Kıdem Tazminatı Almanın Püf Noktaları

0

Kıdem tazminatı işten çıkanlar açısından en büyük güvencelerden birisidir. Tabi herşeyde olduğu gibi kıdem tazminatı alma hakkı kazanabilmeniz için kıdem tazminatı alma şartını sağlamanız gerekiyor. Daha önce kıdem tazminatı şartları başlıklı yazımızda kıdem tazminatı alma şartları, kıdem tazminatı almak için yapılması gerekenler v.s. konularında ayrıntılı bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise tazminat alma şartlarının püf noktalarını, kıdem tazminatı alma koşullarını ayrıntılı olarak anlatacağız.

Kıdem tazminatı şartları nelerdir ?

Tazminat için gereken şartlar aslında çok da fazla değildir. Kıdem tazminatı almanın şartlarından en önemlisi işyerinde en az 1 yıldır çalışıyor olmanız. Eğer işyerinde en az 1 yıllık çalışmanız yoksa işyeri tazminat alma şartlarından en önemlisini sağlamamış olursunuz. Bu yüzden tazminat almanın şartları arasındaki bu temel şartı sağlamak ve tazminat almak istiyorsanız işe giriş tarihinizden itibaren en az 1 yıllık sürenin geçmesini bekleyin.

Kıdem tazminatı alma adına aranan bir diğer önemli şart ise işten kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında ayrılmanız. Eğer kalkar da işverene istifa dilekçesi verirseniz kıdem tazminatı almak için şartlar arasında olan kendi isteği ile ayrılma şartını sağlamayacağınızdan işveren size tazminat ödemek zorunda kalmaz.

Tabi kendi isteği ile işten çıkan işçi işten çıkış tazminatı alma şartları açısından bazı istisnai durumlar var. Bu istisnai durumları sağlıyorsanız tazminat almak için şartları sağlamış olursunuz. Bu istisnai durumları kısaca şöyle sıralayabiliriz; evlenen kadın işçinin resmi evlilik nedeniyle kendi isteği ile işten çıkması, askerlik sebebi ile işten çıkma, sağlık sorunları nedeniyle işten ayrılma, emeklilik sebebi ile işten ayrılma, ölüm ya da işyerindeki zorlayıcı sebepler.

Yukarıda sayılan kıdem tazminatı alma yolları şartlarını sağlıyorsanız işveren size tazminatınızı ödemesi gerekir. Kıdem tazminatı koşulları arasında olan 3600 günden tazminat hususu çalışanlar tarafından yanlış anlaşılmaktadır. 3600 günle ssk tazminat hakkı elde edebilmeniz için ilk SGK giriş tarihinizin 08.09.1999 tarihinden önce olması ve en az 3600 günü tamamlamış olmanız ayrıca SGK’ya 3600 günle emeklilik yazısı talebinde bulunduğunuz tarihten önceki son 7 yıl içerisinde ssk hizmetinizin en az 3,5 yıldan fazla olması gerekiyor.

Tabi akla şu soru geliyor. 2000 yılından sonra işe girenler tazminat alarak işten çıkamaz mı ?

2000 yılından sonra sigortalı olanlar kıdem tazminatı alabilir mi ?

Tazminat alma koşullarından olan işyerinde 1 yılı tamamlamış olmak ve çıkışın işveren tarafından verilmesi halinde tazminat alabilirsiniz. Ancak kıdem tazminat alma şartlarından birisi olan emeklilik gerekçesi ile işten ayrılarak tazminat alma hakkından yararlanmak istiyorsanız ve SGK ilk tescil tarihiniz 2000’den sonra ise 3600 günle kıdem tazminatı haklarından yararlanamazsınız. Çünkü ilk defa 08.09.1999-30.04.2008 tarihinden sonra sigortalı olan kadın ve erkeklerin yaştan emeklilik için 25 yıllık sigortalılık süresi ve 4500 günü ya da 7000 günü tamamlaması gerekiyor.

Hal böyle olunca 2000’den sonra ilk defa ssk, bağkur ya da herhangi bir kapsamda girişi olanlar 3600 günle kidem tazminati alma sartlarinı sağlayamaz. Şöyle ki toplamda en az 7000 günü tamamlamanız ya da en az 25 yıllık sigortalılık süresi ve 4500 günü tamamlamanız halinde tazminat alma sartlari arasında olan emeklilik gerekçesi ile işten ayrılma şartını sağladığınızdan SGK’dan yazı alarak işverenden tazminatınızı talep edebilirsiniz.

Kıdem tazminatı alabilir yazısı dilekçe örneği

Tazminat şartlarından birisi olan emeklilik için gerekli prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartını sağlayanların SGK’dan yazı alabilmesi için dilekçe ile SGK’ya başvurması gerekmekte. Dilekçe örneği aşağıdaki gibi olabilir;

                                                            …………Sosyal Güvenlik Merkezine

1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesinin birinci fıkrasının (5) numaralı bendi gereği işverenden tazminat alabilmem için tarafıma kıdem tazminatı alabilir yazısı verilmesini arz ederim. 

Kıdem tazminatı hesaplaması nasıl yapılır ?

Tazminat hesaplaması son brüt maaşınıza göre yapılır. Kıdem hesaplamasını tazminat hesaplama programımız aracılığı ile yapabilirsiniz.

Kıdem tazminatı nereden alınır ?

Tazminat alma haklarını yani şartlarını sağlıyorsanız ödeme işveren tarafından ya da çalıştığınız Kurum tarafından yapılır.

Kıdem tazminatı alma süresi/ zaman aşımı süresi

Tazminat alacaklarında zaman aşımı süresi 10 yıldır.

Kıdem tazminatı bordrosu örneği

Kıdem tazminatı bordrosu tazminat ödenen işçi için düzenlenir. Bordro örneği aşağıdaki gibidir;

tazminat bordro örneği
kıdem tazminatı bordrosu

Askerlik tazminatı alma şartları nelerdir ?

İşyerinden tazminat alma şartlarından birisi de erkek çalışanların askerlik nedeni ile işten ayrılmasıdır. Tabi askerlik nedeni ile tazminat alabilmeniz için işyerinden tazminat alma koşulları arasında sayılan en az 1 yıl çalışma şartını sağlamanız gerekiyor. Bu şartı sağlıyorsanız askere sevk yazınızı aldıktan sonra işverene çıkış talebiniz ile birlikte kıdem tazminatı alma talebinizi de iletin. Tazminat alabilme şartlarını sağladığınız için bu durumda işveren size tazminat ödemek zorundadır.

Kıdem tazminatı hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.