Evlilik Tazminatı Şartları 2022

52

Evlilik tazminatı şartları sigortalı çalışırken resmi nikah çıkartanlar tarafından en çok araştırılan konuların başında gelmekte. Evlilik nedeni ile işten ayrılan bayan çalışanların kanunen evlilik tazminatı hakkı bulunmaktadır.

Eğer siz de evlilik sebebi ile işten ayrılmayı düşünüyorsanız evlilik tazminatı alan işsizlik maaşı alabilir mi, evlilik tazminatı almak için gerekli evraklar nelerdir, evlilik kıdem tazminatı dilekçe örneği gibi evlilik tazminatı almak için yapılması gerekenler konusunda bu yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Evlilik tazminatı nasıl alınır 2022 ?

Evlilik tazminatı alma hakkı için kıdem tazminatında aranan genel şartları sağlamanız gerekiyor. Evlilik tazminatı kıdem tazminatının bir çeşididir. Evlilik tazminatı ve kıdem tazminatı ayrı şeyler değildir. Bunu öncelikle belirtmek isterim. İkisi birbirine karıştırılıyor ve okuyucularımızın çoğu evlilik tazminatı aldım kıdem tazminatı da alabilir miyim diye soruyor. Evlilikten dolayı ödenen tazminat zaten kıdem tazminatıdır ve ayrıca tazminat adı altında bir ödeme yapılmaz.Evlilik tazminatı alma şartlarını kısaca şöyle sıralayabiliriz;

 • İşyerindeki çalışmanızın en az 1 yıl olması,
 • Tabi ki bayan olmanız,
 • 4a ssk kapsamında çalışıyor olmanız,
 • Resmi nikah tarihinden itibaren en geç 1 yıl içerisinde işten ayrılmanız gerekiyor.

Peki ne kadar tazminat alacaksınız. Şartlara geçmeden önce hemen  evlilik tazminatı hesaplama sayfamızı ziyaret ederek ne kadar ödeme alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Evlilik tazminatı dilekçe örneği 2021

Evlilik tazminatı dilekçesi için örnek aşağıdaki gibi olabilir. evlilik nedeniyle işten ayrılma dilekçe örneğini ihbar sürelerine de uyarak işvereninize vermeniz gerekmektedir.

 • 01 Ocak 2017 tarihinden beri işyerinizde çalışmaktayım. 16 Haziran 2022 tarihinde evlendim ve resmi nikahımı çıkarttım. 1475 S. Kanunun 14. maddesine istinaden tarafıma evlilik nedeni ile kıdem tazminatı ödenmesini talep ediyorum. İşten 23 Temmuz 2022 tarihi itibariyle ayrılacağımı bildirir ve bu hususta gereğini arz ederim.

Evlilik tazminatı için gerekli belgeler yukarıda örneğini verdiğimiz evlilikten dolayı işten ayrılma dilekçe örneğine ek olarak aile cüzdanı fotokopisi ve nüfus cüzdanı fotokopisi olacaktır. Haricinde bir belge eklemeniz gerekmez. Evlilik nedeni ile tazminat haricinde de birçok Kurum tarafından ve çeşitli isimler altında ödemeler yapılmakta. Hemen  evlilik yardımı ne kadar sayfamızı ziyaret ederek alabileceğiniz yardımları öğrenebilirsiniz.

Evlilik nedeniyle işten ayrılma işsizlik maaşı alabilir mi 2022?

Evlilik nedeniyle işten ayrılma işsizlik maaşı alınıp alınamayacağı hususu konu hakkında cevabı en çok merak edilen soruların başında gelmektedir. İşsizlik maaşı için aranan temel şartlardan birisi kendi isteğiniz dışında işten ayrılmaktır. Evlilikten dolayı işten ayrılmada kendi isteğiniz ile işten ayrıldığınız için işsizlik ödeneği için diğer tüm şartları sağlamış olsanız bile işsizlik maaşından yararlanamazsınız.

Evlilik nedeniyle işten ayrılma ihbar süresi 2022

Bildiğiniz gibi işçi ya da işveren iş sözleşmesi kimin tarafından feshedilecekse önceden bildirilme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu zorunluluk 4857 Sayılı İş Kanununda yer alan ihbar sürelerine göre düzenlenmektedir. Hemen ihbar tazminatı nasıl alınır sayfamızdan kıdem sürenize göre ihbar sürenizi hesap edebilirsiniz.

Evlilik tazminatı yeni yasa 2022

Bildiğiniz üzere kıdem tazminatında fon sistemi adı verilen yeni bir sisteme geçiş öngörülmekte. Hali hazırda çalışmalar rafa kaldırılmış olsa da ilerleyen süreçte bu düzenlemenin hayata geçmesi beklenmekte. Kıdem tazminatında yeni yasaya geçiş yapılması durumunda mevcut çalışanların eski yasa gereği ve yukarıda belirtilen hükümler doğrultusunda tazminat hakları devam edecek. Düzenleme yürürlülük tarihinden sonra girenleri kapsayacaktır.

Evlilik tazminatı kalktı mı 2022

Son zamanlarda evlilik nedeni ile ödenen tazminatın kaldırıldığı yönünde haberler çıkmaya başladı. Bu haberler doğruyu yansıtmamakta. Aynen yukarıdaki şartlar ve hükümler doğrultusunda şartları sağlayan kadınlar için evlilik tazminatı uygulaması devam etmekte.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

52 Yorum
 1. Melek

  Merhaba, 6 senedir şirkette çalışıyorum. evlilik sebebi ile işten ayrılacağım zaman ihbar süresine gerek var mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu hususta net bir hüküm yok maalesef. Kanunda da yok.

 2. Melek

  Merhaba,
  02.02.2016 işe giriş tarihim 31.05.2022 tarihinde evlilik sebebi ile ayrılacağım. İçeride 14 gün fazla mesai 46 gün yıllık iznim var. Ne kadar tazminat alırım?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt kazancınız ne kadar ?

   1. Melek

    Merhaba, 5900

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Çalıştınız her bir ay için yaklaşık 488 TL tutarında tazminat alabilirsiniz.

 3. Melek

  Merhaba,
  02.02.2016 yılında işe girdim. 04.06.2021 yılında evlendim. 32.05.2022 yılında iş yerinden evlilik sebebi ile ayrılacağım. 1 sene içerisinde işten çıkma hakkımdan yararlanabiliyorum değil mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet o tarihte verirseniz yararlanmış olursunuz.

 4. Şebnem

  Merhaba ,
  Ben aynı ise tekrar girip çıktım,
  İlk giriş tarihi 10 Şubat 2017 çıkış 5 ocak 2019
  Aynı işe tekrar giriş 10 Mayıs 2019 , çıkışta mayıs 2022 olsa diyelim bana hangi başlangıç tarihini baz alarak tazminat verirler evlendiğimde son brüt maaş 7500
  Cevabınız için Allah şimdiden razı olsun , çok teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 10.05.2019 tarihinden itibaren hesaplama yapılır. Eğer brüt 7500 TL üzerinden yapılırsa bu durumda çalıştığınız her ay için ortalama 620,25 TL ödeme alabilirsiniz.

 5. yücel

  18/09/2019 iş başlama 30/09/2021 işten çıkış evlilikten dolayı bürüt maaşım 4250 ne kadar tazminat alırım .şimdiden tşk ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 8500 TL tazminat alırsınız.

 6. Mensure

  Merhaba, resmi nikahi 1 sene dolmadan kiyarsak sonrasında isyerinde 1 seneyi tamamlayıp evlilik sebebi ile ayrılırsak tazminat alabilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Zaten hesaplama resmi nikah tarihine göre yapılıyor. Resmi nikah tarihinden sonra 1 yıl içerisinde ayrılmanız durumunda tazminat ödenebilir.

 7. Ebru

  Merhaba, Ağustos 2021 de düğünüm olcak. Evlilik sebebi ile işten çıkacağımı kurumsal mailden okula bildirdim, seneye sınıfıma yeni öğretmen alsınlar diye iyi niyetli bir mesajdı. Nikahtan sonrada dilekçemi vereceğim. Okul bu kurumsal mailden attığım yazıya(dilekçe değil düz yazı) dayanarak tazminatımı vermemezlik yapabilir mi? Önceden istifa etti gibi bir şeyler diyebilir mi? Aynı zamanda bir dilekçe vermemi de istediler “şu tarihte evlenip istifa edeceğim” diye yaz dediler. Yazmalı mıyım?
  Özellikle attığım bu mail tazminat almamda bir sıkıntı oluşturur mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ebru HANIM. Sıkıntı olacak bir durum yok maille alakalı. Ancak siz mail yerine yazılı bir dilekçe ile iletin ayrılma talebinizi .

 8. Nurgul

  Merhaba asgari ücret çalışıyorum ise giriş tarihim 08 Nekim 2018 evlilik tarihim 20 ağustos 2019 isten ayrılacağım ne kadar tazminat alirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Temmuz ayı itibariyle ayrılmanız halinde yaklaşık 5150 TL ödeme alırsınız.

 9. Ayşe

  Merhaba 2 yıldır sigortalı çalışıyorum evlilik nedeniyle il değişikliği yapmak zorundayım iş yerimin gideceğim yerde de iş yeri var fakat talep ettiğimde olumsuz yanıt alıyorum tazminat olarak ne kadar ücret alırım bu durumda işsizlik maaşı da alabilir miyim istediğim dışı şehir dışında yaşamak zorundayım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşsizlik maaşı alamazsınız. Brüt maaşınızı yazarsanız ne kadar tazminat alabileceğinizi hesaplarız.

 10. Yasemin

  Merhaba ben 04.12.2019 da işe girdim 15.06.2020. De işten evlilik için cıkıcam tam 1 yılım dolmadıgı için 6 aylık ken kıdem tazminatı alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır 1 yıl şartı aranmakta. 1 yılı tamamlamadan çıkarsanız tazminat anlamazsınız.

 11. Belma Cansu Eren

  Merhaba, 23.12.2013 yılında işe başladım. 29.60.2019 yılında evlendim. Evlilik tazminatımı alabilmek için en az kaç gün önce istifa etmeliyim. 10 hafta ihbar sürem olması gerekiyor. istifa dilekçemi ne zaman vermem gerekir.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İhbar süreniz 8 hafta. İşten çıkış tarihinden en geç 8 hafta öncesinde dilekçe vermelisiniz.

 12. Gizem

  01.02.2014 tarihinde işe başladım aralıksız her ay sigortam ödendi 06.04.2020 tarihinde evlilik hakkıyla çıkışımı isteyeceğim ne kadar çıkış alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigorta brüt kazancınız ne kadar?

 13. Kübra

  Asgari + 400 yemek alıyorum

  1. Ömer Meriç

   Yaklaşık olarak 5800 TL tazminat alırsınız.

 14. Kübra

  Teşekkür ederim birde Nisa’n 15 gibi işi bırakmayı düşünüyorum ne kadar tazminat alabilirim acaba ?

  1. Ömer Meriç

   Brüt maaşınız ne kadar Kübra hanım?

 15. Kübra

  Merhaba 15.05.2018 de sigortam başladı. evlilik sebebi ile işten ayrılmayı düşünüyorum bu sürede hamile kalırsam evlilik tazminatını almaya hakkım olur mu ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Olur tabi sıkıntı olmaz. Hamilelik engel değil.

 16. Büşra

  Birde aylik 200 tl aliş veriş çekimiz var

 17. Büşra

  Merhaba 07.05.2016 tarihinde işe başladim 10.05.2020 tarihinde ayrilmak istiyorum evlendigim için net 2850 tl. Maaş aliyorum sizce nekadar bir tazminat hak etmiş olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hesaplama brüt kazanç üzerinden yapılıyor. Brüt kazancınızı yazabilir misiniz ?

 18. Hanife

  05.03.2019 tarihinde işe başladım evlilik nedeniyle işten çıkarılacağım düğünüm 15.06.2020 tarihinde haziranda işten çıkarılacağım tazminat param ne kadar olur bide işten istemeyerek çıkarıldığım için işsizlik parası alabiliyor muyum

  1. Hanife

   Asgari ücretle çalışıyorum bide

  2. Ömer Meriç

   Merhaba. 3650 TL civarında tazminat alırsınız. Eğer çıkış işveren tarafından verilirse işsizlik ödeneği de alırsınız.

 19. Banu

  Merhaba asgari ücretle çalışıyorum işe 2019 nisan da başladım ve 2020 martta evlenicem tazminatım olur mu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1 yıllık brüt tazminatınız 2943 TL olur.

 20. sena

  merhaba, işe giriş tarihim 03.07.2018 ve işten ayrılacağım evlilik nedeniyle işten ayrılacağım 31.07.2020 de işten çıkmayı planlıyorum asgari ücretle çalışmaktayım ne kadar tazminat alırım acaba?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama 5800 TL civarında olur tazminat tutarınız.

 21. ÇİLEM

  Merhaba 17.03.2017 tarihinde sigortalı olarak çalışmaya başladım 20.03.2020 nikah çıkışı yaparak, aynı işyerinde tekrar işe başlayarak 01.08.2020 tarihinde doğum yapacağım. doğum rapor parasıda alabilme imkanım var mı bilgi verirmisiniz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum öncesi son 1 yıl içerisinde en az 90 günlük sigorta primi şartı sağlanıyor. Doğum öncesi ve sonrası raporları da eksiksiz alırsanız ödeme yapılır.

 22. ÇİLEM

  peki bir soru daha soracağım. işsizlik ödeneği alabilmek için nikah çıkışı yaparak 04.10.2019 tarihinde çalıştığım işten ayrılıp sgk çıkışı yapılıp 05.10.2019 tarihli x bir firmada sgk girişi olup çalışmaya başlayıp 3 ay sonra ordan çıkınca işsizlik ödeneği haketmiş oluyormuyum .

  1. Ömer Meriç

   Evet dediğiniz şekilde olursa işsizlik ödeneği alma hakkınız olabilir.

 23. ÇİLEM

  MERHABA İŞE girişim 09.11.2016 fakat sgk giriş tarihim 17.03.2017. 14.07.2019 tarihinde evlendim. 01.06.2020 tarihinde işten ayrılmak istiyorum 2.558.40 brüt maaşım. hakedişim ne olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu durumda tazminat hesaplaması 17.03.2017 tarihi itibariyle yapılır. Henüz 2020 asgari ücret netleşmedi ancak tahminen 9000 civarı alırsınız. 2020 asgari ücret netleştiğinde tekrar sorabilirsiniz bize.

 24. gözde

  30.09.2017 girişliyim evlendim şuan çıkış yapsam tazminatım ne olur 4ahizmet dökümünde 3,424,67 gözüküyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 4500 TL tazminat alırsınız.

 25. SELMA

  15.01.2011 TARİHİNDE İŞE BAŞLADIM .30.05.2012 TARİHİNE KADAR SİGORTAM DÜZENLİ YATTI .01.06.2012-01.01.2013 TARİHLERİNDE ÇALIŞMADIM . AYNI İŞ YERİ BAŞKASINA DEVRETTİ TÜM HAKLARIMI DEVREDEREK TEKRAR 01.01.2013 TARİHİNDE AYNI İŞ YERİNDE İŞE BAŞLADIM -01.04.2019 TARİHİNDE EVLİLİK SEBEBİYLE İŞTEN AYRILACAĞIM ALDIĞIM MAAŞ ASGARİ ÜCRET . TAZMİNATIM NE KADAR OLUR ACABA ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 15400 TL civarında tazminat ödenmesi gerekir size.