İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2020

2

İşsizlik maaşı ne kadar oldu ?.2020 yılı asgari ücretin belli olması ile birlikte netleşti. Asgari ücretli için 2020 yılında alınacak en düşük işsizlik maaşı hesaplamasında 2020 brüt asgari ücret esas alınacak. Brüt maaşı asgari ücret üzerinde olanların da alabilecekleri maksimum yani en yüksek işsizlik maaşı tutarı yine asgari ücret esas alınarak hesaplanıyor.

2020 yılında alabileceğiniz işsizlik maaşı hesaplamasını dilerseniz aşağıdaki işsizlik maaşı hesaplama programı aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz. Tabloda işten çıkış tarihinden önceki son 4 aylık prime esas kazanç toplamınızı yani brüt kazanç toplamınızı ve yine son 4 ayın gün sayısını yazmanız halinde sistem otomatik olarak alabileceğiniz maaş tutarını hesaplayacaktır. Dilerseniz yazının sonundaki Soru Sor bölümünden ne kadar maaş alabileceğinizi bize de sorabilirsiniz. Aşağıdaki tablodan işsizlik maaşınızı hesaplayabilir, yazımızın devamında ise işsizlik maaşının nasıl hesaplandığı ile 2020 işsizlik maaşı tutarları konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

İşsizlik maaşı gün hesaplama

Bu işlem için yapmanız gereken çok basit. E devlet sisteminden SGK Tescil ve Hizmet dökümünüzü açın. İşten çıkış tarihinizden geriye doğru 3 yıl gidin. Diyelim ki çıkışınız 15 Mayıs 2019 tarihinde verildi. Bu durumda 15 Mayıs 2016 tarihine kadar gidin. 15 Mayıs 2019-15 Mayıs 2016 tarihleri arasındaki toplam gün sayınız 600 gün ve üzeri ise ve yukarıda belirtilen diğer şartları da sağlıyorsanız maaştan yararlanabilirsiniz. Bu 600 günlük sürenin aynı işyerinde geçmesi de zorunlu değil. Farklı işyerlerindeki hizmetler de dahil bu hesaba.

İşsizlik ödeneği nasıl alınır, şartları nelerdir konularında daha fazla ayrıntı için https://sgkbilgisi.com/issizlik-maasi-alma-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır?

Başvurularınızı;

 • Herhangi bir İŞKUR Müdürlüğünden,
 • www.iskur.gov.tr adresinden,
 • E devlet sisteminden yapabilirsiniz.

Maaş başvurusu için en kolay yol e devlet sistemidir. www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın. Ardından başvuru için aşağıdaki seçenekleri takip edin;

Başvuruyu e devletten ya da İşkur sayfası üzerinden nasıl yapacağınızı adım adım anlattık. Hemen https://sgkbilgisi.com/issizlik-maasi-basvurusu/ sayfamızı ziyaret ederek başvuruda izlenecek yol konusunda bilgi alabilirsiniz.

Başvuru yaptıktan sonra eğer maaşı almak için gerekli şartları taşıyorsanız ilk maaşınızı başvuru yaptıktan sonraki ayın 5’inde alabilirsiniz. Bazen bir sonraki aya da kalabilir. Maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını ve ne kadar olduğunu da yine e devlet sisteminde İŞKUR-İşsizlik ödeneği/İş kaybı tazminatı menüsünden yapabilirsiniz.

İşsizlik maaşları PTT’den alınmaktadır. işsizlik maaşı almak için kimliğiniz ile herhangi bir PTT şubesine uğrayabilirsiniz.

İşsizlik maaşı alma süresi

İşsizlik maaşının kaç ay alınacağı son 3 yıl içerisindeki toplam ssk hizmet sürenize göre belirlenir. İşten çıkış tarihindeki son 3 yıl içerisinde;

 • En az 600 gün varsa 6 ay,
 • En az 900 gün varsa 8 ay,
 • En az 1080 gün varsa 10 ay süre ile işsizlik maaşı alırsınız.

2020 işsizlik maaşı hesaplama nasıl yapılır ?

Aslında işsizlik maaşı hesaplama formülü gayet basittir. İşten ayrıldığınız tarihten önceki son 4 aylık brüt kazanç toplamı yine işten ayrılış tarihindeki son 4 aylık gün sayısına bölünür. Bulunan tutarın %40’ı  günlük işsizlik maaşı tutarıdır. Bu tutarı 30 ile çarpmanız sonucunda aylık olarak alabileceğiniz işsizlik maaşını hesap edebilirsiniz. Yani kısaca işsizlik ödeneği hesaplama formülü şu şekildedir;

İşsizlik maaş hesaplama formülü=( (Son 4 aylık brüt kazanç toplamı/ son 4 aylık gün sayısı)*%40 )* 30= işsizlik maaşı tutarı. 

İşsizlik maaşı hesaplama 2020

Aşağıdaki işsizlik maaşı hesaplama programı ile ne kadar işsizlik maaşı alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz. Tablo aracılığı ile hesaplama yapmak için İşten Ayrılış Tarihinden Önceki Son 4 Aylık Toplam Brüt Maaş kısmına son 4 aylık brüt kazanç toplamınızı ve alt kısma da yine son 4 ayın gün sayısını yazın.

İşsizlik ödeneği ne kadar 2020

Yukarıda da belirttiğimiz üzere işsizlik ödeneği brüt maaş ortalamasının %40’ı üzerinden bağlanmaktadır. İşten çıkış tarihinden önceki son 4 aylık hizmetinin tamamı 2020 senesi içerisinde olanların en düşük işsizlik maaşı 2020 yılında  1177,20 TL  olacaktır. Alınabilecek en yüksek işsizlik maaşı brüt asgari ücretin %80’ni geçemeyeceği için 2020 yılında alınabilecek aylık en yüksek işsizlik maaşı tutarı da 2354,40 TL olacaktır.

İşsizlik maaşı hesaplama e devlet

E devlet sistemi üzerinden işsizlik maaşı hesaplama işkur işlemini yapabileceğiniz bir uygulama bulunmuyor. Yukarıda vermiş olduğumuz tablo aracılığı ile ne kadar maaş alabileceğinizi kolayca hesap edebilirsiniz. Tablo aracılığı ile de yapamadıysanız yorum kısmından bize yazın biz sizin için hesaplama yapalım.

İşsizlik maaşı hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
 1. AKuşen

  Iyi günler.2.7.19 22.10.19 tarihleri arası doğum raporumu kullandım.daha sonra 22.10.19-8.11.19 tarihleri arası yıllık iznimi kullandım ve 17.11.19 da çıkışım verildi.normal şartlarda aylık prime esas kazancim 3648 tl.Son 120 gün şartında raporlu gunlerim mevcut olduğu için benim issizlik maaşım hangi ücrete göre hesaplanır ve aylik kac tl olur.Teşekkürler .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Geriye dönük olarak prim ödenmiş aylara bakılır. Yani kazanç olan aylardaki kazancın ortalaması alınarak yüzde 40 oranında maaş bağlanır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.