Ölen İşçi İçin Yapılması Gerekenler

4

Ölen işçi için yapılması gerekenler kafa karıştırıcı olabilmekte. Sigortalı iken vefat eden işçilerin sigorta bildirim, tazminat işlemleri v.s. konusunda tam olarak ne gibi işlemler yapılacağı hususunda işverenler zorluk yaşamakta ve bize bu konuda sıklıkla sorular sorulmaktadır. Biz de işçinin ölümü halinde yapılacak işlemler konusunu tek başlık altında değerlendirmek istedik.

Bu yazımızda vefat eden bir işçi için SGK’ya bildirim işlemleri, tazminat hakları ve yapılması gereken her şey hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

İşçinin ölümü halinde yapılacak işlemler

Ölüm halinde yapılacak birçok işlem bulunmaktadır. Bunların hepsini ayrı başlıklar halinde ve ayrıntılı olarak anlattık. Tabi ki işyeri ve ya işçinin durumuna ve vefat nedenine göre yapılacak işlemler değişebilir ya da bunlara ilave olarak yapmanız gerekenler olabilir. Temel olarak yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir.

İşçinin ölümü halinde sgk ya bildirim

Öncelikle yapılması gereken ilk işlem ölüm tarihi itibariyle sigorta çıkışını yapmak. Vefat eden işçinin işten çıkış bildirimini en geç ölüm tarihini takip eden 10.güne kadar yapmanız gerekiyor. Ölen sigortalının SGK işten çıkış kodu 10-Ölüm”ayrılış kodu ile verilmelidir. İşten ayrılış bildirgesini verdikten sora sıra varsa işçinin kıdem tazminatı hesaplaması ve diğer alacakların hesaplamasına geliyor. İşten çıkış işlemlerinin nasıl yapacağınız konusunda detaylar için https://sgkbilgisi.com/isten-ayrilis-bildirgesi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölen işçiye kıdem tazminatı ödenir mi ?

Ölüm halinde vefat eden işçinin hak sahiplerine diğer adı ile kanuni veraselerine kıdem tazminatı ödenebilmesi için işçinin vefat tarihinden önceki son 1 yıl kesintisiz çalışmış olması gerekiyor. Eğer çalışma 1 yıldan az ise tazminat ödenmez. Ölüm durumunda tazminat ödenmesi zorunludur.

İşçi ölüm tazminatı hesaplasında işçinin son brüt kazancı esas alınır ve işyerindeki toplam çalışma süresi ile orantılı olarak hakedilen kıdem tazminatı hesaplanır. İşçinin son brüt kazancını yazının altındaki yorum bölümünden yazmanız halinde ödenmesi gereken kıdem tazminatı tutarını hesaplayabiliriz. 

Ölen işçi adına ne kadar tazminat ödenmesi gerekiyor ? Program aracılığı ile hesaplamak için hemen https://sgkbilgisi.com/kidem-tazminati-hesaplama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölen işçinin kıdem tazminatı kime ödenir ?

Sigortalının vefatı halinde tazminat ödemesi kanuni veraselerine ödenmesi gerekir. Bunun için mahkeme kararı ile vasi olarak tanınmış olması gerekir. Veraset ilamını istemeniz gerekir yani.

Ölen işçiye ihbar tazminati ödenir mi ?

Ölüm halinde ihbar tazminatı geçerli değil. İhbar tazminatı ödenmez.

Ölen işçinin maaş ödemesi

Ölen işçinin maaş alacakları varsa kanuni hak sahiplerine ödenmesi gerekir.

Kullanılmayan yıllık izin sürelerine ait ödeme

İşveren vefat eden işçinin varsa kullanmadığı yıllık izin sürelerine ilişkin ödemeleri de hak sahiplerine yapması gerekiyor. Kullanılmayan yıllık izin sürelerine ilişkin ne kadar ödeme yapılacağını hesaplamak için https://sgkbilgisi.com/yillik-izin-ucreti-hesaplama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş kazası sonucu ölümde yapılması gerekenler

Eğer sigortalı iş kazası sonucu vefat ettiyse SGK işten çıkış kodunun “11-İş Kazası Sonucu Ölüm” kodu ile verilmesi gerekiyor. Ayrıca iş kazası oluş tarihinden itibaren en geç 3 iş günü içerisinde iş kazası bildirimini de elektronik ortamda yapmanız gerekiyor. İş kazası bildirimi yapmak için hemen https://sgkbilgisi.com/is-kazasi-bildirimi-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bildiğiniz üzere iş kazası sonucu vefat eden işçilerin hak sahiplerine 1 günlük sigortası olsa bile sürekli iş göremezlik geliri bağlanmaktadır. Bu hususun göz ardı edilmemesi ve hak sahiplerinin bu konuda bilgilendirilmesi iyi olacaktır.

Raporlu iken vefat eden işçiye rapor parası ödenir mi?

Hastalık, iş kazası, meslek hastalığı ya da doğum iznindeyken ölen işçilerin hak sahiplerine ölüm tarihini takip eden 9. güne kadar olan rapor parası ödemeleri yapılır. Bunun için işverenin ölüm nedeni ile işçinin çıkışını yaparak ölüm tarihine kadar olan kısım için çalışmazlık bildirimi yapması gerekmektedir.

Ölüm halinde işçi hakkında yapılacak işlemler konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

4 Yorum
 1. haşim ayartürk

  4 ay hizmet süresi olan işçinin vefat etmesi halindeki işverenin sorumlulukları nelerdir.asgari ücretli emekli çalışandı.ölüm tazminatı ve cenaze yardımı ne kadar ödenmelidir.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 4 aylık çalışan için tazminat ödemeniz gerekmez. Ayrıca cenaze yardımı da SGK tarafından ödenir. Siz sadece çıkışını verin.

 2. fatma

  merhaba;2008 den beri çalışan bir personel son iki yıldır süreli ücretsiz izinli kanser hastası ve vefat etti..tazminat ödenirmi hangi evraklar istenmeli kimin hesabına ödeme yapmalı işleyiş nasıl olucak

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet tazminat ödenmesi gerekiyor. Tazminat ödemesi varsa eşine ve çocuklarına ödenmeli. Ödeme için veraset ilamı istemeniz gerekiyor sanırım. Haricinde hangi belgeler gerekli ben de bilmiyorum.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.