Kapıcı Tazminat Hesaplama 2020

2

Kapıcı tazminat hesaplaması kapıcı ve ya apartman görevlisi çalıştıranlar açısından kafa karıştırıcı olabilmektedir. Kapıcılar için esas alınacak brüt asgari ücret 2020 yılında 2.943,00 TL olacak. İşten çıkan ve sigorta bildirimi asgari ücretten yapılanlar için tazminat hesaplaması bu oran esas alınarak yapılacak.

2020 yılında iş çıkışı verilecek olan kapıcı/konut görevlileri v.s. için tazminat hesaplamasını nasıl yapabileceğiniz konusunda yazımızın devamında bilgi sahibi olabilirsiniz. Dilerseniz tazminat hesaplamasına geçmeden önce https://sgkbilgisi.com/kapici-maasi/ sayfamızı ziyaret

Konut kapıcısı tazminat şartları

Malumunuz çalışanların tazminat hakları 1475 Sayılı Kanunun 14. maddesine göre düzenleniyor. İlgili kanuna göre bir çalışanın işten çıkması halinde işveren tarafından tazminat ödenebilmesi için işyerindeki çalışma süresinin en az 1 yıl olması gerekiyor. Bu olmazsa olmaz temel şartlardan birisi.

İkinci önemli koşul ise çalışanın istisnai bazı durumlar dışında kendi isteği ve ya kusuru dışında işten çıkması. Bu durumun istisnaları ise emeklilik nedeni ile işten çıkma, evlenen kadınların evlenme nedeni ile ayrılması, sağlık problemleri v.s. dir.

Yukarıda belirtilen şartların sağlanıyor olması halinde apartman/site yönetimi tarafından işten çıkan konut kapıcısı/apartman görevlisine v.s. tazminat ödenmesi gerekmektedir. Peki tazminat nasıl hesaplanıyor ? Gelelim bu sorunun yanıtına.

Daha ayrıntılı bilgi ve tazminat almanın püf noktalarını öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/kidem-tazminati-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kapıcı tazminat hesaplama nasıl yapılır ?

Tazminat hesaplamasında işçinin iş çıkış tarihindeki son brüt kazancı esas alınır. İşyerinde çalıştığı her bir yıl için ödenecek brüt tazminat tutarı son brüt kazanç kadardır. Ödenecek yıllık net tazminat tutarı ise brüt tazminat tutarından %07,59 oranında damga vergisi kesilerek bulunur.

Hesaplanan brüt tazminat üzerinden damga vergisinden başka bir kesinti yapılmaz. Yukarıdaki hesaplama şekline göre 2020’de asgari ücretle çalışan bir kapıcıya ödenecek tazminat hesaplaması aşağıdaki gibi olacaktır.

Kapıcı kıdem tazminatı hesaplama 2020

2020 yılında sigorta bildirimi asgari ücret üzerinden yapılan bir konut kapıcısı için her bir yıllık çalışma için ödenecek brüt tazminat tutarı 2.943,00 TL üzerinden hesaplanacak. %07,59 damga vergisi kesildikten sonra her bir yıl için ödenecek net tazminat tutarı ise 2.920,00 TL olacaktır. Bu durumda çalışanın 2020 yılında ayrılması halinde çalışmış olduğu her bir ay için ödenecek yaklaşık tazminat tutarı 245,00 TL olacaktır.

Kapıcı kıdem tazminatı hesaplama programı

Oluşturduğumuz tazminat hesaplama programı aracılığı ile kafanız karışmadan kapıcıya ödeyeceğiniz net tazminat tutarını kolayca hesaplayabilirsiniz. Programda kapıcının son brüt kazancını yazmanız tazminat hesaplaması için yeterli olacaktır. Ödenecek net tazminatı program aracılığı ile hesaplamak için hemen https://sgkbilgisi.com/kidem-tazminati-hesaplama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Konut kapıcısı ihbar tazminatı alabilir mi ?

Hem işçi hem de işverenin kanunen işten çıkış tarihini en geç bildirmesi gereken süreler ihbar süresi olarak tanımlanır. İhbar süresine uymadan çıkış veren işveren ya da çıkan işçi karşı tarafa tazminat ödemek zorundadır. Ödenmesi gereken bu tazminat ise ihbar tazminatı olarak tanımlanır.

Konut kapıcısına işsizlik maaşı ödenir mi ?

Eğer çıkış işveren tarafından verildiyse, işten çıkış tarihinden evvelki son 3 senede en az 600 gün ssk var ise isşizlik maaşına başvuru hakkınız var.

Son brüt kazancınızı, toplam kaç ay çalıştığınızı, işe giriş ve çıkış tarihinizi yazmanız halinde tazminat hesaplamasını sizin için yapabiliriz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
  1. Semra Ünal

    Ben yeni yönetici oldum. Binamızda hizmet veren kapıcımız 11 yıldır çalışmakta olup, adına Kösem Tazminatı Fonu oluşturulmamış. Böyle bir birikim yok. Bunu oluşturmak istiyorum. Bu gün itibari ile de devam etmek istiyorum. Geçmiş yıllara ait bedeli maliklerden toplayacağım galiba. Devamını da maliklerden mi sakinlerden mi toplanacak. Hizmeti kiracıların aldığını, tazminatı da onların ödemesini isteyen malikler var. Ne yapmam gerekiyor? Teşekkür ederim

    1. Ömer Meriç

      Merhaba. Hizmet alan kişiler sorumlu diye biliyorum. Ancak net olarak emin değilim. Bu işte uzman bir avukata danışmanızı öneririm.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.