İşsizlik Maaşı Hesaplama Tablosu

6

İşsizlik maaşı hesaplama tablosu aracılığı ile alabileceğiniz maaşı kolayca hesaplayabilirsiniz. İşten çıkan çalışanların en büyük güvencelerinden birisi de işsizlik maaşıdır. İşsizlik maaşı için başvuru yapanların en çok merak ettikleri konuların başında ne kadar işsizlik maaşı alacakları ve ne kadar süre ile alacakları konusu gelmektedir ve bu konuda sayfamızdan da yoğun olarak sorular gelmektedir. Hal böyle olunca işsizlik maaşı hesaplamasını kolaylaştırmak adına brütten işsizlik maaşı hesaplama uygulaması oluşturduk ve hizmetinize sunduk

Yazımızın devamındaki ne kadar işsizlik maaşı alırım hesaplama programı ile hesap yapabilirsiniz. Yazının devamında ise  işsizlik maaşı hesaplaması nasıl yapılır, işsizlik maaşı hesaplama kaç ay alınır v.s. gibi konularda bilgi sahibi olabilir ve kafanıza takılan sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. Henüz başvuru yapmadıysanız hemen maaş başvurusu yapmak için https://sgkbilgisi.com/issizlik-maasi-basvurusu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşsizlik maaşı kimler alabilir ?

SSK kapsamında çalışan ve brüt maaşları üzerinden işsizlik primi kesilen yani işsizlik primine tabi olan çalışanlardan kendi isteği ve dışında işten ayrılan ve çıkış tarihinden önceki 3 senelik zaman içerisinde en az 600 günü olan sigortalılar alabilir. . Maaş alma şartları hakkında daha fazla detay için https://sgkbilgisi.com/issizlik-maasi-alma-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

işsizlik maaşı hesaplaması nasıl yapılır ?

İşsizlik maaşı hesaplama formülü aslında çok basit. Hesaplama yapılırken işten ayrıldığınız tarihten önceki son 4 aylık toplam brüt kazancınız yine işten çıkış tarihindeki son 4 aylık toplam prim gün sayısına bölünüyor. Çıkan tutar 30 ile çarpılıyor ( Aylık maaş hesabı için). Bulunan sonucun %40’ı ise aylık alabileceğiniz işsizlik maaşı tutarını veriyor.

Tabi burada dikkat edilmesi gereken ince bir nokta var. Alınabilecek en yüksek işsizlik maaşı maaş bağlanma tarihinde geçerli olan brüt asgari ücretin %80’ini geçemiyor. Örneğin 2020 yılında brüt asgari ücret 2943 TL olduğundan aylık olarak alınabilecek en yüksek işsizlik maaşı %80’i olan 2354,40 TL yi geçemiyor. Alabileceğiniz en yüksek güncel işsizlik ödeneği tutarları için https://sgkbilgisi.com/issizlik-maasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşsizlik ödeneği hesaplama formülü

1 aylık işsizlik ödeneği için formül kısaca şu şekildedir: işten çıkış tarihinden önceki “Son 4 aylık brüt kazanç toplamı/son 4 aylık gün sayısı*40/100*30= alınacak net maaş tutarı. “

İşsizlik maaşı brüt ücretin yüzde kaçı ?

Yukarıda hesaplama kısmında da belirtildiği üzere işsizlik ödeneği son 4 aylık brüt maaşın gün sayısına bölünmesi sonucu bulunan tutarın %40’ıdır. En yüksek işsizlik maaşı asgari ücretin brütünün %80’inden çok olamaz.

İşsizlik maaşı hesaplama örnek

Ali 15 Mayıs 2020 tarihinde işten çıkarılmıştır. Mayıs ayından önceki son 4 aylık brüt kazanç ve gün toplamı aşağıdaki gibidir;

 • 2020 Ocak brüt kazanç 3000,00 TL toplam gün sayısı 30,
 • 2020 Şubat brüt kazanç 3220 TL toplam gün sayısı 27,
 • 2020 Mart brüt kazanç 3150,00 TL toplam gün sayısı 30,
 • 2020 Nisan brüt kazanç 3400 TL toplam gün sayısı 29,

Son 4 aylık toplam brüt kazanç 12.770,00 TL iken toplam gün sayısı ise 116. Buna göre Ali’nin alabileceği işsizlik maaşı aylık olarak 12.770/116×30 x%40= 1321000 TL olacaktır.

Ne kadar işsizlik maaşı alırım ?

Tabloda işten çıkış tarihinizdeki son 4 aylık brüt kazanç toplamınızı ve yine işten ayrılmadan önceki son 4 aylık prim gün sayısı toplamını yazmanız alınabilecek maaş tutarını hesaplamak için yeterli olacaktır. Tablo aracılığı ile işsizlik maaşı hesaplama excel uygulamasına gerek olmadan kolayca hesap yapabilirsiniz.

İşsizlik maaşı hakkında sık sorulan sorular ve cevaplarına ulaşmak için hemen https://sgkbilgisi.com/issizlik-maasi-hakkinda-soru-ve-cevaplar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İŞKUR işsizlik maaşı SORGULAMA Telefon numarası

İşsizlik ödeneğini e-devlet üzerinden sorgulayabileceğiniz gibi telefonla arayarak da sorgulayabilirsiniz. Telefonuzdan Alo-170 hattını 7/24 arayabilir ve işsizlik ödeneğiniz hakkındaki son durumu öğrenebilirsiniz.

İşsizlik maaşı kaç ay ödenir ?

Ödenek en az 6 ay süre ile ödenir. Eğer son 3 sene içindeki gün sayınız 900 günden fazla ise 8 ay, 1080 günden fazla ise 10 ay ödenir.

İşsizlik maaşı tavanı ne kadar ?

Tavan için ödenecek en yüksek tutar güncel brüt asgari ücretin %80’inden fazla olamamakta. 2020 için tavan tutar 2354,40 TL’dir.

İşsizlik maaşı başvuru formu örneği

Başvuru için en kolay yöntem e-devlet ya da İşkur sayfası üzerinden online başvurudur. Eğer yine de başvuru formu ile başvuru yapacaksanız başvuru formunu indirmek ve gerekli diğer evrakları öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/issizlik-maasi-icin-gerekli-evraklar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşsizlik maaşı hesaba yatar mı ?

Normal şartlarda ödenek PTT kanalı ile ödenmekte. Ancak son getirilen düzenleme ile iban numarasını kaydedenlerin maaşları banka hesaplarına gönderilmekte. İşkur anasayfası üzerinden iş arayan girişini e-devlet ile yaparak anasayfada hesap tanımlaması yapabilirsiniz.

İşsizlik maaşı konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

6 Yorum
 1. altan

  merhaba benim iki işyeri gırış çıkış tarıhlerınde 1 gun boşluk var işsizlik maaş almamda sorun olur mu acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son dört ay 120 gün varsa ve son 3 yıl içinde de 600 gün şartını sağlıyorsanız sorun olmaz.

   1. Altan

    İlk işten ayrıldığım şirkette 3 yıllık çalışmışlığım var fakat diğer işyerine giriş tarihimle çıkış tarihim arasında 1 GUN boşluk ve çevremdekiler alamazsın diyor. Son çalıştığım işyeri 21 GUN

    1. Ömer Meriç

     Son 120 günün kesinsitiz olması şartı kaldırıldı hocam en son düzenleme ile. Başvurunuzu yapın siz. Sorun olmaz diye düşünüyorum.

     1. Altan

      Ömer bey teşekkür ederim ama az önce hak edemediniz dıye sms cevap geldı.

     2. Ömer Meriç

      :). Sağlık olsun. Ama bildiğim kadarıyla son düzenlemede alabilirsiniz diye biliyorum. Bence birebir görüşmekte fayda var İşkur ile.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.