Evlilik Tazminatı Şartları 2019

6

Evlilik tazminatı şartları sigortalı çalışırken resmi nikah çıkartanlar tarafından en çok araştırılan konuların başında gelmekte. Evlilik nedeni ile işten ayrılan bayan çalışanların kanunen evlilik tazminatı hakkı bulunmaktadır.

Eğer siz de evlilik sebebi ile işten ayrılmayı düşünüyorsanız tazminat alma şartları, hesaplamanın nasıl yapıldığı ve dikkat etmeniz gereken hususlar kısacası evlilik tazminatı almak için yapılması gerekenler konusunda bu yazımızda 2019 evlilik tazminatı hakkında  bilgi sahibi olabilirsiniz.Peki ne kadar tazminat alacaksınız. Şartlara geçmeden önce hemen https://sgkbilgisi.com/evlilik-tazminati-hesaplama/ sayfamızı ziyaret ederek ne kadar ödeme alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Evlilik tazminatı nasıl alınır ?

Evlilik tazminatı alma hakkı için kıdem tazminatında aranan genel şartları sağlamanız gerekiyor. Evlilik tazminatı kıdem tazminatının bir çeşididir. Evlilik tazminatı ve kıdem tazminatı ayrı şeyler değildir. Bunu öncelikle belirtmek isterim. İkisi birbirine karıştırılıyor ve okuyucularımızın çoğu evlilik tazminatı aldım kıdem tazminatı da alabilir miyim diye soruyor. Evlilikten dolayı ödenen tazminat zaten kıdem tazminatıdır ve ayrıca tazminat adı altında bir ödeme yapılmaz.

Evlilik tazminatı almanın şartlarını kısaca şöyle sıralayabiliriz;

 • İşyerindeki çalışmanızın en az 1 yıl olması,
 • Tabi ki bayan olmanız,
 • 4a ssk kapsamında çalışıyor olmanız,
 • Resmi nikah tarihinden itibaren en geç 1 yıl içerisinde işten ayrılmanız gerekiyor.

Ayrıntılı bilgi, dilekçe örnekleri ve dikkat etmeniz gerekenler için hemen https://sgkbilgisi.com/isyerinde-evlilik-parasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Evlilik tazminatı dilekçe örneği

Evlilik tazminatı dilekçesi için örnek aşağıdaki gibi olabilir;

01 Ocak 2017 tarihinden beri işyerinizde çalışmaktayım. 16 Haziran 2018 tarihinde evlendim ve resmi nikahımı çıkarttım. 1475 S. Kanunun 14. maddesine istinaden tarafıma evlilik nedeni ile kıdem tazminatı ödenmesini talep ediyorum. İşten 23 Temmuz 2018 tarihi itibariyle ayrılacağımı bildirir ve bu hususta gereğini arz ederim.

Evlilik tazminatı için gerekli belgeler yukarıda örneğini verdiğimiz dilekçeye ek olarak aile cüzdanı fotokopisi ve nüfus cüzdanı fotokopisi olacaktır. Haricinde bir belge eklemeniz gerekmez.

Evlilik nedeni ile tazminat haricinde de birçok Kurum tarafından ve çeşitli isimler altında ödemeler yapılmakta. Hemen https://sgkbilgisi.com/evlilik-yardimi/ sayfamızı ziyaret ederek alabileceğiniz yardımları öğrenebilirsiniz.

Evlilik tazminatı alan işsizlik maaşı alabilir mi ?

Evlilik tazminatı aldıktan sonra işsizlik maaşı alınıp alınamayacağı hususu konu hakkında cevabı en çok merak edilen soruların başında gelmektedir. İşsizlik maaşı için aranan temel şartlardan birisi kendi isteğiniz dışında işten ayrılmaktır. Evlilikten dolayı işten ayrılmada kendi isteğiniz ile işten ayrıldığınız için işsizlik ödeneği için diğer tüm şartları sağlamış olsanız bile işsizlik maaşından yararlanamazsınız.

Evlilik nedeniyle işten ayrılma ihbar süresi 2019

Bildiğiniz gibi işçi ya da işveren iş sözleşmesi kimin tarafından feshedilecekse önceden bildirilme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu zorunluluk 4857 Sayılı İş Kanununda yer alan ihbar sürelerine göre düzenlenmektedir. Hemen https://sgkbilgisi.com/ihbar-tazminati-nedir-nasil-alinir/ sayfamızdan kıdem sürenize göre ihbar sürenizi hesap edebilirsiniz.

Evlilik tazminatı konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
6 Yorum
 1. SELMA

  15.01.2011 TARİHİNDE İŞE BAŞLADIM .30.05.2012 TARİHİNE KADAR SİGORTAM DÜZENLİ YATTI .01.06.2012-01.01.2013 TARİHLERİNDE ÇALIŞMADIM . AYNI İŞ YERİ BAŞKASINA DEVRETTİ TÜM HAKLARIMI DEVREDEREK TEKRAR 01.01.2013 TARİHİNDE AYNI İŞ YERİNDE İŞE BAŞLADIM -01.04.2019 TARİHİNDE EVLİLİK SEBEBİYLE İŞTEN AYRILACAĞIM ALDIĞIM MAAŞ ASGARİ ÜCRET . TAZMİNATIM NE KADAR OLUR ACABA ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 15400 TL civarında tazminat ödenmesi gerekir size.

 2. gözde

  30.09.2017 girişliyim evlendim şuan çıkış yapsam tazminatım ne olur 4ahizmet dökümünde 3,424,67 gözüküyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 4500 TL tazminat alırsınız.

 3. ÇİLEM

  MERHABA İŞE girişim 09.11.2016 fakat sgk giriş tarihim 17.03.2017. 14.07.2019 tarihinde evlendim. 01.06.2020 tarihinde işten ayrılmak istiyorum 2.558.40 brüt maaşım. hakedişim ne olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu durumda tazminat hesaplaması 17.03.2017 tarihi itibariyle yapılır. Henüz 2020 asgari ücret netleşmedi ancak tahminen 9000 civarı alırsınız. 2020 asgari ücret netleştiğinde tekrar sorabilirsiniz bize.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.