Kapıcı Tazminat Hesaplama 2020

4

Kapıcı tazminat hesaplaması kapıcı ve ya apartman görevlisi çalıştıranlar açısından kafa karıştırıcı olabilmektedir. Kapıcılar için esas alınacak brüt asgari ücret 2020 yılında 2.943,00 TL olacak. İşten çıkan ve sigorta bildirimi asgari ücretten yapılanlar için tazminat hesaplaması bu oran esas alınarak yapılacak.

2020 yılında iş çıkışı verilecek olan kapıcı/konut görevlileri v.s. için kapıcı tazminatı nasıl hesaplanır, apartman görevlisi kıdem tazminatı hesaplamasını nasıl yapabileceğiniz konusunda yazımızın devamında bilgi sahibi olabilirsiniz. Dilerseniz tazminat hesaplamasına geçmeden önce kapıcı maaşı ne kadar sayfamızı ziyaret

Konut kapıcısı tazminat şartları nelerdir ?

Malumunuz çalışanların tazminat hakları 1475 Sayılı Kanunun 14. maddesine göre düzenleniyor. İlgili kanuna göre bir çalışanın işten çıkması halinde işveren tarafından tazminat ödenebilmesi için;

 • İşyerindeki çalışma süresinin en az 1 yıl olması gerekiyor. Bu olmazsa olmaz temel şartlardan birisi.
 • İkinci önemli koşul ise çalışanın istisnai bazı durumlar dışında kendi isteği ve ya kusuru dışında işten çıkması. Bu durumun istisnaları ise emeklilik nedeni ile işten çıkma, evlenen kadınların evlenme nedeni ile ayrılması, sağlık problemleri v.s. dir.
 • Yukarıda belirtilen şartların sağlanıyor olması halinde apartman/site yönetimi tarafından işten çıkan konut kapıcısı/apartman görevlisine v.s. tazminat ödenmesi gerekmektedir.
 • Peki tazminat nasıl hesaplanıyor ? Gelelim bu sorunun yanıtına.
 • Daha ayrıntılı bilgi ve tazminat almanın püf noktalarını öğrenmek için hemen kıdem tazminatı alma şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kapıcı kendi isteğiyle işten ayrılırsa tazminat alabilir mi ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi normal şartlarda kendi isteği ile işten çıkış halinde kapıcı işten çıkarma tazminatı ödenmez. Ancak bu durumun bazı istisnaları vardır;

 • Askerlik nedeni ile işten çıkma,
 • Sağlık nedeni ile işten ayrılma,
 • Emeklilik gerekçesi ile işten ayrılma,
 • Ölüm halinde,
 • Evlilik nedeni ile evlenme tarihinden itibaren 1 sene içerisinde işten ayrılan kadın çalışanlara,
 • Kendi isteği ile bile çıksa kapıcıların kıdem tazminatı ödemesinin yapılması gerekmektedir.

Kapıcı kıdem tazminatı nasıl hesaplanır ?

Kapıcılarda kıdem tazminatı hesaplamasında işçinin iş çıkış tarihindeki son brüt kazancı esas alınır. Peki brüt üzerinden kapıcıların tazminatı nasıl hesaplanır ? Aşama aşama aşağıdaki şekilde kapıcının kıdem tazminatı hesaplaması gerçekleştirilir.

 • İşyerinde çalıştığı her bir yıl için ödenecek brüt tazminat tutarı son brüt kazanç kadardır.
 • Ödenecek yıllık net tazminat tutarı ise brüt tazminat tutarından %07,59 oranında damga vergisi kesilerek bulunur.
 • Hesaplanan brüt tazminat üzerinden damga vergisinden başka bir kesinti yapılmaz.
 • Yukarıdaki apartman görevlisi tazminat hesaplama şekline göre 2020’de asgari ücretle çalışan bir kapıcıya ödenecek tazminat hesaplaması aşağıdaki gibi olacaktır.

Kapıcı kıdem tazminatı hesaplama 2020

2020 yılında sigorta bildirimi asgari ücret üzerinden yapılan bir konut kapıcısı için her bir yıllık çalışma için;

 • Ödenecek brüt tazminat tutarı 2.943,00 TL üzerinden hesaplanacak.
 • %07,59 damga vergisi kesildikten sonra her bir yıl için ödenecek net tazminat tutarı ise 2.920,00 TL olacaktır.
 • Bu durumda çalışanın 2020 yılında ayrılması halinde çalışmış olduğu her bir ay için ödenecek yaklaşık tazminat tutarı 245,00 TL olacaktır.

Kapıcının yıllık tazminatı ne kadar ?

Yukarıda kapıcıların kıdem tazminatı nasıl hesaplanır kısmında da belirttiğimiz gibi 2020 yılı itibariyle asgari ücretle çalışan bir kapıcının işten ayrılması durumunda çalışmış olduğu her bir yıl için ödenmesi gereken ortalama tazminat tutarı 2920 TL olacaktır.

Kapıcı kıdem tazminatı hesaplama programı

Oluşturduğumuz kapıcı tazminatı hesaplama programı aracılığı ile kafanız karışmadan kapıcıya ödeyeceğiniz net tazminat tutarını kolayca hesaplayabilirsiniz.

 • Kapıcı tazminat hesaplama programı kapıcının son brüt kazancını yazmanız tazminat hesaplaması için yeterli olacaktır.
 • Ödenecek net tazminatı tazminat hesaplama programı aracılığı ile hesaplamak için hemen kıdem tazminatı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Konut kapıcısı ihbar tazminatı alabilir mi ?

Hem işçi hem de işverenin kanunen işten çıkış tarihini en geç bildirmesi gereken süreler ihbar süresi olarak tanımlanır. İhbar süresine uymadan çıkış veren işveren ya da çıkan işçi karşı tarafa tazminat ödemek zorundadır. Ödenmesi gereken bu tazminat ise ihbar tazminatı olarak tanımlanır. Kapıcı kıdem ve ihbar tazminatı hesaplaması için ihbar tazminatı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Konut kapıcısına işsizlik maaşı ödenir mi ?

Eğer çıkış işveren tarafından verildiyse, işten çıkış tarihinden evvelki son 3 senede en az 600 gün ssk var ise isşizlik maaşına başvuru hakkınız var.

6 ay çalışan tazminat alabilir mi 2020

Tazminat için gerekli en az çalışma süresi 1 yıldır. 1 yıldan az çalışarak işten çıkan ya da işten çıkışı verilen çalışanlara işveren tarafından tazminat ödenmesi zorunlu değildir.

Son brüt kazancınızı, toplam kaç ay çalıştığınızı, işe giriş ve çıkış tarihinizi yazmanız halinde bina görevlisi tazminat hesaplamasını sizin için yapabiliriz. 

4 Yorum
 1. deniz arıpek

  Merhaba ,

  Apartmanımızın Yöneticiliğini yapmaktayız.Bu yıl 2 OCak 2020 tarihinde Apartman Görevlimiz Emekliliğini isteyerek , çıkışını verdi ve tazminat hakkını kazandı.Bunu nasıl hesaplayabiliriz neleri dahil etmeliyiz bize yardımcı olabilir misiniz?
  10.09.1994 işe giriş
  02.01.2020 işten çıkış senede bir kere 1 maaş tutarında ikramiye alıyor ve bu süre zarfı boyunca apartman binasında konaklama yapmıştır. Hesaplayıp bize bildirmenizi rica ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunun için bir mali müşavir ya da uzman bir muhasebeciden yardım almanızı öneririm. Brüt maaş ve ikramiye bilgisi ile hesaplama yaptırmanızı öneririm.

 2. Semra Ünal

  Ben yeni yönetici oldum. Binamızda hizmet veren kapıcımız 11 yıldır çalışmakta olup, adına Kösem Tazminatı Fonu oluşturulmamış. Böyle bir birikim yok. Bunu oluşturmak istiyorum. Bu gün itibari ile de devam etmek istiyorum. Geçmiş yıllara ait bedeli maliklerden toplayacağım galiba. Devamını da maliklerden mi sakinlerden mi toplanacak. Hizmeti kiracıların aldığını, tazminatı da onların ödemesini isteyen malikler var. Ne yapmam gerekiyor? Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hizmet alan kişiler sorumlu diye biliyorum. Ancak net olarak emin değilim. Bu işte uzman bir avukata danışmanızı öneririm.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.