Çalışan Emekli Kıdem Tazminatı Alabilir mi ?

0

Çalışan emekli kıdem tazminatı alabilir mi ? Malumunuz emekli olduktan sonra emeklilerin çalışma hakları var. SGDP diğer adı ile sosyal güvenlik destekleme tabi emeklilerin işten çıkarken merak ettikleri soruların başında ise çalışan emekliler kıdem tazminatı alabilir mi sorusu gelmekte.

Aslında emekli çalışanlar tazminat alabilir mi sorusunun cevabı için öncelikle kıdem tazminatı alabilmek için gerekli olan şartlara göz atmak gerekiyor. Sonrasında ise çalışan emeklinin tazminat hakkı var mı sorusunun cevabını daha net bir şekilde vermiş olabiliriz.

Tazminat alma şartları nelerdir ?

Normal çalışan ya da emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden herkesin tazminat alma hakkı vardır. Tazminat alabilmek için gerekli olan en önemli şartlardan birisi işyerinde en az 1 yıllık çalışma süresinin olmasıdır.

1 yıllık çalışma şartı haricinde aranan bir diğer şart ise işçinin istifa etmemesi diğer adı ile işveren tarafından çıkışının yapılması gerekmektedir. Bu iki temel şartın sağlanması 1475 sayılı kanuna göre tazminat alabilmenin temel şartlarındandır.

Peki bu şartların emekli çalışan tazminat alabilir mi sorusunun cevabı ile ne gibi bir ilgisi var. Gelelim emekli çalışanlar kıdem tazminatı alabilir mi sorusunun cevabına. Tazminat alma güncel şartları ve tazminat alabilmek için izlemeniz gereken yol için hemen https://sgkbilgisi.com/kidem-tazminati-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çalışan emeklinin tazminat alma hakkı

Emekli olduktan sonra Sosyal Güvenlik Destekleme Primine tabi olarak çalışmaya devam eden emeklilerden kendi isteği ve ya kusuru dışında işten çıkanlara işveren tazminat ödemek zorundadır. Diğer adı ile istifa etmemeniz çıkışın işveren tarafından verilmesi gerekiyor.

Tabi kendi isteğiniz ile ayrıldığınızda da tazminat alabileceğiniz bazı durumlar var. Örneğin sağlık problemlerini gerekçe göstererek ve bunu sağlık kurulu raporuna dayandırarak işten çıktığınızda işveren tarafından tazminatınızın ödenmesi gerekiyor.

Bir diğer husus ise işverenin ahlak ve ya iyiniyet kurallarına aykırı davranması ve işyerindeki zorlayıcı sebepler. Örneğin işçinin uygun olmayan bir işte zorla çalıştırılması, zorla fazla mesai yaptırılması, maaşların geç ödenmesi birkaç örnek olarak gösterilebilir.

Emekli çalışan kıdem tazminatı hesaplama

Emekli çalışanlar için tazminat hesaplamasının normal çalışanlarınkinden bir farkı yoktur. Son brüt maaş üzerinden çalışılan yıl esas alınarak tazminat hesaplanır. Brüt tazminat hakkından sadece damga vergisi kesilir. Brüt ücretinize göre işten çıkış halinde alabileceğiniz tazminat tutarını hesaplamak için hemen https://sgkbilgisi.com/kidem-tazminati-hesaplama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli çalışan ihbar tazminatı alabilir mi ?

Emekli çalışan kanunen belirlenen ihbar sürelerine uymadan işten çıkarsa ya da tam tersi işveren tarafından bu sürelere uyulmadan çıkış verilirse tazminat ödenmesi gerekiyor. İhbar tazminatı hesaplama ve kanuni ihbar süreleri için hemen https://sgkbilgisi.com/ihbar-tazminati-hesaplama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sigortasız çalışan emekli kıdem tazminatı alabilir mi ?

Bildiğiniz üzere kayıt dışı çalışma diğer adı ile sigortasız çalışma kanunen suçtur. Eğer kişi çalışıyorsa emekli bile olsa sigortalı olmak zorundadır. Sigortasız olarak çalışan bir emeklinin işten çıkması durumunda işverenle işçi arasındaki anlaşmaya bağlı işveren ödeme yapabilir ancak bunu resmiyette tazminat olarak ödeyemez. Zaten sigortasız olması suç teşkil edeceğinden tazminat ödemesi de mantıklı olmayacaktır.

İşveren emekli olurken tazminatımı ödemedi

Bazı işçiler aynı işyerinde tazminatını alıp ayrılmak yerine emekli olup hiç ara vermeden çalışmaya devam edebilmekte. Genelde de tazminat uyuşmazlıkları en çok bu tür durumlarda meydana çıkmakta. Normalde emekli olurken işçinin talebi halinde işveren tarafından tazminat ödenmesi zorunlu. Ancak işçi çalışmaya devam ettiğinden talep etmemekte işveren de çoğu zaman ödememekte. Hal böyle olunca bu durumda olanlar da mağduriyet yaşamakta.

Emekli olduktan sonra aynı işyerinde tazminat almadan çalışmaya devam edenlerin yukarıda belirtilen şartlar doğrultusunda tazminat alma hakları var. Şartlar sağlanmazsa işveren de ödemeyebilir.

Tazminat hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.