İşsizlik Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

2

İşsizlik maaşı başvurusu için gerekli evrakların neler olduğu maaşa başvuracaklar tarafından cevabı merak edilen konuların başında geliyor. İşsizlik maaşı diğer adı ile işsizlik ödeneği alabilmek için Kanunda belirlenen şartları sağlamanız ve İŞKUR’a da işsizlik maaşı başvurusu yapmanız gerekiyor.

Başvuru yapmadığınızda maaş otomatik bağlanmıyor. İşsizlik maaşı başvurusu için gerekli belgeler ile başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Bu yazımızda  işsizlik maaşı başvurusunda istenen belgeler nelerdir, işsizlik maaşı alma şartları  ve işsizlik maaşı nasıl alınır v.s. gibi konularda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İşsizlik maaşı nasıl alınır ?

İşsizlik ödeneğinde olmazsa olmaz koşul kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında işten ayrılmanızdır. Tabi bu durumun bazı istisnaları var. Askerlik, sağlık problemleri, işin sona ermesi v.s. gibi sebeplerle işten çıkanlar da işsizlik maaşı alabilmekte.Bunun yanında işsizlik maaşı alma şartları ise işten çıkış tarihinden önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün sigortanızın olması gerekiyor.Gerekli evraklara geçmeden önce işsizlik ödeneği hakkında ayrıntılı şartlara göz atmak için hemen https://sgkbilgisi.com/issizlik-maasi-alma-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşsizlik maaşı için işyerinden alınacak belge ?

E-devlet üzerinden online başvuruda işyerinden herhangi bir belge alıp ibraz etmeniz gerekmez. Ancak bazı durumlarda özellikle işten ayrılış nedeninin değiştirildiği durumlarda İşkur güncel işten ayrılış kodunu göremeyebilmekte ve işyerinden işten çıkış bildirgesi isteyebilmekte. Bu yüzden eğer başvuruyu e-devletten yapmayacaksanız yani elden yapacaksanız çıkış bildirgeniz ile birlikte İşkur’a müraacat etmenizde yarar olacaktır.

İşsizlik maaşı başvuru formu örneği

Maaşa başvuruyu e-devlet üzerinden online olarak yapabilirsiniz. Nasıl yapabileceğiniz konusunda adım adım bilgi için hemen https://sgkbilgisi.com/issizlik-maasi-basvurusu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Bu sayfamızdan ayrıca işsizlik ödeneği başvuru formu örneğini de indirebilirsiniz. 

İşsizlik ödeneği başvuru sorgulama

Başvurunuz sonucunda işsizlik ödeneğinizin bağlanıp bağlanmadığını, ödenek alacağınız tarihi ve ödeme tutarını e-devletten sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Ne kadar ve ne zaman ödeme alacağınız konusunda ayrıntıları öğrenmek ve e-devlet şifreniz ile sorgulama yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-odemesi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kendi istegimle işten ayrılırsam işsizlik maaşı alabilir miyim ?

Maalesef kendi isteği ile çıkanlara bu ödenek ödenmemektedir. Bazı istisnai durumlar vardır. Örneğin askerlik, sağlık problemleri v.s. Bunlar hariçtir. Onun haricinde de yukarıda sayılan işsizlik maaşı kriterlerini sağlamanız gerekiyor.

Ayrıntılı bilgi için hemen https://sgkbilgisi.com/kendi-istegiyle-isten-ayrilan-tazminat-alabilir-mi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşsizlik maaşı kaç ay alınır ?

İş çıkış zamanından önceki son 3 sene içinde;

 • En az 600 gün ssk varsa 6 ay,
 • 900 gün varsa 8 ay,
 • 1080 gün varsa 10 ay alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı hesaplama

Ödenek hesaplaması işten ayrılış tarihinden önceki son 4 aylık brüt kazanç toplamının son 4 ayın toplam gün sayısına bölünmesi suretiyle bulunan sonucun %40’ı üzerinden yapılır. En yüksek işsizlik maaşı brüt asgari ücretin %80’inden fazla olamaz. Hesaplama programımız aracılığı ile hesaplama yapmak ve ne kadar ödenek alabileceğinizi hesaplamak için https://sgkbilgisi.com/issizlik-maasi-hesaplama-programi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşsizlik maaşı ne kadar ?

Asgari ücret üzerinden ödenen en düşük ve en yüksek güncel işsizlik ödeneği tutarlarına göz atmak için https://sgkbilgisi.com/issizlik-maasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşsizlik maaşı için gerekli evraklar ?

Başvuruda aslında İŞKUR sizden hiçbir belge istemez. İşten ayrılış bildirgenizin işveren tarafından verilmesi yeterlidir. İŞKUR çıkışı zaten elektronik ortamda görüyor. Başvurunuzu e devlet issizlik maasi başvuru sisteminden yaptığınızda ayrıca İŞKUR’a bir belge vermeniz gerekmez. Eğer başvurunuzu İŞKUR Müdürlüklerine yapacaksanız işsizlik maaşı başvuru formu ve kimlik fotokopiniz başvuru için yeterli olacaktır. Zaten form İŞKUR tarafından size verilecektir.

Ödeneğin bir sonraki ayin 5. günü ptt’den ödenecektir

E devlet sisteminde işsizlik ödeneği sorgulaması yaptıktan sonra yukarıdaki gibi bir uyarı ile karşılaşabilirsiniz. Bu sonucu aldıktan sonraki ayın 5’inde PTT’ye giderek ödemenizi alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

2 Yorum
 1. Mrymrkn

  Merhaba, 0cak 2016 yılında şirket küçülmeye gittiği için tazminat ile çıkış oldu. 8 ay işsizlik maaşı hak kazandım. 6 ay sonra iş buldum. 3. Buçuk yıl çalıştım. Mart 1 iti bari ile isten ayrıldım. Kalan işsizlik maasimi talep edebilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır kalan işsizlik maaşını talep edemezsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.