Kıdem Tazminatı Almanın Püf Noktaları

10

Kıdem tazminatı almanın püf noktaları vardır. Kendi isteğiniz ile işten çıksanız bile bu püf noktalara uyarak tazminat alabilirsiniz. Kıdem tazminatı işten çıkanlar açısından en büyük güvencelerden birisidir. Tabi herşeyde olduğu gibi kıdem tazminatı alma hakkı kazanabilmeniz için kıdem tazminatı alma şartını sağlamanız gerekiyor.

Bu yazımızda  tazminat alma şartlarının püf noktalarını, kıdem tazminatı alma koşullarını ayrıntılı olarak anlatacağız.

İşyerinden tazminat almanın yolları

Tazminat için gereken şartlar aslında çok da fazla değildir. Kıdem tazminatı almanın şartlarından en önemlisi işyerinde en az 1 yıldır çalışıyor olmanız. Eğer işyerinde en az 1 yıllık çalışmanız yoksa işyeri tazminat alma şartlarından en önemlisini sağlamamış olursunuz. Bu yüzden tazminat almanın şartları arasındaki bu temel şartı sağlamak ve tazminat almak istiyorsanız işe giriş tarihinizden itibaren en az 1 yıllık sürenin geçmesini bekleyin. Tazminat alma genel şartları hakkında detaylar için https://sgkbilgisi.com/kidem-tazminati-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kıdem tazminatı alma adına aranan bir diğer önemli şart ise işten kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında ayrılmanız. Eğer kalkar da işverene istifa dilekçesi verirseniz kıdem tazminatı almak için şartlar arasında olan kendi isteği ile ayrılma şartını sağlamayacağınızdan işveren size tazminat ödemek zorunda kalmaz.

Tabi kendi isteği ile işten çıkan işçi işten çıkış tazminatı alma şartları açısından bazı istisnai durumlar var. Bu istisnai durumları sağlıyorsanız tazminat almak için şartları sağlamış olursunuz. Bu istisnai durumları kısaca şöyle sıralayabiliriz; evlenen kadın işçinin resmi evlilik nedeniyle kendi isteği ile işten çıkması, askerlik sebebi ile işten çıkma, sağlık sorunları nedeniyle işten ayrılma, emeklilik sebebi ile işten ayrılma, ölüm ya da işyerindeki zorlayıcı sebepler.

Yukarıda sayılan kıdem tazminatı alma yolları şartlarını sağlıyorsanız işveren size tazminatınızı ödemesi gerekir. Kıdem tazminatı koşulları arasında olan 3600 günden tazminat hususu çalışanlar tarafından yanlış anlaşılmaktadır. 3600 günle ssk tazminat hakkı elde edebilmeniz için ilk SGK giriş tarihinizin 08.09.1999 tarihinden önce olması ve en az 3600 günü tamamlamış olmanız ayrıca SGK’ya 3600 günle emeklilik yazısı talebinde bulunduğunuz tarihten önceki son 7 yıl içerisinde ssk hizmetinizin en az 3,5 yıldan fazla olması gerekiyor.Tabi akla şu soru geliyor. 2000 yılından sonra işe girenler tazminat alarak işten çıkamaz mı ?

2000 yılından sonra sigortalı olanlar kıdem tazminatı

Tazminat alma koşullarından olan işyerinde 1 yılı tamamlamış olmak ve çıkışın işveren tarafından verilmesi halinde tazminat alabilirsiniz. Ancak kıdem tazminat alma şartlarından birisi olan emeklilik gerekçesi ile işten ayrılarak tazminat alma hakkından yararlanmak istiyorsanız ve SGK ilk tescil tarihiniz 2000’den sonra ise 3600 günle kıdem tazminatı haklarından yararlanamazsınız. Çünkü ilk defa 08.09.1999-30.04.2008 tarihinden sonra sigortalı olan kadın ve erkeklerin yaştan emeklilik için 25 yıllık sigortalılık süresi ve 4500 günü ya da 7000 günü tamamlaması gerekiyor.

Hal böyle olunca 2000’den sonra ilk defa ssk, bağkur ya da herhangi bir kapsamda girişi olanlar 3600 günle kidem tazminati alma sartlarinı sağlayamaz. Şöyle ki toplamda en az 7000 günü tamamlamanız ya da en az 25 yıllık sigortalılık süresi ve 4500 günü tamamlamanız halinde tazminat alma sartlari arasında olan emeklilik gerekçesi ile işten ayrılma şartını sağladığınızdan SGK’dan yazı alarak işverenden tazminatınızı talep edebilirsiniz.

Kıdem tazminatı alabilir yazısı dilekçe örneği

Tazminat şartlarından birisi olan emeklilik için gerekli prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartını sağlayanların SGK’dan yazı alabilmesi için dilekçe ile SGK’ya başvurması gerekmekte. Dilekçe örneği aşağıdaki gibi olabilir;

                                                            …………Sosyal Güvenlik Merkezine

1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesinin birinci fıkrasının (5) numaralı bendi gereği işverenden tazminat alabilmem için tarafıma kıdem tazminatı alabilir yazısı verilmesini arz ederim.

Emeklilik kıdem tazminatı

Emeklilik gerekçesi ile işten ayrılacakların öncelikle yukarıda belirtilen dilekçe örneği ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak tazminat alabilir yazısını almaları ve bu yazı ile işverenlerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuruya istinaden işveren emeklilik için yaş şartı dışında prim ve sigortalılık süresi şartlarını sağlayan çalışanlarına tazminat ödemek zorundadır.

Emekli çalışan kıdem tazminatı hesaplama

Tazminat hesaplamasını kolayca yapabileceğiniz bir uygulama geliştirdik. Hemen https://sgkbilgisi.com/kidem-tazminati-hesaplama/ sayfamızı ziyaret ederek tazminatınızı hesap edebilirsiniz. Ayrıca son brüt kazancınızı yorum bölümünden yazmanız halinde alabileceğiniz tazminatı biz de hesaplayabiliriz.

Kıdem tazminatı 7000 gün

Malumunuz ilk defa 08.09.1999-30.04.2008 tarihleri arasında sigortalı olan kadın ve erkekler 7000 prim günü ile emeklilik hakkı kazanmakta. Bu tarih aralığında girişi olanlar 7000 günü tamamladıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan tazminat alabilir yazısı ile işverenlerine başvurarak tazminat talep edebilirler.

Kıdem tazminatı nereden alınır ?

Tazminat alma haklarını yani şartlarını sağlıyorsanız ödeme işveren tarafından ya da çalıştığınız Kurum tarafından yapılır.

Kıdem tazminatı zaman aşımı süresi

Tazminat alacaklarında zaman aşımı süresi 10 yıldır.

Kıdem tazminatı bordrosu örneği

Kıdem tazminatı bordrosu tazminat ödenen işçi için düzenlenir. Bordro örneği aşağıdaki gibidir;

tazminat bordro örneği
kıdem tazminatı bordrosu

Askerlik tazminatı alma şartları

İşyerinden tazminat alma şartlarından birisi de erkek çalışanların askerlik nedeni ile işten ayrılmasıdır. Tabi askerlik nedeni ile tazminat alabilmeniz için işyerinden tazminat alma koşulları arasında sayılan en az 1 yıl çalışma şartını sağlamanız gerekiyor. Bu şartı sağlıyorsanız askere sevk yazınızı aldıktan sonra işverene çıkış talebiniz ile birlikte kıdem tazminatı alma talebinizi de iletin. Tazminat alabilme şartlarını sağladığınız için bu durumda işveren size tazminat ödemek zorundadır.

Kıdem tazminatı hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

10 Yorum
 1. Murat

  Hayırlı cumalar ben işyerime başlayalı 1.5 yıl oldu 1. Seneye kadar itiydi ama şuan üserimde piskolojik baskı uyguluyolar işten kendi çıksın diye pazarları full çalıştırıyolar ve maaşın hepsini bankaya yatırmıyolar bir miktarını elden veriyorlar ben bu iş yerinden çıkmak istiyorum tazminatımı nasıl hak edebilirim işsizlik maaşı alabilirmiyim şimdiden teşekürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tazminat alma yolları kendi isteğiniz ile çıkmanız durumunda yazımızda ayrıntılı verilmiştir. Siz ancak dava yolu ile hak edebilirsiniz kendiniz çıkmanız halinde.

 2. Tansu şimşek

  Ben 2 senden fazladir çalışıyorum işten kendi istediğimle çıkarsam tazminat alabilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer 8 Eylül 1999 tarihinden önce başlangıç varsa emeklilik sebebi ile ayrılarak alabilirsiniz. Harici alma hakkınız olmaz. Diğer istisnai durumlar yazımızda mevcut.

 3. Büşra

  Merhaba. Ben bir kurumsal firmada 13 aydır satış sanışmanı olarak çalışıyorum ve firma şuan korkordato altında. 2 aydır maaş alamıyoruz. Aldıklarımızıda gezikmeli olarak aldığımız için şuan ekim maaşını beklemekteyiz. Bu durumda işten çıkarsam kıdem tazminatı, İhbar tazminatı, senelik izin alacağı vs. alabilir miyim. Şirket korkordatoda olduğu için bunları vermeme gibi bi hakkı varmı öğrenmek istiyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunları gerekçe göstererek işten çıkabilirsiniz ancak büyük ihtimal şirket ödemeyecektir. Arabulucuya sonrasında ise mahkemeye başvurmanız gerekebilir.

 4. Turgut

  Selam iyi günler ben 5 yıldır çalışıyorum ve kendi isteğimle ayrılacağım işyerinde patron drdi muhasebeye git kensi isteğimle ayrılacam diye dilekçe ver dedi 3 günlük rapor var bugün son daha onuda vermedim ben nasıl tazminat alabilirim acaba kendi isteğimle ayrılsam

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi isteğiniz ile ayrılırsanız tazminat alamazsınız. İşveren çıkartıyorsa ödemelerinizi yapmak zorunda. Kendi isteğiniz ile çıkmanız durumunda tazminat alma durumları yazımızda ayrıntılı verilmiştir.

 5. m.gülnur özakşit

  1-son 1 yıl içindeki evlilik süresi içinde işten ayrılmak istediğimde çalıştığım yer ne kadar sürede bunu ödemek durumunda
  2-ödeme yapmadı diyelim hangi yola başvurmam gerekiyor
  3-ödeme yapmadı diyelim ben 1 ay sonra başka bir işe başladığımda ayrıldığım şirkette bu kıdem tazminatını yasal olarak ödemeyebilirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde işten çıkış tarihinden itibaren 30 gün içinde ödenmesi gerekiyor. Ödenmezse noterden ihtarname çekmeniz ve sonucuna göre arabuluculuk bürosuna başvuru yapmanız gerekiyor. Arabulucu tarafından çözülmezse mahkemeye gitmeniz gerekiyor.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.