Kıdem Tazminatı Hesaplama 2020

22

Kıdem tazminatı hesaplama brüt ücret üzerinden yapılmaktadır. 01 Ocak 2020 tarihi ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında işten çıkmayı düşünüyorsanız kıdem tazminatı hesaplaması uygulamamız ile alabileceğiniz yaklaşık net tazminat tutarını kolayca hesaplayabilirsiniz. Asgari ücretli çalışanlar için 2020 brüt asgari ücret esas alınarak brüt asgari ücretten kıdem tazminatı hesaplaması yapılacakken brüt maaşı yüksek olanlar için ise hesaplama tavan kıdem tazminatı 2020 tutarını geçmeyecek şekilde yapılıyor.

Aşağıdaki kıdem tazminatı hesaplama uygulamamız ile kolayca ne kadar tazminat alabileceğinizi hesap edebilirsiniz.Tazminat hesaplama tablosu ile yapamam derseniz ya da tereddütünüz varsa yazının sonundaki yorum bölümünden son brüt kazancınızı, toplam kaç ay çalıştığınızı, brüt maaşa ilave ödenen yardımlar toplamını yazmanız halinde ne kadar tazminat alabileceğinizi biz hesaplayabiliriz. 

Kıdem tazminatı hesaplama programı


Kıdem tazminatı hesaplama excel

Yukarıdaki 4a tazminat hesaplama tablomuz sgk kıdem tazminatı hesaplama excel formatı esas alınarak düzenlenmiştir. Tazminat hesaplama programımız aracılığı ile kolayca ödenecek net tazminat hesabını yapabilirsiniz.

Kıdem tazminatı hesaplama nasıl yapılır 2020

Sgk tazminat hesaplaması işten çıkış tarihindeki son brüt kazancınız esas alınarak yapılır. Örneğin son brüt kazancınız 2950 TL  ve toplam 1 yıl çalıştıysanız brüt kıdem tazminatı tutarınız 2950 TL dir. Alabileceğiniz net kıdem tazminatı tutarı hesaplaması da çok kolaydır. Sadece %7,059 damga vergisi kesintisinin ardından alınacak net tazminat hesaplaması yapılır. Kıdem tazminatından gelir vergisi kesintisi yapılmaz.

Bir tam yıllık çalışma karşılığında ödenecek en yüksek tazminat tutarı diğer adı ile kıdem tazminatı tavan tutarlarına kıdem tazminatı tavanı sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kıdem tazminatı hesaplama örnek 2020

Kıdem tazminatı hesaplama formülü basit anlamda şu şekildedir. Brüt ücret toplamı- (toplam brüt ücretin %7,059’u)= net kıdem tazminatı.Kıdem tazminatı hesaplama formülü excel formatına kolayca aktarabilirsiniz. Kıdem tazminatı hesaplama örneği şu şekilde olacaktır;

 • Ali 30 Mart 2019 tarihinde işten ayrılmıştır. İşten ayrılış tarihindeki brüt kazancı 2700 TL, brüt yemek yardımı aylık 400 TL, yıllık brüt ikramiyesi ise 3000 TL dir. Bu durumda Ali’nin aylık brüt toplamı (3000/12)+2700+400= 3350 TL dir. Buna göre %7,059 damga vergisi kesintisi ile birlikte Ali BEY’e ödenecek net tazminat tutarı 1 yıllık çalışma için 3326 TL olacaktır. Ali BEY’in 26 aylık çalışması olduğunu düşünürsek 3326/12*26= 7200 TL tazminat ödenmiş olacaktır.
 • Kıdem tazminatı hesaplama örnekleri çoğaltılabilir tabi ki. Bizim yaptığımız basit anlamda bir hesaplama. Siz asgari ücretten kıdem tazminatı hesaplaması ya da diğer hesaplamalar konusunda kafanıza takılanları yazının sonundan sorabilirsiniz.

Kıdem tazminatı alma şartları 2020

Kıdemt tazminatından yararlanabilmeniz için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor,

 • Kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında işten çıkmanız. ( Bu durumun bazı istisnaları var. Aşağıda belirtilmiştir. )
 • İşyerindeki çalışma sürenizin en az 1 yıl olması gerekmektedir.

Kendi isteğiniz ile işten ayrılmanız halinde tazminat alabileceğiniz durumları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Evlenen kadın çalışanın evlilik tarihinden itibaren en geç 1 yıl içerisinde işten ayrılması,
 • Askerlik sebebi ile işten ayrılma,
 • Ölüm halinde,
 • Emeklilik, malulen emeklilik v.s. gerekçesi ile işten ayrılanlara,
 • Sağlık problemlerinden dolayı işten ayrılanlara tazminat ödenir.

Daha ayrıntılı bilgi ve tazminat almak için izlenecek yol konusunda detayları https://sgkbilgisi.com/kidem-tazminati-sartlari/ kıdem tazminatı nasıl alınır  sayfamızda bulabilirsiniz.

Kıdem tazminatı fonu 2020

Malumunuz kıdem tazminatı fonu sürekli gündeme gelmekte. Hatta Cumhurbaşkanlığının 2019-2023 yılları arasındaki eylem planında da yer aldı. 2020 yılında tazminat mevzuatında yeni bir düzenleme olacağını bekliyoruz ancak bu fona geçme şeklinde mi olur yoksa farklı bir uygulama mı olur bunu bekleyip görmek gerekiyor.

Kıdem tazminatı fonu nasıl uygulanacak, kimler yararlanacak ve ne zaman yürürlüğe girecek ? Tüm detaylar için kıdem tazminatı fonu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Askerlik tazminatı hesaplama 2020

Askerlik için alınacak kıdem tazminatı da yukarıdaki excel kıdem tazminatı hesaplama tablosu ile aynıdır. Askere giden çalışanlara brüt kazancı üzerinden ve toplam çalışma süresi esas alınarak kıdem tazminatı hesaplama tablosu excel programına uygun bir şekilde ssk tazminat hesaplaması yapılarak ödenmesi gerekmektedir. Çalışılan her ay için ödenecek yaklaşık tazminat tutarı brüt yıllık ücretin %8,27’si olacaktır.

Yurtdışı kıdem tazminatı hesaplama

Yurtdışına çalıştırılmak için götürülen sigortalılar için de ssk kıdem tazminatı hesaplamasının yukarıdaki esaslarla yapılması gerekmektedir. Ödenecek tazminatta tavan tutarların göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

2021 Kıdem tazminatı hesaplama

01 Ocak 2021 tarihinden itibaren asgari ve tavan tazminat tutarları değişecektir. Sayfamızda ödenecek tavan ve taban tazminat tutarlarına asgari ücret açıklandığında ulaşabilirsiniz.

Kıdem tazminatı konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

22 Yorum
 1. hüseyin ahmet oğlu

  merhabalar : emekli çalışan kapıcıyım, on senedir çalışıyorum, yaşım geregi işten çıkarılıyorum. ihbar tazminatı yerine iki ay maaşlı çalıştım, her gün iki saat izin verdiler. hiç senelik izin kullanmadı, bunun için ne kadar tazminat alırım . başlangıçta 2005 ve 2008 yıllarında sigortasız çalıştım sonra sigortalı çalıştır bu üç sene için tazminat alabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda kaç ay için tazminat ödenecek ve son brüt kazancınız nedir ? Bu bilgiler olmadan hesaplama yapamam maalesef.

 2. Büşra

  Brut maası 3300 4 senelik artı birde yıllık iznim var ne kadar alirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 13100 TL tutarında tazminat alırsınız.

 3. Yasin

  Merhaba işe başlama tarihi 01. 04 2012 ben kapıcı olarak çalışıyorum yılda 2 sefer ikramiye alıyorum 1 maaş tutarında 250 kurban 250 şeker bayramında harçlık alıyorum giderlerimi bina karşılıyor nekadar tazminat hakkım var çıkış tarihi 30. 03.2020

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigorta bildiriminiz asgari ücret üzerinden yapılıyorsa 23 bin lira civarı tazminat ödenmesi gerekiyor size.

 4. Adnan

  Merhaba, Ben bir apartmanda yöneticilik yapmaktayım.Apt.görevlimizi işten ayırmak ve tazminatını hesaplatmak istiyoruz. Apt.görevlimiz asgari ücretten 2175TL net olarak maaş almakta olup 19 sene 1 aydır bünyemizde çalışmakta ve 31 Mayıs 2019 da işine son vermek istiyoruz. Oturduğu kapıcı dairesi yan kazancı olarak aylık kira rayici 500TL/ay ; su: 40TL/ay; Elektrik: 50TL/ay; Doğalgaz: 70TL/ay olarak alıyoruz. Bu durumda Net kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ne olacaktır?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Program aracılığı ile yaklaşık tazminat hesabı yapabilirsiniz. Net hesap için konu hakkında uzman bir arkadaştan destek almanızı öneririm.

 5. Elveda şekercioğlu

  Emekli kapıcı olarak 7 yıl çalışan bir kişi kendi isteği ile işten ayrılmak isterse kıdem tazminatı alabilirmi.
  Kısmi istihdam olarak çalışmakta günde 4,5 saatten ayda 18 işgünü olarak çalışmakta
  Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi isteği ile ayrılması halinde tazminat ödenmesi zorunlu değil.

 6. seref

  Merhaba,
  13 yıldır bir özel şirket çalışanıyım. Brüt ücretim, devletin belirlediği “tavan ücretten” yüksektir. Bugün tazminat almış olsam, şirketim gerçek brüt ücretim üzerinden mi hesap yapar, yoksa devletin belirlediği tavan ücretten mi hesap yapar?
  Şimdiden teşekkürler..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt maaşınız tavanı açıyorsa tabi ki tavan ücret üzerinden hesaplama yapılması gerekir.

 7. mustafa

  1 ocak 2002 de kapıcı olarak işe başladım.3 ay deneme süresinden sonra 2 nisanda sigortam başladı.2 mart 1969 doğumluyum ve 2 mart 2019 da yaşım dolacağından emeklilik dilekçemi S.G.K.ya vereceğim.Oturduğum daireye kira vermiyorum.Bana aylık olarak 100 tl elektrik-su yardımı yapılıyor.Yani 100 tl.nin üzerini ben ödüyorum.Oturduğum evin emsal kira bedeli 550 tl.(aynı sitede 2 kapıcı dairesi var,biri kirada ve kirası 550 tl)Yönetim tam bir iş bilmez.Herşeyi(muhasebe adına ) ben çekip çeviriyorum diyebilirim.Tazminat hesabına kira,elektrik ve su gierlerinin eklendiğini defaaten söylememe rağmen,sanki ben onları kandırıyormuşum gibi bir tavırları var.Asıl meselem bu değil.Eğer bir rakkamda anlaşamazsak,konuyu önce arabulucuya sonrada avukat aracılığı ile mahkemeye ileteceğim.Zira öyle olursa,son iki sene dışında (2017-2018)kullanmadığım tüm izinlerin parasınıda talep edeceğim ki buda epey bi rakkam tutuyor.Emekli olduktan sonra 1 sene kadar daha çalışmayı düşünüyorum ama bakalım karar ne olacak.Devamda etsem,iştende ayrılsam sizce ne gibi bir tavır almalıyım.Bu çok uzun yazımı üşenmeyip okuduğunuz ve hatta cevapladığınız için teşekkür ederim.Saygılar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Mustafa BEY,
   Öncelikle karşılıklı olarak uzlaşmanızı öneririm. Zira karşılıklı olarak yıllardır verilen bir emek var. Eğer uzlaşma sağlanamazsa tabi ki yasal haklarınızı arayacaksınız. Bu en doğal hakkınızdır. Öncelikle dediğiniz gibi arabulucuya sonrasında ise mahkemeye başvurabilirsiniz.

 8. GÜLAY TURAN

  2010 yılında işe girdim 30.6.2018 de emekli oldum işten arlıkmak istiyorum tazminatımı alma hakkım nasıl olacak

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli olurken almadınız mı tazminatınızı ? Şimdi kendi isteğiniz ile ayrılırsanız ödemeyebilir işveren.

   1. GÜLAY TURAN

    İşden ayrılmadım daha

    1. Ömer Meriç

     Ama şu an kendi isteğiniz ile işten ayrılmanız halinde işveren tazmiatınızı ödemeyebilir. Emekli olurken alabilirdiniz tazminatı.

 9. Ceylan

  Ben 2010 dan beri çalışmaktayım kıdem tazminatı yasası yürürlüğe girerse kendi isteğim ile işten çıkarsam kıdem tazminatımı alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yazımızda da belirtildiği üzere mevcut çalışanların durumunun ne olacağı belli değil. Mevcut şartlarda kendi isteğiniz ile ayrıldığınızda tazminat alamıyorsunuz.

 10. Pınar

  Merhaba iş yerimde 13 yıldır çalışmaktayım,2019 şubatta evlilik sürem dolacağı için işten ayrılmayı düşünüyorum,eğer 2019 ocakta kıdem tazminatını fona aktarmalar başlarsa ben paramın hepsini alamayacskmıyım?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Fon düzenlemesi ne zaman ve nasıl çıkacak belli değil. Zaten evlilik sebebi ile işten ayrılacaksanız işveren tazminatı ödemek zorunda size.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.