Sağlık Nedeniyle İşten Ayrılma Dilekçesi Örneği

2

Sağlık nedeniyle işten ayrılma dilekçesi örneği bu yazımızda sizinle paylaşılacaktır. İşçinin kendi isteği ile işten ayrılması durumunda kıdem tazminatı alabileceği durumlardan birisi de sağlık sorularıdır. Diğer durumlara kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alabilir mi sayfamızdan bakabilirsiniz.

Sağlık sorunları olanlar ve bunu rapor ile belgeleyen kişiler kendi isteği ile ayrıldıklarında tazminat hakları olmakta. Ama bu çok da kolay değil ve aşağıda belirtilen bazı şartların sağlanması gerekir. Sağlık sorunları nedeniyle işten ayrılma tazminat durumları konusunda ayrıntılı bilgi verilecek ve sağlık nedeniyle fesih dilekçe örneği yazımızın devamında paylaşılacaktır.

Sağlık sorunları nedeni ile işten ayrılma kıdem tazminatı

Sağlık nedeniyle işten ayrılma durumunda işçiye haklı fesih ile tazminat ödenebilmesi için 4857 Sayılı Kanunun 24/1 bendinde belirtilen şartların sağlanması gerekiyor. Bu şartlar şunlardır;

 • Tam teşekküllü devlet ya da üniversite hastanesinden heyet raporu alınması gerekir( bkz heyet raporu nasıl alınır ). Tek doktordan alınan raporlar geçerli değildir.
 • Sağlık nedeni ile yapılacak feshin geçerli sayılabilmesi için işin niteliğinden kaynaklı olması ve işçinin sağlığı ya da yaşamı için tehlike arz ediyor olması gerekiyor.
 • Ayrıca kişinin devamlı yakın olarak ya da doğrudan görüştüğü işveren ya da başka bir kişiye bulaşıcı bir hastalığı bulaştırma riski olursa işveren de doğrudan fesih hakkını kullanabilmektedir.

Psikolojik sorunlar nedeniyle işten ayrılma

Eğer sağlık problemi psikolojik ise ve bu nedenle işten ayrılmayı düşünüyorsanız bunu yine sağlık raporu ile belgelemeniz gerekmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi alınacak sağlık raporunun heyet raporu olması ve 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 24/1 bendi kapsamındaki hükümlere uyması gerekmektedir.  Tek doktordan alınacak rapor bu işlem için yeterli olmayacaktır.

Sağlık nedeni ile işten ayrılma ihbar tazminatı

Sigortalı sağlık nedenleri ile iş sözleşmesini feshetmek istediğinde;

 • Hemen başvuru yapabilir. Yani belirsiz süreli iş sözleşmesinde bildirim sürelerine, belirli süreli sözleşmede ise sözleşme bitim tarihine uymak zorunda değildir.
 • Sağlık nedeni ile işten ayrılmada işçi kıdem tazminatı alabilir ama ihbar tazminatı alma hakkı yoktur. Çünkü haklı sebeple fesih yapan işçinin ihbar tazminatı hakkı yoktur. Sağlık nedeni ile işten çıkışta fesih hakkı işçide olduğundan ihbar tazminatı talep hakkı da bulunmamaktadır.

Sağlık sorunları nedeniyle istifa dilekçe örneği

Eğer sağlık nedeni ile işten çıkacaksanız heyet raporunu beklemeden derhal fesih yapma hakkınız var. Ancak bu durumda işveren tazminat ödemek zorunda değildir. İşveren ödemediğinde öncelikle arabuluculuk bürosuna ve sonrasında ise mahkemeye taşınır dava. Mahkeme sağlık nedeni ile fesih durumlarında;

 • Adli tıp Kurumu raporu ister.
 • Raporda işçinin işyerinde yaptığı iş, hastalığı, çalışma durumu, toplam hizmet süresi, işyerinde yaptığı işe engel bir durum olup olmadığı gibi birçok bölüm yer alır.
 • Düzenlenecek rapor sonrasında tazminatın ödenip ödenmeyeceğine mahkeme karar verir.
 • Sağlık sorunu nedeniyle işten ayrılma dilekçesi örneğini buradan indirebilirsiniz ⇒ sağlık sebeplerinden dolayı işten ayrılma dilekçe örneği indir

Yukarıda sağlık nedeniyle istifa dilekçesi örneğindeki ilk paragrafta;

 • Rahatsızlığınızın tam olarak ne olduğundan,
 • Sonuçlarından,
 • Sizin ya da işyerinde çalışanlar için yaratacağı tehlikeden,
 • Kısacası tüm detaylardan bahsetmeniz yararlı olacaktır.

İşçi tarafından sağlık nedeniyle fesih dilekçesini işyerine vermeniz süreci başlatmak için yeterli olacaktır. Sağlık sorunları ile ilgili istifa dilekçesini doldururken takıldığınız hususlar hakkında sorularınızı bize sorabilirsiniz.


2 Yorum
 1. Yetiş

  Belfitigi ameliyatı ve menüsküs ameliyatı oldum ve sağ bacagimda damar tıkanıklığı için ilaç kullanıyorum artı varislerim var sağlık kuruluna başvurup malulen emekli olabilir miyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Buna sağlık kurulu karar verebilir. Eğer 1800 gün ve 10 yıllık sigorta süresi şartını sağlıyorsanız başvuru hakkınız var.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.