Evlilik Yardımı 2024 & Nasıl, Nereden Alınır ?

Evlilik yardımı, çeyiz parası gibi adlar altında evlenen çiftlere çeşitli Kurumlar tarafından ödemeler yapılmaktadır.  Yardımların şartları kişinin sigortalılık durumuna ve bazı kriterlere göre farklılık göstermektedir. Evlenen kadın ve erkeklere ödenen tüm ödenekleri, şartlarını, evlilik parası nasıl alınır ve yeni evlenenlere devlet yardımı başvurusunun nasıl yapıldığı kısacası yeni evlenen çiftlere devlet yardımı konusunda tüm ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.

Evlenen çiftlere yapılan parasal yardımlar nelerdir ?

Düğün yardımı yapan yerler değişebilmektedir. Evlilik yani resmi nikahtan dolayı ödenen yardımları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Çalışan kadınlara evlilik tazminatı,
 • Anne/babasından dolayı SGK’dan ölüm maaşı alanlara çeyiz yardımı,
 • Devletin yapmış olduğu evlilik yardımı.
 • Belediye ve diğer Kurum ile Kuruluşlar tarafından yapılan yardımlar.
 • Şimdi bu yardımlardan yararlanma şartlarına kısaca değinelim.

1- Evlilik tazminatı 2024

İşyerindeki çalışması en az 1 yıl olan ve resmi nikah tarihinden itibaren en geç 1 yıl içerisinde işten ayrılanlara ödenen tazminat evlilik tazminatı olarak adlandırılır. Bu yardımdan 4a diğer adı ile ssk kapsamında çalışan  kadınlar yararlanır.

 • Eğer asgari ücretli çalışansanız ve 2024 yılında evlilik sebebi ile işten ayrılmayı düşünüyorsanız bir yıllık çalışmanız için alabileceğiniz evlilik tazminatı tutarı 20.000 TL civarında olacaktır. Yani işyerindeki her aylık çalışma için hak edeceğiniz tazminat tutarı aylık olarak 1.600 TL civarında olacaktır.
 • Evlilik tazminatı diğer adı ile özel sektörde evlilik parası hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak, başvuruda dikkat edilmesi gereken yollar hakkında bilgi edinmek ve başvuruda gerekenleri öğrenmek için hemen evlilik tazminatı alma şartları  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2- SGK evlilik yardımı 2024

Resmi nikah çıkartılan tarihte Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan SSK, bağkur, emekli sandığı v.s. kapsamında ölüm/yetim maaşı alanlar talepte bulunmaları halinde maaşlarının 24 katı tutarında Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yeni evlenenlere çeyiz parası ödenmekte.

Yani örnek veriyorum resmi nikah tarihi itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan 2500 TL maaş alıyorsanız talepte bulunmanız halinde 50.000 TL tutarında çeyiz parası alırsınız. SGK çeyiz parası başvurusu nasıl yapılır, gerekli belgeler nelerdir gibi konularda ayrıntılı bilgi sahibi olmak için hemen SGK çeyiz parası alma şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

3- Devlet evlilik yardımı 2024

Devlet tarafından evlenenlere devlet evlilik parası ödenmesine ilişkin düzenleme ilk defa 2015 yılı itibariyle hayatımıza girmiştir. Yeni evlenenlere devlet desteğinden sadece kadınlar yararlanabilmektedir. Devlet tarafından ödenen nikah parasından yararlanabilmeniz için;

 • Resmi nikah tarihinden en az 3 yıl önce anlaşmalı bankalardan birisinde çeyiz hesabı açmanız,
 • En az 3 yıl hesaba katkı payı ödemesi yapmanız,
 • Evlilik tarihi itibariyle 27 yaşını tamamlamamış olmanız,

Gerekiyor. Hesabı açmanız ve 3 yıl boyunca düzenli olarak ödeme yapmanız halinde devlet hesapta biriken paranın %20’si kadar size devlet düğün yardımı ödemekte. Siz de çeyiz hesabı açtırarak devletin evlenme yardımını alabilirsiniz.

Belediye evlilik yardımı 2024

Bazı belediyeler tarafından yeni evlenenlere belediye yardımı ödemesi yapabilmekte. Belediyeler tarafından yapılan bu evlenenlere para yardımı nakdi olabileceği gibi bazen ihtiyaç olunan bir eşyanın ya da tüketim malı gibi ürünlerin temin edilmesi ya da düğün yardımı şeklinde de olabilmekte. Resmi nikahı çıkardıktan sonra evlilik cüzdanı ile beraber bağlı olduğunuz belediyeye uğrayarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Memura evlilik yardımı 2024

Resmi nikah çıkaran memurlarına 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu gereği ödenen bir memur evlilik yardımı bulunmamaktadır. 657 evlilik yardımı eğer eş çalışmıyorsa asgari geçim indirimi diğer adı ila aile yardımı olarak ödenir.  Onun haricinde memurlara evlilik yardımı ödenmez.

Evlenenlere eşya yardımı yapılıyor mu ?

Yeni evlenen memura evlilik yardımı ve diğer tüm kişilere Devlet tarafından yapılan devlet çeyiz yardımı ve diğer ödemeleri alma şartları ve tutarlarına yukarıda ayrıntılı olarak yer verdik. Belirtilen yeni evlilere yardımına ilave olarak devlet yeni evlenen ve muhtaç olan bazı kişilere eşya yardımı yapabilmekte. Bunun için hem bağlı olduğunuz Belediye Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne hem de Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmanız yararınıza olacaktır.

Kaymakamlık evlilik yardımı yapıyor mu ?

Muhtaç ailelere ve yeni evlenen kişilere Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından birçok yardım yapılmaktadır. Kömür yardımı, çocuk parası, eşya yardımı ve yeni evlenenlere ev ya da eşya yardımı gibi birçok ad altında yardım yapılabilmekte. Bu yardımlar konusunda ayrıntılı bilgi almak ve başvuru yapmak için ikamet olarak bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmanız gerekmektedir.

İBB evlilik yardımı nasıl alınır ?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Sosyal Hizmet Müdürlüğü ihtiyaç sahibi olan kişilere erzak yardımı, eşya yardımı gibi birçok sosyal yardım yapmakta. Eğer yeni evlendiyseniz ve yardıma ihtiyacınız varsa İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvuru yaparak hem yararlanabileceğiniz yardımları öğrenebilir hem de başvuru yapabilirsiniz.

İlksan evlilik yardımı 2024

İlksan sendika üyelerine evlenme durumunda sendika üyeliğinin aktif olması şartı ile bir defaya mahsus olmak üzere evlenme yardımı ödemektedir. 2024 yılı için sendika tarafından bir defaya mahsus olmak üzere ödenecek yardım tutarı 5.000,00 TL olarak belirlenmiştir.  Ayrıntılı bilgi, güncel yardımlar ve başvuru işlemleri için İlksan evlilik yardımı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Erkeklere evlilik yardımı

Erkeklere yukarıda sayılan destekler içerisinde ödenen yardımlar;

 • Kaymakamlık evlilik yardımı,
 • Belediyelerin eşya ve nakit yardımı,
 • Memur olanlar İlksan evlilik yardımı ödemesinden yararlanır.

E-Devlet evlilik yardımı

E-devletten evlilik yardımı başvurusu yapılamamaktadır. Başvuruların ilgili Kurum ya da Kuruluşlara bizzat yapılması gerekmektedir.

Yeni evlenenlere devlet para veriyor mu?

Yeni evlenenlere devlet birçok ad altında ödeme yapıyor. Evlilik yardımı, evlenme tazminatı, çeyiz parası bu ödemelerin başında geliyor.

Devlet kimlere evlilik yardımı yapıyor?

Ölüm aylığı alırken evlenen kız çocuklarına SGK tarafından çeyiz yardımı ödenmektedir. Ayrıca muhtaç ailelere Kaymakamlıklar ya da Belediye’ler nakit ve ya eşya yardımı yapmaktadır.

Evlenme desteği nasıl alınır 2024

Evlenme desteği bankalarda çeyiz hesabı açtırarak 3 yıl boyunca bu hesaba para yatıranlara ödenen yardımdır. Bu yardımdan yararlanmak için evlilik tarihinden en az 3 sene önce hesap açılması ve düzenli katkı payı ödenmesi gerekmektedir.

Evlenme ikramiyesi ne?

SGK’dan yetim maaşı alan kız çocuklarına evlenmeleri halinde ödenen paradır.

3/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın