İşsizlik Maaşı İçin Gerekli Evraklar 2019

0

İşsizlik maaşı için gerekli evrakların neler olduğu maaşa başvuracaklar tarafından cevabı merak edilen konuların başında geliyor. İşsizlik maaşı diğer adı ile işsizlik ödeneği alabilmek için Kanunda belirlenen şartları sağlamanız ve İŞKUR’a da işsizlik maaşı başvurusu yapmanız gerekiyor.

Başvuru yapmadığınızda maaş otomatik bağlanmıyor. İşsizlik maaşı başvurusu için gerekli belgeler ile başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Bu yazımızda 2019 işsizlik maaşı başvurusunda istenen belgeler nelerdir, işsizlik maaşı alma şartları 2019 ve işsizlik maaşı nasıl alınır v.s. gibi konularda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Gerekli evraklara geçmeden önce işsizlik ödeneği hakkında ayrıntılı şartlara göz atmak için hemen https://sgkbilgisi.com/issizlik-maasi-alma-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşsizlik ödeneği başvurusu

İşsizlik ödeneğinde olmazsa olmaz koşul kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında işten ayrılmanızdır. Tabi bu durumun bazı istisnaları var. Askerlik, sağlık problemleri, işin sona ermesi v.s. gibi sebeplerle işten çıkanlar da işsizlik maaşı alabilmekte. Bunun yanında işsizlik maaşı alma şartları ise işten çıkış tarihinden önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün sigortanızın olması gerekiyor.

Maaşa başvuruyu nasıl yapabileceğiniz konusunda adım adım bilgi için hemen https://sgkbilgisi.com/issizlik-maasi-basvurusu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kendi istegimle işten ayrılırsam işsizlik maaşı alabilir miyim 2019 ?

Maalesef kendi isteği ile çıkanlara bu ödenek ödenmemektedir. Bazı istisnai durumlar vardır. Örneğin askerlik, sağlık problemleri v.s. Bunlar hariçtir. Onun haricinde de yukarıda sayılan işsizlik maaşı kriterlerini sağlamanız gerekiyor.

Ayrıntılı bilgi için hemen https://sgkbilgisi.com/kendi-istegiyle-isten-ayrilan-tazminat-alabilir-mi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşsizlik maaşı kaç ay alınır 2019

İş çıkış zamanından önceki son 3 sene içinde;

  • En az 600 gün ssk varsa 6 ay,
  • 900 gün varsa 8 ay,
  • 1080 gün varsa 10 ay alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı başvurusu için gerekli evraklar

Başvuruda aslında İŞKUR sizden hiçbir belge istemez. İşten ayrılış bildirgenizin işveren tarafından verilmesi yeterlidir. İŞKUR çıkışı zaten elektronik ortamda görüyor. Başvurunuzu e devlet issizlik maasi başvuru sisteminden yaptığınızda ayrıca İŞKUR’a bir belge vermeniz gerekmez. Eğer başvurunuzu İŞKUR Müdürlüklerine yapacaksanız işsizlik maaşı başvuru formu ve kimlik fotokopiniz başvuru için yeterli olacaktır. Zaten form İŞKUR tarafından size verilecektir.

Ödeneğin bir sonraki ayin 5. günü ptt’den ödenecektir

E devlet sisteminde işsizlik ödeneği sorgulaması yaptıktan sonra yukarıdaki gibi bir uyarı ile karşılaşabilirsiniz. Bu sonucu aldıktan sonraki ayın 5’inde PTT’ye giderek ödemenizi alabilirsiniz.

Ne kadar maaş alacaksınız. Hemen hesaplama tablosundan hesaplamak için https://sgkbilgisi.com/issizlik-maasi-hesaplama-programi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşsizlik maaşı için gerekli evraklar 2020

01 Ocak 2020 tarihi ve ya sonrasında çıkacaklar için de gerekli olan evraklar ve işsizlik ödeneği alma koşulları yukarıda belirtildiği gibi olacak ve bir değişiklik olmayacaktır. Değişiklik olması durumunda sayfamızda güncelleme sağlanacaktır.

İşsizlik maaşı hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.