Sağlık Nedeniyle İşten Ayrılma Dilekçesi Örneği

29

Sağlık nedeniyle işten ayrılma dilekçesi örneği bu yazımızda sizinle paylaşılacaktır. İşçinin kendi isteği ile işten ayrılması durumunda kıdem tazminatı alabileceği durumlardan birisi de sağlık sorularıdır. Diğer durumlara kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alabilir mi sayfamızdan bakabilirsiniz.

Sağlık sorunları olanlar ve bunu rapor ile belgeleyen kişiler kendi isteği ile ayrıldıklarında tazminat hakları olmakta. Ama bu çok da kolay değil ve aşağıda belirtilen bazı şartların sağlanması gerekir. Sağlık sorunları nedeniyle işten ayrılma tazminat durumları konusunda ayrıntılı bilgi verilecek ve sağlık nedeniyle fesih dilekçe örneği yazımızın devamında paylaşılacaktır.

Sağlık sorunları nedeni ile işten ayrılma kıdem tazminatı

Sağlık nedeniyle işten ayrılma durumunda işçiye haklı fesih ile tazminat ödenebilmesi için 4857 Sayılı Kanunun 24/1 bendinde belirtilen şartların sağlanması gerekiyor. Bu şartlar şunlardır;

 • Tam teşekküllü devlet ya da üniversite hastanesinden heyet raporu alınması gerekir( bkz heyet raporu nasıl alınır ). Tek doktordan alınan raporlar geçerli değildir.
 • Sağlık nedeni ile yapılacak feshin geçerli sayılabilmesi için işin niteliğinden kaynaklı olması ve işçinin sağlığı ya da yaşamı için tehlike arz ediyor olması gerekiyor.
 • Ayrıca kişinin devamlı yakın olarak ya da doğrudan görüştüğü işveren ya da başka bir kişiye bulaşıcı bir hastalığı bulaştırma riski olursa işveren de doğrudan fesih hakkını kullanabilmektedir.

Psikolojik sorunlar nedeniyle işten ayrılma

Eğer sağlık problemi psikolojik ise ve bu nedenle işten ayrılmayı düşünüyorsanız bunu yine sağlık raporu ile belgelemeniz gerekmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi alınacak sağlık raporunun heyet raporu olması ve 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 24/1 bendi kapsamındaki hükümlere uyması gerekmektedir.  Tek doktordan alınacak rapor bu işlem için yeterli olmayacaktır.

Sağlık nedeni ile işten ayrılma ihbar tazminatı

Sigortalı sağlık nedenleri ile iş sözleşmesini feshetmek istediğinde;

 • Hemen başvuru yapabilir. Yani belirsiz süreli iş sözleşmesinde bildirim sürelerine, belirli süreli sözleşmede ise sözleşme bitim tarihine uymak zorunda değildir.
 • Sağlık nedeni ile işten ayrılmada işçi kıdem tazminatı alabilir ama ihbar tazminatı alma hakkı yoktur. Çünkü haklı sebeple fesih yapan işçinin ihbar tazminatı hakkı yoktur. Sağlık nedeni ile işten çıkışta fesih hakkı işçide olduğundan ihbar tazminatı talep hakkı da bulunmamaktadır.

Sağlık sorunları nedeniyle istifa dilekçe örneği

Eğer sağlık nedeni ile işten çıkacaksanız heyet raporunu beklemeden derhal fesih yapma hakkınız var. Ancak bu durumda işveren tazminat ödemek zorunda değildir. İşveren ödemediğinde öncelikle arabuluculuk bürosuna ve sonrasında ise mahkemeye taşınır dava. Mahkeme sağlık nedeni ile fesih durumlarında;

 • Adli tıp Kurumu raporu ister.
 • Raporda işçinin işyerinde yaptığı iş, hastalığı, çalışma durumu, toplam hizmet süresi, işyerinde yaptığı işe engel bir durum olup olmadığı gibi birçok bölüm yer alır.
 • Düzenlenecek rapor sonrasında tazminatın ödenip ödenmeyeceğine mahkeme karar verir.
 • Sağlık sorunu nedeniyle işten ayrılma dilekçesi örneğini buradan indirebilirsiniz ⇒ sağlık sebeplerinden dolayı işten ayrılma dilekçe örneği indir

Yukarıda sağlık nedeniyle istifa dilekçesi örneğindeki ilk paragrafta;

 • Rahatsızlığınızın tam olarak ne olduğundan,
 • Sonuçlarından,
 • Sizin ya da işyerinde çalışanlar için yaratacağı tehlikeden,
 • Kısacası tüm detaylardan bahsetmeniz yararlı olacaktır.

İşçi tarafından sağlık nedeniyle fesih dilekçesini işyerine vermeniz süreci başlatmak için yeterli olacaktır. Sağlık sorunları ile ilgili istifa dilekçesini doldururken takıldığınız hususlar hakkında sorularınızı bize sorabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

29 Yorum
 1. Hatice

  Mrb ben 8 aydır bir özel sektörde çalışmaktayım ama bir aydır tedavi sğrecindeyim bu durumda işden çıkmak istiyorum ama haklarımı öldürmek için Bi ropor alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Heyet raporu almalısınız. Yazımızda izlemeniz gereken yol ayrıntıları ile mevcut.

  2. Abdulkadir

   Kadir merhaba biz 8 kişi çalıştığımız isyerimizde oturarak sabit çalışmaktayız olduğumuz alana büyük klima havalandırma yukarıdan üzerimize geliyor düzeltilmesini istedik ama hiç ilgilenmiyorlar ne yapabiliriz

 2. Emre Özcan

  Merhabalar.
  Şişli Etfal hastanesinden ayakta çalışamaz ağır yük kaldıramaz raporu aldım. Magazaciyim sürekli ayaktayım. Haklarımi alıp ayrılmak istiyorum.fakat raporda açıklamada ayakta çalışamaz uzman hekim kararıdır yazmasına rağmen doktorun imzasi ve Şişli Etfal mühürü var. Bu rapor geçerli midir.cevremdekilere sorduğumda 7 8 doktor olması lazım deniyor. Konu hakkında desteğinizi rica ediyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşveren kabul etmeyebilir. Heyet raporu olarak alınması gerekiyor. Yani en az 3 doktor imzalı olması gerekiyor.

 3. Mehmet

  Ben engelli olarak çalışıyordum (organ nakli) ve bütün gün ayakta çalışıyordum şimdi ayakta çalışmaktan dolayı sol ayagimin kıkırdağın da çürüme başladı ve ayakta durmakta zorlanıyorum doktorda çok fazla ayakta durmaman gerekli dedi 6 yıldır çalışıyorum tazminatımı alıp ayrılmak istiyorum bu heyet raporunu nereden Alicam hastanelerin sağlık kuruluna gidiyorum biz tazminat almak için çalışamaz raporu vermiyoruz diyorlar yada tazminatımn başka alma yolu yokmu tşkler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Rapor tam olarak nereden alınıyor inanın ben de bilmiyorum. Ancak bu işi yapamayacağınıza dair heyet raporu alarak işyerinize başvurup tazminatlı ayrılabilirsiniz. Kanun böyle diyor.

 4. Türkan

  Bir fabrikada kalite kontrol olarak 4.5 senedir çalışıyorum. 8 saat aynı pozisyonda durarak üretilen işi kontrol ediyoruz. Seri üretim olduğu için hızlı olmak zorundayız. İşlerimiz ağır deriyle uğraşıyoruz. Rahatsızlandım 4fıtık ve boyun düzleşmesi teşhisi konuldu. Görev değişikliği istedim beni aynı bölümde yan masaya geçirdiler. Yani yaptığım iş aynı. Rapor alıp tedaviye gidemedim çünkü laf işitiyorum. Üzerinden 3 ay geçti farklı komplikasyonları oluşmaya başladı. Gözümü kararttım doktora gittim rapor aldım haftaya fizik tedaviye başlıycam. İşten ayrılmak istiyorum tam teşekküllü bir hastaneden rapor taleb ettim. İstirahat raporumu bitiminde bu alınan ayakta ve ağır işlerde çalışamaz raporuyla istifamı verebilirmiyim. Bunu noter kanalıyla yapmam gerekli mi, yaparsam işe devam etmeli miyim işsözleşmem sonlandırılanakadar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ağır işte çalışamaz raporu varsa onunla istifa dilekçenizi verebilirsiniz. Bu konuda bir uzmandan destek almanızı öneririm.

 5. Serter

  Merhaba
  Ben ikisefer anjio oldum tansiyon var kolesterol var
  Isyerinden ayrılmak istiyorum Tanzimat alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yazımızda belirtildiği gibi çalışamaz raporu almanız gerekiyor.

 6. Servet

  Merhaba hocam bende yüseksek tansiyon rahatsızlığı ve boyun fıtığı var kaynak montaj işi yapıyorum sürekli kesiçi ve deli aletler kullanıyorum bazen baş dönmesi ve parmaklarda uyuşma yaşıyorum çok zorlanıyorum heyet için rapor almak istedim fakat çalışa bilir raporu verdiler yada derdimi anlatamadım tam olarak sizce nasıl bir yol almalıyım tazminatımı almak için teşekürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sağlıktan dolayı alamayacaksanız başka yola bakmak gerekiyor. İlk defa sigorta ya da bağkur v.s. giriş tarihiniz ne zaman ?

 7. Mehmet

  Peki hocam sagolun bu sebeplerden dolayı tazminat hakkım varmı dır acaba

  1. Ömer Meriç

   Eğer rapor alırsanız tabi ki var. O işte çalışamaz raporu almanız lazım

 8. adil özcan

  merhaba 1,5 ay önce bel fıtığı ameliyatı oldum işim ağır olduğu için ayrılmak istiyorum elimde 3 hekim imzalı 1 yıl ağır işte çalışması uygun değildir raporum var nasıl yol izlemeliyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu raporla birlikte işverene ayrılış dilekçesi ile başvurmanız gerekiyor. Yazımızda ayrıntılar mevcut ancak yine de işten çıkmadan önce bir uzmandan destek almanız yararlı olur. Tazminat ve diğer alacaklarınız için doğru yolu takip etmek önemli.

 9. yunus yılmaz

  Merhaba annem 3 yıldır özel sektöre çalışıyor, babam alzheimer hasatası ve durumu ileri seviye bakıma ihtiacı var. Annem babama bakmak için çıktığında tazminat alabilir mi yada tazminat alması için ne yapması lazım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef bu tazminat için geçerli bir sebep değil. İşverene iletsin durumu belki yardımcı olabilirler.

   1. Esra Yılmaz

    Merhabalar bi markette kasiyerlik adı altında herşeyi yapıyorum fakat dizimde menisküs var be sürekli şişiyor eğilerek işimi yapamıyorum işten çıkmayı düşünüyorum tazminat alabilir miyim ?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. İşinizi yapamayacağınıza dair rapor almanız gerekiyor. Yazımızda nasıl yapabileceğinizi ayrıntılı anlattık.

 10. Erkan

  merhaba özel bir firmada 2011 yılında engelli olarak çalışmaya başladım ..engelim sol gözüm 0.1 miyop dışa kayma olarak geçiyor devlet hastanesinden almış olduğum engelli raporu var .. şuan bilgisayar başında fazla çalıştığım için gözlerimi rahatsız ediyor ve ben işten ayrılmak istiyorum .. kısacası istifa edip başka bir işe başlamak istiyorum .. tek taraflı fesihte sağlık sorunumdan dolayı istifa edince tazminat alabilme şansım var mı ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Buna ilişkin rapor almanız gerekiyor. Yazımızda ayrıntılı olarak bahsettik. Çalışamaz raporu alırsanız sağlık gerekçesi ile işten çıkabilirsiniz. Bu durumda işverenin size tazminat ödemesi gerekir.

   1. Mehmet

    Merhaba özel Bi şirkette çalışıyorum 2015 den beri ve artık çok zorlanıyorum aşırı kiloları mdan dolayı çok yoruluyorum işimiz agar sanayi metal üzerine nefes darlıgım da var çok şiddetli bel arıları yaşıyorum ve akşam eve geldiğimde çok yorgun ve bitik Bi halde oluyorum uykumu düzgün alamıyorum çok tempolu Bi çalışma içerisindeyiz uykularında uyku felci yaşıyorum sürekli bacaklarımda sürekli uyuşmalar oluyor not kilom 150 üzerinde ve boymda. 1.65 civarında. bunun için işten ayrılmak istiyorum hangi bölüme başvurma gerekiyor şimdiden cevaplarınız için teşekkür edrm.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Tam olarak buna hangi bölüm bakıyor bilmiyorum açıkçası. Tam teşekküllü bir hastanenin rapor merkezine bir sorun isterseniz.

 11. Yetiş

  Belfitigi ameliyatı ve menüsküs ameliyatı oldum ve sağ bacagimda damar tıkanıklığı için ilaç kullanıyorum artı varislerim var sağlık kuruluna başvurup malulen emekli olabilir miyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Buna sağlık kurulu karar verebilir. Eğer 1800 gün ve 10 yıllık sigorta süresi şartını sağlıyorsanız başvuru hakkınız var.

  2. Uğur .k

   Merhaba ömer bey ben özel bir kurumsal firmada 7 yıldır çalışıyorum benim rahatsızlığım dirsekte yaptığım işten dolayı lateral epikondilit (tenisçi dirseği) çıktı. Tedavi oldum doktor hep 10 günlük rapor verdi .ama her seferinde nüks etti. Bundan ötürü tazminatımı alabilirmiyim.

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Heyet raporu almalısınız. Heyet raporunda bu işe uygun olmadığınızın belirtilmesi gerekir. Yoksa olmaz.