İşsizlik Maaşı Başvurusu Profil Oluşturma & E Devletten Nasıl Oluşturulur?

İşsizlik maaşı başvurusu profil oluşturma ve işsizlik maaşı başvurusunun nasıl yapılacağı konusu işten ayrılan çalışanların merak ettiği konuların başında gelmekte. İşsizlik maaşı alabilmek için kanunen belirlenen şartların haricinde ayrıca başvuru şartı da aranmaktadır. Başvuru yapılmadığında işsizlik ödeneği bağlanmamaktadır.

İşsizlik ödeneği başvurusu için birden fazla seçenek bulunmaktadır. Bunlar e-devlet üzerinden başvuru, www.iskur.gov.tr üzerinden başvuru ve online yapamayanlar için İşkur Müdürlüklerine form ile başvuru. Tüm başvuru seçenekleri için adım adım başvuruyu nasıl yapabileceğiniz konusunda bu yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

İşsizlik maaşı için nereye başvurulur?

E-devlet üzerinden ya da İşkur sitesi üzerinden yapacağınız işsizlik maaşı başvurusu için e-devlet şifrenizin olması haricinde hiç bir belge istenmez. E-devlet ya da www.iskur.gov.tr adresi üzerinden başvuruyu tamamladıktan sonra da ayrıca İşkur’a belge göndermenize gerek bulunmuyor.

Eğer form ile İşkur Müdürlüğü’ne başvuru yapacaksanız işsizlik maaşı başvuru formu ve gerekli belgeler aşağıda verilmiştir. Online olarak e devlet ya da İşkur üzerinden başvuru yapacaksanız adım adım başvuruyu nasıl yapabileceğiniz konusunda yazımızın devamında bilgi bulabilirsiniz.

İşsizlik maaşı başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?

Eğer online başvuru yapamıyorsanız elden İşkur Müdürlüğüne başvuru yapacaksanız bu durumda işsizlik maaşı başvuru dilekçesi, son çıkmış olduğunuz işyerinden almış olduğunuz sigortalı işten ayrılış bildirgesi ve kimlik fotokopisini vermeniz gerekiyor. İşsizlik maaşı başvuru formu örneği ve gerekli diğer belgeleri indirmek için hemen işsizlik maaşı için gerekli evraklar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E devlet profil oluşturma, işsizlik ödeneği başvurusu

E devlet üzerinden işsizlik ödeneği başvurusu için lütfen adım adım aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle e-devlet işsizlik maaşı başvurusu bağlantısına giriş sağlayın.
 • Bu menüye giriş sağladıktan sonra karşınıza “BİLGİLENDİRME, HAKLAR VE YÜKÜMLÜLÜKLER” başlıklı bir kısım gelecek.
 • En alttaki “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum, anladım ve kabul ediyorum” kutucuğunu işaretleyin. İşaretleme yaptıktan sonra DEVAM ET seçeneğine tıklayın.
 • Bu aşamadan sonra karşınıza Başvuru FORMU kısmı gelecek. Burada yer alan SSK Sicil No kısmına son çalıştığınız işyerinin 7 haneli SSK sicil numarasını yazmanız gerekiyor. Son çalıştığınız işyerinin ssk sicil numarasını bilmiyorsanız e devlet sisteminde https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu menüsüne giriş yapın. Hizmet dökümü açıldıktan sonra en altta son çalıştığınız işyerinin sicil numarası İşyeri No menüsü altında yazıyor olacaktır. Bu numarayı yazın.
 • Daha sonra İl-İlçe kısmında son çıkış yaptığınız işyerinin bağlı olduğu İli ve İlçeyi seçiniz.
 • İşten ayrılış tarihi kısmına işten çıkış tarihini tam olarak yazınız.
 • Bilgileri girdikten sonra BAŞVUR kısmını tıklayınız.
 • Eğer başvuru bilgilerinde ve İşkur kullanıcı profilinizde bir eksik yoksa Başvuru yapılmıştır diye uyarı verecek ve böylece başvuru işlemi tamamlanacaktır. Ancak İşkur Kullanıcı Profiliniz yoksa ya da iş arama kısmı aktif değilse bu durumda “Kişinin işkur Kaydı var fakat profil oluşturması gerekir.Lütfen Profilinizi Oluşturunuz Öyle deneyiniz.” uyarısı ile karşılaşacaksınız.

Bu durumda eğer yoksa yeni bir İşkur profili diğer adı ile İşkur kullanıcı kaydı oluşturmanız, mevcut kullanıcı adınız varsa iş arama durumunu aktif hale getirmeniz gerekiyor. Bunu nasıl yapabileceğiniz konusunda yazımızın devamında bilgi verilmiştir.

Ne kadar maaş alacaksınız? Brüt maaşınız üzerinden alacağınız işsizlik maaşını hesaplamak için hemen  işsizlik maaşı hesaplama programı sayfamızı ziyaret edin.

İşsizlik maaşı başvurusu profil oluşturma

İşsizlik maaşı başvurusu için diğer bir seçenek de www.iskur.gov.tr üzerinden kendi kişisel sayfanız üzerinden başvuru yapmak. İşsizlik ödeneği profil oluşturma işlemi e devlet üzerinden başvuruya nazaran biraz daha kolaydır. İşkur kullanıcı sayfasına giriş, işsizlik maaşı için profil oluşturma ve buradan işsizlik ödeneği başvurusu için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz.

 • İşkurda profil oluşturmak için Öncelikle işsizlik maaşı profil oluşturma bağlantısını kullanarak ya da www.iskur.gov.tr adresinde yer alan İş Arayan Girişi menüsünü tıklayarak kullanıcı ana sayfa giriş ekranına geliniz.
 • Eğer daha önceden almış olduğunuz bir kullanıcı şifreniz varsa T.C. numarası ve şifrenizi yazarak sisteme giriş sağlayabilirsiniz. Daha önce almadıysanız ya da şifrenizi unuttuysanız e devlet ile giriş kısmından e devlet bilgileriniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz.
 • Sisteme giriş sağladıktan sonra ana sayfada İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Başvurusu seçeneğini göreceksiniz. Burayı tıklayın ve BİLGİLENDİRME, HAKLAR VE YÜKÜMLÜLÜKLER kısmını okuyup anladım diye işaretledikten sonra devam edin.
 • Bu işlemden sonra karşınıza son başvuru ekranı gelecek. Burada Çalışmanın Sona Erdiği Tarih kısmından işten çıkış tarihinizi yazın. Adres bilgileriniz güncel değilse bu bilgileri güncelleyin.
 • Güncelleme işleminden sonra en altta yer alan İLERİ butonuna tıklayın. Açılan sayfada İl ve İlçe bilgilerini doldurun ve KAYDET’e basın.
 • Eğer Bilgileriniz tamam ise başvuru başarıyla tamamlanacaktır. Değilse İş arayan profiline sahip değilsiniz. Nedeni : Profil oluşturulmamış uyarısı ile karşılaşacaksınız. Bu durumun çözümü ise aşağıda anlatılmıştır.
 • Aşağıdaki şekilde güncelleme yaptıktan sonra yeniden aynı aşamaları takip ederek başvuruyu tamamlayabilirsiniz.

Kişinin işkur kaydı var fakat profil oluşturması gerekir ne demek?

E devlet üzerinden yapılan başvuruda “Kişinin işkur Kaydı var fakat profil oluşturması gerekir. Lütfen Profilinizi Oluşturunuz Öyle deneyiniz.” uyarısı ile ya da İşkur sitesi üzerinden yapılan başvuruda İş arayan profiline sahip değilsiniz. Nedeni : Profil oluşturulmamış uyarısı ile karşılaşıyorsanız yapmanız gereken çok basit. Durumu düzeltmek için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle eğer yoksa İşkur üyelik giriş sayfası adresinden ya da www.iskur.gov.tr adresinde yer alan İş Arayan Girişi kısmından e devlet şifreniz ile giriş yaparak kullanıcı sayfası oluşturun.
 • Mevcut bir profiliniz varsa direkt olarak kullanıcı adı ya da e devlet ile sisteme giriş yapın.
 • İşkur kullanıcı sayfasında Özgeçmiş-Kişisel Bilgiler-İş Arama Statüsü-Düzenle-Aktif-Kaydet diyerek profil oluşturma işlemini tamamlayın.

E-devlet işkur profil oluşturma işlemi yaptıktan sonra tekrar e devlet ya da İşkur üzerinden yukarıda belirtilen adımları takip ederek başvuruyu tamamlayabilirsiniz. İşkur profiliniz yoksa oluşturmak ve nasıl giriş yapıldığını öğrenmek için hemen işkur profil oluşturma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E devlet işsizlik maaşı sorgulaması nasıl yapılır?

Başvuruyu yaptıktan sonra eğer gerekli şartlar sağlanıyorsa işsizlik ödeneği takip eden ayın 5’inden itibaren bağlanacaktır. Maaş ödemeleri her ayın 5’inde PTT’ye gönderilmektedir. Maaş hakkı kazanan kişi maaşını her ayın 5’inden sonra Türkiye genelinde herhangi bir PTT şubesinden alabilecektir. İşsizlik maaşı başvuru sonucu sorgulaması e devletten kolayca yapılabilir. Sorgulama işlemini işsizlik ödeneği sorgulama bağlantısını kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

İşsizlik maaşı iban tanımlaması nasıl yapılır? 

İşsizlik maaşınızın banka hesabınıza aktarılabilmesi için iban numarası tanımlamanız gerekmektedir. İban numarası tanımlamasını size özel İşkur profil sayfanıza giriş yaparak kolayca yapabilirsiniz. Profil oluşturma ve giriş işlemleri hakkında detaylar yukarıda verilmiştir. İşsizlik ödeneği hesap tanımlaması için;

 • İşkur iş arayan girişi adresinden İşkur kullanıcı adı ve şifreniz ya da e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • E-devlet ile giriş yaptıktan sonra sayfanın en üstünde ” IBAN Bilgilerinizi Girmek veya Güncellemek için Tıklayınız.” kısmını göreceksiniz. Burayı tıklayın.
 • En altta yer alan IBAN kutucuğuna 26 haneden oluşan ve TR ile başlayan İban numaranızı eksiksiz ve aralarında boşluk olmadan yazdıktan sonra İban KAYDET demeniz yeterli olacaktır. Böylece işsizlik ödeneğiniz takip eden ayın 5’inde banka hesabınıza gönderilecektir.
 • Eğer daha önce tanımlı olan İban numaranızı değiştirecekseniz bu durumda İBAN SİL diyerek yenisini yazıp tekrar İBAN KAYDET demeniz gerekmekte.
İşsizlik maaşı kimler alabilir ?

İşsizlik maaşını 4a eski adı ile ssk kapsamında çalışan, işsizlik priminden muaf olmayan, işten çıkış tarihinden önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigortası olan ve işten çıkışın işveren tarafından verildiği yani kendi isteği ile ayrılmayan herkes alabilir.

İŞKUR profil oluşturmak ne demek?

İşkur’da yapacağınız tüm maaş ve ödenek başvuruları için İşkur’a kullanıcı kaydı oluşturmanız ve kişisel bilgiler, eğitimler gibi bilgileri tamamlamanız gerekmektedir. Yapılan bu işlem e devlette profil oluşturma olarak tanımlanmaktadır.

İŞKUR profil nasıl aktif edilir?

İşkur işsizlik ödeneği, iş başvurusu ve tüm programlara başvuru için iş arama durumunuzun “Aktif” olması gerekmektedir. İşkur profil sayfanızda sırasıyla Özgeçmiş-Kişisel Bilgiler-İş Arama Statüsü-Düzenle-Aktif-Kaydet adımlarını takip ederek profilinizi aktif duruma getirebilirsiniz. İşkur profil oluşturma e-devletten işkur sayfasına girmek sureti ile de gerçekleştirilebilmektedir.

İŞKUR nasıl pasif olunur?

İşkur profilinizi pasif hale getirebilirsiniz. Bu işlemi İşkur kullanıcı sayfasında Özgeçmiş-Kişisel Bilgiler-İş Arama Statüsü-Düzenle-Pasif-Kaydet seçeneklerini takip ederek yapabilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın