İşkur Profil Oluşturma Ne Demek, Nasıl Oluşturulur, Hatası ve Çözümü

İşkur profil oluşturma konusunda zorlanıyor musunuz ? O zaman tam bir rehber niteliğinde olan bu yazımızı takip ederek adım adım nasıl İşkur profili oluşturulur konusunda detayları bulabilirsiniz. İşkur işsizlik ödeneği alabilmek, iş başvurusu yapmak, kısacası İşkur ile ilgili online işlem yapabilmek için öncelikle İşkur’da kayıtlı kullanıcı adınızın yani İşkur’da profil oluşturmanız gerekiyor. O halde gelin hep beraber İşkur profil nasıl oluşturulur, e-devletten İşkur kaydı nasıl yapılır konusuna adım adım değinelim.

İşkur profil oluşturma ne demek ?

Öncelikle işkur profil oluşturma nedir sorusunun cevabı ile konuya başlayalım. Profil yani size özel sayfa oluşturma anlamına gelir. Profilde özgeçmiş bilgileriniz, iş tecrübeleriniz, iletişim bilgilerini, mezuniyet bilgileriniz gibi hakkınızdaki tüm bilgiler yer alır. Aşağıda adım adım profil oluşturma hakkında detayları bulabilirsiniz.

İşkur profili nasıl oluşturulur ?

Profil oluşturmak oldukça kolaydır. İşsizlik profili nasıl oluşturulur konusunda bilgi oluşturmak için aşağıdaki adımları takip ediniz;

 •  İşkur iş arayan profili oluşturma ana sayfasında İş Arayan kısmında İşkur Üye Ol seçeneğini tıklayın.
 • Üye ol dedikten sonra karşınıza aşağıdaki gibi sözleşme gelecektir. Onaylıyorum diyerek devam edin.

Kurum sitesine üye olmak isteyenler “Üyelik Sözleşmesi” başlığı altında bulunan maddeleri okuduğunu ve kabul ettiğini onaylar.
İŞKUR portalına üye olan kullanıcılar, verdikleri her bilginin doğru ve geçerli olduğunu kabul eder.
Bu bilgilerden dolayı oluşabilecek sorunlardan Kurum sorumlu değildir.

Sisteme üye olurken tercih ettikleri iletişim yöntemi (Fiziki adres, e-posta veya GSM numarasına kısa mesaj servisi) ile bilgilendirileceklerdir.
Tüm bildirimlerde ve yazışmalarda üye olurken verilen iletişim bilgileri esas alınır.
Kurum gerekli gördüğü durumlar ve işlemler için bildirilen fiziki adrese gönderimde bulunabilir.
Kuruma yanlış beyan edilen iletişim bilgisinden dolayı oluşabilecek hatalardan İŞKUR sorumlu olmayacaktır.

Sisteme üye olurken kullanıcılar tarafından şifre belirlenmektedir.
Bu şifrenin gizliliği kullanıcının sorumluluğundadır. Kullanıcı, şifresinin izinsiz kullanıldığını tespit etmesi durumunda Kurumu haberdar etmekle yükümlüdür.
Bu şifrenin kullanıcıdan izinli ya da izinsiz olarak kullanımından dolayı ortaya çıkacak sorunlardan Kurum sorumlu tutulamaz.

 • Ardından açılan sayfada T.C. kimlik numarası, ad soyadı, doğum tarihi ve baba adı kimlik bilgilerini tamamladıktan sonra güvenlik kodunu girin ve İleri diyerek devam edin.
 • Diğer tüm bilgileri girdikten sonra üyelik işleminizin onaylanması için mail adresinize aktivasyon kodu gönderilecektir. Onaydan sonra artık belirlemiş olduğunuz bilgiler ile giriş sağlayabilirsiniz.

İşkur profil aktif etme nasıl yapılır ?

Profil statünüzü aktif etmek yani iş arama durumunu aktif hale getirmek oldukça kolay. İşkur hesabınızda yer alan Özgeçmiş menüsüne girdikten sonra burada İş Arama Statüsü kısmını Yeni Kayıt-Aktif yapmanız yeterli olacaktır.

İşsizlik maaşı profil oluşturma nasıl yapılır ?

İşten çıkışınız verildikten sonra işsizlik maaşına başvuru yapabilmeniz için İşkur iş profilinizden yukarıda belirtildiği gibi iş arama durumunuzu aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Aksi halde işsizlik maaşı başvurusu yapamazsınız. Dilerseniz hemen işsizlik maaşı başvurusu sayfamızı ziyaret ederek adım adım nasıl işsizlik ödeneği başvurusu yapılır öğrenebilir ayrıca aynı yazımızda işkur profili oluşturma konusunda da ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. 

İşkur profil oluşturma hatası veriyor nasıl düzelir ?

İşkur’a herhangi bir kapsamda başvuru yapabilmeniz Özgeçmiş profilinizde yer alan iş arama durumunuzun aktif olmasına bağlıdır. Yukarıda nasıl aktif yapabileceğiniz ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Eğer burası pasifse hiç bir işlem ve başvuru yapamazsınız ve aşağıdaki e devlet profil oluşturma hatası verir.

Kişinin işkur kaydı var fakat profil oluşturması gerekir

İşsizlik ödeneği, iş başvurusu, TYP başvurusu gibi başvuruları yapmak istediğinizde eğer sistem ” kişinin işkur kaydı var fakat profil oluşturması gerekir, lütfen profilinizi  oluşturunuz öyle deneyiniz” uyarısı veriyorsa yukarıda belirtilen şekilde profil oluşturmanız ve iş arama durumunuzu Özgeçmiş menüsünden aktif yapmanız gerekiyor.

İşkur profil oluşturmadan bu sayfada işlem yapamazsınız hatası nasıl çözülür ?

İşkura yapılacak iş başvurusu, ödenek ve diğer tüm başvurular için öncelikle profil oluşturulması ve iş arama durumunun aktif hale getirilmesi gerekmektedir. Profil oluşturma ve profil aktif etmek için izleyeceğiniz yol detaylı olarak yukarıda verilmiştir.

İşkur kullanıcı girişi nasıl yapılır ?

Önemli: Eğer e devlet şifreniz varsa hiç yeni üyelik kaydı ile uğraşmanıza gerek yok. Daha önce üyelik kaydı oluşturmadıysanız bile sadece e devlet şifresi ile sisteme giriş sağlayarak profil bilgilerinizi tamamlayıp İşkur üyeliğinizi bitirebilirsiniz. E devlet şifresi ile İşkur profiline giriş için https://esube.iskur.gov.tr/UserSignUp.aspx sayfasına giriş yaptıktan sonra açılan sayfada E-devlet ile giriş seçeneğini tıklayıp açılan sayfada T.C. numaranız ve e devlet şifrenizi girerek de sisteme giriş yapabilirsiniz.

İşkur e devlet girişi nasıl yapılır ?

E-devlet üzerinden de işkur profilinize giriş yapabilirsiniz. İşkur profiline e-devlet üzerinden bağlanmak için e devlet profil oluşturma  sayfasından T.C. numaranız ve e-devlet şifresi ile doğrulama yapmanız gerekmektedir.

İşkur kullanıcı hesabı menüleri ve açıklamaları

 • Özgeçmiş kısmından kısaca bilgilerinizi düzenleyebilir ve buradan profil sayfanıza fotoğraf yükleyebilirsiniz. Eğer iş arayan iseniz ya da işsizlik ödeneği başvurusu yapacaksanız kesinlikle bu sayfada yer alan İş Arama Statüsü kısmını Yeni Kayıt-Aktif olarak güncellemeniz gerekiyor. Aksi halde hem işsizlik ödeneğine başvuru yapamazsınız, İş ve Meslek danışmanız atanmaz ve dolayısıyla açık iş pozisyonları için de değerlendirme yapılmaz.
 • İş ilanları kısmından açık tüm iş ilanlarına bakabilirsiniz.
 • Bana uygun işler kısmında profilinize ve özgeçmiş bilgilerinize uygun işleri görebilir ve bunlara online olarak başvuru yapabilirsiniz.
 • Favori İlanlar kısmından daha önce favorilere eklemiş olduğunuz iş ilanlarını görebilirsiniz.
 • Kayıtlı aramalarım kısmından daha önce belirlemiş olduğunuz iş arama kriterlerinize göre yeniden iş araması yapabilirsiniz.
 • İş Arama/Kayıt durumu ( Aktif/Pasif) kısmından iş arama durumunuzu aktif ya da pasif yapabilirsiniz. Buradan yapamazsanız yukarıda belirtildiği şekilde Özgeçmiş menüsünden yapabilirsiniz.
 • İşsizlik ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Başvurusu menüsünden işsizlik maaşı ve iş kaybı tazminatı başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz.
 • İşsizlik ödeneği sorgulaması menüsünden işsizlik maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını, ne zaman ve ne kadar alacağınızı öğrenebilirsiniz.
 • İşsizlik ödeneği kesme dilekçesi girişi bölümünden işe başladığınızda, bağkurlu olduğunuzda, askere gittiğinizde v.s. gibi durumlarda işsizlik maaşınızı durdurmak için dilekçe verebilirsiniz.
 • İş ve Meslek Danışmanlığı Randevu isteği menüsünden size atanan iş ve meslek danışmanınızla size açık pozisyonlar için görüşmek üzere randevu belirleyebilirsiniz.
 • TYP başvuru kısmından toplum yararına çalışma programları için iş başvurusu yapabilirsiniz.
 • TYP Başvurularım kısmından mevcut başvurularınızın durumunu kontrol edebilirsiniz.

İşkur kayıt yenileme nasıl yapılır ?

Özgeçmiş bilgileri, kişisel bilgileriniz ya da iletişim bilgilerinde v.s. meydana gelen tüm değişiklikleri yukarıda belirtilen menülerden kolayca yapabilirsiniz. İşe girdiyseniz ve aktif çalışıyorsanız iş arama durumunuzu pasife çevirmeniz gerekiyor. Eğer işten çıktıysanız Özgeçmiş sayfasından iş arama durumunu aktif yapıp güncellenmesi gereken bilgileri güncellemeniz yeterli olacaktır.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın