Giydirilmiş Brüt Ücret Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Giydirilmiş brüt ücret, çalışma hayatındaki herkesin en az bir kere karşılaştığı ve çoğu kişinin de tam olarak ne anlama geldiğini bilmediği bir terimdi. Okurlarımdan son zamanlarda giydirilmiş brüt ücret ne demek konusunda sıklıkla soru almaya başladığımdan ben de bu konuda bir içerik hazırlamak istedim. İçeriğin devamında bu terimin ne anlama geldiği ve nasıl hesaplandığı hakkında tüm bilgileri bulabileceksiniz.

Giydirilmiş brüt ücret nedir?

Giydirilmiş brüt ücret, çalışana kök maaşına ilave olarak yapılan yan ödemelerin de dahil edilerek hesaplandığı ücrettir. Buna göre kök maaş ve giydirilmiş maaş tanımları ve arasındaki farklar aşağıdaki gibi olacaktır:

  • Kök maaş: Çalışan ile işveren arasında sözleşme ile belirlenen asıl maaştır. çıplak ücret olarak da adlandırılır. Bu maaşa sözleşme ile belirlenen ücret, hafta tatili ve resmi tatillerde ödenen ücretler dahildir.
  • Giydirilmiş ücret: Bu ücret kök maaş ilave olarak işçilere ödenen yol, yemek parası, ikramiye ödemesi gibi ödemelerin de dahil edildiği ücrettir.

Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı hesabında kök maaş ne kadar önem arz ediyorsa giydirilmiş ücret de bir o kadar önem arz etmektedir. Düzenli olarak ödenen yol, yemek parası ve ikramiye ödemeleri gibi ödemeler tazminat hesabında dikkate alınabilmektedir.

Giydirilmiş brüt ücrete neler dahil?

Bu ücrete dahil edilen başlıca ücretler şu şekildedir;

  • Yol yardımı,
  • Yemek parası,
  • Yakacak yardımı,
  • Kira yardımı,
  • Servis yardımı,
  • Bayram harçlığı gibi ödemeler.

Giydirilmiş brüt ücret nasıl hesaplanır?

Giydirilmiş brüt ücret hesaplaması kök maaşa ilave olarak ödenen ücrete göre değişir. Kök maaşa ilave olarak ödenen bütün ücretlerin yasal kesintiler ve vergiler düşülmeden önceki hali kök maaşa ilave edilir ve brüt ücret hesaplanır.

Kıdem tazminatı giydirilmiş brüt ücret üzerinden mi hesaplanır?

Giydirilmiş ücrete dahil edilen ilave ödemeler düzenlilik arz ediyorsa yani bir defaya mahsus ödenmediyse bunlar tazminat hesabında dikkate alınmalıdır. Örneğin çalışana 2 ayda bir ikramiye ödemesi yapılıyorsa toplam tutarın ortalaması alınarak kıdem tazminatı hesabında dikkate alınması gerekir.

İhbar tazminatı giydirilmiş brüt ücret üzerinden mi hesaplanır?

İhbar tazminatı hesaplanırken düzenli ödenen ücretlere ilişkin giydirilmiş ücret üzerinden hesaplanmalıdır. Düzenli olarak çalışana yapılan yol, yemek yardımı, ikramiye gibi ödemeler ihbar tazminatı hesaplanırken göz önünde bulundurulmalıdır.

Hangi alacaklar giydirilmiş ücret üzerinden hesaplanır?

Kıdem ve ihbar tazminatı alacakları giydirilmiş ücret esas alınarak hesap edilir.

Prim giydirilmiş brüt ücrete dahil edilir mi?

Devamlılık arz eden prim ödemeleri dahil edilir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın