Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
DMCA.com Protection Status
Güncel Haberler

İşsizlik Maaşı Hesaplama Programı


İşten çıkan çalışanların en büyük güvencelerinden birisi de işsizlik maaşıdır. İşsizlik maaşı alma şartları başlıklı yazımızda işsizlik maaşı konusunda merak edilen tüm soruların cevabını vermiştik. İşsizlik maaşı için başvuru yapanların en çok merak ettikleri konuların başında ne kadar işsizlik maaşı alacakları ve ne kadar süre ile alacakları konusu gelmektedir ve bu konuda sayfamızdan da yoğun olarak sorular gelmektedir. Hal böyle olunca işsizlik maaşı hesaplamasını kolaylaştırmak adına brütten işsizlik maaşı hesaplama uygulaması oluşturduk ve hizmetinize sunduk. Aşağıdaki ne kadar işsizlik maaşı alırım hesaplama programı ile hesap yapabilirsiniz. Yazının devamında ise işsizlik maaşı hesaplaması nasıl yapılır, işsizlik maaşı hesaplama kaç ay alınır v.s. gibi konularda bilgi sahibi olabilir ve kafanıza takılan sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz.

Tabloda işten çıkış tarihinizdeki son 4 aylık brüt kazanç toplamınızı ve yine işten ayrılmadan önceki son 4 aylık prim gün sayısı toplamını yazmanız alınabilecek maaş tutarını hesaplamak için yeterli olacaktır. Tablo aracılığı ile işsizlik maaşı hesaplama excel uygulamasına gerek olmadan kolayca hesap yapabilirsiniz.


İşsizlik maaşı hesaplaması nasıl yapılır ?

İşsizlik maaşı hesaplama formülü aslında çok basit. Hesaplama yapılırken işten ayrıldığınız tarihten önceki son 4 aylık toplam brüt kazancınız yine işten çıkış tarihindeki son 4 aylık toplam prim gün sayısına bölünüyor. Çıkan tutar 30 ile çarpılıyor ( Aylık maaş hesabı için). Bulunan sonucun %40’ı ise aylık alabileceğiniz işsizlik maaşı tutarını veriyor. Tabi burada dikkat edilmesi gereken ince bir nokta var. Alınabilecek en yüksek işsizlik maaşı maaş bağlanma tarihinde geçerli olan brüt asgari ücretin %80’ini geçemiyor. Örneğin 2018 yılında brüt asgari ücret 2029,50 TL olduğundan aylık olarak alınabilecek en yüksek işsizlik maaşı %80’i olan 1623,60 TL yi geçemiyor.

işsizlik maaşı hesaplama örneği

Ali 15 Ekim 2018 tarihinde işten çıkarılmıştır. Ekim ayından önceki son 4 aylık brüt kazanç ve gün toplamı aşağıdaki gibidir;

  • 2018 Eylül brüt kazanç 2400,00 TL toplam gün sayısı 30
  • 2018 Ağustos brüt kazanç 2210,00 TL toplam gün sayısı 27
  • 2018 Temmuz brüt kazanç 2612,00 TL toplam gün sayısı 30
  • 2018 Haziran brüt kazanç 3400 TL toplam gün sayısı 29

Son 4 aylık toplam brüt kazanç 10622 TL iken toplam gün sayısı ise 116. Buna göre Ali’nin alabileceği işsizlik maaşı aylık olarak 10622/116×30 x%40= 1098,00 TL olacaktır.

İşsizlik maaşı hesaplama edevlet sisteminden yapılır mı?

İşsizlik maaşı hesaplama e devlet sisteminden yapılamamaktadır. Sadece maaş bağlandıktan sonra işsizlik maaşı sorgulaması yaparak ne kadar maaş bağlandığı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Askerlik sonrası işsizlik maaşı hesaplaması nasıl yapılır ?

Askerden sonra işsizlik maaşı hesaplaması hep kafa karışıklığı yaratan konulardan birisi olmuştur. İşten çıkar çıkmaz askere gittiyseniz askerlik dönüşünden sonra işsizlik maaşına başvurabilir ve maaş alabilirsiniz. Bu durumda geriye dönük işsizlik maaşı hesaplaması yapılır ve en son çıkış aldığınız tarihten önceki brüt kazancınız esas alınarak hesaplama yapılır. Askerlik dönüşü işsizlik maaşı alma hesaplamasını yukarıdaki program aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz.

İşsizlik maaşı kaç ay alınır hesaplaması nasıl yapılır ?

İşsizlik maaşı alabileceğiniz süre işten ayrıldığınız tarihten önceki son 3 yıl içerisindeki prim gününe göre belirleniyor. Buna göre işten çıktığınız tarihten önceki son 3 yıl içerisinde;

  • En az 600 gün sigortanız varsa 6 ay (180 gün süre),
  • En az 900 gün varsa 8 ay (240 gün süre),
  • En az 1080 gün varsa 10 ay (300 gün)

işsizlik maaşı alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı hesaplama brüt maaştan mı yapılır ?

İşsizlik maaşı hesaplama nasıl olur brütten mi yapılır netten mi sorusu bu ara sıklıkla sorulmakta. Primleri asgari ücret üzerinde yatanlar ile asgari ücretlinin işsizlik maaşı hesaplaması brüt maaş üzerinden yapılıyor. Net maaş üzerinden değil.

İşsizlik maaşı alabilirmiyim hesaplama

Maaştan yararlanabilmeniz için işten kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında bir SGK işten çıkış kodu ile çıkışınızın verilmiş olması gerekiyor. Ayrıca işten çıktığınız tarihten önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün olması ve bunun yanında da son 4 ay kesintisiz çalışmış olmanız gerekiyor. Rapor süreleri kesinti olarak değerlendirilmiyor.

İşsizlik maaşı konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. 
SORU SOR/GÖRÜŞÜNÜ PAYLAŞ