İşsizlik Maaşı Hesaplama Tablosu ( Güncel Tablo )

8

İşsizlik maaşı hesaplama tablosu aracılığı ile alabileceğiniz maaşı kolayca hesaplayabilirsiniz. İşten çıkan çalışanların en büyük güvencelerinden birisi de işsizlik maaşıdır. İşsizlik maaşı için başvuru yapanların en çok merak ettikleri konuların başında ne kadar işsizlik maaşı alacakları ve ne kadar süre ile alacakları konusu gelmektedir ve bu konuda sayfamızdan da yoğun olarak sorular gelmektedir. Hal böyle olunca işsizlik maaşı hesaplamasını kolaylaştırmak adına brütten işsizlik maaşı hesaplama uygulaması oluşturduk ve hizmetinize sunduk

Yazımızın devamındaki ne kadar işsizlik maaşı alırım hesaplama programı ile hesap yapabilirsiniz. Yazının devamında ise işsizlik maaşı nasıl hesaplanır, işsizlik maaşı hesaplama kaç ay alınır v.s. gibi konularda bilgi sahibi olabilir ve kafanıza takılan sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. Henüz başvuru yapmadıysanız hemen maaş başvurusu yapmak için işsizlik maaşı başvurusu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşsizlik maaşını kimler alabilir ?

SSK kapsamında çalışan ve brüt maaşları üzerinden işsizlik primi kesilen yani işsizlik primine tabi olan çalışanlardan kendi isteği ve dışında işten ayrılan ve çıkış tarihinden önceki 3 senelik zaman içerisinde en az 600 günü olan sigortalılar alabilir.  Maaş alma şartları hakkında daha fazla detay için  işsizlik maaşı alma şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşsizlik maaşında son 3 yıl nasıl hesaplanır ?

Bildiğiniz üzere işsizlik ödeneği alabilmek için olmazsa olmaz temel koşullardan birisi işten çıkış tarihinden önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigorta primi olması. Hesaplama işten çıkış tarihinden geriye dönük olarak 3 yıl gidilerek yapılır. Şöyle ki;

 • 03 Şubat 2021 tarihinde işten ayrılmış olun.
 • Bu durumda 03 Şubat 2018 tarihi ile 03 Şubat 2021 tarihleri arasında adınıza ödenen ssk primlerinin toplamının 600 gün ya da daha fazla olması şartı ile tarafınıza işsizlik maaşı bağlanabilir.

İşsizlik maaş hesaplaması nasıl yapılır ?

İşsizlik maaşı hesaplama formülü aslında çok basit. İşsizlik parası hesaplama yapılırken işten ayrıldığınız tarihten önceki son 4 aylık toplam brüt kazancınız yine işten çıkış tarihindeki son 4 aylık toplam prim gün sayısına bölünüyor. Çıkan tutar 30 ile çarpılıyor ( Aylık maaş hesabı için). Bulunan sonucun %40’ı ise aylık alabileceğiniz işsizlik maaşı tutarını veriyor.

Tabi burada dikkat edilmesi gereken ince bir nokta var. Alınabilecek en yüksek işsizlik maaşı maaş bağlanma tarihinde geçerli olan brüt asgari ücretin %80’ini geçemiyor.. Alabileceğiniz en yüksek güncel işsizlik ödeneği yani işsizlik maaşı tavanı tutarları için işsizlik maaşı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşsizlik ödeneği hesaplama formülü

1 aylık işsizlik ödeneği için formül kısaca şu şekildedir: işten çıkış tarihinden önceki “Son 4 aylık brüt kazanç toplamı/son 4 aylık gün sayısı*40/100*30= alınacak net maaş tutarı. “

İşsizlik maaşı brüt ücretin yüzde kaçı olarak ödeniyor ?

Yukarıda hesaplama kısmında da belirtildiği üzere işsizlik ödeneği son 4 aylık brüt maaşın gün sayısına bölünmesi sonucu bulunan tutarın %40’ıdır. En yüksek işsizlik maaşı asgari ücretin brütünün %80’inden çok olamaz.

Ne kadar işsizlik maaşı alırım ?

Tabloda işten çıkış tarihinizdeki son 4 aylık brüt kazanç toplamınızı ve yine işten ayrılmadan önceki son 4 aylık prim gün sayısı toplamını yazmanız alınabilecek maaş tutarını hesaplamak için yeterli olacaktır. Tablo aracılığı ile işsizlik maaşı hesaplama excel uygulamasına gerek olmadan kolayca hesap yapabilirsiniz.

İşsizlik maaşı hesaplama e-devletten yapılır mı ?

E-devletten hesaplama yapabileceğiniz bir uygulama ya da program şu an için bulunmamakta. Hesaplamayı sizinle paylaştığımız yukarıdaki hesaplama programı ile kolayca yapabilirsiniz. Eğer hesaplama yapamazsanız işten çıkış tarihinden önceki son 4 aylık brüt kazancınızı ve toplam prim gün sayınızı bize yazın biz sizin için hesaplayalım.

İŞKUR işsizlik maaşı SORGULAMA Telefon numarası kaç ?

İşsizlik ödeneğini e-devlet üzerinden sorgulayabileceğiniz gibi telefonla arayarak da sorgulayabilirsiniz. Telefonunuzdan Alo-170 hattını 7/24 arayabilir ve işsizlik ödeneğiniz hakkındaki son durumu öğrenebilirsiniz. Ayrıca hemen e-devlet işsizlik maaşı sorgulama sayfasına T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak maaş sorgulaması yapabilirsiniz.

İşsizlik maaşı kaç ay ödenir ?

Ödenek en az 6 ay süre ile ödenir. Eğer son 3 sene içindeki gün sayınız 900 günden fazla ise 8 ay, 1080 günden fazla ise 10 ay ödenir.

İşsizlik maaşı hesaba yatar mı ?

Normal şartlarda ödenek PTT kanalı ile ödenmekte. Ancak son getirilen düzenleme ile iban numarasını kaydedenlerin maaşları banka hesaplarına gönderilmekte. İşkur ana sayfası üzerinden iş arayan girişini e-devlet ile yaparak anasayfada hesap tanımlaması yapabilirsiniz.

İşsizlik maaşı alırken sağlık hizmeti, güvencesi nasıl oluyor ?

İşsizlik maaşı almış olduğunuz süre boyunca genel sağlık sigortası primleriniz İşkur tarafından ödenir. Bu süre boyunca hem işsizlik ödeneği alan kişi hem de bu kişiden yararlananlar aktif olarak SGK’dan yararlanır.


8 Yorum
 1. Fatih Enes Taşkın

  Merhaba Ömer bey 2018 yılında üç ay sigortalı çalıştım daha sonra ailevi sorunlardan ve askerlik durumundan dolayı işe giremedim asgerden 3 ay oldu gelleli bu durumda işsizlik maaşı alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer askerden önceki çalışmanız işsizlik ödeneğine yetiyorsa evet alabilirsiniz. Ama yetmiyorsa alamazsınız. Yani askerden önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigortalı çalışmış olmanız ve son 120 gün de sigortalı çalışmış olmanız gerekiyor.

 2. altan

  merhaba benim iki işyeri gırış çıkış tarıhlerınde 1 gun boşluk var işsizlik maaş almamda sorun olur mu acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son dört ay 120 gün varsa ve son 3 yıl içinde de 600 gün şartını sağlıyorsanız sorun olmaz.

   1. Altan

    İlk işten ayrıldığım şirkette 3 yıllık çalışmışlığım var fakat diğer işyerine giriş tarihimle çıkış tarihim arasında 1 GUN boşluk ve çevremdekiler alamazsın diyor. Son çalıştığım işyeri 21 GUN

    1. Ömer Meriç

     Son 120 günün kesinsitiz olması şartı kaldırıldı hocam en son düzenleme ile. Başvurunuzu yapın siz. Sorun olmaz diye düşünüyorum.

     1. Altan

      Ömer bey teşekkür ederim ama az önce hak edemediniz dıye sms cevap geldı.

     2. Ömer Meriç

      :). Sağlık olsun. Ama bildiğim kadarıyla son düzenlemede alabilirsiniz diye biliyorum. Bence birebir görüşmekte fayda var İşkur ile.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.