İşsizlik Maaşı Hesaplama Tablosu

6

İşsizik maaşı hesaplama tablosu aracılığı ile alabileceğiniz maaşı kolayca hesaplayabilirsiniz. İşten çıkan çalışanların en büyük güvencelerinden birisi de işsizlik maaşıdır. İşsizlik maaşı için başvuru yapanların en çok merak ettikleri konuların başında ne kadar işsizlik maaşı alacakları ve ne kadar süre ile alacakları konusu gelmektedir ve bu konuda sayfamızdan da yoğun olarak sorular gelmektedir. Hal böyle olunca işsizlik maaşı hesaplamasını kolaylaştırmak adına brütten işsizlik maaşı hesaplama uygulaması oluşturduk ve hizmetinize sunduk. Maaş alma şartları için https://sgkbilgisi.com/issizlik-maasi-alma-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yazımızın devamındaki ne kadar işsizlik maaşı alırım hesaplama programı ile hesap yapabilirsiniz. Yazının devamında ise  işsizlik maaşı hesaplaması nasıl yapılır, işsizlik maaşı hesaplama kaç ay alınır v.s. gibi konularda bilgi sahibi olabilir ve kafanıza takılan sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. Henüz başvuru yapmadıysanız hemen maaş başvurusu yapmak için https://sgkbilgisi.com/issizlik-maasi-basvurusu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşsizlik ödeneği nasıl hesaplanır ?

İşsizlik maaşı hesaplama formülü aslında çok basit. Hesaplama yapılırken işten ayrıldığınız tarihten önceki son 4 aylık toplam brüt kazancınız yine işten çıkış tarihindeki son 4 aylık toplam prim gün sayısına bölünüyor. Çıkan tutar 30 ile çarpılıyor ( Aylık maaş hesabı için). Bulunan sonucun %40’ı ise aylık alabileceğiniz işsizlik maaşı tutarını veriyor.

Tabi burada dikkat edilmesi gereken ince bir nokta var. Alınabilecek en yüksek işsizlik maaşı maaş bağlanma tarihinde geçerli olan brüt asgari ücretin %80’ini geçemiyor. Örneğin 2019 yılında brüt asgari ücret 2558,40 TL olduğundan aylık olarak alınabilecek en yüksek işsizlik maaşı %80’i olan 2046,72 TL yi geçemiyor. Alabileceğiniz en yüksek güncel işsizlik ödeneği tutarları için https://sgkbilgisi.com/issizlik-maasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşsizlik maaşı brüt ücretin yüzde kaçı ?

Yukarıda hesaplama kısmında da belirtildiği üzere işsizlik ödeneği son 4 aylık brüt maaşın gün sayısına bölünmesi sonucu bulunan tutarın %40’ıdır. En yüksek işsizlik maaşı asgari ücretin brütünün %80’inden çok olamaz.

İşsizlik maaşı hesaplama formülü

1 aylık işsizlik ödeneği için formül kısaca şu şekildedir: işten çıkış tarihinden önceki “Son 4 aylık brüt kazanç toplamı/son 4 aylık gün sayısı*40/100*30= alınacak net maaş tutarı. “

İşsizlik maaşı hesaplama örnek

Ali 15 Ekim 2018 tarihinde işten çıkarılmıştır. Ekim ayından önceki son 4 aylık brüt kazanç ve gün toplamı aşağıdaki gibidir;

 • 2018 Eylül brüt kazanç 2400,00 TL toplam gün sayısı 30
 • 2018 Ağustos brüt kazanç 2210,00 TL toplam gün sayısı 27
 • 2018 Temmuz brüt kazanç 2612,00 TL toplam gün sayısı 30
 • 2018 Haziran brüt kazanç 3400 TL toplam gün sayısı 29

Son 4 aylık toplam brüt kazanç 10622 TL iken toplam gün sayısı ise 116. Buna göre Ali’nin alabileceği işsizlik maaşı aylık olarak 10622/116×30 x%40= 1098,00 TL olacaktır.

İşsizlik maaşı hesaplama programı

Tabloda işten çıkış tarihinizdeki son 4 aylık brüt kazanç toplamınızı ve yine işten ayrılmadan önceki son 4 aylık prim gün sayısı toplamını yazmanız alınabilecek maaş tutarını hesaplamak için yeterli olacaktır. Tablo aracılığı ile işsizlik maaşı hesaplama excel uygulamasına gerek olmadan kolayca hesap yapabilirsiniz.

İşsizlik maaşı konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

6 Yorum
 1. altan

  merhaba benim iki işyeri gırış çıkış tarıhlerınde 1 gun boşluk var işsizlik maaş almamda sorun olur mu acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son dört ay 120 gün varsa ve son 3 yıl içinde de 600 gün şartını sağlıyorsanız sorun olmaz.

   1. Altan

    İlk işten ayrıldığım şirkette 3 yıllık çalışmışlığım var fakat diğer işyerine giriş tarihimle çıkış tarihim arasında 1 GUN boşluk ve çevremdekiler alamazsın diyor. Son çalıştığım işyeri 21 GUN

    1. Ömer Meriç

     Son 120 günün kesinsitiz olması şartı kaldırıldı hocam en son düzenleme ile. Başvurunuzu yapın siz. Sorun olmaz diye düşünüyorum.

     1. Altan

      Ömer bey teşekkür ederim ama az önce hak edemediniz dıye sms cevap geldı.

     2. Ömer Meriç

      :). Sağlık olsun. Ama bildiğim kadarıyla son düzenlemede alabilirsiniz diye biliyorum. Bence birebir görüşmekte fayda var İşkur ile.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.