Kıdem Tazminatı Tavanı 2020

0

Kıdem tazminatı tavanı memur maaş katsayısı esas alınarak hesaplanmaktadır. 01 Ocak 2020- 31 Aralık 2020 tarihleri arası tavan tazminat tutarları aşağıda belirtilmiştir.

2020 ve 2021 yıllarına ilişkin memur zamlarının toplu sözleşme ile belirlenmesi ile birlikte 01 Ocak 2020 tarihinden sonra uygulanacak tazminat tavan tutarları da belli olmaya başladı. Bu yazımızda  2020 kıdem tazminatı tavan tutarları ile geçmiş yıllar tavan tutarlarını bulabilirsiniz.  konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Kıdem tazminatı tavanı nasıl hesaplanır ?

Kıdem tazminatı tavanı nasıl belirlenir sorusu bize sık sık sorulmakta. Malumunuz kıdem tazminatı hesaplaması işten çıkış tarihindeki son brüt kazanç esas alınarak yapılıyor. Kıdem tazminatı tavanı da memur maaş katsayısı esas alınarak bir işçiye işten ayrılış tarihinde ödenebilecek bir yıllık maksimum kıdem tazminatıdır.

Aslında kıdem tazminatı tavan uygulamasında temel amaç işvereni korumaktır. Zira tavan uygulaması olmazsa prime esas kazancı tavandan bildirilen sigortalılara ödenecek bir yıllık tazminat tutarı bir hayli yüksek olacaktır.

Tavan hesaplaması en yüksek maaşı alan devlet memuruna bir tam yıllık çalışması karşılığı ödenecek ikramiye tutarına göre hesaplanmakta. Tavan tutarlarına geçmeden önce hemen https://sgkbilgisi.com/kidem-tazminati-hesaplama/ sayfamızı ziyaret ederek alabileceğiniz tazminatı hesaplama programı aracılığı ile kolayca hesaplayabilirsiniz.

Kıdem tazminatı tavanı aşarsa  

kıdem tazminatı tavanı aşan kısım ödenir mi, kıdem tazminatı tavanı aşarsa ne olur gibi sorular konu hakkında sıklıkla soruluyor. Eğer brüt ücretiniz yüksekse ve bir tam yıllık tazminat hakkınız yukarıdaki tutarı aşıyorsa aşan kısım için ödeme yapılmaz. Örneğin net tazminat hakkınız bir yıl için 7500 TL diyelim. Ancak tavan tutar 5900 TL olduğundan bir tam yıl için en fazla 5900 TL alırsınız gibi.

2020 Kıdem tazminatı tavanı ne kadar ?

Memurların 2020 Ocak ve 2020 Temmuz ayından sonra alacakları zam oranları netleşti. Buna göre memurlar 2020 Ocaktan itibaren %5,49 oranında zam alacaklar. Bu durumda;

  • 01 Ocak 2020-30 Haziran 2020 tarihleri arasında tavan tazminat tutarı: 6.790,00 Lira,
  • 01 Temmuz 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arası tavan tazminat tutarı ise: 7117,17  liraya yükselecektir.

Tazminatınızı alamadınız mı ? Tazminat almak için izlenmesi gereken yol ve tazminat alma şartları için https://sgkbilgisi.com/kidem-tazminati-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yıllara göre kıdem tazminatı tavanı

Kıdem tazminatına ilişkin tavan tutarları yıllara göre memur zammı esas alınarak artış göstermiştir. Geçmiş yıllar tazminat tavan tutarları aşağıdaki tabloda ayrıntılı olarak verilmiştir.

01 Ocak 2019-30 Haziran 2019 tarihleri arası tavan tazminat tutarı: 6.017,00 TL.

01 Temmuz 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihlersi arası tavan tazminat tutarı: 6.379,86 TL. 

kidem-tazminati-tavanı-tablosu
yillara-gore-tavan-tazminat-tutarlari

Kendi isteği ile işten çıkanlar da tazminat alabiliyor. Ancak bunun bazı püf noktaları var. Kıdem tazminatı almak için püf noktaları öğrenmek için https://sgkbilgisi.com/kidem-tazminati-almanin-puf-noktalari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kıdem tazminatı hakkında tüm sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.