Kıdem Tazminatı Almanın Püf Noktaları Nelerdir ?

40

Kıdem tazminatı almanın püf noktaları vardır. Kendi isteğiniz ile işten çıksanız bile bu püf noktalara uyarak tazminat alabilirsiniz. Kıdem tazminatı işten çıkanlar açısından en büyük güvencelerden birisidir. Tabi her şeyde olduğu gibi kıdem tazminatı alma hakkı kazanabilmeniz için kıdem tazminatı alma şartını sağlamanız gerekiyor. Bu yazımızda  tazminat alma şartlarının püf noktalarını, kıdem tazminatı alma koşullarını ayrıntılı olarak anlatacağız.

İşyerinden tazminat alma yolları nelerdir ?

Tazminat için gereken özel sektörde tazminat alma şartları aslında çok da fazla değildir.

 • Kıdem tazminatı almanın şartlarından en önemlisi işyerinde en az 1 yıldır çalışıyor olmanız.
 • Eğer işyerinde en az 1 yıllık çalışmanız yoksa işyeri tazminat alma şartlarından en önemlisini sağlamamış olursunuz.
 • Bu yüzden tazminat almanın şartları arasındaki bu temel şartı sağlamak ve tazminat almak istiyorsanız işe giriş tarihinizden itibaren en az 1 yıllık sürenin geçmesini bekleyin. T
 • azminat alma genel şartları hakkında detaylar için   işyerinden tazminat almak için ne yapmalıyım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kıdem tazminatı alma adına aranan bir diğer önemli şart ise işten kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında ayrılmanız. Eğer kalkar da işverene istifa dilekçesi verirseniz kıdem tazminatı almak için şartlar arasında olan kendi isteği ile ayrılma şartını sağlamayacağınızdan işveren size tazminat ödemek zorunda kalmaz.

Tabi kendi isteği ile işten çıkan işçi işten çıkış tazminatı alma şartları açısından bazı istisnai durumlar var. Bu istisnai durumları sağlıyorsanız tazminat almak için şartları sağlamış olursunuz. Kendi isteğiyle işten ayrılan tazminat alma şartları konusunda bu istisnai durumları kısaca şöyle sıralayabiliriz;

 • Evlenen kadın işçinin resmi evlilik nedeniyle kendi isteği ile işten çıkması,
 • askerlik sebebi ile işten çıkma,
 • sağlık sorunları nedeniyle işten ayrılma,
 • Emeklilik sebebi ile işten ayrılma,
 • Ölüm ya da işyerindeki zorlayıcı sebepler.

Yukarıda sayılan kıdem tazminatı alma yolları şartlarını sağlıyorsanız işveren size tazminatınızı ödemesi gerekir. Kıdem tazminatı koşulları arasında olan 3600 günden tazminat hususu çalışanlar tarafından yanlış anlaşılmaktadır. 3600 günle ssk tazminat hakkı elde edebilmeniz için ilk SGK giriş tarihinizin 08.09.1999 tarihinden önce olması ve en az 3600 günü tamamlamış olmanız ayrıca SGK’ya 3600 günle emeklilik yazısı talebinde bulunduğunuz tarihten önceki son 7 yıl içerisinde ssk hizmetinizin en az 3,5 yıldan fazla olması gerekiyor. Tabi akla şu soru geliyor. 2000 yılından sonra işe girenler tazminat alarak işten çıkamaz mı ?

2000 yılından sonra sigortalı olanlar kıdem tazminatı alabilir mi ?

Tazminat alma koşullarından olan işyerinde 1 yılı tamamlamış olmak ve çıkışın işveren tarafından verilmesi halinde tazminat alabilirsiniz. Ancak kıdem tazminat alma şartlarından birisi olan emeklilik gerekçesi ile işten ayrılarak tazminat alma hakkından yararlanmak istiyorsanız ve SGK ilk tescil tarihiniz 2000’den sonra ise 3600 günle kıdem tazminatı haklarından yararlanamazsınız. Çünkü ilk defa 08.09.1999-30.04.2008 tarihinden sonra sigortalı olan kadın ve erkeklerin yaştan emeklilik için 25 yıllık sigortalılık süresi ve 4500 günü ya da 7000 günü tamamlaması gerekiyor.

Hal böyle olunca 2000’den sonra ilk defa ssk, bağkur ya da herhangi bir kapsamda girişi olanlar 3600 günle kıdem tazminatı alma şartlarını sağlayamaz. Şöyle ki toplamda en az 7000 günü tamamlamanız ya da en az 25 yıllık sigortalılık süresi ve 4500 günü tamamlamanız halinde tazminat alma şartları arasında olan emeklilik gerekçesi ile işten ayrılma şartını sağladığınızdan SGK’dan yazı alarak işverenden tazminatınızı talep edebilirsiniz.

Raporla tazminat almak mümkün mü ?

İşyerinden kendi isteğinizle ayrıldığınızda tazminat alma taktiklerinden birisi de sağlık gerekçesi ile işten ayrılmaktır. Bunun için işyerinde çalışmanızı olumsuz yönde etkileyecek engel durumunuzun olması ve bunun da tam teşekküllü heyet raporu ile belgelenmesi gerekmektedir. Bu raporu alıp işverene vererek işten çıkmanız durumunda işverenin tazminat ödemesi gerekmektedir. Tazminat almanın 19 yolundan birisi olan sağlık raporu ile tazminat almak için izlemeniz gereken yol ve daha fazla detay için sağlık nedeniyle işten ayrılma başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kıdem tazminatı almanın yolu konusunda püf noktalarına değindik. İşten çıktığınızda alacağınız tazminat tutarını hesaplamak için kıdem tazminatı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

40 Yorum
 1. Bilge nur

  Merhabalar ben özel rehabilitasyon merkezinde 01.03.2022 tarihinde işe başladım íşyeri ile anlaşmalı aylık 2000 TL ye anlaştım .Ama onlar bana hesap açtırarak asgarî ücret yatırıyor ve bana 2000tl verip üst parayı elden onlara geri veriyorum sigortam da işkur terafindan yatırıldığı söyleniyor .Anlaşmalı olarak 2000tl ise neden hesaba otomatik olarak asgari ücret yatırılıyor bu durumda ne gibi haklara sahibim . Tşk ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgari ücretin altında ücret ödenemez. Bu suçtur. Alo 170 hattını arayarak da bilgi alabilirsiniz.

 2. Hanife

  Merhaba Meriç bey.Esim 2006 yılından beri ayni işlerinde calisoyor.Isyeri yaklaşık 3 km uzağa tasindi.Isyeri ulasim imkanı sağlamıyor yol parası olarak para veriyor.Isyerinden istifa ettiği durumda kıdem tazminatını alabilir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu tazminat alabilmek için geçerli bir mazeret değil maalesef.

 3. Hatice

  Merhaba Ömer bey ben teşvikli eğitimli çocuk bakıcısıyim 3 yılı doldurmak uzereyim iş verenim ülke değiştireceği için beni işten cikartiyorlar ben çıkış tazminatı ve işsizlik maaşı alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet işveren tarafından çıkış veriliyorsa tazminat ödenmesi gerekir. Eğer en az 600 gün varsa işsizlik ödeneği alma hakkınız da var.

   1. Hatice

    Peki Tahmini ne kadar alabilirim 3 yila tazminat

    1. Ömer Meriç

     Eğer kazancınız asgari ücretten bildiriliyorsa çalıştığınız her ay için ortalama 414 TL gibi bir rakam alırsınız.

     1. Hatice

      Cevaplarınız için çok teşekkür ederim

     2. Ömer Meriç

      Rica ederim.

 4. veysel taş

  29.12.2021 Tarihinde 10046 gün üzerine emekli oldum.Bunun 3600 günü askerlikle birlikte önceki işyerim kamu kurumundaydı.bu 3600 günün kıdem tazminatını nasıl alabilirim.yazı henüz elime ulaşmadı ama 15 yıl şartını öne sürerek kıdem tazminatına hak kazanmadığımı söylemişler.bana bu konuda bilgi verebilir misiniz ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kamu Kurumundan tazminat alamazsınız. 15 yıllık süreyi tamamladıktan sonra hiç çalışmasaydınız ve size kamudan aylık bağlansaydı tazminat ödenirdi. Bu durumda ödenmez.

 5. Şenol

  Merhaba.ben 150 daire 15 bloktan oluşan bir sitede kapıcı olarak tek kişi olarak calışıyorum.iki yılda bir yönetim degişiyor gelen yönetici ile şu an anlaşamıyoruz üyelerden gelen şikayetlerden dolayı şikayet var isini savsaklayarak yapiyorsun ve buna benzer sözlü satışmalarimiz oluyor haliyle bende 150 dairelik 15 bloklu bir yerde tek başıma ancak bu kadar yapabiliyorum varsa daha iyi yapan birisi getirin o yapsın cıkışımi verin dedigimde sen ver biz niye cıkışını verelim diyor yönetim girişim işe 08 08 2014.150 üyeden 50 üye cıkış verirlerse biz mobing uygulanıyor kapıcımıza diye şahitlik yapariz diyorlar kendim cıkış verirsem bu durumda tazminat alabilirmiyim yada 3 tane şahit göstersem mobig uygulanıyor diye.şimdiden teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Buna mahkeme karar verir. Alır ya da alamazsınız diyemem.

 6. mehmet

  Merhaba. Eşim 2013 yılı mayıs ayı başında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda çocuk evlerinde Bakım Elemanı olarak şirket aracılığı ile (hizmet alımı) çalışmaya başladı. Yıllık ihaleler ile kimi yıllar şirket değişmiş olsa da çalışanlar değişmeden çalışmaya devam etti. Ta ki taşeronda çalışanlara kadro verilmesine kadar devam etti. 2019 kasım ayında kadroya geçerek çalışmaya devam ediyor. 2023 Ekim ayında 3600 prim ve yaş olarak tamamlıyor. 2013 -2019 yılları arası taşeron çalışmaları farklı şirketler olsa da hizmetin kesintisiz ve sürekliliği göz önüne alınarak tazminatı alınabilir mi? Her ne kadar ssk ya yıl sonu çıkış bildirilip ertesi gün ihaleyi alan tekrar başka bir şirkete ait çalışma başlaması bildirildi. Acaba devlette taşeronda çalışıp kadroya geçenlerin tazminatlarını devlet üslendi mi? Yapılan açıklamalar o doğrultudaydı. Zaten ihalesi biten şirketlerde tazminat vermedi. Bu konuda bizi aydınlatırsanız sevinirim. Kolay gelsin.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emin olmamakla birlikte kıdem tazminatı ve diğer tüm hakları ile birlikte kadroya geçiş yapıldı diye biliyorum. Yani bu durumda 2013-2019 yılları arası için de tazminat ödenmesi gerekir. Kendi kurumuna da sormasında yarar var eşinizin.

 7. yüksel

  merhaba ömer bey ben 8 senedir market sektöründe çalısıyorum ve 11yasında ıkız kızlarım var esimden ayrıyım annem rahatsız kızlrımı okula götürmam lazım ve ben bakmak zorundayım kendi istegim ile iş den çıkarsam tazminat alabilrmiyim bu bi bahanemidir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef bu geçerli bir mazeret değil.

 8. İbrahim

  Mrblar benim işe giriş tarihim 12.06 2012 Haziran da 10 sene oldu yurt dışı gidişim nedeniyle işten ayrılmam gerek tazminatımı alabilirmiyim veya yoları nelerdir şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu giriş tarihine göre maalesef kendi istediğiniz ile işten çıkmanız halinde tazminat hakkınız yok.

 9. Kutay

  Merhaba ilk işe giriş tarihim 2006 yılıdır, toplam uzun vade gün sayısı 4363 gündür. 4500 ü doldurduktan sonra 9 yıldır çalışmış olduğum firmadan tazminatımı alarak ayrılabilirmiyim? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tek başına 4500 gün yeterli değil ne yazık ki. Ayrıca 25 yıllık sigorta süresinin de tamamlanması gerek.

 10. Yüksel

  Merhaba ilk işe giriş traihi 01.09.1998 çiraklik eğitimden hizmet dökümünde 2006 gözüküyor benim işe giriş tarihim 2008 de başladım 2015 tazminatlı çıkış aldım 2016 tekrar aynı işyerine başladım 3961 pirim var kendi isteğimle işten çıkarsam tazminat alabilirmiyim

 11. Yüksel

  Merhaba benim işe giriş tarihim 2008 de başladım 2015 tazminatlı çıkış aldım 2016 tekrar aynı işyerine başladım 3961 pirim var kendi isteğimle işten çıkarsam tazminat alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İlk defa sigorta prim ödenme tarihi 2008 mi ? Tam ödenme tarihini yazar mısınız ?

 12. serap

  insallah cvp larsınız ,2000 yılında işe basladım 7000 primim ocak sonunda doluyor artık calışmak istemiyorum tazminatımı alıp cıkabilirmiyim,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 7000 günü tamamladıktan sonra evet SGK’dan yazı alarak ayrılabilir ve tazminatınızı alabilirsiniz.

   1. Serpil

    2009 sigorta girişim 3957 pirim günüm var 5400 gün doldugunda kıdem tazminatı alinabilirmi 25 yıl dolması gerekirmi

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. 5400 günü tamamladığınızda kıdem tazminatı alabilirsiniz.

  2. Yüksel

   Merhaba skg giriş traihi 01.09.1998 çiraklik eğitimden pirim 2006 basladi benim işe giriş tarihim 2008 de başladım 2015 tazminatlı çıkış aldım 2016 tekrar aynı işyerine başladım 3961 pirim var kendi isteğimle işten çıkarsam tazminat alabilirmiyim

 13. m.gülnur özakşit

  1-son 1 yıl içindeki evlilik süresi içinde işten ayrılmak istediğimde çalıştığım yer ne kadar sürede bunu ödemek durumunda
  2-ödeme yapmadı diyelim hangi yola başvurmam gerekiyor
  3-ödeme yapmadı diyelim ben 1 ay sonra başka bir işe başladığımda ayrıldığım şirkette bu kıdem tazminatını yasal olarak ödemeyebilirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde işten çıkış tarihinden itibaren 30 gün içinde ödenmesi gerekiyor. Ödenmezse noterden ihtarname çekmeniz ve sonucuna göre arabuluculuk bürosuna başvuru yapmanız gerekiyor. Arabulucu tarafından çözülmezse mahkemeye gitmeniz gerekiyor.

 14. Turgut

  Selam iyi günler ben 5 yıldır çalışıyorum ve kendi isteğimle ayrılacağım işyerinde patron drdi muhasebeye git kensi isteğimle ayrılacam diye dilekçe ver dedi 3 günlük rapor var bugün son daha onuda vermedim ben nasıl tazminat alabilirim acaba kendi isteğimle ayrılsam

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi isteğiniz ile ayrılırsanız tazminat alamazsınız. İşveren çıkartıyorsa ödemelerinizi yapmak zorunda. Kendi isteğiniz ile çıkmanız durumunda tazminat alma durumları yazımızda ayrıntılı verilmiştir.

 15. Büşra

  Merhaba. Ben bir kurumsal firmada 13 aydır satış sanışmanı olarak çalışıyorum ve firma şuan korkordato altında. 2 aydır maaş alamıyoruz. Aldıklarımızıda gezikmeli olarak aldığımız için şuan ekim maaşını beklemekteyiz. Bu durumda işten çıkarsam kıdem tazminatı, İhbar tazminatı, senelik izin alacağı vs. alabilir miyim. Şirket korkordatoda olduğu için bunları vermeme gibi bi hakkı varmı öğrenmek istiyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunları gerekçe göstererek işten çıkabilirsiniz ancak büyük ihtimal şirket ödemeyecektir. Arabulucuya sonrasında ise mahkemeye başvurmanız gerekebilir.

 16. Tansu şimşek

  Ben 2 senden fazladir çalışıyorum işten kendi istediğimle çıkarsam tazminat alabilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer 8 Eylül 1999 tarihinden önce başlangıç varsa emeklilik sebebi ile ayrılarak alabilirsiniz. Harici alma hakkınız olmaz. Diğer istisnai durumlar yazımızda mevcut.

 17. Murat

  Hayırlı cumalar ben işyerime başlayalı 1.5 yıl oldu 1. Seneye kadar itiydi ama şuan üserimde piskolojik baskı uyguluyolar işten kendi çıksın diye pazarları full çalıştırıyolar ve maaşın hepsini bankaya yatırmıyolar bir miktarını elden veriyorlar ben bu iş yerinden çıkmak istiyorum tazminatımı nasıl hak edebilirim işsizlik maaşı alabilirmiyim şimdiden teşekürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tazminat alma yolları kendi isteğiniz ile çıkmanız durumunda yazımızda ayrıntılı verilmiştir. Siz ancak dava yolu ile hak edebilirsiniz kendiniz çıkmanız halinde.