İşsizlik Maaşı Alma Şartları 2020

2

İşsizlik maaşı alma şartları değişti. 2020 yılında işten ayrılmayı düşünenler şimdiden işsizlik maaşi alma şartlarini araştırmaya başladı. İşten ayrılan çalışanların yeni bir iş buluncaya kadar en önemli güvencelerinden birisi olan işsizlik maaşı alabilmek kanunen belli şartlara bağlanmıştır.

İşsizlik maaşı için gerekli şartları sağladığınızda en kötü ihtimalle 180 gün yani 6 ay boyunca işsizlik maaşı alabiliyorsunuz. Peki işsizlik maaşı alma şartları 2020 nelerdir, işsizlik ödeneği alma şartlarını sağlıyorum işsizlik maaşı başvurusu nasıl yapabilirim ? İşsizlik maaşı almak için gerekli şartlar ve merak edilen tüm sorularınızın cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz. 2020 için en düşük ve en yüksek işsizlik ödeneği tutarlarına https://sgkbilgisi.com/issizlik-maasi-ne-kadar/ sayfamızdan göz atabilirsiniz.

İşsizlik maaşı almak için gerekli şartlar 2020

İşsizlik maaşı almanın şartları aşağıdaki gibidir;

 • İşten çıkış tarihinden önceki son 120 gün kesintisiz olarak çalışmış olmanız.
 • İşten çıkış tarihinden önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigortanızın olması ( aynı işyerinde olması zorunlu değildir)
 • İşten çıkışın kendi isteğiniz ile değil işveren tarafından verilmiş olması gerekmektedir.

Ne kadar maaş alacağınızı merak ediyor musunuz ? O zaman hemen https://sgkbilgisi.com/issizlik-maasi-hesaplama-programi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşsizlik maaşı nasıl alınır 2020

İşsizlik maaşı başvurularınızı;

 • İşkur Müdürlüklerine,
 • www.iskur.gov.tr adresinden online,
 • www.turkiye.gov.tr adresi ya da e devlet sistemi mobil uygulaması üzerinden Türkiye İş Kurumu- işsizlik ödeneği/iş kaybı tazminatı başvurusu menüsünden de işsizlik maaşı başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz.

Eğer başvuruyu İşkur Müdürlüğüne elden yapacaksanız kimliğiniz ile gitmeniz yeterli. Başvuru formu size orada verilir.

Başvuru işlemini online olarak kolayca tamamlayabilirsiniz. Hemen https://sgkbilgisi.com/issizlik-maasi-basvurusu/ sayfamızı ziyaret ederek başvurunun nasıl yapıldığı konusunda adım adım bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bağkur işsizlik maaşı 2020

Eğer işten çıktıktan sonra devam eden esnaflık kaydı, çiftçilik kaydınız v.s. varsa ve bağkurlu olmanız gerekiyorsa işsizlik maaşından yararlanamazsınız. İşsizlik maaşınız devam ediyorken sonradak bağkurlu olmanızı gerektirecek bir durum oluşursa İŞKUR’a başvurarak işsizlik maaşını durdurmanız gerekiyor. Özetle bağkur işsizlik maaşı alamaz.

İşsizlik maaşı kaç ay alınır 2020

İşsizlik maaşı alabileceğiniz süre işten çıkış tarihindeki son 3 yıl içerisindeki toplam gün sayınıza göre belirlenir. Buna göre işten ayrıldığınız tarihten önceki son 3 yıl içerisinde;

 • 600 gün sigorta varsa 6 ay süre ile,
 • 900 gün sigorta varsa 8 ay süre ile,
 • 1080 gün varsa 10 ay süre ile işsizlik maaşı alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı ayın kaçında yatar 2020

İşsizlik maaşı her ayın 5’inde ödenir.  Ödemeler PTT’den alınmaktadır. Şayet ayın 5’i hafta sonuna ya da resmi tatil gününe denk geliyorsa takip eden ilk iş günü Türkiye geneli herhangi bir PTT şubesinden kimliğiniz ile ödeneğinizi alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı bitince gss 

Malumunuz işsizlik maaşı aldığınız süre boyunca genel sağlık sigortası primleriniz devlet tarafından ödenmekte ve işsizlik maaşı üzerinden hem siz hem de bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler sağlıktan yararlanabilmekte. Ancak işsizlik maaşı sona erdikten sonra herhangi bir Sosyal Güvenceniz yoksa Genel Sağlık Sigortası devreye girer. GSS zorunludur siz başvurmasanız bile SGK sizi otomatik olarak kapsama alır.

İşsizlik maaşı konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
 1. ilhan yıldız

  iyi günler 01.07.2015 işe başladım 31.12.2018 yılında 04 işten çıkarıldım 01.09.2019 tekrar işe başladım 15.01.2019 tarihinde işyeri kapanması 17 kod işten çıkarıldım 21.01.2019 işkura başvuru yaptım işsizlik maaş alabilmiyim. teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer son 3 yıl içerisinde 600 gün şartını sağlıyorsanız alabilirsiniz diye düşünüyorum. Yine de başvuru sonucunu beklemenizi öneririm.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.