Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan Tazminat Alabilir mi 2020

30

Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alabilir mi sorusu işten kendi isteği ile ayrılmayı düşünenlerin cevabını merak ettiği soruların başında gelmektedir. Kıdem tazminatı alabilmek için birçok şart bulunmaktadır. Bu şartlardan en önemlisi de kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında işten ayrılmanızdır. Tabi normalde kendi isteğiniz ile işten ayrılmanız halinde işveren size tazminat ödemek zorunda olmamakla birlikte bu durumun bazı istisnaları vardır. Bu yazımızda işten kendi çıkan tazminat alabilir mi ve kendi isteğimle işten ayrılırsam işsizlik maaşı alabilir miyim konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Kıdem tazminatı şartları nelerdir ?

Genel olarak tazminat hakkından yararlanabilmeniz için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor;

 • İşten çıkış tarihinden itibaren işyerindeki çalışmanızın en az 1 yıl olması,
 • Kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında işten ayrılmanız.

Kıdem tazminatı şartları konusunda daha fazla bilgiye ihtiyacınız mı var. O zaman hemen  kıdem tazminatı alma şartları sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

Kendi isteğimle işten ayrılırsam tazminat alabilir miyim 2020

Her ne kadar en önemli şart kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında işten ayrılmak olsa da bu durumun bazı istisnaları bulunmakta. Aşağıda kendi isteğiniz ile işten ayrılmanız halinde tazminat alabileceğiniz istisnai durumlar ve kendi iisteğiyle işten ayrılan kişinin izlemesi gereken yol konusunda bilgi verilmiştir.

Kıdem tazminatı alabilmenin bazı püf noktaları vardır. Bunlara dikkat ederseniz ve anlattığımız yolu izlerseniz tazminat alabilirsiniz. Bu püf noktaları merak ediyorsanız hemen kıdem tazminatı almanın püf noktaları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Kendi isteğiyle işten ayrılma tazminat alınabilen durumlar aşağıda belirtilmiştir.

1-Kıdem tazminatı askerlikten dolayı nasıl alınır ? 

Erkek çalışanların askerlik sebebi ile işten ayrılması halinde işveren tazminat ödemek zorundadır. Bunun için askerlik sevk belgenizi aldıktan sonra işverene askerlik gerekçesi ile işten ayrılacağınızı bildirmeniz ve tazminat talebinde bulunmanız gerekiyor.

2-Evlilik nedeniyle tazminat alma şartları

Kanunen resmi evlilik tarihinden itibaren en geç 1 yıl içerisinde evlilik nedeni ile kendi isteği ile işten ayrılma durumunda kadın işçiye işveren tazminat ödemek zorundadır. Bunun için yapmanız gereken çok basit. Resmi nikahı çıkardıktan sonra evlilik cüzdanı ve dilekçe ile işverene başvuru yapın. Bu durumda işveren size tazminatınızı ödemek zorundadır.

Evlilik tazminatını nasıl alabileceğinizi ve başvuruyu nasıl yapabileceğinizi bilmiyor musunuz ? O zaman hemen evlilik tazminatı alma şartları sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

3-Sağlık problemleri sebebi ile işten ayrılma tazminat

Eğer sağlık durumunuz yaptığınız işe engel teşkil ediyorsa bunu gerekçe göstererek işten ayrılmanız halinde işveren size tazminat ödemek zorundadır. Tabi bunun için sağlık raporu yani sağlık durumunuzun bu işi yapmaya uygun olmadığına dair rapor almalısınız. Bu raporu devlet hastanelerinden alabilirsiniz. Rapor aldıktan sonra işverene dilekçe ile başvurarak tazminat talep edebilirsiniz.

4-Emeklilik gerekçesi ile işten ayrılma halinde tazminat

Emeklilik için yaş şartı dışında gerekli olan sigortalılık süresi ve prim gün sayısı şartlarını yerine getirdiyseniz SGK’dan tazminat alabilir yazısı ile işvereninize başvuru yaparak işten çıkış yapmanız halinde işveren size tazminat ödemek zorundadır. Bunun için öncelikle SGK’dan yazı almanız ve sonrasında emeklilik gerekçesi ile işten çıkacağınızı işverene bildirmeniz gerekiyor. Örneğin 08.09.1999 tarihi ve ya öncesinde sigorta girişiniz var ve 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 günü tamamladınız diyelim. Bu durumda SGK’dan  3600 günle emekli olabilir yazısını alarak tazminatınızı işvereninizden talep edebilirsiniz.

5-İşyerindeki zorlayıcı sebeplerle işten ayrılma tazminat

İşverenin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranışları, maaşınızı zamanında ödememesi ya da hiç ödememesi, fazla mesai yaptırması ve bunlara ilişkin ödemeleri yapmaması gibi birçok sebep işyerinde zorlayıcı sebep olarak nitelendirilir. Bu durumda işten çıkışınızı talep edebilir  ve işverenden tazminatınızı talep edebilirsiniz.

İstifa eden işçi kıdem tazminatı Alabilir mi Yargıtay kararı ?

İstifa ederek işten ayrılan işçiler için Yargıtay tarafından verilen birçok karar bulunmaktadır. Ama hepsi özel  durumlar olduğundan burada tek tek paylaşmak imkansız olacaktır. Eğer yukarıda kendi isteğiniz ile işten ayrılma durumunda tazminat ödenmesi gereken durumlardan birisi ile işten çıktıysanız zaten mahkeme kesinlikle lehinize karar vermektedir. Bunların haricinde maaş ödenmemesi, fazla mesai yaptırılmasına rağmen ücret ödenmemesi gibi nedenlerle işçinin istifa etmesi durumunda da mahkeme lehe kararlar vermekte.

Kıdem tazminatı fonunda kendi isteği ile ayrılana tazminat

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere 2020 yılı itibariyle kıdem tazminatında yeni bir sisteme geçiş öngörülmekte. Yeni sistemde işveren işçinin hak ettiği aylık tazminat tutarını her ay işçi adına açılan tazminat fonu hesabına aktaracak. Bu hesaba aktarılan paralar fonlarda değerlenecek. İşçi kendi isteği ile ayrılsa bile tazminat kaybı olmayacak. Sistemde belli bir süre kalanlar biriken paralarını çekebilecek.

Tabi yukarıdaki durum yeni çalışanlar için geçerli olacak. Çalışmaya devam edenlerin yeni sisteme geçişinin nasıl olacağı konusunda belirsizlik çözülmüş değil.

Kendi isteğiyle işten ayrılan işsizlik maaşı alabilir mi 2020

İşsizlik maaşı kendi isteğiniz ile ayrılmanız halinde ödenmez. İşsizlik maaşı alabilmek için işten kendi isteğiniz dışında ayrılmanız, işten çıkış tarihinden önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün sigortanızın olması ve son 4 aylık kısımda 120 günlük prim ödemenizin olması gerekiyor.

Kendi isteği ile işten ayrılan ihbar tazminatı alabilir mi ?

İhbar tazminatı işçi ya da işverenin iş sözleşmesinin feshinde kanunen belirlenen sürelere uymamasından dolayı karşı tarafa ödenmesi gereken tazminat türüdür. Burada işçinin kendi isteği ile ayrılması ya da işveren tarafından çıkış verilmesi tazminat durumunu etkilememektedir. Kanuni ihbar sürelerine uymayan işçi ya da işveren karşı tarafa ihbar tazminatı ödemek zorundadır.

Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alabilir mi 2020 konusundaki sorularınızı yazının sonundaki Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

30 Yorum
 1. Huseyin

  Merhaba ben haziranda da 7 senem doluyor çalıştığım ıs yeri de kendi çıkışımı versem işsizlik maaşı alabiliyormuyum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendiniz ayrılırsanız alamazsınız işsizlik maaşı.

 2. Fevzi

  Merhabalar ilk sigorta gırısım 2015 toplam sigorta pırımım 3600 den fazla şuan çalıştığım yerde 3 seneyi gectı kendı isteğim ile ayrlımmam durumunda kıdem tazminat ı alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigorta ilk giriş tarihiniz 2015 olmamalı. Zira 3600 günüm var diyorsunuz? İşe giriş, bağkur v.s. ilk başlangıç ne zaman ?

 3. cem

  merhaba sigorta girişim 1997 şu anda çalıştığım yerde 5senedir çalışıyorum kendi isteyimle cıkıcam sskdan çıkış kağıdı alarak tazminatımı alabiliyormuyum bürüt olarak 5 senelik

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplam hizmet süreniz diğer çalışmalarınız ile birlikte en az 3600 gün ise tazminat yazısı alarak işyerinden çıkış alabilirsiniz. Bu durumda işveren size tazminatınızı ödemek zorundadır.

 4. Tamer Bayraktar

  Merhabalar ilk işeyde girişim 1994 halen çalışmakta oldugum özel güvenlik 2013 yılından beri çalışıyorum.Kendi isteğimle işden çıkarsam tazminat alabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer toplamda en az 3600 gün sigortanız varsa emeklilik gerekçesi ile işten çıkmanız halinde tazminat alırsınız

 5. Birol

  Merhaba ben2016 yilinda ise basladim sigorta girisim 1993 kendi istegimle ayrilmak istiyorum nedeni 1.5 yil senelik iznim var kullanmadim bu durumda kidem tazminatimi ne kadardir alabilirmiyim calistigim yerden baska kendi bir isine Verdi bende Burda calisma istemiyorum cunku daha guzel bir is buldum fazla gittigim ekstralada verilmiyor gorevim otobüs şöföruyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda sigorta hizmetiniz kaç gün bu işte değil toplam tüm çalışma gün sayınız yani!

 6. Fevzi

  2005 ekımde ilk SSK başlangıçım yanlış yazmış

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tekrar. Kendi isteğiniz ile ayrılmanız halinde işveren size tazminat ödemek zorunda değil. 3600 günden tazminat alabilmeniz için ilk sigorta giriş tarihinizin 08.09.1999 tarihi ve ya öncesinde olması gerekiyor.

 7. Süleyman

  İlk işegirişim 2000 6000gün sigortam var. 1997çıraklık var. Kendi isteğimle ayrılsam tazminat alabilir iyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi isteğiniz ile ayrılmanız halinde alamazsınız. 7000 günü tamamlamanız gerekiyor.

 8. Huriye

  Ilk çalıştığım yerden 4,5 yildan sonra kendi istegimle ayrıldım ayrilali bir yil oldu tazminat alabilir miyim buradan

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi isteğiniz ile ayrıldığınız için tazminat alma hakkınız olmaz maalesef.

 9. Uğur

  Merhaba 4 buçuk senedir aynı iş yerinde çalışıyorum ilk başta markette çalışıyor dum sonra imalata çektiler beni çalışma saatleri hergün farklı durmadan çalışıyoruz ayaktayım mola saatlerimiz bile yok kendi isteğimle çıksam tazminat alabilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi isteğiniz ile ayrılmada normalde tazminat hakkınız yok. Ancak zorla fazla mesai yaptırılması, çalışma saatlerinden fazla çalıştırma v.s. gibi durumlar zorlayıcı sebeplere girer. Bunları gerekçe gösterip çıkabilirsiniz. Tabi işveren tazminatı ödememekte diretecek. Ancak siz arabulucuya gideceksiniz. Sonrası ise mahkeme.

 10. Nevzat

  merhaba ben 23\09\2003 te sigortalı oldum 2013 te 6 cı ayda girdi çıktı yaptım 10065 tl para aldım şimdi kendi isteğimle işten ayrılmak istiyorum ama tazminat vermiceklerini biliyorum çıkıştan itibaren 2700 kusur primim var toplamda 5300 kusur oldu. tazminat almam için iş yerimin kusuruda var tabi mesela 2003 ten beri aynı firmadayım iznlerimiz 14 gün ve çok mesai kalıyoruz bazende zorluyorlar pazar günüde dahil servisimiz ticari minübüs ve kapalı her tarafı artı emekli ve yabancı uyruklu pasaportları dahi olmayan işçi çalıştırıyorlar bunun için ne yapmam gerekiyor bana bilgi gönderirseniz sevinirim iyi günler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi isteğiniz ile ayrıldığınızda tazminat hakkınız yok. Maaşlar düzenli ödenmiyorsa, fazla mesai yaptırılıp ödeme verilmiyorsa ya da ahlak kurallarına aykırı durumlar mevcutsa ancak mahkeme kararı ile tazminat hakkınız olabilir.

 11. Alp aydın

  Merhaba eşim memur olarak başka ile atandı eşimin yanına gitmem gerekiyor bu durumda işten ayrılırsam tazminat alabilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır kendi isteğiniz ile ayrılma sayılır. İşverene kalmış. Ödemek zorunda değil.

 12. Sedat

  Merhaba,

  Staj başlangıcı malumunuz üzere sigorta başlangıcı sayılmıyor. Staj bailangıcım 1999 Tarihi. Stajımız bittmek üzereyken staj yaptığımız işletme 1 ay daha çalışmamızı talep etti. Ve bunun karşılığında sigorta primimizi ve maaşımızı tam yatırmayı önerdi. Biz bunu kabul ederek 1 ay fazla çalıştık. Şuan mevcut sistemde kontrol ettiğimde bu 1 aylık süre gözükmüyor. 1 ayı kanıtlamam için ne yapmam gerekir? O dönemde kayıtlar yazılı yapıldığı için, online sisteme geçerken hata yapılmış olabilir.

  Telekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sedat BEY adınızı, soyadınızı, baba adınızı ve doğum yılınızı yazarsanız SGK’dan arkadaşlara kaydınızı sorgulatabilirim. Ya da kendiniz SGK’ya giderek ssk tescil sistemi üzerinden ad soyadı ile sorgulatma yapabilirsiniz.

 13. Ysnbe

  1 yıla yakın devlet memuru olarak.calistim.sonra ayrıldım bu süreçteki yatırılan sigorta primlerini alabilir.miyim bir yolu.var mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağladıysanız primlerin iadesi yapılır. Aksi halde iade durumu yok.

 14. ÇAĞLAR

  Merhaba toplamının sayım 7364.sigorta başlangıcım 1998.Son 3 senedir aynı iş yerinde çalışıyorum. Kendi isteğim le ayrılmak istesem tazminat alabiliyormuyum.işsizlik sigortası alabiliyormuyum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SGK’dan tazminat alabilir yazısını alarak işten çıkmanız durumunda işveren tazminat ödemek zorundadır. Kendi isteğiniz ile ayrıldığınızda işsizlik ödeneği alamazsınız maalesef.

 15. Ramazan

  Bir ay oldu isden çıkalı kendi istegimlede çıkmadım benden habersiz elaman getirmiş ise gittiğimde gelme dedi ne yapmam gerekiyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer işveren çıkış yaptıysa tazminat ödemesi gerekir. Eğer 1 yıl çalışmanız varsa ödemek zorunda. Arabulucu bürosuna başvurun 1 ay içinde ödemezse.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.