Ölen İşçi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

Ölen işçi için yapılması gerekenler kafa karıştırıcı olabilmekte. Sigortalı iken vefat eden işçilerin sigorta bildirim, tazminat işlemleri v.s. konusunda tam olarak ne gibi işlemler yapılacağı hususunda işverenler zorluk yaşamakta ve bize bu konuda sıklıkla sorular sorulmaktadır. Biz de işçinin ölümü halinde yapılacak işlemler konusunu tek başlık altında değerlendirmek istedik.

Bu yazımızda vefat eden bir işçi için SGK’ya ölüm bildirimi nasıl yapılır ve ölen işçinin hakları kısacası vefat eden personel işlemleri konularında tüm bilgileri bulabilirsiniz.

İşçinin ölümü halinde yapılacak işlemler nelerdir ?

Ölüm halinde yapılması gerekenler arasında birçok işlem vardır. Bunların hepsini ayrı başlıklar halinde ve ayrıntılı olarak anlattık. Tabi ki işyeri ve ya işçinin durumuna ve vefat nedenine göre yapılacak işlemler değişebilir ya da bunlara ilave olarak yapmanız gerekenler olabilir. Temel olarak yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir.

İşçinin ölümü halinde Sgk’ya bildirim nasıl yapılır ?

Öncelikle yapılması gereken ilk işlem ölüm tarihi itibariyle sigorta çıkışını yapmak. Vefat eden işçinin işten sgk ölüm bildirimi yani çıkış işleminin en geç ölüm tarihini takip eden 10.güne kadar yapmanız gerekiyor. Ölen işçinin sigorta çıkışı 10-ölüm nedeniyle işten çıkış” kodu ile verilmelidir.

Ölüm nedeni ile işten çıkış kodu ile İşten ayrılış bildirgesini verdikten sora sıra varsa işçinin kıdem tazminatı hesaplaması ve diğer alacakların hesaplamasına geliyor. İşten çıkış işlemlerinin nasıl yapacağınız konusunda detaylar için  işten ayrılış bildirgesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölen işçiye kıdem tazminatı ödenir mi ?

Ölüm halinde kıdem tazminatının vefat eden işçinin hak sahiplerine diğer adı ile kanuni veraselerine ödenebilmesi için işçinin vefat tarihinden önceki son 1 yıl kesintisiz çalışmış olması gerekiyor. Eğer çalışma 1 yıldan az ise tazminat ödenmez. Ölüm durumunda tazminat ödenmesi zorunludur.

Ölen işçinin kıdem tazminatı kime ödenir ?

Gelelim çok sorulan sorulardan birisi olan işçinin ölümü halinde kıdem tazminatı kime ödenir sorusunun cevabına. İşçinin ölümü halinde ölüm tazminatı ödemesi kanuni veraselerine ödenmesi gerekir. Bunun için mahkeme kararı ile vasi olarak tanınmış olması gerekir. Veraset ilamını istemeniz gerekir yani. Ölen işçinin tazminatı veraset ilamından sonra ödenebilir.

Ölüm tazminatı ne kadardır ?

İşçi ölüm tazminatı hesaplasında işçinin son brüt kazancı esas alınır ve işyerindeki toplam çalışma süresi ile orantılı olarak hakedilen kıdem tazminatı hesaplanır. İşçinin son brüt kazancını yazının altındaki yorum bölümünden yazmanız halinde ödenmesi gereken kıdem tazminatı tutarını hesaplayabiliriz. Ölen işçi adına ne kadar tazminat ödenmesi gerekiyor

Ölen işçiye ihbar tazminatı ödenir mi ?

İhbar işçi ya da işverenin Kanunen belirlenen sürelere uymadan çıkış olması durumunda ödenmesi zorunlu olan tazminattır. Ölüm istisna olduğu için ölüm halinde ihbar tazminatı geçerli değil. İhbar tazminatı ödenmez.

Ölen işçinin maaş ödemesi YAPILIR MI ?

Ölen işçinin maaş alacakları varsa kanuni hak sahiplerine ödenmesi gerekir. Bunun verasetnameye göre yapılması gerekir. Eşi sağ ise kalan ödemeler eşi adına da yapılabilir. Ancak ödemenin verasetnameye göre yapılması daha sonra olabilecek karışıklıkların önüne geçmiş olacaktır.

Kullanılmayan yıllık izin sürelerine ait ödeme yapılır mı ?

İşveren vefat eden işçinin varsa kullanmadığı yıllık izin sürelerine ilişkin ödemeleri de hak sahiplerine yapması gerekiyor. Kullanılmayan yıllık izin sürelerine ilişkin ne kadar ödeme yapılacağını hesaplamak için yıllık izin ücreti hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş kazası sonucu ölümde yapılması gerekenler

Eğer sigortalı iş kazası sonucu vefat ettiyse;

 • SGK işten çıkış kodunun “11-İş Kazası Sonucu Ölüm” kodu ile verilmesi gerekiyor.
 • Ayrıca iş kazası oluş tarihinden itibaren en geç 3 iş günü içerisinde iş kazası bildirimini de elektronik ortamda yapmanız gerekiyor.
 • Bildiğiniz üzere iş kazası sonucu vefat eden işçilerin hak sahiplerine 1 günlük sigortası olsa bile sürekli iş göremezlik geliri bağlanmaktadır.
 • Bu hususun göz ardı edilmemesi ve hak sahiplerinin bu konuda bilgilendirilmesi iyi olacaktır.

Raporlu iken vefat eden işçiye rapor parası ödenir mi?

Hastalık, iş kazası, meslek hastalığı ya da doğum iznindeyken ölen işçilerin hak sahiplerine ölüm tarihini takip eden 9. güne kadar olan rapor parası ödemeleri yapılır. Bunun için işverenin ölüm nedeni ile işçinin çıkışını yaparak ölüm tarihine kadar olan kısım için çalışmazlık bildirimi yapması gerekmektedir.

Emekli olmadan vefat eden işçi için yapılması gerekenler nelerdir ?

Emekli olmadan çalışan işçi için uygulanacak olan süreç ve Kanuni haklar aynen yukarıda belirtildiği gibidir. İlave olarak eğer kişinin ssk kapsamında borçlanmalar hariç en az 900 günü varsa hak sahipleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na ölüm aylığı başvurusunda bulunabilirler.

İşverenin ölümü halinde işçi çıkışı nasıl yapılır ?

Yukarıda  ölüm halinde sgk ya bildirim ve işçi için yapılacak işlemler hakkında detaylı bilgi verdik. Tam tersi durumda yani işverenin vefatı halinde de eğer dosya devam edecekse miras yolu ile intikal yapılarak tescil mirasçı adına değiştirilerek aynı dosyadan devam edilebilir.

İşverenin ölümü halinde sgk işlemlerini kısaca şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Sigortalıların işten ayrılış bildirgesi ölüm tarihi itibariyle yapılır.
 • Borçlar ödendikten sonra dosyanın kapatılması için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe verilir.
 • Eğer miras yolu ile intikal olacaksa ölüm tarihinden en geç 3 ay içerisinde işyeri tescil uygulaması üzerinden tescil başvurusunun yapılarak evraklar ile de SGK’ya başvuru yapılması gerekmektedir.
 • İşverenin ölümü halinde ihbar tazminatı ödenmesi gerekmiyor.
 • İşverenin ölümü durumunda kıdem tazminatının ödenmesi gerekir. İşçiler bunu gerekirse Kanuni veraselerden talep edebilir.

İşverenin ölümü halinde işçi çıkışı kodu ne olmalı ?

işyeri ve dosya kapatılacaksa bu durumda işçilerin çıkış işlemlerinin işveren ölüm tarihi itibariyle yapılması gerekir. işverenin ölümü halinde işçi çıkış kodu çıkışlar “18-İşin Sona Ermesi” kodu ile verilebilir. Eğer devam edilecekse zaten mirasçılar tarafından 3 ay içerisinde başvuru yapılmalı ve beyanname verilmelidir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Ölen İşçi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir ?” üzerine 4 yorum
 1. merhaba;2008 den beri çalışan bir personel son iki yıldır süreli ücretsiz izinli kanser hastası ve vefat etti..tazminat ödenirmi hangi evraklar istenmeli kimin hesabına ödeme yapmalı işleyiş nasıl olucak

  Cevapla
  • Merhaba. Evet tazminat ödenmesi gerekiyor. Tazminat ödemesi varsa eşine ve çocuklarına ödenmeli. Ödeme için veraset ilamı istemeniz gerekiyor sanırım. Haricinde hangi belgeler gerekli ben de bilmiyorum.

   Cevapla
 2. 4 ay hizmet süresi olan işçinin vefat etmesi halindeki işverenin sorumlulukları nelerdir.asgari ücretli emekli çalışandı.ölüm tazminatı ve cenaze yardımı ne kadar ödenmelidir.

  Cevapla
  • Merhaba. 4 aylık çalışan için tazminat ödemeniz gerekmez. Ayrıca cenaze yardımı da SGK tarafından ödenir. Siz sadece çıkışını verin.

   Cevapla
Yorum yapın