Evlilik Tazminatı Hesaplama 2021

382

Evlilik tazminatı hesaplama brüt maaş üzerinden yapılır. Yazımızın devamında evlilik tazminatı alma şartları ve evlilik sebebiyle işten ayrılma tazminat hesaplama nasıl yapılır konusunda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Evlilik tazminatı nedir ?

4a yani ssk kapsamında sigortalı olarak bir işverene bağlı çalışan kadın sigortalılara resmi nikah tarihinden itibaren en geç 1 sene içerisinde kendi isteği ile bile işten çıkması halinde ödenen kıdem tazminatı türüdür.

Evlilik tazminatı alma şartları nelerdir ?

Evlilik tazminatı hakkı elde edebilmeniz için;

 • İşyerindeki toplam çalışma sürenizin en az 1 yıl olması ve resmi nikah tarihinden itibaren en geç 1 yıl içerisinde işten ayrılmanız gerekiyor.
 • Evlilik tazminatı kadın çalışanlara ödenen bir tazminattır. Erkek sigortalılara ödenmez.
 • Evlilik tazminatı için örnek dilekçe ve evlilik tazminatı alma şartları konusunda detaylar için evlilik tazminatı nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Evlilik tazminatı için gerekli evraklar nelerdir ?

Evlilik tazminatı alabilmeniz için gereken belgeler şunlardır;

 • Evlilik cüzdanı fotokopisi,
 • Evlilik tazminatı dilekçesi. Örneği aşağıda verilmiştir.

Evlilik nedeniyle işten ayrılma ihbar süresi 2021

İşten çıkış nedeni evlilik sebebi ile bile olsa kanuni ihbar sürelerine uyularak önceden işverene bildirim yapılması gerekmemektedir. Evlilik nedeni ile işten ayrılmada ihbar tazminatı hükümlerinin uygulanmayacağına ilişkin Yargıtay kararları mevcuttur. .

Evlilik tazminatı yeni yasa 2021

Bildiğiniz gibi yeni kıdem tazminatı sistemine geçişle ilgili hazırlıklar devam etmekte. Kıdem tazminatı fon sistemi olarak adlandırılan yeni sistemde işçilerin her ay ki tazminat hakları bireysel kıdem tazminatı hesaplarına aktarılacak ve bu fonlarda değerlenecek. Şu an için sadece hazırlık aşamasında yani çıkan bir düzenleme yok. Yeni kıdem tazminatı yasasında evlilik tazminatı ile ilgili kısmın nasıl düzenleneceği şu an belirsiz.

Evlilik nedeniyle işten ayrılma dilekçesi 2021

Evlilik nedeni ile işten ayrılış talebi ve tazminat dilekçesi örneği aşağıdaki gibi olabilir;

 • İşyerinizde …/…/….. tarihinden beri çalışmaktayım. …./…./…. tarihinde resmi olarak evlendim. 1475 S. Kanunun 14. maddesine istinaden tazminatımın ödenmesini talep ediyorum. İş sözleşmemin …/…./…. tarihi itibariyle feshedilmesini arz ederim. 

Evlilik tazminatı nasıl hesaplanır 2021 ?

Evlenip işten ayrılma tazminatı hesaplamasında brüt ücret esas alınır. Buna göre evlilik sebebiyle istifa tazminat hesaplama;

 • İşten çıkış tarihindeki son brüt kazancınız esas alınarak yapılıyor.
 • işten çıkış tazminat hesaplaması yapılırken brüt ücrete yıllık ikramiyenin brüt tutarı, aylık olarak size ödenen yol ve yemek yardımına ilişkin brüt tutarlar da dahil ediliyor.
 • Brüt evlilik iş çıkış tazminat hesaplaması yapıldıktan sonra net evlilik kıdem tazminatı hesaplamasını bulmak için damga vergisi kesintisi yapılır.
 • Evlilik için ödenen kıdem tazminatı brütü üzerinden damga vergisi kesintisi haricinde bir kesinti yapılmaz. Evlilik işten ayrılma tazminat hesaplamasında brütten çıkarılacak damga vergisi oranı %7,059’dur.
 • 2021 nikah tazminat hesaplaması yapılırken her bir yıllık çalışma için ödenecek en düşük tazminat tutarı brüt asgari ücrete göre hesaplanırken en yüksek ise 2021 yılında en yüksek emekli maaşını alan devlet memuruna bir yıl için ödenecek en yüksek ikramiye tutarı esas alınarak hesaplanır.
 • Brüt kazancı yüksek olanlar için evlenince işten ayrılma tazminat hesaplamasında kıdem tazminatı tavan tutarları esas alınır. İşten ayrıldığınız tarihteki kazancınız tavanı geçiyorsa yıllık net ödeme tutarı tavan esas alınarak nikah parası hesaplaması yapılır ve ödenir. Kıdem tazminatı tavanı başlıklı yazımızdan kıdem tazminatı için güncel tavan tutarlarına göz atabilirsiniz.
 • Eğer brüt ücretiniz asgari ücret üzerinde ise evlilik nedeniyle işten ayrılma tazminat hesaplamasını biz sizin için yapabiliriz. Evlilik parası hesaplaması yapabilmemiz için lütfen yorum kısmından ilk işe başlama tarihi, ayrılış tarihi ve son brüt kazancınızı yazın.

İşten ayrıldığınızda alacağınız işten çıkarma tazminat hesaplaması tutarı ve evlilik tazminatı ne kadar konusunda ayrıntılı bilgi için  işyerinde evlilik parası ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Evlilik tazminatı neye göre hesaplanır ?

Evlenme tazminatı hesaplaması yukarıda ayrıntılı değindiğimiz gibi;

 • İşten çıkış tarihindeki son brüt kazanca göre hesaplanır.
 • Son brüt kazanç ve çalıştığınız toplam yıl esas alınarak ödeme yapılır.
 • Her ay için ödenecek vergi düşüldükten sonra net tazminat tutarı yaklaşık olarak son brüt kazancınızın %8,27’si civarındadır.

Asgari ücret tazminat hesaplama 2021

 • Asgari ücretli çalışan bir kadın için evlilik tazminat hesaplaması yapılırken 2021 yılında her bir yıllık çalışma karşılığında ödenecek brüt tazminat tutarı 3577,50 TL olacaktır.
 • Asgari ücretten nikah tazminatı hesaplamasına göre çalışılan her bir yıl için ortalama net tazminat tutarı ise 3500,00 TL olacaktır.

1 yıllık evlilik tazminatı ne kadar ?

Eğer asgari ücret üzerinden sigorta bildiriminiz yapılıyorsa evlilik sebebi ile işten ayrılma tazminat hesaplamasına göre 2021 yılı için 1 tam yıllık çalışma karşılığında ödenecek net tutar yaklaşık 3500 TL olacaktır. Nikah çıkış parası hesaplamasına göre brüt kazancı asgari ücret üzerinde olanlara ödenecek ücret ise formüle göre hesaplanmaktadır.

E-devlet tazminat hesaplama ekranı

E-devlette nikahtan sonra işten ayrılma tazminat hesaplaması ya da normal tazminat hesaplaması yapılabilecek bir uygulama yoktur. Eğer hesaplama yapmamızı isterseniz yorum kısmından bilgilerinizi yazın biz hesaplayalım.

Nikah çıkışı nasıl yapılır ?

Resmi nikahı çıkardıktan sonra en geç 1 yıl içerisinde işyerinize dilekçe ile başvurarak çıkış yapmanız gerekiyor. Çıkış başvurusu yapılırken kanuni ihbar sürelerine özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Kanuni ihbar sürelerine uyulmadan çıkış talebi verildiğinde işveren tarafından uyulmayan gün sayısı kadar ihbar tazminatı talep edilebilecektir.

Nikah çıkışı nasıl hesaplanır ?

Eğer evlilik tazminatı şartlarını sağlıyorsanız yani işyerinde en az 1 senedir çalışıyorsanız ve resmi nikah çıkarma tarihinden sonra 1 sene geçmediyse işverene bu gerekçe ile çıkış yapılacağını bildirmeniz yeterli olacaktır. Yani mevzuatımızdaki nikah çıkışı hesaplaması formülüne göre en geç resmi nikah tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde başvurmanız gerekmektedir.

Evlilik tazminatı ne kadar sürede alınır ?

Temel olarak işten ayrılan bir çalışana kıdem tazminatı ve diğer tüm alacakların iş sözleşmesinin fesih tarihinden itibaren en geç 30 gün içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Aynı durum evlenme tazminatı için de geçerlidir. İşverenin 30 gün içerisinde ödemesi gerekir. 30 günlük süre içerisinde ödenmezse;

 • Noter aracılığı ile ihtarname göndermeniz ve ödenmesi için işverene süre vermeniz,
 • Bu süre sonunda da ödenmediğinde gecikmeden Arabulucu bürosuna başvurmanızı öneririm.

382 Yorum
 1. Keziban Kahyaoğlu

  Ben işe 16 Aralık 2019 da girdim hala çalışıyorum 2022 de Eylül gibi evlilik olursa çıkış yapmayı düşünüyorum acaba nikah parası ne kadar olur maaşım asgari ücret

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2022 yılı asgari ücret tutarları belli olduğunda yeniden yazın lütfen. Şu an belli değil.

 2. İnci

  Merhabalar 16.03.2020 de işe başladım 11 haziranda evlendim 2021 de ekim sonunda 2021 de iste. Ckmak istyrm brütum 3570 dir ne kadar tazminat alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 5600 TL tutarında tazminat alırsınız.

 3. Yağmur

  29.07.2019 da işe basladım
  01.9.2021 de işten ayrıldım
  4954 tl brüt maaşim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 10650 TL civarında tazminat alırsınız.

 4. Büşra

  Merhaba, 21.11.2016 tarihinde sgk girişim yapıldı. 08.09.2021 tarihinde evlilik sebebiyle istifamı verdim. Brüt ücretim 3577. Ne kadar tazminat alırım acaba?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 17000 TL civarında tazminat alabilirsiniz.

 5. Beren

  Merhabalar 2020 eylül,ekim ve kasım aylarında devlet destekli ücretsiz izne çıkarıldım. İnternette kçö alanlarda işsizlik etkilenmiceği yazıyor fakat nakdi destek işsizlik alamayacağı yazıyor,işsizlik maaşı hakkım yok mu bu konu hakkında bilgi alabilirmiyim ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. KÇÖ yatan sürelerde işsizlik primi ödenmez. Dolayısıyla son 3 sene içerisindeki 600 gün hesabında bu süreler dikkate alınmaz.

 6. Yeliz

  Merhaba 14.10.2019 işe girişim 09.12.2021 evlendim işten çıkışım 27.08.2021 son brüt maaş 4212 yol 317 ve yemek 540tl. Ne kadar oluyor tazminatım? Ve bu tazminata maaş eklenir mi yoksa ayrıca mı verilir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 9056 TL ödeme alırsınız.

 7. Hanım

  Merhaba ben 16.03 2020 de ise girdi 11.06 2021 de nikahm oldu 29.02.2022 de isi bırakmak istiyorum net brütum 3577 ne kadar çıkış hakkı alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2022 asgari ücrete göre yeniden hesaplanması gerekiyor. 01 Ocak 2022 tarihinden sonra tekrar yazın hesaplayalım.

 8. Asli akosman

  Merhaba ise qiris 15.05.2019
  İsten ayrılış 05.09.2021 maaş bodrosunda brüt ücretim 4800 TL 8 inde yıllık iznim var ewlilik için işten ayrılmam gerekiyor alacağım tazminat ne kadardir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 11.000 TL civarında evlilik tazminatı alırsınız.

 9. Kübra

  Merhaba iyi günler, 30.09.2019 yılında iş başlangıç tarihim , 30.12.2021 çıkmayı düşünüyorum evlilik ile ne kadar tazminat hakkım olur yardımcı olabilir misiniz ? Brüt ücret 4783 tl

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 10300 TL tazminat alırsınız.

 10. Elvan

  Merhabalar 23.04.2016 yılında işe başladım ve 08.09.2021 tarihinde evlilik sebebiyle işten ayrılacağım. Aylık brüt ücretim 12.900 TL ve 20 günlük yıllık izin alacağım var hesap yapmanız mümkün müdür?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kazancınız kıdem tazminatı tavanını aştığı için hesaplama tavan tutardan yapılır. Bu durumda ortalama olarak 44500 TL kıdem tazminatı ödenmesi gerekir. İlave olarak kullanılmayan yıllık izin süreleri için de ödeme yapılması gerekir.

 11. ece yüce

  merhabalar kolay gelsin 16.03.2020 işe başladım 11.06.2021 nikah oldu şubat 22 de işten çıkmak istiyorum ne kadar evlilik tazminatı alabilirim net brtümü şimdilik 3577 lira olarak görünüyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2022 brüt asgari ücrete göre hesaplanır tazminat. 2022 brüt asgari ücret belli olduğunda görüşelim tekrar.

 12. Esra

  Merhaba 17.08.2020 tahirinde işe girdim evlilik nedeni ile 18. 08.2021 tarihinde çıkıcam ne kadar tazminat. Alırım?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt kazancınız ne kadar Esra HANIM ?

 13. merve

  merhaba, işe giriş tarihim, 16.06.2021 , evlilik nedeni ile 16.08.2021 tarihinde işten ayrılacağım .. tazminat ne kadar alırım ? evlilik tazminatı alırken kıdem tazminatı alabilir miyim ?

  1. merve

   brütüm; 3,577,50

  2. Ömer Meriç

   Merhaba. Tazminat alabilmek için en az 1 yıllık çalışma gerek. Alamazsınız maalesef.

   1. PAPATYA

    MERHABA 05.04.2012 TARİHİNDE İŞE GİRİŞ YAPTIM . 29.08.2021 TARİHİNDE NİKAHIM VAR. NİHAKTAN 5-6 AY SONRA YURT DIŞINA YERLEŞECEĞİZ. İŞ YERİNE DURUMU BİLDİRDİM. NİKAHTAN SONRA YURT DIŞINA GİDESİYE KADAR İŞ YERİNDE ÇALIŞACAĞIM.
    HEM NİKAH PARASI HEM DE İŞ YERİ TAZMİNATI OLARAK TOPLAM NE KADAR ALABİLİRİM
    BRÜT : 3.577,50

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Nikah parası ve işyeri tazminatı ayrı ayrı değil. Evlilik tazminatı ödenecek size. Çalıştığınız her bir ay için 295 TL ödeme alırsınız.

 14. sevda alagöz

  Merhaba ,
  12.12.2016 tarihinde işe girişim oldu .
  09.10.2021 tarihinde evleniyorum
  1.11.2021 tarihinde işten ayrılmak istiyorum

  şu an net maaşım : 7560 Sgk dökümündeki prime esas kazanç kısmındaki ödeme 11.294,94hangisi baz alınıyor bilmediğim için ikisinide yazdım.

  teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kıdem tazminatı tavanı aştığından senelik brüt naaş 2021 yılı ikinci dönemi için belirlenen 8284 TL üzerinden hesaplama yapılır. Çalıştığınız her ay için yaklaşık net tazminat tutarı 665 TL olacaktır.

   1. Merve

    Merhaba, evlilik tazminat hesaplaması son ayki brüt maaşa göremi yoksa 2020 güncel brüt maaşa 3577 göremi hesaplanıyor. Şuan raporluyum raporun bittiği gün evlilik nedeniyle çıkış sağlayacağım fakat raporum 20 gün olduğu için hem ağustos sonu hem eylül ortasını kapsıyor. Şimdiden teşekkürler.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Asgari ücret ile çalışıyorsanız 3577 TL üzerinden hesaplanır.

 15. berna boztaş

  12/01/2020 tarihinde işe başladım . 21/08/2020 tarihinde evlendim. tazminat ne kadar alabilirim acaba.. 19 ağustosta ayrılacağım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt kazanç ne kadar ?

   1. Rümeysa

    Merhabala 04.07.2021 işe başladım. 06.05.2022 de nikahım olacak işten 08.07.2022 tarihinde çıkacağım evlilik tazminatını alamaya hak kazanır mıyım acaba

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Evet evlilik tazminatı alabilirsiniz tabi ki.

 16. Leyla

  Merhabalar 16/02/2017 tarihinde işe girdim bugün işten çıksam 22/07/2021 ne kadar para alırım? Bordromda yazan birim ücreti brüt 3577,50

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 16.000 TL civarında tazminat alırsınız.

 17. Ayşe

  Merhaba 08.04.2017 tarihinde işe başladım. 15.08.2021 tarihinde de işten ayrulacağım. Kıdem tazminatım temmuz ayına göre mi yatar. Eğer temmuz ayına göre yatarsa ne kadar alırım temmuz ayında 5500 TL bürütüm 2000 TL primin 580 TL yemek üretim ve 130 TL yol üretim yatacak. Ancak temmuz ayına ait yemek ve pirim ücretim ağustos ayında yatırılacak

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ağustos ayı son brüt kazanca göre hesaplama yapılır.

 18. Mervee

  Merhaba 16.04.2014 de işe girdim 31 Ağustos 2021 de işten çıkacağım brüt ücret 4135 yol+yemek 550 tl ne kadar tazminat alablirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 29500 TL tazminat ödemesi yapılır size.

 19. Güney

  Merhaba 22.08.2016 işe giriş tarihim. Aylık brüt 6.250 tl kazanç. 726 tl yemek kartı. 10,5 gün yıllık izin. Eylül’de evlilik sebebiyle ayrılsam tahmini tazminatım ne kadar olur? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 31600 TL tutarında tazminat alırsınız.

   1. Ela

    Merhaba brüt maaş 12.000 Tl
    30/08/2003 işe giriş Ağustos 2021 işten ayrılış için
    Evlilik + Kıdem tazminatı ne kadar yatar acaba?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Kıdem tazminatı tavanı aştığından dolayı 8284 TL brüt tutar üzerinden hesaplanır. 18 yıllık çalışma için toplamda yaklaşık olarak 148 bin TL alırsınız.

   2. Fulya erman

    Merhabalar 06.06.2018 ise giriş tarihi 20.08.2021 çıkış tarihi asgari ücretle çalışıyordum evlilikten dolayı işten ayrılmak durumundayım ne kadar tazminat alabiliyorum ayrıca arastirdigim kadarı ile ek mesai yemek yol gibi ücretler de hesaplanayormus 300 TL yemek parası alıyordum icerde 6 günlük yıllık iznim de var cevaplarsanız çok mutlu olurum

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Tazminat net tutarı yaklaşık 11250 TL olur. Yıllık izin ve başka alacağınız varsa onların da ayrıca hesap edilmesi gerekir.

 20. Sibel

  Merhaba ben yaklaşık 5 yıldır çalıştım evlilik nedeni ile işten ayrıldım bu ay sonu. Esas kazanç kısmından baktım ama her Ay yatan brüt ücretim değişkenlik göstermiş ben neye göre hesaplıycam. Asgari ücret + her ay değişen prim vardı . 1 yıldırda KÇÖ deydim şirketin muhasebesi 16500 alırsın yaklaşık diyor ama bana çok az geldi bu tutar napmam gerek

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Sibel HANIM. İşten çıkış tarihindeki son brüt kazanca göre hesaplanır. Son brüt kazancınız nedir ? Yani eğer 5 yıl yani en az 60 ay çalışma varsa brüt ücretiniz asgari ücretse en düşük 17700 TL ediyor tazminat bilginiz olsun.

   1. Duygu

    Merhaba çalıştığım 4 senedir part time olarak çalışmaktayım temmuz sonunda evlilik sebebiyle işten ayrılacağım brüt tutarım 3500 civarı fakat işten çıkacağım ay rapor almayı düşünüyorum 15 gün haliyle brüt tutarımda düşücek o zaman neye göre hesaplanır acaba

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Sanırım brüt asgari ücretten yatıyor maaşınız. Tazminat hesabında da yine brüt asgari ücret esas alınır. Bu durumda çalıştığınız her ay için yaklaşık 295 TL gibi bir rakam ödenir.

 21. Zeynep

  Merhaba benim çalıştığım yerde maaş gecikmesi var ve geçen yıl Ağustos ayında evlendim. Noterden ihtar çekmeyi düşünüyorum. Hem maaş gecikmesini hem nikah icin yazmayı düşünüyorum ihtarımda. İhbar süresi sıkıntı olur mu ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İhbar sürelerine uymanız gerekiyor.

 22. Mercan

  Merhaba. Evlilik sebebi ile bu ay işimden ayrılacagım. Pandemi döneminde kçö’den faydalandıgımız için bazı aylar brüt maaşım kesintili yattı. Tazminatı etkiler mi? Yıllık iznim yok, içerde -14 günüm varr. Evlilik sebebi ile ayrıldıgımda yaklaşık toplam tazminatım ne kadar olur?
  İşe giriş tarihim: 12.2017 fakat edevlette sigorta tarihi 01.2018.
  Son brüt maaş: 6100 ₺

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kçö etkilemez. Son brüt maaşa göre hesaplanır. Ortalama çalıştığınız her ay için yaklaşık 500 TL gibi net tazminat ödenir. Çalıştığınız toplam ay sayısına göre hesaplama yapabilirsiniz.

 23. irem

  merhaba;

  işe giriş tarhi 12,09,2014

  26,09,2021 de işten ayrılmayı planlıyorum.
  bürüt maaş 4200 yemek kartı 550 TL. 37 gün bekleyen yıllık izinim mevcut.
  ne kadar tazminat alabilirm

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yıllık izin ve tazminat ile birlikte yaklaşık 31500 TL ödeme alırsınız.

  2. Nuray

   Merhaba işe giriş tarihim 01.04.2020 işten ayrılmak istediğim tarih 10.08.2021 maaşım:3000bin TL üzerinden yatıyor ayrıca 7000bin TL ek ödeme yapılıyor ne kadar tazminat alabiliyorum. Elden verdikleri 7000binden bişey alabilir miyim.evlilik yoluyla ayrılmak istiyorum ihbar süresi beklemem gerek mi istifayı verir vermez ayrılabilir miyim

   1. Ömer Meriç

    Merhabalar. İhbar süresi beklemeniz gerekmiyor. Son ve resmi olarak bildirilen brüt kazanç üzerinden hesaplanır tazminat. Son brüt kazancınız nedir ?

 24. BAHAR

  merhaba, 1 ekim 2020 ‘de işe başladım 1 yılım dolunca evlilik nedeniyle ayrılırsam ne kadar tazminat alırım brüt 4.940 tl alıyorum 600 tl sodexo

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.1 yıllık hizmet için 4900 TL civarında tazminat alırsınız.

 25. Aliye

  Merhabalr 19 aydır çalışıyorum
  İşe giriş tarihim 06.12.2019
  06.09.2020 da evlendim
  İşten çıkış tarihim 21.06.2021 ne kadar tazminat alırım acaba sadece 3577.50 burut maaşım var yol yemek fln yok

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 5605 TL ödeme alırsınız.

   1. Tuuba

    Merhaba,
    Bordromda brüt ücret , brüt toplami ve ödenen kısmı yer almakta . Hangisini baz alarak hesaplamam gerekli ?

    1. Ömer Meriç

     SGK prime esas kazanç kısmı önemli. E devlette SGK tescil ve hizmet kısmından bakabilirsiniz.

 26. Nur

  Merhaba 01.10.2016 işe girişliyim 3600 tl brüt ücretim 550 tl yol + yemek param var 200 300 tl arası aylık satış primim var 01.07.2021 tarihinden evlilik sebebiyle işten ayrılmak istiyorum ve avans olarak kullandığım 10 gün yıllık iznim var ne kadar tazminat alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tam olarak SGK için aylık yatan prime esas kazancınız ne kadar ?

 27. Canan

  Merhaba 25.07.2017 işe giriş tarihim 31.01.2021 evlilik dolayısıyla işten çıkış tarihim bürüt 3.577.50 tazminatımı hesapladıklarında 9.980 tutarında bi rakam söylediler ben bu rakamın yanlış olduğunu düşünüyorum. Benim şimdi ne kadar tazminat almam gerekiyor ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Benim hesabıma göre 10600 TL civarında tutuyor.

   1. Yeliz ozyaoi

    Merhabalar 24.08.2016 iş başı 30.06.2021 tarihinde evlilik çıkışı yapip işten ayrılacağım burut ücretim 4900 lira 14 günde iznim var tazminat ne kadar alabilirim?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Tazminat tutarı yaklaşık 23500 TL ödeme alırsınız. 1200 TL civarı da yıllık izin ödemesi.

 28. Meltem

  Merhaba
  12.01.2018 de girmiş olduğum işten temmuz ayında ayrılmayı planlıyorum. 9 aylık evliyim. İçeride 28 gün yıllık iznim, günlük 25.25 tl yemek ücretim ve brüt maaşım 3577.50 tl. Haziran sonu ve temmuz sonu şeklindeki tazminat hesaplaması hakkında desteğinizi rica ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Meltem Hanım. Çalıştığınız her ay için yaklaşık 295 TL tazminat ödemesi yapılır. Buna göre çalıştığınız ay sayısını da esas alarak bir hesaplama yapabilirsiniz. Yıllık izin için ayrıca ödeme yapılması gerekir.

   1. Nazo

    Merhaba bürüt kazancım 3577 elime geçen 2900 asgari ücret yol yemek kartım tickart 560 TL

    1. Ömer Meriç

     Çalıştığınız her ay için yaklaşık 295 TL ödeme yapılır. Çalıştığınız süreye göre bir hesaplama yapabilirsiniz.

 29. Nazo

  Merhaba ben 4/8/2015tarihinde işe girdim ve aynı tarih 2021de evlilik nedeniyle ayrılmayı düşünüyorum 560 TL yol ve yemek kartım var ayrıca 20+3 yıllık iznim var ne kadar tazminat alırım???

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SGK prime esas kazanç yani brüt kazancınız ne kadar ?

  2. Berin

   Merhaba 02.01.2019 gris tarihim 01.07.2021cikis tarihin olucak brüt 3 577 yemek 400 sodekxo alıyorum ne kadar evlenme tazminati alırım

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Yaklaşık 16000 TL tazminat alırsınız.

 30. noname

  Merhaba. Ben 12.06.2017 tarihin de işe girmiş bulunmaktayım. Asgari ücretle çalışmaktayım. Fakat maaşımıza extra servis ücreti ekleniyor. Sigortaya işlenen ise yaklaşık 4.000 tl. Bordroya işlenen tutar üzerinden mi hesaplanıyor yoksa ssk ya mi? Yazın sezonluk subemize gideceğim için maasım da değeşecek. Sskya işlenen 8.000 bin olur. Çıkısım da 01.09.2022 inşallah.Bu arada en yüksek brüt ne kadar? İnanılmaz kafam karışık yardım ederseniz çok sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sskya bildirilen son brüt kazanç üzerinden hesaplama yapılır. Tavan ücreti aşıyorsa kıdem tazminatı tavanı üzerinden hesaplanır tazminatınız.

 31. Rümeysa

  İse giris tarihim 01.11.2019 is kur üzerinden olduğu icin ise başlangıç tarihim 01.02.2020 evlendigim tarih 27.07.2020 nikah cikisi yapma hakkim buluyor mu 24.07.2021de cikic vermek istiyorum burutum 3557.50 ne kdr olur cikis hakkim var ise

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet işyerinde 1 yılı tamamladığınız için tazminat hakkınız var. Toplam 5325 TL ye yakın tazminat alırsınız.

  2. Pinar

   Merhaba brüt maaşım 3872 olup ise giris tarihim 08.10.2018 dir. Nikah sebebiyle temmuz sonunda cikicam ticet 500 lira yol maaşın içinde yatiyo 220 lira olarak. Ne kadar tazminat alırım acaba

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Yaklaşık 10500 TL tazminat alırsınız.

 32. Petek

  Merhaba,
  Temmuz 14.07.2016 da işe girişim oldu. ekim 10.10.2020 de evlendim. 1.10.2021 de istifa etmeyi düşünüyorm.Aylık brüt maaşım 4.200 TL .Sorularım şu şekilde hocam;
  1) 6 ay kçö den faydalandırdılar. Bu o süre için kıdemi tazminatını azaltır mı?
  2) Evlilik sebebiyle istifada ihbar süresi var mıdır? Bazı kaynaklar 8 hafta daha çalışmam gerektiğini veya işverene 2 aylık tutarı ihbar olarak ödemem gerektiğini söylüyor. Bunlarla karşılaşmamak için noterden ihtarname çekersem, herhnagi bir şekilde ihbar süresi olur mu?
  3) İlk kez geçtiğimiz ay, bir kereye mahsus olmak üzere ödüllendirme yaptılar, 2200 tl brüt. bu kıdem hesaplanırken dahil edilir mi?
  4) Pandemiden önceki yemek yardımları kıdeme dahil edilir mi?
  5) İşveren kıdem tazminatının tamamını 30 gün içinde mi öder, yoksa taksitlendirir mi?
  Hocam bu bilgiler doğrultusunda aşağı yukarı ne kadar bir kıdem tazminatı alabilirim?

  Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-Hayır azaltılmaz. Son brüt kazanca göre ödeme yapılması gerekir. Ortalamaya göre değil.
   2- İhbar sürelerine uymanız gerekiyor evet. 8 hafta önce işverene bildirmeniz lazım işten çıkacağınız tarihi.
   3- İşten ayrılış tarihindeki brüte göre hesaplama yapılacak.
   4-Dahil edilmez.
   5-Normalde olması gereken sözleşme fesih tarihinden itibaren 30 gün içerisinde ödenmesi. Tabi işverenle siz aranızda özel bir sözleşme yaparsanız taksitle de ödenebilir.
   4200 TL brüt maaşa göre hesaplama yaparsak yaklaşık 22 bin TL civarında tazminat ödenmesi gerekir.

   1. petek

    Hocam ,ihbar süresi ile ilgili 1 Ekim 2021 den 8 hafta önce işten çıkış bildirimi mi vermem gerekiyor insan kaynaklarına? Bununla ilgili kafam karışık çünkü, bazı kaynaklar da istifa ettikten sonra ihbar başlar diyor. Bazıları da evlilik sebebiyle olduğu için ihbar ile ilgili çalışma zorunluluğun yok diyor. Çok muallaktayım. işten ayrılmadan 8 hafta önce işten ayrılacağımı bildirirsem, kıdemimi vermemek için kod 29 la işten atılmaktan korkuyorum.

    1. Ömer Meriç

     Aynen çıkış tarihinden en az 8 hafta önce vermeniz gerekiyor. Esas alacağınız kaynak 4857 sayılı İş Kanunu. Diğer kaynakları boşverin. Orada ihbar kısmında ben evlilik gerekçesi ile işten ayrılanlar için bir istisna görmedim. Varsa da bilmiyorum ama yok diye biliyorum.

 33. Merve

  Merhaba evliliğim için şehir değiştirme yapacağım evlilik tazminatımı almak için öncesinde nikah yapıp bütün haklarımı almak istiyorum.Sormak istediğim sorular kıdem tazminatıyla birlikte ,ihbar tazminatıda veriliyormu ? Birde sonrasında mecburi olarak şehir değiştirmemden kaynaklı işe bıraktığım için işsizlik maaşı almam şansım olur mu ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer işyerinde en az 1 yıl çalışma varsa ve evlilik gerekçesi ile işten ayrılacaksanız tazminat alırsınız. İşsizlik ödeneği alamazsınız. İhbar tazminatı ise farklı bir durum. İhbar tazminatı başlıklı yazımızı okumanızı öneririm.

 34. derya

  merhaba
  ben 07-09.2019 tarıhınde ıse gırdım ama 15.8.2021tarıhınde ısten ayrılcagım brut ucretım 3577 tl ayrca 350 tlde yemegım var ve son oalrak ıcerde 22 gunluk yıllık ıznım var ben ne kadar tazmınat alabılrırım yardımcı olursanız sevınırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 7500 TL gibi bir tazminat alırsınız.

 35. Didem

  Merhaba çalıştığım işyerine 24.09.2019 tarihinde giriş yapım 4.09.2021 tarihinde evleneceğim ve 31.09.2021 tarihinde işten çıkacağım şirkette yakın arkadaşım bugün aynı şekilde işten cıkacak fakat normalde brütten hesaplanması gereken işlemi netten hesaplayacaklarını söylüyorlar kanunen böyle bir işlem doğru mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır tabi ki kanuni değil. Net üzerinden hesaplanamaz. Brüt maaş üzerinden hesaplanır.

 36. Karaca

  Omer bey tekrardan merhabalar
  Merhabalar ben eylul 2017 girisliyim haziran ayinda isten evlilik nedenyle cikis yapicagim icin tazminat hakkazaniyorim
  Kcö ciktigim icin brutumu etkiler mi normalde brutum 4020 tl yemek yardmi net 870 tl ne kadar tazminat alabiliyorum
  Demistim ama asil sorum bu donemde 17 gunluk kco olarak gosterildigim icin atiyorum brutum 2010 tl ye geldi ozman bu 2010 tl uzerinden mi hesaplanacaktir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tekrar. Brüt günlük tutar önemli. Bunun aylık kısmı esas alınır.13 günlük kısım için 2010 TL yattıysa bu durumda aylık brüt kazancınız 4600 civarı olur. Kaybınız olmaz yani.

 37. Karaca

  Merhabalar ben eylul 2017 girisliyim haziran ayinda isten evlilik nedenyle cikis yapicagim icin tazminat hakkazaniyorim
  Kcö ciktigim icin brutumu etkiler mi normalde brutum 4020 tl yemek yardmi net 870 tl ne kadar tazminat alabiliyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son brüt kazanca göre hesaplama yapılır. Eğer son brüt kazancınız 4020 TL ise bu durumda yaklaşık olarak 14960 TL ödeme alırsınız.

 38. Kader

  Merhaba ben 03.09.2018 yılında işe girdim 01.08.2021 tarihinde evlilik için işten Ayrılıcam brüt olarak 3577 TL ve yol ücreti de brüt olrak 300 TL alıyorum ne kadar tazminat alırım acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 10700 TL tazminat alırsınız.

 39. Gokce

  Ben 21.10.2019 da ise başladım 24.05.2021 de nikah cikisi yaptim ne kadar ücret ödemeleri gerekiyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son brüt kazancınız nedir acaba ?

 40. Zeynepy

  Merhaba. 13 Haziran 2018 girişliyim. 1 Haziran 2021 de işten ayrılacağım brütüm 3805 TL bu ay mesaiden 200 TL alacağım var onlarda katılıyor mu. Yeme ücretimiz 600 tl. Alacağım evlilik tazminatı ne kadar olur? İhbar vermiyorlar bize diye biliyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt mesai de dahil edilir.Yaklaşık olarak 11.350 TL tazminat alırsınız.

 41. Ezgi acar

  Merhaba
  21.03.2014 tarıhınde işe başladm aylık ortalama brüt 10.000 TL buna yol ve yemek param dahıl
  Her ay 800 TL yemek parası
  500 TL yemek parası alıyorum
  01.07.2021 de ayırılacgm ne kadar alırım toplam para

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son brüt maaşınızı yazar mısınız?

   1. Ezgi

    Sabit 6.850
    Yol yemek prim 9.000 brütü buluyor hepsi dahil her ay degısıyor çünkü

    1. Ömer Meriç

     Tavan tutardan hesaplarsak 55.000 civarı tazminat ödenmesi gerekir size Ezgi hanım.

    2. İrem

     Merhaba 08.10.2018 de ise başladım son brüt maaşım 3850 ticet kartım 520 lira. Temmuzun 16 sina nikahım var evlilik sebebiyle işten ayrilcam . İlk sorum acaba ihbar süresi zorunluluğu varmı yoksa direk cikabiliyormuyum. Birde nekadar tazminat alırım. Şimdiden teşekkür ederim

     1. Ömer Meriç

      Merhaba. Uymanız gereken ihbar süresi bulunmuyor. Bununla alakalı Yargıtay kararları mevcut. Çalıştığınız her bir ay için ödeme tutarı 295 TL civarında olacaktır.

 42. Ece

  Merhaba ben 27 ekim 2017 girişliyim ekim ayında evleniyorum aralık ayında evlilik nedeniyle çıkışımı vericem 2 ay daha çalışıp ihbar süresini doldurduğumda ne kadar tazminat alabilirim hesaplayabilirmisiniz bürüt ücretim şuan 3821 tl

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tazminat işten çıkış tarihinden itibaren 1 ay içerisinde ödenir. Yaklaşık olarak 15200 TL tazminat ödenir size.

 43. Gülay

  Merhaba .29.04.2019 işe giriş tarihim . 01.08.2021 tarihinde işten ayrılacam ewlilik nedeniyle . Asgari ücretle çalışıyorum . Işten çıkınca ne kadar tazminat alırım?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 8300 TL ödeme alırsınız.

 44. Ela

  Merhabalar, evlik tazminatım ne kadar olur acaba? birde evlilikte ihbar verilmiyor dedi şirketim dogru mu acaba?
  işe baslama 02.03.2016
  işten cıkıs 17.05.2021
  brüt:3750
  yıllık izin:16,5
  yemek ücreti 690

  teşekkürler iyi günler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İhbar sadece sürelere uyulmadığında ödenen bir tazminat türüdür. İşten çıkışta bu sürelere riayet edilmezse ödenmesi gerekir. Brüt ücretinizi yazarsanız alabileceğiniz tazminat miktarını hesaplayabilirim.

   1. Ela

    -Merhaba tekrardan brütümü yazmıstım ama 3750

   2. Ela

    brütüm 3750 yukarıda belirttim teşekkür ederim

    1. Ömer Meriç

     Kusura bakmayın görmemişim yazdığınızı :(. 62 aylık çalışma için 3750 TL brüt maaşa göre yaklaşık 19300 TL ödeme alırsınız.

     1. Ela

      estağfurullah teşekkür ederim iyi günler dilerim

 45. Deniz

  Merhaba 22. 08.2017 işe giriş sigorta tarihim. İşten çıkışım verilecek pandemi sebebiyle yasak olduğu için çıkışım 2 ay ertelenecek bu süre zarfında kısa ödeneğe başvurulacak. Çıkışım yapılırken kısa ödenek sebebi ile kıdem tazminatım düşük mü olur? Tüm haklarımı alabiliyor muyum (ihbar tazminatı, işsizlik maaşı gibi)? En son yatan brüt maaşım 3,696,75 TL.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son brüt kazanca göre hesap edilir. Eğer son brütünüz 3696 TL ise bu tutar üzerinden hesaplama yapılır ve ödenir.

 46. Ebru

  Merhaba, ben 31 Mayıs’ta 2 senelik çalışmış olacağım ama 5 Haziran’da evlenip işten çıkacağım 3.200 TL maaş alıyorum ne kadar tazminat alırım ?
  Ve ben yıllık izinlerimi kullanmadım eğer kullanmadan işten çıkarsam onunda ücretini alabilirmiyim ?
  Şok markette çalışıyorum ..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yıllık izinlerin de ücreti ödenir. Brüt maaşınız nedir ?

   1. Ebru

    Merhaba, brüt maasim 4.050.00

    1. Ömer Meriç

     Toplamda 8000 TL civarı ödeme alırsınız.

 47. Ece

  mayısın ortasında işten çıkmayı planlıyorum evlilik tazminatımı alıp. Evlilik tazminatı hesaplama da en son aldığım maaştan mı hesaplanıyor yoksa mayısta çalıştığım 15 günden mi hesaplanacak ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son brüt maaşa göre yapılır hesaplama.

 48. Mlk

  Kışa çalışma ödeneğinden yararlandığım için hakkim kesilmeyecek mi toplam hesaplar misini giriş 2018 çıkış 2021 7 ay kco aldim

  1. Ömer Meriç

   Hayır toplam çalışma süresi esas alınır. O süreler düşülmez.son brüt üzerinden toplam çalışma süresi esas alınarak ödeme yapılması gerekiyor

 49. Mlk

  Merhaba ben 2018 yılında ise başladım halen o isterimdeyim 7 ay kco aldım eğer işten cikarilmam söz konusu olursa tanzimat hakkım nasıl hesaplanır kco almam etkiler mi alacağım hakları 2021 olarak çıkışı hesaplar mısınız buruttum 4999

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son brüt maaşa göre hesaplama yapılır. Eğer son brüt 4999 TL ise çalıştığınız her ay için 413 TL ödeme yapılır.

 50. Ece

  İyi günler merhaba
  Bende birşey danışmak istiyorum mayısın ortasında işten çıkmayı planlıyorum evlilik tazminatımı alıp. Evlilik tazminatı hesaplama da en son aldığım maaştan mı hesaplanıyor yoksa mayısta çalıştığım 15 günden mi hesaplanacak ?

 51. Elif

  Merhaba işe 23.07.2019tarihinde girdim fakat nikah tarihim01. 07.2021de nikahım var 22gün için 2.senem yanar mı nikahtan sonra 22gün daha mı çalışmam gerekir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Nikahtan sonra işten çıkmak için 1 yıl süreniz olacak. İhbar sürelerine uyarak çıkmanız gerekmektedir.

   1. Elif

    Peki çıktım diyelim ayın 1inde 2senemin dolmasına 22gün kalıyo ya 2senenin tazminatını verirler mi yoksa 1senem yanarmı

    1. Ömer Meriç

     Ne kadar çalışma varsa o kadar ödeme yapılır. Neden ölsün ben onu anlamadım

 52. dilara

  merhaba özel bir hastanede hemşire olarak çalışıyorum ilk işe girişim 01/09/2015 den beri sigortam yatıyor yeni iş yerime 22/07/2020 tarihinde girdim toplam 3 ay ücretsiz izin aldım iş yerimin zoru ile 01/08/2021 tarihinde nikah yapıp işten ayrılmak istiyoum tazminat alırmıyım bu 3 ay üğcretsiz izin engellermi sayılırmı 1 senedir çalışmış olmamda

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1 yıl çalışma varsa engellemez diye biliyorum. Alabilirsiniz yani.

 53. Sude

  Merhaba 16.10.2018 işe giriş tarihim asgari ücret maasim 2021 ağustos ayında çıkmayı planlıyorum evlilik tazminatı ne kadar olur hesaplanabilir misiniz

 54. Ecem A.

  Merhaba
  03.07.2019 İşe giriş tarihim
  06.08.2020 Evlilik tarihim
  01.07.2021 tarihinde iş çıkışımı sağlayacağım.
  3800 TL Brüt SGK Ücretim.Ne kadar tazminat alırım acaba ?
  Şimdiden teşekkür ederim…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 7542 TL ödeme alırsınız.

 55. Elif kocatürkmen

  Merhaba ben 03.10.2019 yilinda ise basladim. 11.10.2020 yılında evlendim. 30.04.2021 yilinda bu ay sonunda işten ayrilmayi düşünüyorum. Ne kadar kidem tazminati alabilirim. Birde sirkete isten cikacagimi bildirdigim an isten ayrilabilirmiyim şirket benden ihbar suresini beklememi yada ihbar tazminati ödememi isteyebilirmi? Çalıştığım firma şahısa ait bir firma o nedenle tedirginim hakkimi alamamaktan. Yardımcı olurmusunuz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt maaşınızı yazarsanız ne kadar tazminat alabileceğimi hesaplayabilirim. İhbar sürelerine uyarak bildirim yapmanız gerekiyor çıkış tarihini . Uymadığınız takdirde işveren ihbar tazminatı talep edebilir. Evlilik nedeni ile işten çıkmanız durumunda tazminat ödenmesi kanuni zorunluluktur. İşveren ödemezse kanuni yollarla alırsınız.

   1. Elif kocatürkmen

    Cok teşekkür ederim.Brüt asgeri ücret 3557 sanirim. Yemek+yol ucretimde 500 tl.

    1. Ömer Meriç

     Yaklaşık olarak 5300 TL tazminat alırsınız.

 56. merve

  11.12.2019 tarihinde işe başladım 29.08.2020 tarihinde evlendim ve 10.07.2021 tarihinde evlilik nedeni ile işten ayrılmayı düşünüyorum . Evlilik tazminatım ne kadar olur ?
  Asgari ücretle çalışıyorm.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.Yaklaşık olarak 5621 TL tazminat alırsınız.

 57. Damla

  05.01.2015 işe baslangıc ayrılma tarihi 01.07.2021
  Brüt maaş 8800 olursa tazmınat hesaplaması ne kadar olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tazminatınız tavanı geçtiği için tavan tutar esas alınarak hesaplanır. Bu durumda yaklaşık olarak 49500 TL kıdem tazminatı ödenmesi gerekiyor size.

 58. ESRA

  Merhaba
  19.09.2016 işe giris tarihim
  23.02.2021 nikah tarihim
  28.02.2021 isten cıkıs tarihim
  Ne kadar tazminat alırım ve asgari ücret aldım 4,5 yil boyunca. Teşekkürler..

 59. ESRA

  Merhaba
  İşe giris tarihim 19.09.2016
  Çıkış tarihim 28.02.2021 evlilikten dolayı çıktım
  23.02.2021 nikah tarihim ne kadar tazminat alırım ve ne kadar sürede ödenmesi gerekir.. Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 15680 TL tazminat ödemesi alırsınız.

 60. Sibel

  Merhabalar ise giris tarihim 10.10.2018 evlilikden dolayi isten ayrilacagim nekadar tazminat alabilirim son odenen net brut 3600 isten 16.04.2021 tarihinde ayrilacagim ve evlilik tazminatida alma hakkim varmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 8900 TL tazminat alırsınız.

 61. bengü

  10.06.2019 işe başlama tarihim . 29.05.2020 resmi nikah . marta itibaren 1 senedir kçö alıyorım . işten ayrılsam tazminat ve kıdem alabiliyormuyum 2019 brüt ücret maaşım 450 yemek 200 yol 2800 net maaş ve ne kadar

 62. begu

  Merhaba 10.06.2019 işe başladım resmi nikahım 29.05.2020 . ve şuan ücretsiz izin kçö almaktayım . işten ayrılsam ne kadar ücret alırım .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son brüt kazancınız nedir ? Asgari ücrete göre mi ödeniyor sigorta primleriniz ?

   1. begu

    evet

    1. Ömer Meriç

     Bu durumda çalıştığınız her ay için net olarak ortalama 295 TL civarında ödeme yapılır. Çalıştığınız toplam ayı bu tutarla çarparak yaklaşık tazminat tutarınızı hesaplayabilirsiniz.

 63. Özge

  Merhaba 05.10.2018 tarihi girişim evlilik tarihim 26.06.2020 evlilik tazminatına basvurmak istiyorum 10.05.2021 de cıkmak istesem ne kadar tazminat alırım yemek ücreti 250 tl brüt 3.577 tl teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 9200 TL gibi bir rakam ödenir.

 64. Sude

  Merhaba işe giriş tarihim 31.12.2014 çıkacağım tarih ise 31.05.2021. Geçen sene üç ay devlet destekli ücretsiz izinden faydalandım. Ulaşım nekadar bilmiyorum ama yemek parası aylık net 230 yatıyor. 6 günde kullanmadığım yıllık iznim var içeride. Nekadarlık bir tazminat alırım ?

  1. Sude

   Son alacağım maaşımda brüt 3700

  2. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 23500 TL tazminat alırsınız.

   1. Sude

    Çok teşekkür ederim peki senemden dolayı 8 hafta öncesinde bildirmem gerekir mi yazınızda öyle geçiyor ama zorunlumu yoksa şirkete göre değişir mi ?

    1. Ömer Meriç

     Şirkete göre değişmez ihbar süresi. Buna uymak zorundasınız. En az 8 hafta önceden bildirmeniz gerekmektedir.

 65. Ayseun

  Merhaba 16.09.2017 den beri çalışıyorum 1 senedir kısa çalışma ödeneği alıyorum mayısın 25inde evlilik nedeniyle çıkışımı vermek istiyorum ne kadar ödeme alırım brüt 3577

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çalıştığınız her bir ay için yaklaşık olarak 295 TL net tutarda tazminat ödemesi yapılır. Giriş ve çıkış tarihleri arasındaki toplam çalışma süresine göre hesaplama yapabilirsiniz.

 66. Müge

  Merhaba 01.11.2014 yılından beri çakışıyorum 05/04/2021 de nikahım olacak ne kasar tazminat alırım maaşım 3100

  1. Müge

   Brüt maaş 3577

  2. Ömer Meriç

   Merhaba. Çalıştığınız her ay için ortalama 294 TL ödenir. Çalıştığınız toplam ayı bu rakamla çarpın.

 67. KÜBRA

  Merhaba
  işe giriş 05.09.2017
  işten ayrılış 08.06.2021 olacaktır. (evlilik nedeni ile)
  En son alınan brüt 4.295,86
  1 yıldır kısa çalışma ödeneği alıyorum bu tazminatımı etkiler mi ? Yardımcı olabilir misiniz ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır tazminatı etkilemez kısa çalışma ödeneği. Son brüt maaşa göre hesaplanarak ödenir. Eğer brüt kazanç 4295 TL ise yaklaşık 14900 TL tazminat alırsınız.

 68. kübra

  merhaba
  işe giriş: 02.01.2019
  çıkış: 30.06.2021 olsa ne kadar tazminat alabilirim nikahımda haziran ayı içerisinde olacak aldığım maaş asgari ücret brüt 3.577,50 TL, net 2.825,90 TL ayrıca 600 TL de yemek ücretim var teşekkürler şimdiden.

  1. kübra

   ayrıca 18 mart 2020 ile 1 temmuz 2020 tarihleri arasında iş yerim kapalı olduğundan ücretsiz izin ödeneği aldım daha sonra prim günüm dolunca KÇÖ ile aralık-ocak-şubat ile bir kısmını çalıştığım şirket bir kısmını devlet yatırıyordu.

  2. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 8875 TL ödeme alırsınız.

 69. Dilek

  12/02/2015 işe başlangıç tarihim
  09/03/2015 sigorta başlangıç
  Haziran 2020 evlendim
  Mart 2020 den beri kısa çalışma ödeneği alıyorum bunun dışında isyeri tarafından yatırılan sgk primim ve maaşım yok
  02/022021 tarihinde istifa etsem ne kadar tazminat alabilirim yatmayan sgk primleri ve ödenmeyen maaşım tazminata ilave edilirmi

  1. Ömer Meriç

   İstifa durumunda tazminat hakkınız olmaz maalesef.

 70. Dilek

  12/02/2015 tarihinde işe başladım sigorta başlangıç 09/03/2015
  Haziran 2020 de evlendim pandemi nedeniyle mart ayından beri kısa çalışma ödeneği alıyorum isyerinde yaklaşık bir senedir sgk primi yatmıyor ve kısa çalışma ödeneği dışında maaş alamadım ama resmi olarak cikisim yok evlilik nedeniyle 2 şubat 2021 de istifa etsem ne kadar tazminat alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt asgari ücret üzerinden yıllık tazminatınız hesaplanır. Yani aylık ödeme çalıştığınız her ay için ortalama 295 TL olacaktır.

 71. öznur

  merhaba 2014 işe başlangıç ama 2019 2020 ye kadar 15 günlük yatıırlmış sigortam ekimde evlendim şimdi işten ayrılmak istiyorum ne kadar alırım evlilik parası

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt kazancınız ne kadar?

 72. Gul

  20.11.2019 giriş yaptım. 08.11.2020 evlendim iki hafta senelik izin kullandım 20.11.2020 de ayrıldım senelik iznm 09.11.2020 basladı ne kadar tazminat nikah parası alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt maaşınız ne kadar acaba?

 73. Nehir

  Merhaba,

  04.02.2020 işe giriş tarihim. Son brüt maaşım 10.300. 2 senemi doldurup evlilik sebebiyle ayrılmış olsam diye düşünüyorum. Hesaplama neye göre yapılmaktadır? Ortalama ne kadar tazminat alırım?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kıdem tazminatı tavanı esas alınarak yapılır. Şu anda ayrılmanız halinde brüt yıllık maaşınız 7117 TL üzerinden hesaplanır.

 74. Nurr

  Merhaba 18.09.2019 işe girişim muhtemelen 31.07.2021 nikah olur 10.08.2021 de de çıkışım veririm şu an ki brüt ücretimde 4300 yıllık izinlerimi de hiç kullanmazsam ihbar kıdem içerdeki izin ve evlilik parası tahmini ne kadar gelebilir hepsini ayrı ayrı yazabilir misiniz ? teşekkür ederim şimdiden vereceğiniz bilgiler için

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 12800 TL tazminat alırsınız. Yıllık izinde kullanmadığınız kaç gün var ?

 75. AYŞE

  Merhabalar bürüt maasim =3.188,25
  Işe giriş =15.10.2018
  Nikah tarihim=12.06.2019
  Isten ayrılış =02.06.2020
  Yillik izini hic kullanmadim, evlilik izni de kullanmadim.
  Evlilik nedeni ile noter huzurunda dilekce gonderip isten ayrildim 6 ay oldu odeme yapilmadi nekadar ücret alirim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık tazminat alacağınız 11600 TL olur. Yıllık izin için ayrıca hesaplama yapılması gerekir. 6 ay olduysa arabulucuya başvuru hakkınız doğmuş. Başvurabilirsiniz.

 76. Aysegül sarımehmet

  1 ağustos 2019 işe giriş 1 yıl 2 ay calışmışlığım var evlilik tazminatı ile ayrılsam ne kadar kıdem alabilirim. 19 temmuz 2020 evlendim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgari ücretten mi yatıyor prim?

 77. Hacer

  Merhaba ayni isyerinde 4 yildir calisiyorum askeri ucretle evlilik tazminati nekadar alirim tsk

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 4 yıl üzerinden yaklaşık olarak 11750 TL tazminat alırsınız.

 78. fındık

  Merhabalar işe girişim 1 eylül 2018 çıkış tarihim haziran 2021 şu anki brüt maaşım 3240 ne kadar evlilik tazminatı alırım acaba?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Haziran 2021’de de brüt kazancınız aynı olacaksa yaklaşık 8800 TL ödeme alırsınız.

 79. SKT

  Merhaba işe giriş 05.07.2004 , evlilik çıkışı 09.11.2020 . Brüt 15600 TL(Net : 9680 TL) . yıllık izin 120 gün . Ne kadar tazminat alırım? İş verene sözlü olarak ayrılışımdan 2,5 ay önce bilgi verdim. Bu yeterli midir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yazılı olarak başvuru yapsaydınız daha iyi olurdu tabi. Brüt ücretiniz tavan tazminatın üzerinde olduğundan her bir yıllık çalışma karşılığı brüt tazminat tutarı 7117 TL olacaktır. Ortalama olarak 115.000 TL civarında bir tazminatınız olacaktır. Yıllık izin ücreti hesaplama sayfamızdan ayrıca alacağınız senelik izin ücretini hesaplayabilirsiniz.

 80. Elçim

  Merhaba
  20/05/2016 tarihinden itibaren çalışmaktayım 20 gün yılık iznim var brüt 3950 Tl evlilikten dolayı işten ayrılacağım
  Ortalama ne kadar tazminat alırım tskler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tazminat ve yıllık izin ödemesi ortalama 18 bin TL civarı olacaktır.

 81. Salih

  2013 mart ayından beri aynı iş yerin de çalışmaktayım yıllık izni 5 gün veriyorlar.sgk asgari ücretten yatıyor .3250 tl +prim alıyorum .

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Brüt maaş bilgisi gerekli. Son ya da ortalama brüt maaşınızı yazar mısınız.

 82. Ayse

  Peki yılda bir kez aldığım prim ödemem falan tazminat hakkına eklenir mi

  1. Ömer Meriç

   Yok düzenli ödeme olmadığı için dahil edilmez.

 83. Ayse

  İşe giriş tarihim 01 temmuz 2010 işten cikisim 01 Ekim 2020 brüt ücretim 6000 Tl

  1. Ömer Meriç

   Yaklaşık 61500 TL tazminat alırsınız.

 84. Ayse

  Merhaba 10 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum, brüt kazancım 6000 TL .Evlilik nedeni ile işten ayrilirsam ne kadar tazminat alabilirim? Ayrıca son 4 yıldır yılda bir kez pirim alıyorum , en son aldığım prim brüt ücretim 5000 TL

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tam olarak kaç ay çalışmanız var? Hesaplamayı 5000 mi yoksa 6000 Üzerinden mi yapayım?

 85. ÇİLEM

  merhaba şuan virüsten dolayı işçi çıkarma yasağı olduğundan dolayı bu yasak 3 ay süreli olarak 17.07.2020 tarihinde sona erecektir. bu arada gebeyim. tahmini doğum sürem 1-10 ağustos arası.
  20.06.2020 nikah çıkışı yapılıp 21.06.2020 başka bi işyerinde sigortalı olup 1 ay süreli çalıştıktan sonra 20.07.2020 tarihinde işveren tarafından işten çıkartıldığında işsizlik hakedebiliyormuyuz.
  gebe olmamın ve bunun sigortada görünmesinin işsizlik hakedebilmekle bir bağlantısı varmı dır ?
  şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet dediğiniz şekilde olursa işsizlik maaşı alırsınız. Ancak işten çıkacağınız için SGK analık ödemesinden yararlanma hakkınız olmayacaktır.

 86. Asel

  Selam aleykum özel sektörde çalışıyom brüt ücretim 3403 lira yol yemek toplam480 lira
  Işe giriş 02.01.2019 işten çıkacağım zaman 30.06.2020 net ne kadar alırım tazminat

  1. Asel

   Evlilik nedeniyle cikiyorum

  2. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 4800 lira evlilik tazminatı alırsınız.

 87. Gulcan

  07.09 2016 giris 24.04. 2020 cikis 2600 brut

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt asgari ücret 2943 lira. Bu hesaba göre ortalama 10450 lira civarı ödeme alırsınız.

 88. Ayten

  20.03.2019 da işe başladım brüt maaşım 4.100 tl artı 200 tl yol ücreti alıyorum 03.04.2020 de işten ayrılırsam ne kadar evlilik tazminatı alırım ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 4500 lira civarında olur tazminatınız.

 89. Özlem

  Merhaba ben 02.11.2017 de işe başladım 20.04.2020 de evleneceğim brüt asgari ücret ne kadar alırım ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 7050 lira tazminat alırsınız.

 90. Elif çetin

  Teşekkür ederim.söylediğiniz ortalama rakamlar bet değil mi?

  1. Elif çetin

   Bet değil net yazacaktım pardon

  2. Ömer Meriç

   Net tutara yakın belirttiğimiz tutar. Tam olarak aynı tutarı tutturmak imkansız:). 1 günlük fark bile tutarı değiştirir.

   1. Elif çetin

    Tabi haklısınız net olması benim için yeterli .emeğinize sağlık.

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim. Saygılar.

 91. Elif çetin

  Merhabalar, ben 30 haziran 2011’de işe girdim. 30 mart 2020’de ayrılışımı yapacagım. Şirkete önceden bildirmiştim. 6400 brüt maaşım var. Yemek ticketım aylık 1000 TL brüt. Bir de bu üç ay için 6000 TL brüt primim yatacak. 17 iş günü de iznim var . ne kadar tazminat alabilirim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt maaşınızı 6400 olarak esas aldığımızda ortalama 55000 lira civarı tazminat almanız gerekir.

 92. İlkay

  01.02.2016 işe girişim, 01.09.2020 de nikah ile çıkıcam. 5600 tl brüt ücretim + 500 tl yemek kartına yatıyor. Ne kadar tazminat alırım ve ne kadar önceden işyerine bilgi vermem gerekir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En az 8 hafta önceden bildirim yapmanız gerekiyor. Toplamda 25500 civarı tazminat alırsınız.

 93. Seher

  Merhabalar;
  İşe giriş tarihim: 16.06.2018, İşten çıkacağım tarih; 30.04.2020 brüt maaş: 5.175 TL evlilik sebebi ile ne kadar tazminat alabilirim.
  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 9500 TL civarında olur tazminat ödemeniz.

 94. Elif Çınar

  Merhaba 2 yıllık çalışanım evlendikten sonra yıllık iznimi kullanıp hiç çalışmadan istifa dilekçesi verirsem evlilik tazminatı ve bütün haklarımı alabiliyor muyum, ayrıca ihbar süresini ne zaman başlatmam gerekiyor. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İhbar sürelerine de uymanız gerekiyor. Yani en az 2 hafta önceden işverene dilekçe vermelisiniz çıkış tarihini bildirmelisiniz.

 95. Hatice

  Merhaba işe giriş tarihim 01.01.2016 çıkış tarihim 01.04.2020 olacak brütün 3361 TL ne kadar evlilik tazminatı alırım? Ve gebelik bu duruma engel midir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 14500 TL tazminat alırsınız. Gebelik evlilik tazminatına engel değil.

 96. Süneyye Balli

  Merhaba ben 17/07/2014 tarihinde beri çalışıyorum 06/01/2020 tarihinden evlilik nedeni ile çıkıcam kaç para alırım tazminat

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çıkış tarihini yanlış mı yazdınız acaba?

 97. Büşra

  Merhaba ben 11.06. 2016 da ise girdim evlilik sebebi ile isten cıkıcam 11.06.2020 de ne kadar tazminat alırım acaba

 98. Aslı

  MERhaba , işe girişim 01.08.2018 işten çıkışım 31.05.2020 olacak, brüt maaşım 2.943 evlilik tazminatı ben kadar alırım acaba ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 5100 TL alırsınız.

 99. Nurten

  Merhabar 30.11.1017 iş girişim 01.05.2020 iş çıkışım olacak evlilik sebebi ile ne kadar tazminat alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt maaşınız ne kadar?

 100. songül

  Merhaba,
  işe giriş tarihim : 01.01.2014 işten çıkış tarihim 01.11.2020 ne kadar evlilik kıdem tazminatı alırım bürüt maaş asgari ücret üzerinden
  Teşekkürler. iyi çalışmalar…

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Yaklaşık 19 bin lira tazminat alırsınız.

 101. Ece

  Merhaba,
  Son brüt maaşım; 3.328,07
  10 Aralık 2018 giriş,
  28 Ocak 2020 Nikah
  01 Nisan 2020 kesin çıkış’lı iş yerimden sizce tahmini ne kadar Nikah parası tazminatı alırım,
  Kolay gelsin iyi çalışmalar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 3900 TL tazminat alırsınız.

 102. *****

  Merhaba. Huzurevi ve yaşlı bakım rehabilitasyon merkezinde ek dersli olarak çalışıyorum. İstenilen şartları taşıyorum. Ek dersli olarak evlilik tazminatı alma hakkım var mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer Kurumunuzun istisnai bir uygulaması yoksa ve sözleşmenizde de aksi bir hüküm yoksa alabilirsiniz sanırım. Ama yine de Kuruma bir sormanızı öneriyorum.

 103. Mrymrkn

  Merhaba,
  09.09.2016 tarihi iş giriş tarihim 01.03.2020 çıkış tarihim evlilik kidem tazminati ne kadar aldım. Brüt maaş asgari ücret uzerinden yol brut 199 tl birde yemek kartına 430 tl olarak ödeniyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 10200 TL tazminat alırsınız.

 104. Kübra

  21.08.2018 işe giriş tarihim 26.02.2020 çıkış tarihim son aldığım maaş 2500 TL oldu evlilik sebebi ile istifadan ne kadar tazminat alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son brüt maaşınız ne kadar ? Tazminat hesaplaması brüt maaş esas alınarak yapılmakta.

 105. Ayse

  26temmuz 2018 işe giriş tarihim
  1mayis 2020 çıkış tarihim maaş askeri ücret 6gunde yıllık iznim var
  Nikah nedeniyle çıkışta ne kadar alırım

 106. Ayse

  24temmuz 2018 yılında girdim 1 Mayıs 2020 tarihinde çıkış yapicam bürüt maaşım 1945 tl ne kadar nikah parası alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt 1945 olamaz. En düşük 2943 şu an. 2943 üzerinden hesaplarsak ortalama yaklaşık 5350 TL tazminat alırsınız.

 107. Çilem

  04.07.2018 işe giriş tarihim 31.03.2020 işten çıkış tarihim sgk brüt 3800 ne kadar evlilik tazminatı alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 6200 TL tazminat alırsınız.

 108. Ayse

  Merhaba
  Aylık brüt maaşım bu yılki 3110 TL
  İşe giriş tarihim 14.06.2017 çıkış ise 15.05.2020
  Yaklaşık ne kadar tazminat ödenir teşekkürler..:d

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 9300 TL civarı alırsınız.

 109. Derya çelikbilek

  Merhaba.kolay gelsin.01.03.2019 tarihinde sezonluk olarak işe basladim..süre dolunca 01.11.2019 tarihinde cikis yapildi, ayni gün is sözlesmem yenilendi ve kadroya kaldim.asgari ücret aliyorum.evlilik nedeniyle mayis basinda isten ayrilirsam ne kadar tazminat alabilirim?kadroya kalmadan önceki aylar da dahil edilecek midir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt ücretiniz nedir ? Kadrolu olmadan önceki süreler için tazminat ödenir mi bilemiyorum ? Sözleşmenizde yer alan hükümlere bağlı bu durum.

   1. Derya çelikbilek

    Cevabiniz icin cok tesekkürler.Kusura bakmayin yazmayi unutmuşum.Brüt maaşim 2.943 lira.eger veriliyorsa tahminen ne kadar olur?

    1. Ömer Meriç

     Şöyle cevaplayım o zaman. Çalıştığınız her ay için ortalama 243 TL ödenir. Siz buna göre sözleşmeli ve ya kadrolu olarak çalıştığınız süreler için alabileceğiniz ortalama tazminatı hesaplayabilirsiniz.

     1. Derya çelikbilek

      Teşekkürler Ömer Bey:)

     2. Ömer Meriç

      Rica ederim:). İyi günler dilerim.

 110. Hülya

  Merhaba ,
  Ise giris 29.12.2016 çıkış 13.03.2020 4500 brüt ücret.Ay ortası çıkışlarda tazminat ödemesi fark ediyor mu ne kadar tazminat alırım

  1. Ömer Meriç

   Bir önceki soruda 2015 yazmışsınız. Eğer işe giriş 2016 ise bu durumda bir önceki cevabımda belirttiğim tutardan yaklaşık 4500 TL daha az alırsınız.

 111. Hülya

  Merhaba ,
  29.12.2015 tarihinde is başlangıcı, 13.03.2020 de çıkışım olacak .maas hesaplaması 13 gün üzerinden mi olacak yoksa bir önceki ayın tam maaşi üzerinden mi .brüt ücretim 4500 tl

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 19000 TL evlilik tazminatı alırsınız. Çalıştığınız tarihe kadar olan maaşlar ise ayrıca ödenir.

 112. Dilruba

  Merhaba 14.02.2018 işe başlayış tarihi evililik nedeniyle temmuz 2020 de işten çıkmayı düşünüyorum asgari ücret maaşım hesaplar mısınız

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 6100 TL civarında ödeme alırsınız.

 113. Merve

  Merhaba, ilk işe başlangıç tarihim 01.11.2018. İlk 3 ay işkur sürecindeydim. Kadrolu başlangıç tarihim 27.01.2019. Brüt tutar 2943. Bulunduğum şirkette prim var fakat karneye göre veriliyor ( örneğin a karne aldım 300 tl gibi) yani onun tazminata ekleneceğini sanmıyorum. Bildiğim kadarıyla kadrolu başlangıç tarihinden itibaren evlilik tazminatı hesaplanıyor. 01.03.2020 de işten çıksam ne kadar tazminat yatar? Şimdiden teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 3300 TL civarı ödeme yapılır.

 114. Leyla

  Düğünümüz yurtdışında olacak ve düğünden sonra yurdışında yaşamaya başlayacağım. Yıllık iznimden kalmadığı için evlenmeden bir hafta önce işlerimi toparlamak için bir hafta rapor alıp öyle yurtdışına çıkacağım. Bu durumda tazminat alabilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Raporlu iken işten çıkamazsınız. Resmi nikahı çıkardıktan sonra talepte bulunmanız gerekir. İşleri halletmek için rapor almaktan bahsediyorsanız alabilirsiniz.

 115. Leyla

  Merhaba.
  Evlenmeden bir hafta önce rapor alıp evlendikten bir gün sonra işten ayrılsam kıdem tazminatına hak kazanır mıyım. İş yerinde 18 aydın çalışıyorum brütüm 3.000. Ne kadar tazminat alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Neden rapor alma gereği duyuyorsunuz onu anlayamadım. Zaten 1 yıldır çalışıyorsanız evlilik sebebi ile işten çıktığınızda tazminat ödenmesi zorunludur.

 116. Sultan ceyhan

  Merhaba ben 24.04.2018 08.02.2020 tarihinden beri asgari ücretle çalışıyorum ne kadar nikah parası alabilirim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 5300 TL tazminat alırsınız.

 117. Gülbahar

  Merhaba yeni evlendim ve 1.06.2018 den beri çalışıyorum.Doğum parasıyla evlilik tazminatını aynı anda alabiliyor muyum yoksa evlilik parası yanar mı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evlilik tazminatı ile doğum parası birbirinden farklı şeyler. Evlilik tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde işten çıkmanız halinde işveren tazminat öder. Doğum parası ise sgknın ödediği bir ödenek. Doğumdan önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün ssk olması ve aktif çalışıyor olmanız gerekiyor. Eğer bahsettiğiniz şey sgk doğum parası ise tabi.

 118. Ülkü

  Bu arada asgeri ucret aliyorum 2943 brüt

 119. Üllü

  Merhaba 01.08.2016 giriş
  çıkiş 02.08.2020 ne kadar tazminat alirim? Yillik iznimle beraber.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 5800 TL civarında tazminat alırsınız.

 120. Bade

  Merhaba ;
  28.08.2004 te işe girdim 05.02.2020 evlilik nedeniyle işi bırakmayı düşünüyorum.evlilik tazminatım ne kadar olur ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt ücretiniz ne kadar? Asgari ücret üzerinden mi yatıyor?

 121. Nur

  Merhaba 01.02.2017 giriş 30.01.2020 çıkış
  Brüt 1600 evlilik tazminatı ne kadar alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt 1600 olmaz. Şu anda en düşük 2943 TL. Brütünüzü tekrar kontrol edim.

 122. ceyda

  merhaba işe giriş tarihim 07.01.2016 brüt maaşım 4089 tl ne kadar alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bugün işten çıkmanız durumunda alabileceğiniz yaklaşık tazminat tutarı 15.300 lira olacaktır.

 123. Elif

  Merhaba 🙂 SSK giriş tarihi 08.09.2017 çıkış muhtemel 24.07.2020 ne kadar tazminat alırım?

  1. Elif

   Asgari ücret alıyorum bu arada

  2. Ömer Meriç

   Merhaba. 2020 asgari ücret esas alınarak hesaplama yapılacak. Tahmini olarak 8 bin civarı tazminat alırsınız.

 124. GİZEM

  SSK GİRİŞİM 01/09/2016 ÇIKIŞIM 31/08/2019 OLACAK 2558 TL DEN YATIYOR SSK KAÇ PARA TAZMİNAT ALA BİLİRİM EVLİLİK ÇIKIŞI OLACAK

  1. Ömer Meriç

   7600 lira civarında tazminat ödenmesi gerekir size.

 125. Büşra

  Merhaba 22.09.2011 de girdim , 30.08.2019 da cıkıcam son maasım 3000primde aldım bu ay 1500 TL nekadr cıkış alablrm

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hesaplama yapabilmem için brüt maaşınız gerekiyor. Son brüt maaşınızı yazar mısınız ?

   1. Büşra

    4000 brüt

    1. Ömer Meriç

     Merhaba Büşra hanım tekrar. Yaklaşık olarak 31700,00 lira civarında tazminat alırsınız.

     1. Büşra

      Teşekkür ediyorum bu prime ek kazanclar dahil deil dimi, mesai prim gbi verilen ücretler, yemek, yol vsss

     2. Ömer Meriç

      Prime esas kazanca dahil olanlar tazminat hesabına dahildir. Bazı istisnalar hariç.

 126. Sbr

  Merhaba işe giriş 26/3/2018
  Çıkış 14/9/2019 olacak maaş asgari ücret evlilik tazminatı ne kadar olur .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 3800 lira tazminat hakkınız olur.

 127. Seda Yener

  Merhaba;
  15 Ocak 2015 tarihinde işe başladım. 2020 yılında da evlilik nedeniyle işten ayrılmayı düşünüyorum.
  Ne kadar bir tazminatım olur acaba yardımcı olur musunuz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu hesaplama için brüt maaşınız gerekiyor. 2020’de işten çıkış tarihindeki brüt kazancınız ile tekrar yazmanız halinde hesaplama yapılır.

 128. Devrim artuk

  Merhaba işe girişim 15 Mayıs 2006 çıkış ise 30 Kasım 2011. Nikah tarihi 13 subat 2011. Ben işten çıkarken Tazminatımı elden nakit aldım diye imza attirdilar. Şimdi paramiz yok daha sonra odeyecegiz dediler. Şahidim de var. Özel şirkette 1000 tl maaşla çalışıyordum. 8 yıl geçti odemediler. Dava açsam sonucu ne olabilir. Yada başka bir öneriniz varmi. Tesekkurler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öncelikla arabulucuya gitmeniz gerekiyor. Oradan sonuç alamazsanız dava açmanız lazım. Zaman aşımı süresi 10 yıl. 10 yıl dolmadan başvuru yapmalısınız.

 129. Selma

  Merhaba
  İlk işe giriş tarihim 01.02.18 çıkış tarihim 31.03.19 maaş asgari ücret evlilikten dolayı çıkış alacağım tazminatın hesaplanmasını ve işten 31 martta çıkartılirsam alacağım tazminatın hesaplamasini Rica ederim
  Saygılar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 2750 TL tazminat ödenmesi gerekir size.

 130. SELİN

  MERHABA KOLAY GELSİN
  20.02.2018 GİRİŞ 15.08.2019 DA ÇIKIŞ OLUCAK
  ASGARİ ÜCRET + AGİ .15 GÜNLÜK DE İZİN HAKKIM VAR.
  EVLİLİKTEN DOLAYI ÇIKIŞ YAPICAM. HESAPLAYABİLİR MİSİNİZ. TEŞEKKÜRLER 🙂

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tazminat alacağınız yaklaşık 3800 TL, yıllık izin alacağınız da 1000 TL civarı olacaktır.

 131. Dilek

  İşe giriş tarihim 15.08. 2016 çıkış tarihim 20.03.2019 ilk bi sene bankaya 1630 ikinci sene 1850 busenede daha belli deil ama 2150 olacak heralde yada 2191 tl
  Evlilikten dolayı çıkış veriyorum hesaplarmisiniz 🙂

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son brüt kazancınız gerekli Dilek HANIM hesaplama için.

 132. açelya

  merhabalar ;

  ilk işe giriş tarihi : 12/10/2016
  işten ayrılma tarihi :08/ 03 /2019

  maaş asgari ücret olarak ödeniyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 6200 TL civarında alırsınız.

 133. Ayse

  Merhaba ;

  İlk işe giriş tarihi : 01/02/2018
  İşten çıkış tarihi: 01/07/2019
  Evlilik sebebi ile işten ayrılma
  Maaş asgari ücret.
  Lütfen cevap veriniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba daha önce de cevapladım ama sanırım görmediniz. Yaklaşık 4000 TL civarında tazminat ödenmesi gerekir size.

 134. Ayse

  Merhaba
  İlk işe giriş tarihi : 01.02.2018
  Çıkış tarihi: 01.07.2019
  Maaş asgari ücretten ödeniyor
  Alacağım evlilik tazminatı ne olur ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 4320 TL tazminat alırsınız.

 135. KÜBRA

  İŞE GİRİŞ 01/09/2016
  ÇIKIŞ 01/09/2019
  EVLİLİK SEBEBİYLE ÇIKIŞ NE KADAR TAZMİNAT ALIRIM ASGARİ ÜCRETTEN ÖDENİYOR.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 9200 TL tazminat alırsınız.

   1. kübra

    evlilik sebebiyle çıktığım zaman işsizlik maaşı ala biliyormuyum. ve işsizlik maaşı neye göre hesaplanıyor

    1. Ömer Meriç

     Maalesef işsizlik maaşı alma hakkınız olmuyor.

 136. Yeliz

  Merhaba ;

  İşe giriş tarihi : 30.01.2017
  Çıkış tarihi : 17.06.2019 Asgari ücretten ödeniyor. Aylık yol parası 205 tl.
  Alınacak evlilik tazminatı ne olur ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 7400 TL tazminat ödemeniz olacaktır.

 137. Emine

  20.10.2015 işe giriş tarihim evlilik nedeniyle 15.07.2019da çksam aylık ücret 2110 nekadar alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 11500 TL alırsınız. Asgari ücret brüt 2558 TL. Brüt bu tutar altından hesaplanamaz.

 138. Senem

  Merhaba,
  Evlilik tarihi 21/02/2018
  Ayrılma tarihi 20/02/2019

  Toplam tecrübe 12 yıl brüt 4700 ne kadar tazminat alırım .kullanılmayan yıllık iZin 35 gün
  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 12 yıl mı 12 ay mı?

   1. Senem

    Merhaba 12 yıl 3 ay

    1. Ömer Meriç

     Bu durumda yaklaşık 57 bin lira tazminat alırsınız.

   2. Melike

    Bir yılı doldurmak gerekiyor mu tazminat almak için

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Evet en az 1 yıllık çalışma şartı aranır.

 139. Esra

  Merhaba işe girişim 08.08.2016 evlilikten çıkışım 20.06.2019 brütüm 3.574

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 10600,00 TL tazminat alırsınız.

 140. AFRA

  merhaba, benim durumum biraz karışık 15.01.2011 giriş ,01.06.2012 tarihinde iş yeri el değiştirdi çıkış oldu bu süreçte 6 ay sigorta primim yatmadı.yalnız aynı iş yerine 01.01.2013 tarihinde yeni işyeri ünvanıyla yani 6 ay sonra tüm haklarım devredilerek geri giriş gösterildim. 8 yıl 3 ay aynı işte çalıştım ama 6 ay o arada boşluğum var işkur sorduğumda 6 aydan önceki 1,5 yıllık hakkın devredilecek işe girişimin yapıldığını söyledi. nikah sebebiyle çıkışım 30.03.2019 olacak. asgar ücretten yatıyor maaşım 2020tl olarak.teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde 6 aylık süre için de ödeme yapılması gerekiyor. Ama işveren nasıl hareket eder bilemiyorum tabi. Kazanç 2019 yılı asgari ücret üzerinden yani 2558,40 TL üzerinden hesaplanması gerekiyor. Bu durumda çalıştığınız her ay için ortalama 254,00 TL gibi bir rakam ödenmesi gerekir.

 141. gizem

  01/09/2016 giriş 01/10/2019 çıkış olacak evlenip öylemi çıkmam gerekiyor ve asgari ücretten yatıyor primler ama 1800 alıyorum maaş ne kadar tazminat alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Resmi nikahı çıkartmanız gerekiyor. Asgari ücretli iseniz işyerinde çalıştığınız her ay için yaklaşık 254 TL tutarında tazminat ödenmesi gerekir size.

   1. gizem

    Olduki iş veren tazminat vermeyi kabul etmedi ve çıkışımı kendim istifa etmiş gibi gösterirse bu durumda ne yapmam gerekiyor

    1. Ömer Meriç

     Tazminat vermeme gibi bir hakkı yok. Kanunen size tazminat ödemek zorunda. ödemezse gereğini yaparsınız siz de.

 142. Denuz

  Merhabalar işe giriş tarihim 02.06.2017 evlilik nedeniyle çıkış yapicam 18.02.2019 çıkış ne kadar alirim tazminat. 2018 yilindan 7 günlük senelikiznim var

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt kazancınız nedir acaba ?

 143. buket

  merhaba 3100 brut maasım 4 yıl 9 ay oldu evlılık cıkısı yaparsam ne kadar tazmınat alırım,tesekkurler,syg.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 14.613,00 TL ödeme alırsınız yaklaşık olarak.

 144. Gülcihan

  Merhaba işe giriş tarihim 05.17.2016 çıkış tarihim 03.03.2019 olacak 08.03.2018 de evledim çıkış tarihim sorun olur mu asgari ücretle çalışıyorum ne kadar tazminat alabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 7200 TL tazminat alırsınız.

 145. Damla

  Merhaba;
  30.09.2016 işe giriş, 31.01.2019 işten çıkış. Evlilik nedeniyle ayrılacağım. Asgari ücret. Herhangi bir ek ödeme yoktur. Ne kadar tazminat alabilirim? Ayrıca Ocak ayında 15 gün mecburi izin ve 3 gün raporum var. Alacağım tazminati etkiler mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Rapor ve izin etkilemez. Ortalama 5900 TL civarında tazminat alırsınız.

 146. BAHAR

  Merhaba
  İşe giriş tarihim 03.02.2016 işten çıkmak istediğim tarih 31.01.2019 brüt ücret 2568 tl dir. Nikah çıkışı yapmak istiyorum. Alacağım ücret ne kadardır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 7600 TL civarında tazminat ödenmesi gerekir size.

 147. hulya

  Evet asgari ücret ile calisiyorum

  1. Ömer Meriç

   Yaklaşık 5000 TL tazminat alırsınız.

 148. hulya

  07.02.2017 işe giriş tarihim 02.02.2019 çıkış evlilik nedeniyle çıkışta tazmianat miktatrını ögrnebilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. ASgari ücretli mi çalışıyorsunuz ? Değilse son brüt kazancınız nedir ?

 149. Melek

  Merhaba işe giriş tarihim 10.9.2016, işten ayrılış tarihi 25.6.2019. Bürüt maaşımdan tam emin olamıyorum çünkü bankaya yatan maaşlarımızaek elden de ücret alıyoruz ama ortalama olarak 2500 tl dersek ne kadar tazminat alırım?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 7000 TL civarında tazminat alırsınız.

  2. Serife

   Merhaba ise başlama tarihim 18.07.2016 çıkış tarihim 30.04.2019 toplam bürüt maaşım 3500 yıllık brüt ikramıyım 37.000 acaba ne kadar evlilik tazminati hakediyorum. Tesekkurler

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Bu durumda sizin tazminat hesaplaması tavan tutarı göz önünde bulundurularak yapılmalı. Yaklaşık 16000 TL civarında tazminat ödenmesi gerekir size.

 150. Elif

  16.04.2015 , 28.02.2019 evlılık sebebiyle işten ayrılma . Nekadar tazmınat alırım .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son brüt kazandınız nedir hocam asgari ücret ile mi çalışıyorsunuz ?

 151. Aslıhan

  Merhaba giriş tarihim 23.04.2017 çıkış tarihim 23.05.2019 brut maasim 2200

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt maaş 2019 yılı için 2558 TL oldu. Tazminat bu tutardan hesaplanır. Yaklaşık 2700 TL alırsınız.

   1. Asya

    Merhaba girişim 22.09.2018 çıkış tarihim 24.09.2019 olacak ne kadar alirim

    1. Ömer Meriç

     Merbaba. Brüt maaşınız ne kadar ?

     1. Asya

      Asgari ücret

     2. Ömer Meriç

      Çalıştığınız her ay için ortalama 254 TL gibi bir rakam ödenir.

 152. Leyla öztunç

  Merhaba benim işe girişim 01.10.2013 işten çıkışım 05.02.2019 tarihi olacak günlük brüt 3.099,07 tl dir ayrıca bağlı olduğum kurum sendikasıda her ay benim maaşımdan aidat kesmektedir. Ne kadar tazminat alacağım?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 17.000 TL tazminat alırsınız.

  2. Ezgi

   Merhaba 2020 ekim ayında evlendım
   21.03.2014 ye ıse gırıs tarıhım
   01.07.2021 ayrılmak ıstyorm
   Aylık ortalama brutum 10.000
   Yol param 500
   Yemek param 850
   Brütüme bunların hepsi yansıyor ortalama ne kadar tazmınat alırım o

   1. Ezgi

    Her ay değişiyor Ortalama 9.000 brut

 153. Hilal

  Merhaba, işe giriş 11.07.2015 çıkış 28.02.2019 tarihinde olacak 15 gün yıllık iznim var brüt maaşım 2558 toplam ne kadar evlilik tazminatı alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 9100 TL tazminat alırsınız.

 154. Fatma

  Merhaba 26 01.2017 giriş tarihini
  Çıkış 01.02.2019 ılıcak
  28 günlük yıllık İznimde var
  3800 brüt ne kadar tazminat alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 7900 TL tazminat alırsınız.

   1. Öznur

    Merhaba 4 yıllık çalışanım evlilik nedeni ile ne kadar tazminat alırım maaşım asgari ücret

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Yaklaşık 10200 TL tazminat alırsınız.

     1. BuseA

      Merhaba işe giriş 03.08.2015
      İşten ayrılış 24.07.2021
      Maaş bodrosunda brüt ücretim 3985
      Sgk dökümündeki prime esas kazanç kısmındaki ödeme 4900 hangisi baz alınıyor bilmediğim için ikisinide yazdım.
      Teşekkür ederim

     2. Ömer Meriç

      Merhaba. 3900 a göre hesapladım. Ortalama 24000 civarında tazminat alırsınız.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.