Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan Tazminat Alabilir mi 2023 & İstisnai Durumlar

Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alabilir mi sorusu işten kendi isteği ile ayrılmayı düşünenlerin cevabını merak ettiği soruların başında gelmektedir. Kıdem tazminatı alabilmek için birçok şart bulunmaktadır. Bu şartlardan en önemlisi de kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında işten ayrılmanızdır. Tabi normalde kendi isteğiniz ile işten ayrılmanız halinde işveren size tazminat ödemek zorunda olmamakla birlikte bu durumun bazı istisnaları vardır. Bu yazımızda işten kendi çıkan tazminat alabilir mi ve kendi isteğimle işten ayrılırsam işsizlik maaşı alabilir miyim konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Kıdem tazminatı şartları nelerdir ?

Tazminat alarak işten ayrılma şartları genel olarak aşağıdaki gibidir;

 • İşten çıkış tarihinden itibaren işyerindeki çalışmanızın en az 1 yıl olması,
 • Kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında işten ayrılmanız.

Kıdem tazminatı şartları konusunda daha fazla bilgiye ihtiyacınız mı var. O zaman hemen  kıdem tazminatı alma şartları sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

Kendi isteğimle işten ayrılırsam tazminat alabilir miyim 2023

Kendi isteğiyle işten ayrılan tazminat alma şartları için en az 1 yıllık çalışma şartını sağlamalısınız. . Aşağıda kendi isteğiniz ile işten ayrılmanız halinde tazminat alabileceğiniz istisnai durumlar ve kendi isteğiyle işten ayrılan kişinin izlemesi gereken yol konusunda bilgi verilmiştir.

Kıdem tazminatı alabilmenin bazı püf noktaları vardır. Bunlara dikkat ederseniz ve anlattığımız yolu izlerseniz tazminat alabilirsiniz. Bu püf noktaları merak ediyorsanız hemen kıdem tazminatı almanın püf noktaları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Kendi isteğiyle işten ayrılma tazminat alınabilen durumlar aşağıda belirtilmiştir.

1-Kıdem tazminatı askerlikten dolayı nasıl alınır ?

Erkek çalışanların askerlik sebebi ile işten ayrılması halinde işveren tazminat ödemek zorundadır. Bunun için askerlik sevk belgenizi aldıktan sonra işverene askerlik gerekçesi ile işten ayrılacağınızı bildirmeniz ve tazminat talebinde bulunmanız gerekiyor.

2-Evlilik nedeniyle tazminat alma şartları

Kanunen resmi evlilik tarihinden itibaren en geç 1 yıl içerisinde evlilik nedeni ile kendi isteği ile işten ayrılma durumunda kadın işçiye işveren tazminat ödemek zorundadır. Bunun için yapmanız gereken çok basit. Resmi nikahı çıkardıktan sonra evlilik cüzdanı ve dilekçe ile işverene başvuru yapın. Bu durumda işveren size tazminatınızı ödemek zorundadır.

Evlilik tazminatını nasıl alabileceğinizi ve başvuruyu nasıl yapabileceğinizi bilmiyor musunuz ? O zaman hemen evlilik tazminatı alma şartları sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

3-Sağlık problemleri sebebi ile işten ayrılma tazminat

Eğer sağlık durumunuz yaptığınız işe engel teşkil ediyorsa bunu gerekçe göstererek işten ayrılmanız halinde işveren size tazminat ödemek zorundadır. Tabi bunun için sağlık raporu yani sağlık durumunuzun bu işi yapmaya uygun olmadığına dair rapor almalısınız. Bu raporu devlet hastanelerinden alabilirsiniz. Rapor aldıktan sonra işverene dilekçe ile başvurarak tazminat talep edebilirsiniz.

4-Emeklilik gerekçesi ile işten ayrılma halinde tazminat

Emeklilik için yaş şartı dışında gerekli olan sigortalılık süresi ve prim gün sayısı şartlarını yerine getirdiyseniz SGK’dan tazminat alabilir yazısı ile işvereninize başvuru yaparak işten çıkış yapmanız halinde işveren size tazminat ödemek zorundadır. Bunun için öncelikle SGK’dan yazı almanız ve sonrasında emeklilik gerekçesi ile işten çıkacağınızı işverene bildirmeniz gerekiyor. Örneğin 08.09.1999 tarihi ve ya öncesinde sigorta girişiniz var ve 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 günü tamamladınız diyelim. Bu durumda SGK’dan  3600 günle emekli olabilir yazısını alarak tazminatınızı işvereninizden talep edebilirsiniz.

5-İşyerindeki zorlayıcı sebeplerle işten ayrılma tazminat

İşverenin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranışları, maaşınızı zamanında ödememesi ya da hiç ödememesi, fazla mesai yaptırması ve bunlara ilişkin ödemeleri yapmaması gibi birçok sebep işyerinde zorlayıcı sebep olarak nitelendirilir. Bu durumda işten çıkışınızı talep edebilir  ve işverenden tazminatınızı talep edebilirsiniz.

İstifa eden işçi kıdem tazminatı Alabilir mi Yargıtay kararı ?

İstifa ederek işten ayrılan işçiler için Yargıtay tarafından verilen birçok karar bulunmaktadır. Ama hepsi özel  durumlar olduğundan burada tek tek paylaşmak imkansız olacaktır. Eğer yukarıda kendi isteğiniz ile işten ayrılma durumunda tazminat ödenmesi gereken durumlardan birisi ile işten çıktıysanız zaten mahkeme kesinlikle lehinize karar vermektedir. Bunların haricinde maaş ödenmemesi, fazla mesai yaptırılmasına rağmen ücret ödenmemesi gibi nedenlerle işçinin istifa etmesi durumunda da mahkeme lehe kararlar vermekte.

Kendi isteğiyle işten ayrılan işsizlik maaşı alabilir mi 2023

İşsizlik maaşı kendi isteğiniz ile ayrılmanız halinde ödenmez. İşsizlik maaşı alabilmek için işten kendi isteğiniz dışında ayrılmanız, işten çıkış tarihinden önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün sigortanızın olması ve son 4 aylık kısımda 120 günlük prim ödemenizin olması gerekiyor.

Kendi isteği ile işten ayrılan ihbar tazminatı alabilir mi ?

İhbar tazminatı işçi ya da işverenin iş sözleşmesinin feshinde kanunen belirlenen sürelere uymamasından dolayı karşı tarafa ödenmesi gereken tazminat türüdür. Burada işçinin kendi isteği ile ayrılması ya da işveren tarafından çıkış verilmesi tazminat durumunu etkilememektedir. Kanuni ihbar sürelerine uymayan işçi ya da işveren karşı tarafa ihbar tazminatı ödemek zorundadır.

Bir işyerinde 15 yıl çalışan tazminatı alabilir mi?

Tazminat çalışma süresi ile alakalı bir durum değildir. Kendi isteği ile işten çıkana işveren tazminat ödemek zorunda değildir. Ama örneğin işe giriş tarihine göre emeklilikte gereken prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartlarını sağlıyorsanız emeklilik nedeni ile işten ayrılarak tazminatınızı alabilirsiniz.

Bir işyerinde 10 yıl çalışan tazminatı alabilir mi?

10 yılı tamamlamak tazminat için yeterli değildir. Tazminat için gereken temel şartlardan olan kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında işsiz kalmış olmanız ya da yukarıdaki istisnai durumlardan birisi ile işten çıkmanız gerekmektedir.

İstifa yazmadan işten ayrılmak

İstifa yazmadan işten ayrılmak uygulamaya aykırı bir durumdur. İşveren devamsızlık nedeni ile çıkış verir ve ayrıca ihbar tazminatı talep edebilir. Kıdem tazminatı ve işsizlik maaşından ise yararlanamazsınız.

İşten kendi isteğiyle ayrılan işçi ihbar tazminatı alabilir mi?

İşçi işten çıkış talebini verdikten sonra işveren ihbar sürelerine uymadan çıkış yaparsa ihbar tazminatını ödemek zorundadır.

Ne gibi durumlarda tazminat alabilirim?

İşyerinde çalışma süresi en az 1 yılsa işveren tarafından çıkış verilen ya da zorunlu nedenlerle işten çıkış durumlarında tazminat ödenmesi gerekmektedir.

İşi bırakmak istiyorum ne yapmalıyım?

İşi bırakacaksanız bir dilekçe ile işvereninize başvurmanız gerekiyor. İhbar sürelerine uymak şartı ile önceden dilekçenizi vermenizde yarar olacaktır.

İşten kendi isteğiyle ayrılan işçi işsizlik maaşı alabilir mi?

İşsizlik maaşında temel koşullardan birisi kişinin kendi kusuru dışında işten çıkmasıdır. İşten kendi isteği ile çıkan işsizlik ödeneği alamaz.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan Tazminat Alabilir mi 2023 & İstisnai Durumlar” üzerine 63 yorum
 1. merhaba
  7200 gün sigorta sürem mevcut , 7200 günle tazminatımı alarak işten kendi isteğimle ayrıldığımda kurum emeklilikle çıkartıyor ama yaşım tutmadığı eyt olmadığım için emekli maaşım bağlanmıyor . ayrılır ayrılmaz farkli bir işyerinde 1 ay çalışsam çıkışımı verseler , işcizlik maaşı alabiliyormuyum ?

  Cevapla
 2. Mrb Ömer bey 06.09.2005 sigortalı olarak çalıştım. 7 yıldır da özel sağlık hizmetlerinde çalışıyorum. Kendi isteğimle SGK dan yazı alıp tazminatımı alabilirmiyim

  Cevapla
 3. Ssk girişim 01/02/1999
  3750 günüm var
  3 yıldır çalıştığım yerden istifa edip ayrılmak istiyorum
  Tazminat,işsizlik maaşı alabilirmiyim

  Cevapla
  • Merhaba. SGK’dan kıdem tazminatı yazısı alarak emeklilik gerekçesi ile işten çıkmanız durumunda işveren tazminatınızı ödemek zorunda. Ama kendi isteğiniz ile ayrılacağınız için işsizlik maaşı ödenmez.

   Cevapla
  • Merhaba. Kendi isteğinizle işten ayrıldığınızda belli şartlarda tazminat hakkınız oluyor. Bu şartları yazımızda paylaştık. Bunlara bir göz atın lütfen.

   Cevapla
   • ÖMER BEY MERHABALAR Bİ SORUM OLACAK İŞÇİ 1999 ÖNCESİ SİGORTALI ŞARTLARI TAŞIYOR VE KENDİ İSTEĞİYLE İŞTEN AYRILIYOR TAZMİNATI ALIYOR SONRA BAŞKA Bİ YERDE ÇALIŞMAYA BAŞLIYOR 2 YIL ÇALIŞIYOR TEKRAR KENDİ İSTEĞİYLE AYRILIYOR ŞİMDİ TAZMİNAT TALEP EDİYOR. ŞU ŞEKİLDE ÇALIŞAN KAÇ KERE TAZMİNAT TALEP EDEBİLİR

    Cevapla
 4. 4 yıldır çalıştığım işyerinden tarafıma hakaret ve kötü sözler kullanıldı, işten ayrılmam için baskı yapıldı, şahit bulmam mı gerekiyor, tazminat alabilir miyim

  Cevapla
 5. 01.05.2008 bağkur girişim ve 05.02.2019 sigortalı olarak işe girişim toplam gün sayım 4600 kendi isteğimle işten çıksam tazminat alabilir iyim.

  Cevapla
 6. Merhaba , 2000 yılı 4.ay dan sigorta girişim var ve toplamda 6900 günüm var. Kendi isteğimle ayrılmak istesem iş yerinden, tazminat alabilir miyim? Yada tazminat hakkım olmasını hangi şartlar sağlar. Teşekkürler.

  Cevapla
 7. Merhaba ben bı iş yerinde 5 sene 8 aydır çalışıyorum. Engelli olduğum için iş ağır gelmekte. Kendi isteğimle ayrıldığımda. Tazminatımı alabilir miyim.

  Birde posta yoluyla önceden bildirirsem (15gun sonra çıkacağım diye) kendi isteğimle olsa da tazminatını alabilirsin diyen var. Bu konuyu da bilginiz var mı
  Teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhaba. Kendi isteğinizle ayrılmanız halinde tazminat alabileceğiniz durumlar ayrıntılı olarak yazımızda belirtilmiştir. Eğer 08.09.1999 tarihinden önce giriş varsa ve 3600 prim gününü tamamladıysanız bu durumda SGK’dan yazı alarak ayrılmanız halinde işverenin tazminat ödemesi gerekir. Bunun dışında sağlık sorunu gerekçesi ile de ayrılabilirsiniz. Ancak artık bu işi yapamıyor oluşunuzu sağlık kurulu raporu ile belgelemeniz gerekmektedir.

   Cevapla
 8. Merhaba, ben 2 sene 7 ay çalışıyorum Annem rahatsızlandı 2 kere üst üste hastalandı hastaneye kaldırıldı yoğun bakımda kaldı, annem yaşlı bakıma ihtiyacı var bakacak kimse olmadığı için ben bakmak zorundayım, anneme ben bakacağım için işten ayrılmak zorundayım tazminatı alabilir miyim ? Ve anneme bakacağım bir süredir çalışmayacağım işsizlik maaşı alabilir miyim ?

  Cevapla
  • Merhaba. Ne yazık ki bu gerekçe tazminat için geçerli bir gerekçe değil. Kişinin kendi hastalığı durumunda işten çıkması halinde tazminat ödenebilmekte.

   Cevapla
 9. merhaba.4 bucuk senedir kuryelik yapiyorum.kendi istegimle isten ayrildim.maaslarda sikinti yok ama istedikleri zaman mesai yaptiriyorlardi hep onlarin dedikleri oluyordu.mesai yapmasak baski yapiyorlardi yapmamiz icin.mahkemeye basvursam olumlu sonuc cikarmi.bide suresi varmi basvurunun isten ciktiktan sonra.

  Cevapla
  • Merhaba. İşten çıktıktan sonra 5 yıllık süre içerisinde tazminat davası açabiliyorsunuz. Mahkemenin vereceği bir karar bu. Olumlu ya da olumsuz bir şey demek zor ne yazıkki.

   Cevapla
   • Merhaba 2 bucuk senedir bi yerde çalışıyorum 21 yaşındayım 2018 yılında ilk sigorta girişim yapıldı kendi isteğimle işten ayrılırsam tazminatımi alirmiyim. Alabilirsemde işten ayrılırken yapmam gereken bir şey varmi

    Cevapla
 10. Bir ay oldu isden çıkalı kendi istegimlede çıkmadım benden habersiz elaman getirmiş ise gittiğimde gelme dedi ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
  • Merhaba. Eğer işveren çıkış yaptıysa tazminat ödemesi gerekir. Eğer 1 yıl çalışmanız varsa ödemek zorunda. Arabulucu bürosuna başvurun 1 ay içinde ödemezse.

   Cevapla
 11. Merhaba toplamının sayım 7364.sigorta başlangıcım 1998.Son 3 senedir aynı iş yerinde çalışıyorum. Kendi isteğim le ayrılmak istesem tazminat alabiliyormuyum.işsizlik sigortası alabiliyormuyum.

  Cevapla
  • Merhaba. SGK’dan tazminat alabilir yazısını alarak işten çıkmanız durumunda işveren tazminat ödemek zorundadır. Kendi isteğiniz ile ayrıldığınızda işsizlik ödeneği alamazsınız maalesef.

   Cevapla
 12. 1 yıla yakın devlet memuru olarak.calistim.sonra ayrıldım bu süreçteki yatırılan sigorta primlerini alabilir.miyim bir yolu.var mi

  Cevapla
  • Merhaba. Eğer emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağladıysanız primlerin iadesi yapılır. Aksi halde iade durumu yok.

   Cevapla
 13. Merhaba,

  Staj başlangıcı malumunuz üzere sigorta başlangıcı sayılmıyor. Staj bailangıcım 1999 Tarihi. Stajımız bittmek üzereyken staj yaptığımız işletme 1 ay daha çalışmamızı talep etti. Ve bunun karşılığında sigorta primimizi ve maaşımızı tam yatırmayı önerdi. Biz bunu kabul ederek 1 ay fazla çalıştık. Şuan mevcut sistemde kontrol ettiğimde bu 1 aylık süre gözükmüyor. 1 ayı kanıtlamam için ne yapmam gerekir? O dönemde kayıtlar yazılı yapıldığı için, online sisteme geçerken hata yapılmış olabilir.

  Telekkürler

  Cevapla
  • Merhaba. Sedat BEY adınızı, soyadınızı, baba adınızı ve doğum yılınızı yazarsanız SGK’dan arkadaşlara kaydınızı sorgulatabilirim. Ya da kendiniz SGK’ya giderek ssk tescil sistemi üzerinden ad soyadı ile sorgulatma yapabilirsiniz.

   Cevapla
 14. Merhaba eşim memur olarak başka ile atandı eşimin yanına gitmem gerekiyor bu durumda işten ayrılırsam tazminat alabilir miyim

  Cevapla
 15. merhaba ben 23\09\2003 te sigortalı oldum 2013 te 6 cı ayda girdi çıktı yaptım 10065 tl para aldım şimdi kendi isteğimle işten ayrılmak istiyorum ama tazminat vermiceklerini biliyorum çıkıştan itibaren 2700 kusur primim var toplamda 5300 kusur oldu. tazminat almam için iş yerimin kusuruda var tabi mesela 2003 ten beri aynı firmadayım iznlerimiz 14 gün ve çok mesai kalıyoruz bazende zorluyorlar pazar günüde dahil servisimiz ticari minübüs ve kapalı her tarafı artı emekli ve yabancı uyruklu pasaportları dahi olmayan işçi çalıştırıyorlar bunun için ne yapmam gerekiyor bana bilgi gönderirseniz sevinirim iyi günler

  Cevapla
  • Merhaba. Kendi isteğiniz ile ayrıldığınızda tazminat hakkınız yok. Maaşlar düzenli ödenmiyorsa, fazla mesai yaptırılıp ödeme verilmiyorsa ya da ahlak kurallarına aykırı durumlar mevcutsa ancak mahkeme kararı ile tazminat hakkınız olabilir.

   Cevapla
 16. Merhaba 4 buçuk senedir aynı iş yerinde çalışıyorum ilk başta markette çalışıyor dum sonra imalata çektiler beni çalışma saatleri hergün farklı durmadan çalışıyoruz ayaktayım mola saatlerimiz bile yok kendi isteğimle çıksam tazminat alabilir miyim

  Cevapla
  • Merhaba. Kendi isteğiniz ile ayrılmada normalde tazminat hakkınız yok. Ancak zorla fazla mesai yaptırılması, çalışma saatlerinden fazla çalıştırma v.s. gibi durumlar zorlayıcı sebeplere girer. Bunları gerekçe gösterip çıkabilirsiniz. Tabi işveren tazminatı ödememekte diretecek. Ancak siz arabulucuya gideceksiniz. Sonrası ise mahkeme.

   Cevapla
 17. Ilk çalıştığım yerden 4,5 yildan sonra kendi istegimle ayrıldım ayrilali bir yil oldu tazminat alabilir miyim buradan

  Cevapla
 18. İlk işegirişim 2000 6000gün sigortam var. 1997çıraklık var. Kendi isteğimle ayrılsam tazminat alabilir iyim.

  Cevapla
  • Merhaba. Kendi isteğiniz ile ayrılmanız halinde alamazsınız. 7000 günü tamamlamanız gerekiyor.

   Cevapla
  • Merhaba tekrar. Kendi isteğiniz ile ayrılmanız halinde işveren size tazminat ödemek zorunda değil. 3600 günden tazminat alabilmeniz için ilk sigorta giriş tarihinizin 08.09.1999 tarihi ve ya öncesinde olması gerekiyor.

   Cevapla
 19. Merhaba ben2016 yilinda ise basladim sigorta girisim 1993 kendi istegimle ayrilmak istiyorum nedeni 1.5 yil senelik iznim var kullanmadim bu durumda kidem tazminatimi ne kadardir alabilirmiyim calistigim yerden baska kendi bir isine Verdi bende Burda calisma istemiyorum cunku daha guzel bir is buldum fazla gittigim ekstralada verilmiyor gorevim otobüs şöföruyum

  Cevapla
  • Merhaba. Toplamda sigorta hizmetiniz kaç gün bu işte değil toplam tüm çalışma gün sayınız yani!

   Cevapla
 20. Merhabalar ilk işeyde girişim 1994 halen çalışmakta oldugum özel güvenlik 2013 yılından beri çalışıyorum.Kendi isteğimle işden çıkarsam tazminat alabilirmiyim.

  Cevapla
  • Merhaba. Eğer toplamda en az 3600 gün sigortanız varsa emeklilik gerekçesi ile işten çıkmanız halinde tazminat alırsınız

   Cevapla
 21. merhaba sigorta girişim 1997 şu anda çalıştığım yerde 5senedir çalışıyorum kendi isteyimle cıkıcam sskdan çıkış kağıdı alarak tazminatımı alabiliyormuyum bürüt olarak 5 senelik

  Cevapla
  • Merhaba. Toplam hizmet süreniz diğer çalışmalarınız ile birlikte en az 3600 gün ise tazminat yazısı alarak işyerinden çıkış alabilirsiniz. Bu durumda işveren size tazminatınızı ödemek zorundadır.

   Cevapla
 22. Merhabalar ilk sigorta gırısım 2015 toplam sigorta pırımım 3600 den fazla şuan çalıştığım yerde 3 seneyi gectı kendı isteğim ile ayrlımmam durumunda kıdem tazminat ı alabilirmiyim

  Cevapla
  • Merhaba. Sigorta ilk giriş tarihiniz 2015 olmamalı. Zira 3600 günüm var diyorsunuz? İşe giriş, bağkur v.s. ilk başlangıç ne zaman ?

   Cevapla
 23. Merhaba ben haziranda da 7 senem doluyor çalıştığım ıs yeri de kendi çıkışımı versem işsizlik maaşı alabiliyormuyum.

  Cevapla
Yorum yapın