Evlilik Tazminatı Şartları 2024 & Dilekçe Örneği, Nasıl Alınır?

Evlilik tazminatı şartları sigortalı çalışırken resmi nikah çıkartanlar tarafından en çok araştırılan konuların başında gelmekte. Evlilik nedeni ile işten ayrılan bayan çalışanların kanunen evlilik tazminatı hakkı bulunmaktadır.

Eğer siz de evlilik sebebi ile işten ayrılmayı düşünüyorsanız evlilik tazminatı alan işsizlik maaşı alabilir mi, evlilik tazminatı almak için gerekli evraklar nelerdir, evlilik kıdem tazminatı dilekçe örneği gibi evlilik tazminatı almak için yapılması gerekenler konusunda bu yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Evlilik tazminatı nasıl alınır 2024 ?

Evlilik tazminatı alma hakkı için kıdem tazminatında aranan genel şartları sağlamanız gerekiyor. Evlilik tazminatı kıdem tazminatının bir çeşididir. Evlilik tazminatı ve kıdem tazminatı ayrı şeyler değildir. Bunu öncelikle belirtmek isterim. İkisi birbirine karıştırılıyor ve okuyucularımızın çoğu evlilik tazminatı aldım kıdem tazminatı da alabilir miyim diye soruyor. Evlilikten dolayı ödenen tazminat zaten kıdem tazminatıdır ve ayrıca tazminat adı altında bir ödeme yapılmaz.Evlilik tazminatı alma şartlarını kısaca şöyle sıralayabiliriz;

 • İşyerindeki çalışmanızın en az 1 yıl olması,
 • Tabi ki bayan olmanız,
 • 4a ssk kapsamında çalışıyor olmanız,
 • Resmi nikah tarihinden itibaren en geç 1 yıl içerisinde işten ayrılmanız gerekiyor.

Evlilik tazminatı için gerekli evraklar

Evlilik tazminatı başvurusu için öncelikle resmi nikahı çıkarmış olmanız gerekmektedir. Belediyeden evlilik cüzdanınızı aldıktan sonra evlilik cüzdanı fotokopisi ve aşağıda örneği verilen dilekçe ile işyerine başvurmanız yeterli olacaktır.

Evlilik tazminatı dilekçe örneği 2024

Evlilik tazminatı dilekçesi için örnek aşağıdaki gibi olabilir. evlilik nedeniyle işten ayrılma dilekçe örneğini ihbar sürelerine de uyarak işvereninize vermeniz gerekmektedir.

 • 01 Ocak 2017 tarihinden beri işyerinizde çalışmaktayım. 16 Haziran 2024 tarihinde evlendim ve resmi nikahımı çıkarttım. 1475 S. Kanunun 14. maddesine istinaden tarafıma evlilik nedeni ile kıdem tazminatı ödenmesini talep ediyorum. İşten 23 Temmuz 2024 tarihi itibariyle ayrılacağımı bildirir ve bu hususta gereğini arz ederim.

Evlilik tazminatı için gerekli belgeler yukarıda örneğini verdiğimiz evlilikten dolayı işten ayrılma dilekçe örneğine ek olarak aile cüzdanı fotokopisi ve nüfus cüzdanı fotokopisi olacaktır. Haricinde bir belge eklemeniz gerekmez. Evlilik nedeni ile tazminat haricinde de birçok Kurum tarafından ve çeşitli isimler altında ödemeler yapılmakta. Hemen  evlilik yardımı ne kadar sayfamızı ziyaret ederek alabileceğiniz yardımları öğrenebilirsiniz.

1 yıllık evlilik tazminatı ne kadar?

1 yıllık tazminat tutarı son brüt kazancınız esas alınarak hesaplanır. Peki ne kadar tazminat alacaksınız. Hemen  evlilik tazminatı hesaplama sayfamızı ziyaret ederek ne kadar ödeme alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Evlilik tazminatı tavan ücreti

Evlilik tazminatı tavan ücreti kıdem tazminatı tavanı esas alınarak ödenir. İşten ayrılış tarihinize göre kıdem tazminatı tavanı tutarı bir yıllık çalışma için alabileceğiniz en yüksek tazminat tutarıdır.

Evlilik nedeniyle işten ayrılma işsizlik maaşı alabilir mi 2024?

Evlilik nedeniyle işten ayrılma işsizlik maaşı alınıp alınamayacağı hususu konu hakkında cevabı en çok merak edilen soruların başında gelmektedir. İşsizlik maaşı için aranan temel şartlardan birisi kendi isteğiniz dışında işten ayrılmaktır. Evlilikten dolayı işten ayrılmada kendi isteğiniz ile işten ayrıldığınız için işsizlik ödeneği için diğer tüm şartları sağlamış olsanız bile işsizlik maaşından yararlanamazsınız.

Evlilik nedeniyle işten ayrılma ihbar süresi 2024

Bildiğiniz gibi işçi ya da işveren iş sözleşmesi kimin tarafından feshedilecekse önceden bildirilme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu zorunluluk 4857 Sayılı İş Kanununda yer alan ihbar sürelerine göre düzenlenmektedir.

Evlilik tazminatı yeni yasa 2024

Bildiğiniz üzere kıdem tazminatında fon sistemi adı verilen yeni bir sisteme geçiş öngörülmekte. Hali hazırda çalışmalar rafa kaldırılmış olsa da ilerleyen süreçte bu düzenlemenin hayata geçmesi beklenmekte. Kıdem tazminatında yeni yasaya geçiş yapılması durumunda mevcut çalışanların eski yasa gereği ve yukarıda belirtilen hükümler doğrultusunda tazminat hakları devam edecek. Düzenleme yürürlülük tarihinden sonra girenleri kapsayacaktır.

Evlilik tazminatı kalktı mı 2024

Son zamanlarda evlilik nedeni ile ödenen tazminatın kaldırıldığı yönünde haberler çıkmaya başladı. Bu haberler doğruyu yansıtmamakta. Aynen yukarıdaki şartlar ve hükümler doğrultusunda şartları sağlayan kadınlar için evlilik tazminatı uygulaması devam etmekte.

Evlilik tazminatı ne kadar sürede alınır?

Evlilik tazminatı için resmi nikah çıkarıldıktan sonra 1 yıl içerisinde işten çıkılması ve tazminat talebinde bulunulması gerekmektedir. İşveren talebi sonuçlandırarak çalışanın tazminatını 30 gün içerisinde ödemelidir.

Evlilik tazminatı alıp aynı işyerinde çalışabilir miyim?

Evlilik tazminatı talebi olursa çıkış verilmesi gerekir. İşverenle uzlaşırsanız tazminatınızı alarak işe devam edebilirsiniz.

Evlilik tazminatı hangi durumlarda alınamaz?

Kadın sigortalının işyerinde en az 1 yıllık çalışması yoksa ödenmez. 1 yıllık çalışma şartını sağlayıp evlilik tarihinden itibaren 1 yıl geçtikten sonra işten ayrılanlara da ödenmez.

Evlilik tazminatı alan kaç yıl çalışamaz?

Evlilik tazminatı alarak işten ayrılan kadınlar dilediği zaman başka bir işyerinde çalışmaya başlayabilir. Bir sınırlama yoktur.

Nikahtan kaç gün sonra işten ayrılır?

Resmi nikah tarihinden itibaren tazminat almak için istediğiniz zaman işten ayrılabilirsiniz.

1 yıl dolmadan evlilik tazminat alınır mı?

Evlilik tazminatı için en önemli şartlardan birisi 1 yıllık çalışmadır. 1 yıllık çalışma olmadan tazminat alamazsınız.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Evlilik Tazminatı Şartları 2024 & Dilekçe Örneği, Nasıl Alınır?” üzerine 54 yorum
 1. Merhaba, 6 senedir şirkette çalışıyorum. evlilik sebebi ile işten ayrılacağım zaman ihbar süresine gerek var mı?

  Yanıtla
 2. Merhaba,
  02.02.2016 işe giriş tarihim 31.05.2022 tarihinde evlilik sebebi ile ayrılacağım. İçeride 14 gün fazla mesai 46 gün yıllık iznim var. Ne kadar tazminat alırım?

  Yanıtla
 3. Merhaba,
  02.02.2016 yılında işe girdim. 04.06.2021 yılında evlendim. 32.05.2022 yılında iş yerinden evlilik sebebi ile ayrılacağım. 1 sene içerisinde işten çıkma hakkımdan yararlanabiliyorum değil mi?

  Yanıtla
 4. Merhaba ,
  Ben aynı ise tekrar girip çıktım,
  İlk giriş tarihi 10 Şubat 2017 çıkış 5 ocak 2019
  Aynı işe tekrar giriş 10 Mayıs 2019 , çıkışta mayıs 2022 olsa diyelim bana hangi başlangıç tarihini baz alarak tazminat verirler evlendiğimde son brüt maaş 7500
  Cevabınız için Allah şimdiden razı olsun , çok teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. 10.05.2019 tarihinden itibaren hesaplama yapılır. Eğer brüt 7500 TL üzerinden yapılırsa bu durumda çalıştığınız her ay için ortalama 620,25 TL ödeme alabilirsiniz.

   Yanıtla
 5. 18/09/2019 iş başlama 30/09/2021 işten çıkış evlilikten dolayı bürüt maaşım 4250 ne kadar tazminat alırım .şimdiden tşk ederim

  Yanıtla
 6. Merhaba, resmi nikahi 1 sene dolmadan kiyarsak sonrasında isyerinde 1 seneyi tamamlayıp evlilik sebebi ile ayrılırsak tazminat alabilir miyim

  Yanıtla
 7. Merhaba, Ağustos 2021 de düğünüm olcak. Evlilik sebebi ile işten çıkacağımı kurumsal mailden okula bildirdim, seneye sınıfıma yeni öğretmen alsınlar diye iyi niyetli bir mesajdı. Nikahtan sonrada dilekçemi vereceğim. Okul bu kurumsal mailden attığım yazıya(dilekçe değil düz yazı) dayanarak tazminatımı vermemezlik yapabilir mi? Önceden istifa etti gibi bir şeyler diyebilir mi? Aynı zamanda bir dilekçe vermemi de istediler “şu tarihte evlenip istifa edeceğim” diye yaz dediler. Yazmalı mıyım?
  Özellikle attığım bu mail tazminat almamda bir sıkıntı oluşturur mu?

  Yanıtla
 8. Merhaba asgari ücret çalışıyorum ise giriş tarihim 08 Nekim 2018 evlilik tarihim 20 ağustos 2019 isten ayrılacağım ne kadar tazminat alirim

  Yanıtla
 9. Merhaba 2 yıldır sigortalı çalışıyorum evlilik nedeniyle il değişikliği yapmak zorundayım iş yerimin gideceğim yerde de iş yeri var fakat talep ettiğimde olumsuz yanıt alıyorum tazminat olarak ne kadar ücret alırım bu durumda işsizlik maaşı da alabilir miyim istediğim dışı şehir dışında yaşamak zorundayım

  Yanıtla
 10. Merhaba ben 04.12.2019 da işe girdim 15.06.2020. De işten evlilik için cıkıcam tam 1 yılım dolmadıgı için 6 aylık ken kıdem tazminatı alabilirmiyim

  Yanıtla
 11. Merhaba, 23.12.2013 yılında işe başladım. 29.60.2019 yılında evlendim. Evlilik tazminatımı alabilmek için en az kaç gün önce istifa etmeliyim. 10 hafta ihbar sürem olması gerekiyor. istifa dilekçemi ne zaman vermem gerekir.

  Yanıtla
  • Merhaba. İhbar süreniz 8 hafta. İşten çıkış tarihinden en geç 8 hafta öncesinde dilekçe vermelisiniz.

   Yanıtla
 12. 01.02.2014 tarihinde işe başladım aralıksız her ay sigortam ödendi 06.04.2020 tarihinde evlilik hakkıyla çıkışımı isteyeceğim ne kadar çıkış alabilirim

  Yanıtla
 13. Teşekkür ederim birde Nisa’n 15 gibi işi bırakmayı düşünüyorum ne kadar tazminat alabilirim acaba ?

  Yanıtla
 14. Merhaba 15.05.2018 de sigortam başladı. evlilik sebebi ile işten ayrılmayı düşünüyorum bu sürede hamile kalırsam evlilik tazminatını almaya hakkım olur mu ?

  Yanıtla
 15. Merhaba 07.05.2016 tarihinde işe başladim 10.05.2020 tarihinde ayrilmak istiyorum evlendigim için net 2850 tl. Maaş aliyorum sizce nekadar bir tazminat hak etmiş olurum

  Yanıtla
 16. 05.03.2019 tarihinde işe başladım evlilik nedeniyle işten çıkarılacağım düğünüm 15.06.2020 tarihinde haziranda işten çıkarılacağım tazminat param ne kadar olur bide işten istemeyerek çıkarıldığım için işsizlik parası alabiliyor muyum

  Yanıtla
 17. Merhaba asgari ücretle çalışıyorum işe 2019 nisan da başladım ve 2020 martta evlenicem tazminatım olur mu

  Yanıtla
 18. merhaba, işe giriş tarihim 03.07.2018 ve işten ayrılacağım evlilik nedeniyle işten ayrılacağım 31.07.2020 de işten çıkmayı planlıyorum asgari ücretle çalışmaktayım ne kadar tazminat alırım acaba?

  Yanıtla
 19. Merhaba 17.03.2017 tarihinde sigortalı olarak çalışmaya başladım 20.03.2020 nikah çıkışı yaparak, aynı işyerinde tekrar işe başlayarak 01.08.2020 tarihinde doğum yapacağım. doğum rapor parasıda alabilme imkanım var mı bilgi verirmisiniz.

  Yanıtla
  • Merhaba. Doğum öncesi son 1 yıl içerisinde en az 90 günlük sigorta primi şartı sağlanıyor. Doğum öncesi ve sonrası raporları da eksiksiz alırsanız ödeme yapılır.

   Yanıtla
 20. peki bir soru daha soracağım. işsizlik ödeneği alabilmek için nikah çıkışı yaparak 04.10.2019 tarihinde çalıştığım işten ayrılıp sgk çıkışı yapılıp 05.10.2019 tarihli x bir firmada sgk girişi olup çalışmaya başlayıp 3 ay sonra ordan çıkınca işsizlik ödeneği haketmiş oluyormuyum .

  Yanıtla
 21. MERHABA İŞE girişim 09.11.2016 fakat sgk giriş tarihim 17.03.2017. 14.07.2019 tarihinde evlendim. 01.06.2020 tarihinde işten ayrılmak istiyorum 2.558.40 brüt maaşım. hakedişim ne olur

  Yanıtla
  • Merhaba. Bu durumda tazminat hesaplaması 17.03.2017 tarihi itibariyle yapılır. Henüz 2020 asgari ücret netleşmedi ancak tahminen 9000 civarı alırsınız. 2020 asgari ücret netleştiğinde tekrar sorabilirsiniz bize.

   Yanıtla
 22. 30.09.2017 girişliyim evlendim şuan çıkış yapsam tazminatım ne olur 4ahizmet dökümünde 3,424,67 gözüküyor

  Yanıtla
 23. 15.01.2011 TARİHİNDE İŞE BAŞLADIM .30.05.2012 TARİHİNE KADAR SİGORTAM DÜZENLİ YATTI .01.06.2012-01.01.2013 TARİHLERİNDE ÇALIŞMADIM . AYNI İŞ YERİ BAŞKASINA DEVRETTİ TÜM HAKLARIMI DEVREDEREK TEKRAR 01.01.2013 TARİHİNDE AYNI İŞ YERİNDE İŞE BAŞLADIM -01.04.2019 TARİHİNDE EVLİLİK SEBEBİYLE İŞTEN AYRILACAĞIM ALDIĞIM MAAŞ ASGARİ ÜCRET . TAZMİNATIM NE KADAR OLUR ACABA ?

  Yanıtla
Yorum yapın