorlayıcı durumların var olması halinde kendi isteğiniz ile bile işten ayrılsanız işveren tazminatınızı ödemek zorundadır.

Şartlarda tazminat alabilmek için gerekli genel durumlar belirtilmiştir. Ancak tazminat almanın bazı incelikleri ve püf noktaları vardır. Öğrenmek için hemen kıdem tazminatı almanın püf noktaları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yukarıda belirtilen şartlar hem özel sektörde çalışan hem de Kamuda sözleşmeli olarak çalışan tüm sigortalılar için geçerlidir. Peki şartlar bu şekilde de ben kendi isteğimle ayrılırsam işveren tazminat ödemez mi ? Tabi ki öder ama bazı istisnalar var. Kendi isteğinizle de işten çıktığınızda tazminat alabileceğiniz istisnai durumları öğrenmek için hemen  işten kendi ayrılan tazminat alabilir mi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Askerlik tazminatı alma şartları

İşyerinde en az 1 yıl süreli çalışmanızın olması halinde askere gittiğinizde işveren tazminatınızı ödemek zorundadır. Bunun için askerlik sevk belgesini aldıktan sonra askerlik gerekçesi ile işten ayrılma talebinizi işyerinize iletmeniz gerekiyor. Askerlikten dolayı yukarıda belirtilenler dışında işten çıkış tazminatı alma şartları aranmamaktadır.

Tazminat nasıl hesaplanır 2022 ?

Alınacak en düşük kıdem tazminat alma hakları brüt asgari ücrete göre belirlenirken en yüksek tazminat tutarı yani kıdem tazminatı tavanı ise en yüksek emekli maaşını alan devlet memuruna ödenecek en yüksek aylık ikramiye tutarına göre belirleniyor. Kıdem tazminatı brüt ücret üzerinden hesaplanır. Çalışılan her ay için ortalama ödenecek kıdem tazminatı tutarı ise yaklaşık olarak son brüt kazancın yaklaşık %8,27’üne isabet ediyor.

Kıdem tazminatı hesaplaması işten ayrılış tarihindeki son brüt kazancınızın işyerindeki toplam çalışma süreniz ile çarpılması ve çıkan tutar üzerinden de vergi kesilmesi formülü ile bulunuyor. Her bir yıllık çalışma için son brüt ücretiniz kadar brüt tazminat hesaplanır. Tabi net tutar vergi düşüldükten sonra ödenen kısımdır. Ancak  kıdem tazminatı hesaplaması yapılırken bazı ücretler hesaplamaya dahil edilmez. Alabileceğiniz tazminat tutarını hesaplamak için hemen kıdem tazminatı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kıdem tazminatı hesabına dahil edilen kazançlar

Çalışanlara ödenen;

 • Yemek, gıda, yakacak, eğitim, konut, erzak, taşıt ve giyecek yardımları,sağlık yardımları
 • Çıplak ücretleri,
 • Kasa tazminatı ödemeleri,
 • Sosyal yardım niteliği taşıyan ayakkabı yardımı ya da ayakkabı yardımı için yapılan ödeme,
 • Unvan tazminatları,
 • Aile yardımı diğer ismi ile asgari geçim indirimi ödemeleri,
 • Çocuk yardımları,
 • Temettü ödemeleri,
 • Havlu ve sabun yardımları (Eğer bu yardım işyerinde veriliyorsa tazminat hesabına dahil edilmez)
 • Yıpranma için ödenen tazminatlar,
 • Nitelik zamları,
 • Mali sorumluluk tazminatları,
 • Süreklilik arz eden prim ödemeleri.

Kıdem tazminatı hesaplanırken dahil edilmeyen kazançlar

Kıdem tazminatı hesaplanırken dahil edilmeyen ödemeler şunlardır;

 • Yıllık izin alacakları,
 • Evlilik yardımı,
 • Hafta tatilindeki çalışma için ödenen ücret,
 • Bayramlarda ödenen harçlıklar,
 • Sağlık yardımları,
 • Genel tatildeki çalışma için ödenen ücret,
 • Doğum ve ölüm yardımları,
 • İzin harçlıkları,
 • Jestiyon ödemesi,
 • teşvik ikramiye ve primleri ile jübile ikramiyeleri,
 • Seyahatlar için ödenen primler,
 • Sürekli bir nitelik arz etmeyen primler,
 • Fazla mesai paraları,
 • İş aramak için verilen yardımlar,
 • Harcırah ödemeleri,
 • Bir defalığına ödenen ikramiyeler,
 • İş elbiseleri ya da koruyucu malzemeler için yapılan ödemeler.

Kıdem tazminatı brüt mü net mi ?

Brüt ücret üzerinden damga vergisi kesintisi yapılarak hesaplanır. Hesaplamayı sizin için yapabilirim. Yazı altındaki yorum kısmından işe giriş ve işten ayrılış tarihlerinizi, toplam gün sayınız ile son brüt kazancınızı yazmanız halinde ne kadar tazminat alabileceğinizi hesaplayabilirim. 

Emekli çalışan tazminat alma hakkı 2022

Emekli çalışanlar da tazminat alabilmekte. Eğer emekli olup da çalışmaya devam eden biri iseniz yukarıda belirtilen tazminat şartları sağlanarak iş çıkışınız verildiyse tazminat alabilirsiniz.

Koronavirüs kıdem tazminatı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan işyerlerinde çalışan ve iş çıkışı verilen sigortalıların tazminat alıp alamayacakları merak konusu. Burada net bir cevap verebilmek kanunen mümkün değil.Ancak Kanunen iş çıkışı işveren tarafından verilen ve en az 1 yıl çalışmış olanlara tazminatlarının ödenmesi gerekiyor.

3600 gün kıdem tazminatı 2022

Kıdem tazminatı 3600 günü tamamlayarak işten ayrılanlara da ödenmektedir. 3600 günden tazminat alabilmek için yukarıda belirtilen tazminat almak için şartların haricinde sigorta başlangıç tarihinizin 09.09.1999 tarihinden önce olması ve sigortadan 3600 gün ile yaş haricindeki emeklilik şartlarını sağlamış olmanız gerekmektedir.

3600 gün ile belirtilen bu kıdem tazminat alma şartlarını sağlıyorsanız öncelikle yukarıda örneğini vermiş olduğumuz dilekçe ile SGK’dan kıdem tazminatı alabilir yazısı almanız ve sonrasında da işyerinize emeklilik gerekçesi ile işten ayrılmak istediğinizi bu yazı ile birlikte bildirmeniz gerekiyor. 1999 sonrası sigortalı olanlarda ise emeklilik gerekçesi ile kıdem tazminatı alabilmek için emeklilik için gerekli olan yaş harici sigortalılık süresi ve prim gün sayısı şartlarının sağlanması gerekiyor. Kısaca 3600 günle bir işyerinden tazminat alma şartlarından en önemlisi herhangi bir kapsamda sigorta başlangıcının 08.09.1999 tarihi öncesinde olması.

Kasa tazminatı kimlere verilir ?

Hizmet akdine tabi olarak bordrolu çalışanlara ( örneğin ssk kapsamındaki sigortalılara) ödenir. Kasa tazminatı herkese ödenmez. Sadece sözleşmesinde kasa tazminatı alma hakkı olanlara ödenir. Kısaca bu hak tüm çalışanlara verilmiş bir hak değildir.

İşveren kıdem tazminatımı ödemiyor ne yapmalıyım ?

01 Ocak 2018 tarihi itibariyle ücret alacaklarında yeni bir sisteme geçildi. Arabuluculuk sistemi. Bu sistemi anladığımızda tazminat nasıl alınır sorusunun cevabını da anlamış oluruz. Son düzenleme ile birlikte eğer işveren kıdem tazminatınızı ödemiyorsa izlemeniz gereken yol şudur; Kıdem tazminatı alma yolları takip etmeniz gereken süreç;

 • Öncelikle noter aracılığı ile işverene tazminatınızın ödenmesini bir ihtarname ile talep edeceksiniz.
 • İşveren ihtarnamede belirtilen süre içerisinde şayet tazminat ödemenizi yapmazsa bu durumda bulunduğunuz İl/İlçe’deki adliye binasına giderek arabuluculuk bürosuna başvuracaksınız. Arabulucu dosyanızı inceledikten sonra uygun gördüğü bir zamanda sizi ve işvereni görüşmeye çağıracak. İsminden de anlaşılacağı üzere aranızı bulmaya yani işveren ile anlaşamadığınız hususlarda sizi uzlaştırmaya çalışacak. Şayet arabulucu sizi uzlaştırabilirse ve işveren ile anlaşabilirseniz tazminatınızı bu süreçte mahkemeye gitmeden alabilirsiniz. Ancak siz ya da işveren tarafında bir uzlaşmazlık olursa ve anlaşma sağlanamazsa arabulucu bunu rapor tutarak mahkemeye bildirir.
 • Arabulucu ile çözülemediğinde ardık iş mahkemesine intikal eder.

Kıdem tazminatı alabilir yazısı dilekçe örneği

Bu yazı Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınır. Size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek başvuruda bulunabilir ve bu yazıyı alabilirsiniz. Bu yazıyı alabilmenizi ilk sigorta başlangıç tarihine göre yaş şartı dışında emeklilik için gerekli olan prim günü ve sigortalılık süresi şartını yerine getirmiş olmanız gerekiyor.

Genelde tazminat alabilir yazısı 3600 gün için bilinir ancak dediğim gibi eğer sigorta süresi ve prim günü şartını yerine getirdiyseniz bu yazıyı alabilirsiniz. 3600 günden tazminat alabilir yazısı için de sigorta ilk giriş tarihinizin 08.09.1999 tarihinden önce olması ve ssk kapsamında en az 3600 günlük hizmeti tamamlamış olmanız gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kıdem tazminatı alabilmek için kıdem tazminatı dilekçe örneğiniz şu şekilde olabilir;

 • ……………Sosyal Güvenlik Merkezine
 • İşyerine verilmek üzere tarafıma kıdem tazminatı alabilir yazısının verilmesi hususunu arz ederim. 

3600 gün tazminat dilekçesi örneği

Eğer 08.09.1999 tarihi ve ya öncesinde herhangi bir kapsamda sigortanız varsa ve toplamda en az 3600 günü tamamladıysanız SGK’dan yazı alarak işyerine verebilir ve emeklilik gerekçesi ile işten çıkarak tazminat hakkı elde edebilirsiniz. Yukarıda verilen örnek dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak yazı alabilirsiniz.

Kıdem tazminatı avansı nasıl alınır ?

Yargıtay kararlarına göre çalışırken işçiye tazminat adı altında yapılan ödemeler tazminat olarak nitelendirilemiyor. Bu ödemelerin avans olarak nitelendirilmesi gerektiği kanaati var. İşte çalışırken işçiye yapılan tazminat ödemesi kıdem tazminatı avansı olarak nitelendirilir. İşveren ödediği bu avansı daha sonra toplu olarak işçinin kıdem tazminatı hakkından kesme hakkına sahip oluyor.

Kıdem tazminatı nereden alınır ?

Kıdem tazminatını işveren öder. Kıdem tazminatı almak için şartları sağlıyor olmanıza rağmen işveren tazminatınızı ödemezse arabuluculuk bürosuna başvurmanız gerekiyor.

Kıdem tazminatı alma süresi

Kıdem tazminatında zaman aşımı süresi 10 yıldır. 2022 yılında işten ayrıldınız diyelim. İşveren tazminatınızı ödemedi. 2029 yılına kadar tazminat için mahkemeye başvuru hakkınız var.

Kıdem tazminatı bordrosu örneği

Sgk tazminat alma şartlarını sağlayanlar ve ödeme yapılanlar için düzenlenecek kıdem tazminatı bordrosunun bir örneği aşağıdaki gibidir;

tazminat hesaplama bordrosu
kıdem tazminatı bordro örneği

İşverene noterden ihtarname örneği 2022

İşçinin tazminat ödemelerinin, maaşın geç ödenmesi v.s. gibi alacakların geç ödenmesi halinde noter aracılığı ile işverene gönderilecek ihtarname örneği aşağıdaki gibidir;

tazminat noter ihtarname örneği
işçi ihtarname örneği

Kıdem tazminatı belirsiz alacak davası

Bu dava çeşiti Hukuk Mahkemeleri Kanunu ile getirilmiştir. Eğer alacak miktarı belirlenemiyorsa bu dava açılır. Tabi dava açılırken eskiden olduğu gibi direk mahkemeye başvuru yapılamıyor. Öncelikle arabulucuya başvuru yapılması şarttır. Arabulucu alacak hususunda bir netlik kazandırmaz ise bu durumu rapor eder ve bu durumdan sonra artık belirsiz alacak davası açılabilir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

40 Yorum
 1. Erol

  İyi günler kıdem tazminatımı almak istiyorum ama hemen vermiyor . En az kaç ayda alabilirim ve karşılıklı bir yazı yazarsak veya 3 aya bölersek nasıl bir yazı yazmamız gerekir. Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde kanunen derhal ödenmesi gerekmektedir. Aksi sizinle işveren arasındaki bir sözleşme ile belirlenebilir.

 2. HÜLYA YILDIZ

  Merhabalar,
  01.11.2001 Tarihli işe girişliyim 7.269 gün primim var Kendi isteğim ile çıktığımda Kıdem tazminatı alabilir miyim?
  Teşekkürler şimdiden

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet alabilirsiniz.

   1. HÜLYA YILDIZ

    Ömer bey,
    21 yıl çalışma sürem var alo 170 sigorta hatta 25 yıl çalışma koşulunu doldurmadan alamazsınız dedi sizce bu durumda çalışma süresi bakılmaksızın 7000 primi doldurduğumdan dolayı kıdem tazminatı hak etme yazısını sigiortaya gittiğimde alamamazlık söz konusu olmuyor sanırım

    1. Ömer Meriç

     Yanlış söylemişler. 7000 günü dolduranlar için sigortalılık süresi şartı yok. Dilekçenizi verin siz alabilirsiniz.

 3. Muhammed

  Merhaba ilk sigorta tarihim 5 ay 2005 2009 dan beri bir işlerinde vardiyali calisiyor um yaklaşık 40 ay 12 saat çalıştım sonra 8 saat çalışmaya basladim 2015 de anlaşmalı tazminatli çıkış aldim 3 gün sonra tekrar aynı yerde çalışmaya basladim simdi kendi isteğimle çıkıyorum tazminat alabilirmiyin pirim 4330

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İlk sigorta başlangıç tarihi 2005 ise kendi isteğinizle çıkış yaptığınızda tazminat alabilmeniz için 7000 günü tamamlamanız gerekiyor.

 4. Rifat

  Merhaba ben 2016 haziran ayında liman sektörüne girdim ağır iş yaklaşık 5 yıldır bu iş yerinde çalışıyorum iş sıkıntılı hurda ve ağır hammeddeler tahliye ediyoruz yaz kış dışardayız yağmur çamur aşırı sıcak demeden çalıştırıyorlar ve daha sağlıklı iyi bir iş buldum bu işten çıkıp Kıdem tazminatımıda almak istiyorum brüt maaşım yaklaşık 5 bin Türk lirası tazminatımı nasıl alabilirim yardımcı olabilirmisiniz Teşekkür ederim…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi isteğinizle çıkarsanız tazminat ödenmez. Ancak 1999/09 dönemi ya da öncesinde herhangi bir kapsamda sigorta başlangıcınız varsa ve toplamda en az 3600 prim günü şartını sağlıyorsanız tazminat alabilirsiniz.

 5. serhat

  Merhaba sağlık sebebiyle işten ayrıldım kıdem tazminatım hesaplandı bankaya yatıracaklarını söylediler fakat taksitle ödemeye başladılar 12 taksitle ödediler fakat taksitle ödemeyi kabul ettiğime dair herhangi bir anlaşma imza yapmamama rağmen taksitle ödediler yasal faiz talebi için nasıl bir yol izlemem gerek örnek bir dilekçe formu varmıdır yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yasada taksitle ödenmesine dair bir uygulama bulunmamakta. Sizin onayınız alınsa bile böyle ödenemez. Yasal faiz talebi derken neyi talep edeceksiniz ?

 6. Sevoş

  Merhaba 2013 aralık ayı giriştiğim iş yerinde tarafıma uygulanan mobing sen dolayı ihtar çekmeyi düşünüyorum. Tazminatımı alabilirmiyim? Korona dan dolayı kısa çalışma da olduğumuz için son brüt maaşımda düşük görünüyor. Korkmadan önce 4200 da brüt maaşım. Cevaplarsanız sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet mobing tazminat için geçerli bir sebeptir. Ancak işveren ödemeyrbilir. Sonrasında dava açmanız gerekir. 1 yıllık çalışma karşılığı ortalama brüt maaşınız kadar tazminat alırsınız

   1. Sevoş

    Peki kısa çalışma da aldığım maaşın brütü üzerinden mi yatar? Yoksa kısa çalışmadan önce almış olduğum brütün mü?

    1. Ömer Meriç

     Son brüt maaş üzerinden hesaplanır. Bence brüt normale dönene kadar bekleyin.

 7. Mustafa aksungur

  03.06.2014 ise giris 03.06.2020 cikıs 2350 gün sigorta son aldıgim maas 2850

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son brüt kazancınız nedir acaba ?

 8. Ümit

  Merhaba 10.2017den beri aynı işyerinde çalışıyorum. Eğitim hayatıma devam etmek için işten çıkacağım tazminat alma hakkım var mıdır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi isteğiniz ile çıkacağınız için işveren ödemek zorunda değil.

 9. ceycey

  merhaba bir işyerinde 23 yıl çalıştım ve işten çıkarıldım 2.5 yıldır tazminatımı vecem diye beni oyalıyor ne yapmam lazım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Arabulucuya başvurmanız gerekiyor.

 10. Mustafa

  Merhaba ben 5 senedir özel bi iş yerinde calısuyorum belimde kırık olusdugunsan dolayı amaliyat oldum 3 dane pilatin adıldı kendi isdeğimle işden ayrılsam tazminadımı alabilirmiyim nasıl bi yol izlemem lazim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi isteğiniz ile ayrılırsanız olmaz. Ama sağlık probleminizin çalışmanıza engel teşkil ettiğine dair bir rapor alarak sağlık nedeni ile işten çıkarsanız işverenin o durumda tazminat ödemesi gerekir.

 11. zengin ela

  01 30 2014 girişliyim işe işten ayrılırsam tazminat alabilirmiyim 2020 de ayrılmayı düşünüyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi isteğiniz ile ayrılmanız halinde tazminat hakkınız olmaz.

 12. ihsan Karaman

  İşyerinde namaz kilmama müsade etmiyor tazminatimla işten ayrılma hakkım varmı şimdiden teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tazminat için ya da işten çıkmak için geçerli bir sebep mi bilemiyorum. Eğer en az 1 yıllık çalışmanız varsa dava açarsınız mahkeme karar verir.

 13. Osmannuri çelik

  Merhabalar 19.03.2015cıkısım girisim 07.16.2016 girisim var ama su and kendi istegimle cıkıyorum kıdem tazminatı almaya hak kazanırmıyım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi isteğinizle çıkmanız durumunda normalde tazminat hakkınız yok. Ancak bazı istisnaları var. Onlar da yazımızda mevcut.

 14. R.A

  17.05.2004 İşe giriş tarihi aktif şu an çalışmaktayım ne kadar tazminat hakkım vardır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt maaşınız ne kadar acaba ?

 15. muzaffer kara

  işe giriş tarihi 15.11.2017 çıkış tarihi 02.02.2020 maas 2600 kıdem tazmınat hesaplayabilirmisiniz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt maaşınız ne kadar? Ayrıca 2020 de brüt ücretiniz artacaksa bunu göz önünde bulundurarak yazın.

 16. e.a

  Merhaba 19.11.2004 girisliyim. Kidem tazminati almak istiyorum. 2020 yilinda bu tazminati alabilir miyim? Alabilmem icin hangi sartlar gerekli?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi isteğiniz ile ayrılırsanız alma hakkınız olmaz maalesef. Toplamda 7000 gün prim varsa eğer sgkdan yazı alarak tazminat alabilirsiniz.

   1. özcan

    slm 2008gırişliyim ssk ya son 4yıl calıştıgım iş yeriıne cocugum hasta dedım işe 2hafta gıdemedım kuruş ödemeden cıkışımı verdıler ama ben imza fılan atmadım tazmınat almam icin ne yapmalıyım

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Mazeretsiz işe gitmemek tazminatsız çıkış sebeplerinden birisidir. Önce ihtarname çekmelisiniz. İşveren ihtarnamede belirttiğiniz süre içerisinde tazminat ödemezse bu durumda arabuluculuk bürosuna başvurma hakkınız var.

    2. Leylifer

     Merhaba ben leylifer 2003 de giriş yaptım sigortam 2012 de yapıldı ve hep yarım gün ödeniyor kapıcı olmama ragmen kiracı gösterdiler ve kapıcılık yaparken paramı vermediler sigortadan part time olarak gösterdiler bu durumda tazminatımı alamıyorum sadece sigorta olan kısmımı veriyorlar hakkımı vermiyorlar ve ben 20 yıldır orda kapıcı olarak çalıştım ve sigortamhep eksik yatırıldı ihtiyar çekerek çıkışımı verdim beni bilgilendirirseniz sevinirim

     1. Ömer Meriç

      Merhaba. Tam olarak sorunuz nedir ?