Kıdem Tazminatı Tavanı 2022

0

Kıdem tazminatı tavanı memur maaş katsayısı esas alınarak hesaplanmaktadır. 01 Ocak 2022- 31 Aralık 2022 tarihleri arası tavan tazminat tutarları aşağıda belirtilmiştir. Bu yazımızda  2022 kıdem tazminatı tavan tutarları ile geçmiş yıllar tavan tutarlarını bulabilirsiniz.

Kıdem tazminatı tavanı nedir ?

İşten ayrılan çalışanlar için bir yıllık çalışma karşılığında ödenebilecek en yüksek tazminat tutarı kıdem tazminatı tavanı olarak adlandırılır.

Kıdem tazminatı tavanı nasıl hesaplanır ?

Kıdem tazminatı tavanı nasıl belirlenir sorusu bize sık sık sorulmakta. Malumunuz kıdem tazminatı hesaplaması işten çıkış tarihindeki son brüt kazanç esas alınarak yapılıyor.

  • Kıdem tazminatı tavanı hesaplaması da memur maaş katsayısı esas alınarak yapılmakta ve bir işçiye işten ayrılış tarihinde ödenebilecek bir yıllık maksimum kıdem tazminatı olarak ödenmektedir.
  • Aslında kıdem tazminatı tavan uygulamasında temel amaç işvereni korumaktır.
  • Zira Sgk kıdem tavanı uygulaması olmazsa prime esas kazancı tavandan bildirilen sigortalılara ödenecek bir yıllık tazminat tutarı bir hayli yüksek olacaktır.

Tazminat tavan ücreti hesaplaması en yüksek maaşı alan devlet memuruna bir tam yıllık çalışması karşılığı ödenecek ikramiye tutarına göre hesaplanmakta. Tavan tutarlarına geçmeden önce hemen kıdem tazminatı hesaplama sayfamızı ziyaret ederek alabileceğiniz tazminatı hesaplama programı aracılığı ile kolayca hesaplayabilirsiniz.

Kıdem tazminatı tavanı aşarsa ne olur ?

Kıdem tazminatı tavanı aşan kısım ödenir mi, kıdem tazminatı tavanı aşarsa ne olur gibi sorular konu hakkında sıklıkla soruluyor. Eğer brüt ücretiniz yüksekse ve bir tam yıllık tazminat hakkınız aşağıda belirlenen tutarı aşıyorsa aşan kısım için ödeme yapılmaz. Kıdem tazminatı hesaplama tavandan yapılır ve Sgk tazminat tavana kadar olan kısım üzerinden ödeme sağlanır.

2022 Kıdem tazminatı tavanı ne kadar oldu ?

Tavan tazminat hesaplamasına göre 2022 yılı için uygulanacak olan güncel kıdem tazminat tavanı tutarları aşağıda belirtilmiştir.

  • 01 Ocak 2022-30 Haziran 2022 tarihleri arasında kıdem tavanı tazminat tutarı: 10.848,59 Lira,
  • 01 Temmuz 2022-31 Aralık 2022 tarihleri arası sgk kıdem tazminatı tavanı tutarı ise: 12.000,00 liraya yükselecektir.
  • Tazminatınızı alamadınız mı ? Tazminat almak için izlenmesi gereken yol ve tazminat alma şartları için  kıdem tazminatı alma şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • Kendi isteği ile işten çıkanlar da tazminat alabiliyor. Ancak bunun bazı püf noktaları var. Kıdem tazminatı almak için püf noktaları öğrenmek için kıdem tazminatı almanın püf noktaları nelerdir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK kıdem tazminatı tavanı 2022

2022 yılı için kıdem tazminatı maksimum tutarları yukarıda verilmiştir. 2022 yılı kıdem tazminatı tavanı tutarlarına ilave olarak geçmiş dönem tüm tutarlar da aşağıda tabloda verilmiştir. Tazminat tavanı ile SGK PEK yani prime esas kazanç tavanı farklı şeylerdir.

  • Yukarıda da belirttiğimiz gibi ssk tazminat tavan memur maaş katsayısı esas alınarak hesaplanır.
  • SGK tavanı ise brüt asgari ücretin 7,5 katı üzerinden hesaplanır.

Kıdem tazminatı taban 2022

Tavan tutarın ne kadar olduğu ve nasıl hesaplandığı hususuna yukarıda ayrıntılı olarak değindik. İşten ayrılan çalışanlara bir tam yıllık çalışma karşılığında ödenecek en düşük tazminat tutarı brüt asgari ücret esas alınarak hesaplanır. 01 Ocak 2022-31 Aralık 2022 tarihleri arasında işten ayrılacak asgari ücretli çalışan için bir tam yıllık çalışmada ödenecek brüt tazminat tutarı 5.004,00 TL olacaktır.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.