Evlilik Yardımı 2020

0

Evlilik yardımı, çeyiz parası v.s. adı altında evlenen çiftlere çeşitli Kurumlar tarafından ödemeler yapılmaktadır.  Yardımların şartları kişinin sigortalılık durumuna ve bazı kriterlere göre farklılık göstermektedir.

Evlenen kadın ve erkeklere ödenen tüm ödenekleri, şartlarını ve başvurunun nasıl yapıldığı konusunda tüm ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.

Evlilik parası 2020

Evlilik yani resmi nikahtan dolayı ödenen yardımları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Çalışan kadınlara evlilik tazminatı,
  • Anne/babasından dolayı SGK’dan ölüm maaşı alanlara çeyiz yardımı,
  • Devletin yapmış olduğu evlilik yardımı.

Şimdi bu yardımlardan yararlanma şartlarına kısaca değinelim.

Evlilik tazminatı 2020

İşyerindeki çalışması en az 1 yıl olan ve resmi nikah tarihinden itibaren en geç 1 yıl içerisinde işten ayrılanlara ödenen tazminat evlilik tazminatı olarak adlandırılır. Bu yardımdan 4a diğer adı ile ssk kapsamında çalışan  kadınlar yararlanır.

Eğer asgari ücretli çalışansanız ve 2020 yılında evlilik sebebi ile işten ayrılmayı düşünüyorsanız bir yıllık çalışmanız için alabileceğiniz evlilik tazminatı tutarı 2943 TL civarında olacaktır. Yani işyerindeki her aylık çalışma için hak edeceğiniz tazminat tutarı aylık olarak 245 TL civarında olacaktır.

Evlilik tazminatı hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak, başvuruda dikkat edilmesi gereken yollar hakkında bilgi edinmek ve başvuruda gerekenleri öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/evlilik-tazminatinin-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çeyiz parası nasıl alınır 2020

Resmi nikah çıkartılan tarihte Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan SSK, bağkur, emekli sandığı v.s. kapsamında ölüm/yetim maaşı alanlar talepte bulunmaları halinde maaşlarının 24 katı tutarında Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan çeyiz parası alabilmekte. ,

Yani örnek veriyorum resmi nikah tarihi itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan 400 TL maaş alıyorsanız talepte bulunmanız halinde 9600 TL tutarında çeyiz parası alırsınız. SGK çeyiz parası başvurusu nasıl yapılır, gerekli belgeler nelerdir v.s. gibi konularda ayrıntılı bilgi sahibi olmak için hemen https://sgkbilgisi.com/ceyiz-parasi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Evlilik desteği 2020

Devlet tarafından evlenenlere evlilik yardımı ödenmesine ilişkin düzenleme ilk defa 2015 yılı itibariyle hayatımıza girmiştir. Bu yardımdan sadece kadınlar yararlanabilmektedir. Evlenme yardımından yararlanabilmeniz için;

  • Resmi nikah tarihinden en az 3 yıl önce anlaşmalı bankalardan birisinde çeyiz hesabı açmanız,
  • En az 3 yıl hesaba katkı payı ödemesi yapmanız,
  • Evlilik tarihi itibariyle 27 yaşını tamamlamamış olmanız,

Gerekiyor. Hesabı açmanız ve 3 yıl boyunca düzenli olarak ödeme yapmanız halinde devlet hesapta biriken paranın %20’si kadar size evlenme yardımı ödemekte. Ancak evlenme yardımı hiç bir şekilde 7500 TL yi geçememekte. Siz de çeyiz hesabı açtırarak devletin evlenme yardımını alabilirsiniz.

Belediye evlilik yardımı 2020

Bazı belediyeler tarafından evlenen çiftlere çeşitli yardımlar yapılabilmekte. Bu yardımlar nakdi olabileceği gibi bazen ihtiyaç olunan bir eşyanın ya da tüketim malı gibi ürünlerin temin edilmesi şeklinde de olabilmekte. Resmi nikahı çıkardıktan sonra evlilik cüzdanı ile beraber bağlı olduğunuz belediyeye uğrayarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Memura evlilik yardımı 2020

Resmi nikah çıkaran memurlarına 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu gereği ödenen bir yardım bulunmamaktadır. Eğer eş çalışmıyorsa asgari geçim indirimi diğer adı ila aile yardımı ödenir. Onun haricinde evlilik parası ödenmez. Aile yardımı başvurusunu nasıl yapabileceğiniz konusunda bilgi için https://sgkbilgisi.com/asgari-gecim-indirimi-formu-nasil-doldurulur/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Evlenme yardımı konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum sayfasından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.