2019 Evlilik Tazminatının Şartları Nelerdir ?

4

Evlilik nedeni ile işten ayrılan bayan çalışanların kanunen evlilik tazminatı hakkı bulunmaktadır. Eğer siz de evlilik sebebi ile işten ayrılmayı düşünüyorsanız tazminat alma şartları, hesaplamanın nasıl yapıldığı ve dikkat etmeniz gereken hususlar kısacası evlilik tazminatı almak için yapılması gerekenler konusunda bu yazımızda 2019 evlilik tazminatı hakkında  bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bayanlarda evlilik tazminatı alma şartları 2019 nelerdir ?

Evlilik tazminatı alma hakkı için kıdem tazminatında aranan genel şartları sağlamanız gerekiyor. Evlilik tazminatı kıdem tazminatının bir çeşididir. Evlilik tazminatı ve kıdem tazminatı ayrı şeyler değildir. Bunu öncelikle belirtmek isterim. İkisi birbirine karıştırılıyor ve okuyucularımızın çoğu evlilik tazminatı aldım kıdem tazminatı da alabilir miyim diye soruyor. Evlilikten dolayı ödenen tazminat zaten kıdem tazminatıdır ve ayrıca tazminat adı altında bir ödeme yapılmaz.

Evlilik tazminatı almanın şartlarını kısaca şöyle sıralayabiliriz;

 • İşyerindeki çalışmanızın en az 1 yıl olması,
 • Tabi ki bayan olmanız,
 • 4a ssk kapsamında çalışıyor olmanız,
 • Resmi nikah tarihinden itibaren en geç 1 yıl içerisinde işten ayrılmanız gerekiyor.

Detaylı bilgi için kıdem tazminatı şartları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Evlilik tazminatı hesaplaması 2019 nasıl yapılır ?

Bayanlarda evlilik tazminatı nasıl hesaplanır sorusu evlilik tazminatı konusunda en çok sorulan soruların başında gelmektedir. Evlilik tazminatı brüt maaş üzerinden hesaplanır. Tazminat hesaplanırken işten ayrış tarihindeki son brüt kazancınız toplam işyerindeki çalışma süreniz ile çarpılır ve damga vergisi kesintisi yapıldıktan sonra net tazminat hesaplaması yapılır. Bayanlarda evlilik tazminatı hesaplamasını biz sizin için yapıyoruz. Yazının sonundaki yorum bölümünden işten ayrış tarihindeki son brüt kazanç bilgilerinizi ve işyerinde toplam kaç ay çalıştığınızı yazın. Alacağınız tazminatı hesaplayalım. 

2019 evlilik tazminatı dilekçe örneği

Evlilik tazminatı dilekçesi için örnek aşağıdaki gibi olabilir;

01 Ocak 2017 tarihinden beri işyerinizde çalışmaktayım. 16 Haziran 2018 tarihinde evlendim ve resmi nikahımı çıkarttım. 1475 S. Kanunun 14. maddesine istinaden tarafıma evlilik nedeni ile kıdem tazminatı ödenmesini talep ediyorum. İşten 23 Temmuz 2018 tarihi itibariyle ayrılacağımı bildirir ve bu hususta gereğini arz ederim.

Evlilik tazminatı için gerekli belgeler yukarıda örneğini verdiğimiz dilekçeye ek olarak aile cüzdanı fotokopisi ve nüfus cüzdanı fotokopisi olacaktır. Haricinde bir belge eklemeniz gerekmez.

Evlilik tazminatı nasıl başvurulur ?

Evlilik tazminatı almak için dilekçe örneği ve gerekli belgeler ile işveren insan kaynakları servisine başvuru yeterlidir.

Evlilik tazminatı alan işsizlik maaşı alabilir mi ?

Evlilik tazminatı aldıktan sonra işsizlik maaşı alınıp alınamayacağı hususu konu hakkında cevabı en çok merak edilen soruların başında gelmektedir. İşsizlik maaşı için aranan temel şartlardan birisi kendi isteğiniz dışında işten ayrılmaktır. Evlilikten dolayı işten ayrılmada kendi isteğiniz ile işten ayrıldığınız için işsizlik ödeneği için diğer tüm şartları sağlamış olsanız bile işsizlik maaşından yararlanamazsınız. İşsizlik maaşı şartları konusunda çok daha detaylı bilgi için işsizlik maaşı şartları başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Evlilik tazminatı alan başka yerde çalışabilir mi ?

Evlilik tazminatı alıp başka işe girmek için kanunen bir engel yoktur.

Evlilik tazminatı aldıktan sonra aynı işyerinde çalışmak mümkün mü?

Bu tamamen sizin ve işveren arasındaki anlaşmaya bağlıdır. Uzlaşma sağlanması halinde tazminat aldıktan sonra da aynı işyerinde çalışmaya devam edebilirsiniz.

Evlilik tazminatı konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsinizSitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
4 Yorum
 1. SELMA

  15.01.2011 TARİHİNDE İŞE BAŞLADIM .30.05.2012 TARİHİNE KADAR SİGORTAM DÜZENLİ YATTI .01.06.2012-01.01.2013 TARİHLERİNDE ÇALIŞMADIM . AYNI İŞ YERİ BAŞKASINA DEVRETTİ TÜM HAKLARIMI DEVREDEREK TEKRAR 01.01.2013 TARİHİNDE AYNI İŞ YERİNDE İŞE BAŞLADIM -01.04.2019 TARİHİNDE EVLİLİK SEBEBİYLE İŞTEN AYRILACAĞIM ALDIĞIM MAAŞ ASGARİ ÜCRET . TAZMİNATIM NE KADAR OLUR ACABA ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 15400 TL civarında tazminat ödenmesi gerekir size.

 2. gözde

  30.09.2017 girişliyim evlendim şuan çıkış yapsam tazminatım ne olur 4ahizmet dökümünde 3,424,67 gözüküyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 4500 TL tazminat alırsınız.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.