İşsizlik Maaşı Alma Şartları 2024 & Değişti Herkese Ödenecek

İşsizlik maaşı alma şartları değişti. İşten ayrılan çalışanların yeni bir iş buluncaya kadar en önemli güvencelerinden birisi olan işsizlik maaşı alabilmek kanunen belli şartlara bağlanmıştır. İşsizlik maaşı için gerekli şartları sağladığınızda en kötü ihtimalle 180 gün yani 6 ay boyunca işsizlik maaşı alabiliyorsunuz. Bu yazımızda güncel maaş alma şartları, başvuruda izlenecek yol ve konu hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

İşsizlik maaşı almak için gerekli şartlar 2024

İşsizlik maaşı şartları 2024 yılı için güncel olarak şu şekildedir;

 • İşten çıkış tarihinden önceki son 120 gün kesintisiz olarak çalışmış olmanız.
 • İşten çıkış tarihinden önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigortanızın olması ( aynı işyerinde olması zorunlu değildir)
 • İşten çıkışın kendi isteğiniz ile değil işveren tarafından verilmiş olması gerekmektedir.
 • 2024 için en düşük ve en yüksek işsizlik ödeneği tutarlarına işsizlik maaşı ne kadar sayfamızdan göz atabilirsiniz.

2.kez işsizlik maaşı alma şartları 2024

2.kez işsizlik maaşı alma şartları işsizlik maaşı alırken işe giren ve sonrasında çıkanların araştırdığı konuların başında geliyor. 2. defa işsizlik maaşı alabilmek için;

 • İşveren tarafından çıkış verilmiş olması,
 • Çıkış bildirgesi verilen tarihten önceki son 3 yıl içerisindeki 600 gün şartının sağlanması,
 • Başvuru yapılması yeterli olacaktır.

İşsizlik maaşı kimler alabilir ?

İşsizlik maaşından ;

 • 4a ssk kapsamında çalışan ve adına işsizlik primi kesintisi yapılanlar yararlanır.
 • Ev hizmetlerinde sigortalı çalışanlar da ödenekten yararlanabilir.
 • Ancak ek 5 tarım sigortası, ücretli öğretmenlik gibi brüt maaşları üzerinden işsizlik primi kesintisi yapılmayanlar ödenekten yararlanamazlar.

İşsizlik maaşı nasıl alınır 2024

İşsizlik maaşı başvurularınızı;

 • İşkur Müdürlüklerine,
 • www.iskur.gov.tr adresinden online,
 • www.turkiye.gov.tr adresi ya da e devlet sistemi mobil uygulaması üzerinden Türkiye İş Kurumu- işsizlik ödeneği/iş kaybı tazminatı başvurusu menüsünden de işsizlik maaşı başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz.
 • İşsizlik maaşı e-devlet başvuru sayfasına T.C. ve e-devlet şifreniz ile buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ işsizlik maaşı başvurusu e-devlet.
 • Eğer başvuruyu İşkur Müdürlüğüne elden yapacaksanız kimliğiniz ile gitmeniz yeterli. Başvuru formu size orada verilir.
 • Başvuru işlemini online olarak kolayca tamamlayabilirsiniz. Hemen işsizlik maaşı başvurusu sayfamızı ziyaret ederek başvurunun nasıl yapıldığı konusunda adım adım bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bağkur işsizlik maaşı 2024

Eğer işten çıktıktan sonra devam eden esnaflık kaydı, çiftçilik kaydınız v.s. varsa ve bağkurlu olmanız gerekiyorsa işsizlik maaşından yararlanamazsınız. İşsizlik maaşınız devam ediyorken sonradak bağkurlu olmanızı gerektirecek bir durum oluşursa İŞKUR’a başvurarak işsizlik maaşını durdurmanız gerekiyor. Özetle bağkur işsizlik maaşı alamaz.

İşsizlik maaşı kaç ay alınır 2024

İşsizlik maaşı alabileceğiniz süre işten çıkış tarihindeki son 3 yıl içerisindeki toplam gün sayınıza göre belirlenir. Buna göre işten ayrıldığınız tarihten önceki son 3 yıl içerisinde;

 • 600 gün sigorta varsa 6 ay süre ile,
 • 900 gün sigorta varsa 8 ay süre ile,
 • 1080 gün varsa 10 ay süre ile işsizlik maaşı alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı ayın kaçında yatar 2024

İşsizlik maaşı her ayın 5’inde ödenir.  Ödemeler PTT’den alınmaktadır. Şayet ayın 5’i hafta sonuna ya da resmi tatil gününe denk geliyorsa takip eden ilk iş günü Türkiye geneli herhangi bir PTT şubesinden kimliğiniz ile ödeneğinizi alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı bitince gss başlar mı ?

Malumunuz işsizlik maaşı aldığınız süre boyunca genel sağlık sigortası primleriniz devlet tarafından ödenmekte ve işsizlik maaşı üzerinden hem siz hem de bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler sağlıktan yararlanabilmekte. Ancak işsizlik maaşı sona erdikten sonra herhangi bir Sosyal Güvenceniz yoksa Genel Sağlık Sigortası devreye girer. GSS zorunludur siz başvurmasanız bile SGK sizi otomatik olarak kapsama alır.

İşsizlik maaşı hesaplama 2024

Ne kadar maaş alacağınızı merak ediyor musunuz ? İşsizlik ödeneği hesaplama yapmak için hemen işsizlik maaşı hesaplama programı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşsizlik maaşı hesaplama e-devlet

İşsizlik maaşı hesaplama e-devlet üzerinden yapılan bir işlem değildir. Bir üst başlıkta bağlantısını verdiğim sayfayı ziyaret ederek hesaplama yapabilirsiniz. Maaş bağlandıktan sonra ne kadar alacağınızı E-devletten sorgulayabilirsiniz.

İşsizlik maaşı sorgulama 2024

Sorgulama işlemini E-devletten yapabilirsiniz. E-devlette sorgulama yapmak için;

 • Öncelikle e-devlete giriş yapınız.
 • Burada Türkiye İş Kurumu- İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı ve Kısa Çalışma Ödeneği Sorgulama sayfasından sorgulama işlemi yapabilirsiniz.
 • Buradan direk T.C ve e-devlet giriş yaparak da sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz ⇒ e-devlet işsizlik ödeneği sorgulama.

İşkur işsizlik maaşı sorgulama telefon numarası

Eğer e-devlet şifreniz yoksa ya da e-devletten sorgulama yapamadıysanız telefon ile arama yaparak da kolayca sorgulama yapabilirsiniz. Telefonunuzdan Alo170 hattını arayarak konu hakkında tüm sorularınızı, ne kadar ve ne zaman ödenek alabileceğinizi çağrı merkezi görevlisine sorabilirsiniz. Telefonda başına alan adı olmadan 170 yazarak aramanız yeterli olacaktır.

İşsizlik maaşı banka hesabı tanımlama 2024

İşsizlik maaşı normal şartlarda PTT’ye ödenir ancak banka hesabınızı İşkur profil sayfasından tanımlayarak ödemenizin banka hesabınıza aktarılmasını sağlayabilirsiniz. İşsizlik ödeneği banka hesap tanımlaması yapmak için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle buradan T.C. ve e-devlet ile profil sayfanıza giriş yapın ⇒ İşkur profil sayfası girişi.
 • Anasayfaya giriş yaptıktan sonra üst tarafta yer alan “IBAN Bilgilerinizi Girmek veya Güncellemek için Tıklayınız” kısmına giriş yapın.
 • IBAN 26 karakterden oluşmalıdır.
 • IBAN ‘TR’ ile başlar ve sayılarla devam eder. Boşluk içermez.
 • IBAN kaydetmek için aşağıdaki kutuyu doldurunuz ve ‘IBAN Kaydet’ düğmesine basınız.
 • IBAN silmek için ‘IBAN Sil’ düğmesine basınız. Kayıtlı IBAN’ınız silinir.
6 ay çalışan bir kişi işsizlik maaşı alabilir mi?

İşsizlik maaşı alabilmek için son 3 yıl içinde en az 600 gün ödenmiş prim olmalı. Bu şart sağlanıyorsa ve çıkış işveren tarafından verildiyse alınabilir.

İşsizlik maaşını kimler alabilir 2024

İşten işveren tarafından ya da zorunlu nedenlerle ayrılan, son 3 yıl içinde en az 600 günü olan ve son 120 gün çalışmış olanlar alabilir.

İşsizlik maaşı alma şartları nedir?

İşveren tarafından çıkış verilmesi, çıkış tarihinden evvel ki son 3 sene içinde 600 gün olması ve başvuru yapması gerekmektedir.

İşsizlik maaşı almak için en az kaç ay çalışmak lazım?

İşe girip tekrar işsizlik maaşı şartları ile ayrılanlar için belli gün şartı yoktur. Son 3 yılda 600 günü tamamlaması yeterlidir.

3.7/5 - (3 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“İşsizlik Maaşı Alma Şartları 2024 & Değişti Herkese Ödenecek” üzerine 12 yorum
 1. Merhaba,
  6 yıl süreyle bir işletmede muhasebe personeli olarak çalıştım. İş akdimi küçülme bahanesiyle sonlandırmak istediler. Son iş güm 31/12/2024. Kıdem tazminati, ihbar tazminati, yıllık izin hakkımın ücretlendirmesini aldığım takdirde işsizlik maaşından hangi kodla çıkışım verilirse faydalanabiliyorum. Bazı forumlarda ihbar süresini alırsa işsizlik ödeneği alınamaz gibi ibareler var. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba. İhbar süresi ile işsizlik maaşının bir alakası yok. İşveren tarafından fesih nedeni ile verilecek olan ve yüz kızartıcı nedenlerle fesih dışındaki kodlardan birisi ile çıkış yapıldığında işsizlik maaşı alabilirsiniz. Kendi isteğiniz dışında işten ayrılmanız gerekir yani. Onlar çıkaracaksa zaten kod buna uygun olur ve işsizlik ödeneği de alabilirsiniz.

   Yanıtla
 2. merhaba,

  depremden kaynaklı olarak son 3 aydır kçö den yararlandığımız için işten çıktıgımda issizlik alabilir miyim veya alırsam yatan prime göre normal işsizlik maaşından daha mı düşük almak zorunda kalırım ? 600 gün şartı ve son 4 ay şartı tutuyor bu arada.

  Yanıtla
 3. Merhaba,

  eşim işveren tarafından doğum izni bitiminde işen çıkartıldı ve hakları alındı. ilk defa işsizlik maaşı alacağız. e devletten sorgulattığımızda 3424 tl işsizlik maaşı , 1160.93 tl SSK Primi kesintisi görünüyor. eşim benim üzerimden özel sağlık sigortasından faydalanıyor. bu 1160.93 tl SSK prim kesintisini alma şansımız var mıdır?

  Yanıtla
  • Merhaba. Prim kesintisi ayrı bir şey. İşsizlik maaşı süresince İşkur tarafından ödeniyor. Onun ödenmesi söz konusu olmaz. Eşiniz işsizlik maaşı aldığı sürece bu sigorta kapsamında sağlıktan yararlanır. Sizden yararlanamaz.

   Yanıtla
 4. Merhabalar Ömer Bey .TYP den dokuz ay yararlananlar bir daha yararlanamayacak deniyor başvuru şartlarında .Ben 8,5 ay güvenlik olarak çalıştım(255)gün sigorta .TYP’ye basvursam temizlik görevlisi olarak başvuru hakkım olabilir mi

  Yanıtla
 5. İyi günler evde bakıcı teşviki ile çalışmaktayım teşvik bitti ve sigorta çıkışım olacak yalnız işsizlik maaşı almak istiyorum 780 gün pirimim var zaten işverenim hangi kodu yazarsa işsizlik maaşı alabilirim ve sectiği kodda kıdem tazminatı filan yazıyorsa mecbur ödemek zorunda mı çünkü onu almasam da olur sadece işsizlik maaşı almak istiyorum yeterince herşeyde yardımcı oldular bu sebeple sececekleri kod ile işsizlik maaşı almak istiyorum hangi kod uygun olur şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Merhaba. “4-Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi” kodu ile verilse alırsınız işsizlik ödeneği.

   Yanıtla
 6. iyi günler 01.07.2015 işe başladım 31.12.2018 yılında 04 işten çıkarıldım 01.09.2019 tekrar işe başladım 15.01.2019 tarihinde işyeri kapanması 17 kod işten çıkarıldım 21.01.2019 işkura başvuru yaptım işsizlik maaş alabilmiyim. teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhaba. Eğer son 3 yıl içerisinde 600 gün şartını sağlıyorsanız alabilirsiniz diye düşünüyorum. Yine de başvuru sonucunu beklemenizi öneririm.

   Yanıtla
Yorum yapın